PDA

View Full Version : 40 kėshilla pėr bukurinė


Jana
05-03-10, 17:03
Si gjithnjė bėheni gati pėr tė dalė dhe papritmas nė hundė, mu nė mes tė saj paraqitet njė shenjė nė mes, ose ju prishet modeli i flokėve.

1. Lėkura problematike. Lėkurė e ngrehur, lehtė skuqet dhe bėhet e thatė, sa mė parė do ta largoni atė qė kėtė lėkurė e ngarkon dhe e irriton dhe mė sė miri kėtė do ta bėni me njė qumėsht pėr fytyrė, pas kėsaj fytyrėn do ta lyeni me Ph krem neutral qė qetėson lėkurėn dhe e rrit elasticitetin e saj natyral.
2. Rrethi i hundės. Edhe pėrballė pastrimit ditor nė poret e hundės vazhdimisht mblidhet yndyra dhe papastėrtia, kėto e ngarkojnė hundėn dhe rrethin e saj duke krijuar mitisera. Si ndihmė e parė do t’ju shėrbejnė ‘flasterėt’ pėr fytyrė tė cilėt lidhin papastėrtinė rreth hunde dhe e hedhin jashtė.
3. Lėkura e lodhur. Nėse fytyra juaj ėshtė e thatė, pėr njė moment mbyllni sytė dhe spėrkateni me ujė tė vakėt. Kur tė mbėrrini nė shtėpi merrni gjysmė litre ujė tė vluar, e vendosni nė njė enė mesatare, hidhini disa qese ēaj kamomil, vendosni njė peshqir mbi kokė dhe mbi enė qėndroni 10 min. Pas kėsaj lėkura do tė duket mė e pėrmirėsuar.
4. Ndihmė nga herpesi. Herpesi lajmėrohet gjithė herė nė kohėn mė tė vėshtirė, prej stresit dhe atėherė kur trupi lufton me temperaturėn e lartė . Nėse vėreni se keni herpes sa mė shpejt lyeni me krem qė pėrmban aciklovir. Nėse kėtė nuk e keni nė shtėpi, atėherė lyeni me pastė pėr dhėmbė.
5. Sytė e fryrė. Nga frigoriferi nxirrni dy qeska tė vogla tė cilat i keni ftohur vetėm 10 min, i mbuloni sytė dhe qėndroni 10 min , pasi t’i largoni qeskat do tė fillojė tė tėrhiqet tė fryrit e syve, ndihmė do t’ju bėjė edhe njė masazh me gishtėrinj nė kapak tė syve nė mes tė vetullave drejt syve.
6. Heqja e tepėrt e vetullave. Nėse nė vendin ku kanė qenė qimet e vetullės mė shumė nga heqja e tepėrt kanė mbetur rrathė dhe skuqje e tepėrt, kėtė vend mund ta ngjyrosni me njė laps ngjyrė kafe tė ēelėt.
7. Lodhja rreth syve. Sytė do t’ju duken shumė tė freskėt dhe tė pushuar nėse i mbuloni me dy rrathė tranguj, nė kėtė mėnyrė mund ta bėni edhe me ekstrakt tė trangujve tė cilin do ta vendosni rreth syve si krem.
8. Buzėt e plasaritura. Nė kėtė vend lėkura ėshtė mė e hollė se nė pjesėt tjera tė trupit, i lyeni buzėt me mjaltė, pėr njė moment buzėt e juaja kanė fituar kujdesin e nevojshėm dhe ėshtė e nevojshme qė gjithė herė t’i lyeni me mjaltė. Nėse vazhdimisht pėrdorni balsamin me lule kadife i cili ėshtė i njohur me ndikimin shėrues, buzėt tuaja kurrė nuk do tė jenė tė plasaritura.
9. Hija rreth syve. Si ndihmė e parė do t’ju mbulojė vetėm korrektori, zgjidhni korrektorin me nuancė mė tė hapur se teni i fytyrės tuaj.
