PDA

View Full Version : Turqia dhe Amerika


lirik
04-03-10, 20:17
Turqia dhe amerika po kalojne nje krize jo te vogel te mardhenjeve dypalsh e ,
gjat perpjekjeve te kongresit amerikan per te nxjerres se nje rozolute,
per gjenocidin e truqve ndaj armenve ne vitin 1916 ku
vazhdimisht kalkulon shifra per vrasjen e armenve siq perpiqen
te nxjjerrin shifren deri ne 200000 njerz armen te vrare
nga ana e perandorise turke

e disa perpiqen te shkojne edhe ne numer me te madh te viktimave armene ,
Kriza ne mes te dy antarve te natos po thellohet dhe presioni ndaj turqise po shtohet .
BIsedimet rreth krizes turko amerikane rreth lsaj rezolute ku amerika her pas here kerkon rezolute mbi gjenocidin e turqve ndaj armenve

kan vu ne levizje edhe instancat me te larta te shtetit turk dhe ka renduar mardhenjet turko amerikane.
Turqia kercnon me terheqjen e ambsadorit turk nga uashingtoni para kti presiooni amerikan .

Poashtu projektet turko amerikane te miliarda dollarve jan ne rrezik qe te anulohen te gjitha kontartat dhe kjo paraqet nji seriozitet te situates .
Rezoluta amerikane e cila vazdimisht potencohet ne qarqet e politikes me te larte amerikane te shtetit
per te kualifikuar gjenocidin ndaj armenve
ne kohen e perandorise osmane ne vitin 1916 kunder armenve
po krijon paknaqsi te madhe ne turqi vet presidenti i turqise Abdullah Gyl
tzelefonoi me presidentin amerikan Barak Obama
re te zeza duken mbi mardhenjet turko amerikane qarqet tjera te politikes turke ne amerike jan vu ne levizje kunder aplikimit te ksaj rezolute qe barak obama dhe shteti amerikan duan ta mirtaojne .
Kjo rezolute ndikon ne ftofjen e mardhenjeve turko amerikane
dhe natyrisht do te aacaroj ehe me teper situaten nese rezoluta miratohet .
Turqia dhe amerika aleat te natos gjat shum vitetve te sse kaluares ne mardhenje te shkelqyera kan filluar krizat dhe te qarat e para
ferkimet dhe kundershtimet .
Rezoluta amerikane mbi mbi ket qeshtje ndaj armenve ka vu ne levizje shum qarqe turke biseda e dy presidentve te shtetit nuk nxori ndonje
konkluzion te qarte ,turqia po ashtu kercnon se ne rast te nje rezolute te tille mund te dal edhe ng a pakti nato dhe te shkaktoj krizen e
se natos po mendoj te paktit nato ku turqia ishte deri me tani njeri nga partneret me besnik te natos

lirik
04-03-10, 20:42
armenet qe jetojne ne amerike kan ndikim te madh ne qarqet politike amerikane
amerika i kushton prioritet te madh etnintetit armen ne amerike dhe armenise

lobi armen ne amerike luan rrol te madh politik

premium
04-03-10, 21:22
Une sa i di ky krizė politike ka qen para 3-4 viteve ndermjet shtetit Franca-Turqia per qeshtjet Armene.
Konflikti ndėrmjet dy shteteve nuk zgjati shumė pasi reagoi kryeministri i Turqise R.T. Erdogani dhe kjo proces politik ėshtė mbyllur shpejt.(vet Franca ėshtė e ndyre e kolonialist).
Ruhen nė arshiv dokumentet e vitit 1914 pas kapitulimit osmane , ku Armenėt shfrytėzuan rastin tė hyjn ne tokėn turke dhe part ishin ata se e ngucėn e masakrun katundet perreth kufirit.
Menduan se osmanlite ran nga forca ngase ishin te sulmuar nga shumė shtetet e superfuqishėm.

-Gjithashtu dijmė mire se populli turk nuk e jep aq rėndėsi partneritetit amerikan , ngase amerika eshte nje organizate qe ja ngrit tensionimet e shteteve nė rast kur njė shtet fuqizohet .
-Mire dijme se Turqia nuk ėshtė sikur qė ishte para 10-15 viteve , ėshtė fakt se shumė shtetet krishtere kan mar nė sy per destabilizimin e integritetit turk.
Po ashtu edhe Amerika kėrkon tė luan njė lojė per destabilitet , meqense ligjet jane te ashpra me armaten e vet , dhe kane pak shtirė tė organizojne destabilizimin .

-Vet Amerika ishte njė kontinent qė ka thyer mėse shumti tė drejtat e popujve si p.sh a ėshtė e mundshme tė haron shfarosjen e induseve apo shkadalin e vrasjeve zezake .
Edhe kjo mundet me qen njė dokument per reagimin e turqise ndaj amerikes .
sepse ata qe kundervinin turqise , se pari te nisin nga vetja se vet janė ma shumė tė ndyrė !

4peace
04-03-10, 21:24
***

O lirik, shoku
Hallku nuk prishen per nje fjale goje. Keshtu, nuk prishet as Amerika me Turqine per kete ceshtje.
Ajo, SHBA, e "bobmardoi" Serbine dhe prapseprap nuk i prishi marredheniet diplomatike. Bile shkoi edhe me larg. Me shume investoi ne Serbi se sa ne Kosove.

Keshtu po thone faktet.


***

bert
04-03-10, 23:13
te njejtin veprim duhet te beje dhe shqiperia ndaj turqise dhe ta cilesoje gjenocid pranine turke 500 vjecare ne shqiperi. turqia ska asnje ndryshim me serbine, perkundrazi eshte me e poshter. ko eshte arsyeja qe shtetet evropiane si austria, hollanda, franca dhe gjermania nuk e duan fare turqine ne evrope.

lirik
05-03-10, 06:27
te njejtin veprim duhet te beje dhe shqiperia ndaj turqise dhe ta cilesoje gjenocid pranine turke 500 vjecare ne shqiperi. turqia ska asnje ndryshim me serbine, perkundrazi eshte me e poshter. ko eshte arsyeja qe shtetet evropiane si austria, hollanda, franca dhe gjermania nuk e duan fare turqine ne evrope.


-------------------------


Bert e di se turqit ishin 500 vjet te ne dhe na mbajeten nen pushtim
por nuk duhet vajtuar at kohe aq shum kur esht fjala te turqit
arkivat duhet ruajtur pa dyshim dhe ne rast se truqia ndonjiher na e kthen shpinen ather dalim neskene por tani nuk ka nevoje te prishemi me turqit per asnji qmim sepse jan interesat jetike qe na lidhin ne aleanca politike e ushtarake ekonomike etj .
Por
gjat bombardimit te natos pilotet turq ishin ata qe e bombarduan serbine,
aq shum , te tjeret sikur benin manovra e kursenin serbine
me perjashtim te disa piilotve amerikan ,ndersa franca bente hile dhe u jepte informacione ushtrise serbe

mandej esht edhe diqka jashtzakonisht e rendesishme per ne shqiptarėt we te dihet dhe esht me shum rendesi
interesi madhorė .

Interesi sot esht nje nder faktoret kyq e me shum rendesi qe lidhet si nevoje jetike e raporteve me dilpomacine dhe mardhenje nderkombtare se qfare me kend
e si duhet te jene ato .
Ne mes te nesh dhe turqve gjenden armiq te mdhej teritorialisht.


Gjat luftes ne kosove kunder shqiptarve u deshmua kjo ku edhe mercenarė rumun kishte ne anen e serbve .

Qka do te thot se ne shqiptarėt duhet te jemi teper te kujdesshem ne raport me turqine
nuk esht as ajo rumania te cilen na e paraqesin rilindasit tanė
gjoja mik i yne na qenka rumania ,
por po na del edhe kjo nje armike ortodokse e shqiptarve
qe hyn ne grup me pansllavizmin

pa mvarsisht se ajo vet esht ne gojen e sllaveve

dhe ka probleme me ta per moldavine.
Pra ne mes te turqve dhe shqiptarve jan greket dhe sllavet,

tradicionalisht armiq tane dhe te turqve greku bullgari rumuni maqedoni serbi ukraini rusi
armiq te shumt dhe te rrezikshem qe jan lakmues te mdhej qe rrijn si qakaj
me sy kah trojet shqiptare e turke .
pamvarsisht perberjes fetare turqia esht ne anen e shqiptarve dhe nuk lejon prekjen e teritoreve shqiptare as nga greku bullgari e te tjeret sepse ka interesat e veta nuk don qe armiqt e saj te jen te pranishem te fuqishem
dhe i ka armiq kundershtare qe rrezikojn interesat dhe teritorin e turqise
dihet se te gjith kta popuj sllav e grek enderroj me hy ne gryken e bosforit
e me e quajt stmbollin carigrad ashtu siq enderrojne me hy ne tirane e me e quajt tiranen novi grad prandaj armiku i armikut tim esht mik per mua mbi keto llogari e themele natyralisht lidhen interesat dhe raportet.
Ne nuk duhet ne asnji menyre te bejm hapa te tille kunder turqise kjo esht vetvrasje politike per ne sqhiptarėt ashtu kshtu te mjere te varfer e te rrethuar me viza e me armiq te shumt ky gabim nuk bėhet bert ne duhet ne menyren me te kujdeshsme te ndertojme raportet me turqi dhe te shkollojm ofeicer shqiptarė ne turqi .
Ne duhet te bejm marrveshje te mshefta me truqit qe oficeret tane shqiptar te shkollohen ne turqi e cila e ka ushtrine e forte sepse u pa mungesa e
kuadrit ushtarak gjat luftes ne kosove kunder serbve mungonin oficer te aft sqhiptarė per te ju kunder vu serbit

lirik
05-03-10, 07:14
te njejtin veprim duhet te beje dhe shqiperia ndaj turqise dhe ta cilesoje gjenocid pranine turke 500 vjecare ne shqiperi. turqia ska asnje ndryshim me serbine, perkundrazi eshte me e poshter. ko eshte arsyeja qe shtetet evropiane si austria, hollanda, franca dhe gjermania nuk e duan fare turqine ne evrope.


