PDA

View Full Version : Kujtim


Gega 1
02-03-10, 18:29
Kujtim

Une nuk e kuptoj kete mister,
Nuk di c`na gjet ,qe u ndame ?
Kudo qe isha , ne shtepi a ne rruge,
Gjithmone ndjeja qe te kam prane.


Te kam pa sa here , tek me vinje perballe,
Ecja e jote me magjepse edhe sot !
Shikimi yt me mbushte plot mall !
Une doja te ike , e s`ikja dot !


Te shoh edhe sot si me vjen prane ,
Me ato floke geshtenje , krahet zbukuruar !
Ne ballin tend kish nje yll ,
Te shkelqente pamjen , buzeqeshjen praruar !


Syte e tu te kaltert , oqeani im !
O Zot ! sa fytyre bukur ! floket sa te kane hije…
Po t`i mblidhja bashke , krejt yjet e qiellit ,
Nuk me cfaqnin dot kete shkelqim magjije !


Te shoh si me flet , ne ate mbremje te vone :
(Une rrinja i humbur ,zemren bera gur ! )
„ I dashur , me le te te puth dhe njehere ,
Pa kerko visin , qe s`do ta gjesh kurre !”

Gega 1
07-03-10, 22:45
Dashuria

Tash , ne e kemi n`dore , fati im.
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti jap deshirat e mia ,
Andrrat ,
Kujtimet e mia,ato te largetat,
Prej qe te kam prite ty !
Ti jepma fjalen.

Dua t`i preke ngjyrat e tua,
Te ua zgjoj shkelqimin !
Te me cfaqen ne njemije nuancat me te bukura,
Qe mahnite vezullimi !

Floket e tua te me puqin butesisht,
Ne oret tona !
Le te me flasin vet syte e tu,
Si sot , ne ditet e vona !

Uren do ta ndertojme me nge ,
Pa vrap .
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti ruaje nderin tend.

GURI SYLAJ
08-03-10, 07:15
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti ruaje nderin tend.

Vete mrekullia e vargut!!

Gega 1
10-03-10, 14:34
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti ruaje nderin tend.

Vete mrekullia e vargut!!

Guri,t`i leme njehere fjalet e medha anash.
Sinqerisht,me vjen mire qe ti i lexon mendimet e mia!

Gega 1
10-03-10, 14:36
Yllit Qe Sjelle Fat


Me erdhi keq Pervin,
Per bese , sot dhembje kam ndje !
Sa kohe kaloi e s`u pame ,
M`u be , kjo vec anderr qe !


Se si me ra ta degjoj ate kenge…
Harresa qe e kish mbuluar !
Portreti i kengetares se dashur ,
Ma solli kohen e shkuar.


Papritmas , me dole perpara :
Me ate fytyre si qumeshti , te bardhe ,
Floket ngjyre ari , sa te kishin hije !
Shikimi yt me zgjonte mall !


Shikimi yt o Pervin ,
Qe me ngrohte shpirtin ! tash me djeg kujtimi !
Kur me shiqoje permallueshem ,
Te mbaja ne gji ! tash me djeg vegimi !


Ne s`ishim te padjallezuar !
Ca lajka i benim qe te dy.
Ti shpejt i kape veset e mia,
Une ndjeva dicka per ty !


Kur doja dicka te te them ,
Ti aq permallshem me sodisje !
Mendimet m`i lexoje n`gushe,
Jam step ! sa me mahnitje !


Pervin , nje nder nuk ta harroj !
Ti kenges sime , a i le vend ?
Vete e shqiperove , per t`ma zbute dhembjen :
„ Te Me Kerkosh , Tash Te Ra Nder Mend !“Nje dite…nuk di cila ishte ,
Ne mbremje , qe po shetisnim te dy ,
Ti theve heshtjen dhe me peshperite ,
Ca fjale , qe me kane habite :


“ Ti kah po shkon o njeri ?!
Me kete shpirtin tend te mjere !
Kur te mberrijshe ne breg te detit ,
Per ku , do te ia mbashe atehere ?! “

Idila
10-03-10, 19:55
Vargu Yt Ylber shumė ngjyrėsh
Ti lundėrtar mes kujtimesh
...
Urime, vazho mė tutje! :)

Gega 1
11-03-10, 13:19
Vargu Yt Ylber shumė ngjyrėsh
Ti lundėrtar mes kujtimesh
...
Urime, vazho mė tutje! :)Idile, mire ke thene,une jam lundertar...edhe ngjyrat i dua te lloj - llojshme,se te njellojta ia humbin kuptimin kesaj pune....