10. Tushi i qerpikėve i shkapėrderdhur. Kur lėshon tushi rreth syve, kjo gjė nuk ėshtė e mirė, kėto shenja do t’i largoni me balsam tė buzėve e pastaj lehtė me faculetė letre i largoni shenjat. Pas kėsaj vendosni pudėr pluhur.
11. Shikimi i padukshėm. Sytė ju dukėn tė pa jetė dhe pa shkėlqim, uluni me tushė tė qerpikėve nė dorė, do tė dukeni menjėherė freskėt dhe plot jetė. Nėse jeni bionde lyeni qerpikėt ngjyrė kafe. Nėse jeni zeshkane lyeni qerpikėt me ngjyrė tė zezė.
12. Vetullat e dalluara. Pasi tė lyhen flokėt vetullat duken shumė tė errėta, nuk duken mirė, me njė copė vatė me qumėsht pėr pastrimin e fytyrės do t’i fėrkoni vetullat, do tė befasoheni pas kėsaj.
13. Bardhėsia e fytyrės. Bardhėsinė do ta largoni me njė krem e cila e bėnė fytyrėn mė tė errėt, mundėsia e dytė: mbi kremin e ditės tė vendosni pudėr tė lagėt me ngjyrė toke.
14. Shkėlqimi i faqeve. Faqet i keni lyer me shkėlqim dhe tash ju duket vetja se po shkėlqeni shumė. Kėtė problem do ta largoni nėse nė fytyrė do tė vendosni njė pudėr pluhur shumė tė hapur qė do ta largojė shkėlqimin.
15. Rrudhat nė ballė. Pak ushtrime tė fytyrės do t’ju ndihmojnė pėr kėto rrudha. Vendosni shuplakėt e duarve nė ballė, pjesa e poshtme e shuplakės tė bie mbi vetulla dhe ngriheni lėkurėn me duar nga lartė poshtė dhe me njė fortėsi t’i mbani duart pėr pak kohė, pastaj shikoni poshtė me sy duke ngritur ballin lartė kėtė ushtrim e pėrsėritni 10 herė, nė fund lėshoni fytyrėn. Pas 2 min kėtė ushtrim e bėni edhe me vetulla poshtė e lartė.
16. Hija e kapakėve tė syrit. Pėr t’u shpėrndarė mė mirė hija rreth syve duhet qė ta lyejmė mė parė syrin me njė shtresė kremi, mbi tė vendosim pudėr pluhur, pastaj hijen.
17. Lėkura e shndritshme. Vendosni jastėkėt pėr fytyrė dhe me ta kaloni nėpėr lėkurėn e fytyrės qė yndyra e tepėrt tė humbas.
18. Lodhja. Lyeni duart me pak krem dhe nė mėnyrė ritmike bėni masazh pjesės sė gishtit tregues dhe gishtit tė unazės. Ndani patjetėr disa minuta pėr kėtė lloj masazhi. Dilni nė ajėr tė pastėr merrni frymė thellė.
19. Gjumi i dobėt. Pėr tė qenė i qetė dhe pėr tė kaluar natėn mirė, para se tė bini nė krevat bėni njė regjistrim tė punėve tė nesėrme. Para se tė flini, ajroseni mirė dhomėn, temp e ajrit nuk duhet tė jetė mbi 18 gradė, errėsoje dhomėn nė tė cilėn flini, do tė bėni njė gjumė tė lehtė.
20. E padisponuar. I buzėqeshni vetes nė shikimin e parė nė pasqyrė dhe herė pas here vishuni me rroba me ngjyra tė gjalla. E kuqja tė bėnė tė ndihesh i fortė, e verdha ta ngrit disponimin,derisa tė shkoni nė punė dėgjoni muzikė tė mirė pėr disponim tė mirė. Mbi tavolinėn e punės mbani gjithė herė lule tė freskėta.

