PDA

View Full Version : Kėngė Arvanitase


Idila
26-02-10, 20:33
Kėnga - legjendė e Arvanitasve tė lashtė. Ajo vjen nga shekujt hipur mbi kuajt e erės...

e-Om6EuTJiE

Idila
26-02-10, 20:41
M0vewHKySSM&feature=related

Moj e bukura Gjitone.... dėgjojeni me vėmendje...sa kėngė e bukur..:smile:

Idila
26-02-10, 21:23
tyhuG_vN9AY&feature=related

Do ta pres kocidhetė (gėrshetin)...

Idila
26-02-10, 21:30
..eja tė tė puth njė ēikė e le t`i hajė ujku dhitė.... :D

s2fV9Jyz6eM&feature=related

murrizi
26-02-10, 21:33
Ke bėrė i'pun t'mirė Idile. Sapo e dėgjova dhe lexova komentin e kėngės sė parė. ėshtė vėrtetė mahnitėse si dikur u dėrguan "mesazhet". E bėjė njė krahasim tė ngjashėm kėtej nga ne nė Kosovė kur dikur mbanim gjallė ndjenjat atdhedashėse duke kėnduar kėngė kundėr Osmanlinjėve tė dikurshėm, qė kishin thyer qėmoti qafen nga kėtej, e nuk guxonin tė kėndonim kundėr shkijėve qė na rrinin mbi kokė sa her e qilnim syt.

Idila
26-02-10, 21:38
...qė tė pash, qė tė pash shkoje nė rrugė, si do vete unė nė Shtrugė....

IqyuAX8HSzU&feature=related

Idila
26-02-10, 22:00
Ke bėrė i'pun t'mirė Idile. Sapo e dėgjova dhe lexova komentin e kėngės sė parė. ėshtė vėrtetė mahnitėse si dikur u dėrguan "mesazhet". E bėjė njė krahasim tė ngjashėm kėtej nga ne nė Kosovė kur dikur mbanim gjallė ndjenjat atdhedashėse duke kėnduar kėngė kundėr Osmanlinjėve tė dikurshėm, qė kishin thyer qėmoti qafen nga kėtej, e nuk guxonin tė kėndonim kundėr shkijėve qė na rrinin mbi kokė sa her e qilnim syt.
Qė nga viti 1900 ato filluan tė ndalohen. Nuk u lejuan tė kėndoheshin. Me kalimin e kohės u harruan apo u Greqizuan. Ndodhi ajo qė Grekėt e dėshiruan.
...gjuha u mbrojt bashk me kėngėn, nė kėtė mėnyrė mbajtėn gjallė njėra tjetrėn. Kur plagosej gjuha, luftonte kėnga, e kėshtu dorė pėr dore erdhėn deri nė kohėn tonė. Diku tė plagosura diku tė gjymtuara, flasin e na kujtojnė rrugėn e bėrė...
Madje njėra nga kėngėt thotė: "Arvanitase kėngė thoni, gjuhėn tė mos e harroni"!

Idila
27-02-10, 19:46
74yHH18_Bzs&feature=related

Idila
27-02-10, 20:16
hSEW-j2S-uw&feature=related

Idila
16-04-10, 12:12
5LybloI4Yu8

Idila
16-04-10, 12:17
c8G7bjmfDZo

Idila
16-04-10, 12:21
d-brZhsTJXI

Idila
19-05-10, 11:49
R7vL_0bEN70

Idila
19-05-10, 11:52
KnVBXJD3meU

Idila
19-05-10, 12:00
9e8uWpyVXv8

Idila
19-05-10, 12:12
0LRLSvga-YE

Shumėe pėlqej kėtė kėngė :)

Antika
09-10-11, 09:58
gXowDFyMvYE

Antika
25-11-12, 15:23
M0vewHKySSM&feature=share

King_Gentius
26-11-13, 07:30
Niko Panurja kendon ne fshatin Shpata ne Greqi ne vitin 1992

http://www.youtube.com/watch?v=AOT_dGV6EgI