PDA

View Full Version : Investimi nė sektorė strategjik, zgjidhje e problemve ekonomike


~AnnA~
07-03-10, 15:28
Analistė tė ēėshtjeve ekonomike nė Prishtinė sugjerojnė autoritetet kosovare qė, pėr tė nxitur zhvillimin ekonomik, duhet tė pėrkrahin sektorin privat, tė bėjnė investim tė fuqishėm dhe subvencionim substancial nė sektorin e bujqėsisė, si dhe tė ngrenė kualitetin edukativ arsimor. Sipas tyre, pa investimin e Qeverisė sė Kosovės nė kėto fusha, nuk pritet tė ketė zhvillim tė hovshėm ekonomik. Kosova, e cila ka kaluar nė tranzicione tė trefishta, nė nivel ekonomik, nė nivel shoqėror dhe nė nivel tė konfliktit, sipas ekspertėve pėr ēėshtje ekonomike, duhet tė punojė shumė gjatė kėtyre viteve, qė tė ketė zhvillim ekonomik.
Njė pėrmirėsim i gjendjes aktuale, sipas tyre, mund tė bėhet nėse do tė aktivizohen disa nga sektorėt ekonomikė prodhues.
Sekretari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu, konsideron se qasja e Qeverisė sė Kosovės pėr tė investuar vetėm nė infrastrukturė rrugore, ėshtė e gabuar.
“Nuk ėshtė qasje, e cila do tė krijojė mirėqenie dhe kontinuitet tė zhvillimit ekonomik. Ėshtė koha kur duhet tė pėrkrahet sektori privat, duhet tė pėrkrahen ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, tė forcohet sektori prodhues, tė stimulohet bujqėsia dhe pėrpunimi i produkteve bujqėsore, tė ngrihet kualiteti edukativ nė Kosovė dhe nė kėtė mėnyrė pritet tė jemi atraktivė pėr investitorėt”, thotė Gėrxhaliu.
Nė anėn tjetėr, autoritetet kosovare vazhdimisht kanė deklaruar se u kanė dhėnė pėrparėsi projekteve qė ndihmojnė nė rritjen dhe qėndrueshmėrinė ekonomike, siē janė: infrastruktura, arsimi, shėndetėsia, bujqėsia, zhvillimi i sektorit privat dhe fusha tė tjera, qė ndikojnė nė krijimin e njė ambienti tė volitshėm pėr tėrheqjen e investimeve tė brendshme dhe tė jashtme.
Por, pėr ekspertin e ēėshtjeve ekonomike, Safet Gėrxhaliu, kėto nuk qėndrojnė.
“Nėse do tė jemi tė orientuar vetėm nė rrugė dhe ato rrugė tė ndėrtohen nga kompani inekzistente dhe tė investohet nė KEK me miliona pėrmes tenderėve njėburimorė dhe prapė tė prodhohet terri, atėherė ėshtė njė rrugė e gabuar, qė Kosovėn do tė shpie nė humnerė dhe jo nė progrese”, thotė ai.
Ndėrkaq, sipas ekspertit tjetėr tė ekonomisė, Avdullah Hoti, autoritetet kosovare duhet tė krijojnė strategji adekuate pėr pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe sociale tė qytetarėve.
Ai shpreh bindjen se investimi nė sektorėt qė do tė ndihmonin zhvillimin ekonomik tė vendit, do tė pėrmirėsonte edhe jetėn e qytetarėve.
“Ajo qė i duhet Kosovės, ėshtė qė tė koncentrohemi nė ata sektorė, qė do tė gjenerojnė mė shumė punėsim, pėr tė zvogėluar numrin e tė papunėve dhe pėr tė zvogėluar varfėrinė, e cila ėshtė ēdo herė nė rritje”, thotė Hoti.
Ndėrsa, profesori i ekonomisė, Isa Tahiri, thotė se duhet tė aktivizohen potencialet nė energji, nė miniera e nė bujqėsi. Sipas tij, kėta tre sektorė duhet sa mė shumė tė reformohen, nė mėnyrė qė nė Kosovė tė krijohen kushte, tė cilat do tė bėjnė qė niveli i varfėrisė tė jetė mė i vogėl.
“Nėse mendojmė ta zbusim varfėrinė, duhet tė mendojmė nė punėsim. Punėsim vetanak vėshtirė se mund tė bėjmė. Kosova ende duhet tė marrė masa pėr lehtėsimin e politikave fiskale dhe zhvillimin e makroekonomisė”, thekson Tahiri.
Ndryshe, planifikimi pėr vitin 2010 pėr shpenzime kapitale kap shumėn prej 400.5 milionė eurosh apo 35 pėr qind tė shpenzimeve primare.
Ndėr projektet mė tė rėndėsishme qė do tė definojnė vitin 2010, janė: fillimi i ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė - Prizren - Prishtinė - Merdarė, zgjerimi dhe rehabilitimi i rrugėve magjistrale, koncesionimi i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės, futja e kapitalit privat nė PTK, fillimi i punimeve pėr termocentralin “Kosova e Re”, aftėsimi i minierės sė re tė Sibovcit etj./rel/

Shpati
02-04-10, 22:43
Analistė tė ēėshtjeve ekonomike nė Prishtinė sugjerojnė autoritetet kosovare qė, pėr tė nxitur zhvillimin ekonomik, duhet tė pėrkrahin sektorin privat, tė bėjnė investim tė fuqishėm dhe subvencionim substancial nė sektorin e bujqėsisė, si dhe tė ngrenė kualitetin edukativ arsimor. Sipas tyre, pa investimin e Qeverisė sė Kosovės nė kėto fusha, nuk pritet tė ketė zhvillim tė hovshėm ekonomik. Kosova, e cila ka kaluar nė tranzicione tė trefishta, nė nivel ekonomik, nė nivel shoqėror dhe nė nivel tė konfliktit, sipas ekspertėve pėr ēėshtje ekonomike, duhet tė punojė shumė gjatė kėtyre viteve, qė tė ketė zhvillim ekonomik.
Njė pėrmirėsim i gjendjes aktuale, sipas tyre, mund tė bėhet nėse do tė aktivizohen disa nga sektorėt ekonomikė prodhues.
Sekretari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu, konsideron se qasja e Qeverisė sė Kosovės pėr tė investuar vetėm nė infrastrukturė rrugore, ėshtė e gabuar.
“Nuk ėshtė qasje, e cila do tė krijojė mirėqenie dhe kontinuitet tė zhvillimit ekonomik. Ėshtė koha kur duhet tė pėrkrahet sektori privat, duhet tė pėrkrahen ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme, tė forcohet sektori prodhues, tė stimulohet bujqėsia dhe pėrpunimi i produkteve bujqėsore, tė ngrihet kualiteti edukativ nė Kosovė dhe nė kėtė mėnyrė pritet tė jemi atraktivė pėr investitorėt”, thotė Gėrxhaliu.
Nė anėn tjetėr, autoritetet kosovare vazhdimisht kanė deklaruar se u kanė dhėnė pėrparėsi projekteve qė ndihmojnė nė rritjen dhe qėndrueshmėrinė ekonomike, siē janė: infrastruktura, arsimi, shėndetėsia, bujqėsia, zhvillimi i sektorit privat dhe fusha tė tjera, qė ndikojnė nė krijimin e njė ambienti tė volitshėm pėr tėrheqjen e investimeve tė brendshme dhe tė jashtme.
Por, pėr ekspertin e ēėshtjeve ekonomike, Safet Gėrxhaliu, kėto nuk qėndrojnė.
“Nėse do tė jemi tė orientuar vetėm nė rrugė dhe ato rrugė tė ndėrtohen nga kompani inekzistente dhe tė investohet nė KEK me miliona pėrmes tenderėve njėburimorė dhe prapė tė prodhohet terri, atėherė ėshtė njė rrugė e gabuar, qė Kosovėn do tė shpie nė humnerė dhe jo nė progrese”, thotė ai.
Ndėrkaq, sipas ekspertit tjetėr tė ekonomisė, Avdullah Hoti, autoritetet kosovare duhet tė krijojnė strategji adekuate pėr pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike dhe sociale tė qytetarėve.
Ai shpreh bindjen se investimi nė sektorėt qė do tė ndihmonin zhvillimin ekonomik tė vendit, do tė pėrmirėsonte edhe jetėn e qytetarėve.
“Ajo qė i duhet Kosovės, ėshtė qė tė koncentrohemi nė ata sektorė, qė do tė gjenerojnė mė shumė punėsim, pėr tė zvogėluar numrin e tė papunėve dhe pėr tė zvogėluar varfėrinė, e cila ėshtė ēdo herė nė rritje”, thotė Hoti.
Ndėrsa, profesori i ekonomisė, Isa Tahiri, thotė se duhet tė aktivizohen potencialet nė energji, nė miniera e nė bujqėsi. Sipas tij, kėta tre sektorė duhet sa mė shumė tė reformohen, nė mėnyrė qė nė Kosovė tė krijohen kushte, tė cilat do tė bėjnė qė niveli i varfėrisė tė jetė mė i vogėl.
“Nėse mendojmė ta zbusim varfėrinė, duhet tė mendojmė nė punėsim. Punėsim vetanak vėshtirė se mund tė bėjmė. Kosova ende duhet tė marrė masa pėr lehtėsimin e politikave fiskale dhe zhvillimin e makroekonomisė”, thekson Tahiri.
Ndryshe, planifikimi pėr vitin 2010 pėr shpenzime kapitale kap shumėn prej 400.5 milionė eurosh apo 35 pėr qind tė shpenzimeve primare.
Ndėr projektet mė tė rėndėsishme qė do tė definojnė vitin 2010, janė: fillimi i ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė - Prizren - Prishtinė - Merdarė, zgjerimi dhe rehabilitimi i rrugėve magjistrale, koncesionimi i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės, futja e kapitalit privat nė PTK, fillimi i punimeve pėr termocentralin “Kosova e Re”, aftėsimi i minierės sė re tė Sibovcit etj./rel/

Safet Gergjaliu ja paska rras kote !
Bujqesia nuk esht sektor qe do te nxjerr Kosoven nga Kriza !
Nje perqeindje e vogel e Banoreve te Kosoves kan me shume se 1 Hektar e shumica kan vetem disa metra Ballkon.
Por edhe personat tjer nuk paskan ofruar diq serioze.
Shteti duhet te jet aktiv duke ndimuar sektorin privat me politk ekonomike,doganore, kredi,por edhe vet do te duhej te angazhohej ne sektor te ndryshem.

LABI
03-04-10, 00:19
Strategji e strateg; , injorance e sharlatan ; spekulime e (k)analist ; sehire e falltorė/e... Kosova vendi i paradokseve KA MJAFTEE., e perkunder kesaj

aqq me pak ligje te zbatueshme dhe Sundim te ligjeve !!

Shpati
03-04-10, 21:19
Zhvillimi Ekonomik i Kosoves dhe sigurimi i vendeve te Punes ,sfide e realizueshme apo vetem Enderr ?

Zhvillimi Ekonomik i Kosoves dhe sigurimi i vendeve te Punes esht sfide e realizueshme .
Por !
Te arrihet deri te nje zhvillim ekonomik dhe sigurim i vendeve te punes ,Kosova duhet te angazhohet ne tri drejtimie !
1.Reforma ne Arsim dhe Kualifikim
2.Reforma ne Legjislacion ku do te ndimohet /mbrohet Ekonomia e Kosoves.
3. Angazhimi direkt i Shtetit ne Jeten Ekonomike !

