PDA

View Full Version : Keqpėrdorimi i gjuhės shqipe


Idila
18-03-10, 09:59
Zot! Jepu shqiptarėve vullnet dhe logjikė qė tė flasin shqip tė paktėn kur janė nė Shqipėri. Se, siē kanė zėnė disa, shpejt a vonė do ta bėjnė atdheun Babiloni gjuhėsh, ku s’do ta marrė vesh qeni tė zonė”
(N. Bulka)
http://www.shekulli.com.al/2009/06/25/abetare.jpg
Ėshtė plotėsisht e kuptueshme se gjuha shqipe sikurse edhe shumė gjuhė tjera nė botė tė huazojė fjalė tė reja tė cilat nuk ekzistojnė nė fjalorin e sajė dhe mė pas ato fjalė t’i pėrshtat duke u dhėnė tipare gramatikore qė janė nė pajtim me rregullat e gjuhės shqipe. Pa dyshim se edhe gjuha shqipe duhet tė tregojė aftėsitė e saja dhe tė pranoj ne gjirin e sajė fjalė tė reja tė cilat po lindin si pasojė e zhvillimeve dhe zbulimeve tė shumta nė fusha tė ndryshme shoqėrore.
Kjo nėnkupton se gjuha nuk ėshtė statike. Ajo ndryshon dhe zhvillohet njėkohėsisht me ndryshimet dhe zhvillimet tė cilat ndodhin nė shoqėri. Kur dy a po mė shumė gjuhė kanė kontakt tė drejtpėrdrejt dhe anasjelltas patjetėr do tė ketė ndikim njėra mbi tjetrėn nė rrafshe tė ndryshme gjuhėsore, por duhet tė ekzistojnė ligjet dhe institucionet pėrkatėse tė cilat merren me ēėshtjen e gjuhės.
Mirėpo njė gjė ėshtė shumė e pakuptueshme dhe e patolerueshme. E kjo ėshtė pėrdorimi i barbarizmave (fjalėve apo shprehjeve tė huazuara pa nevojė nga njė gjuhė tjetėr) tė ndryshėm nė vend tė fjalėve tė bukura dhe tė ėmbla shqipe.
Kėta lloj barbarizmash i hasim nė jetėn e pėrditshme tek ata nga tė cilėt pritet mė sė paku. E kėta janė udhėheqėsit mė tė lartė shtetėrorė, pra parlamenti , qeveria, mediet e shkruara e elektronike etj. Me tė vėrtetė kėta njerėz dhe kėto institucione po tė dinin vlerėn dhe rėndėsinė e gjuhės nuk do tė bėnin shkelje tė tilla.
Kėta njerėz pėrdorin barbarizma nė mėnyrė qė tė tregojnė arsimim dhe kulturė tė njė niveli mė tė lartė dhe kėshtu tė tingėllojnė tek shqipfolėsit e rėndomtė si njerėz tė dijshėm ku pėrdorin terma tė cilėt nuk i pėrkasin gjuhės shqipe. Fakt tjetėr shqetėsues ėshtė pėrdorimi i barbarizmave tė tillė nga profesorėt universitarė tė cilėt pėrdorin shumė fjalė tė tilla nėpėr ligjėratat e tyre, fjalė tė cilat nuk kanė tė bėjnė me gjuhėn shqipe.
Nė vijim po jap disa thėnie pėr gjuhen nga figura tė ndritshme tė kombit tonė. Thėnie kuptimplota nga ata tė cilėt kanė kontribuar qė gjuha shqipe si njėra ndėr gjuhėt mė tė vjetra nė botė tė ruaj mėvetėsinė dhe origjinalitetin e sajė ndėr shekuj. Gjuhė e cila gjithmonė ka lėnė pėrshtypje tė madhe dhe ka ngjall interes tė madh tek tė tjerėt, gjuhė qė ka njė jehonė tė gjerė pra njė gjuhė e bujshme me plot kuptimin e fjalės.


“Themelin e diturisė dhe tė atdhetarisė e pėrbėn gjuha shqipe”Mit’hat Frashėri.

“Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen”
N. Frashėri.

“Gjuha ėshtė sendi mė i ēmueshėm i njė populli dhe pėr popullin shqiptar ėshtė i vetmi thesar”E. Ēabej.

“Gjuha pasqyron njė kombėsi, ajo ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombėsie dhe e kulturės sė saj. Shkalla e pasurisė dhe e pastėrtisė sė gjuhės ėshtė tregues i nivelit tė kėsaj kulture”E. Ēabej.


Barbarizmi (fjala e huazuar) fjala nė shqip
E. Ēabej.

Ja njė listė e disa fjalėve jo shqipe tė cilat i kam hasur tek disa profesorė dhe tek mediet e shkruara dhe ato elektronike, pra fjalė tė cilat nuk ekzistojnė nė fjalorin e gjuhės shqipe.

Barbarizmi (fjala e huazuar) fjala nė shqip

Barrierė---------------------------------------- Pengesė
Diskurs----------------------------------------- Fjalim, Ligjėratė
Ekspanzion-------------------------------------Zgjerim
Eksperiencė ------------------------------------Pėrvojė
Fleksibilitet-------------------------------------Lakueshmėri
Fundamental------------------------------------Kryesorė, Themelorė
Hendikep----------------------------------------Pengesė, E metė
Imediat------------------------------------------I menjėhershėm
Interaktiv ---------------------------------------Bashkėveprues
Invadim------------------------------------------Pushtim
Invasion------------------------------------------Pushtim
Investigim----------------------------------------Hulumtim, Hetim
Involvim------------------------------------------Pėrfshirje
Koincidencė ------------------------------------Rastėsi
Konfident ----------------------------------------I sigurt, me besim nė vete
Kontinuitet --------------------------------------Vazhdimėsi
Koshiencė----------------------------------------Vetėdije, Ndėrgjegje
Kreativ -------------------------------------------Krijues
Kualitet ------------------------------------------Cilėsi
Kuantitet -----------------------------------------Sasi
Luku----------------------------------------------Pamja, Dukja
Narracion----------------------------------------Kallėzim, Tregim, Rrėfim
Perfekt ------------------------------------------I pėrkryer, Pėrsosur
Selektim-----------------------------------------Pėrzgjedhje
Stopim-------------------------------------------Ndalje
Verdikt------------------------------------------Vendim
Vokabularė-------------------------------------Fjalorė

Mendoj se ėshtė koha dhe momenti i duhur qe populli shqiptarė tė tregoj njė pjekuri dhe maturi tė paktėn nė pėrdorimin e gjuhės si elementi mė i rėndėsishėm i njė kombi, si njė element qė tregon kulturė, traditė dhe identitet. Tek e fundit njė komb nuk shuhet nėse humbė njė luftė. Njė komb humbė dhe shuhet nėse humbė gjuhėn. Kėtė mund ta vėrtetoj edhe thėnia e Sami Frashėrit “Viktimat e gjuhės janė mė tė shumta se ato tė shpatės”


B.gjuha shqipe

Oltiana1
18-03-10, 11:50
Mė pėlqej kjo temė qė ke hapur Idila , me tė vėrtetė ėshtė pėr tė ardhur keq qė gjuha shqipe nuk folet dhe nuk shkruhet drejt nga njė numėr i madh njerėzish si nė : Media , qeveri , parlament etj .Ku gjithmonė janė tė pranishme fjalėt e huazuara , me kėto fjalė shkojnė drejt shkatėrrimit tė gjuhės shqipe , perse kurrė nuk ndalen me menduar njėherė e me thėnė mos vallė jemi duke e zhdukur gjuhėn tonė me kėto fjalė , njė gjuhė me zhdukur qė pėr tė kemi luftuar me shekuj . Gjuha shqipe ka fjalė mjaft me vlerė dhe ėshtė mjaft e pasur nuk kanė pse na duhen huazimet , shumė njerėz mendojnė qė bėhesh i /e zgjuar me mėsuar gjuhė tė huaja apo qytetrohet njė komb me gjuhė tė huaja apo me fjalė tė huaja , por ky mendim ėshtė gabim se njė njeri i/e zgjuar bėhet me mėsimin e gjuhės sė vet dhe me fjalėt e gjuhės sė vet .

roadrunner
18-03-10, 12:06
Idila, edhe Abetrja ka nderrue. Bashkangjitur me abetaren e re do te marresh edhe Abetaren ne CD-rom, NTSC file, alfabetin ne karta, ne forme te kartave te bixhozit, etj etj...shiko fotografine. (kish edhe gabime ne drejtshkrim aty)

http://www.shkollarrezor.com/wp-content/UserFiles/Image/Shkolla071219/Abetarja.png

Idila
18-03-10, 13:17
Nuk e di se ē`u duhet njė CD-rom fatosave tė vegjėl, apo mos pėrmban ndonjė fjalor/alfabet elektronik me zė? A nuk ju duket dhe juve pak si mbingarkesė?
Meqenėse ndihmėse kanė mamanė, ah po se desh harrova, mamaja ėshtė e zėnė me punė tė shtetit dhe si pasojė e kėsaj tė fundit vjen zėvendėsimi me njė Cd?

