PDA

View Full Version : Tuna martohet nė prill?


Jana
04-03-10, 18:19
Kėngėtarja nga Shkupi, Altuna Sejdiu e njohur pėr disa histori dashurie qė i ka bėrė publike ka vendosur ti jap fund beqarisė.
http://www.telegrafi.com/fo/vip/f.0303193737986_m.jpg
Mė 4 prill ajo do tė bėhet nuse e Rilind Rekės, me tė cilin ėshtė nė lidhje dashurie mė tepėr se njė vit.
Tė pėrditshme nė Shkup thonė se dasma ėshtė caktuar tė mbahet mė 4 prill nė hotelin elitar “Alexandar Palace” nė Shkup.
Personi fatlum i cili do tė jetė bashkėshorti i yllit tė pop muzikės ėshtė djali i Blerim Rekės, ambasadorit tė Maqedonisė nė misionin e BE-sė nė Bruksel.
Lajmi pėr martesėn ėshtė bėrė i ditur sipas gazetave, pikėrisht nga diplomati Reka, i cili ka konfirmuar martesėn, por nuk ka preferuar tė komentojė mė shumė.

Jana
04-03-10, 18:22
Tuna, vasha qė tundi skenėn tonė!

Vasha simpatike nga Shkupi, Altuna Sejdiu erdhi si njė yll polar nė skenėn tonė pėr ta ndriēuar atė pėrjetėsisht. Ajo u ngjit nė skenė, e pushtoi atė dhe hyri fuqishėm nė mesin e kėngėtareve me njė ego tė fortė, qėllim dhe ambicie tė mėdha. Duket se kėto ambicie, mbase e radhisin nė artisten e kėngės, duke e bėrė dhe njė vashė me stil tė veēantė. Tuna di ēka do nga vetja dhe synimet e saja.
Tuna ka njė pamje dhe stil tė veēantė dhe kjo e bėn njė primadonė tė skenės sonė. Origjinaliteti i saj ėshtė imponues, kurse zėri i saj kumbues. Edhe lėvizjet nė skenė janė art me vete, kurse, ekstravaganca, e theksuar i shėrben si njė sharmė dhe vello e bardhe e famės dhe krenarisė.

Tuna, sikur keni hyrė befas, por shumė furishėm nė jetėn muzikore. Afirmimi juaj ka qenė i menjėhershėm dhe triumfues?
Kush iu ka dhėnė shtytje, fuqi: talenti, puna apo qė tė dyja sė bashku?

Personalisht mendoj se pėr njė fillim tė fuqishėm nevojitet talent apo ai X faktori qė e posedon njė artist. Po ai ėshtė vetėm njė hyrje, pėr suksese mė tė mėdha nevojitet shumė punė dhe kultivim i talentit nė ēdo aspekt.

Vendi prej nga vini ju (Shkupi), tashmė ėshtė bėrė vatėr e kėngėtareve tė shquara. Duket paksa paradoksale, por disi, kishte paragjykime se, si ka mundėsi qė, pikėrisht nga ai mjedis (fanatik), tė dalė Tuna, Big Mama, Leonora Poloska, Miranda Hashani etj. Si e komentoni ju kėtė fenomen?
Pikėrisht vendet e kėtilla shumė herė prodhojnė persona apo artistė qė i luftojnė kėto fenomene. Pėr mua personalisht nuk ka luajtur shumė roli i shoqėrisė sa ka luajtur edukimi im jopatriarkal i prindėrve tė mi...Shkupi, tash ėshtė qendėr, ku kėngėtarėt i realizojnė videoklipet e tyre, pse ndodh kjo, punohet atje mė mirė, apo mė lirė, ku ėshtė arsyeja?

Sipas mendimit tim, arsyeja ėshtė te kreativiteti dhe kualiteti i produksioneve maqedonase. Ēdo herė kėngėtarėt e Maqedonisė kanė realizuar klipe mė tė mirė dhe kėngėtarėt nga Kosova dhe Shqipėria e ndjekin kėtė trend.

Ju shquheni pėr veshjen dhe pėr konsekuencėn e punės. Nuk jeni kėngėtare qė nxitoni dhe dilni dosido. Kam pėrshtypjen se ēdo kėngė e juaja kėrkon sakrificė dhe shumė mund (arti ėshtė i vėshtirė)?
Faleminderit pėr komplimentet. Tuna nė skenė e reflekton vetėm veten ashtu si ėshtė. Artin ose e ke ose je fals. Jam perfeksioniste nga natyra ndoshta ėshtė edhe arsyeja qė ēdo herė bashkėpunoj me njerėz inovativ dhe kreativ. Kisha shtuar se sot nė skenėn tonė mungojnė kėngėtarėt origjinale dhe artistėt. Arti nuk ėshtė i vėshtirė deri sa dini ēka doni dhe ku doni tė mbėrrini.

Ars longa, Vita breves (arti ėshtė i gjatė, jeta ėshtė e shkurtėr), thonė latinėt e vjetėr. Pra, fjalėt ikin, veprat mbesin. Ju keni lėnė vepra tė realizuara, ndonėse jo nė numėr tė madh.

Nuk nxitoj gjithēka tė plasoj nė treg, si edhe vet e cekėt mė lart, origjinaliteti im ėshtė aduti im mė i fortė. Nuk ėshtė lehtė, sot, tė bėni diēka kualitet nė kėtė konkurrencė. Por, deri tani jam shumė e lumtur qė kam marrė pjesė nė revolucionin e muzikės shqiptare moderne. T’jua kujtoj se jam njė ndėr kėngėtaret e para qė ka lansuar klip profesional dhe njė ndėr kėngėtaret qė i ka fituar ēmimet mė tė larta nėpėr festivalet tė trojeve shqiptare.