1.Reforma ne Arsim dhe Kualifikim
Q'don te thot reform ne Arsim dhe Kualifikim?
a)Themelimi i Universiteteve te reja ne Kosove esht hap i qelluar . Mundesi per te studiuar do te jen me te medha dhe gati per te gjith.
Por duhet hapur edhe Fakultete te reja /Deg te reja studimi ,sidomos ne Shknecat Teknike,etj.
Duhet insistuar te arrijm te shtojm Qualitetin e jo Quantitetin.

b)Kosova duhet ti jep rendesi Kualifikimit Profesional!
Kosova duhet te aplikoj Modelin Gjerman te Kualifikimit Profesional.
Ku te rinjet qe nuk duan te studiojn ose si plotesojn kushtet per studimie.Kualifikohen neper Zanate te ndryshme -Ausbildung.

2.Reforma ne Legjislacion ku do te ndimohet /mbrohet Ekonomia e Kosoves
Shteti duhet angazhohet te mbroj /ndimoj/shtyt ne zhvillim Ekonomin e Vendit!
-Me politik Tatimore
-Me politik Doganore
Por duhet te mendohet edhe ne mundesin qe Kosova te ket Monedhen e vet.

3. Angazhimi direkt i Shtetit ne Jeten Ekonomike !
Shteti duhet te mendoj si do te siguroj vende pune afatgjate e jo vetem te ndertoj Rruge te Asfaltuara.
Esht normal se edhe Rruget ,duhen por Njerzve ma shume ju duhen vendet e punes.
Per ket Shteti nga Parat qe ka planifikuar te investoj ne ndertimin e Rrugeve 50% duhet ti investoj direkt ne Nderrmarrjet Shtetrore.

a)Pra Firmat e sukeseshme Shteterore duhet te themelojn te ashtuquajturat (Tochtergesellschaft)-Firma te tjera.Pra te angazhohen edhe ne Lami te tjera.

b)Themelimi i Mini -Medium dhe Makro Koncerneve !
-Mini Koncernet do te ishin Fabrika /Firma te vogla qe do te themeloheshin neper Fshatra te ndyshme te Kosoves!
Kapitali i ketyre Mini Koncerneve mund te jet i perzier psh: 50 % Kapital i Fshatareve (dhenesit e Kapitalit mund te fitojn edhe vend pune )dhe 50 % te Shtetit.
Aktiviteti Ekonomik i ketyre Mini Koncernve do te ishte psh: Prodhimi i Mallrave per Konsum ne vend por edhe per Export.
Psh: Fabrikat do te specilaizohen per prodhim te produkete ve Ushqimore, disa te tjera per Textil, disa per prodhime te Letres, Drurit ,Lekures, Material Ndertimor etj.

Kjo form do te mund te perdorej edhe per Medium dhe Makro Koncerne.

Guri i madh
03-04-10, 22:00
Safet Gergjaliu ja paska rras kote !
Bujqesia nuk esht sektor qe do te nxjerr Kosoven nga Kriza !
Nje perqeindje e vogel e Banoreve te Kosoves kan me shume se 1 Hektar e shumica kan vetem disa metra Ballkon.
Por edhe personat tjer nuk paskan ofruar diq serioze.
Shteti duhet te jet aktiv duke ndimuar sektorin privat me politk ekonomike,doganore, kredi,por edhe vet do te duhej te angazhohej ne sektor te ndryshem.


Safet Gergjaliu e ka diplomen e bleme dihet esht miku i Hashim THaqit ky e ka vetem shkollen e mesme ekonomike asgje ma teper


bile as ne pazarin e bagtive me shit bileta per hajvanat nuk e meriton

Oqeani
03-04-10, 22:03
Po dojkan me e shti miletin me rrotlluar token, e me ua thi shpinakun prej se lodheshmi, keshtu qe mos me pase kohe me ua be llafin qeverise - por me tate me pula http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Guri i madh
06-04-10, 16:03
Po dojkan me e shti miletin me rrotlluar token, e me ua thi shpinakun prej se lodheshmi, keshtu qe mos me pase kohe me ua be llafin qeverise - por me tate me pula http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


po ksi experta ekonomik jan dal shum pas lufte gati gjdo njeri qe merret me politik e ka dikend te aferm experta ekonomikPSH Fatmir lima e ka vllaun Demirin edhe aj expert ekonomikbile drejtor ne PTK etj etj


kta nuk jan ne gjendje as nji biznis me 5 puntor me e udh,heq biznis te mirfillt
po thaqi kadal dal e ngrit safetin i cili kur flet per ekonomi flet sikur kur e reciton nji vjerrsh

Shpati
06-04-10, 20:15
po ksi experta ekonomik jan dal shum pas lufte gati gjdo njeri qe merret me politik e ka dikend te aferm experta ekonomikPSH Fatmir lima e ka vllaun Demirin edhe aj expert ekonomikbile drejtor ne PTK etj etj


kta nuk jan ne gjendje as nji biznis me 5 puntor me e udh,heq biznis te mirfillt
po thaqi kadal dal e ngrit safetin i cili kur flet per ekonomi flet sikur kur e reciton nji vjerrsh
Krizen ekonomike dhe te papunesis nuk e shkaktoi Thaqi ose Njerz qe Diplomuan mbas Luftes por ate e gjeten.
Pasi Klasa e e vjeter Politike dhe Intelektuale nuk ishte e afte as e guximt te konfortohet me problemet e Shoqeris ,e mos te behet fjal per zgjedhjen e tyre.

Te njetit angazhoheshin per interesa te vetat !!!
Personalitetet nga Politika mendonin si te vjedhin !
Veshtro :
-Rugova uzurpoi Shtepin Presidenciale .
-Bukoshi vodhi mbas luftes 1 Milion Marka nga Fondi i 3% .
Si do qe te jet !
Njerz as te Poltikes as te Shkences deri tani nuk kan ofruar pergjigje si te zgjedhet problemi i ekonomis dhe papunesis..
Te "ter" zgjedhjen e shofin ne :
1.Investor te huaj.
Dhe !
2.Kapital privat te vendit.
Personalisht mendoj se Investoret e huaj nuk do te zgjedhin problemet e Kosoves !
Arsyja?
Kosova esht Treg i vogel dhe ka resure te pakta.
Ndersa Kapitali privat i vendit nuk esht ne gjendje te zgjedh problemin e papunesis .

Biznismeni
07-04-10, 15:49
Problemet ekonomike te Kosoves nuk mundet me i rregullu kapitali e jashtem , problemet ekonomike te kosoves duhet me u zgjedh nga vet kosova , e meqense ne kosove nuk ka biznismena athere ashte shum veshtir edhe per Qeverin me ndiku diqka ne ket problem .

Nuk ashte problem kapitali , problem ashte se te na ka hiq biznismena , shkurt e shqip resurset njerzore mungojn , Te na ka vetem TUGJAR /Tezgagji /qe nuk din tjeter vetem se te merren me Kontraband , Tendera edhe me shitblerje te mallit . E me ksi Biznismena nuk ecet perpara se nuk jan serioz edhe as nji kompani serioze nuk bashkpunon me ta.

jadore
07-04-10, 16:05
Problemet ekonomike te Kosoves nuk mundet me i rregullu kapitali e jashtem , problemet ekonomike te kosoves duhet me u zgjedh nga vet kosova , e meqense ne kosove nuk ka biznismena athere ashte shum veshtir edhe per Qeverin me ndiku diqka ne ket problem .

Nuk ashte problem kapitali , problem ashte se te na ka hiq biznismena , shkurt e shqip resurset njerzore mungojn , Te na ka vetem TUGJAR /Tezgagji /qe nuk din tjeter vetem se te merren me Kontraband , Tendera edhe me shitblerje te mallit . E me ksi Biznismena nuk ecet perpara se nuk jan serioz edhe as nji kompani serioze nuk bashkpunon me ta.

hajt mos te ardhte merzi spjegoma pak qat fjalen shkurt e shqip ..citat resurset njerzore mungojne ..!!
..p.s.
mik , pa idhnime , leri tjetersimet ..

Biznismeni
07-04-10, 17:15
Per me mujt me i perdor resurset e nji Firme ne menyr sa me te mire dhe sa ma efektive krijohet nji planstrategjik , ne te cilin resurset e FIRMES dhe Qllimet e FIRmes analizohen dhe harmonizohen me mundsit qe Firma ka ne treg.

ne Planin e Firmes analizohen momentet e duhura duke ja shtruar vehtes pyetjet e radhes.

1. Ku jemi ne ?
2. Ku deshirojm te mberrim ?
3: Si do te vim ne at cak ?
4: sa larg jemi nga caku.

Plani strategjik apo Plani i tregut ka disa Momente kyqe.

1. Analiza momentale e( ku jemi ne )
a) ketu bahet analiza e tregut dhe regjionit, Konkurrentet dhe Blersit potencial.
b) Ku qendron Firma , Fuqia , Dobsit, Mundsit . rreziqet ..

Qellimi ( ku deshirojm te mberrijm )

Precizon :
a)Pregun dhe grupet ( konsumatort )qe don me i marr
b) Produkti
c) politiken e qmimit
d) Vollumin dhe perqindjen ne treg
e) niveli i qmimit dhe leverdin.

Plani per realizim ( Si do te vim deri te caku )
Plani i aktiviteteve me piknisje nga mjetet e konkurrimit ( resurset qe ka firma).
a) Produkti
b) Platsi ( vendi)
c) Ndikimi
d) Qmimi
e) Personeli ( dmth edhe personeli ashte resurs )

.................... qishtu jadore .. ki diqka tjeter me pyet ???????

e ne kosove momentalisht na ka RESURSE NJERZORE , mungon shkollimi i duhur / experienca e duhur e qka ashte ma e rendsishme mungojn IDET , e piknisje e gjdo sendi ashte iDEA ... edhe me pas kapitalin e bankes botrore nese nuk ke nJerz .. nuk mjaftojn .


edhe mos me mundo shum me pytje se un jam Tugjar / tezgagji ... mike e dashur.

4peace
07-04-10, 17:55
***

Ne vertet kemi mendesi te cuditshme.

Ende nuk kam hasur ne njerez (shqipfoles) qe merren me probleme reale, sic eshte p.sh. ky propozimi, per te cilin po behet fjale.

Investimi ne fushen e bujqesise (edhe blegtorise) eshte ide mjaft me mend.

Tjeter eshte ajo qe ne nuk duam qe dikush te na quaje bujk apo ēoban. Ne po ia mbajme shume me lart se sa jemi. Po harrojme se Kosova (bashke me Shqiperine) kane zhvillim me te ulet se mesatarja afrikane, megjithese kemi qejf t'i perqeshim pikerisht afrikanet...

Keshtuqe ne, duke i varur qepet me lart se mbi kulm, duam te merremi me pisnese tjera. Si bursiane, ta zeme. Duke ndenjur e duke pritur si do te zhvillohet kursi. Sepse, meqe jemi teper te pasur, ne nuk duam te sigurojme buke para "mishit". Leke, leke na duhen. Prodhimet (blerja e tyre) eshte e siguruar ne Serbi.

Per te mos e zgjatur: ky propozim eshte mjaft me vend. Kam friken se do te mbetet vetem propozim ne leter. Sepse, me kete mendesi, tybe n'e paēim nijet te shkojme perpara.