Po shkojmė drejt civitralalizimit.

murrizi
18-03-10, 13:18
Pėrgėzoj Autoren e Temės,
Njė temė me kohė tė duhur e vendė tė duhur, si dhe tė gjithė ata qė marrin mund ta flasin e shkruajn tė vetmin thesar(tė pėrbashkėt) qė ka populli ynė, Gjuhėn e pėrėndis sė Shqiptarėvet-Shqipen.
Njė ndėr mėkatarėt jam edhe unė, shpeshė herė duke u munduar tė jem "sa mė i qart" e qė nė fakt nuk bėj-m asgjė tjeter veqese i kthehemi "shqipes sė vjetėr", asaj shqipe ku padyshim kishin dorė edhe pushtuesit e kohėpaskohėshem.
Pra ka ardhur koha qė njeherė e pėrgjithmonė tė flitet mirė e pastėr Gjuha e jonė, e edhe nga pėrėndia e bekuar e shenjėta Shqipja.

LABI
18-03-10, 13:47
Vallahh kopertinaa , apo ballina e abetares 't'vjeter' me shoqerore-njerezore (me pak teknike se kjo moderjna me solitares )... S'di a u shprehaa shqipp... :rolleyes:
I kerkoj ndjese gjuhes shqipee (sa e ombel sa e delire, sa e miree sa e lire... saa) nese s'u shpreha 100% shqip mos me akuzoni , persekutoni

Ehhh cka t'i bejshh nostalgjija bene te veten ... Njeriu sa eshte qenie e perspektives aqq edhe e historike (vazhdimesije, e ndervarur, apo dialektike ne te shprehurin Hegelian e Marksist ) :biggrin: .

Vini re (se si tingellon shqipja mediale, zyrtare) :

NUK KA VEND PER PANIKE , MANIFESTIM, EKSPRESION AGJITIMI... PASI QE 'NE' SI INTITTUTICIONE KEMI PROJEKTU DHE PLANIFIKU ...QE TE INKORPOROHEN OBJEKTIVAT E MILENJIUMIT E ORGANIZATES INTERNACIONALE... NE ATE MENYRE , QE POLITIKAT ME TE SOFISTIKUARA DHE TE PROGRESUARA TE BOTES SE CIVILIZUAR TE GJEJNE HAPSIRE NE PRJOJEKT-PROPOZIMET - PROJEKT EVALUIMET DHE PROJEKT IMPLEMENTIMET TONA ZYRTARE... PRA JU QYTETAR DUHET TE JENI KOSHIENT QE QEVERIA DHE UNE SI MINISTER/ZYRTAR/ZAGAR DO PERFORMOJME NE AKSIONIN ZYRTAR INSTITUCIONAL NE SUPERLATIVIN ME TE MIRE TE MUNDSHEM GJATE MANDATIT TE 'BESUAR'.

HEE (khuu sa i afte, cfare kapaciteti kam, 'lum' keta, duhet me qene te gezun qe kane kesi politikani/zyrtari te bukur , te mencur ) :rolleyes: :rolleyes: :biggrin:

Idila
18-03-10, 13:49
Pėr atė gabim tonin qė jemi tė vetėdijshėm, le tė mundohemi tė paktėn tė mos ua lėmė trashėgimi brezave tė rinj, ardhmėrisė sonė. Sot njė fjalė e huaj, nesėr bėhen dy, e kėshtu me radhė...
Le tė flasim sa mė thjeshtė, por mbi tė gjitha qartė dhe me fjalė qė kanė domethėnėse shqipe tė pastėr.
Gjuha jonė e bekuar ėshtė mjaft e pasur, mund tė them dhe e pėrsosur, nuk na duhen fjalėt e huaja. Ato nuk e pasurojnė gjuhėn tonė pėrveē se ia prishin atė ēiltėrsinė qė tė duket sikur mes tyre qėndron njė "gogol" apo sikur ajo dhia ndėr dhenė, sikurse ka thėnė dhe N. Frashėri.

Shpeshherė hasim nė jetėn e pėrditshme tek disa njerėz intelektual apo media, flasin gjoja me GRAMatikė apo LETĖRare duke pėrdorur mė shumė fjalė tė huaja qė nganjėherė as qė e dinė se c`domethėnje ka ajo fjalė... dhe kush e di se ē`u duket vetja. Harrojnė tė gjorėt se nė kėtė rast flasin si ajo pula ēalė...
Pėr tė mos e zgjatur mė shumė, po e theksoj sa shpesh dėgjohet fjala "Standard" nga Politikanėt, mediat dhe poashtu dhe shitėsit nė treg.

"Mė falni ē`numėr ėshtė kjo bluzė?
-Ėshtė standard! "

LABI
18-03-10, 13:49
Nuk e di se ē`u duhet njė CD-rom fatosave tė vegjėl, apo mos pėrmban ndonjė fjalor/alfabet elektronik me zė? A nuk ju duket dhe juve pak si mbingarkesė?
Meqenėse ndihmėse kanė mamanė, ah po se desh harrova, mamaja ėshtė e zėnė me punė tė shtetit dhe si pasojė e kėsaj tė fundit vjen zėvendėsimi me njė Cd?

Po shkojmė drejt civitralalizimit.

Mummyyy electronicss replacement :biggrin:

LABI
18-03-10, 14:10
Pėr atė gabim tonin qė jemi tė vetėdijshėm, le tė mundohemi tė paktėn tė mos ua lėmė trashėgimi brezave tė rinj, ardhmėrisė sonė. Sot njė fjalė e huaj, nesėr bėhen dy, e kėshtu me radhė...
Le tė flasim sa mė thjeshtė, por mbi tė gjitha qartė dhe me fjalė qė kanė domethėnėse shqipe tė pastėr.
Gjuha jonė e bekuar ėshtė mjaft e pasur, mund tė them dhe e pėrsosur, nuk na duhen fjalėt e huaja. Ato nuk e pasurojnė gjuhėn tonė pėrveē se ia prishin atė ēiltėrsinė qė tė duket sikur mes tyre qėndron njė "gogol" apo sikur ajo dhia ndėr dhenė, sikurse ka thėnė dhe N. Frashėri.

Shpeshherė hasim nė jetėn e pėrditshme tek disa njerėz intelektual apo media, flasin gjoja me GRAMatikė apo LETĖRare duke pėrdorur mė shumė fjalė tė huaja qė nganjėherė as qė e dinė se c`domethėnje ka ajo fjalė... dhe kush e di se ē`u duket vetja. Harrojnė tė gjorėt se nė kėtė rast flasin si ajo pula ēalė...
Pėr tė mos e zgjatur mė shumė, po e theksoj sa shpesh dėgjohet fjala "Standard" nga Politikanėt, mediat dhe poashtu dhe shitėsit nė treg.

"Mė falni ē`numėr ėshtė kjo bluzė?
-Ėshtė standard! "Jo, 'qe nga nje here'. Por, te shumten e herave... :frown:

Makresh
18-03-10, 14:34
A mund ta quajm keqperdorim edhe per ata / ato qe e perdorin gjuhen shqipe per vepra ilegale ? :biggrin: jo shaka po bej, tem intersante !