Gega 1
11-03-10, 13:21
Pikellim

Une e di qe ti nuk me do.
Sa dhemb kjo , nuk ta them dot.
Ne dhomen e vetemise se madhe ,
Ka kohe qe s`rri , se s`kam me lote !


Ty te ndjej per hallet tua
Dhe nuk te gjykoj qe ike vete !
Ne shtegun tone qe patem nisur ,
Me shume kish gjemba se lule e flete !


Megjithese lotet me kane lene
Dhe te dale para , s`dua as vete ,
Ne gjume , si padashje ,me shkon dora
T`i perkedhel floket e ti nuk je.


S`di pse me ze ky mundim ,
Kur e di qe s`do te jemi bashke !
Ne zemren time ka nje vend ,
Qe se ze kush dhe kurre n`mos ardhesh !

Idila
11-03-10, 13:32
Emnes i paharruar

Emnes do t`mė mbetesh
kudo qė tė shkoj
kahdo tė jetoj
shtigjeve tė jetės
emnes do t`mė mbetesh.
Edhe nė qoftėse mbetem
shtegėtare nėpėr rrugė
eshtėr dhe lėkurė
emnes i paharruar
do t`mė mbetesh Ti.
....
(i shkrova kėto vargje nė shenjė kujtimi...
nė bazė tė titullit tė temės pėrkatėse)

Gega 1
12-03-10, 08:37
Vetmia

Zgjohem heret , ne mesnate.
Laje fytyren dhe n`pasqyre e shoh vehten seri :
Me vjen keq per ty , o njeri !
Vec eshnat t`kane mbete !
Kafen….
M`duhet ta bej kafen , se shoh ma mire.
M`paska lane kujtesa !
Filxhani eshte ende i ngrohet , kafen qe kam pi !


Tash me duhet te ia nisi pej fillimi.
M`u kane perzie kohet,
Shume gjana i mbuloi harrimi.
Ty te kam harrue qe moti.
Per bese , vec ndonjehere , n`drite te agimit ,
Kur e pikas portretin tand , se koti ,
M`doket qe te kam pa diku !
Dhe as atehere nuk jam i sigurt :
A je ti , a m`u ke diftu ?!

N`qytet dal rralle , se ndjej bezdi.
Te gjithe nguten per dikah , m`doket mue.
Mue nuk me pelqen ky rrnek e rri ne shtepi
Edhe ashtu s`gjej njeri , dy fjale me i nrrue…

GURI SYLAJ
12-03-10, 21:15
Mos dil ne qytet ku mbetesh vet!
Rri ketu he burr ,
nuk mbetesh vetem kurr!!
Askund nuk gjen shoqeri
si ne Dardani!

Gega 1
14-03-10, 19:41
Mos dil ne qytet ku mbetesh vet!
Rri ketu he burr ,
nuk mbetesh vetem kurr!!
Askund nuk gjen shoqeri
si ne Dardani!

Haha Guri...ke te drejte, Dardania eshte e pa zevendesueshme !

Gega 1
14-03-10, 19:50
Mergim

Tani ta njoh vezullimin e brishte ,
qe dikur me shkelqente ngjyra plot jete !
N`gjinin tand s`erdha me mbledhe yje !
Peshen e fatit dhe sot e mbaj vete.


Tagrin ta pagova , ky medaljon i trishte ,
Rinine ma vuadh e vitet m`i shkriu ren !
Nan `lekure m`kane ra , tue bajte ket tis !
N`shpirt me gjerbonte mall i vendit tem !


Ti , sa here i n`rrove ngjyrat tua t`ftofta ?!
Hilet tua t`i mbaje mbi ket pllambe !
N`gjinin tand s`me mbajten vezullimet e kota !
M`mbajti guri i fisit , qe peshon aq rande !


Tash mos m`thuej qe je i pafaj !
N`mos me paqe f`tue , djersen ta kam lane.
Dy dite t`mira mend nuk t`i mbaje !
Ma shume m`dogj merzija , se buke qe kam ngrane !