***

Guri i madh
07-04-10, 18:48
Problemet ekonomike te Kosoves nuk mundet me i rregullu kapitali e jashtem , problemet ekonomike te kosoves duhet me u zgjedh nga vet kosova , e meqense ne kosove nuk ka biznismena athere ashte shum veshtir edhe per Qeverin me ndiku diqka ne ket problem .

Nuk ashte problem kapitali , problem ashte se te na ka hiq biznismena , shkurt e shqip resurset njerzore mungojn , Te na ka vetem TUGJAR /Tezgagji /qe nuk din tjeter vetem se te merren me Kontraband , Tendera edhe me shitblerje te mallit . E me ksi Biznismena nuk ecet perpara se nuk jan serioz edhe as nji kompani serioze nuk bashkpunon me ta.e pra tugjar i kie ne oden ekonomike te kosoveskan ardh njerz ne kto poste me ndikimin e HASHIM THAQIT e FATMIR LIMES


kur diplomoj DEMIR LIMA kur SAFET GERGJALIU qe veq reciton para kameres

bile kta vllaznia e HASHIMIT nuk paten ma shum se 8 vjet shkoll se ishin krejt drejtora te kompanive publike

Guri i madh
07-04-10, 19:45
Krizen ekonomike dhe te papunesis nuk e shkaktoi Thaqi ose Njerz qe Diplomuan mbas Luftes por ate e gjeten.
Pasi Klasa e e vjeter Politike dhe Intelektuale nuk ishte e afte as e guximt te konfortohet me problemet e Shoqeris ,e mos te behet fjal per zgjedhjen e tyre.

Te njetit angazhoheshin per interesa te vetat !!!
Personalitetet nga Politika mendonin si te vjedhin !
Veshtro :
-Rugova uzurpoi Shtepin Presidenciale .
-Bukoshi vodhi mbas luftes 1 Milion Marka nga Fondi i 3% .
Si do qe te jet !
Njerz as te Poltikes as te Shkences deri tani nuk kan ofruar pergjigje si te zgjedhet problemi i ekonomis dhe papunesis..
Te "ter" zgjedhjen e shofin ne :
1.Investor te huaj.
Dhe !
2.Kapital privat te vendit.
Personalisht mendoj se Investoret e huaj nuk do te zgjedhin problemet e Kosoves !
Arsyja?
Kosova esht Treg i vogel dhe ka resure te pakta.
Ndersa Kapitali privat i vendit nuk esht ne gjendje te zgjedh problemin e papunesis .


Rugova e ka pas shpin e vete ndoshta ti po mendon edhe at shpi me ja pas fal thaqit a jakupit apo fatmirit

e sa per 3 % ne mundemi me spekulue po nuk e dina une 50% ma pak e kam ndihmue qeverin bukoshi gjat ter kohes ne krahasim me vendlindjen pisket per nji muj e gjysem deri morra informata se ata po vrasin shqiptar e jo shkie

e vlaznit e hashimit silleshin pas lufte me milona ne gjep neper mitrovic e skenderaj


ti harrojm investitort e huaj askush nuk shkon me hum kapitalin e vet ne at vend ku qeveria merret me korrupcion e krim te organizuar

Biznismeni
07-04-10, 22:49
Pershendetje …
Me ra nder mend nji qast ne emisionin Oxygen , kandidati ne kviz ke nji student i ekonomis ( marketing ) , ja bani pyetjen Besimi se qka duhet me ba per me reklamu nji produkt , ai tipi ja kthej : Duhet me ja tregu te mirat dhe te kqiat produktit ….
Tashe shtroj pyetjet :
Si do ta shes ai at produkt me at shkollim qe ka ???
Qfar Profesori ka ai qe del me at shkollim nga univerziteti ??
Cila firm do ta punsonte nji njeri me at shkollim qe del e ja tregon te kqiat e produktit ??
Ku do te shkonte ajo firm me nji expert te till ??

Expertat ton te Ekonomis jan experta te ekonomis se planit , dmth jan experta qe kan studiuar ne nji ekonomi shtetrore , ku shteti ka vendos se qka do te prodhohet , sa do te prodhohet , dhe qfar standarde ka me pas Produkti , jan experta te nji ekonomie te pa konkurrenc , ku pa marr parasysh se qka prodhon , populli u dashte me konsumu , ska pas qare pa e hanger . Pa marr parasysh se si i shkon puna firmes , shteti ka intervenu dhe ka sanu humbjet . dmth ata ( expertat ) nuk kan pas nevoj me dit shum , kan pas nevoj vetem me ka te degjushem dhe te pershtatshem politikisht .
Edhe kure te dalin ne tv kta e expertat e kosoves , ashtu si jan bare experta ashtu edhe paraqiten , gjithmon si papagalla perseritin aftsit e tyre , shteti duhet me ndihmu , shteti duhet me doganu , shteti duhet me blloku produktet e jashtme , shteti duhet me subvencionu ., harrojn kta expertat se sot nuk ka ma ekonimi socialiste , sot ska dogana atje ku kerkojm na me shku , sot ashte treg i lire ne kontinentin ku na jetojm , sot duhet me punu dhe me konkurru ne treg me qmim edhe me kvalitet , sot duhet me jetu nga puna e jo nga doganat , subvencionet , tatimet e dyfishta etj etj .
Kta expertat shkojn edhe aq larg sa kerkojn nga Qeveria qe parat e tatimpagusve , qe populli i ndan nga kafshata e gojes te derdhen ne expertizat e experteve socialist .
Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves .
Pra , kta expertat tone duhet me kuptu se Qeveria ashte nji bord udheheqes i nji firme te madhe qe quhet SHTET , edhe ata qe udheheqin me at firm , sikurse edhe gjdo firm tjeter nuk guxojn me investu pa interes , se edhe shteti mundet me falimentu sikurse gjdo FIRM tjeter.
Un mendoj se gjeja ma e bukur qe shteti do te bente per me ndihmu zhvillimin ashte te krijoj nji institut te statistikave te sakta, ne lidhje me Shprehit e popullit ne konsumimin e produkteve ( qka han , qka pijn , qka veshin etj .) dmth se cilat produkte konsumohen ne kosove , dhe kah vin ato ne tregun e kosoves .
Ne vendet perendimore dihet saktesisht se qka konsumohet ne vendet e tyre , nga vin ato produkte , sa kushtojn ato dhe qfar standarde kan ato produkte .
Kjo do te ishte ndihma ma e mire qe i behet bisneseve vendore per me mujt me planiru ndonji biznis .
Ne ket menyr mundet biznisi vendor ne bashkpunim me Qeverin me bashkpunu e edhe me kerku subvencione , ne leverdi te te dy paleve.

ew ew ew .. tugjar e me shkru kaq shum .....

Shpati
08-04-10, 23:00
Pershendetje …
Me ra nder mend nji qast ne emisionin Oxygen , kandidati ne kviz ke nji student i ekonomis ( marketing ) , ja bani pyetjen Besimi se qka duhet me ba per me reklamu nji produkt , ai tipi ja kthej : Duhet me ja tregu te mirat dhe te kqiat produktit ….
Tashe shtroj pyetjet :
Si do ta shes ai at produkt me at shkollim qe ka ???
Qfar Profesori ka ai qe del me at shkollim nga univerziteti ??
Cila firm do ta punsonte nji njeri me at shkollim qe del e ja tregon te kqiat e produktit ??
Ku do te shkonte ajo firm me nji expert te till ??

Expertat ton te Ekonomis jan experta te ekonomis se planit , dmth jan experta qe kan studiuar ne nji ekonomi shtetrore , ku shteti ka vendos se qka do te prodhohet , sa do te prodhohet , dhe qfar standarde ka me pas Produkti , jan experta te nji ekonomie te pa konkurrenc , ku pa marr parasysh se qka prodhon , populli u dashte me konsumu , ska pas qare pa e hanger . Pa marr parasysh se si i shkon puna firmes , shteti ka intervenu dhe ka sanu humbjet . dmth ata ( expertat ) nuk kan pas nevoj me dit shum , kan pas nevoj vetem me ka te degjushem dhe te pershtatshem politikisht .
Edhe kure te dalin ne tv kta e expertat e kosoves , ashtu si jan bare experta ashtu edhe paraqiten , gjithmon si papagalla perseritin aftsit e tyre , shteti duhet me ndihmu , shteti duhet me doganu , shteti duhet me blloku produktet e jashtme , shteti duhet me subvencionu ., harrojn kta expertat se sot nuk ka ma ekonimi socialiste , sot ska dogana atje ku kerkojm na me shku , sot ashte treg i lire ne kontinentin ku na jetojm , sot duhet me punu dhe me konkurru ne treg me qmim edhe me kvalitet , sot duhet me jetu nga puna e jo nga doganat , subvencionet , tatimet e dyfishta etj etj .
Kta expertat shkojn edhe aq larg sa kerkojn nga Qeveria qe parat e tatimpagusve , qe populli i ndan nga kafshata e gojes te derdhen ne expertizat e experteve socialist .
Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves .
Pra , kta expertat tone duhet me kuptu se Qeveria ashte nji bord udheheqes i nji firme te madhe qe quhet SHTET , edhe ata qe udheheqin me at firm , sikurse edhe gjdo firm tjeter nuk guxojn me investu pa interes , se edhe shteti mundet me falimentu sikurse gjdo FIRM tjeter.
Un mendoj se gjeja ma e bukur qe shteti do te bente per me ndihmu zhvillimin ashte te krijoj nji institut te statistikave te sakta, ne lidhje me Shprehit e popullit ne konsumimin e produkteve ( qka han , qka pijn , qka veshin etj .) dmth se cilat produkte konsumohen ne kosove , dhe kah vin ato ne tregun e kosoves .
Ne vendet perendimore dihet saktesisht se qka konsumohet ne vendet e tyre , nga vin ato produkte , sa kushtojn ato dhe qfar standarde kan ato produkte .
Kjo do te ishte ndihma ma e mire qe i behet bisneseve vendore per me mujt me planiru ndonji biznis .
Ne ket menyr mundet biznisi vendor ne bashkpunim me Qeverin me bashkpunu e edhe me kerku subvencione , ne leverdi te te dy paleve.

ew ew ew .. tugjar e me shkru kaq shum .....


Bizismen,
Ju keni kuptuar "defektin" e Ekokonomis se Planifikuar.
Por si ithtar i Ekonomis se Tregut nuk ke kuptuar si duhet vepruar ne kohe Krize !!!
Dhe ne te njeten kohe thrret per mos intervenim te Shtetit ne zbutjen/zgjedhejn e krizes ekonomike te vendit!!!

Edhe perkunder qendrimit te SHBA-se dhe Anglis per Ekonomi te Tregut!
Te njetit Intervenuan si Shtet ne Ekonomi per te penguar/zbut Krizen Financiare dhe Ekonomike.
SHBA-te shtypen 1000 miliard Dollar dhe vershuan Tregun e Financave me Dollar. Dhe shume miliarda te tjer u derdhen dhe po derdhen si Hua, blen Akcione , Shtetezuan Firmat, etj.
SHBA-te ,por edhe Shtete tjera intervenuan qe te pengojn Renjen e lir...

Pra edhe Kosova duhet te intervenoj me "mjetet qe posedon".

