PDA

View Full Version : Ankand publik: shitet Greqia


Fshatari
18-03-10, 08:24
Propozim nga Moska: Greqia tė dalė nė shitje
Koha ditore, E mėrkure, mė 17 mars 2010
Moskė, 17 mars - Marrėdhėniet mes Greqisė dhe komunitetit ndėrkombėtar kanė hyrė nė njė rreth vicioz. Vendet e eurozonės nuk po bien dakord pėr ndihmėn qė duhet dhėnė kėtij shteti, i cili nga ana e tij deklaron se nuk mund tė bėjė njė kėrkesė pa ditur se ēfarė mund tė marrė.
Masat anti-krizė tė miratuara nga qeveria Papandreu kanė acaruar edhe Kishėn Ortodokse, e cila pėr herė tė parė nė historinė e Greqisė po tatimohet.
Ndėrkohė, situata ėshtė ironizuar edhe mė shumė, kur pas propozimit tė Gjermanisė qė Greqia tė shesė disa ishuj, ka ardhur njė propozim i ri nga Moska, qė sugjeron shitjen e komplet shtetit grek.
Njė miliarder rus ka propozuar qė Greqia tė dalė nė shitje pėrmes projektit tė Gazpromit”, i cili, sipas tij, do t’i jepte ēdo shtėpie nė Greqi nga njė pishtar olimpik.
________________________________________________
"Popull me trup gjigandi e me inteligjence xhuxhe", keshtu cilesohej populli gjerman nga politikaj greke ne vitet 1990-1999, dekade kjo e kobshme e shkaktuar nga nacional-socializmi serb ne Ballkan.
Perderisa procesi i Nurembergut synonte asgjesimin e plote te popullit gjerman(gjenerali francez De Gaule propozonte ate bote copetimin e Gjermanise ne 48 provinca...)nacizmi serb qe shkaktoi mbi 200 mije viktima civile ne shtete jasht serbise, u shperblye bujshem nga shume vende "humanitare" evropjane.
Tamam 60 vjete me vone, zera te fuqishem te shtetit te fuqishem gjerman kerkojne shitje te disa ishujve te pabanur grek ne menyre qe ky vend te rimekembetdhe te vazhdoje te qenit shtet.
Korrupcioni dhe administrimi katastrofik deshmon sot per paaftesine e ketij vendi te qendroje si shtet.
Vleresone ju vete sarkazmen e "mikut tradicional te Greqise", miliarderit rus.
Mendim identik rus ekziston edhe ndaj serbise prandaj vizita e fundit e ministrit te jashtem shqiptar ne beograd ka qene "vizite e gabuar ne moment te gabuar".
__________________________________________________ _______
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,17,14992

Shpati
18-03-10, 21:53
Propozim nga Moska: Greqia tė dalė nė shitje
Koha ditore, E mėrkure, mė 17 mars 2010
Moskė, 17 mars - Marrėdhėniet mes Greqisė dhe komunitetit ndėrkombėtar kanė hyrė nė njė rreth vicioz. Vendet e eurozonės nuk po bien dakord pėr ndihmėn qė duhet dhėnė kėtij shteti, i cili nga ana e tij deklaron se nuk mund tė bėjė njė kėrkesė pa ditur se ēfarė mund tė marrė.
Masat anti-krizė tė miratuara nga qeveria Papandreu kanė acaruar edhe Kishėn Ortodokse, e cila pėr herė tė parė nė historinė e Greqisė po tatimohet.
Ndėrkohė, situata ėshtė ironizuar edhe mė shumė, kur pas propozimit tė Gjermanisė qė Greqia tė shesė disa ishuj, ka ardhur njė propozim i ri nga Moska, qė sugjeron shitjen e komplet shtetit grek.
Njė miliarder rus ka propozuar qė Greqia tė dalė nė shitje pėrmes projektit tė Gazpromit”, i cili, sipas tij, do t’i jepte ēdo shtėpie nė Greqi nga njė pishtar olimpik.
________________________________________________
"Popull me trup gjigandi e me inteligjence xhuxhe", keshtu cilesohej populli gjerman nga politikaj greke ne vitet 1990-1999, dekade kjo e kobshme e shkaktuar nga nacional-socializmi serb ne Ballkan.
Perderisa procesi i Nurembergut synonte asgjesimin e plote te popullit gjerman(gjenerali francez De Gaule propozonte ate bote copetimin e Gjermanise ne 48 provinca...)nacizmi serb qe shkaktoi mbi 200 mije viktima civile ne shtete jasht serbise, u shperblye bujshem nga shume vende "humanitare" evropjane.
Tamam 60 vjete me vone, zera te fuqishem te shtetit te fuqishem gjerman kerkojne shitje te disa ishujve te pabanur grek ne menyre qe ky vend te rimekembetdhe te vazhdoje te qenit shtet.
Korrupcioni dhe administrimi katastrofik deshmon sot per paaftesine e ketij vendi te qendroje si shtet.
Vleresone ju vete sarkazmen e "mikut tradicional te Greqise", miliarderit rus.
Mendim identik rus ekziston edhe ndaj serbise prandaj vizita e fundit e ministrit te jashtem shqiptar ne beograd ka qene "vizite e gabuar ne moment te gabuar".
__________________________________________________ _______
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,17,14992