turqia esht sot per sot aleati numer nji i shqiptarve
dhe nuk guxojme te prishim mardhenjet politke me turqine kursesi bert sepse
kjo paraqet izolim te ri per ne dhe rrezik per interesat tona kombtare
ather armiku trimerohet me shum
sepse mos mendo se spanja e italia na mbrojne ne dhe trojet
tona ndersa turqia ne vitin 1997 kur greqia deshti te hyn ne himare turqia u be gatu ushtarakisht te hyn ne greqi
duke ekercnuar greqeine e bija e shqiptarit ather tansu qiler
kremistre turke e ekrcnoj me pushtim greqine per shkak te qeshtjes shqiptare
kjo nuk esht pak bert nuk guxojme ti humbim
miqt me te mdhej te shiptarve

ne duhet ti thellojme bashkpunimet me turqi ne te gjith sferat
me truqi dhe duhet te kerkojme aleat te ri neper bote
dhe te fuqishem
nuk do te ishte keq te kemi mardhenje te mira me shum aleat tjere
sa ma shum miq na duhen bert miq miq miq dhe vetem miq

armiq kemi mjaft bert miq na duhen

te gjith ekemi ppa se truqia nuk pajtohet me cenimine trojeve shqiptare
te teritorit nga askush nga kurfar pushtuesi
dhe e njohu kosoven disa minuta pas shpalljes se pavarsis qe beri kosova

per veq asaj ishte ne gjendje te hyn ne lufte edhe me grekun
ne vitin 1997 per himaren se nuk do ta lejonte grekun qe te merrte asnji milimeter toke te shqiptarve kjo nuk esht pak bert kur fuqite europiane

ne kosove ne peje kan marre toke me hektare e ne deqan
dhe e kan be teritor te rrethuar kishtare me mure toke te pa skaj kur
gjamijat shqiptare nuk e kan nji oborr te thjeshte ku mund te kalojne tre persona
ket shembull ne krahasim e mora se aty ne ato teritore ne emer te kishes kan be rrethime hektaresh me mure ky krim esht krim
dhe padrejtesi per se duhet te ket kisha toke aq shum a nuk i mjafton nji oborr normal ndersa arat duhet ti punojne shqiptarėt qe u a mori bashksia nderkombtare e kisha serbe turqia nuk ben kso veporime bert por e mbrone secilin milimeter te trojeve sqhiptare

lirik
05-03-10, 07:46
ne shqiptarėt i kemi 9 miljon bashkombas shqiptarė
ne turqi

te cilet neper shekuj iken nga zullumet pansllave ortodokse serbe greke maqedone bullgare rumune malazeze etj

u bė gabim jetik qe nuk u shfrytzua secili bashkkombas i yne i turqise

per kontakt

ne kemi atje dijetarė e biznesmen te mdhej me prejardhje shqiptare


filzof profesor ekonomist ushtarak gjenerala politikan tregtarė artist

qe esht nji potencial i madh dhe me vlere te pa llogaritshme

per se nuk behen linjat e lidhejeve te transporteve ekonomike
dhe te udhtarve per kontakte
me kto qendra ku jan arbreshėt ne greqi ne itali zarė te kroacise
e shqiptarėt ne turqi egjipt e siri

ne mes te shqiptarve ne keto zona per tu lidhur popullata
m e kontakte te pergjitshme

per qeshtje jetike kombtare dhe interesa te pergjitshme edhe ekonomike

(tash kur te dalin disa gjeni te dardanis ktu qe me kan quajtur materialist duke me thene ne pm privat ti nuk je patriot por materialist)


per ne shqiptaret per ne kurr nuk ditem se mendjet qorre

ne na prijne

ndersa ata q e kan vizione largpamse te ne shqiptart shkelen
njerzit mendjeholle

te popujt tjerė ata talentet favorizohen e privilegjohen
ju jepet perparsi
te ne nuk esht kshtu te ne shkelen

mentalitetiti yne ka pshtjellime etiketime llafazani

muhabeti yne nuk ka kulture siq duhet dhe kahje konstruktive


por shpoti ironi dasahakeqsi cinizem


flitet me te mundshem

dhe te dominohet tjetri dhe hudhet i vlefshmi


ndersa kur tjetri bjen per momentin rrenohet
thone u gjynahit si u bė

dhe harrojne se esht rrenuar nji bashkkombas
dhe e sht hapur nje shteg per armikun

shteg neper mes te cilit do hapen shtigje tjera
e neper mes shums shtigje ve do te hyn

armikukjo esht mungese e vetedijes se larte kolektive

dhe pikrisht per ket te mete jan renuar sqhiptarėt neper shekuj

perkushtimi per secilin nevoitet
nese do me mbajt komb

duhet te pekrujdesesh per secilin qytetar veq e veq
per ta huluntuar e per ta ditur ku e ke dhe pse e ke
qytearin tend per qka e ke per qka te sherben

qka te duhet

sepse secili njeri esht nji lloj potenciali ushtari i kombit

o ne tregti o ne sport ne politike ne vlera
ne pune ne ndonje sherbim ndaj adtheut
e shoqerise
dhe kolektivit o ne ndonji dobi per diqka
e ne ndonje detyr
njerz me hudhe nuk kemi secili e ka vleren evet kjo ide dhe vetedije kolektive ju mungon shqiptarve perkurndazi ta qesin kemben me ra ne hund e ne buze dhe ne kerkojm mandej te ecim para
jo me kto mende esht e pa mundur varrosni te gjitha shpresat
per te ardhmen me kto mende nese i ndrroni po

Makresh
05-03-10, 11:35
Perandoria Osmane s'ishte vetem turkia e sodit,.. por ishite edhe Shqipnia, Kosova, Serbia, Bugaria, Palestina, Iraku, Arabia, Egjipti e po kaloj,... se kuptoj se pse Turqia e sotem duhet te jet fajtor per nje krim nen nje qe se ka ber, dhe nen 2, nuk ishte Turqia por Perandoria ?

lirik
05-03-10, 11:53
Perandoria Osmane s'ishte vetem turkia e sodit,.. por ishite edhe Shqipnia, Kosova, Serbia, Bugaria, Palestina, Iraku, Arabia, Egjipti e po kaloj,... se kuptoj se pse Turqia e sotem duhet te jet fajtor per nje krim nen nje qe se ka ber, dhe nen 2, nuk ishte Turqia por Perandoria ?
-----------------

pa mvarsisht moralit etikes
te se qenshmes historikes dhe te vertetes
shum shtete heshten kur ishte fjala dhe koha per tu kualifikuar gjenocidi
mbi armenet ne ato kohra

sepse kishin interesa tjera me turqinė por sot kan filluar aty ktu disa levizje centrike fetare dhe caqe interesash regjimi i turqise nuk po i shkon per shtat amerikes si dikurė per shkak se disa parti fetare po kan ndikim ma te madh dhe amerika po perpiqet qe me ane te trysnive
ta siguroj nji shtet turk aleat te perjestsheme sekular vazal

centrizmi dhe dominantja po luhasin strazegjite dhe moralin ketu qednrojne lojrat politike dhe taktike se cili pozicion dhe saksionim do te fitoj prandaj po luhatet morali
ne edijm se barak obama esht edukuar nga nje kihe ne amerike dhe gjat ndejti aty si i braktisur si dhe armenet katolik kan ndikim ne qarqe politike amerikane disa gjėra po lekunden aty ktu edhe pse jan shkendija te vogla por jo te mira poashtu prifti q e i fyeu shqiptarėt jan disa peprjekje qe dikush don te nxis nji far antipatie katoliko muslimane nese nuk esht kjo dore e ruso ordodoksve krejt mvaret se qfar aftesia do te ket poltika amerikane me mjeshtri te evitoj perplasjen me turqine
Nuk esht e imagjunueshme lidhja ose perberja ne ballkan e ne rajon pa truwine ishte kjo baraspesha ma e sigurt per te mos u destabilizu europa
pikrisht truqia pra perndryshe sllavet do te destabilizonine greket e ruset
do te digjnin ballkanin dhe do t ebenin edhe probleme tjera te mdha europes por nje truqi e forte esht nji muri i madh garancioni qe bllokoj sllllavet
mesdhe gjithsesi se bashku dhe ne aleance me amerikanet
megjithse rusise nuk i a mabajti asnjiher te provoj luftrat me turq ne mesdhe sepse e dinte se nji popull luftarak dhe atdhetar si truqit nuk qiteshin ne krye leht dhe ushtria ruse do kishte humbje te mdha

lirik
05-03-10, 11:56
turia esht strategjikisht ne mesdhe dhe ne europe vendi kyq dhe me rendesi jetike poashtu garancion i stabilitetit me ket karte amerikanet nuk mund te luajn seps esht aq e rendesishme turqia teper e rendeishme por provokime her pas here i behen sepse duan ti hyjn ne disa pune te mbrendshme
por turqia ka nji sovranitet te forte dhe nj menquri poashtu ushtri te forte ekonomi turizem dhe esht nji lloj garancioni i madh per rajonin
dobsimi i turqise esht automatikisht dobsim i shqiptarve
sepse sllavet dhe greket do te marrin guxim ma te madh per provokime ne teritoret tona prandaj shumqka ejone esht elidhur me turqiene dhe stabilitetin
e saj

premium
05-03-10, 15:18
[***

Mire po mendon Bert , bravo tėqoft ty tė prishim miqesine me Turqinė ,tė padisim Turqin , por nėse Turqia idhnohet me neve , e kthen mbi 5 milion Shqiptar , atėhere ēfare dotė ndodh ? sigurisht njeri-tjetrin dot hajm ;).
-Bert , ti mendon se Amerika ,gjermania ,Italia , Franca na dojn me shume se Turkia apo?
Bert ,ti duhesh tė fut nė mend njė gjė !!.. para perandorise osmane veē trojet e tona ishin tė okupume nga Bizantinet apo?.. e kush ishin ata e ēfare religjioni kan pasur ndoshte din.
- Personalisht falenderohem perandorise osmane ēė ja ka mare pushtetin nga dora e sllaveve bizantine , per ndryshe mozamakeq sot une apo tjetri e tjetri do quheshin me emėr sllave apo tyvbe kryqin nė qaf e tė hajm mishin e derrit.
-ty e disa tipave si ti jau kan tek nė kry per urrejtjen e Turqise , ndėrsa turqia nuk mendon tė keqen tonė , kėte e vėrtetoj besnikerin e tyre nė kohen e luftės ka vu ne gjendje gadishmėrie ushtrinė e vet pėr intervenimin toksore , ti tregom mua a'kish vu Amerika njė ushtar tė tij , besa ka pengu ushtrinė turke qetė mos futen pėr operacionin toksore ngase shtetet e tjera te NATOs ishin tė shqetsuar pėr miqėsin e tyre me sėrbėt,
Te perkujtoj edhe ketė; aviacioni Turk ishte mė e fuqishme kur e pranoj komanden e bombardimit, syt e mi ka pa per se gjalli bombardimin e ulet tė aviacionit turk nė rajonin e pashtrikut ku e dridhke tokėn , ku ja fluturonin spirat e tankeve tė shkaut . keto nuk duhet tė harojm Bert ,
-Tutje din se pas dobėsimit osmsne terhiqen nga tokat e tona , pranuan 400.000 Shqipetare tė shperngulen ne Turqi per shkak tė pasigurisė.
Pasiguria ne trojet tona ndodhi pas terheqjes se perandorise osmane , pas nje kohe te shkurter forcat serbe e bullgare futen ne viset e fella te Shqiperise .

qeshtut eshte Bert .. historia eshte interesante nese kuptojm realitetin.

lirik
05-03-10, 16:01
[***

Mire po mendon Bert , bravo tėqoft ty tė prishim miqesine me Turqinė ,tė padisim Turqin , por nėse Turqia idhnohet me neve , e kthen mbi 5 milion Shqiptar , atėhere ēfare dotė ndodh ? sigurisht njeri-tjetrin dot hajm ;).
-Bert , ti mendon se Amerika ,gjermania ,Italia , Franca na dojn me shume se Turkia apo?
Bert ,ti duhesh tė fut nė mend njė gjė !!.. para perandorise osmane veē trojet e tona ishin tė okupume nga Bizantinet apo?.. e kush ishin ata e ēfare religjioni kan pasur ndoshte din.
- Personalisht falenderohem perandorise osmane ēė ja ka mare pushtetin nga dora e sllaveve bizantine , per ndryshe mozamakeq sot une apo tjetri e tjetri do quheshin me emėr sllave apo tyvbe kryqin nė qaf e tė hajm mishin e derrit.
-ty e disa tipave si ti jau kan tek nė kry per urrejtjen e Turqise , ndėrsa turqia nuk mendon tė keqen tonė , kėte e vėrtetoj besnikerin e tyre nė kohen e luftės ka vu ne gjendje gadishmėrie ushtrinė e vet pėr intervenimin toksore , ti tregom mua a'kish vu Amerika njė ushtar tė tij , besa ka pengu ushtrinė turke qetė mos futen pėr operacionin toksore ngase shtetet e tjera te NATOs ishin tė shqetsuar pėr miqėsin e tyre me sėrbėt,
Te perkujtoj edhe ketė; aviacioni Turk ishte mė e fuqishme kur e pranoj komanden e bombardimit, syt e mi ka pa per se gjalli bombardimin e ulet tė aviacionit turk nė rajonin e pashtrikut ku e dridhke tokėn , ku ja fluturonin spirat e tankeve tė shkaut . keto nuk duhet tė harojm Bert ,
-Tutje din se pas dobėsimit osmsne terhiqen nga tokat e tona , pranuan 400.000 Shqipetare tė shperngulen ne Turqi per shkak tė pasigurisė.
Pasiguria ne trojet tona ndodhi pas terheqjes se perandorise osmane , pas nje kohe te shkurter forcat serbe e bullgare futen ne viset e fella te Shqiperise .