4peace
09-04-10, 09:16
Bizismen,
Ju keni kuptuar "defektin" e Ekokonomis se Planifikuar.
Por si ithtar i Ekonomis se Tregut nuk ke kuptuar si duhet vepruar ne kohe Krize !!!
Dhe ne te njeten kohe thrret per mos intervenim te Shtetit ne zbutjen/zgjedhejn e krizes ekonomike te vendit!!!

Edhe perkunder qendrimit te SHBA-se dhe Anglis per Ekonomi te Tregut!
Te njetit Intervenuan si Shtet ne Ekonomi per te penguar/zbut Krizen Financiare dhe Ekonomike.
SHBA-te shtypen 1000 miliard Dollar dhe vershuan Tregun e Financave me Dollar. Dhe shume miliarda te tjer u derdhen dhe po derdhen si Hua, blen Akcione , Shtetezuan Firmat, etj.
SHBA-te ,por edhe Shtete tjera intervenuan qe te pengojn Renjen e lir...

Pra edhe Kosova duhet te intervenoj me "mjetet qe posedon".

Interesant me ne...

Ky tuxhari (bizlleshmeni) e njeh vetem teorine e tregut te lire dhe kete e merr si ideologji: Me cdo kusht te punohet sipas ligjeve te tregut te lire (kapitalizmit te vrazhdte) sikur nje kohe kuir xhaxhi Enver thoshte: "Me mire do te hame barė se sa te marrim kredi nga revizionistat e imperialistat". Ky ka te njejten mendesi: edhe nese populli vdes urie, kryesore ne ndermarrjen e masave te mos ket masa me ngjyrime shteterore, qe (per te) nenkupton dicka komuniste.
Per kety arsye, ky tuxhari, eshte edhe kunder subvencioneve ne fushen e bujqesise... Por, si teoreticient i madh qe eshte (pa marre aspak ere ne ceshtjet praktive) tuxhari nuk e kupton se subvencionet kane ekzistuar shume me heret se kriza financiare.
Te gjithe bujqit dhe blegtoret mbrendapermbrenda Bashkimit Europian mbahen gjalle permes subvencioneve. Blegtori i sotem, megjithese posedon mbi 200 lope, ai nuk mund te (mbi)jetoje nga shitja e mishit dhe prodhimeve tjera te qumeshtit po te mos ishin subvencionet. Sepse shpenzimet tjera jane aq te larta ne njeren ane, dhe shitja e prodhimeve te qumeshtit (qumesht, djathe etj), ne anen tjeter, nuk i mbulon ato shpenzime.
Dhe, kjo ka te beje serish me tregun e lire dhe konkurrencen ne treg: qumeshti shitet aq lire sa qe s'ke llogari as ta shesesh...(5-10 cent fitim per nje liter)


***

Gentiani
09-04-10, 20:10
Interesant me ne...

Ky tuxhari (bizlleshmeni) e njeh vetem teorine e tregut te lire dhe kete e merr si ideologji: Me cdo kusht te punohet sipas ligjeve te tregut te lire (kapitalizmit te vrazhdte) sikur nje kohe kuir xhaxhi Enver thoshte: "Me mire do te hame barė se sa te marrim kredi nga revizionistat e imperialistat". Ky ka te njejten mendesi: edhe nese populli vdes urie, kryesore ne ndermarrjen e masave te mos ket masa me ngjyrime shteterore, qe (per te) nenkupton dicka komuniste.
Per kety arsye, ky tuxhari, eshte edhe kunder subvencioneve ne fushen e bujqesise... Por, si teoreticient i madh qe eshte (pa marre aspak ere ne ceshtjet praktive) tuxhari nuk e kupton se subvencionet kane ekzistuar shume me heret se kriza financiare.
Te gjithe bujqit dhe blegtoret mbrendapermbrenda Bashkimit Europian mbahen gjalle permes subvencioneve. Blegtori i sotem, megjithese posedon mbi 200 lope, ai nuk mund te (mbi)jetoje nga shitja e mishit dhe prodhimeve tjera te qumeshtit po te mos ishin subvencionet. Sepse shpenzimet tjera jane aq te larta ne njeren ane, dhe shitja e prodhimeve te qumeshtit (qumesht, djathe etj), ne anen tjeter, nuk i mbulon ato shpenzime.
Dhe, kjo ka te beje serish me tregun e lire dhe konkurrencen ne treg: qumeshti shitet aq lire sa qe s'ke llogari as ta shesesh...(5-10 cent fitim per nje liter)


***

Nurmall ti four Peace, a kujtove qe behen keshillimet pa pare, leke, evra a ? e deshirojne me zgjidhen problema ekonomika ?

Kush don me i treguar se ku behen investimet, i merr leket me vehti edhe ate Cash 150 deri 180 Evra/ h (me subvencjona as mos te ja mesyjne) e masnej ja nisim e bajna muhabet te bizhnisit, se ēka me shite ku me investuar.

Diku ne fund te marsit, e pata rastin te vinin disa nga allamani dhe interesimi i tyre ishte per investime me firme ne Switzerland, e ne fund te muhabetit njeri pyet a duhet me paguajtur diēka ? Jo, jo asgje vetem i paguan 170 evra, per keto qe biseduam deri tani dhe e tera eshte ne rregull...

A investim strategjik per tu Kosova eh?

Te shiten me postetelekom, me aeroport, me rrugen qe e ka ne plan me e ndreqe Lima, pastaj Kosova A,B, C e deri ne D edhe te gjitha trustat :tongue: dhe parate e tyre ti bartin ne ndonje european bank oder CH, nese nuk i vjedhin perseri kontot me ja dergue Angelas ne deutschaland :tongue: edhe ne fund ata qe menaxhojne keto shitjet i mbushin xhepat, kontot si te duash quaje dhe liebe people tu Kosoves, juve po u mbetet Trust -at per ndonje here tjeter.

As ne teorine e ekoniomise socialiste, se lere me te asaj kapialiste, te shkruar nuk e gjene askund ate qe po ndodhe ne Kosove!

Per 5 cente litren e qumeshtit, nuk ja vlene as per ta pire, se jo me ta sheses o ta blesh:tongue:

Kjo eshte ajo ēeshtja e mentalitetit te mendimit te krijuar... jo vetem tu Kosova, por gjithandej perskaj... per ēfaredo qe ti pyesesh thone: nuk ka llogari (jam i bindur qe kurre llogarine nuk i kane vendosur ndonjehere), por... por per te pire makiato and Caffe with llafe, i ke me qindra mijera qofte paraditave, qofte pasditave, qofte deri ne oren e vona te mbremjes armate prej qindra e qindra mijerave, ama per keto ka llogari !

Hej shnetje, se duhet me mbyllen arken per sonte :tongue:

Biznismeni
10-04-10, 01:11
Ew ew ew .. telashe me paskit ba , me paskit ba edhe kapitalist extrem , po edhe Enverist , e qe ne te vertet nuk jam as perkrahes i Kapitalizmit Amerikan e as i socializmit Enverian, te drejten me jau tha jam perkrahes i nji MIXI kapiatlist-socialist , Skandinavian. Po nejse ...
Si duket ose nuk e keni lexu , ose se keni kuptu qka thashe. Po jau sqaroj pak nese mundem .
Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves .

Dmth , nuk jam kunder subvencionimit , por jam kunder inetrvenimit me para te qytetarve , e mos me pas populli perfitime nga ato Investime , jam kunder Intervenimit te parave ne menyren se si bahet te na , i ke disa lop , shkon n“qeveri ban kerkes per Euro , merr disa qindra euro , ne emer te zhvillit te bujqesis , per kok te lopve pa kurfar kontrate hiq ne mes te Shtetit dhe Perfituesve . Ne vendet ku ka ligje , ksaj pune i thojn keqperdorim te paras publike , dhe duhet me dha Pergjegjsi

Nji shtet serioz , vepron ndryshe , jo keshtu si veprojn te na . Nji shtet ku ka experta , pik se pari e ban nji analiz te mire te tregut te qumshtit ( masi ra fjala per qumsht )

Analiza e pare ( hulumtimi i pare )

Sa litra qumsht konsumohen mesatarisht ne dite per kok banori.
Sa ashte perqindja e importit te qumshtit .
Sa ashte perqindja e qumshtit vendor.
Sa ashte qmimi me shumic i produktit nga importi.
Sa ashte qmimi me shumic i produktit vendor.

Mbas ketyre shenimeve , mundesh me dit edhe sa litra ka nevoj me u prodhu n“vend.

Analiza e dyt ( hulumtimi i dyt )
Qmim grumbullus ne vendet nga vjen qumshti i importum
Qmimi grumbullus ne vendin tone .

Nese ne vendet nga importohen qumshti ka subvencionime , atehere edhe Shteti jon duhet me intervenu me mjete buxhetore per mi mbrojn prodhust e vet .

Pra duhet : ( subvencionim direkt )
Me garantu qmimin grumbullus ne te njejtin nivel me konkurrentet.( mundesisht edhe ma mire )
Me Lyp kvalitet sikurse kan konkurrurrentet.( mundesisht edhe ma te lart )

Hapi tjeter qe duhet shteti me marr ashte qe ne menyr urgjente , me kriju kushte qe pjesa qe importohet te prodhohet ne vend .

Duke: ( subvencionim i msheft)

Mundsuar hapjen e fabrikes se qumshtit te nji niveli me standardet evropiane.
Mundsuar importimin e maqineris dhe lopve pa dogana dhe procedora komplikuse Mundsuar qe keto fabrika te lirohen nga tatimi n“fitim per nji afat te caktuar.( per me mujt investitori me zgjeru biznisin edhe me produkte tjera)

E nese nuk ka te interesuar edhe te investoj me mjete bugjetore ne krijimin e fabrikes ( kompani a ksionare) per me nderpre importimin e qumshtit , sepse me importim te qumshtit hapen vende te punes ne vendet nga vjen qumshti , e me nderprerjen e ketyre vendeve , hapen vendet e punes te ne. Pra nji pjes e Popullit

Pra nuk jam kunder intervenimeve , por jam kunder intervenimeve me para te buxhetit , pa perfitim dhe pa kurrfar kalkulimi

hajt naten e mire ...se mu dashte me pershkru se um dolen do sene t“padeshirushme , kerkoj ndjes ... tung

Oqeani
10-04-10, 14:19
Protestojnė bujqit kosovar http://rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpg

Bujqit kosovarė paralajmėrojnė protestė pėr sot, nė shenjė pakėnaqėsie me politikat agrare qeveritare. Protesta do tė organizohet nga “Federata Sindikale e Bujqve tė Kosovės”. ..

. Postuar: 11:55:36 / 10.04.2010

Ministria e bujqėsisė, konsideron se zgjidhjet duhet kėrkuar pėrmes dialogut dhe mundėsive buxhetore.

panta_rhei
10-04-10, 15:22
Tuj shku dam per 170 euro/h na shypet, e hajt...