Kerkesa e Gjermaneve esht normale dhe rrjedhe nga nje Itelegjenc normale !
Ke marr borgje!
E shet Livadhin ose Aren edhe e paguen borgjin.
Kjo vlen edhe per Shtetin
Per ate Enver Hogja e ka pas ndalue me marr Kredi.
Normal se sot ja lypin borgjet Greqis tash.

Neferta
19-03-10, 11:41
Qenka rast i mire per qeveritaret tone se ketu te ne s,kan qka te blejn me profit.

Makresh
19-03-10, 12:02
Eshte rrezik, jo rrezik po katrastrof me ble Rusia Greqin !

Fshatari
19-03-10, 12:15
Eshte rrezik, jo rrezik po katrastrof me ble Rusia Greqin !
Paj s'e ka ndermend me ble rusia greqine! nuk ka mjete materiale se ndodhet ne kollaps ekonomik si greqia, spanja, rumania, serbia.Keta nuk e din ēka asht skamja; nuk i perballojne hiē e ngordhin shpejt.Nuk kane mentalitet e moral gjermani keta batarde mesjetare.

4peace
19-03-10, 13:09
***

Ankand publik po, ama...

...ajo qe po ndodh me Greqine sot duhet te jet mesim edhe per ne.

Edhe Kosova ka bere ankand publik. Ne shitje e ka:
KEK-un, "Trepēa", Aeroportin...
...keshtuqe duhet ta dijme cfare na pret neve ne te ardhmen (jo aq te larget)!!!


Sa i perket rastit te Greqise, ky nuk eshte problem vetem grek. Por edhe europian. Biles, me teper problem europian (EU/BE) se sa grek. Perndryshe, me shume gjasa, problemi grek eshte nje hallke e nje zinxhiri te gjate, qe, pendryshe quhet edhe "Efekt domino".
Kjo pra eshte vetem maja e Eisbergut*.


*Shprehja "maja e Ajsbergut/Eisbergut" perdoret figurativisht per rastet qe dalin mbi siperfaqe mu sikur akullnajat e medha, te cilat, nen uje jane shume me te medha se sa ajo pjesa (maja) qe shihet mbi siperfaqen e ujit.***

Fshatari
19-03-10, 14:31
***

Ankand publik po, ama...

...ajo qe po ndodh me Greqine sot duhet te jet mesim edhe per ne.

Edhe Kosova ka bere ankand publik. Ne shitje e ka:
KEK-un, "Trepēa", Aeroportin...
...keshtuqe duhet ta dijme cfare na pret neve ne te ardhmen (jo aq te larget)!!!


Sa i perket rastit te Greqise, ky nuk eshte problem vetem grek. Por edhe europian. Biles, me teper problem europian (EU/BE) se sa grek. Perndryshe, me shume gjasa, problemi grek eshte nje hallke e nje zinxhiri te gjate, qe, pendryshe quhet edhe "Efekt domino".
Kjo pra eshte vetem maja e Eisbergut*.


*Shprehja "maja e Ajsbergut/Eisbergut" perdoret figurativisht per rastet qe dalin mbi siperfaqe mu sikur akullnajat e medha, te cilat, nen uje jane shume me te medha se sa ajo pjesa (maja) qe shihet mbi siperfaqen e ujit.***
Tash i kuptova paēavurat e evropes ku e paskane pas hallin.Po keta t'korruptuem absolut qenkane vete e dojshin me na lane pelen per dore.
Ēdo e keqe i ka edhe tri te mira:
-tash qe po fundoset greqia, e pas saj me gjse reale, edhe spanja e zapaterave, e pam cila ishte ndihma, solidariteti evropjan, e ne veēanti, mundesia e tyre praktike per te ndihemuar kete krijese artificiale prej ēobanesh gomaresh qe kishte emrin greqi;
- na ka bind neve se perspektiva evropjane eshte karote e kalbur qe i vjen ere m...!
-dhe nen 3, se ju lodha, tash e tutje, as individualisht, as si "union" nuk dune konsideruar si vende me influence! "Mikut" te tyre pertej atlantikut po i bjen shi ne kallamoē! U kenaq tu qesh! Hajt te qeshim edhe ne pakez!

Gentiani
19-03-10, 14:55
Ha,hahaha Fshatundar :tongue: vetem kallezo, per ndonje ishull to Hellas ne shitje me robe te bukura... nje pashallak si Ali Pasha bujrum Napolonit :tongue: edhe bujrum Sarkoz merre edhe Carlen me vehte :tongue: lujna poker per Olimpin o Mont Blancin!

Mire e ka four peace, se keta kane luajtur zhol me letra ne fakt Madoffi ua ka perzier, e edhe ai "miku" pertej atlantiku e shume vende tjera kane shkuar ne iraK, e as opiumi i Afganeve nuk i nxjerr, sepse Madoffat ua kane perziere letrat dhe iken leket per letra.

Fshatari
19-03-10, 15:36
Ha,hahaha Fshatundar :tongue: vetem kallezo, per ndonje ishull to Hellas ne shitje me robe te bukura... nje pashallak si Ali Pasha bujrum Napolonit :tongue: edhe bujrum Sarkoz merre edhe Carlen me vehte :tongue: lujna poker per Olimpin o Mont Blancin!

Mire e ka four peace, se keta kane luajtur zhol me letra ne fakt Madoffi ua ka perzier, e edhe ai "miku" pertej atlantiku e shume vende tjera kane shkuar ne iraK, e as opiumi i Afganeve nuk i nxjerr, sepse Madoffat ua kane perziere letrat dhe iken leket per letra.
Sarkos i takon thesaloniku se nga aty e ka origjinen(gjyshi tij).
Per carlen nuk muj me u prononcue.
Bash qaty kah Joanina edhe une e kam mendjen.Bile edhe nje shoqe e kam pas dikur nga i njejti rajon po moti s'e kam pa edhepse ia kemi pas dhane besen njani tjetrit, per jete, po si duket ishin te pa bese keto greket...!(vazhdon ne numrin tjeter)!

Oqeani
19-03-10, 18:56
KEK-un, "Trepēa", Aeroportin...

Mos po bene pazar edhe per Mitrovicen se per "KEKSA, TRAKTORA e AJROPLANA" nuk ka dert !!!