Te cilėsia ėshtė edhe sasia, kurse te sasia nuk ėshtė cilėsia. Duket se ju i kushtoni shumė rėndėsi cilėsisė, kurse sasia vjen vet?

Pikėrisht kjo ėshtė motoja ime. Sasinė e lė ēdo herė ta vlerėsojė publiku im dhe personat kompetent nė kėtė lėmi.

Rėndėsi tė veēantė i kushtoni edhe teksteve, veshjes dhe lėvizjeve nė skenė, tipare kėto qė e bėjnė komplete njė kėngėtare tė vėrtet?

Mundohem qė ēdo gjė qė del nga unė tė jetė me vulėn e Tunės. Fillimisht nga tekstet deri tek lėvizja ima nė skenė asgjė nuk ėshtė e rastit. Pėr kėto 10 vite nė skenė besoj se moduli im pėr sukses me ekipin tim qė bashkėpunojmė funksionon.

Nė skenė dukeni aristokratike dhe mjaft e pėrmbajtur. Keni lėvizje skenike (artistike), mos keni mbaruar ndonjė shkollė paraprake baleti, apo aktrimi?

Faleminderit sėrish. Kam mbajtur shumė kurse pėr vallėzim modern, nė ditėn e sotme kėrcimi nė skenė ėshtė pjesa e ēdo kėngėtareje, nisur nga yjet botėrore.Keni mundur tė bėheni edhe artiste, i keni tė gjitha tiparet?

Nuk pajtohem se dikush mund tė behet artist. Ose jeni ose nuk jeni! Unė jam e re dhe e gatshme qė tė pėrsosem dhe ēdo hapi im i mėtutjeshėm tė jetė mė i kompletuar. Njeriu mėson dhe pėrsoset gjatė tėrė jetės.

Sa ka rėndėsi edukimi muzikor, shkollimi dhe intelekti nė fushėn tuaj?

Edukimi muzikor natyrisht qė ka shumė ndikim, por shkollimi dhe intelekti janė pjesė e ēdo profesioni.

Arti iu ka mbėrthyer tė tėrėn, por duket se edhe artin e dashurisė nuk e keni harruar. Flitet se jeni ne lidhje me djalin e ambasadorit Reka. Ka diēka tė vėrtetė, apo janė kėto thashetheme, tė cilat duhet t’i paguajė ēdo VIP?

Jam e lodhur prej thashethemeve qė kohėt e fundit plasohen nėpėr mediet tona. Edhe nė kėtė rast pėrgjigja ime ėshtė neutrale. Kėsaj here mundohem shumė qė ta mbroj privatėsinė time. Disa gjėra kisha dashur tė mbesin si jeta ime private.

Lėvizė mjaft, e ke jetėn dinamike dhe, sėrish del pėrpara jeta, me tė mirat dhe vėshtirėsitė e veta.
Si duket jeta e njė artisteje, duket se rruga juaj nuk ėshtė gjithmonė e shtruar me lule?

Ēdo artist jeton nė botėn e tij. Ndoshta pėr tė mbėrri tek rruga e shtruar me lule duhet tė kalohet shumė herė edhe nėpėr thera. Por, dashuria ime pėr muzikėn ėshtė njė burim i pashtershėm, kėshtu qė jam e gatshme pėr ēdo sakrificė qė mė del pėrpara.

Leximi, tashmė ėshtė bėrė njė luks nė kėtė dyndje kohe. Megjithatė, sikur ėshtė bėrė njė ves (shprehi) e mirė dhe e dobishme pėr ēdo artist, sepse ėshtė arsye dhe tė dish tė flasėsh bukur.

Lexoj ēdo herė kur mė jepet mundėsia. Ėshtė e vetmja mėnyrė ku mund tė relaksohem dhe te shkyēėm prej pėrditshmėrisė.

Nuk thuhet kot, pyet menēur, merr pėrgjigje tė menēura. Nuk di sa ishin pyetjet me vend, por pėrgjigjet meritojnė komplimente.
Kur jemi tė komplimentet, si i pėrjetojnė ato artistėt, iu bėjnė mirė ato, apo bėhen tė bezdisshme, nganjėherė?

Ushqimi im shpirtėror ėshtė duartrokitja dhe komplimentet. Gėzohem nė ēdo fjalė dhe ēdo vėrejtje kur bėhet fjala pėr mua dhe artin tim. Ato na japin kurajė pėr tė vazhduar edhe mė fuqishėm realizimin e projekteve tė radhės...

Tuna, faleminderit pėr intervistėn dhe dėshirojmė qė pėrherė ta tundėsh skenėn tonė!

Jana
04-03-10, 18:23
http://www.telegrafi.com/fo/tuna2.jpghttp://www.telegrafi.com/fo/Tuna-1.jpg

luckyman
05-03-10, 20:52
Allahile qekjo Tuna a eshte fember a mashkull ??!!

Na e kena pas njonin ne mahall (mashkull) e ka pas emrin Tun (Tun tollumi ja bojshim na :biggrin: ).

Guri i madh
05-03-10, 21:11
qajo tuna me meden e gentin qe ban uhhh uhhh shum edhe ajo ka vujt per shqiptari

Virti
05-03-10, 21:14
pse s'e paska shtyer per maj?! :biggrin: :cool:

emine
05-03-10, 21:26
tunen e kisha vete a i ka qite ojmet ne cellafon,nese i duhet ndime le tna thirr qetu:P

Jana
06-03-10, 01:30
tunen e kisha vete a i ka qite ojmet ne cellafon,nese i duhet ndime le tna thirr qetu:P


Hahahahahahhaha hahahahahah...ja ti hahahahahahhaha

Keto V.I.P spi bojshin hiq hahahahahaahhaa