Jana
05-03-10, 17:04
21. Stresi i pėrhershėm. Puna, kolegėt, familja, obligimet ju kanė dalė mbi kokė. Qetėsohuni pak, uluni te dritarja e hapur dhe me buzė tė mbyllura nė mėnyrė tė kontrolluar thithni ajrin , pastaj ngadalė atė ajėr e lėshoni duke i hapur buzėt nė mėnyrė tė lehtė.

22. Lėkura e verdhė. Doni tė dilni nė njė vikend pas motit tė ftohtė, nuk dini se si, pasi qė lėkura juaj ėshtė shumė e bardhė si qumėshti, pasi qė nuk dėshironi tė dukeni si e sėmurė vendosni pak krem pėr ndryshim tė lėkurės. Ka preparate shumė tė suksesshme nė formė tė sprejeve qė rregullojnė ēdo pjesė tė lėkurės suaj tė trupit.

23. Thonjtė e thyer. Nėse i keni thonjtė qė thyhen lehtė, patjetėr ndėrpriteni lyerjen me manikyr, ngase manikyri i dėmton thonjtė dhe largon yndyrėn e tyre duke i dobėsuar. Patjetėr disa ditė i lyeni duart me vaj ulliri dhe bėni banjė me parafinė.

24. Duart e dėmtuara. Duart kanė nevojė pėr tretman sikurse fytyra. Duke i larė duart me sapun dhe me detergjente jo tė mira, shpesh herė e humbasin elasticitetin e tyre dhe mu pėr kėtė arsye duhet t’i lyeni brenda dite disa herė me krema tė cilat e bėjnė regjenerimin natyral. Nganjėherė mund tė bėni njė lyerje tė duarve njė herė ne javė, ku pasi t’i lyeni duart, futini nė dorėza flini me to.

25. Rrudhat nė gjoks. Nė mėngjes pjesėn e zbuluar e spėrkatni me ujė tė ftohėt dhe pastaj e lyeni me njė krem hidrant nga lartė-poshtė.

26. Zgjimi i vonshėm. Nėse zgjoheni vonė mos kėrceni nga krevati, mblidhe veten, hapeni dritaren dhe shijo ajrin e pastėr, lėshoni njė muzikė e cila do t’ju zgjojė kėnaqėsinė, bėni njė dush me ujė tė ftohtė, pastaj tė nxehtė, me njė xhel pėr dush tė pėrbėrė nga qumėshti, kjo ju kursen kohėn .

27. Kėmbėt e lodhura. Nėse ju kalon tėrė dita dita nė kėmbė, atėherė kujdesuni pėr kėmbėt tuaja, pastrojini, patjetėr lyeni me xhel pėr vena dhe sė paku kur tė uleni mbani kėmbėt lart.

28. Thembrat qė dhėmbin. Nėse keni qėndruar me kėpucė me taka tė larta ėshtė normale se do ju dhėmbin thembrat. Kur tė shkoni nė shtėpi, zbathuni, pastroni kėmbėt me ujė tė vakėt dhe me njė grusht kripė, kėrko nga dikush qė t’u bėjė masazh thembrave, do tė pėrmirėsohen pas 10 min dhe pas kėsaj lyeni thembrat me krem.

29. Kaplimi i djersitjes. Papritmas ju mbulon djersa, nėse ky ērregullim nuk ėshtė hormonal, shkaktar mundė tė jetė kafeja e cila e detyron trupin tė lėshoj djersė tė madhe. Si ndihmė e parė mundė t’i freskoni nėnsqetullat me ujė, me deodorante ose me faculeta freskuese.

30. Turbullimi nė mėngjes. Kaloni mėngjesin pasi qė natėn e keni pasur tė shkurtėr prej ndejave, pini njė ēaj mente dhe njė vitaminė C me magnezium.

31. Flokėt e dobėt. Urgjentisht shkurtoni flokėt sepse nuk keni kohė tė shkoni te floktari, nė flokė vendosni pak shkumė dhe vendosni ‘viklerėt’ e mėdhenj, i thani me tharėse dhe me brushė tė rrumbullakėt. Flokėt do tė dukėn tė shėndosha dhe tė gjalla.

32. Ngjyra e gjelbėr nė kokė. Kjo ngjyrė mund tė lajmėrohet tek flokėt e ngjyrosura nė bionde. Ngjyra mundė tė pėrmirėsohet pasi qė shumė herė flokėt i lani me shampon kundėr zbokthit. Pastaj vendoseni njė maskė pėr flokė, e leni tė qėndron 15 min dhe i shpėrlani flokėt. Kėto veprime e bien ngjyrėn nė vend.

33. Flokėt e ēara nė fund. Mė sė miri ėshtė t’i preni majat e flokėve, t’i lyeni me vaj selikoni i cili i forcon majat dhe e kthen shkėlqimin e tyre.

34. Flokėt e elektrizuara. Duke bėrė fenirimin e shpeshtė, floku elektrizohet dhe fluturon nė tė gjitha anėt, duhet t’i ikni fenirimit nganjėherė. Nėse veē e bėni, nė flokė vėni krem pėr flokė dhe krihini me krahėr druri.

35. Floku pa shkėlqim. Pasi t’i keni larė flokėt, i shpėrlani me uthull molle dhe ujė mineral, nė fund i spėrkatni me sprej.

36. Floku i yndyrshėm. Keni flokė tė yndyrshėm dhe nuk keni kohė t’i pastroni, atėherė vėni nė kokė sprej pėr larjen e flokėve tė thata, i bėni masazh kokės dhe kėtė e largoni me fenirim dhe i krihni me brushė.