Biznismeni
11-04-10, 00:49
Hajt se po perzihna edhe pak !
”Te gjithe bujqit dhe blegtoret mbrendapermbrenda Bashkimit Europian mbahen gjalle permes subvencioneve. Blegtori i sotem, megjithese posedon mbi 200 lope, ai nuk mund te (mbi)jetoje nga shitja e mishit dhe prodhimeve tjera te qumeshtit po te mos ishin subvencionet. Sepse shpenzimet tjera jane aq te larta ne njeren ane, dhe shitja e prodhimeve te qumeshtit (qumesht, djathe etj), ne anen tjeter, nuk i mbulon ato shpenzime.
Dhe, kjo ka te beje serish me tregun e lire dhe konkurrencen ne treg: qumeshti shitet aq lire sa qe s'ke llogari as ta shesesh...(5-10 cent fitim per nje liter)”

Nuk po baj ndonji kalkulim profesional , po vetem nji llogaritje te shpejt , ne ket hasapin e kti expertit qe ka shkruar ket shkrim:
Po e marr shembull lopen te tipit holsteiner bardh_zi e cila mesatarisht prodhon 10 000 litra qumsht ne vit.
Nese llogarisim se nji bujk ka 7,5 cent fitim ne liter qumsht.
7,5 cent =0,075 Euro
Dmth.
200 lop * 10 000 = 2 000000 litra qumesht n“vit
Kure te shiten / ne baze te llogaritjes se kti biznismenit ma lart ai menxi fiton mesatarisht
2 000 000 * 0,075 = 150 000 euro /vjet
E nese e llogarisim se sa fiton aj per nji dit
150 000 / 365 = 411 Euro fitim ne ditje . Keq shum valla , sun jeton aj Farmeri i shkret i evropes me 411 euro ne dit.

Po nejse 200 lop jan Ferm e madhe per kosove , por po supozojm se nji ferm e vogel n“kosov ka 10 lop si kjo lopa HOLSTEINER qe mesatarisht prodhon 25-30 lita qumsht n“dit .
25 / litra * 0,075 Euro = 1,875 Euro *10 lop =18,75 Euro fitim / per nji dit. * 30 = 562, 50 euro fitim ne muj.
Normal , per me ba nji kalkylim ma te mire duhet me pas edhe informata pak ma shum … A shtohen najher lopa psh etj etj , se me siguri edhe mishi shkon lire n“evrop . e ski llogari me shit .

Ps.
per bes kure llogarita se sa fiton aj FARmeri i shkret i evropes , ma se miri i kish ra me shku n“kosove e ma ja rras gjum , e kure te qohet drejt e ne kafiteri e mu qukat makiato deri ti dhem barku , edhe me shku e me gju parlamentin me tamel deri ta zbardhin , ta bajn si shpin e bardhe.

Nejse ju pershendet TUGJARI ! E Rrasjani Gjum ma mire ashte . E edhe un pa ja rrasi gjum , se Expertat e evropes po merrkan Euro ne sahat per me bisedu me ta , e as mu sma qet me bisedu ktu Gratis. Po po dal deri n“kryeministri e po lypi mem pagu si n“evrope, mem subvencionu , pa e dha as nji cent per shtet , si kta bujqit sot. Lypin Euro se ju kan tha expertat ton , qeveria duhet me na pagu qe spo mujna me punu . Se spo na paguhet....

Shpati
11-04-10, 21:52
Ew ew ew .. telashe me paskit ba , me paskit ba edhe kapitalist extrem , po edhe Enverist , e qe ne te vertet nuk jam as perkrahes i Kapitalizmit Amerikan e as i socializmit Enverian, te drejten me jau tha jam perkrahes i nji MIXI kapiatlist-socialist , Skandinavian. Po nejse ...
Si duket ose nuk e keni lexu , ose se keni kuptu qka thashe. Po jau sqaroj pak nese mundem .
Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves .

Dmth , nuk jam kunder subvencionimit , por jam kunder inetrvenimit me para te qytetarve , e mos me pas populli perfitime nga ato Investime , jam kunder Intervenimit te parave ne menyren se si bahet te na , i ke disa lop , shkon n“qeveri ban kerkes per Euro , merr disa qindra euro , ne emer te zhvillit te bujqesis , per kok te lopve pa kurfar kontrate hiq ne mes te Shtetit dhe Perfituesve . Ne vendet ku ka ligje , ksaj pune i thojn keqperdorim te paras publike , dhe duhet me dha Pergjegjsi

Nji shtet serioz , vepron ndryshe , jo keshtu si veprojn te na . Nji shtet ku ka experta , pik se pari e ban nji analiz te mire te tregut te qumshtit ( masi ra fjala per qumsht )

Analiza e pare ( hulumtimi i pare )

Sa litra qumsht konsumohen mesatarisht ne dite per kok banori.
Sa ashte perqindja e importit te qumshtit .
Sa ashte perqindja e qumshtit vendor.
Sa ashte qmimi me shumic i produktit nga importi.
Sa ashte qmimi me shumic i produktit vendor.

Mbas ketyre shenimeve , mundesh me dit edhe sa litra ka nevoj me u prodhu n“vend.

Analiza e dyt ( hulumtimi i dyt )
Qmim grumbullus ne vendet nga vjen qumshti i importum
Qmimi grumbullus ne vendin tone .

Nese ne vendet nga importohen qumshti ka subvencionime , atehere edhe Shteti jon duhet me intervenu me mjete buxhetore per mi mbrojn prodhust e vet .

Pra duhet : ( subvencionim direkt )
Me garantu qmimin grumbullus ne te njejtin nivel me konkurrentet.( mundesisht edhe ma mire )
Me Lyp kvalitet sikurse kan konkurrurrentet.( mundesisht edhe ma te lart )

Hapi tjeter qe duhet shteti me marr ashte qe ne menyr urgjente , me kriju kushte qe pjesa qe importohet te prodhohet ne vend .

Duke: ( subvencionim i msheft)

Mundsuar hapjen e fabrikes se qumshtit te nji niveli me standardet evropiane.
Mundsuar importimin e maqineris dhe lopve pa dogana dhe procedora komplikuse Mundsuar qe keto fabrika te lirohen nga tatimi n“fitim per nji afat te caktuar.( per me mujt investitori me zgjeru biznisin edhe me produkte tjera)

E nese nuk ka te interesuar edhe te investoj me mjete bugjetore ne krijimin e fabrikes ( kompani a ksionare) per me nderpre importimin e qumshtit , sepse me importim te qumshtit hapen vende te punes ne vendet nga vjen qumshti , e me nderprerjen e ketyre vendeve , hapen vendet e punes te ne. Pra nji pjes e Popullit

Pra nuk jam kunder intervenimeve , por jam kunder intervenimeve me para te buxhetit , pa perfitim dhe pa kurrfar kalkulimi

hajt naten e mire ...se mu dashte me pershkru se um dolen do sene t“padeshirushme , kerkoj ndjes ... tung

Ne te kemi kuptuar por ti ne shkrimin e me siperm sharrove e ne te njeten kohe edhe ketu sharrove !
Po e marr shembull Qumshtin !!!
Qumshti esht Lend e pare me te cilin mund e prodhohen 1o mije ose me shume produkte...
Pra!
Puna e Qumshtit smatet me Litra per Koke- Banori.
Per sa Qumesht ka nevoj Kosova nuk mund ta llogarit askush.
Por per sa Qumesht ka nevoj Kosova ,duhet te vendos Tregu.
Detyre e Shtetit esht te krijoj instrumente (psh: 1L Qumsht te importuar 1o cent Dogan...ose edhe per produkte te tjera ushqimore )qe nje Tuxhar mos tja bjer shpirtin ne fyt mijra Bujqeve.
Nejse Shteti duhet te kujdeset qe edhe Bujqit mos tja bien shpirtin te Hunda Konsumatorit...

Guri i madh
11-04-10, 22:49
Ne te kemi kuptuar por ti ne shkrimin e me siperm sharrove e ne te njeten kohe edhe ketu sharrove !
Po e marr shembull Qumshtin !!!
Qumshti esht Lend e pare me te cilin mund e prodhohen 1o mije ose me shume produkte...
Pra!
Puna e Qumshtit smatet me Litra per Koke- Banori.
Per sa Qumesht ka nevoj Kosova nuk mund ta llogarit askush.
Por per sa Qumesht ka nevoj Kosova ,duhet te vendos Tregu.
Detyre e Shtetit esht te krijoj instrumente (psh: 1L Qumsht te importuar 1o cent Dogan...ose edhe per produkte te tjera ushqimore )qe nje Tuxhar mos tja bjer shpirtin ne fyt mijra Bujqeve.
Nejse Shteti duhet te kujdeset qe edhe Bujqit mos tja bien shpirtin te Hunda Konsumatorit...
po ore burimi 35 i konvertuar ne shpatshteti i po e pin tamlin e shkavit ne institucionet tona shtetrore perdoret tamli i shkavit


ka shtet mafioz veq ne komunen e therandes i ka mshel 25 pika grumbulluse te qumshtit


ky shtet mafioz nuk e ka qellimin e ngritjes ekonomike te kosoves ,se i ndalet biznisi i blerje shitjes ,pos PISNISEVE te ndyta qe i ka kjo qeveri drogen prostitucionin haraqin etj etj

Biznismeni
12-04-10, 06:38
pershendetje shpati !

Ti pernjime veq po ja rraseshe prej shpati , un edhe ma heret te thashe se shtetet serioze punojn ndryshe , qyshe mundeshe me zhvillu ti bujqesin e nji shteti kure nuk ka satatistika te sakta per produktet , baze per zhvillimin e bujqesis ashte Statistika lum Shpati.

Qe po te dha pak informmata nese nuk e din , gjdo shtet ne Eu , e din se sa ashte konsumimi i qumshtit mesatarisht per kok banori. Hin neper faqet i ministrive perkatse te bujqesis edhe gjan Informata te sakta se litra qumsht konsumohet per kok banori.

Ato jan shtete serioze Shpati .. smerren me tendera !

Qe psh ne suedi konsumohen 105 litra qumsht ne vit per kokbanori , 18,4 kg djathra ( kaqkavalle ) per kok banori ...per gjdo produkt bujqesor ki statistika te sakta , vetem hulumto pak.

Keshtu qe nese i pjeston per 365 dit e gjan edhe sa konsumohet n“ditje .

Un shkruj me fakte shpati , smerrna me thashetheme

Nese ke dikon qe te ndihmon , qe ku muneshe me msu pak se si bahet politika biqesore ne nji shtet serioz.

http://www.sjv.se/amnesomraden/handel/politikochframtid/eusjordbrukspolitik/mjolkochmejeriprodukter.4.6beab0f111fb74e78a780009 89.html

Shpati
12-04-10, 09:33
pershendetje shpati !

Ti pernjime veq po ja rraseshe prej shpati , un edhe ma heret te thashe se shtetet serioze punojn ndryshe , qyshe mundeshe me zhvillu ti bujqesin e nji shteti kure nuk ka satatistika te sakta per produktet , baze per zhvillimin e bujqesis ashte Statistika lum Shpati.

Qe po te dha pak informmata nese nuk e din , gjdo shtet ne Eu , e din se sa ashte konsumimi i qumshtit mesatarisht per kok banori. Hin neper faqet i ministrive perkatse te bujqesis edhe gjan Informata te sakta se litra qumsht konsumohet per kok banori.

Ato jan shtete serioze Shpati .. smerren me tendera !

Qe psh ne suedi konsumohen 105 litra qumsht ne vit per kokbanori , 18,4 kg djathra ( kaqkavalle ) per kok banori ...per gjdo produkt bujqesor ki statistika te sakta , vetem hulumto pak.

Keshtu qe nese i pjeston per 365 dit e gjan edhe sa konsumohet n“ditje .

Un shkruj me fakte shpati , smerrna me thashetheme

Nese ke dikon qe te ndihmon , qe ku muneshe me msu pak se si bahet politika biqesore ne nji shtet serioz.

http://www.sjv.se/amnesomraden/handel/politikochframtid/eusjordbrukspolitik/mjolkochmejeriprodukter.4.6beab0f111fb74e78a780009 89.html

Tugjar mos del ne Sternisht !
Ne fillim te Temes ke pleduar kunder intervenimit te Shtetit ne Ekonomi!!!
Personalisht kam then dhe them prap se Shteti duhet te ndikoj ne Ekonomi edhe ne rrethana normale por sidomos kriz.
Ti perdor thenjen se duhet analizuar sa Qumsht konsumon Banori ne Dit/Vit dhe bjen shembull Suedin !!!
Une kam pleduar qe ket qeshtje ta rregullon Tregu por Shteti te kujdeset qe Tugjaret mos te qesin Tregun jasht kontrollit !
Ne fund te fundit!
Prodhuesi nuk mund te prodhon me shume se sa esht kerkesa ne Treg.
Ne qofte se prodhon ateher qka ben, vet e ule qmimin !
Gjermanet e quajn "Quot" ti "Litra per Banor" une e quaj "Treg".
Une e quaj Treg sepse Tregu esht me fleksibel se Quota ose Litri per Banor.
Ateher kur esht kerkesa me e madhe prodhohet me shume ateher kure esht kerkesa me e vogel prodhohet me pak...
KLM

4peace
12-04-10, 13:27
***

He he he

Tuxhari, si tuxhar, gjithe e duke e zbritur cmimin. JO s'ka subvencione, jo ashtu e jo keshtu.
Tash, po te mos kemi fare statistika, s'paska gjasa as te merremi ndonjehere me bujqesi. Pra, se pari statistikat (e prodhimeve te paprodhuara ende) e tek pastaj prodhimi.
Keshtu prodhohet dhe kultivohet bujqesia: para kompjuterit.

Me ne fund, i nisur drejt ares, pale ta pij nje kafe, edhe nje, edhe nje... "Uh, aksham koka bo".

S'ka rendesi statistika, as analiza prej (para) kompjuteri...duhet pervjelur manget e me ia fillue punes. Perndryshe s'ka buke!!!


***

Biznismeni
12-04-10, 14:01
Shpat , mos ja rras ej prej shpati ,

"Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves ."

lexo edhe nji her se qka kom tha ... ??

Nuk ka shtet qe nuk ka kontroll ne prodhimet bujqesore , edhe uSA e Anglia kan kontroll ne Ekonomin e vendit .

Subvencionimi mbron prodhimet vendore , e me mbrojtjen e prodhimeve vendore Mbron Vendet e punes , mbron rahatin sociale.

Por asnji shtet nuk intervenon ne ekonimin e vendit pa perfitim , me nji dor jep me tjetren Merr , Kjo ashte puna e qeveris , me dha edhe me marr ne te mire te Kaces se perbashket te vendit.

ps, masi morra shembullin e suedis ,llogarita se sa lop holstainer i vyn keti vendi per me plotsu nevojat ditore me qumsht :

8 000 000 banor * 105 Litra/vit = 840 000 000 milon litra/vit duhet me u prodhu.

840 000 000 /365 dit = 2 301 369 litra /dit

sa lop duhen ???

2 301 369 / 25 = 92 054 LOP / holsteinere vetem per qumsht per konsumim ditor.

Nese nji bujk ka mesatarisht 50 lop , athere i nderuari shpati 1850 Ferma duhet me punu vetem per qumsht.


Sikur qeveria e kosoves te punonte si qeveria e suedis dhe bujqit e kosoves si bujqit e suedis , dhe sikure Qytetaret e kosoves te Pinin qumsht si suedezt , atehere 460 ferma me nga 50 lop do te kishin pun te sigurt n“kosove.

klm shpati se ika un n“pun teme . edhe mos harro statistika / informata ashte qelsi i zhvillimit.

Shpati
12-04-10, 20:43
Shpat , mos ja rras ej prej shpati ,

"Krejt normale ashte nji gje ne keto analizat e experteve ton ekonomik , subvencionimi , por edhe ateher , qeveria duhet me ba nji analiz te hollsishme se a perfiton ndonji gje nga aj subvencion , e nese fiton , vetem athere duhet me intervenu me parat e popullit , nuk guxon nji qeveri demokratike me subvencionu asgje , nese nga ai investim i parave te tatimpagusve , nuk ka perfitim populli , po du me tha nese ne nji menyr ata para nuk kthehen prap ne kacen e perbashkt te qytetarve te Kosoves ."

lexo edhe nji her se qka kom tha ... ??

Nuk ka shtet qe nuk ka kontroll ne prodhimet bujqesore , edhe uSA e Anglia kan kontroll ne Ekonomin e vendit .

Subvencionimi mbron prodhimet vendore , e me mbrojtjen e prodhimeve vendore Mbron Vendet e punes , mbron rahatin sociale.

Por asnji shtet nuk intervenon ne ekonimin e vendit pa perfitim , me nji dor jep me tjetren Merr , Kjo ashte puna e qeveris , me dha edhe me marr ne te mire te Kaces se perbashket te vendit.

ps, masi morra shembullin e suedis ,llogarita se sa lop holstainer i vyn keti vendi per me plotsu nevojat ditore me qumsht :

8 000 000 banor * 105 Litra/vit = 840 000 000 milon litra/vit duhet me u prodhu.

840 000 000 /365 dit = 2 301 369 litra /dit

sa lop duhen ???

2 301 369 / 25 = 92 054 LOP / holsteinere vetem per qumsht per konsumim ditor.

Nese nji bujk ka mesatarisht 50 lop , athere i nderuari shpati 1850 Ferma duhet me punu vetem per qumsht.


Sikur qeveria e kosoves te punonte si qeveria e suedis dhe bujqit e kosoves si bujqit e suedis , dhe sikure Qytetaret e kosoves te Pinin qumsht si suedezt , atehere 460 ferma me nga 50 lop do te kishin pun te sigurt n“kosove.

klm shpati se ika un n“pun teme . edhe mos harro statistika / informata ashte qelsi i zhvillimit.

Oh Tuxhar ,
A ke bler dhe shit ndonjeher ?
Siq po me duket Jo.
Qenke mesuar me llogarit por ekonomia esht pak me e komplikuar.
Populli thot !
Pazari i Shpis nuk del ne Qarshi.
Lopa mund te qet me shum ose me pak Qumsht.
Ose koha mund te jet e that dhe Sona kushton me shtrejt.
Ose Lopa cof.
Analizat e tua skan asgje me realitetin.
KLM

Biznismeni
12-04-10, 21:16
O shpat !

Oh Tuxhar ,
A ke bler dhe shit ndonjeher ?
Siq po me duket Jo.

Tipke shqiptare ky provokimi yt , po normal qe kom ble , edhe ata perdit ...

Qenke mesuar me llogari por ekonomia esht pak me e komplikuar.
Populli thot !
Pazari i Shpis nuk del ne Qarshi.

Provokim tjeter alla shqiptarqe , tipike e expertave tone , Nuk tregohen projektet dhe vizioni i tyre , sjan per publik dhe njerz qe sdin .. he he

Lopa mund te qet me shum ose me pak Qumsht.
Ose koha mund te jet e that dhe Sona kushton me shtrejt.
Ose Lopa cof.
Analizat e tua skan asgje me realitetin.

Edhe kjo tipike per experta qe njohin ekonomin , po te njoftoj se ne kesi raste , politika agrare ka nji instrument i cili quhet "Kuotim " e qe ju ne shkrimet e juaja t“maparshme e perzit me Per kapita ( per kok banori ) qe dmth se ne raste nevoje lejohet Importi/exporti te nji sasie te Produktit i cili i nevojitet ekonomis ne raste te veqanta ose e kunderta nuk i duhet shtetit. Por krejt kjo nen mbikqyrjen e Shtetit dhe me leje speciale qe leshon organi perkates .

klm edhe ti shpati , se si duket ky debat i yni murr fund , se ja un sjam ka marr vesh n“ kto sene jo Ti.

Suksese n“pun e edhe njet.

Biznismeni
12-04-10, 23:02
E nxjerr nji kasht e te dalin Gjashte....

Nuk po iku se mos pi jes borgje edhe kti qe thate :

He he he

Tuxhari, si tuxhar, gjithe e duke e zbritur cmimin. JO s'ka subvencione, jo ashtu e jo keshtu.
Tash, po te mos kemi fare statistika, s'paska gjasa as te merremi ndonjehere me bujqesi. Pra, se pari statistikat (e prodhimeve te paprodhuara ende) e tek pastaj prodhimi.
Keshtu prodhohet dhe kultivohet bujqesia: para kompjuterit.

Me ne fund, i nisur drejt ares, pale ta pij nje kafe, edhe nje, edhe nje... "Uh, aksham koka bo".

S'ka rendesi statistika, as analiza prej (para) kompjuteri...duhet pervjelur manget e me ia fillue punes. Perndryshe s'ka buke!!!


Kqyre ti jaran !!
per ty nashta sjan sen statistikat , per ty sashte hiq me rendsi me dit se qka konsumohet te na , per ty nashta nuk ashte hiq me rendsi se qka te hin e qka te del , nga kosova , por per nji tugjar ashte shum me rendsi me dit se qfare tregu ka , kushe jan kosnsumatoret , kushe jan konkurrentet , qfar sigurie ka ai nese ai deshiron me investu , kushe ja mbron tugjarllakun etj etj ..

Se ti munesh dit e nat me prodhu n“kosove , edhe me dek nįra , por kure te hin malli .. nga jashte me qmim ma te mire e me kvalitet ma te mire , per nji ver falimentove e qe besa nashta edhe borgj jet .. kur ste mbron kerkush .

Statistika = Ide = Plan = PUN = Zhvillim/punsim

Optimisti ne gjdo problem she nji mundesi , pesimisti ne gjdo mundesi nji problem.


un u kyqa ne ket tem se pashe nji mundsi .. e jo nji problem . E ju si duket po shihni probleme , e po ju la me problemet e juve ...KLMMM edhe ti si shpati

Guri i madh
12-04-10, 23:56
nuk jam ekonomist veq e die se ne
(http://www.google.de/url?sa=t&source=web&oi=video_result&cad=12115937900854872459&ct=res&cd=1&ved=0CAkQtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DqCR 1U-0liYs&rct=j&q=theo+waigel+mazedonien&ei=wqLDS9CBBOGfOOSvjZcE&usg=AFQjCNGuec104pNp7I7brN4E08kG6xRJAw)

vendet kyqe nuk kemi ekonomista te mirfillt ,i kemi do me diploma te bleme dihet pas lufte si kan diplomue ne kosov dhe kush ka diplomue


Maqedonia ne ministrin e ekonomis ka marr kuadro nga gjermania PSH


ish ministrin e financave te gjermanis DR Theo waigel e tek ne ne kosov qeveria ne vendet kyqe te ekonomis i ka prue miqt ose vllazerit e vetedhe kta ekonomista qe recitojn vjerrsha jan me titull experta te ekonomis


asnji shtet ne bot ekonomistat e vet nuk i ka me ket titull

(http://www.google.de/url?sa=t&source=web&oi=video_result&cad=12115937900854872459&ct=res&cd=1&ved=0CAkQtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DqCR 1U-0liYs&rct=j&q=theo+waigel+mazedonien&ei=wqLDS9CBBOGfOOSvjZcE&usg=AFQjCNGuec104pNp7I7brN4E08kG6xRJAw)

Shpati
13-04-10, 08:28
O shpat !