Do kishte qen mir sikur te denoheshin keta gazetar, politikan e profesora per gabimet e bera !

roadrunner
18-03-10, 14:42
per qdo shkronje ka nga nje poezi, dhe eshte me ze. CD-Rom nuk eshte edhe aq e suksesshme, sepse shumica e femijeve nuk i kane kushtet aq te avansuara, dhe kjo cd mund te lexohet vetem ne kompjuter. Kurse mesuesja, ne mbledhjen e pare kerkoni nje DVD player, me qellim qe te e leshoje CD-ne ne klase, duke harruar se per te pare DVD, duhet edhe ekrani. :biggrin: mesuese se jo mahi :wink:Nuk e di se ē`u duhet njė CD-rom fatosave tė vegjėl, apo mos pėrmban ndonjė fjalor/alfabet elektronik me zė? A nuk ju duket dhe juve pak si mbingarkesė?
Meqenėse ndihmėse kanė mamanė, ah po se desh harrova, mamaja ėshtė e zėnė me punė tė shtetit dhe si pasojė e kėsaj tė fundit vjen zėvendėsimi me njė Cd?

Po shkojmė drejt civitralalizimit.

Fshatari
18-03-10, 16:25
per qdo shkronje ka nga nje poezi, dhe eshte me ze. CD-Rom nuk eshte edhe aq e suksesshme, sepse shumica e femijeve nuk i kane kushtet aq te avansuara, dhe kjo cd mund te lexohet vetem ne kompjuter. Kurse mesuesja, ne mbledhjen e pare kerkoni nje DVD player, me qellim qe te e leshoje CD-ne ne klase, duke harruar se per te pare DVD, duhet edhe ekrani. :biggrin: mesuese se jo mahi :wink:
Me pelqeu shume kjo teme e Idiles.Kush e rrespekton gjuhen e vete te paster rrespekton ne te njejten kohe edhe bashkebiseduesin ose lexuesin eventual(te rastit).
Ne sociolinguistike, gjuha percaktohet si "faktori paresor i kohezionit etnik" duke lene keshtu anash si jo relevante te gjithe faktoret tjere individual(feja, angazhimi politik...).Megjithate, nuk mund te perjashtojme nje seri fjalesh te huaja qe perbejne te ashtuquajtuirn "fjalo teknik" te nje dicipline te caktuar(ne informatik kemi shume fjale jo shqipe duke filluar nga e para dmth informatike, pastaj kompjuter, e disa tjera).
Pavaresisht kesaj, verejtjet e drejta e te qelluara, pa ironi, te Idiles, i pranoj 100% sepse autoren e kemi 100% te shkelqyeshme.

roadrunner
18-03-10, 17:57
Taman, edhe une e perkrahi, ajo qe po ndodh eshte fakt i gjalle, se shtremberimi i gjuhes ka fillu edhe neper shkolla, e bile bile prej abetaresMe pelqeu shume kjo teme e Idiles.Kush e rrespekton gjuhen e vete te paster rrespekton ne te njejten kohe edhe bashkebiseduesin ose lexuesin eventual(te rastit).
Ne sociolinguistike, gjuha percaktohet si "faktori paresor i kohezionit etnik" duke lene keshtu anash si jo relevante te gjithe faktoret tjere individual(feja, angazhimi politik...).Megjithate, nuk mund te perjashtojme nje seri fjalesh te huaja qe perbejne te ashtuquajtuirn "fjalo teknik" te nje dicipline te caktuar(ne informatik kemi shume fjale jo shqipe duke filluar nga e para dmth informatike, pastaj kompjuter, e disa tjera).
Pavaresisht kesaj, verejtjet e drejta e te qelluara, pa ironi, te Idiles, i pranoj 100% sepse autoren e kemi 100% te shkelqyeshme.

~AnnA~
19-03-10, 18:12
Gjuha shqipe eshte nje gjuhe shume e lashte, e ne vend qe te perdoret dhe te kultivohet me tej, ajo po bastardohet gjithnje e me shume.Po nuk dite gjuhen angleze, gjermane, italiane... me se paku 15% te fjaleve qe perdorin politikanet tone, apo kanalet televizive qe percjellin te vyeshmet informacione, nuk do i kuptosh, e mos te flas me per tekstet e kengeve qe kendohen nga kengetaret e diteve te sodit....Se di si t'a quaj kete, mode mbase!
Perdorimi i shqipes se paster eshte si identitet i intelektualit te vertete. Zoterimi perfekt i gjuhes meme nuk eshte thjesht dhunti e lindur, por nje kultivim qe pasqyron nivel, kulture dhe inteligjence....

Guri i madh
19-03-10, 18:18
une qita qe flasin shqip e zotit i thojn allah i kisha rreh me zingjir qe i lidhim qet

roadrunner
19-03-10, 18:20
Mos harro edhe ata qe Zotin e shkrujn me te vogel, ni stupc pej meje se mkan qillu larg hahahahaune qita qe flasin shqip e zotit i thojn allah i kisha rreh me zingjir qe i lidhim qet

Guri i madh
19-03-10, 18:21
Mos harro edhe ata qe Zotin e shkrujn me te vogel, ni stupc pej meje se mkan qillu larg hahahaha


mir e kie e pranij

roadrunner
19-03-10, 18:22
:tongue: te pershendes perzemersisht :biggrin:mir e kie e pranij

LOJETARI
20-03-10, 01:19
Mos harro edhe ata qe Zotin e shkrujn me te vogel, ni stupc pej meje se mkan qillu larg hahahaha

Mė falni se nuk e kam keqpėrdorur qėllimisht .Zotohem se nuk do tė gaboj mė.:biggrin:

Unė jam i mendimit se ne shqiptarėt e Kosovės nuk e njohim mirė gjuhėn shqipe .Kemi probleme serioze nė tė shprehur , nė shkrim ,si dhe shumė shpesh nuk e kuptojmė fare domethėnien e fjalėve .Kjo mangėsi kolektive pasqyrohet gati nė tė gjitha shtresat e shoqėrisė ,prandaj nuk ėshtė fare e lehtė tė flitet pėr njė keqpėrdorim sepse kėtu kemi edhe tė bėjmė me njė dukuri shumė mė tė rrezikshme d.m.th mosnjohjen e gjuhės shqipe .Shumica prej neve nuk njohim mė shumė se 300 fjalė tė gjuhės ,derisa gjuha jonė ka mė shumė se 40 000 fjalė .

teutaA
20-03-10, 01:29
Mė falni se nuk e kam keqpėrdorur qėllimisht .Zotohem se nuk do tė gaboj mė.:biggrin:

Unė jam i mendimit se ne shqiptarėt e Kosovės nuk e njohim mirė gjuhėn shqipe .Kemi probleme serioze nė tė shprehur , nė shkrim ,si dhe shumė shpesh nuk e kuptojmė fare domethėnien e fjalėve .Kjo mangėsi kolektive pasqyrohet gati nė tė gjitha shtresat e shoqėrisė ,prandaj nuk ėshtė fare e lehtė tė flitet pėr njė keqpėrdorim sepse kėtu kemi edhe tė bėjmė me njė dukuri shumė mė tė rrezikshme d.m.th mosnjohjen e gjuhės shqipe .Shumica prej neve nuk njohim mė shumė se 300 fjalė tė gjuhės ,derisa gjuha jonė ka mė shumė se 40 000 fjalė .

qato jan te pa keqperdorne hahahah

sherri
20-03-10, 01:37
Mė falni se nuk e kam keqpėrdorur qėllimisht .Zotohem se nuk do tė gaboj mė.:biggrin:

Unė jam i mendimit se ne shqiptarėt e Kosovės nuk e njohim mirė gjuhėn shqipe .Kemi probleme serioze nė tė shprehur , nė shkrim ,si dhe shumė shpesh nuk e kuptojmė fare domethėnien e fjalėve .Kjo mangėsi kolektive pasqyrohet gati nė tė gjitha shtresat e shoqėrisė ,prandaj nuk ėshtė fare e lehtė tė flitet pėr njė keqpėrdorim sepse kėtu kemi edhe tė bėjmė me njė dukuri shumė mė tė rrezikshme d.m.th mosnjohjen e gjuhės shqipe .Shumica prej neve nuk njohim mė shumė se 300 fjalė tė gjuhės ,derisa gjuha jonė ka mė shumė se 40 000 fjalė .
Perdor,perdoroje,...gjana qe merren me dore? si perdoret fjala? a mos na mungon nje shprehje me e sakt ne keso raste.. dicka si e pa vend..E perdora veglen,e perdora fjalen....!!

Dallandyshja_718
20-03-10, 17:57
Perdor,perdoroje,...gjana qe merren me dore? si perdoret fjala? a mos na mungon nje shprehje me e sakt ne keso raste.. dicka si e pa vend..E perdora veglen,e perdora fjalen....!!

Fjalėn fole, shkruaje (drejtė), kurse veglėn pėrdore (drejtė)...:biggrin:

Drenushaa
20-03-10, 19:31
Tem mjaft e qelluar ,e pergezoj autoren .Un mendoj qe barbarizmat ne gjuhen ton jan si pasoj e okupimit te vendit nder shekuj. N e asnje her nuk kemi qen plotsisht te lir,vetem qe po ndrrohen pushtuesit.

Oqeani
20-03-10, 21:06
Tem mjaft e qelluar ,e pergezoj autoren .Un mendoj qe barbarizmat ne gjuhen ton jan si pasoj e okupimit te vendit nder shekuj. N e asnje her nuk kemi qen plotsisht te lir,vetem qe po ndrrohen pushtuesit.

E ne kohe te fundit " pushtuaesit vendor " - gazetaret e pispillosur !

Oqeani
20-03-10, 21:36
E ne kohe te fundit " pushtuaesit vendor " - gazetaret e pispillosur !

i Pispillosur - i veshur, stolisur aq sa nuk ka nevoje - diē e tepruar !

Idila
20-03-10, 21:39
Perdor,perdoroje,...gjana qe merren me dore? si perdoret fjala? a mos na mungon nje shprehje me e sakt ne keso raste.. dicka si e pa vend..E perdora veglen,e perdora fjalen....!!
Mjafton tė lexosh titullin e kėsaj teme dhe lind dyshimi: cila shprehje do tė ishte mė e qėlluar, keqpėrdorimi apo keqinterpretimi i gjuhės shqipe?

shfletuesi_
20-03-10, 22:38
E ke fajsoni te gjitha keto keqperdorime vijn nga qytetaret e modernizuar Prishtinas,Pejan,Gjakovar .E vetem per vetem qe te dallohen nga te tjeret me thenjet e tyre apo te them me mire me shprehjet e tyre.

Si psh shume qytetare qe kan mbaru edhe fakultetin ndoshta kur flasin thon 'qka bone duke mendu qe kjo eshte gramatike me nje Ooo qe ja ndryshon mendon qe flet gramatiken... ose ose ka edhe tjera fjale si psh Labi i 21-shit qe shpesh del me fjalen Op op Njeri , edhe jan disa emisione psh ne KTV nje mengjes me ra ne sy shume emisioni i mengjesit MATINEE qe kjo eshte italisht mengjesii... Ose ose kemi edhe tjera qe nga mendjemadhesia qe gjoja ne po dijm diqka flasin dhe u duket mire si psh . Kam degjuar disa Pejane duke then e kam blere apo ka kushtu 10 Eki jo 10 Euro po 5 eki .

Ehuuuu e sa shume e shume tjera ka qe jan ka i fusin dhe jan ka i perdorin ne jeten e perditeshme qe dikur do piqet e qka piqet nuk hiqet e si pasoje e ketyre jan edhe Mediat siq e ceka me lart Op op Njeri

Guri i madh
20-03-10, 22:44
E ke fajsoni te gjitha keto keqperdorime vijn nga qytetaret e modernizuar Prishtinas,Pejan,Gjakovar .E vetem per vetem qe te dallohen nga te tjeret me thenjet e tyre apo te them me mire me shprehjet e tyre.

Si psh shume qytetare qe kan mbaru edhe fakultetin ndoshta kur flasin thon 'qka bone duke mendu qe kjo eshte gramatike me nje Ooo qe ja ndryshon mendon qe flet gramatiken... ose ose ka edhe tjera fjale si psh Labi i 21-shit qe shpesh del me fjalen Op op Njeri , edhe jan disa emisione psh ne KTV nje mengjes me ra ne sy shume emisioni i mengjesit MATINEE qe kjo eshte italisht mengjesii... Ose ose kemi edhe tjera qe nga mendjemadhesia qe gjoja ne po dijm diqka flasin dhe u duket mire si psh . Kam degjuar disa Pejane duke then e kam blere apo ka kushtu 10 Eki jo 10 Euro po 5 eki .

Ehuuuu e sa shume e shume tjera ka qe jan ka i fusin dhe jan ka i perdorin ne jeten e perditeshme qe dikur do piqet e qka piqet nuk hiqet e si pasoje e ketyre jan edhe Mediat siq e ceka me lart Op op Njeri
defermusit e gjuhes shqipe jan ne PRIZREN edhe VUSHTRRI qe i thojn veti qytetar te vjeter e kursesi dites se premte nuk i thojn e premte po i thojn GJUMA e kemi ksi te paguar nga shkavi e gjysem hana e kuqe qe kurr nuk i ndien kah e perdorin emrin Zot po kta thojn allah , bile bile as veshje kombtare kurr nuk veshin po edhe shum fjal tjera i perdorin ja turqisht ja arabisht

shfletuesi_
20-03-10, 22:48
defermusit e gjuhes shqipe jan ne PRIZREN edhe VUSHTRRI qe i thojn veti qytetar te vjeter e kursesi dites se premte nuk i thojn e premte po i thojn GJUMA e kemi ksi te paguar nga shkavi e gjysem hana e kuqe qe kurr nuk i ndien kah e perdorin emrin Zot po kta thojn allah , bile bile as veshje kombtare kurr nuk veshin po edhe shum fjal tjera i perdorin ja turqisht ja arabisht


Paskam harru te cek edhe kete se tash gjoja si qytetar i vjeter qe eshte duhet te flasi turkisht edhe eshte qytetar keto me kan ndodh njihere ne Pz kur kam qen para 1 viti kur pyeta disa te rinje dhe ja nisen turqisht More qe me folen turqisht nuk isha i merzitur po qe dinin shqip e s'me folnin shqip kjo me vinte inat. I njejti rast me ka ndodh ne Mitrovic ne Lagjen e Zorragjive haha qashtu i thon Phaa Ky a kulmi.


E sa i perket Fese dika duhet me majt o me ata o me ata :P :biggrin:

vjeshta
20-03-10, 23:08
Keqperdorimi ...,nga kush dhe pse?


Nese vjen nga mediat ,ketu fajin e kemi edhe ne, sepse ato sjellin ate se qka e ngrit treguesin e ndegjueshmeris ,e ajo eshte ajo qe na e ndegjojme ,na terhjek dhe na pelqen .

Nese vjen nga shkollat ,ketu,si fajtor , kemi ministrin e aresimit e cila nuk i pajis nxenesit me nje fjalor falas adeguat per ta ,ku me kete fjalor mund te perfitoj e gjithe familja .

U mundova te nxjerr nje zgjidhje se mjaft kish qe ishin anku .:D

Guri i madh
20-03-10, 23:25
mos te dish gjuhen shqipe kerkohet koh edhe deshir per te msuar po ta deformosh gjuhen shqipe qellemisht me fjal te hajat esht mekat ,

4peace
21-03-10, 10:05
.Un mendoj qe barbarizmat ne gjuhen ton jan si pasoj e okupimit te vendit nder shekuj. N e asnje her nuk kemi qen plotsisht te lir,vetem qe po ndrrohen pushtuesit.

Ja ky eshte nje shembull, qe, sa here t'i bie fjala, e themi permendesh.

Eshte krejt normale kur dikush vie tek ne (qofte si okupator apo "shlirimtar") len gjurme te ndryshme. Mese ketyre gjurmeve ka edhe ndonje fjale qe e lene. Por ka edhe syresh qe ata i marrin ne fjalorin e tyre.

Cdo gjuhe permban shprehje te huaja, pa marre parasysh a ka qene (po ende eshte) okupator, kolonizator, i okupuar apo i kolonizuar.

Mirepo, ajo per te cilen po flasim ketu, ka te beje me njerezit pergjegjes ne kete lemi: gazetaret, mesimdhenesit (vecanerisht ata te gjuhes shqipe), institucionet (per)gjegjese...e me ne fund mediet (e shkruara apo elektronike). Ketu nuk guxohet te ket keqperdorime dhe pikerisht ketu, ne cdo shtet, ka rregulla qe sanksionohen me ligj.

***

Skyfter
21-03-10, 14:01
Barrierė---------------------------------------- Pengesė
Diskurs----------------------------------------- Fjalim, Ligjėratė
Ekspanzion-------------------------------------Zgjerim
Eksperiencė ------------------------------------Pėrvojė
Fleksibilitet-------------------------------------Lakueshmėri
Fundamental------------------------------------Kryesorė, Themelorė
Hendikep----------------------------------------Pengesė, E metė
Imediat------------------------------------------I menjėhershėm
Interaktiv ---------------------------------------Bashkėveprues
Invadim------------------------------------------Pushtim
Invasion------------------------------------------Pushtim
Investigim----------------------------------------Hulumtim, Hetim
Involvim------------------------------------------Pėrfshirje
Koincidencė ------------------------------------Rastėsi
Konfident ----------------------------------------I sigurt, me besim nė vete
Kontinuitet --------------------------------------Vazhdimėsi
Koshiencė----------------------------------------Vetėdije, Ndėrgjegje
Kreativ -------------------------------------------Krijues
Kualitet ------------------------------------------Cilėsi
Kuantitet -----------------------------------------Sasi
Luku----------------------------------------------Pamja, Dukja
Narracion----------------------------------------Kallėzim, Tregim, Rrėfim
Perfekt ------------------------------------------I pėrkryer, Pėrsosur
Selektim-----------------------------------------Pėrzgjedhje
Stopim-------------------------------------------Ndalje
Verdikt------------------------------------------Vendim
Vokabularė-------------------------------------Fjalorė


--------------------------------------------------------------

Televizor-------------------------------------Send per me shiku
Telefon---------------------------------------Send per me fol neper qiell
Kompjuter----------------------------------Send per me shkru dhe me lexu e ...
Tastatur--------------------------------------Send per me shkru permbi at sendin..
Seks--------------------------------------------Ngrehje
Mobil------------------------------------------I levizshem
Hamam----------------------------------------Sauna :confused:
...spo mu kujtohen tjera qe ka plot qe skan kurfar sensi po ta perkfhejsh!

..... fjalori shqip eshte shum i varfur me fjale keshtu qe nuk kem qare pa huazu fjal te huaja.

Ps. vec mendim i imi, pa qen studius i gramatikes.

LABI
21-03-10, 15:47
Perdorimi i shqipes se paster eshte si identitet i intelektualit te vertete. Zoterimi perfekt i gjuhes meme nuk eshte thjesht dhunti e lindur, por nje kultivim qe pasqyron nivel, kulture dhe inteligjence....

Po t'jene te gjithe te perkryer - 'perfekte' atehere vaj halli per lektore! . Si thua ti ; cfare te bejn pastaj lektorėt ?

Megjithate, kjo do ishte me e dobishme/profitabile per shtepite botuese :rolleyes: :biggrin:

E "perkryer/pefekte" mund t'jete materia ne kuptimin biologjik- gjenetik (si dicka e percaktuar determinuar) si dickaa e dhene/imanente... Por, jo domosdo (lexo: asesi) si gjendje e mireqene (ekzistuese-ekzistenciale)!

Oqeani
21-03-10, 18:16
Po t'jene te gjithe te perkryer - 'perfekte' atehere vaj halli per lektore! . Si thua ti ; cfare te bejn pastaj lektorėt ?

Megjithate, kjo do ishte me e dobishme/profitabile per shtepite botuese :rolleyes: :biggrin:

E "perkryer/pefekte" mund t'jete materia ne kuptimin biologjik- gjenetik (si dicka e percaktuar determinuar) si dickaa e dhene/imanente... Por, jo domosdo (lexo: asesi) si gjendje e mireqene (ekzistuese-ekzistenciale)!
Po si eshte e mundur qe nje gabim i bere nga nje gazetar, e i leshuar nga lektori - Athua gabimi i dyfisht nuk te ēon ne ēoroditje !!!! -
Njerzimi i diteve te sotme te futet ne avantuarat e fjaleve "barbare", apo mos te shtremberoje fjalet duke mos ditur perdorimin e - q,ē - xh,gj - ..... -

E vertete se themi me pas - Une punoj ne ENT per ..... , ne ARSIM, ne MINISTRI, ne ........ - E po themi !

Skyfter
21-03-10, 20:24
Nese jan vetem mbi 40 000fjal(mbase nuk e di por e lexova nga niku Lojtari) ne gjuhen Shqipe, e mbi 600 000fjal ne gjuhen Gjermane, e deri ne 1 000 000fjal ne gjuhen Angleze, un personalisht nuk shof keqperdorim te gjuhes!

Arb
22-03-10, 13:16
Uh... atyne qe perdorin fjale te huaja per me u paraqit ma te meqem!

LOJETARI
22-03-10, 14:36
Nese jan vetem mbi 40 000fjal(mbase nuk e di por e lexova nga niku Lojtari) ne gjuhen Shqipe, e mbi 600 000fjal ne gjuhen Gjermane, e deri ne 1 000 000fjal ne gjuhen Angleze, un personalisht nuk shof keqperdorim te gjuhes!

Problemi nuk eshte se nuk kemi fjale te mjaftuara , mirepo edhe ato qe i kemi nuk i njohim .Lexojme shume pak , jemi dembele ne zgjedhjen e fjaleve gjate te folurit , gjerat i shkurtojme , i ngaterrojme kohet e foljeve brenda nje fjalie ,perdorim nje fjale per shume kuptime etj etj .....

Makresh
22-03-10, 14:43
Ne fjalorin shqip : U fut edhe fjala "Protezhua"


Nė agjendėn e shteteve qė sot e protezhojnė kauzėn shqiptare,

Skyfter
22-03-10, 15:24
Problemi nuk eshte se nuk kemi fjale te mjaftuara , mirepo edhe ato qe i kemi nuk i njohim .Lexojme shume pak , jemi dembele ne zgjedhjen e fjaleve gjate te folurit , gjerat i shkurtojme , i ngaterrojme kohet e foljeve brenda nje fjalie ,perdorim nje fjale per shume kuptime etj etj .....

Pershendetje Lojtari...

Me te paren fjal vec e keqperdore gjuhen Shqipe :biggrin: ...(Fjala Problem, definitiv:biggrin: nuk eshte fjale Shqipe) ...


----------------------------------------

Citat i Patriotit Arb (Fjala Patriot poashtu nuk eshte fjale Shqipe) :

Uh... atyne qe perdorin fjale te huaja per me u paraqit ma te meqem!


Ky nuk po e di se me ket postim:biggrin: na uhhh... te gjitheve forumistave:biggrin: se bashku, se secili prej ketyre antareve:biggrin: se paku ka nje postim:biggrin: qe ka keperdor gjuhen Shqipe (info:biggrin: : 4here keqperdora gjuhen Shqipe deri tash)


E nese neve se bashku ja kthejm nje ufff... Arbit ....me siguri:biggrin: se do te humb betejen Patrioti:biggrin: Arb ....

shfletuesi_
22-03-10, 15:50
Thaqi : Riformatizimin me qfar fjale do duhej te zavendesohej fjala Riformatizim.

Ose ose Protektoriat qe shpesh here dr. rugova e permendke. Protectoriat me qfar shprehje tjeter do duhej te zavendesohej kjo.Me falni por mjaft mire jemi duke e ruajtur gjuhen sa nacionalitetet na kan ardh ne teper mire jemi. Edhe ndoj dite kemi me ja nis chang chunga me perdor fjale kineze taj maj faj

Fshatari
22-03-10, 16:06
Thaqi : Riformatizimin me qfar fjale do duhej te zavendesohej fjala Riformatizim.

Ose ose Protektoriat qe shpesh here dr. rugova e permendke. Protectoriat me qfar shprehje tjeter do duhej te zavendesohej kjo.Me falni por mjaft mire jemi duke e ruajtur gjuhen sa nacionalitetet na kan ardh ne teper mire jemi. Edhe ndoj dite kemi me ja nis chang chunga me perdor fjale kineze taj maj faj

Qe nje pershkrim konkret i fjales Riformatizim:

Nekibe Kelmendi, Alush Gashi, Idriz Vehapi dhe Nenad Rashiq mund tė largohen nga Qeveria. Zenun Pajaziti planifikohet tė kalojė nė postin e Zėvendėsministrit tė Integrimeve. Ministrinė e Bujqėsisė ka gjasė ta marrė Grupi pėr Integrim, ndėrsa Ministria e Punės t’i kalojė PDK - sė. Hajredin Kuēi pėrmendet pėr Ministėr tė Brendshėm. Lutfi Haziri mund tė kthehet nė Qeveri.