37. Flokė tė drejtė. Nėse keni flokė tė shkurtė, me xhel do t’i ngitni me gishtėrinj lartė, ndajini, spėrkatni me sprej, do tė dukėn mė tė gjata.

38. Lodhja. Shndriteni vendin ku rrini, ndizeni njė shkop aromatik, shtrihuni dhe fantazoni se keni udhėtuar nė njė vend qė nuk e njihni, mendoni pėr pallate, plazhe tė mira dhe kėnaqėsi tjera,10 min fantazi dhe mendime pozitive do t’ju kthejė nė njė ditė tė mbarė dhe tė suksesshme.

39. Nuk je nė formė. P.sh. derisa tė telefononi apo pritni nė rend nė bankė, shtrėngoni dhe lėshoni muskujt e prapmė tė vitheve, derisa tė punoni nė kompjuter luani me muskujt e barkut.

40. Lodhje e plotė. Nėse doni tė pėrmirėsoheni bėni masazhin e duarve, merrni pak krem dhe bėni masazhin ēdo gishti nė drejtim tė shuplakės sė dorės, derisa tė skuqet gishti si gjaku. Do tė shihni se kjo kthen energjinė.

emine
05-03-10, 17:47
valla asni kshill ste ndimone nese genet i ke te shemtuera,pos qe duket njeri ne disponim kure flen mire,asnje tualet asnje kujdesje e flokve sti ben floket as ftyren me te bukur nese nuke i ka njeri te trasheguera apo ska linde me to,,,,mfal jana amo kush ka kohe 24 ore me mendu ne bukuri as 48 sdalin me ja maru qejfin vetit kshtu,per ata qe skan flokte e mira perik,e per ata me sy te qatallune te shkojne ti bajne operacion:tongue:

Estella
08-03-10, 00:36
valla asni kshill ste ndimone nese genet i ke te shemtuera,pos qe duket njeri ne disponim kure flen mire,asnje tualet asnje kujdesje e flokve sti ben floket as ftyren me te bukur nese nuke i ka njeri te trasheguera apo ska linde me to,,,,mfal jana amo kush ka kohe 24 ore me mendu ne bukuri as 48 sdalin me ja maru qejfin vetit kshtu,per ata qe skan flokte e mira perik,e per ata me sy te qatallune te shkojne ti bajne operacion:tongue:


ahahhhahahhaahhahhhahahahahahahhahahahahahaha
ahahahahhahahahahahahahahahahahhahah

dr1ta
10-03-10, 01:39
Au kjo Eminja.:tongue: .provo disa keshilla dhe ndihesh me mire ..ajo esht me rendesi :smile:

AliSia
11-03-11, 20:35
valla asni kshill ste ndimone nese genet i ke te shemtuera,pos qe duket njeri ne disponim kure flen mire,asnje tualet asnje kujdesje e flokve sti ben floket as ftyren me te bukur nese nuke i ka njeri te trasheguera apo ska linde me to,,,,mfal jana amo kush ka kohe 24 ore me mendu ne bukuri as 48 sdalin me ja maru qejfin vetit kshtu,per ata qe skan flokte e mira perik,e per ata me sy te qatallune te shkojne ti bajne operacion:tongue:


t'lumte Emine te pershendes shume

emine
22-08-12, 18:44
Au kjo Eminja.:tongue: .provo disa keshilla dhe ndihesh me mire ..ajo esht me rendesi :smile:

Po met merak qe stu kam pergjigj me vakth,se na plasen dritat naper forum,qata po kemi reduktime


Femra sa me pak qe lyhet,aq me bukur duket,sa em pak sexy qe vishet aq me atraktive duket,,,
megjithate kure tem teket mu qaravesht em floke pa kreh dal ,ose me papuqe ,,,,,edhe prap nihna mire:biggrin:

Genet njerz genet e jo Mallteri e sapunat ftires

Dardanesha
25-08-12, 20:15
valla asni kshill ste ndimone nese genet i ke te shemtuera,pos qe duket njeri ne disponim kure flen mire,asnje tualet asnje kujdesje e flokve sti ben floket as ftyren me te bukur nese nuke i ka njeri te trasheguera apo ska linde me to,,,,mfal jana amo kush ka kohe 24 ore me mendu ne bukuri as 48 sdalin me ja maru qejfin vetit kshtu,per ata qe skan flokte e mira perik,e per ata me sy te qatallune te shkojne ti bajne operacion:tongue:

hahahh shume e vertete, po ta vulosi qit koment me vule t komunes :biggrin:, badihava me kan e shemtume tualeti veq t bon ma hakaret :eek: