PDA

View Full Version : europa kerkon ishull grek


lirik
04-03-10, 20:32
Europa i tha troq greqise nese don para na e shit ishullin grek nji nder ishujt e bukur ne egje

a do te pranoj greqia ket shitje te sovranitetit toksore

ose do te gjunjzohet per para nga varfria

ja kshtu ta ben ai qe te ka ne dore por greqia do te paguaj shtrejte pa drejtesine ndaj shqiptarve neper shekuj ndoshta do te na vie edhe ne dita te ja blejme ishujt
ja qfar kohrash erdhen

nese do para ma jep token ishujt e bukur

greqia gjat gjith historise ndertoj mardhenje armiqsore me shqiptar

dhe beri padrejtesi ndaj popullit tone

tash po i vin dit te veshtira sovranitetitn o para tgjedh i thot zengjini
fukarase prandaj un vazhdimisht apeloj alarmoj kunder varfrise kombtare

disa nga te pa diturit qe nuk jan te aft te parashohin e te me kuptojne
asnjiher po thuajse

me quajn materialist sepse jan shkurtpams as ne ekonomi as ne politike nuk marrin vesh as ne aspekte tjera jan te cekt ata


nuk e kuptojn largpamesine time qe e kam analizuar neper kohra
se qka do te thot te jesh kombi varfer qfar tragjedie sjell kombtarisht

Shpati
04-03-10, 21:20
Europa i tha troq greqise nese don para na e shit ishullin grek nji nder ishujt e bukur ne egje

a do te pranoj greqia ket shitje te sovranitetit toksore

ose do te gjunjzohet per para nga varfria

ja kshtu ta ben ai qe te ka ne dore por greqia do te paguaj shtrejte pa drejtesine ndaj shqiptarve neper shekuj ndoshta do te na vie edhe ne dita te ja blejme ishujt
ja qfar kohrash erdhen

nese do para ma jep token ishujt e bukur

greqia gjat gjith historise ndertoj mardhenje armiqsore me shqiptar

dhe beri padrejtesi ndaj popullit tone

tash po i vin dit te veshtira sovranitetitn o para tgjedh i thot zengjini
fukarase prandaj un vazhdimisht apeloj alarmoj kunder varfrise kombtare

disa nga te pa diturit qe nuk jan te aft te parashohin e te me kuptojne
asnjiher po thuajse

me quajn materialist sepse jan shkurtpams as ne ekonomi as ne politike nuk marrin vesh as ne aspekte tjera jan te cekt ata


nuk e kuptojn largpamesine time qe e kam analizuar neper kohra
se qka do te thot te jesh kombi varfer qfar tragjedie sjell kombtarisht


Kriza Financiare e Greqis, do te reflektohet shpejt ne Shqiperi...
Ne te njeten kohe kriza Greke, duhet te jet verejteje per Politkanet e Shqiperis dhe Kosoves!!!
Me para te huaja nuk behesh i pasur.
Por edhe ne qofte se merr hua/Kredi ,duhet marr vetem ateher kur esht e domosdoshme.

premium
04-03-10, 21:48
Krizėe e solli vet me dije , duke ja investu me hapa tė mdhaja pėr forcimin e armatės .

GURI SYLAJ
04-03-10, 22:14
Cilin ishull pe shitke Greqia qe t'a bleje!!??

panta_rhei
04-03-10, 22:19
Cilin ishull pe shitke Greqia qe t'a bleje!!?? Valla po m'doket boll n'kuuti e kemi Ēamėrinė ksaj here :smile:

p.s. greqia ka falimentu tuj pagu shqiptarė me e shkatrru Shqiptarinė :wink:

Marco
04-03-10, 22:39
Valla po m'doket boll n'kuuti e kemi Ēamėrinė ksaj here :smile:

p.s. greqia ka falimentu tuj pagu shqiptarė me e shkatrru Shqiptarinė :wink:

Na i blejm qamerin kur ti hjekum perkrahesit e Millosheviqit

premium
04-03-10, 22:44
.. tė ruajm ate qė kemi se Qamėria ka mbet vetėm te kongėt !!!.
Mitrovicės Mitrovicė nuk po mundemi te thuajm me gojė tė plot .