Qe edhe nje percaktim i fjales Protektorat:
Ō na myten shkiet krejt! Po na plaēkitin per ēdo dite ne pazar; po na vrasin per ēdo dite; po na dhunojne, po na q... e ne "kerkuma prap, si ēdo te premte tjeter mas xhumase, per te mijten here protektorat. Edhe te premten tjeter, ketu para jush, perball kesaj kolibe, une prap do te krekoj protektorat,protektorat,protektorat,protektorat,pr otektorat,...!

Mos ngurro shfletues e pyet nese ende ke paqartesi!

shfletuesi_
22-03-10, 16:17
Qe nje pershkrim konkret i fjales Riformatizim:

Nekibe Kelmendi, Alush Gashi, Idriz Vehapi dhe Nenad Rashiq mund tė largohen nga Qeveria. Zenun Pajaziti planifikohet tė kalojė nė postin e Zėvendėsministrit tė Integrimeve. Ministrinė e Bujqėsisė ka gjasė ta marrė Grupi pėr Integrim, ndėrsa Ministria e Punės t’i kalojė PDK - sė. Hajredin Kuēi pėrmendet pėr Ministėr tė Brendshėm. Lutfi Haziri mund tė kthehet nė Qeveri.

Qe edhe nje percaktim i fjales Protektorat:
Ō na myten shkiet krejt! Po na plaēkitin per ēdo dite ne pazar; po na vrasin per ēdo dite; po na dhunojne, po na q... e ne "kerkuma prap, si ēdo te premte tjeter mas xhumase, per te mijten here protektorat. Edhe te premten tjeter, ketu para jush, perball kesaj kolibe, une prap do te krekoj protektorat,protektorat,protektorat,protektorat,pr otektorat,...!

Mos ngurro shfletues e pyet nese ende ke paqartesi!


hahahahahahahha Fshatari, te flm per skjarimet , Protektoriat Nderkombetar kemi lyp tash mos ti degjoj duke u ankuar aske As ndaj Eulexave as ndaj Eu-Natove .... Qe qeky qenka Protektoriati

~AnnA~
22-03-10, 16:34
Po t'jene te gjithe te perkryer - 'perfekte' atehere vaj halli per lektore! . Si thua ti ; cfare te bejn pastaj lektorėt ?

Megjithate, kjo do ishte me e dobishme/profitabile per shtepite botuese :rolleyes: :biggrin:

E "perkryer/pefekte" mund t'jete materia ne kuptimin biologjik- gjenetik (si dicka e percaktuar determinuar) si dickaa e dhene/imanente... Por, jo domosdo (lexo: asesi) si gjendje e mireqene (ekzistuese-ekzistenciale)!

Nuk flas per te qene te perkryer, mirepo te huazosh kot per qejf, nuk mundem aspak t'a pranoj...Shqipja, sikurse edhe gjuhet e tjera, ka huazuar fjale jo vetem nga gjuha e pushtuesve, por edhe nga gjuhet e popujve me te cilet eshte takuar gjate historise se saj dymijevjecare, si nga greqishtja, sllavishtja, italishtja...etj...
Lexova disa nga antaret, qe thojne "shqipja s'ka shume fjale, keshtu qe do fusesh te huaja ne fjalor"
Pajtohem, ka raste, kur nje fjale te huaj, vertete nuk mund t'i japesh nje kuptim ne shqip, sidomos fjalet e teknologjise, mirepo, ka shume shume fjale te tjera, qe mund te zevendesohen shume mire me fjale shqipe.Me lejoni te sjelle disa shembuj konkret:
Valle termi "download" nuk mund te zevendesohet me "shkarkoj" ?
Po per termin "producent" nuk mund te perdorim "prodhues" ?
"suprimoj" = heq
"suprem" = me i larte...
E shume e shume te tjera qe per momentin nuk me kujtohen.Pra, keto jane huazime te panevojshme dhe keto lloj huazimesh jane te demshme...

panta_rhei
22-03-10, 17:11
Pershendetje,

Populli dhe gjuha.

Ne jemi:
Cka hamė? Cka veshim? Cka perdorim? Cka lexojme? Cka shkruajme? Cka shikojme? Cka...?

95% vishemi, ushqehemi, sherbehemi, asimilohemi, indoktrinohemi, shperlajme trurin... nga produktet e jashtme... nga prodhimet e popujve te tjere...

Jemi papunetore dhe dembele te pashoq...

Gjuha eshte organizem i gjalle. Ashtu sic jane dhe popujt. Zhvillohen, perpunohen, perparojne... Nuk zhvillohen, primitivizohen, vdesin.

Ne kete kuptim (kendveshtrim) gjuha shqipe qendron me mire sesa realiteti i popullit qe e perdore ate.

Personalisht besoj ne pamundesine e gjuhes shqipe. Fatkeqesisht.
Gjuha shqipe nuk e perballon dot zhvillimin e shkences, teknologjise se larte, kultures, artit dhe filozofise boterore... ose te popujve te zhvilluar.

(Nese iu intereson, edhe nje mendim personal ne lidhje me mbrojtjen, zhvillimin dhe pastertine e gjuhes shqipe) Mendoj se gjuha e paster shqipe mund te ruhet vetem atehere kur ndalohet. Per te vetmen arsye sepse mendoj se ne shqiptaret jemi i vetmi popull ne bote qe kemi IDENTITET NEGATIV.
Krejt bota kur identifikohet thote: Une jam ...!
Ne shqiptaret identifikohemi me: Une nuk jam! ...nuk jam shka, nuk jam arap gabel, nuk jam kaurr, nuk ha mish thiu, nuk jam peder, nuk jam kosovar, nuk jam pacifist, nuk jam radikal, nuk jam rugovist, nuk jam thaqist... nuk jam... nuk jam...
Vdesim per flamur kur ai na ndalohet! E psh*rrim flamurin kur ai na lejohet!
Vdesim per gjuhen shqipe kur ajo na ndalohet! E psh*rrim e flliqim gjuhen shqipe kur ajo na lejohet!

Pra, nuk eshte per t'u ankuar gjuha... ajo qendron me mire se vetė ne... ajo eshte e paster... ne nuk jemi...
Gjuha shqipe qendron e paster edhe sot... fale disa burrave e grave qe dikur kane besu ne Shqiptari e ne nje dicka qe sot quhet Komb Shqiptar... e per kete besim ata edhe i pergjaken me gjakun e tyre edhe flamurin edhe shkronjat e ketij kombi...

Sherrin ua kemi pa a!?.

Llapjani_HH
22-03-10, 18:50
Thaqi : Riformatizimin me qfar fjale do duhej te zavendesohej fjala Riformatizim.

Ose ose Protektoriat qe shpesh here dr. rugova e permendke. Protectoriat me qfar shprehje tjeter do duhej te zavendesohej kjo.Me falni por mjaft mire jemi duke e ruajtur gjuhen sa nacionalitetet na kan ardh ne teper mire jemi. Edhe ndoj dite kemi me ja nis chang chunga me perdor fjale kineze taj maj faj

PROTEKTORATFormė e varėsisė sė njė shteti nga njė shtet tjetėr mė i madh, i cili ushtron kontroll mbi politikėn e jashtme tė shtetit tė varur, ndonėse ky ruan njė farė autonomie tė brendshme dhe disa tė drejta tė kufizuara nė marrėdhėniet ndėrkombėtare; vendi qė ndodhet nėn njė varėsi tė tillė.

LABI
23-03-10, 14:23
Po si eshte e mundur qe nje gabim i bere nga nje gazetar, e i leshuar nga lektori - Athua gabimi i dyfisht nuk te ēon ne ēoroditje !!!! -


Cdo sistem sendertohet dhe jetesohet(funksionon) duke u sherbyer me disa vlera qe ne vete mund t'kene te ngerthyer dhe kundershtite (apo paradoksin). Qe do t'thote , se mund te ngjaje qe i njejti fakt,mjet, gjesend te jet (i dobishem dhe i demshem, i perdorshem apo i paperdorshem, i mire , i keq).

Ngjane qe njerzit me nje grumbull informacionesh me te cilat zoterojne (posedojne);ne pershtypjen e pare (tek tejret 'ne'), te krijoj nje mbrese ne perfytyrim (imagjinate) mbi ate se cfare perfaqeson ---> NJE CILESI TE KONKRETIZUAR ne 'FORME' ... ??!! Se PERFAQESOJNE TE PERKYREREN/persosuren...??!!

ESHTE SHUME E NATYRSHME ; NE NATYREN E NJERIUT PRIRJA (tendenca) PER T'I PASQYRUAR-KONKRETIZUAR SIMBOLIKISHT-VIZUALISHT GJERAT/FENOMENET/DUKURITE.... PASI QE AI (njeriu) nepermjet simbolikes nderlidhe (assocon) gjerat dhe dukurite , ngjarjet/aktualitetet qe ngjajne dhe zhvillohen rreth tij dhe ne natyre... !

MEGJITHATE, KJO S'E TEJKALON KORNIZEN/FORMEN/SIMBOLIKEN..... S'E CFARE GJENDET NE BRENDINE , PERMBAJTJEN E SAJ ... APO NESE GJENDET DIQ, APO ESHTE BOSHE (?!) KJO MBETET ENIGME, PJESE E NJE T'KUPTUARI (PERCEPTIMI) TE JASHTEM QE SHUME LEHT MUND T'JET DHE ILUZION PAMORE/OPTIK.

http://profile.ak.fbcdn.net/v223/1181/53/n619920262_5222.jpg

LABI
23-03-10, 14:32
Nuk flas per te qene te perkryer, mirepo te huazosh kot per qejf, nuk mundem aspak t'a pranoj...Shqipja, sikurse edhe gjuhet e tjera, ka huazuar fjale jo vetem nga gjuha e pushtuesve, por edhe nga gjuhet e popujve me te cilet eshte takuar gjate historise se saj dymijevjecare, si nga greqishtja, sllavishtja, italishtja...etj...
Lexova disa nga antaret, qe thojne "shqipja s'ka shume fjale, keshtu qe do fusesh te huaja ne fjalor"
...


HUAZIMET , SAJESAT (kiqi, shundi) eshte pjesee e MASEE KULTURES (shoqerise industriale)... DOMINIMI (cdo gje) kozmetik, e improvizuara, e castit(momentit) , e rastit..... C'ti bejshh !:rolleyes: :wink:

Idila
07-04-10, 22:16
http://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v217/25/33/522528414/n522528414_406070_4118.jpg

Nė kėtė pemė e cila simbolizon degėt gjuhėsore shohim se gjuha shqipe qėndron pikėrisht tek trungu i pemės. E shikoni edhe ju? Besoj qė po.

Nga kėtu e kemi tė qartė se shqipja ėshtė gjuha-burimi i gjuhėve indo-evropiane.
Atėherė pse neve vet tė bėhemi armiqtė e gjuhės sonė tė bukur e tė dashur?
A ėshtė e domosdoshme ta "pėrlyejmė" duke menduar qė e pasurojmė gjuhėn tonė kurse nė fakt e "mbysim" atė!?

Nuk mund tė duroj dot pa i shkruar edhe kėto vargje nga

Selman Vokshi


TA FLASIM SHQIPEN PA SLLAVIZMA


Ta duam, ta mėsojmė, ta flasim e ta shkruajmė
shqipen tonė tė bukur, pa gabime e bastardime


Pėr ju prindėr shqiptarė,
Pėr ju nxėnės shkollarė,
Kosovare e kosovarė,
Shkrova kėtė poezi,
Me tė vetmen porosi:
“Shqipen tonė tė mrekulluar,
tė dashur e tė praruar,
sa mė parė pėr ta liruar,
prej shkinishtės sė tepruar,
qė aq shumė e ka kapluar,
qė mė nuk duhet duruar,
pa pasur aspak nevojė,
pėr ēdo ditė po e zėmė me gojė.”
Pse dėrzhavė e jo shtet?!
Pse zavodė e jo ent?!
Pse strujė e jo korrent?!
Pse kaish kur ai ėshtė rrip?!
Pse opshtinė e jo komunė?!
Pse vilushkė e jo pirun?!
Pse gollub e jo pėllumb?!
Pse test e jo brumė?!
Pse rekė kur ai ėshtė lumė?!
Pse porez e jo tatim?!
Pse nagradė e jo shpėrblim?!
Pse reshenje e jo vendim?!
E pse i thoni frizhider?
Kur ai ėshtė frigorifer.
Tė flasim shqipen pa gabime
Kjo ėshtė porosia ime.
Pse sobė e jo dhomė?!
Kur e kemi shprehjen tonė?!
Pse gumė e jo gomė?!
Pse stanicė e jo stacion?!
Pse upravlaē e jo timon?!
Pse penzi e jo pension?!
Pse mast e jo yndyrė?!
Pse stub e jo shtyllė?!
Pse pivė e jo birrė?!
Kur tingėllon shumė mė mirė?!
Pse carinėe jo doganė?!
Pse zadrugė e jo kooperativė?!
Pse halinė e jo fustan?!
Pse pasosh e jo pasaportė?!
Po pse shangarepė e jo karrotė?!

Pėr tė folur shqipen mirė
Duhet pasur shumė dėshirė.
Pse krevet e jo shtrat?!
Pse stomak e jo bark?!
Pse plloēė e jo pllakė?!
Pse grealicė e jo nxehėse?!
Pse pod e jo dysheme?!
Pse bubrek e jo veshkė?!
Pse breske e jo pjeshkė?!
Pse praznik e jo festė?!
Pse dnevinik e jo ditar?!
Pse konop e jo litar?!

Pse bollnicė jo spital
Pse vazduh e jo ajėr?!
Pse zejtin e jo vaj?!
Pse poziv e jo ftesė?!
Pse stan e jo banesė?!

Prandaj ta flasim me dėshirė,
Gjuhen tonė shumė tė mirė,
Se ky fjalor i mallkuar
Pa nevojė i huazuar
Shqipen tonė e ka dėmtuar.
Ky fjalor i ēoroditur,
Shqipen tonė e ka tronditur.
Shqipja jonė ėshtė shumė e pasur,
Ėshtė e ėmbėl, ėshtė e dashur,
Ėshtė gjuhė e moderuar,
Ėshtė krejtėsisht e njėsuar,
Ėshtė nė botė e respektuar.
Kėtė kurrė s’duhet harruar.
Prandaj tė flasim me dinjitet,
Me pėrkushtim e me vullnet.
Tė flasim bukur, e tė flasim lehtė,
Tė flasim pastėr siē e do ky vend.
Kėto fjalė tė huaja t’i hedhim nė det.
Dhe t’i harrojmė, pra pėrgjithmonė,
Se nuk kanė vend mė nė shqipen tonė.
Ne se kemi aspak vėshtirė,
Qė shqipen tonė ta flasim mirė.
Gjuhėn e ėmbėl, gjuhėn letrare
Gjuhėn e bukur-gjuhėn amtare.

4peace
09-04-10, 10:22
E pse i thoni frizhider?
Kur ai ėshtė frigorifer.
Frixhider, eshte e vertete qe eshte e marre nga sllavishtja, porse sllavet e kane marre nga anglezet (fridge), kurse frigorifer (frigo) eshte e marre nga italishtja.
Eshte interesante edhe fjala shinė, te cilen e kemi zevendesuar me binar(ė). Per fat te keq, shina eshte me e sakte se binarė, sidomos kur mendojme se ne japoni kemi trena qe ecin ne nje shine, ku nuk mund t'i thuhet binar, meqenese ekziston vetem nje shinė.
Shinė rrjedh nga gjuha gjermane Schiene,(lexohet shine me "i" te zgjatur), pjese hekuri mbi te cilen kalojne trenat (megjithese Shina ka dhe funksione e domethenie tjera).