qeshtut eshte Bert .. historia eshte interesante nese kuptojm realitetin.mardhenjet me turqinė duhet te forcohen vazhdimisht
as nuk vjen ne shprehje prishja e mardhenjeve me turqi
ky do te ishte gabim fatal per popullin shqiptarė
ne duhet te perpiqemi te gjejm sa ma shum aleat
e jo te prishemi me aleat kursesi kjo nuk guxon te ndodhe
shqiptart me truqi duhet te jen miqt me te mirė dhe te organizohen grupe grupe shqiptarėsht e te shkojn e ne atkime m kutlurore e biznesesh me turqit
turiqa sot per sot esht vendi me i bukur ne bote turistik dhe terheqs ruset e gjith bota po i verdalliset ndersa ne shqiptarve truqit na rrespektojne ma teper se gjith boten e duan te na ofrojne afer vetes ndryshe ne nuk mund ti presim rusete serbet egreket gjith kta armiq pa aleancen me turq kurse si nuk vjen ne shprehje as ndonji ngrysje vetullash me turq se le ma qfar do hirdhrimi me ata miq per kokė qe i kemi ata na kan shpetuar ksaj here si askush tjeter ne duhet ti ruajm miqt turqit dhe ameriken kty dy alet qe jan jetik me interesin ma jetik te kombit tone por berti ndoshta ka menduar pak me nguti mbi bazat e se kaluares ne nuk kemi q bėjmė e kaluara ishte e kaluar por sot per sot turqia na mbrone trojet tona jeten tone esht garancioni ma i fuqishem i shqiptarve dhe se bashku me ameriken dhe amerikanet ne do te jemi tre popujt me miq ne bote me te lidhur me alencen eperjetshme te mqisis asnji shqiptar i vetmi nuk guxon dhe nuk duhet te prishė mardhenjet me turqinė perkundrazi te shtohet puna ne te gjitha format emundshme qe te forcohen edhe ma shu,m lidhjet

bert
05-03-10, 16:02
Turqia per mendimin tim eshte njesoj si serbia. per faj te asaje turqie vendi yne u copetua dhe u shkaterrua. gjithashtu per faj te asaje turqie sot kemi nje fe qe nuk i shkon pershtat popullit tone. Jam dhe do te jem gjithmone kundershtar i turqve te ndyre. mos e harroni amanetin e gjergj kastriotit. Asgje turke sduhet te ekzistoje ne trojet shqiptare

lirik
05-03-10, 16:07
aleatet tanė turq gjerman anglez ne duhet nat edit te bisedojm me ta
qe me menqurine me te madhe te mundshme te sigurojme pozicionet tona jetike
dhe ardhmerine tone te porishehs me kta miq kaq margaritare kaq
botrore kaq te vlefshem si turku amerikani austriaku anglezi suedezi finlandezi franqezi australiani zelandezi irlandezi hungarezi gjermani italiani zvicrrani kjo nuk vjen ne kurfar shprehje qe ne jet te jetve te prishim mardhenjet me ta
popujt tone natyralisht jan ne dashuri dhe simpati me ta nuk ka force qe endryshon dashurine natyrore me ta
edhe sikur qevverite te na prishin dashuria popullore me kta popuj nuk prishet asnjiher

bert
05-03-10, 16:29
aleatet tanė turq gjerman anglez ne duhet nat edit te bisedojm me ta
qe me menqurine me te madhe te mundshme te sigurojme pozicionet tona jetike
dhe ardhmerine tone te porishehs me kta miq kaq margaritare kaq
botrore kaq te vlefshem si turku amerikani austriaku anglezi suedezi finlandezi franqezi australiani zelandezi irlandezi hungarezi gjermani italiani zvicrrani kjo nuk vjen ne kurfar shprehje qe ne jet te jetve te prishim mardhenjet me ta
popujt tone natyralisht jan ne dashuri dhe simpati me ta nuk ka force qe endryshon dashurine natyrore me ta
edhe sikur qevverite te na prishin dashuria popullore me kta popuj nuk prishet asnjiher
turqit sjane aleate pasi historia tregon te kunderten. jane kriminele dhe kane kryer genocide mbi popullin shqiptar. nje popull qe harron historine ka deshtuar.

premium
05-03-10, 16:57
Turqia per mendimin tim eshte njesoj si serbia. per faj te asaje turqie vendi yne u copetua dhe u shkaterrua. gjithashtu per faj te asaje turqie sot kemi nje fe qe nuk i shkon pershtat popullit tone. Jam dhe do te jem gjithmone kundershtar i turqve te ndyre. mos e harroni amanetin e gjergj kastriotit. Asgje turke sduhet te ekzistoje ne trojet shqiptare
Mendo Bert mendo.. si don mendo !
mendimin tande askush nuk mundet me ndal

Ti qysh ja ka nis ,, nuk mbeti tokė pa i urrejt .
ti mendo ndryshe e
une mendoj ndryshe,
gjysmen e familjes e kam ne Turqi , dhe ata mendojne ndryshe nė realitet ku jetojnė e ti mendon ndryshe qė nuk je prezent .
Te afermit e mi jane dėbuar me dhune nga koha e Rankoviqit per ne Turqi , dhe na lan njė pikėllim gjysmes sė familjes se janė kėtu , ngase mendonin ēfare jetesė kan me pasur te shperngulurit Shqiptare ne Turqi....
me te tregu te vertetėn , ku jane ata e ku jemi ne !..
me pasuri e me pallate depėrtuan mirė nė Turqi , gjithat ja mundesoi Turqia si miq tė ngjajshėm tradicionale .
Ndersa ne ku jemi tani ???

lirik
05-03-10, 16:59
turqit sjane aleate pasi historia tregon te kunderten. jane kriminele dhe kane kryer genocide mbi popullin shqiptar. nje popull qe harron historine ka deshtuar.ky esht mendim i yti por ne kohrat sot
jan ndryshe ne duhet te kerkojme llogari nga sllavet dhe grekt
qe i kan shkatrruar civilizimet tona te lashta me gjenocid
civilizimin ilir
ne duhet te kerkojme llogari per gjenicidin serb te para dhjet vitesh dhe qnjerzimine mija emija femrave shqiptare
por ne nuk po arrijme ta bashkojm mitrovicen se le ma te kerkojm diqka nga serbet ata formuan edhe komuna qe as ne kohen e serbise se pare nuk ishin as ne kohen e rankoviqit e te millosheviqit
pas ludfte ata fituan teritore ne kosove o bert per qfar morali mund te flitet ktu ku gjithqka ne prapaskena te flliqura esht luajtur

tregjet jan me rendesi sa per moralin
rrugete shqiptarve duhet te jen te hapura ne gjith boten per tregje e levizje
per te forcuar pozitat tona kombtare

as qe pyet kush
pr moralin dhe gjenocidet por vetem per interesat e tregjeve dhe gjeostrategjike e te aleancave ne sherbim te
te peshoreve politike dhe caqeve poltike
dhe dominuese


perse ather lejojne shkeljene te drejtave te njeriut ne kone dhe nuk e sanksionojne kinen sepse tregjet intresat jan primare
amerika poashtu nuk e ka halline gjenocidit te armenve por jan qellime prapavijash politike
kush edi ku nuk e ka degjuar truqia per diqka dhe pastaj luhet me at karte

lirik
05-03-10, 17:05
Mendo Bert mendo.. si don mendo !
mendimin tande askush nuk mundet me ndal

Ti qysh ja ka nis ,, nuk mbeti tokė pa i urrejt .
ti mendo ndryshe e
une mendoj ndryshe,
gjysmen e familjes e kam ne Turqi , dhe ata mendojne ndryshe nė realitet ku jetojnė e ti mendon ndryshe qė nuk je prezent .
Te afermit e mi jane dėbuar me dhune nga koha e Rankoviqit per ne Turqi , dhe na lan njė pikėllim gjysmes sė familjes se janė kėtu , ngase mendonin ēfare jetesė kan me pasur te shperngulurit Shqiptare ne Turqi....
me te tregu te vertetėn , ku jane ata e ku jemi ne !..
me pasuri e me pallate depėrtuan mirė nė Turqi , gjithat ja mundesoi Turqia si miq tė ngjajshėm tradicionale .
Ndersa ne ku jemi tani ???

-------------
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar pasurinė kombtare te turqisė
ata e kan ne duar te tyre ata jan faktore me rendesi qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi
prandaj duhet ti jemi mirnjohs truqise e jo greqise qe per veq se i ka shuar qamet arbresht arvanitasit atje nuk asgjė as nuk guxojn te flasin shqip ndersa ne truqi ndryshon gjithqka natyrisht ata truqine nuk mund ta bejn shqiperi por dhan jo pak
dhe i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira pasurine kombtare truke shqiptart e kan ne dore ushtrine komanden policine e qka jo tjeter jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisedhe amerikes sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh sqhiptar dhe qe luajten rrol
ndersa ne greqi gjithqka esht e asimiluar serbet zhduken me gjurme e me gjithqka fshatrat tona arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptarte turqise atyre nuk ju dha rrol kurfare dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali

premium
05-03-10, 17:16
-------------
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar pasurinė kombtare te turqisė
ata e kan ne duar te tyre ata jan faktore me rendesi qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi
prandaj duhet ti jemi mirnjohs truqise e jo greqise qe per veq se i ka shuar qamet arbresht arvanitasit atje nuk asgjė as nuk guxojn te flasin shqip ndersa ne truqi ndryshon gjithqka natyrisht ata truqine nuk mund ta bejn shqiperi por dhan jo pak
dhe i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira pasurine kombtare truke shqiptart e kan ne dore ushtrine komanden policine e qka jo tjeter jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisedhe amerikes sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh sqhiptar dhe qe luajten rrol
ndersa ne greqi gjithqka esht e asimiluar serbet zhduken me gjurme e me gjithqka fshatrat tona arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptarte turqise atyre nuk ju dha rrol kurfare dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali
Ashtu ėshtė Lirik ...
zėdhėnėsi i armatės Turke Ilker Bashbuk ėshtė me origjine Shqiptare ..
Shqiptar dhe drejtues i armates Turke
eshte nje material te besueshmerise nga populli turk pėr shqiptaret.

