PDA

View Full Version : Dhuntitė e Ēiljetės ...


Jana
16-03-10, 21:55
Ia doli mbanė tė arrinte qėllimin e saj. Tė bėjė famė jo vetėm si modele “skandaloze”, por edhe si aktore dhe kėngėtare, po aq provokuese.

Askush nuk mund ta imagjinojė Ēiljetėn me gjoks tė vogėl! Format e saj tė rrumbullakėta e kthyen atė nė njė simbol seksi. Kur ecėn ajo, tė gjithė kthejnė kokat. Ka njė siguri tė paparė, i pėlqen tė vishet elegante, por e di qė ēdo gjė duhet tė jetė e puthitur pas trupit tė saj.
Kėngėt e saja kanė qenė gjithnjė komerciale shumė tė bukura, qė janė bėrė menjėherė hite. Pėrveē pozimit dhe kėngės, Ēili ka mėsuar edhe ca hile tė aktrimit. Jo krejt rastėsisht, por sepse regjisorė tė ndryshėm e kanė zgjedhur nė kastin e aktorėve me emėr, pėr seriale televizive, ndoshta tė bindur se askush mė mirė se ajo nuk mund tė shfaqė nė ekran vajzėn provokuese, pas sė cilės ēmenden tė gjithė. Dhe pėr kėtė Ēiljeta Xhilaga vazhdon tė ndjehet me fat. Pse jo!
http://www.telegrafi.com/fo/cili3.jpg
Ēili, kur janė fillesat e tua nė muzikė, e keni pasur pasion qė e vogėl kėngėn apo ka ardhur mė vonė?
Fillimet e mia janė te Kėnga Magjike 1999, qė e vogėl muzikėn e kam trashėguar nga gjyshja dhe mami.
Na tregoni pak pėr fėmijėrinė tuaj, si ka kaluar ajo, e kishit menduar se njė ditė do tė ishit kaq e famshme?
Kėto qė kam realizuar kanė qenė ėndrrat e fėmijėrisė time tė cilat i realizova duke pasur besim te vetja dhe me ndihmėn e Zotit.
Dukesh qė je tipi i kėngėtares provokuese, qoftė nė luk, nė kėngė, nė veshje, pse ke zgjedhur tė performosh me kėtė lloj forme?
Pamja ime ėshtė e lindur dhe nuk mundem ta ndryshoj dot dhe ndihem krenare pėr kėtė. Pėrsa i pėrket stilit unė thjesht kam ndjekur modėn ashtu sikurse tė gjitha kėngėtaret nė modė. Por, ndoshta duke qenė njė vend i vogėl i dalė nga njė regjim komunist prej 50 vjetėsh paragjykimi ka mbetur ende pjesė e popullit. Ne i pėrkasim njė brezi tė ri tė rritur nė demokraci.
Mendoni se ka qenė dhe bukuria juaj qė ka elektrizuar publikun dhe skenėn?
Bukuria ka qenė njė pjesė e vogėl qė mė ka ndihmuar, por besoj nuk do kishte funksionuar pa talentin dhe punėn qė unė kam bėrė.
Karrierė shumėvjeēare e ndėrtuar nė fusha tė ndryshme. Si e shpjegon qėndrimin kaq tė gjatė nė ‘top formė’?
Unė kam dalė shumė e vogėl nė skenė dhe gjithmonė kam pasur ēfarė tė sjellė dhe suksesi i jetėgjatėsisė time nė skenė prej 11 vitesh ėshtė fakti qė i kam ngjitur shkallėt njė nga njė dhe kam akoma shumė pėr tė bėrė.
A mendon se duke lėvizur nga njė sferė nė tjetrėn ke arritur tė jesh e pėrkryer nė tė gjitha, apo pretendon edhe mė shumė?
Unė kam dashur tė realizoj ėndrrat e mia dhe ia kam arritur deri diku, por pretendoj akoma dhe mė shumė nga vetja. Nuk mund t’i japė njė vetėvlerėsim vetes time, atė mund ta bėj publiku.
Flasim pak pėr eksperiencėn tuaj nė kinematografi. Jeni shfaqur nė publik dhe si aktore nė njė film...
Ka qenė njė eksperiencė shumė e bukur pėr mua dhe jam ndjerė shumė komode si aktore, kam qenė shumė spontane, ndoshta ky ka qenė dhe ēelėsi i suksesit.
http://www.telegrafi.com/fo/cili2%281%29.jpg
Si e cilėson veten nė dashuri?
Pasionante, ėndėrrimtare dhe e pėrkushtuar, ndoshta mė shumė nga sa duhet. Jam shumė korrekte dhe e sinqertė.
Ēfarė jeni nė gjendje tė bėni pėr dashurinė?
Jam nė gjendje tė bėj shumė pėr dashurinė, por jo gjithēka.