jadore
19-03-10, 19:11
Propozim nga Moska: Greqia tė dalė nė shitje
Koha ditore, E mėrkure, mė 17 mars 2010
Moskė, 17 mars - Marrėdhėniet mes Greqisė dhe komunitetit ndėrkombėtar kanė hyrė nė njė rreth vicioz. Vendet e eurozonės nuk po bien dakord pėr ndihmėn qė duhet dhėnė kėtij shteti, i cili nga ana e tij deklaron se nuk mund tė bėjė njė kėrkesė pa ditur se ēfarė mund tė marrė.
Masat anti-krizė tė miratuara nga qeveria Papandreu kanė acaruar edhe Kishėn Ortodokse, e cila pėr herė tė parė nė historinė e Greqisė po tatimohet.
Ndėrkohė, situata ėshtė ironizuar edhe mė shumė, kur pas propozimit tė Gjermanisė qė Greqia tė shesė disa ishuj, ka ardhur njė propozim i ri nga Moska, qė sugjeron shitjen e komplet shtetit grek.
Njė miliarder rus ka propozuar qė Greqia tė dalė nė shitje pėrmes projektit tė Gazpromit”, i cili, sipas tij, do t’i jepte ēdo shtėpie nė Greqi nga njė pishtar olimpik.
________________________________________________
"Popull me trup gjigandi e me inteligjence xhuxhe", keshtu cilesohej populli gjerman nga politikaj greke ne vitet 1990-1999, dekade kjo e kobshme e shkaktuar nga nacional-socializmi serb ne Ballkan.
Perderisa procesi i Nurembergut synonte asgjesimin e plote te popullit gjerman(gjenerali francez De Gaule propozonte ate bote copetimin e Gjermanise ne 48 provinca...)nacizmi serb qe shkaktoi mbi 200 mije viktima civile ne shtete jasht serbise, u shperblye bujshem nga shume vende "humanitare" evropjane.
Tamam 60 vjete me vone, zera te fuqishem te shtetit te fuqishem gjerman kerkojne shitje te disa ishujve te pabanur grek ne menyre qe ky vend te rimekembetdhe te vazhdoje te qenit shtet.
Korrupcioni dhe administrimi katastrofik deshmon sot per paaftesine e ketij vendi te qendroje si shtet.
Vleresone ju vete sarkazmen e "mikut tradicional te Greqise", miliarderit rus.
Mendim identik rus ekziston edhe ndaj serbise prandaj vizita e fundit e ministrit te jashtem shqiptar ne beograd ka qene "vizite e gabuar ne moment te gabuar".
__________________________________________________ _______
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,17,14992


shka po mu hidhka me e ble ..!
ti kishim bo paret tub na gjithe antaret e forumit ( qysh jemi tont pareli ) e kishim ble ne vend valla , apet kur po kthena ka ana tjerter e kur po e kujtoj qe s'un u morrem vesh per nje liber te Lirikut po e dij qe na dol doresh edhe Greqija ..
boll oferte e mire valla ke ...shka me bo..s'koka kone kismet ..?

4peace
19-03-10, 19:25
Tash i kuptova paēavurat e evropes ku e paskane pas hallin.Po keta t'korruptuem absolut qenkane vete e dojshin me na lane pelen per dore.
Ēdo e keqe i ka edhe tri te mira:
-tash qe po fundoset greqia, e pas saj me gjse reale, edhe spanja e zapaterave, e pam cila ishte ndihma, solidariteti evropjan, e ne veēanti, mundesia e tyre praktike per te ndihemuar kete krijese artificiale prej ēobanesh gomaresh qe kishte emrin greqi;
- na ka bind neve se perspektiva evropjane eshte karote e kalbur qe i vjen ere m...!
-dhe nen 3, se ju lodha, tash e tutje, as individualisht, as si "union" nuk dune konsideruar si vende me influence! "Mikut" te tyre pertej atlantikut po i bjen shi ne kallamoē! U kenaq tu qesh! Hajt te qeshim edhe ne pakez!

Dy te parat...qendrojne, deri diku.
E treta nuk qendron.
"Miku" pertej Atlantikut eshte i njejti : Europe e Bashkuar.
Qe dtth se s'mund te jesh kunder Europes e njekohesisht per Ameriken. Ne Amerike sundojne ish-europianet.
Europa e Bashkuar eshte themeluar, ne rend te pare, si zone/force ekonomike. Ashtu edhe funksionon, ashtu sic eshte duke funksionuar. Kurse si force politike dhe ushtarake nuk funksionin fare.
Prandaj, nese rrezikohet ekonomia, nuk eshte larg as zhberja.