Oh Tuxhar ,
A ke bler dhe shit ndonjeher ?
Siq po me duket Jo.

Tipke shqiptare ky provokimi yt , po normal qe kom ble , edhe ata perdit ...

Qenke mesuar me llogari por ekonomia esht pak me e komplikuar.
Populli thot !
Pazari i Shpis nuk del ne Qarshi.

Provokim tjeter alla shqiptarqe , tipike e expertave tone , Nuk tregohen projektet dhe vizioni i tyre , sjan per publik dhe njerz qe sdin .. he he

Lopa mund te qet me shum ose me pak Qumsht.
Ose koha mund te jet e that dhe Sona kushton me shtrejt.
Ose Lopa cof.
Analizat e tua skan asgje me realitetin.

Edhe kjo tipike per experta qe njohin ekonomin , po te njoftoj se ne kesi raste , politika agrare ka nji instrument i cili quhet "Kuotim " e qe ju ne shkrimet e juaja t“maparshme e perzit me Per kapita ( per kok banori ) qe dmth se ne raste nevoje lejohet Importi/exporti te nji sasie te Produktit i cili i nevojitet ekonomis ne raste te veqanta ose e kunderta nuk i duhet shtetit. Por krejt kjo nen mbikqyrjen e Shtetit dhe me leje speciale qe leshon organi perkates .

klm edhe ti shpati , se si duket ky debat i yni murr fund , se ja un sjam ka marr vesh n“ kto sene jo Ti.

Suksese n“pun e edhe njet.

Tuxhar,
Pergjigjen time mos e merr si nje provokim por perdora "formulime" qe i kupton edhe Guri i Madhe.
Une e quaj normale qe Njerzit te ken mendime te ndryshme rreth dukurive te ndryshme pra kjo vlen si per ty ashtu edhe per mua.

KLM

roadrunner
13-04-10, 08:55
S'e di po sillna e po lexoj, po krejt keto qka i tha biznesmeni jane ashtu siq i ka thene, veq mos harro shtine edhe grurin si shembull, se prej tij maron qkamos, per ni koke, e kjo don formule tjeter per llogarite :tongue:.

E sa i perket investimit ne sektore strategjik, kjo eshte perflitur qysh prej vitit 2004 (sipas njohurive t'mia), por hec bonja me gisht atij minit te lakt, qe i la popullaten anash, qysh e pat emrin Taqiq ashtu diqysh.

Biznismeni
16-04-10, 00:00
Pershendetje !

Paska mbet tema pa e perfundu , po e rifreskoj pak me disa informata .

Eu monentalisht nuk ka subvencionim te qumshtit , shkak ashte se qmimi grumbullus i qumshtit gjindet mbi nivelin e garantum .

Ne janar mesatarja e qmimit ka qen 28,26 Per /100 Kg


Januari 2010
Pence per Litre (ppl) Pence per liter (PPL)
Euros/100kg Euros/100kg
Cyprus Cypern
46.84 46,84
51.44 51,44
Greece Grekland
33.81 33,81
37.13 37,13
Finland Finland
33.43 33,43
36.72 36,72
Austria Österrike
28.12 28,12
30.88 30,88
Italy Italien
27.64 27,64
30.36 30,36
Denmark Danmark
27.28 27,28
29.96 29,96
Spain Spanien
27.05 27,05
29.71 29,71
Netherlands Nederländerna
26.99 26,99
29.64 29,64
Belgium Belgien
26.69 26,69
29.31 29,31
France Frankrike
26.33 26,33
28.92 28,92
Luxembourg Luxemburg
25.89 25,89
28.43 28,43
Portugal Portugal
25.86 25,86
28.40 28,40
Sweden Sverige
25.69 25,69
28.21 28,21
Ireland Irland
24.66 24,66
27.08 27,08
Poland Polen
23.69 23,69
26.02 26,02
Germany Tyskland
23.67 23,67
26.00 26,00
United Kingdom Storbritannien
23.57 23,57
25.89 25,89
Slovakia Slovakien
23.53 23,53
25.84 25,84
Slovenia Slovenien
23.42 23,42
25.72 25,72
Czech Rep. Tjeckien
23.41 23,41
25.71 25,71
Estonia Estland
23.16 23,16
25.44 25,44
Lituania Lituania
22.50 22,50
24.71 24,71
Hungary Ungern
22.40 22,40
24.60 24,60
Latvia Lettland
22.26 22,26
24.45 24,45
Malta Malta
c c
c cNdersa qmimi i lopes Holsteiner mesatarisht sillej 1500 Euro n“treg .

Si zakonisht Tugjari ashte kurreshtar me ba pak matematik t“thjesht .

sikur te na te funksiononte shteti si n“evrop ather dhe sikur shteti dhe bankat te benin nji plan per zhvillimin e industris se qumshtit po me del se nji Shtall me 25 lop .

Pak matematik....
25 lop * 1500 euro =37500 * 1,61051 kamata 5 % vjet = 60394 /60 = 1007 euro /rata mujore
Prodhimi ditor :
25 lop * 25 = 625 lit * 30cent = 187,5 Euro * 30 dit = 5625 euro/ muj

normal ketu duhet me llogarit edhe sa kushton nji Shtall moderne per 25 lop + shpenzimet tjera percjellse ( ushqimi rrogat etj etj ) por normal edhe perfitimet tjera Mishi .

per bes po me duket se ja vlen me investu n“bujqesi.

jadore
16-04-10, 08:17
interesant ... shqiptari hala pasurine e mate e e vlerson ne baze te lopeve .. tomlit e mishit terur qe ka me e honger e me e pi ..!!!!( kapital shtetrore se jo mahi )

SANTANA-29
16-04-10, 08:30
hahahhahahaahhhaa,,Lop :tongue: ide e mir por ne kosov ka shum lop,dikun 1milion e gjys,hahahahhah,,edhe Bullica qfar bisnesi ishte ba,krejt milionera
ish kan veq nje problem,kush me ndejt neper kafe ,edhe kta nese e zgjidhni kosova u ba ma e pasur se afrika,ksaj thojn pun hiq e fjal shum teper shum,

Guri i madh
16-04-10, 08:36
interesant ... shqiptari hala pasurine e mate e e vlerson ne baze te lopeve .. tomlit e mishit terur qe ka me e honger e me e pi ..!!!!( kapital shtetrore se jo mahi )

po ne nuk kemi industri te ran nuk prodhojm automjete as kamiana as trena po


as bishta te sakices nuk prodhojm e pak bujqsi e kena edhe pak blegtori Naimi na e ka lan amanet qe kto mos me i harrue

Biznismeni
16-04-10, 19:40
pershendetje...


interesant ... shqiptari hala pasurine e mate e e vlerson ne baze te lopeve .. tomlit e mishit terur qe ka me e honger e me e pi ..!!!!( kapital shtetrore se jo mahi )

Ma heret bere nji pytje te budallakavt , tashe dhe nji koment edhe ma te budallakavt...

Kqyre ti bukuroshe e universit , ti si duket as nuk han e as nuk pin , krejt gratis i ke me siguri ...

Nji informat per juve bukuroshe , ne suedi ne vitin 2008 ka pasur 6500 farmer te lopve qumshtore me gjithsejt 359000 lop , ndoshta ti nuk e din , po sa kom degju un , farmerat jan persona t“pasur , jetojn mire dhe kan kapital t“mir ... nese nuk beson veti bashkvendasit tuaj qe punojn per ta neper Fermat e evropes.

Edhe nji send po ta tregoj , ti mundesh me pas Mercedesin , volvo , bmw , microsoftin .. po bani te rroku naj kriz ekonomike .. t“rrojti dreqi.

Nji shtet qe ska industri ushqimore t“veten , gjithmon ka me ka i mvarun nga Kojshia , kure te don t“len pa buk , edhe ski qare pa punu si thot ai...

Fukarallaku t“qon n“der t“hasmit ... e kure te kesh ushqimin tan , ne ta nal BMW sa te don , i hyp ... Jadore edhe sta nin bili.

me t“mira , se ika me hanger produkte vendore me kvalitet t“lart ...wink

premium
16-04-10, 20:45
...produktet vendore me kualitet tė klases ''zh''

Guri i madh
17-04-10, 22:13
Edhe ty te tregoj per qka esht fjala !
Me larte jan te dhenat e Kosoves: sa Siperfaqe ka, sa Banor, sa jan te hyrat per Koke Banori.
Por edhe te Suedis.
E tash kupto edhe ti!
Ne qofte se nje Person ka ne disponim 1700 euro ne vit nuk mund te konsumon ngjashem me nje person qe ka mbi 42.000 euro ne vit.
Per ket Tugjari duhet me i kqyr te dhenat mandej te bej krahasimin.
Dhe ja shtova edhe nje artikull tjeter se Loparet po marrin pare prej Eu hala .
Ok.qyy une mendova se qeveria po ju jap ferma katunarve e makina bujqesore se une gjithmon e kam dit se ma mir jeton aj qe ka mashum pare se aj qe ka ma pak ,


po nuk mu pergjigje se kush do te zavendson Besim Beqen

Biznismeni
17-04-10, 23:33
Pershendetje shpati .
Mos mendo se nuk e di sa jan t“ardhurat per kok banori te ne e sa n“evrop , na hinum ne bised te qumshtit , qumshti nuk ashte lux , e pin edhe i pasuri e edhe i varferi .
Ne baz te disa shenimeve qe gjeta n“internet ( nese ashte me ju besu )po me del se ne kosove konsumohet ma shum qumshti se ne cilin do shtet t“evropes.

a) SEKTORI I PRODHIMEVE TĖ QUMSHTIT
Konsumimi i Qumshtit 170 litra/person/viti
Kėrkesat e tregut 339,500 ton
Prodhimi total vendor 257,500 ton/vit ose 76% nga kėrkesat e totale
Pėrpunimi total vendor 34,000 ton-13% nga prodhimi i pėrgjithshėm
Importi 24% nga konsumimi (djath dhe qumsht afatgjatė nga Bugaria,Sllovenia dhe Turkia)
Nr i produkteve tė qumshtit 19 njėsi
Produktet kryesore qumsht, jogurt, kos, djath i bardh dhe kashkavall
Kostoja e prodhimit tė qumshtit nė Kosovė ėshtė e lartė sipas kostos tė lartė tė furnizimit (70-80% e kostos totale nė prodhimin e qumshtit) dhe bagėtia janė zakonisht nė shtalla e mė rrallė kullosin nė livadhe. Mesatarja e ēmimit me pakicė ėshtė 0.64 E/litre, dhe si pasojė janė kėto margjina tė larta me ēmimin aktual tė formimit dhe produktivitetit.
Prodhuesit lokal tė qumshtit kėrkojnė zbritjen e ēmimit furnizues nga 0.24 nė 0.20 E/litėr qė tė hyjnė nė konkurencė me prodhimet e importuara. KAMP vlerėson se ēmimi i duhur ėshtė 0.21 E/litėr dhe bėnė dallim tė madh prej 3 E/litėr nėse qmimi nga ferma ėshtė 0.24 E/litėr.

http://www.food-ks.org/repository/docs/Rishiqimi_i_Sektorit.pdf

Nese jan te sigurta keto shenime , atehere un mendoj se pushtetaret ton me vetdije apo pa vetdije jan tu ba krim mbi ekonomin e vendit , me mos marrjen e masave urgjente per me aktivizu prodhimin e qumshtit , e me aktivizimin e prodhimit te qumshtit ndreqet edhe nji problem , ai i mishit .
Ja pse , po llogaris pak si zakonisht : ne baz te shenimeve ma nalt.
339 500 000 lita n“vit * 0.64 Euro litra = 217 280 000 mil /Bruto
Qe dmth se prodhimi bruto per kok banori n“kosove do te ishte = 108,64 Euro vetem nga qumshti .