lirik
05-03-10, 06:44
haaaaaaaaaaaa po qeshi nga njiher se mu kjtua nji mesele popullore
esht ktu nje person qe mua me ka quajtur ne privat pm e me tha ti nuk je kurfar patrioti por je materialist dallavergji me quajti
kishte edhe disa te tjere haramgji e sherrgji
po si zakonisht disa harama gjuajn fjale haram
harami qka ka me qit tjeter per goje vetem fjalen e sherrit e te haramit

po njese nuk esht ashtu hiq siq kan thene ata un edhe kur u burgosa ne vitin 1976 nuk me kuptonin disa harma thoshin shkoj per qef ne burg nuk thoshin shkoj per atdhe haramat po haramat kurr nuk me kan kuptue as nuk duan te me kuptojn
kunder varfrise kombtare un jam shprehur e ku do e luftoj varfrine se i di pasojat esaj kombtare e prapavijat tash shum kush po del ne fjale time qka kam thene para shum e shum vitesh
me kujtohen disa kuaj e mzet ktu ne diapsore qe ju dukej vetja se dinin diqka
e kundrshtoheshim ne dialogje neper shoqata ata po kshtu mendonin se do te kemi pare dhe dobi prej te huajve ndersa un ne vargjet e mia jam shprehur kunder kolonialistve kush e ka kuptue e ka kuptu me kohe nuk mund te ja vizatoj secilit por e di se kur te fusin ne kthetra koloniale
te bejn pastaj me vra veten a nuk na beri kshtu ne reifesien bank ne kosovė shkoni pyetni njerzit se qfar kerdie ben ajo mbi popullin tone dhe a e ka kamaten ku njerzve shqiptar ua ka pru thiken en fyt edhe shtat rroga me i pas nuk ju dalin me e pagu kamaten vetem kamaten
ketu qendron armiku qe nuk te len me qel kurfar perspektive as bujqsi as industri vetem skllavri pa peprspektive dhe vetvrasje
ne vargjet e mia ka kohe qe ja shprehur edhe para daljes ne forume e ma heret para kti forumi por un nuk kam faj se secili nuk i kupton ato
pra nuk esht fjala se un jam ndonji materialist por un e luftoj varferine
dhe alarmoj kunder varfris jo siq shtrembrojne disa harama se ata veq per haram e haram te fjjales jan le

lirik
05-03-10, 06:49
Un qesha ktu me disa se thone kishin pas ken njiher ne nje fshat
disa njerz qe e i kishin pas nji armik te madh
dhe fshati bente plane se si ta zhdukun armikun
u tubua fshati per ket qellim dhe u lajmruan tre vullnetar nga fshati
njeri ishte
invalid tjetri nuk shihte mire tjetri i varfer
invalidi tapalli tha veq ta shof njiher hasmin se nuk e lshoj te gjalel sa per shpejtsi ai nuk me ik mua
i varfri tha sa per pare un e shti paren e ja ha kryet me pare
mndersa ky qe i kishte syte e shtrember nuk shifte mire tha nese e fus ne thumb te pushkes ja ngjes ne lule te ballit

edhe ju disa po doni me e ble greqine me pare e qamerine e ishuj
haaaaaaaaaa ne nuk kemi buk per vete o plasa
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa qesh lirik qesh

lirik
05-03-10, 06:54
dojna me i ble ishujt grek e qamerine jan lajmru disa miliarder
vullnetar shqiptar ne
katun

haaaaaaaaaaaa disa
shqiptar kan pare ma shum s e amerika e dubai e e europa
ani ka me u pa rasti edhe te libri im
siq kan qu pluhur peprjete disa triliarder

disa multi milioner haaaaaaaa kan me e ble edhe librarine haaaaaaaaaaa

GURI SYLAJ
05-03-10, 07:17
Jo ,une me qeshe me za nuk po muj veq me ia nise vajt jam gati!!


P.s
Hera e fundit qe lejohen shkrime jasht teme !
Dhe, te lutem, mos e keqperdor qellimin e mire te disa antareve te Dardanise per botimin e permbledhjes poetike.Mos u tall me ta se asnjeri prej tyre nuk han talle dhe nuk te kan borgj as edhe nje gje.

---------------------------------------------------------------------------------------
haaaaaaaaaaaa disa
shqiptar kan pare ma shum s e amerika e dubai e e europa
ani ka me u pa rasti edhe te libri im
siq kan qu pluhur peprjete disa triliarder

disa multi milioner haaaaaaaa kan me e ble edhe librarine haaaaaaaaaaa(Liriku)

-----------------------------------------------------------------------------------------

Kjo eshte ligesi dhe nje lloj kushti qe mua me detyron te ju them mosni keshtu!!
Ti po i kalon te gjithe kufinjet!

