PDA

View Full Version : Mė tė lumtur janė prindėrit me dy fėmijė ..


Jana
16-03-10, 22:02
Njė studim i gjerė ka treguar se ėshtė e shėndetshme tė kesh fėmijė, ndėrsa shėndet mė i mirė ėshtė vėrejtur te prindėrit tė cilėt kanė dy fėmijė.

Studimi ku janė pėrfshirė njė milionė e gjysmė meshkuj dhe femra, ka zbuluar se tė qenit prind ndikon pozitivisht nė shėndet. Nė fakt, tė qenit prind pengon zhvillimin e disa llojeve tė kancerit, si edhe sėmundjet e zemrės.
Megjithatė, shkencėtarėt thonė se kjo varet edhe nga numri i fėmijėve qė kanė prindėrit, ndėrsa ėshtė treguar se mė e shėndetshme ėshtė tė kesh dy fėmijė, teksa mospasja e fėmijėve, tė pasurit e njė fėmije ose mė shumė se dy, shkakton probleme shėndetėsore.
Shkencėtarėt thonė se prindėrit me mė shumė se dy fėmijė kanė probleme financiare dhe stres emocional, ndėrsa ata qė kanė njė ose nuk kanė fėmijė, janė shumė tė lėshuar dhe iu mungon motivimi.
Studimi ka treguar po ashtu se martesa bėhet mė e lumtur, mė e plotė dhe mė kualitative kur lindin fėmijėt.

shfletuesi_
17-03-10, 09:01
Njė studim i gjerė ka treguar se ėshtė e shėndetshme tė kesh fėmijė, ndėrsa shėndet mė i mirė ėshtė vėrejtur te prindėrit tė cilėt kanė dy fėmijė.

Studimi ku janė pėrfshirė njė milionė e gjysmė meshkuj dhe femra, ka zbuluar se tė qenit prind ndikon pozitivisht nė shėndet. Nė fakt, tė qenit prind pengon zhvillimin e disa llojeve tė kancerit, si edhe sėmundjet e zemrės.
Megjithatė, shkencėtarėt thonė se kjo varet edhe nga numri i fėmijėve qė kanė prindėrit, ndėrsa ėshtė treguar se mė e shėndetshme ėshtė tė kesh dy fėmijė, teksa mospasja e fėmijėve, tė pasurit e njė fėmije ose mė shumė se dy, shkakton probleme shėndetėsore.
Shkencėtarėt thonė se prindėrit me mė shumė se dy fėmijė kanė probleme financiare dhe stres emocional, ndėrsa ata qė kanė njė ose nuk kanė fėmijė, janė shumė tė lėshuar dhe iu mungon motivimi.
Studimi ka treguar po ashtu se martesa bėhet mė e lumtur, mė e plotė dhe mė kualitative kur lindin fėmijėt.


Eh qata studjuesit nuk paskan ardh me i marr intervist gjyshit dhe gjyshes se tjera fjale kishin shkrujt, ahuu 2 fmij qfar 2 fmij 4 e 6 a po bajn 10 10 fmij gjyshi edhe kursh me i lumtur se ky nuk eshte tash ne pelqeri 82 vjet po ashtu dhe gjyshja lakmi i marrin edhe t'rejat leje ma moshataret e tij... hahaha

Makresh
17-03-10, 11:06
Eh qata studjuesit nuk paskan ardh me i marr intervist gjyshit dhe gjyshes se tjera fjale kishin shkrujt, ahuu 2 fmij qfar 2 fmij 4 e 6 a po bajn 10 10 fmij gjyshi edhe kursh me i lumtur se ky nuk eshte tash ne pelqeri 82 vjet po ashtu dhe gjyshja lakmi i marrin edhe t'rejat leje ma moshataret e tij... hahaha

:tongue:

Qashtu bre kallxojuv, se din qe kur i kan ba t'part tan ka 10/15 femi, ata shati me dor mo s'kan preken :biggrin:

Murgesha
17-03-10, 14:37
:tongue:

Qashtu bre kallxojuv, se din qe kur i kan ba t'part tan ka 10/15 femi, ata shati me dor mo s'kan preken :biggrin:


Nashta babat skan kap shati mo me dor, veq nonav te 10-15 femijve kurr duart prej m**** sjuv kan hjek!


Shaka ishte shkrimi lart, a nuk kam dem prej femijeve te shumt, do dalin te mir e do dalin harambasha qe mos ta zofshin rrugen ha,hahaahahahahahaahahaaha!

elvio
18-07-12, 22:13
Loz rol ne fillim vajze e me pas djale,apo s'ka te beje?:biggrin:


Ndoshta kane e te drejte :tongue:

Murgesha
18-07-12, 22:45
Sigurisht nuk kan te drejte, Elvio.

Kujto familjet tona shqiptare me shum femije e me nene e baba te shendetshem.

Oqeani
18-07-12, 23:04
Ku po e dine se Oqeani eshte ashtu :)

Murgesha
18-07-12, 23:25
Ku po e dine se Oqeani eshte ashtu :)

Oqean o cka o lumturia me i pas tre si qe i kam une :biggrin:

Oqeani
18-07-12, 23:41
Oqean o cka o lumturia me i pas tre si qe i kam une :biggrin:A ti ke me shume lumturi - me shume festa : Ditelindje, martesa .....

Gjumashja
21-07-12, 21:49
jeta full strese edhe me keto studime mosvet hiq, mas miri me ja gra kush si t'ia ka qejfi a ka gjo ma t'bukur sesa kur t'hysh n'shpi mos me t'i nxan dera femijte tu vrapu mbas teje, eh jete o jete pe paramendoj gjyshe veten

Codex
28-07-12, 08:47
13 jem kon na... meshkuj ma shum. prej babes e mixhallarve jemi diku 120 demek prej gjyshit tone djem e qika

Avrope, Amerik Azi,Australi veres llug bohet krejt

murrizi
28-07-12, 16:36
Sa mė shumė fėmijė, aq mė tepėr shtohet lumturia nė familje.
Njė gjė duhet ndjekur "strikt", rreptsishtė tė shpėrndahet dashuria njėjtė tė tė gjithė antarėt e familjes,prej tė madhit e deri te bebat. Ndėrsa nėnėn e fėmijėve vlerėsuar e shpėrblyer nė ēdo orė e ēdo ēast, edhe atė sa mė haptazi, n'dasmen e 500 tė pranishmeve !.

Lona
29-08-12, 11:10
Sa me shume femije me shume obligime por ka kenaqesi...diqka me e bukur ne jete per prinderit jane femijet..