Guri i madh
05-03-10, 17:39
turqia duhet te pranoj se ne te kaluren ka ber gjenocid ,te pakten ne shqiptaret kena atgumente te mjaftushme se turqit jan nji popull gjenocidial

Makresh
05-03-10, 18:00
turqia duhet te pranoj se ne te kaluren ka ber gjenocid ,te pakten ne shqiptaret kena atgumente te mjaftushme se turqit jan nji popull gjenocidial


cka jan atgumentet ?

lirik
05-03-10, 19:00
Un mendoj se esht gabim ze mendohet kshtu ndaj turqise dhe mosmirnjohje per veprat e mira qe i ka krye ne sherbim te atdheut tone turqia ndaloj qdo lloj cenimi te teritorit te shqiperis nga greqia perndryshe himara do ishte
nje qameri e re dhe pergjysmimi i trojeve sqhiptare do behej nga greket pastaj nuk do ta kishte te veshtir serbia te merrte gjysmen tjeter ,
prandaj nuk gjykohet mbi bazat fetare te nje vendi sepse raportet nuk ndertohen mbi bazat fetare liria dhe demokracia nuk ka paragjykime f etare
as rraciste

Makresh
05-03-10, 19:05
-------------
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar pasurinė kombtare te turqisė
ata e kan ne duar te tyre ata jan faktore me rendesi qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi
prandaj duhet ti jemi mirnjohs truqise e jo greqise qe per veq se i ka shuar qamet arbresht arvanitasit atje nuk asgjė as nuk guxojn te flasin shqip ndersa ne truqi ndryshon gjithqka natyrisht ata truqine nuk mund ta bejn shqiperi por dhan jo pak
dhe i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira pasurine kombtare truke shqiptart e kan ne dore ushtrine komanden policine e qka jo tjeter jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisedhe amerikes sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh sqhiptar dhe qe luajten rrol
ndersa ne greqi gjithqka esht e asimiluar serbet zhduken me gjurme e me gjithqka fshatrat tona arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptarte turqise atyre nuk ju dha rrol kurfare dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali


Shqiptaret ne turqi jan si hebrenjt ne Amerik, apo armenet ne franc.

bert
05-03-10, 19:06
mos harroni betejen e dibres burra kur vetem per nje dite pushtuesit turq masakruan 6000 mije burra. mos harroni gjencidin turk mbi shqiptaret. gjaku i te pareve do ju denoje

Makresh
05-03-10, 19:10
mos harroni betejen e dibres burra kur vetem per nje dite pushtuesit turq masakruan 6000 mije burra. mos harroni gjencidin turk mbi shqiptaret. gjaku i te pareve do ju denoje


... 6ooo mije burra ? Po 6 mije burra as krejt n'historin e kosoves s'jan masakrue bre cka je ka fol ?

bert
05-03-10, 19:16
... 6ooo mije burra ? Po 6 mije burra as krejt n'historin e kosoves s'jan masakrue bre cka je ka fol ?
nuk e njeh historine fare. me vjen keq por sjam ne gjendje te debatoj me ty.

premium
05-03-10, 19:18
mos harroni betejen e dibres burra kur vetem per nje dite pushtuesit turq masakruan 6000 mije burra. mos harroni gjencidin turk mbi shqiptaret. gjaku i te pareve do ju denoje
edhe ti mos haro se Skenderbegu ka arit titullin e lartė nė Turqi nė sarajet e pashallareve .
ushtrimin e trimėrisė kan dhon turqit,,,
ka jetu nėpėr sarajet tė veqanta ...
ka mar edukimin e ushtrimin nga Turqit .. tutje bukėn e tyre ka shajt.

Jo vetėm ai , por jane intelektualet e shumta si p.sh. Ismail Qemali, Naim Frasheri, sami etj etj.

bert
05-03-10, 19:21
eh mor zot si smundim me e dallue kriminelin nga patrioti. sipas teje paska pa gabim skenderbeu dhe ismail qemali qe u ngritn kundra turqve? e moj shqypni si sdite kurre me pa.

lirik
05-03-10, 19:27
Nuk me bem pershtypje afrika nes eka lkuren e zeze apo e kan ndonje fe
apo besim te tyre
ose budistat AJO ESHT SHIJE DHE PERCAKTIM I TYRE UN NUK KAM TE DREJT TA SHFAROSI SE ESHT PJESE E BOTES E KRIJIMIT TE QENJES NJERI
ndoshta nuk e simpatizoj por nuk guxoj ta shfarosi
sespee sht krijim pasuri pjese ebotes qe duhet te ruhet por duhet ti kufizohenmundesit qe te mos e rrrezikoj boten rendin jeriun
prandaj te gjitha shtetet dhe kombet kan kriju marrveshjen mbi bashkunimin dhe sigurine

detyre e lirise dhe demokracise esht te rrespetoj at zakon ose religjion

me interesojn raportet mardhenjet e ndersjella

dhe rendi nese ata nuk paraqesin rrezik me fe apo ideologjine

ather me duhet te nenshkruajm bashkpunimin ndershtetrore
por edhe nese paraqesin rrezik jan forcat tjera te sigurise q emerren me at rrezik nuk guxojme qe raportet ti ndertojme mbi bazat e ngushtesive
apo adeteve te tjera por mbi bazat e marrevshjeve dhe ligjeve i dhe strategjive tjera qe i imponohen njeriut si qenje e ksaj bote perndryshe mbi te menduarit pse ka ky ket fe ose at fe bota do te ishte qfarosur dhe harruar


dhe me intreson rrespekti e marrveshjet nderkombtare

ligjet dhe bashkpunimet siq i kan te gjitha shtetet

sikur te paragjykohet ashtu gjithqka me motive fetare
asnji fe mbi dhe nuk do te ekzistonte por te mbysnin njera tjetren

obligimet te drejtat e njeriut obligojne njerzimin dhe mardhenjet

ndershtetrore dhe ne pergjithsi ligji njerzor dominon

qe te gjenden kompromiset rracizmi fetar apo rracial

nuk mund te jet baze e ligjeve njerzore dhe te mardhenjeve nderkombtare

marrveshjet botrore nuk ndertohen mbi raporte te urrejtjeve
dhe shfarosjeve fetare por mbi disa rregulla qe i impnon vet ekzistenca njerzore

por mbi obligimet e ligjeve dhe te obligimeve kushtetutare
e marrveshjeve ndrkombtare ligjore juridike ekonomike te rendit
dhe nenshkrimit te marrveshjeve tjera nderkombtare
qe obligojne rendin njerzore dhe vet botkuptimin garancionin e jetes te kombeve dhe lirive te drejtave te njeriut
sikur te paragjykojme me fe ather kalojme ne rracizem
dhe perbuzje
mohime dhe ngushtesi primitive nuk i sherbejme arsyes dhe demokracise
e lirise as mardhenjeve nder nacionale


nese gjykojm raportin e njerzve ne bote sipas ndonje feje

ather nuk dihet se cila fe do te na dukej ma e mira

por raportet nderkombtare nuk ndertohen mbi simpati ose antipati fetare

por mbi kandare ligje e rrethana tjera ne te cilat menquria njerzore ka ndetuar ligjet dhe marrveshjet te drejten nderkombtare te drejten civile
ku bota garantohet njerzia bota kombet ne ekzistim paqe dhe
marrveshje dnerkombtare

dhe institiucione nderkombtare siq esht kshilli i sigurimit lirite themelore dhe te drejtat enjeriut

dhe shum organizata tjera qe jan obligim i kombeve


pra raportet ndernjerzore ose urrejtjet botrore nuk gjykohen mbi bazat fetare

shtetet dhe politika nderkombtare ka strategji tjera
jan interesat vizionet mardhenjet konferencat

bashkpunimet kompromiset sistemet pikrisht mbi keto raporte u gjet kompromisi

qe te ndahet shteti nga feja i ose idelogjitė e bestytnitė tjera
me ligje moderne te njeriut
mbi te cilat ndertohet e mbahet me garancion civilizimi feja demokracia ligjet rendi perndryshe do te ishim barbar djhe do njerz te pa marrveshje duke u vra secili me secilin pse jemi ndryshe e jo te njejt pra ne ndryshime qendron larmija e botes jo ne totalitarizma e mostoleranca
kombtarisht mendoj se kombi im esht ma i mir por dikuj a i duket kshtu si mu kjo siguriosht q e edhe atij i dukett kombi i vet qe esht ma i miri kshtu e ka kjo

premium
05-03-10, 19:30
eh mor zot si smundim me e dallue kriminelin nga patrioti. sipas teje paska pa gabim skenderbeu dhe ismail qemali qe u ngritn kundra turqve? e moj shqypni si sdite kurre me pa.
... jan ngrit ,, por kan pasur gabimin se kan ngrit flamurin kombetare nė Vlorė , ish kan dasht tė ngritet nė Nish tė serbijės ore Bert...

Ketu pse nuk fajson kongresin e Berlinit pėr qeshtjen e integritetit qe na takonin Shqiptareve.
per ket pyete Evropen se ata e dijn ma mire kush ka coptu trojet e tona !

bert
05-03-10, 19:33
mos e harroni historine e trojeve shqiptare. ajo duhet te jete bibla e cdo shqiptari qe i thote vetes shqiptar dhe ka gjak shqiptari. ne ate histori do gjeni shume fakte dhe ngjarje qe lidhen me jeten e shqiptareve dhe krimet qe u kryen mbi ne. Mos harroni masakrat e kudo qofshin ata, turq, serbe, greke, maqedone, malazeze apo kujdo tjeter.

bert
05-03-10, 19:36
... jan ngrit ,, por kan pasur gabimin se kan ngrit flamurin kombetare nė Vlorė , ish kan dasht tė ngritet nė Nish tė serbijės ore Bert...

Ketu pse nuk fajson kongresin e Berlinit pėr qeshtjen e integritetit qe na takonin Shqiptareve.
per ket pyete Evropen se ata e dijn ma mire kush ka coptu trojet e tona !
nuk i lejont turqia e ndyre or mik. turqia donte tja jepte trojet tona serbeve e grekeve ne kembim per territor diku tjeter. lexoni historine dhe arshivat botnore. lexoni historine austriake, lexoni historine angleze.

premium
05-03-10, 19:43
mos e harroni historine e trojeve shqiptare. ajo duhet te jete bibla e cdo shqiptari qe i thote vetes shqiptar dhe ka gjak shqiptari. ne ate histori do gjeni shume fakte dhe ngjarje qe lidhen me jeten e shqiptareve dhe krimet qe u kryen mbi ne. Mos harroni masakrat e kudo qofshin ata, turq, serbe, greke, maqedone, malazeze apo kujdo tjeter.
ēfar Bible ore Bert
Atehere skan njoft asnjė liber ..
Skenderbeu ka shiju gjitha fetė ..
ndryshe nuk pranoni asnjė feje , brohoritni feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria , e tani si dul Bibla.
domethane simbas teje ata qe jane te lidhun me Kur;an nuk qenkan Shqiptar apo!!
Ademi, Idrizi e Shefqeti se paskan luftu ne luften e fundit s'te qenkan Shqiptar a?

mo keshtu Bert se po gabon
ti je djali i mirė e ksi ovi po t'fali ;)

Guri i madh
05-03-10, 19:43
nuk i lejont turqia e ndyre or mik. turqia donte tja jepte trojet tona serbeve e grekeve ne kembim per territor diku tjeter. lexoni historine dhe arshivat botnore. lexoni historine austriake, lexoni historine angleze.


krejt kto troje shqiptare TURKU SHKAVIT ja ka dhan ket ma ka than nji i shkolluar ne mejtepin e fshatit HAMIDI afer kastriotit i cili ka dit shkrim leximin e osmanishtes ose turqishtes se vjeter

premium
05-03-10, 19:44
nuk i lejont turqia e ndyre or mik. turqia donte tja jepte trojet tona serbeve e grekeve ne kembim per territor diku tjeter. lexoni historine dhe arshivat botnore. lexoni historine austriake, lexoni historine angleze.
Kom lexu Bert , gjithat kom lexu ..

filmi i tjetėr ishte !

premium
05-03-10, 19:53
krejt kto troje shqiptare TURKU SHKAVIT ja ka dhan ket ma ka than nji i shkolluar ne mejtepin e fshatit HAMIDI afer kastriotit i cili ka dit shkrim leximin e osmanishtes ose turqishtes se vjeter
... edhe Stanbollin ja kishin pas fal Grekut ,, por forca ja ktheu prap !

njeri nga komisaret Osmane hamit pasha e pat drejtu Shqiptaret per vendin e tyre ..
meqense osmanet terhiqen , te kunderta ndodh , sllavet sulmonin Shqiperin , nder ta Ruset , hungarezet Austriaket sulmonin perandorin Osmane.

Evropa ja vuri kufijt e tona !

bert
05-03-10, 20:06
ēfar Bible ore Bert
Atehere skan njoft asnjė liber ..
Skenderbeu ka shiju gjitha fetė ..
ndryshe nuk pranoni asnjė feje , brohoritni feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria , e tani si dul Bibla.
domethane simbas teje ata qe jane te lidhun me Kur;an nuk qenkan Shqiptar apo!!
Ademi, Idrizi e Shefqeti se paskan luftu ne luften e fundit s'te qenkan Shqiptar a?

mo keshtu Bert se po gabon
ti je djali i mirė e ksi ovi po t'fali ;)
Une nuk i shoh fete e shqiptareve as mysliman as otodoks as katoli dhe skane lidhje me fete e kurrkujt pasi ne kemi qene ne keta troje me mijera vjet, dhe nuk kemi ardhur ne keta troje. ne kemi pase feme traditen dhe adetet tona. nuk na duhen adetet dhe fete e tjera. ademi , idrizi, shefqeti jane patriote dhe shqiptare por emrat nuk perkojne me origjine shqiptare por jane emrat te huazuar nga turqit. sot dicka po behet ne kete drejtim. shume familje po largohen nga keta emra dhe shume veta po drejtohen drejt emrave te bukur shqiptare qe me thane te drejten kemi boll dhe jane te mrekullueshem. gjithashtu po bahet cmos per tu larguar dhe nga fjalet e huaja dhe traditat e tyne qe kane ngele ketu. sjane tonat prandaj nuk eshte e veshtire te mos perfillen. kemi traditat dhe zakonet tona te mrekullueshme. ky eshte pikerisht kthimi jone ne origjine. kjo asht rruga me e drejte

Guri i madh
05-03-10, 20:11
... edhe Stanbollin ja kishin pas fal Grekut ,, por forca ja ktheu prap !

njeri nga komisaret Osmane hamit pasha e pat drejtu Shqiptaret per vendin e tyre ..
meqense osmanet terhiqen , te kunderta ndodh , sllavet sulmonin Shqiperin , nder ta Ruset , hungarezet Austriaket sulmonin perandorin Osmane.

Evropa ja vuri kufijt e tona !
mue nuk me mundojn trojet turke kah kan shkue se ende ne nuk i bashkum trojet tona qe turku i dhuroj shkjeve gerrkve e te te tjerve , ti lufto per nji turqi ma te madh une nuk i kam punt me u marr me pun te kota

premium
05-03-10, 20:32
Une nuk i shoh fete e shqiptareve as mysliman as otodoks as katoli dhe skane lidhje me fete e kurrkujt pasi ne kemi qene ne keta troje me mijera vjet, dhe nuk kemi ardhur ne keta troje. ne kemi pase feme traditen dhe adetet tona. nuk na duhen adetet dhe fete e tjera. ademi , idrizi, shefqeti jane patriote dhe shqiptare por emrat nuk perkojne me origjine shqiptare por jane emrat te huazuar nga turqit. sot dicka po behet ne kete drejtim. shume familje po largohen nga keta emra dhe shume veta po drejtohen drejt emrave te bukur shqiptare qe me thane te drejten kemi boll dhe jane te mrekullueshem. gjithashtu po bahet cmos per tu larguar dhe nga fjalet e huaja dhe traditat e tyne qe kane ngele ketu. sjane tonat prandaj nuk eshte e veshtire te mos perfillen. kemi traditat dhe zakonet tona te mrekullueshme. ky eshte pikerisht kthimi jone ne origjine. kjo asht rruga me e drejte
Po Bert keto janė simbas mendimit tėnde . ndersa Bota njef Kosovėn Shqiperinė si njė religjion fetar tė evidentuar me shumicen muslimane , pastaj katolike, pastaj ortodokse, pastaj ateiste.

luckyman
05-03-10, 20:43
Turku i kish pas thone Slobes,nese ma prek Kosoven kome met bo rrafsh!!!:biggrin:

bert
05-03-10, 20:46
Po Bert keto janė simbas mendimit tėnde . ndersa Bota njef Kosovėn Shqiperinė si njė religjion fetar tė evidentuar me shumicen muslimane , pastaj katolike, pastaj ortodokse, pastaj ateiste.
qe nga viti 1912 perpara se te shpallej pamvaresia nga turqit e ndyre ska pasur ndonje regjistrim ku te jete deklaruar feja keshtu qe bota na njeh ne sipas regjistrave turq. pra kjo qe thua ti eshte e huaj dhe jo e jona. te gjithe jemi deshmitare se situata sot ne shqiperi e te tana trojet shqiptare nuk eshte aspak ne perputhje me keto shifra. mbi 50 % sot ne shqiperi pershembull deklarohen pa fe. 25% katolike, 15 % myslimane dhe 5 % otodokse dhe 5% rome, egjyptjane dhe nacionalitete te tjera.

bert
05-03-10, 20:49
Turku i kish pas thone Slobes,nese ma prek Kosoven kome met bo rrafsh!!!:biggrin:
turku ja dha vete kosoven slobes. turqit jane mashtrues te ndyre. po mos te ishte usa sdo kishte nderhyre nato ne kosove. miqte tane jane ne fakt amerika dhe anglezet. ata jane miqte tane qe gjithmone e kane perkrah ket komb. mos e harroni te madhin klinton dhe toni bler

Guri i madh
05-03-10, 21:19
tash disi po mundohet me na ndihmue ja dha ARRUPLLANIN FATMIR SEJDIUT me ardh ne KOSOV disi si shpesh po duhet politikanat ton me ardh me arrupllan prej ANADOLLIT dhurat udhtimin e shpenzimet e arrupllanit krejt abdulla gyli i ka PAGUE , dhuratat me vler mbi 50€ HASAN PRETENI i regjistron si korrupcionbile kta te hashimit kursesi nuk pranojn dhurata te majme

premium
06-03-10, 13:09
tash disi po mundohet me na ndihmue ja dha ARRUPLLANIN FATMIR SEJDIUT me ardh ne KOSOV disi si shpesh po duhet politikanat ton me ardh me arrupllan prej ANADOLLIT dhurat udhtimin e shpenzimet e arrupllanit krejt abdulla gyli i ka PAGUE , dhuratat me vler mbi 50€ HASAN PRETENI i regjistron si korrupcionbile kta te hashimit kursesi nuk pranojn dhurata te majme
disi ,disi edhe prej lloqit tė Maqedonise me arrupllan ka bart ma shumė se 30.000 Shqiptar neper kampe tė veta , kush ishte atje ma mirė vet tregojne a' kan pas dallimin nga hoteli me pesė yje.
disi disi ti po tregon per ndimen e tyre .
zemėr kalbit nuk jav len ndėrgjegjja tė pranon tė mirat !

premium
06-03-10, 13:14
qe nga viti 1912 perpara se te shpallej pamvaresia nga turqit e ndyre ska pasur ndonje regjistrim ku te jete deklaruar feja keshtu qe bota na njeh ne sipas regjistrave turq. pra kjo qe thua ti eshte e huaj dhe jo e jona. te gjithe jemi deshmitare se situata sot ne shqiperi e te tana trojet shqiptare nuk eshte aspak ne perputhje me keto shifra. mbi 50 % sot ne shqiperi pershembull deklarohen pa fe. 25% katolike, 15 % myslimane dhe 5 % otodokse dhe 5% rome, egjyptjane dhe nacionalitete te tjera.
...moti nuk paske hap hartėn e gjeografise Bert , bile edhe qudi mė erdhi kur permende 15% musliman ne Shqiperi ???
Po qetash me ra ndermend , nuk kan guxu te deklarohen si fetar ne kohen e Enver Hoxhės .
Kam haru se ti ende po punon me me sistemin e Enverit.

bert
06-03-10, 13:56
edhe ne duhet te veprojme si armenia. ta denoncojme turqine e ndyre per gjenocid dhe te kerkojme kompensim financiar

Etnical
06-03-10, 13:57
Turqia per mendimin tim eshte njesoj si serbia. per faj te asaje turqie vendi yne u copetua dhe u shkaterrua. gjithashtu per faj te asaje turqie sot kemi nje fe qe nuk i shkon pershtat popullit tone. Jam dhe do te jem gjithmone kundershtar i turqve te ndyre. mos e harroni amanetin e gjergj kastriotit. Asgje turke sduhet te ekzistoje ne trojet shqiptare


Pershendetje Bert.Turqia e diteve te sodit dallon krejt nga perandoria osmane,kėshtu qe mos u mirr shum me histori po shiqoe gjendjen faktike si esht tash.

Makresh
06-03-10, 14:04
edhe ne duhet te veprojme si armenia. ta denoncojme turqine e ndyre per gjenocid dhe te kerkojme kompensim financiar

Ky vendim eshte i lobit te fuqishem armeno-grek qe gjindet ne Amerike, kurse per ata qe se din, ky lobe eshte anti-shqiptar dhe po-ashtu ky vendim qe eshte ne te keqen ton !

Zeqiri
06-03-10, 14:57
bert mire eki duhet medenu turkin edhe mei rreh shpulla qana kan ba ata neve jo more po jau falum seskiqka me rrehpo irreh bollevropa edhe ka me i rreh deri tebahen njerz tmire

bert
06-03-10, 15:02
Pershendetje Bert.Turqia e diteve te sodit dallon krejt nga perandoria osmane,kėshtu qe mos u mirr shum me histori po shiqoe gjendjen faktike si esht tash.
edhe une nuk po them te denohet turqia e sotme per gjenocidin por turqi e asaje kohe qe beri gjenocid mbi shqiptaret. turqia e sotme duhet te pranoje fajin dhe te filloje demshperblimin

premium
06-03-10, 15:03
bert mire eki duhet medenu turkin edhe mei rreh shpulla qana kan ba ata neve jo more po jau falum seskiqka me rrehpo irreh bollevropa edhe ka me i rreh deri tebahen njerz tmire
.. shumė komik je daja Zeq ;)

bert
06-03-10, 15:03
Ky vendim eshte i lobit te fuqishem armeno-grek qe gjindet ne Amerike, kurse per ata qe se din, ky lobe eshte anti-shqiptar dhe po-ashtu ky vendim qe eshte ne te keqen ton !
pa lidhje. greket kane kryer vete gjenocid mbi shqiptaret e camerise. mos kompliko armenine me greqine. mos fajeso viktimat armene

premium
06-03-10, 15:10
edhe une nuk po them te denohet turqia e sotme per gjenocidin por turqi e asaje kohe qe beri gjenocid mbi shqiptaret. turqia e sotme duhet te pranoje fajin dhe te filloje demshperblimin
me nis me dėnue , dalin shumė shtete pėr tė dėnuar or Bert
krim ka bo Amerika edhe me tutje pe bon ...
Franca. Anglia.Spanja me kolonializėm
Gjermania, Italia me hitlrrializėm ne luften e dyte boterore.

ēfare thua per keta Bert?

premium
06-03-10, 15:22
pa lidhje. greket kane kryer vete gjenocid mbi shqiptaret e camerise. mos kompliko armenine me greqine. mos fajeso viktimat armene
Bert a'din mirė si ndodhi gjenocid mbi Armenėt ??
sepse Armenėt kan shkelur nė bisht tė gjarpėrit..
nė vitin 1914 menduan se perandoria osmane eshtė dobėsu , Armenėt pėr rreth kufirit Armeni Turqi u masakruan mbi 2.000 turk , e pastaj ja ktheu Osmanlija me 2.000000 Armen
-

bert
06-03-10, 15:25
nuk kam deshire me te diskutoj per kete shtet te qelbun me emrin turqi

lirik
06-03-10, 15:28
edhe ne duhet te veprojme si armenia. ta denoncojme turqine e ndyre per gjenocid dhe te kerkojme kompensim financiar

bert per se nuk the te denoncojme greqine dhe serbine per maskrat e saj gjenocidiale
dhe tmeret me qnjerzore te historis e s enjerzimit ka as kanibalet nuk do te benin se q ka bė greku e serbi mbi ne shqiptarė
serbi porente koka te shqiptarve te kosoves me sopata paramilitaret serb e greku ne qameri poashtu me sopata

premium
06-03-10, 15:32
.. po lobojnė te kundershtaret e Turqise Armenia .dhe Qifutet , sepse qifutet jane aktiv dhe ja hecėn fjala ne Amerikė . per tu hakmar nga Davos'i sigurisht.
Ndersa vjet ishte festimi i pajtimit mes dy shteteve Turqi-Armeni
.ngritjen e lobimit ka financu Izrael qifuthani .

lirik
06-03-10, 15:34
Bert a'din mirė si ndodhi gjenocid mbi Armenėt ??
sepse Armenėt kan shkelur nė bisht tė gjarpėrit..
nė vitin 1914 menduan se perandoria osmane eshtė dobėsu , Armenėt pėr rreth kufirit Armeni Turqi u masakruan mbi 2.000 turk , e pastaj ja ktheu Osmanlija me 2.000000 Armen
-


jo 2000 por jan masakruar shum ma shum turq ndersa shum ma pak jan armen se sa paraqitet numri qellmisht
dhe armenia kishte pretendime teritoriale ndaj turqise si shum shtete tjera dhe ushtri pushtuese
qe hyne thell ne teritorin e turqise per ta pushtuar turqine

premium
06-03-10, 15:35
po lobojnė te kundershtaret e Turqise Armenia .dhe Qifutet , sepse qifutet jane aktiv dhe ja hecėn fjala ne Amerikė . per tu hakmar nga Davos'i sigurisht.
Ndersa vjet ishte festimi i pajtimit mes dy shteteve Turqi-Armeni
.ngritjen e lobimit ka financu Izrael qifuthani .

bert
06-03-10, 15:47
bert per se nuk the te denoncojme greqine dhe serbine per maskrat e saj gjenocidiale
dhe tmeret me qnjerzore te historis e s enjerzimit ka as kanibalet nuk do te benin se q ka bė greku e serbi mbi ne shqiptarė
serbi porente koka te shqiptarve te kosoves me sopata paramilitaret serb e greku ne qameri poashtu me sopata
e kam thane me mijera here por ne nuk kemi shtet qe ta beje dicka te tille. sot ke ne krye spiune serbie

Zanzi/M
06-03-10, 15:50
po lobojnė te kundershtaret e Turqise Armenia .dhe Qifutet , sepse qifutet jane aktiv dhe ja hecėn fjala ne Amerikė . per tu hakmar nga Davos'i sigurisht.
Ndersa vjet ishte festimi i pajtimit mes dy shteteve Turqi-Armeni
.ngritjen e lobimit ka financu Izrael qifuthani .
E vertet qe lobet kryejn punen e tyre dhe shpesh here kane rendesi vendimtare, kjo eshte pare edhe me lobin shqiptar ne amerike gjate luftes. Mirepo nje gje eshte me rendesi, se a ka pasur masakra ndaj popullates civile, une them qe po. dhe ato maskara a jane organizuar nga shteti turk, dhe edhe kete te dyten smund ta mohoj askush.

bert
06-03-10, 15:59
jan vra me miliona njerez keshtu qe krimi nuk fshihet dot. turqia duhet te perballet me keta krime. ska nga e luan bythen

premium
06-03-10, 16:08
E vertet qe lobet kryejn punen e tyre dhe shpesh here kane rendesi vendimtare, kjo eshte pare edhe me lobin shqiptar ne amerike gjate luftes. Mirepo nje gje eshte me rendesi, se a ka pasur masakra ndaj popullates civile, une them qe po. dhe ato maskara a jane organizuar nga shteti turk, dhe edhe kete te dyten smund ta mohoj askush.
meqense Bertit e kam shtru kete pyetje ( nuk u pergjegj)
tė shofim ti si komenton tė kaluaren e shteteve tė tjera;
''me nis me dėnue , dalin shumė shtete pėr tė dėnuar or Bert
krim ka bo Amerika edhe me tutje pe bon ...
Franca. Anglia.Spanja me kolonializėm
Gjermania, Italia me hitlrrializėm ne luften e dyte boterore.

ēfare thua per keta Bert? Zanzi

''mirė pra edhe une dakordohen nėse Turqia ka nis i pari kėtė gjenocid.
nė realitet tė dėnohen edhe shtetet kolonialiste e fashiste bashk me Turqinė.
ne realitet edhe Amerika te jep llogari per krimet ne Afganistan e Irak mbi civilet.

4peace
06-03-10, 16:15
jan vra me miliona njerez keshtu qe krimi nuk fshihet dot. turqia duhet te perballet me keta krime. ska nga e luan bythen
Kane vra, kane vra... Ne dac pak, ne dac shume, ata kane vra... ama motiiii.


Ka vra edhe Hitleri por Merkel nuk e merr pergjegjesine e tij.

Jane vra edhe gjermanet me francezet nder shekuj... sot jane miq.

Ti nese kerkon hak (gjakmarrje) per neve shqiptaret, nisja mer rend:
1. Serbija
2. Makedonija
3.Cerrna Gora
4.Greqia
5. Bullgaria...


....e tek pastaj del tek
6. Turqia


***

Zanzi/M
06-03-10, 16:22
meqense Bertit e kam shtru kete pyetje ( nuk u pergjegj)
tė shofim ti si komenton tė kaluaren e shteteve tė tjera;
''me nis me dėnue , dalin shumė shtete pėr tė dėnuar or Bert
krim ka bo Amerika edhe me tutje pe bon ...
Franca. Anglia.Spanja me kolonializėm
Gjermania, Italia me hitlrrializėm ne luften e dyte boterore.

ēfare thua per keta Bert? Zanzi

''mirė pra edhe une dakordohen nėse Turqia ka nis i pari kėtė gjenocid.
nė realitet tė dėnohen edhe shtetet kolonialiste e fashiste bashk me Turqinė.
ne realitet edhe Amerika te jep llogari per krimet ne Afganistan e Irak mbi civilet.

Mua po ma merr mendja se ti je gati per me u pajtu se ka pas krime nga ana e Turqise kunder Armeneve, mirepo je ka don qe me e gjet kompromisin ne forum duke thene se te gjithe kane kryer krime.

premium
06-03-10, 16:44
Mua po ma merr mendja se ti je gati per me u pajtu se ka pas krime nga ana e Turqise kunder Armeneve, mirepo je ka don qe me e gjet kompromisin ne forum duke thene se te gjithe kane kryer krime.
nuk jam ndonje delegat te gjeja kompromis.
faktikisht nuk te ka interesu ty keto qeshtjet , dhe nuk ki njohuri te duhur per keto vepra.
relativisht detyra e Turqise eshte te mbrohet me dokumentacionet arhive .
sepse ne kohen e perandoris osmane Armenia nuk ishte e sunduar , por gjitha keto ndodhen pas dobesimit perandorik , e logjiko pak si ndodhi ky krim ??
-Por nejse ti e ai tjetri trgoni mentalisht se jeni kunder shtetit Turk me kete aspekt mundeni te flisni gjithqka kundert , Turqise nuk ja kėrset aq per Armeni , Jahudi apo Greqi , shteti Turk ka bere sendet dhe politikanet intelektual dote pergjigjen sikur se ja pergjigjen Frances.

Zeqiri
06-03-10, 17:38
.. shumė komik je daja Zeq ;)

faleminers qepo mthirr daja zeq setan shoqnija um thirrin dajazeq me shiptar nuk asht mahi punt eveta llug merren me puntkojshive taplasin xhigiricen ebarkut jo qishtu poqashtu joknena po anena as naleti koft larg ktuhit nukju bjen nfije qka po dojn akupo dojne a kah jan tuj shkue aqka jan tuj marue ma dojn muba llug dicka eme pas ckame fol me ikqyr tan doken dalldyshana pehlivana trima a me bo emebo bam dicka njani tjetrin sepret tani me ba me juthan dicka amllatisnu beburra sesasht qashtu tmysin ven me irrok tuta eshtrejn qafen thu ti ksi burra ski nkrejt dyjen ja nisin meniher abe vlla qka me ba qe fukarallaku namyti hasmi per shkaun ntjetren ane kqyr qapo naban edhe gurt ishtin ngjynah eqa asht mire qathere me tjau kris shpulla deri ku mos timerr falimeneres qepo mthu daja zeq se tan um thirrin qashtu un menxi jam msu meqkru se tybenzotin skum dit se veq trivjet jum shku nshkoll etash po rrnoj pej socialli idhnohet liriki meba melexu se ai edo punen shum

Makresh
06-03-10, 18:10
pa lidhje. greket kane kryer vete gjenocid mbi shqiptaret e camerise. mos kompliko armenine me greqine. mos fajeso viktimat armene


Palidhje ? Informohu njehere, dhe tani guxo e me thuaj qe "palidhje".

god father
06-03-10, 18:57
e shikova keto tem por pom vjen shum keq qe turqija eka drith edhe ameriken por edhe nisent dot them te shikohet trhtija ne trojet shqiptare dhe qe jan shitur do sende pert e brojtur veten po nese gaboj ne fjlim mosma zini per tmale se kem haruar te shkruj

GURI SYLAJ
06-03-10, 22:02
"... nuk ke qare pa e leshu Ylqinin
se e kem Stamollin muhasere...!!"
Pak vargje te nje kenge te atij zemani!!

Sibora
07-03-10, 10:35
Turqia per mendimin tim eshte njesoj si serbia. per faj te asaje turqie vendi yne u copetua dhe u shkaterrua. gjithashtu per faj te asaje turqie sot kemi nje fe qe nuk i shkon pershtat popullit tone. Jam dhe do te jem gjithmone kundershtar i turqve te ndyre. mos e harroni amanetin e gjergj kastriotit. Asgje turke sduhet te ekzistoje ne trojet shqiptare

Ky lloj fjalimi eshte i tejkaluar.Mos harro se nuk mendojne te gjithe shqiptaret sikur ti.
Jo per faj te Turqise,por per faj te Europes jemi coptuar.

Skyfter
07-03-10, 18:25
Po me vjen qudi prej disa forumistav qe mundohen me mbrojt Turqin prej masakrave qe ka bo ndaj popullit Armen.

Eshte gati njejt sikur nje dit te thone Amerikanet qe Serbia nuk ka be asgje ne Kosov, ka qen gabimi yni qe kemi nderhu.

lirik
07-03-10, 19:57
ne realitet krimi ka ndodhur por armenet kan vra civil turq edhe fmij te djepave turq neper fshatra nese nuk e dini historine mos flisni

prandaj truqit jan egersuar aq shum mbi ta mbi armen

sepse rreth kufijve ka pasur edhe dhunime femrash turke
ku armenet dhunuan femra truke
kjo i ka egrsuar truqit ne reagim
me kan treguar vet disa historian turq
me te cilet vet kam pas biseduar ne nje rast per qeshtjene armenve dhe kurdve
ndersa te gjith popujt tjerė
qe kan banuar ne turqi
as vet pakicat greke qe jan sjell mir e me turq
nuk kam psuar padrejtesi nga turqi dhe kjo esht e vertet

lirik
07-03-10, 20:02
Moralin nuk e shkeli

dhe te drejten njeriut vrasjet e armenve jan fakt qe nuk mohohoen
por cilat jan prapavijat dhe qellimet politike e kti kualifikimi te ksaj rezolute


por shum pluhur po qohet rreth kti morali

perrse nuk po akuzohet serbia per gjenocid
e masakra te tmerrshme qe as per se afermi nuk ishin mizore masakrat e armenve ne krahasim me maskrat tonat e te bosnjes qe beri serbia gjenocod


qellimi esht i prapavijave politike qe te favoriziohen armenet ne turqi

qe te kalohet ne ofenziven armene
per ti trimruar ata per te ju turr pastaj her do kurdo tokave truke te anadollit

lirik
07-03-10, 20:13
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar, pasurinė kombtare te turqisė

ata e kan ne duar te tyre ,ata jan faktorė me rendesi atje

qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi

prandaj duhet ti jemi mirnjohs turqise e jo greqisė qe per veq se i ka shuar qamet arbresht arvanitasit dhe i ka mbytur mizorisht ua ka dhunuar grate vashat
atje nuk asgjė njerzore nga greket , arvanistasit ne greqi
as nuk guxojnė te flasin shqip
ndersa ne turqi ndryshon gjithqka natyrisht ata turqinė nuk mund ta bėjn shqiperi por dhan jo pak per shqiptarė shqiptarėt atje u favorizuan


turqit i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira

pasurine kombtare turke shqiptarėt e kan ,ne dorė, ushtrinė komanden policinė e qka jo tjeter jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisė

dhe amerikes

sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh shiptarė
dhe qe luajten rrol si lob

ndersa ne greqi gjithqka ėsht e asimiluar

serbet zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona greket poashtu
arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptarte turqise

atyre nuk ju dha rrol kurfare
dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali

murrizi
07-03-10, 20:52
ne realitet krimi ka ndodhur por armenet kan vra civil turq edhe fmij te djepave turq neper fshatra nese nuk e dini historine mos flisni

prandaj truqit jan egersuar aq shum mbi ta mbi armen

sepse rreth kufijve ka pasur edhe dhunime femrash turke
ku armenet dhunuan femra truke
kjo i ka egrsuar truqit ne reagim
me kan treguar vet disa historian turq
me te cilet vet kam pas biseduar ne nje rast per qeshtjene armenve dhe kurdve
ndersa te gjith popujt tjerė
qe kan banuar ne turqi
as vet pakicat greke qe jan sjell mir e me turq
nuk kam psuar padrejtesi nga turqi dhe kjo esht e vertet
Liruik, mos jeni ju ai burri qe keni takuar konzullin Turk atje ne gjermani dhe keni biseduar gjere e gjate lidhur me qeshtjen shqiptare, dhe per politik ne pergjithsi ?
nese po nderimet e mija per ju, sa bukur keni ditur ti'a sqaroni.

lirik
07-03-10, 21:06
Bert ne nje vend ke deklaruar se populli yne ka nje fe qe nukk i shkon ne

per shtati duke Aluduar ne fe muslimane
sa per fe nuk shkoj as ne vendet arabe as ne truqi dhe nuk lidhen raportet puna dhe jeta e gjithqka mbi bazat fetare
nuk shkohet ne vizita per qeshtje fetare nuk udhtohet e nuk kriojohen kontakte vetem per qeshtje fetare dhe nuk esht gjithqka vetem feja ti je shqiptar bert dhe un nuk te jap ty per turk por kur esht fjala te feja me ka ardh ne maje te hundes gjtihqka ne lidhje me fe kahdo qe te sillesh media forume e gjithqka na esht ba vetem fe vertet e tepert zoti ka thene me punu dhe me jetu por
nese shkoj ne truqi e shoh njerz duke hy ne gjami kjo esht qeshtje e
tyre ose ne arabi kjo aspak nuk me pengon bert as nese shkoj ne rome e ne greqi dhe shof njerz duke hy ne kishe ata kryejn lutjet e tyre shpirtrore
si demokrat nga natyra dhe ideali nuk i diksriminoj fete bert as nuk i urrej
por i rrespektoj dhe mendoj se duhet me pas harmoni fetare per shkak se secila fe i sherben moralit dhe edukimit njerzor me perkushtim ndaj zotit ata q ejan te pa fe jan me te rrezikshem se ata me fe -
por si demokrat edhe ateistet i akceptoj
megjithat ne turqi nuk shkoj per fe na e keni be koken fe kompleksin fe edhe buka kur te ulemi te hame do te na behet fe
harruar jeten dhe vlerat e saj dhe anet tjera me fe le te merren fetaret

mua me intresojn marrveshjet puna rreziqet qe i kanosen popullit tim
dhe te kemi sa ma shum perkrahs emiq ne bote

e di bert se ne te kaluaren turqia ke bė pushtime vrasje te shqiptarve
pune te kqija e pushtime
shkelje shekullore ne popullin tone
e di dhe i qmoj herojt kombtarė dhe hsitorine tone kombtare
duke ja filluar nga agroni gjergj kastrioti ismail qemali hasan prishtina azem galica etj
e te tjeret

por bert turqia bert i pranon gabimet e se kaluares me shqiptar

ajo as q e mund te krahasohet me greqi
e me serbi per kah armiqsia ndaj shqiptarve sot bert
gjithqka sot ne truqine esotme ka ndryshuar ajo nuk esht ma truqia e dikurshme bert truqia esht aleate e shqiptarve si nuk e kupton ti ket dhe menjiher identifikon diqka me fe pa marr para sysh edhe te tjeret na kan lodh me ket fe vertet na u mbushen forumet fe
deri sa ne po diskutojm per qeshtje er aporte krejt tjera me shtete

Makresh
07-03-10, 21:41
Po gjenocidin e Armenis ndaj Azerbajxhaneve, kush do e paguaj ?

GURI SYLAJ
07-03-10, 21:55
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar, pasurinė kombtare te turqisė

ata e kan ne duar te tyre ,ata jan faktorė me rendesi atje

qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi

prandaj duhet ti jemi mirnjohs turqise e jo greqisė qe per veq se i ka shuar qamet arbresht arvanitasit dhe i ka mbytur mizorisht ua ka dhunuar grate vashat
atje nuk asgjė njerzore nga greket , arvanistasit ne greqi
as nuk guxojnė te flasin shqip
ndersa ne turqi ndryshon gjithqka natyrisht ata turqinė nuk mund ta bėjn shqiperi por dhan jo pak per shqiptarė shqiptarėt atje u favorizuan


turqit i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira

pasurine kombtare turke shqiptarėt e kan ,ne dorė, ushtrinė komanden policinė e qka jo tjeter jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisė

dhe amerikes

sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh shiptarė
dhe qe luajten rrol si lob

ndersa ne greqi gjithqka ėsht e asimiluar

serbet zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona greket poashtu
arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptarte turqise

atyre nuk ju dha rrol kurfare
dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali


Falemneres shume per keto informacione .Tash po e kuptoj pse shqiparet jan shprengule nga Trojet Etnike dhe kan shku ne Turqi .
Jo nga dhuna e nag marrveshjet e mshefta( qysh na rrejshin ne shkolle) por nga fakti se Turqia i ka prite mire dhe ju ka dhene biznesin ne duart e tyre.I ka ba ministra e pashallare ,i ka shkollu e ua ka msu besimin .
Vertete keni sjelle nje materjal dhe nje konstatim shume te fort Historik!!

4peace
07-03-10, 23:53
Falemneres shume per keto informacione .Tash po e kuptoj pse shqiparet jan shprengule nga Trojet Etnike dhe kan shku ne Turqi .
Jo nga dhuna e nag marrveshjet e mshefta( qysh na rrejshin ne shkolle) por nga fakti se Turqia i ka prite mire dhe ju ka dhene biznesin ne duart e tyre.I ka ba ministra e pashallare ,i ka shkollu e ua ka msu besimin .
Vertete keni sjelle nje materjal dhe nje konstatim shume te fort Historik!!

Me i m'shue ketu pergjysme (mendimit te lirikut dhe asaj qe kemi m'sue n'shkolle)

m'duket del nji rezulltat mjaft real.


Si thuash ti, shoku GURI SYLAJ?

Ashtu, diku, 50:50, fifti-fifti, apo sėfėrr-sėfėrr:smile:

Kush osht PER, le ta ēoje gishtin.


***

Zeqiri
08-03-10, 00:36
psemore pomerrni meturki punt ejuve llug e jamani gajlen turkuteu taksirat hebal qishtu bahet lluge edhe shpija kur qohen mashkujt jaraz enjani anej etjetri knej joune ekam mire jo tie kiekeq gjasnreqin hiq veqfjale edhe masmrami mrrove trrova briski iberberit edhektu jo turku kshtu joshiptari kshtu dan ekerkun hiq mir ikem punt belirik sociall po marrim loqkasht peham buken ton eja majm gajlen turkut turku hypun nati ena shiptart me qizme neper lloq as nmagar sjena hip qethuhet edojm memsu dikan jo brebale jo nukshkon qashtumamir seme jadit hallin veti ska ena spo jadim hallin veti sespo kem nge pona dhimen ataqe jan hipun nati e vet asnmagar tungi ishalla navin met pokur tnavin met nahupin dhete

GURI SYLAJ
08-03-10, 10:23
Me i m'shue ketu pergjysme (mendimit te lirikut dhe asaj qe kemi m'sue n'shkolle)

m'duket del nji rezulltat mjaft real.


Si thuash ti, shoku GURI SYLAJ?

Ashtu, diku, 50:50, fifti-fifti, apo sėfėrr-sėfėrr:smile:

Kush osht PER, le ta ēoje gishtin.


***

As tupani nuk bije njejt per te gjithe!
Nese me tregon se ,jo sa shkolla shqipe por ne sa shkolla mbahet mesim plotesuses ne gjuhen shqipe ,ne Turqi ,jo per gjysem po po t'a fali krejt!!!

4peace
08-03-10, 12:16
As tupani nuk bije njejt per te gjithe!
Nese me tregon se ,jo sa shkolla shqipe por ne sa shkolla mbahet mesim plotesuses ne gjuhen shqipe ,ne Turqi ,jo per gjysem po po t'a fali krejt!!!

Nuk me paske kuptuar, GURI

Por nuk do ta perseris, sepse kam friken del serish ndonje bisht tjeter.