Shkojm ma nej te kqyrum se sa Euro do te vinin ne Bugjetin e kosove nga legalizimi dhe kontrolla mbi prodhimin dhe shitjen e qumshtit.

339 500 000 lita n“vit * 0.64 Euro litra = 217 280 000 mil /Bruto/qarkullim * 0,10 TVSH ( nuke di sigurt perqindjen ) = 33 950 000 Milion euro .
Do te ktheheshin ne kacen shtetrore.

Kure te kqyrshe 34 milion nashta nuk jan shum ( per jadoren e disa tipa tjer ), po te shiqojm qka mujna me ba me ato :

33 950 000 / 1500 sa po kushtojke 1 lop = 22 633 LOP
22633 lop * 25 Litra/dit = 565833 * 365 dit = 206 529 166 litra n“vit
22633 LOp / 25 lop/ferm e vogel = 905 ferma
nuk di sa vet munden me punu aty vetem po supozoj 3 , ateher 2715 vet do te kishin te ardhura t“sigurta .

Nuk jam naj expert, po mendoj se sikur te kishte experta te na ne vitin 2005 kure u ba kjo ezpertiza e ekspertave ton , u dashte mu alarmu qeveria , me i aktivizu te gjitha mundsit , me organizu , ndihmu dhe me investu ne ket sektor.

nese privati nuk ka Euro , qeveria ka mundsi gjithmon me marr naj Kredi , e me ndihmu sektorin privat , plus me fitu pak prej kamate . Mendoj se ket pun Qeveria mundet me rregullu me 30 % te kapitalit qe do ta investon ne autoban . Vetem duhet pun dhe organizim , per tri vjet Kosova do ta kishte qumshtin dhe mishin e vet Made in Kosova.

me qit e me la ket punen e qumshtit se po bahna edhe un si kta Analistat ton qe din vetem me kritiku e kurre nuk dhan naj Alternativ , apo zgjidhje per problemet e kosoves.

ps, nuk e kuptova at shkrimin gjermonisht , po me sa duket ke nji jahre2004 -2005 aty.

Tung

Biznismeni
03-12-10, 21:22
Refresh pak temen se shum aktuale u ba kjo Puna e llafeve tona ne ket Forum.( po me duket edhe Politikajt ton pe percjellin forumin )

Jam ka i percjelli debatet televizive , shum premtime jepen per punsim , po ende nuk pashe nji projekt konkret se si do ta bajn at punsim , flasin te gjithe per zvillim te bujqesis , e asnji stregon se si.

Un sjam as ekonomist e as bujk , po me sa kom mujt me hulumtu se si funkcionon Bujqesia ne vendet e Eu kom ardhe ne perfundim se kta expertat ton jo i kan marr diplomat ne kafeteri , jo i kan fallc ato diploma , sa profesori e doktorri ne kto partit tona , e spashe asnji projekt konkret , vetem Fjal koti , do te zhvilloj bujqsin , do te rris numrin e te punsuarve ... e llafe te tjera te qajtoreve .

Mendoj se qasja e politikajve "expertav" dhe Qeveris , ashte krejt e gabushme , subvencionimi individual qe ashte ka behet momentalisht nuk do ta bej zhvillimin e Bujqsis , kjo menyr e subvencionimit ashte vetem gjujtje e parave te tatimpagusve , pa kurrfar perfitimi per popullin dhe buxhetin e kosoves.

Mendoj se Shteti duhet ndryshe me vepru nese dojn zhvillim te bujqesis , per mos me ja ba edhe un si kta politikajt dhe "Expertat" ton , du me dha nji mendim se si do te zhvillohej bujqesia ne kosove.

Pe marrum shembull Qumshtin dhe Mishin i cili ashte gogja shum tem e Premtimev ....

Un me ka Politikan keshtu kisha vepru , ne pika te shkurta. Si te kisha marr pushtetin kisha shpall nji Konkurs per hapjen e 1000 fermave per lop.

Kushtet te cilat duhet me i plotsu kandidati.

5 h tok (hipotek )
10 000 Euro kapital Privat .
Shkollen e lart te bujqesis / fakulltetin

Mbas perzgjedhjes se kandidatve shteti do ta projektonte nji Ferm moderne me kapacitet 20/30 Lop
dhe do te siguronte parat me ndonji kredi nga ndonji instuticion financiar per ndertimin e 1000 fermave (per fillim 10 lop per ferm ) me te gjitha mjetet percjellse qe i nevojiten Farmerit te ardheshem te kosoves . Dhe do ta ngarkonte me borgj at farmer( me kamat sa me te vogel qe ashte e mundshame dhe afat kthimi 10 vjet). Njikohesisht do ta angazhonte nji firm te specializume per shkollimin e farmerve ne ekonomi dhe menagjim te Fermes( expert te jashtem ose ndonji Shoqat e ngjajshme ne EU me te cilen do te bashkpunonin ).

Momenti dyt :

Kta 1000 farmerat e ardheshem te Kosoves me ato 10 000 euro kapital privat do ta krijonin nji SHOQAT AKCIONARE e cila do te merrej me Ngritjen e kapacitetve perpunuse per prodhimet e tyre ( Qumsht dhe mish) . dmth per fillim me ndertu nji qumshtore dhe nji Therrtore moderne ( me kredi nga bankat )

Kapitali fillestar i Shoqates akcionare do te ishte 10 000 * 1000 = 10 000 000 euro
Shoqata do te funkciononte me sistem nji Akcioner nji Vot.

Kta ( Akcionaret ) do ta zgjedhnin nji Bord Udheheqes ( me experta ) me sistem demokratik 50+1 dhe do te i pergjigjej Akcionarve .

Shoqata do te te kishte burim te financimit nji perqindje per liter/kg nga mbledhja e prodhimeve te farmerve.Njikohesisht do te garantonte qmimin grumbullus per produktet e farmerve gjdo vjet ne marveshje me farmrmeret / akcionaret.

Shoqata perveq qe do te merrej me Mbledhjen , perpunimin , shitjen e prudukteve do te merrej edhe me sigurimin e landes se pare , maqineris , shkollimin marketingun ( pa kurfar interesi , dhmth me qmim furnizus),po ashtu edhe do te merrej me krijimin e politikave per mbrojtjen e prodhimeve te tyre nga produktet e ngjashme nga vendet fqinje, gjithmon ne bashkpunim me ministrit perkatse ( shtetin) .


Qka do te perfitonte shteti dhe qka Farmerat.

Shteti do te kishte minimum 5000 vende te reja pune te perhershme.

Farmerat per 5 vjet do te trefishonin kapacitetet prodhuse dhe do te beheshnin prodhusit nr1 ne regjion .


Ky ishte vetem mendim i imi ... Anderr hesapi , athu si do te dukej kosova me 1000 ferma Te njejta ????

Momentalisht jam ka e ndegjoj Perfaqsuesin e FER ne RTK , edhe ky sikurse te tjeret po premton vetem luftim te korrupcionit , pe kritikon Qeverin e spo Jep kurfar Plani konkret per zhvillimin e Kosoves . Edhe ky sikurse te tjeret ... Tezgagji hesapi .

~AnnA~
04-12-10, 10:18
Refresh pak temen se shum aktuale u ba kjo Puna e llafeve tona ne ket Forum.( po me duket edhe Politikajt ton pe percjellin forumin
Biznismeni, thua te kene pas ndikim pozitiv shkrimet ne forum qe kan ndryshuar politikanet? :)
Ndonese! Nuk i dihet.....

Hajra
03-01-11, 20:59
Ne bujqesi me BIO produkte.

Oqeani
03-01-11, 21:02
Ne bujqesi me BIO produkte.


Eh me bio as aromen nuk ia ndine se me u ngi jo se jo !

Hajra
03-01-11, 21:31
Eh me bio as aromen nuk ia ndine se me u ngi jo se jo !

Kerkesa per produktet Bio eshte ne rritje ne shtetet evropiane, eshte nje shanc e mire per export.

Oqeani
03-01-11, 21:50
Kerkesa per produktet Bio eshte ne rritje ne shtetet evropiane, eshte nje shanc e mire per export.

Po po edhe ne Kinė !

Belgjika po i shet vezė boi Kinės - Athua do t'i "ngulfase" !

Januzbrahimi
23-02-11, 07:38
Nje vend ku me shume se 90% e te ardhurave buxhetore i siguron nga importi dhe doganat nuk guxon te flas per progres ekonomik. Kurse ne anen tjeter Kosova ka hyre ne nje rruge qorre duke u anetaresuar ne organizma qe privilegjojne edhe me shume sesa jane te privilegjuar tregtia dhe tregtaret , ne anen tejter po demtohet prodhimtarija. Nje vend si Kosova nuk eshte dasht te antaresohet ne Cefta, sepse ne ket menyre u realizu endrra e atyre "ultra liberaleve" qofshin ata politikan e biznesmena te cilet deri tash e shpronesuan Kosoven nga pasurija e saj permes taktikave te Tregut te Lire Neoliberal. Se pari duhet te subvencionohet dhe te ngritet prodhuesi vendore, ne sektorin industrial te ndihmohet prodhuesi i vogel dhe i mesem pasiqe vetem ata mund te sigurojn punesim te popullates, mirpo ne fjalorin e politikes kosovare, edhe e kesaj qeverie si siq e ripohoj Hashim Thaēi kur e mor mandatin per formimin e qeverise se re me 22 shkurt 2011 , foli vetem per "makroekonomin", pra nje vazhdimesi e kesaj situate ku do te ndihmohen fuqit e medhaja ekonomike qe te te bejne investime me perfitime personale ne Kosove dhe do te shfrytesojne resurset tone dhe ne nje moment te volitshem per ta do te mbyllin aktivitetin e tyre prodhues, siq po ndodh sot me koloset ekonomiko-financiar te cilet paten hapur filialet e tyre neper bote. Ata nuk bezdisen per implikimet morale qe kjo shkakton. Dhe Kosova sot eshte duke ia besuar "progresin ekonomik" atyre ne nje ane, dhe monopolit ne ekonomi qe kan tregater, dhe ne ket menyre prodhuesi i vogel dhe ai i mesem nuk kane Shanse te afirmohen dhe populli yne do te vazhdoj te jetoj ne "skllaveri ekonomike" ku nje buke 350 g kushton 60 deri 80 cent dhe kafshaten e bukes sot ta kontrollon Serbia, kurse arat e Shtetit qe ishin te mbjellura ne ish Jugosllavi, jane shenderruar ne sketerre! Jemi ne nje situate ku nje liter vaj kushton 2 euro (kurse e njejta liter vaj ne Evrope kushton 60-70 cent)
Pasiqe privilegjohet "makroekonimia" nuk do te ket subvencione as per bujqesi e as per prodhimtari te vogel e te mesme !

Benn_Benni
04-09-11, 03:50
me te vertet menyra se si spjegon ky zoteri Biznismeni po me pelqen e sidomos llogarit etj etj...
Komplimente Biznis...