Guri i madh
05-03-10, 17:53
ehhhh po ti kisha pas paret e GENTIANIT e me ja tha ne dor MICOTAKISIT e me i than pirdhu ore shkerdhat

Guri i madh
05-03-10, 20:53
http://autoimg.rtl.de/autoimg/144715/126x71/image.jpg (http://www.dardania.de/cms/information/rtlaktuell/artikel/2010-03/wut_und_streik_in_griechenland.html?startid=247310&set_id=39329)Straßenschlachten vor dem griechischen Parlament.
Zum Video (http://www.dardania.de/cms/information/rtlaktuell/artikel/2010-03/wut_und_streik_in_griechenland.html?startid=247310&set_id=39329)


ah kerrsh zoti i baft dhasht zoti e kurr prej borgji mos dalshin mishe e ngranshin njeri tjetrin


Straßenschlachten mit der Polizei: Proteste in ... (http://www.n-tv.de/mediathek/videos/politik/Proteste-in-Griechenland-eskalieren-article746806.html)

Guri i madh
05-03-10, 21:04
[/URL] [URL="http://www.abendblatt.de/politik/ausland/article1408619/Gewaltsame-Proteste-gegen-griechische-Sparplaene.html"]Hamburger Abendblatt (http://www.abendblatt.de/politik/ausland/article1408619/Gewaltsame-Proteste-gegen-griechische-Sparplaene.html)

Mehrere Verletzte Proteste in Athen schlagen in Gewalt um (http://www.n24.de/news/newsitem_5902663.html)

lirik
05-03-10, 22:38
Miliarda borgj dhe shpenzime te keqperdorur a kishte greqia

ne greqi nji tridhjet vjeqar mund te delte ne pension m dallavere ,

prandaj kishte pune ne greqi sepse greket nuk punonin
,
punonin shiptarėt e mjere refugjat

prandaj kishte pune greket ha e pi e rri

dhe pjerdhi parate e ndihmave me nder me thene per fjalen

ndersa perseri europa amerika e perkdhelin grekun
dhe
ksaj radhe e goditen ne shpirte ia kushtzuan dhenjen e ndihmave me nje ishull te bukur

qe do te ua blenin grekve

POR GJITHSESI E PeRKDHELIN GREQINE E

KRISHTERE
KRISHTI NA BASHKON THUHET NE PESHPERITJET PERKDHELSE

she ne sekretet e perkdheljeve

dhe qellimet gjeostrategjike


e planet sekrete dhe perseri i japin para borgje teater politik

e nuk e lene ne balt grekun e perkdhelin

sikur te benin shqiptart kso keqperdorimesh

do te mbushej qielli me propaganda

do te delte fjala e media me emisione

jo musliman e jo do te tregoheshin me mija gjamija ne foto e do te
gjendeshin gomare te para pesdhjet vitesh te tregut

duke e terhequr shqiptari me kapuq te bardhe per kapistre

qe te tregohen ne propaganda televizive te marr boten

GURI SYLAJ
05-03-10, 22:57
Mos u beni mosmirenjohes .Si duket e harruat te '97 dhe '98-'99!!??
Jo qe na ndihmuan por na shpetuan prandaj ....me keq mos u knaqni kurr!!!

bert
05-03-10, 23:16
pajtohem me gjermanine. nese greqi do te dale nga kriza te leshoje disa ishuj ne shitje. gjithashtu kjo duhet te jete nje mesim i mire per politikuajt e trojev tona se parja e marre borxh dikur do kthehet keshtu qe te mos krekosen si gjela me para borxh.

lirik
05-03-10, 23:50
pajtohem me gjermanine. nese greqi do te dale nga kriza te leshoje disa ishuj ne shitje. gjithashtu kjo duhet te jete nje mesim i mire per politikuajt e trojev tona se parja e marre borxh dikur do kthehet keshtu qe te mos krekosen si gjela me para borxh.

------------

Pazaret politike ndryshojne ne kto raste ishujt grek jan terheqs
mesdhetar turistik

gjermanet e kan mallorken e menorken qe e kan ble per vete dhe aty jan si ne shtepi te vet
DIKURE AMERIKANET E KAN BLE ALASKEN NGA RUSET

toke e begatshme me minerale e miniera
qe ne te ardhmen edhe me shum do te shfrytzohet

por ishujt grek jan shum terheqs dhe tejet strategjik turistik

neper ato pika synojne te vendosen ne vendet me diell ne egje ne vendet e bukurise dhe klimes per te pushuar perendimoret pas lodhjes ne pune e streseve

greqia nese shet ishujt nuk do te vjele ma parane nga turizmi
dhe humbe sovranitetin shtetrore e kombtar

keshtu e ka kjo bote fukaraja

do te shet edhe kapuqin per buk kush ishte dikur greqia dhe ja se n q mjerim e solli dembelia mjerane dhe mentalitetit ballkanik

dhe mos dija pa vetedije pune prandaj them se paku secili shqiptar te punoj ne kopshtine tij

te ndalohen kafenete gjat ditve te javes gjat javes duhet pune i gjith kombi ne pune i madh e i vogel do teorganizoja sistem te detyrimit per pune asnji qytetar nuk do te bridhte kot rrugve pa pune sikur te isha un ne fuqi pushteti
puna te krijon knaqsi dhe nuk merzitem me vite te flas per punen
punen dua te ja fus ne gjak popullit timdo te kisha propzuar polici civile per kontroll ne kafene duke kerkuar dokumentin leternjoftimin

ne rast se ka pune dhe ka hy ne kafene te gjobitet qytetari
ndersa ne orar te punes se cili qe e lshon punen pa arsye esht tradhtar i kombit sepse demton interesine kombin lshon nje shteg mjafton nje ore te mos prodhohet dhe e sht demtim kombtarė
puna puna dhe vetem puna do kisha dashur ti shof te gjith shqiptarė ne pune e asnji pa pune vetem pune


vetem ata q ejan ne pushim dhe nuk jan ne orara pune

do te kishin te drejte me hy ne lokal gjat javes

ndersa ne fund te javes le te shkojn te gjith

sikur te isha ne pushtet as fshatarin nuk do e kisha lene me ardh ne qytet
nese nuk e ka rregullu kopshtin e krye punen

dhe nese nuk ka punuar nuk ka mbjellur

edhe me mjete te thjeshta mund te punohet e te mbjellet qdo pllembe
toke nuk ka arsyetim dhe nuk jam kunder argtimit dhe shetitjeve te popullit por pasi ta ken kryer punen

fshataret do i kisha kontrolluar ne seclin fshsat nese nuk kan mbjellur
kopshtije e ara do ua merrja token ket ekam shkruar ne forume tjera para sa vitesh

dhe do organizoja punim toke me ane te agrarit shtetit
puntor shteti per ta punuar token por do e kisha punuar qdo pllembe

ne regjimin tim as nji qytetar nuk do elija te rrin kot
me perjashtim te smurve
dhe nėnave qe rrisin fmi te vegjel si dhe rasteve te jashtzakonshme

do te isha i jashtzakonshem per punen i jashtzakonshem pa dyshim
qdo qytetar doe kontrolloja a ka punuar a e ka kryer punen
kur te kresh punen je i lire shko kah te duash argtohu e knaqu
nuk do i kisha ndaluar neper argtime e qejfe por vetem kur te kishin kryer punen d he normat ne prodhime
varfria esht armiku ma i madh i njeriut ma e keqe s e lufta e pushtuesi


nuk do te kisha lejuar as edhe nji milimeter te vendit pa e gjelbruar dhe punuar me mbjellje
vendi do te ishte dukur si ne prralla magjike e dua rendin dhe bukurine rregullin punen asnjiher nuk merzitem dhe nuk ngopem muhabete per punen e rreth punes jam teper i etshem dhe adhurues i progresit e punes
per te dalur mga kthetrat e varfrise kombtarisht por ja qe vetedije e till kombtare nuk po vjen as nuk jemi teorganizuar ste lidhur njeri me tjetrin
nuk kemi se si te punesohemi kshtu te pa organizuar siq jemi do te mbesim te mjere dhe nuk do mund te hapim fronte pune egoizmi dhe shpartallimi na mori ne qafe dy shqiptar nuk behen dot bashk ne nji qellim teper te
quditshem jemi teper te pa vetedijshem per shumqka
dhe shum pak vizionar largpams

lirik
07-03-10, 11:34
greqia rraciste me poshtersi te pa shembullt makabre u soll me shqiptar
barbarisht neper shekuj
asnjiher nuk deshti te jet ne raporte te mira dhe te sinqerta fqinjsore me shqiptar
ja tash po i vjen tjeter kush me ja marr ishujt nuk deshti se nuk deshti me ne
te ndertoj raporte fqinjsore te rrespektuara

kur perqahen dy fqinje hyn i treti thone
e greqi greqi shume ke
qove koken perpjete shqiptarve u bėre shum te zeza dhe ja do i pagauash mekatet

4peace
07-03-10, 13:27
***

Ne jemi popull gezimlig (kenaqemi me fatkeqesine e tjetrit, sidomos atij qe e urrejme), keshtuqe nuk mendojme per pasojat e metutjeshme. P.sh. se edhe ne mund te pesojme pershkak te se njejtes.

Falimentimi i Greqise eshte njesoj sikur falimentimi i nje banke ne ndonje shtet, ku pastaj dirdhen te hollat e popullit per ta shpetuar ate (kush i percjell lajmet rreth falimentimit te bankave neper Europe e gjetke, e din per cfare e kam fjalen).

Pra, falimentimin e Greqise, na pelqeu apo nuk na pelqeu, duhet ta shpetoje vet Europa, sepse ajo do te preket vetvetiu nga kjo. Rrjedhimisht edhe ne - shqiptaret. Pra, me kete rast, megjithese terthorazi, do te paguajme edhe ne.

Ky lajmi per shitjen e ishujve grek eshte edhe pak qesharak por edhe, ne brendesine e vet, mjaft serioz.

Me te degjuar per kete, shpekulantet e Wall Street-it ishin mbledhur diku me qellim qe te investojne (lujane bixhoz) ne kete ceshtje. Si pasoje, ne rend te pare do te dobesohej monedha e EURO-s, para se te goditet Greqia, ashtu sic po e presim ne gezimkeqinjte. Pastaj nuk eshte vetem Greqia ne situate te ketille. Italia, Spanja, Portugalia... jane thuajse ne te njejten gjendje.


***

lirik
07-03-10, 15:10
***

Ne jemi popull gezimlig (kenaqemi me fatkeqesine e tjetrit, sidomos atij qe e urrejme), keshtuqe nuk mendojme per pasojat e metutjeshme. P.sh. se edhe ne mund te pesojme pershkak te se njejtes.

Falimentimi i Greqise eshte njesoj sikur falimentimi i nje banke ne ndonje shtet, ku pastaj dirdhen te hollat e popullit per ta shpetuar ate (kush i percjell lajmet rreth falimentimit te bankave neper Europe e gjetke, e din per cfare e kam fjalen).

Pra, falimentimin e Greqise, na pelqeu apo nuk na pelqeu, duhet ta shpetoje vet Europa, sepse ajo do te preket vetvetiu nga kjo. Rrjedhimisht edhe ne - shqiptaret. Pra, me kete rast, megjithese terthorazi, do te paguajme edhe ne.

Ky lajmi per shitjen e ishujve grek eshte edhe pak qesharak por edhe, ne brendesine e vet, mjaft serioz.

Me te degjuar per kete, shpekulantet e Wall Street-it ishin mbledhur diku me qellim qe te investojne (lujane bixhoz) ne kete ceshtje. Si pasoje, ne rend te pare do te dobesohej monedha e EURO-s, para se te goditet Greqia, ashtu sic po e presim ne gezimkeqinjte. Pastaj nuk eshte vetem Greqia ne situate te ketille. Italia, Spanja, Portugalia... jane thuajse ne te njejten gjendje.


***
Greket dhe latinet po e duan rusine dashuria per pansllavizem nuk po ju shterret
Q TE KEQE JU KEMI Bė NE SPANJOLLVE tradhtarė te europes dhe jetes
tone perendimore kur ne shquiptarėt qarte jemi percaktuar se bindjet tona ndjenjat tona jeta e jone funksionon kah perendimi dhe jemi porperendomor
per se na qesin viza pengesa kroacia spanja greqia per se pra
sepse jan ne sherbim te rusise dhe serbise i kan syte dhe ardhmerine te kthyer andej kah kina rusia pansllavizmi mendon ti se perendimi angloamerika nuk ka informacione per sjelljete njerzve te shteteve dhe te vendeve kombeve dhe orientimet kahjet e tyre greqia esht ne nato ne europe por shpirti i saj esht komunist pansllav me komplet qenjen ata jan te kthyer kah rusia
dhe banka botrore amerika dhe anglia parate duhet te na i jep ne shqiptarve qe ne ti blejm ishujt pellazgo ilir qe na i moren dikure greket dhunshem

ATA greket spanjollet NUK NA PRANOJNE NE SHQIPTARVE
AS PASPORTEN TONė VETEM PER INAT TE ANGLOAMERIKANVE
sepse na konsiderojn aleat te tyre ne psojme vetem per ket shkak dhe spanja e kroacia e greqia thot perse mbetet gjalle per se nuk shkuat ne gjonocid
perse nuk u shuat perse mbetet mbi dhe nuk duam te ju pranojm si shtet sepse jeni shqiptar mbi dhe perse nuk serbizoheni ja keshtu jan spanja e greqia
ndersa kroacia do i paguaj parate e mergimtarve shqiptar q e i ka vjedhur ne viza neper konuslata dhe edhe asaj do ti ndodh kjo do t i shiten ishujt dhe do ti blene perendimi ishujt per shkak te sjelljes se poshter te kroatve
kroatet vepruan me paftyrsine me nje poshtersi te papare te shekullit
ne vend te ju shperndanin mirnjohje shqiptarve qe i ndihmuan ne lufte dhe nuk ua paten borxh shqiptarėt ket ata na diskriminojne me viza a nuk esht kjo kryqzate ndaj shqiptarve ketu as nuk mund te flitet per demokraci
por perkryqazata jemi ne kohrate kryqzatave inkuzicioneve kishtare
kunder dy vendeve ne europe bosnjes dhe shqiperis etnikepor as kosova nuk duhet te pranoj spanjen as pasaporten spanjolle
kjo esht reciproke nes e kosova nuk e alikon ket sistem kunder spanjollve ne shqiptarėt duhet te ngritemi ne demostrata
rendesi ka se anglo amerika e ka pa ne bote se kush esht kunder saj
prandaj ktu luhet loja vijne pasijat kunder armiqve jetik e te pappermirsueshem
franca per serri po i shet nenedetse rusise
mendon ti se do ta toleroj amerika ket jo asksuh nuk te thot ja pra
vepro me shkatrro se je i mir me masakro me dhuno me shuaj se te perkthdeli por merren masat ndaj armikut dhe behen planet ndeshkuese
keshtu e kan edhe me greqine qe ekonsiderojne bizantine pro lindjes pro ruse qe ka mberhter shqiptarėt per fyti me kapital e mallra te skaduara greke greket na shkatrruan na helmuan me mallra te skaduara
me koloni ekonomike ata perendimi e shofin e percjellin situaten
nuk jan budallej dhe sipas orientimit qe ke marrin masa dhe veprojne
pse qka ka ktu tjeter per tu komplikuar
je me ne apo kunder nesh kaq ka je me ne apo me rusine e kinend he pansllavizmin greqia deshmpoj se me komplet qenjen esht me kinen rusine pansllavizmin ajo i qet pengesa perendimit edhe ne shqiptarve
prandaj le ta gzoj vepren armiqsore shekullore

lirik
07-03-10, 15:23
Greket dhe latinet po e duan rusinė d
ashuria per pansllavizėm nuk po ju shterret

Q TE KEQE JU KEMI Bė NE SPANJOLLVE tradhtarė te perendimit

te europes dhe jetes perendimore te familjes perendimore te kombit


tone

pro perendimor


kur ne shqiptarėt qarte jemi percaktuar se bindjet tona ndjenjat tona jeta e jone funksionon kah perendimi
dhe jemi porperendomor


per se na qesin viza pengesa

kroacia spanja greqia per se pra

sepse jan ne sherbim te rusise dhe serbise i kan syte dhe ardhmerine te kthyer andej kah kina rusia pansllavizmi

mendon ti se perendimi angloamerika nuk ka informacione per sjelljet
e njerzve te shteteve dhe te vendeve kombeve dhe orientimet kahjet e tyre

greqia esht ne nato ne europe por shpirti i saj esht komunist pansllav
me komplet qenjen ata jan te kthyer kah rusia


dhe banka botrore amerika dhe anglia parate duhet te na i jep ne shqiptarve

qe ne ti blejm ishujt pellazgo ilir qe na i moren dikure greket dhunshem

ATA greket spanjollet NUK NA PRANOJNE NE SHQIPTARVE

AS PASPORTEN TONė VETEM PER INAT TE ANGLOAMERIKANVE


sepse na konsiderojn aleat te tyre

ne psojme vetem per ket shkak

dhe spanja e kroacia e greqia thot perse mbetet gjalle
per se nuk shkuat ne gjonocid


perse nuk u shuat

perse mbetet mbi dhe nuk duam te ju pranojm si shtet

sepse jeni shqiptar mbi dhe

perse nuk serbizoheni ja keshtu jan spanja e greqia

ndersa kroacia do i paguaj parate e mergimtarve shqiptar q e i ka vjedhur
ne viza neper konuslata kroate