Greqia
Megjithese kjo, per momentin, eshte me e goditura, nuk jane larg saj as Spanja, Portugalia, Italia...deri ne 27 sosh.


NE
Ajo qe me pengon mua tek te gjithe politikuajt tane (pushtet e opozite) eshte ajo se pranimin ne EU/BE dhe NATO e shohin si leter e vetme, pas asnje alternative.
Une, pra, s'jam kunder asaj qe t'i bashkohemi ketyre por jo me cdo kusht dhe nen cfaredoqofte kushtesh.
Sidoqofte, e kam thene disa here dhe po e them edhe nje here:
Shqiptaret do te inkuadrohen ne BE tek atehere pasi te jet zhbere.
Ndoshta po e kuptoni kur???


@Oqeani
Ata qe kane marre pjese ne bisedimet e ndryshme, prej Rambujese e deri ne Vjene, e keta kane qene perfaqesuet te gjitha partive kosovare, kane bere koncesione (koncesion= leshim pe, zbritje e pazarit, shitje) ku ben pjese edhe Mitrovica tok me komunat tjera serbe tu Kosova. Prandaj, nese mbeshtetemi tek keta... Mitrovica ka pire uje...

MItrovicen dhe komunat tjera mund t'i shpetoje vetem populli (nese zgjohet ndonjehere) dhe ushtria (nese bejme ndonjehere).

Kjo, pra, ka te beje me territor (tok me pasurite ne te)...
Kurse KEK-u, Trepca, Aeroporti jane pasuri, te cilat kur shiten, jane/behen te huaja njesoj sikur ujdhesat dhe siujdhesat greke, po qe se shiten (vihen ne ankand publik).

***

Shpati
19-03-10, 22:20
Paj s'e ka ndermend me ble rusia greqine! nuk ka mjete materiale se ndodhet ne kollaps ekonomik si greqia, spanja, rumania, serbia.Keta nuk e din ēka asht skamja; nuk i perballojne hiē e ngordhin shpejt.Nuk kane mentalitet e moral gjermani keta batarde mesjetare.

Ashtu esht Fshatar,
Ne princip edhe vet Ruset jan Pleite/Bankrot.
Si do qe te jet Greket jan sjell dhe ende po sillen si Banana Republik (e kan futur veten ne borgje pa kurrfar arsye).
Esht normal se mashtrues ka gjithkund.
Por kur te hetohet vepra e mashturesit -Mashtruesi futet ne burg.
Kjo nuk vrehte te Greket.
Nuk mendoj se Greket do te ken nevoj te shesin Ishujt, sepse sja blen ata ashtu se ashtu askush.
Por 30 deri 50 vit te e ardheshme duhet te paguajn Leke me Kamat ,Leket qka i kan marr gjat 30 viteve te kaluara.
Ne qofte se sot shuma e borgjeve esht 300 miliard Dollar ,deri sa te paguhen do te ngritet shuma ne 500 milard Dollar.

shfletuesi_
19-03-10, 22:32
A po dini sa Bilion po shitet... :)

Guri i madh
19-03-10, 22:49
tash po e shof qe kam gabue qe i kam refuzue organizatat islamike ne perdendim ,se tash bile qat aren ngat livadhit e kisha ble

Neferta
20-03-10, 07:16
Kooperativa bujqesore e vendosur ne parlament pruri vedim qe parate qe ju teprojne niperve dhe mbesave te tyre shyqyr krejt te menqur jan si rinqeronti, tua ruaj ne kontot e mirfllta greke se ne ato konto ,,i muaren kembet edhe dsa palqyqar [parlamentar] serbe. ,, dhe me ato pra ta blejn ndonje marri shekullore se me marri te sotit askush nuk po qeshehttp://boingboing.net/images/Ancient-Greek-Potty-Trainin.jpg.

Zanzi/M
20-03-10, 18:49
1 Euro ..... e filloj une oferten per blerjen e Greqise, mos e hypni cmimin shume!

Neferta
21-03-10, 09:20
Prit njeher at shofim qmimi ne institucionalve