A jeni e dashuruar? Sa i besoni kėsaj ndjenje?
Besoj verbėrisht ndjenjės sime dhe sigurisht qė jam e dashuruar.
Po mė thoni, a jeni e zhgėnjyer nga meshkujt...
Sigurisht si ēdo femėr, por unė nuk i kam marr shumė afėr zemrės.
Ēfarė ju pėlqen mė tepėr nga meshkujt? Ēfarė prisni nga ata?
Gjithmonė mė ka pėlqyer serioziteti i njė mashkulli, dashamirėsia dhe fisnikėria. Pres tė kenė kėto virtyte qė dua unė.
Si mund tė fitohet njė mashkull sipas teje?
Mendoj me spontanitetin qė ēdo njeri duhet ta ketė nė vetvete. Sa mė shumė tė jetė vetvetja, aq mė shumė e afron dikė te vetja. Unė e kam shumė tė thjeshtė, sepse flas me shikim gjithmonė.
Cili ėshtė mashkulli ideal pėr ju? Nė fakt, kė doni tė prisni?
I kam harruar pėrrallat dhe nuk pres princin e kaltėr. Ideali pėr mua ėshtė mashkulli qė ka virtytet pėr tė cilat fola mė sipėr.
Po ai, pėr ēfarė duhet tė krenohet me ju?
Ai duhet tė krenohet pėr Ēiljetėn qė ėshtė brenda, jo vetėm pėr atė qė duket nga jashtė.
I dashuri ėshtė xheloz pėr ju?
Xhelozia ėshtė pjesė e dashurisė, por ai tregohet i kujdesshėm nuk e shpreh atė vend e pavend.
A keni thėnė apo ju kanė thėnė mė shpesh “lamtumirė”, nė njė raport ēfarėdo?
Mė kanė thėnė.
Ke bėrė ndonjė ēmenduri nė emėr tė dashurisė?
Ēmenduria mė e madhe qė kam bėrė ėshtė qė kam falur shumė gjėra.
http://www.telegrafi.com/fo/cili1.jpg
Po tradhtinė e fal?
Pse jo, edhe e kam falur.
Flasim pėr ty dhe kohėn e lirė jashtė angazhimeve tė profesionit? Si e kalon atė?
Merrem me fitnes, me kurs kanto dhe pjesėn qe mbetet e kaloj pranė tė dashurit dhe shoqėrisė time.
Jetėn e natės e frekuentoni?
Jo shpesh, pasi nga aktivitet e shumta qe kam nuk mė tėrheq shumė.
Njė femėr e bukur dhe e menēur mund tė quhet e rrezikshme?
Sigurisht qė po.
Ku ke punuar pėr herė tė parė dhe cila ėshtė puna mė e keqe qė ke bėrė?
Gjithmonė jam marr me art, nuk kam bėrė asnjė punė tjetėr.
Kur vendose t’i hyje karrierės dhe ē’do tė bėje nė mungesė tė saj?
Karrierės i kam hyrė qė e vogėl dhe nė mungesė tė saj do isha njė studente e rregullt nė shkollė dhe mbase do veja nė jetė profesionin e shkollės (shkenca politike).
Ēfarė ke blerė pėr herė tė parė me paratė qė ke siguruar vetė?
Kam blerė makinėn time tė parė “Audi”.
Jeni shprehur mė parė nė media se keni dėshirė qė tė bėni karrierė nė politikė. E keni ende kėtė synim?
Sigurisht pasi unė i kam kryer studimet pėr shkenca politike.
Paskuintat e njė xhirimi asnjėherė nuk tregohen nga kėngėtarėt. Ndodhėn tė papritura?
Gjithmonė ka tė papritura dhe kėto mund t’i shijojnė njerėzit qė ndodhen nė sheshxhirim.
Ju jeni njeri i skenės, do tė pozonit nudo nė njė revistė, nė shkėmbim tė njė shumė tė madhe lekėsh?
Ndoshta nė karrierėn time si modele dhe nė njė moshė mė tė vogėl mund edhe tė ndodhte...
http://www.telegrafi.com/fo/cili4.jpg
Ēfarė dhuntish mendon se ke?
Pėrveē atyre artistike kam dhunti t’i parandiej gjėrat qė do mė ndodhin dhe kam dhunti tė dashuroj dikė shumė bukur.
Si e vė nė provė veten?
Duke luftuar me veten time.
A je nė provė tani?
Gjithmonė njeriu ėshtė nė provė.
Kur has nė pengesa si kundėrvepron?
Nuk kundėrveproj fare, por thjeshtė i lė tė kalojnė.
Cila ėshtė ajo gjė qė nuk mund ta bėje kurrė?
Tė tradhtoja bashkėshortin tim.
Ēfarė do tė doje tė kishe nė kėto momente, diēka qė tė mungon?
Do doja tė kisha mė shumė privatėsi.