dhe edhe asaj do ti ndodh kjo do t i shiten ishujt

dhe do ti blene perendimi ishujt per shkak te sjelljes se poshter te kroatve


kroatet vepruan me paftyrsine me nje poshtersi te papare te shekullit

ne vend te ju shperndanin mirnjohje shqiptarve qe i ndihmuan ne lufte kroatet


dhe nuk ua paten borxh shqiptarėt kroatve ket ndihme
ata na diskriminojne me viza kalim tranztiti te poshtrit

a nuk esht kjo kryqzate ndaj shqiptarve

ketu as nuk mund te flitet per demokraci

por perkryqazata jemi ne kohrat e kryqzatave inkuzicioneve kishtare

kunder dy vendeve ne europe bosnjes dhe shqiperis etnikepor as kosova nuk duhet te pranoj spanjen as pasaporten spanjolle


kjo esht reciproke nes e kosova nuk e alikon ket sistem kunder spanjollve ne

shqiptarėt duhet te ngritemi ne demostrata


rendesi ka se anglo amerika e ka pa ne bote se kush esht kunder saj

prandaj ktu luhet loja vijne pasojat kunder armiqve jetik

e te papermirsueshem

franca perseri po i shet nenedetse rusise


mendon ti se do ta toleroj amerika ket jo kush
nuk te thot ja pra


vepro me shkatrro

se je i mir me masakro me dhuno me shuaj se te perkdheli

por merren masat ndaj armikut dhe behen planet ndeshkuese

keshtu e kan edhe me greqine qe e konsiderojne bizantine
pro lindjes pro ruse qe ka mberthyer shqiptarėt per fyti me kapital e mallra te skaduara greke

greket na shkatrruan na helmuan me mallra te skaduara

me koloni ekonomike

ata perendimi e shofin e percjellin situaten


nuk jan budallej dhe sipas orientimit qe ke marrin masa dhe veprojne


pse qka ka ktu tjeter per tu komplikuar

je me ne apo kunder nesh kaq ka

je me ne apo me rusine e kinen d he pansllavizmin

greqia deshmpoj se me komplet qenjen

esht me kinen rusine pansllavizmin ajo

i qet pengesa perendimit edhe ne shqiptarve

prandaj le ta gzoj vepren armiqsore shekullore

4peace
07-03-10, 15:48
***

Lum liriku,
a mundesh nje here ne jeten tende me u fokusue ne nje teme te vetme, sikur kjo, qe vet e ke hapur dhe vet po e ben pershesh.

Ketu po flitet per krizen ne Greqi, pasojat e mundshme...


...e jo per simpati/antipati, vizat e kroacise (nuk len teme pa i permendur) e sene vene.

Me ta tregue te drejten, shkrimet e tua s'mund t'i lexoj kurre deri ne fund, sepse jane lemsh qe eshte veshtire t'ia gjejsh fijen, nese kane fije...

O.K.

Une tash gabova pse u kyca ne kete teme. Herave tjera do te rri anash. Nuk do te pengoj tutje.


Cdo te mire.


***

lirik
07-03-10, 16:12
***

Lum liriku,
a mundesh nje here ne jeten tende me u fokusue ne nje teme te vetme, sikur kjo, qe vet e ke hapur dhe vet po e ben pershesh.

Ketu po flitet per krizen ne Greqi, pasojat e mundshme...


...e jo per simpati/antipati, vizat e kroacise (nuk len teme pa i permendur) e sene vene.

Me ta tregue te drejten, shkrimet e tua s'mund t'i lexoj kurre deri ne fund, sepse jane lemsh qe eshte veshtire t'ia gjejsh fijen, nese kane fije...

O.K.

Une tash gabova pse u kyca ne kete teme. Herave tjera do te rri anash. Nuk do te pengoj tutje.


Cdo te mire.


***


kurgja te pa kjarte ktu nuk ka te gjitha jan te kjarta greqia shkaktoj krizen
vet me sjelljet politke antiperendimore
pse qka mendove mbi cilat baza te permbajne ty ne bashksi mbi bazat e interesit
ti the gzim lig jan shqiptarėt si duket te dogji kjo kur un u pergjegja se greqia esht armiku jetik dhe shekllore i pappermrisueshem i shqiptarve
si duket nuk te piu uj taktika e mbrojtjes qe deshe ti bėje greqise se gjoja ne po gzohemi ne fatkeqsine e saj
sikur ti ndodhte shqiperis kjo krize e te mos ishte turqia ajo qe e kercnon vazhdimisht greqia do te hynte ushtarakisht ne shqiperi ne emer te nje far krize per te ja marr gjysmen e tokes e sovranitetin
sa per mua qafen le te thej grerqia armike jona shekullore .
Pra formulimet jan te kjarta poshte armiku le te shkatrrohet greqia deri ne themele ato toka i ka te grabitura nga pellazget pararadhsit tone prandaj duhet ti shet ishujt me dal prej borgjeve nese don
PrA GJITHQKA ESHTE KJARTE EDHE KROACIA PO SILLET KSHTU ME NE
ME VIZA POSHTERSISHT ME ZULLUM kUNDER SHQIPTARVE PO NA QET VIZA
dhe ekan nji far orientimi proserb edhe ata do te ndeshkohen nga perendimi
per ket kryeneqsi dhe mosmirnjohje
un e thash edhe ne tjera shkrime se ne greqi mbi 90 perqind te popullates jan dembel nuk punojne jan llafatore dhe anarkist kanqef me pi e me ngrene kot dhe dalin ne pension me hile tridhjet vjeqari del ne pension me
dallavere keqperdorin prandaj jan varfruar e jan ne kriza te parave
kroacia sillet njejt me korrupcion dhe keqperdorime megjithat ata jan ma puntor por nese kthehen me sy kah pansllavizmi do ta ken edhe kta ndeshkimine perendimit
shum i kjart jam ne qdo pergjegje e ti qka deshte te thuash se ne shqiptart qenkemi gzim lig per greqine le te rrookulliset greqia se na e ka nxi jeten qysh s ekan ardhur ne ballkan ne vitin 1200 para eres
se re ata jan rreziu yne kombtare armiku le te thyej qafen se prej nesh e ka kekruar prej zoti e gjet ajo ky thell ne mishin e teritorine shqiperis me ndikime prandaj ja ndlen turrin te gjitha parate i jepte ne shrbim te agjentures qoftee dhe nji para me epas ne dore e perdor kunder shqiptarve
greqia perendimi nuk han bar e din prandaj sillet kshtu me te

lirik
07-03-10, 16:14
***

Ne jemi popull gezimlig (kenaqemi me fatkeqesine e tjetrit, sidomos atij qe e urrejme), keshtuqe nuk mendojme per pasojat e metutjeshme. P.sh. se edhe ne mund te pesojme pershkak te se njejtes.

Falimentimi i Greqise eshte njesoj sikur falimentimi i nje banke ne ndonje shtet, ku pastaj dirdhen te hollat e popullit per ta shpetuar ate (kush i percjell lajmet rreth falimentimit te bankave neper Europe e gjetke, e din per cfare e kam fjalen).

Pra, falimentimin e Greqise, na pelqeu apo nuk na pelqeu, duhet ta shpetoje vet Europa, sepse ajo do te preket vetvetiu nga kjo. Rrjedhimisht edhe ne - shqiptaret. Pra, me kete rast, megjithese terthorazi, do te paguajme edhe ne.

Ky lajmi per shitjen e ishujve grek eshte edhe pak qesharak por edhe, ne brendesine e vet, mjaft serioz.

Me te degjuar per kete, shpekulantet e Wall Street-it ishin mbledhur diku me qellim qe te investojne (lujane bixhoz) ne kete ceshtje. Si pasoje, ne rend te pare do te dobesohej monedha e EURO-s, para se te goditet Greqia, ashtu sic po e presim ne gezimkeqinjte. Pastaj nuk eshte vetem Greqia ne situate te ketille. Italia, Spanja, Portugalia... jane thuajse ne te njejten gjendje.


***

me vjen te quditem ti si shqiptar qe shprehesh kshtu per nji armik shekullor jetik te shqiptarve qka po te duhet ty stabiliteti i greqis me ja ngreme koken shqiptrarve a sa ma i dobt greku e serbi aq ma mir per ne shqiptart se ndoshta na bjene dhe ne ndoj ishuill
ehe kohrat historike kthehen dhe zoti nuk e e harron zullumin e askuj

elvio
19-06-10, 23:16
a thua valle kaq qene kaq largpames ai qe ka hap temen

apo thjesht -shkruaj se s'kam pune.

ngaterrohet keku me byrekun.

ja sheshi-ja mejdani

supozime hamendese ,asgje tjeter.