***

Sibora
08-03-10, 12:33
As tupani nuk bije njejt per te gjithe!
Nese me tregon se ,jo sa shkolla shqipe por ne sa shkolla mbahet mesim plotesuses ne gjuhen shqipe ,ne Turqi ,jo per gjysem po po t'a fali krejt!!!
Ma merr mendja qe shqiptaret nuk jane organiuar vete ne kete drejtim se po te kerkonin,kjo gje do te realizohej.Ashtu mendoj une.Kam shume te aferm atje,por siq duket me vetedeshire"asimilohen" femijet e tyre qe me lehte u vie te flasin turqisht edhe ne familje.Faj nuk u ka shteti turk ne kete rast.
Me falni qe nderhyra ne pyetjen tuaj,po muhabet po bejme.:smile:

lirik
08-03-10, 12:33
Nuk me paske kuptuar, GURI

Por nuk do ta perseris, sepse kam friken del serish ndonje bisht tjeter.


***


nuk ka bishta a smos ke merak
dikush thrret dhe thot kapuni me gjith boten prishuni shkattrrohuni rrini vetem pa miq pa aleanca vetraruni mos kerkoni miq
ne kohrat moderne kerkohen lidhje jetsore dhe interesa te atyre q e e kan te njejtin problem pak a shum ose behen perpjekje per te gjet aleat dhe mbrojtes
e situata te favorshme ather lene serbine e rusine qe ta bejn mik e aleat turqine e mos qani mandej e ta shani
po qe po ta ben shqipni turqia ty aty ti ka dhene te gjitha mundesite
ke vende ee shoqata gazeta ku me lexu shqip sa te duash dhe si shqiptar
vepro kah te duash e si te duash perparo shqiponi nuk ta ben asksuh vendin aty organizoje vet msimin plotsues por ne nuk po jemi ne gjendje me mbajt msim ne atdhe jo po mbajm aty
njerz te quditshem as ne toke as ne qiell mendojn se gjithka duhet me ua pru te goja per s gatshmi nese ju nuk i doni si aleat truqit amerikanet anglezet gjermanet austriaket e te tjeret ather do ua marrin sllavet kta aleat e ju vajtoni siq keni vajtuar neper shekuj

sot turqia esht moderne turistike e gjith bota i kan futur aty hundet kurse ne dikush ka deshir me na largu nga aty gjith at kontribut qe e dham si shqiptar ne at vend tash me na largu hajde menquri hajde
ne truqi ene dubai e ne emamerike nuk shkoj as per fe as per sekte shkoj se jan vende te bukura dhe te krijojm lidhje marrveshje tregti levizje interesa kombtare takime kulturore politike
na e keni ba koken fe dhe pikrisht ata qe kurr ma par nuk kishin as bab as babgjysh fetar leni fe te ne qestin e vet dhe mos para gjykoni ashtu secili qytetar q e esht arab me fe ose turk te quhet fundmaentalist e me etiketa tjera kur ka me mija e mija familje qe e duan jeten dhe punen njeriu nuk shkon neper bote vetem per fe ruana zot se q na e keni prish koken na u ba koka veq fe po ka plot tjera interesa jetsore biznese takime kulturore kompromise marrveshje turizem vizita neper muzej kontakte njerzore civilizuese miqsie muzikore arti filmi teatri pune mallrash etj
prandaj ne duhet te na lidhin shum intzeresa me vendet ebotes pa komplekse epara gjykime nese jemi demokrat e i kemi idealet demokratike
por jo te na e fusin kahdo ne koke vizen e murin e quajtur fe mos u tako me ate se ka fe e ky ka at kso fe e ai aso fe keto jan vetem komplekese per ta larguar njeriun nga njeriu njerzit nuk han njerz me ta mund te bisedohet
pa para gjykime ekomplekse valla bre me te kall disa shqiptar ne dialog e keqkuptime

lirik
08-03-10, 12:37
Ma merr mendja qe shqiptaret nuk jane organiuar vete ne kete drejtim se po te kerkonin,kjo gje do te realizohej.Ashtu mendoj une.Kam shume te aferm atje,por siq duket me vetedeshire"asimilohen" femijet e tyre qe me lehte u vie te flasin turqisht edhe ne familje.Faj nuk u ka shteti turk ne kete rast.
Me falni qe nderhyra ne pyetjen tuaj,po muhabet po bejme.:smile:


e di se jam vet i informuar ka vende e gazeta revista klube e pika e qendra
shqiptare ku shum shqiptar nuk shkojn sepse kshtu siq jemi ne te shpartalluar edhe ata jan fara ejon qe ma par behen dy djaj bashk se dy shqiptar
se kjo leht mund te jet e realizueshme
po ktu ne gjermani kush po i ndalon fmijt me shku ne msim
ku te gjith jan ikur dhe e kan lene interesimin
per msim te gjuhes s hqipe
sepse kurgja nuk ka ne vi pra dihet s ekush jemi ne e si i bejm punet

lirik
08-03-10, 12:41
sikur ti kishim pasur mendt e disave ne nuk do te kishim as alenc miqsie me ameriken sa e sa vjet lobi yne punoi me mund te mdah e me kongresin per te bindur qeverin amerikane dhe ka njerz shqiptar qe thone q na duhen maerdhenjet me ameriken
mendoj se dis a shqiptar a sne toke nuk e kan vendin

lirik
08-03-10, 12:43
bile ka pas shqiptar ktu ne rrethinen tone ktu
q eme thoshin pse bre dole prej burgu
e ju thash shkoni bre ju
se ju esht dasht me ken ju aty e jo un u be gabim
hajt shkoni ju
po them se turlifar shqiptari mban toka ma kan ftof jeten disa me t vertet
shpirtin ma te keq se te dreqit e kan ata me pas mundsi me krejt boten na prishin me ansji mik mbi dhe nuk na lene shkatrrimtar

Sibora
08-03-10, 13:15
e di se jam vet i informuar ka vende e gazeta revista klube e pika e qendra
shqiptare ku shum shqiptar nuk shkojn sepse kshtu siq jemi ne te shpartalluar edhe ata jan fara ejon qe ma par behen dy djaj bashk se dy shqiptar
se kjo leht mund te jet e realizueshme
po ktu ne gjermani kush po i ndalon fmijt me shku ne msim
ku te gjith jan ikur dhe e kan lene interesimin
per msim te gjuhes s hqipe
sepse kurgja nuk ka ne vi pra dihet s ekush jemi ne e si i bejm punet
Po pra Lirik.I ke rene pikes.Kisha dashte nje pergjigje nga dikush qe jeton ne GJERMANI.

SANTANA-29
08-03-10, 13:27
Po pra Lirik.I ke rene pikes.Kisha dashte nje pergjigje nga dikush qe jeton ne GJERMANI.

Kemi shkolla ne gjuhen shqipe edhe ka shum interesim,ketu ne mergim ora shkon dryshe e jo si ne kosove tu pi kafe e qaja tan diten,
Femija ketu edhe pse rritet me shum gjuhe eshte ne gjendje te dij ma shum se nje femij ne kosove qe meson vetem ghuhen shqipe,rregulloni ju punet e juave mos u beni merak per ne ketu ne gjermani,
Jeni tu perparue shum,qka do me thane kur 90%Te nxenxave se kalojne vitin,e ju merreni me turqi e Amerik,,marre,,

GURI SYLAJ
08-03-10, 13:44
Pse?? Mos tha dikush ktu qe Gjermania i ka favorizu shqiptaret dhe se Pasurin kombtare te gjermanise shqiptaret e kan ne duart e tyre????

Keshtu eshte kur nuk lexohen shkrimet e edhe bile nuk dihet se cka shkruan !!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
P.s.
Kurse per pyetjen qe keni bere ,e nderuara Sibora,Liriku mund te pergjigjet se eshte ne Gjermani dhe eshte i informuar mire pere kete ceshtje .Bilem shume me mire se per Turqine!!

Oqeani
08-03-10, 16:12
serbet zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona greket poashtu

Ne ish Yu; kryetari dhe kryetari i rinise ishin shqipetar !!!
Mos po gaboj !!!

Uragani_99
08-03-10, 19:18
[quote=Oqeani]serbet zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona greket poashtu

Ne ish Yu; kryetari dhe kryetari i rinise ishin shqipetar !!!
Mos po gaboj !!![/quote

Madje, ishin luftetar te denje per zbatimin e parulles se bashkim - vellazerimit dhe te kombit kosovar ,qe sot po e trumbetojne me te madhe nxensit e tyre Nexhmedin Spahiu dhe Halil Matoshi e se bashku me keta dy edhe e tere elita politike kosovare....me nderime ...Uragani_99

Oqeani
08-03-10, 19:44
[quote=Oqeani]serbet zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona greket poashtu

Ne ish Yu; kryetari dhe kryetari i rinise ishin shqipetar !!!
Mos po gaboj !!![/quote

Madje, ishin luftetar te denje per zbatimin e parulles se bashkim - vellazerimit dhe te kombit kosovar ,qe sot po e trumbetojne me te madhe nxensit e tyre Nexhmedin Spahiu dhe Halil Matoshi e se bashku me keta dy edhe e tere elita politike kosovare....me nderime ...Uragani_99

Z. Uragan - Une vetem ceka- dhe ne fund pyeta mos po gaboj diē se ! ! !

Nuk po e dine keta se ne YU kemi pase me shume te drejta se sa ne USA, ne Turqi e kudo tjeter ...

"Ujku hante dele", po se paku, "dashi" krytar !!!

premium
08-03-10, 20:53
tė interesuarit pėr debatime me shoqėt Shqiptare nga Turqia , ju kėshilloj tė jeni edhe kėtu e regjistruar , ėshtė njė forum tė hapur nga Shqiptarėt ne Turqi. http://www.arnavutum.com/
Kėtu edhe une jam i regjistruar por me nick tjetėr , , sepse kėta janė njerėzit e trojeve tona qė jane te permallume pėr bisedat tona !
- Shumicat nga keta\o janė tė asimiluar dhe ende janė me shpirt Shqiptari , kėshtu qe i nevoitet atyre tė jemi sa ma afėr me diskutime sepse eshte shumė me rendesi

pra ; http://www.arnavutum.com/

Fokus
08-03-10, 21:57
tė interesuarit pėr debatime me shoqėt Shqiptare nga Turqia , ju kėshilloj tė jeni edhe kėtu e regjistruar , ėshtė njė forum tė hapur nga Shqiptarėt ne Turqi. http://www.arnavutum.com/
Kėtu edhe une jam i regjistruar por me nick tjetėr , , sepse kėta janė njerėzit e trojeve tona qė jane te permallume pėr bisedat tona !
- Shumicat nga keta\o janė tė asimiluar dhe ende janė me shpirt Shqiptari , kėshtu qe i nevoitet atyre tė jemi sa ma afėr me diskutime sepse eshte shumė me rendesi

pra ; http://www.arnavutum.com/

Kujdes!Ne kete webfaqe eshte aktiv ky virus:

HTML/Spoofing.Gen-Malware

Uragani_99
08-03-10, 22:58
[quote=Uragani_99]

Z. Uragan - Une vetem ceka- dhe ne fund pyeta mos po gaboj diē se ! ! !

Nuk po e dine keta se ne YU kemi pase me shume te drejta se sa ne USA, ne Turqi e kudo tjeter ...

"Ujku hante dele", po se paku, "dashi" krytar !!!

Nuk ke gabuar,ke te drejte........ sa i perket ,USA -kam mendim pozitiv per ata.....me nderime ...Uragani_99