Per momentin, qe mua me dhimbset me se shumti, eshte huazimi i fjales raport, ne vend te marrėdhėnie. Ne asnje gjuhe (me te cilat kam pune une) nuk ekziston qartesi me e madhe se ne fjalen marrėdhėnie (marr, jap), e kjo te zevendesohet me raport eshte humbje shume e madhe. Ka shume fjale te huazuara nga gjuhet e huaja qe mund te justifikohen disi, por kete fjale nuk mund ta justifikoj assesi.

P.S.
Harrova ta permendi edhe perdorimin e fjales tastjer/tastier, ne vend te tastature. E para eshte fjale e huazuar nga italishtja, e dyta nga gjermanishtja. Pra, mund te perdoren te dyjat njesoj...
...me te drejta te barabarta, spese asnjera nuk eshte fjale shqipe.

***

Fshatari
09-04-10, 10:46
Frixhider, eshte e vertete qe eshte e marre nga sllavishtja, porse sllavet e kane marre nga anglezet (fridge), kurse frigorifer (frigo) eshte e marre nga italishtja.
Eshte interesante edhe fjala shinė, te cilen e kemi zevendesuar me binar(ė). Per fat te keq, shina eshte me e sakte se binarė, sidomos kur mendojme se ne japoni kemi trena qe ecin ne nje shine, ku nuk mund t'i thuhet binar, meqenese ekziston vetem nje shinė.
Shinė rrjedh nga gjuha gjermane Schiene,(lexohet shine me "i" te zgjatur), pjese hekuri mbi te cilen kalojne trenat (megjithese Shina ka dhe funksione e domethenie tjera).

Per momentin, qe mua me dhimbset me se shumti, eshte huazimi i fjales raport, ne vend te marrėdhėnie. Ne asnje gjuhe (me te cilat kam pune une) nuk ekziston qartesi me e madhe se ne fjalen marrėdhėnie (marr, jap), e kjo te zevendesohet me raport eshte humbje shume e madhe. Ka shume fjale te huazuara nga gjuhet e huaja qe mund te justifikohen disi, por kete fjale nuk mund ta justifikoj assesi.

P.S.
Harrova ta permendi edhe perdorimin e fjales tastjer/tastier, ne vend te tastature. E para eshte fjale e huazuar nga italishtja, e dyta nga gjermanishtja. Pra, mund te perdoren te dyjat njesoj...
...me te drejta te barabarta, spese asnjera nuk eshte fjale shqipe.

***

Enciklopedia Wikepedia jep kete sqarim te fjales Frigidaire(frixhider)
qe nuk duket te jete fjale slave:

Frigidaire (marque)
Un article de Wikipédia, l'encyclopédie libre.
Frigidaire est le nom déposé d'une marque industrielle, passé en France et au Québec, par antonomase, comme nom commun pour désigner les réfrigérateurs.
La marque Frigidaire a été créée par la compagnie General Motors en 1918 ; son nom a été choisi par William C. Durant, le fondateur de cette société.

panta_rhei
09-04-10, 11:41
Per momentin, qe mua me dhimbset me se shumti, eshte huazimi i fjales raport, ne vend te marrėdhėnie. Ne asnje gjuhe (me te cilat kam pune une) nuk ekziston qartesi me e madhe se ne fjalen marrėdhėnie (marr, jap), e kjo te zevendesohet me raport eshte humbje shume e madhe. Ka shume fjale te huazuara nga gjuhet e huaja qe mund te justifikohen disi, por kete fjale nuk mund ta justifikoj assesi.Ti para shefit jep raport, apo bėn marrėdhėnie???

P.S. nė kuptimin bukval, raport dmth, "kthim nė shtėpi"... pra diēka qė mbetet pas tė gjitha ngjarjeve e aksioneve... "kthim nė bazė" kthim nė themel tė gjėrave apo ngjarjeve, apo lidhjeve...

Pra marrėdhėnie nuk e zėvendėson fjalėn raport... vetėmse fjalėn raport ne e pėrdorim jashtė kontekstit tė vet.

"Sipas raporteve nga terreni... gjendja atje ėshtė shumė e rėndė..." (paramendoje nė kėtė kontekst shprehjen "raporte seksuale").

Pra, kur ne shqiptarėt e pėrdorim raport nė vend tė marrėdhėnie, ose marrėdhėnie nė vend tė raport, veq sa i thurim lavdi ndonjė idioti qė e ka pėrdorė i pari.

4peace
09-04-10, 12:20
Ti para shefit jep raport, apo bėn marrėdhėnie???

P.S. nė kuptimin bukval, raport dmth, "kthim nė shtėpi"... pra diēka qė mbetet pas tė gjitha ngjarjeve e aksioneve... "kthim nė bazė" kthim nė themel tė gjėrave apo ngjarjeve, apo lidhjeve...

Pra marrėdhėnie nuk e zėvendėson fjalėn raport... vetėmse fjalėn raport ne e pėrdorim jashtė kontekstit tė vet.

"Sipas raporteve nga terreni... gjendja atje ėshtė shumė e rėndė..." (paramendoje nė kėtė kontekst shprehjen "raporte seksuale").

Pra, kur ne shqiptarėt e pėrdorim raport nė vend tė marrėdhėnie, ose marrėdhėnie nė vend tė raport, veq sa i thurim lavdi ndonjė idioti qė e ka pėrdorė i pari.

Une fola per ate cfare e hasi per cdo dite neper pacavurat shqipfolese. Nuk fola per shefat e askujt.

Cdo dite hasim ne shtyp:
"raportet mes dy vendeve", kur mendohet per marredhenie, sikurse "raportet nderkombetare" (bile, shumica e kane ndryshuar "nderkombetare" me "internacionale").
Sot me ra ne sy nje titull:
"Apologjia e Serbise ndaj masakres se Srebrenices"
Cka eshte apologjia?
Pendese/pendim, por ja qe gazetarucit ne fjale i ka ardhur me cool ta perdore apologjine...


***

panta_rhei
09-04-10, 12:35
Une fola per ate cfare e hasi per cdo dite neper pacavurat shqipfolese. Nuk fola per shefat e askujt.

Cdo dite hasim ne shtyp:
"raportet mes dy vendeve", kur mendohet per marredhenie, sikurse "raportet nderkombetare" (bile, shumica e kane ndryshuar "nderkombetare" me "internacionale").
Sot me ra ne sy nje titull:
"Apologjia e Serbise ndaj masakres se Srebrenices"
Cka eshte apologjia?
Pendese/pendim, por ja qe gazetarucit ne fjale i ka ardhur me cool ta perdore apologjine...


***

Apologji nuk do tė thotė pendesė. Bile mė sė largu i rrin kėsaj fjale.

(Fjalėn e lashtė greke, apologji, e kanė pėrvetėsuar edhe tė gjitha gjuhėt e tjera tė forta tė botės... e gjen edhe nė anglishte, apologize).

Nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, shteti i Kosovės dhe miqtė, e kanė bėrė Apologjinė e pavarėsisė sė Kosovės. Nė kuptimin klasik tė fjalės apologji.
Pra, nuk ėshtė kėrkimfalje, as pendesė. Ėshtė njė lloj mbrojtjeje, arsyetimi, argumentimi, skjarimi... Me apologji tregohet pse ėshtė dashtė me ndodhė diēka, edhe pse nuk ka pasė mundsi me ndodhė ndryshe. Ėshtė njė lloj avokature ndaj njė kauze a ēėshtjeje.
Kujto "Apologjia e Sokratit" para gjyqit... sokrati nuk pendohet as nuk kėrkon falje, pas fjalimit tė vet, pra apologjisė sė vet, ai si burrat e merr kupėn me helm edhe e pi. Pranon pasojat.

Serbia nuk ka bėrė apologji ndaj boshnjakėve. Thjeshtė "mbase s'kemi mujtė me ju mbytė krejtve, po ju kėrkojmė falje tash pėr hir tė integrimeve nė BE".

Idila
09-04-10, 12:41
Pendese/pendim, por ja qe gazetarucit ne fjale i ka ardhur me cool ta perdore apologjine...


***
"Cool gazetaruci" - ahahaa
shina eshte me e sakte se binarė,
Edhe pse asnjėra s`mė duket fjalė korrekte shqipe, kryesisht do tė parapėlqeja shprehjen "shina". Sepse kam dhe nė shtėpi derėn e oborrit tek lėviz mbi shina. :d Ndryshe asesi nuk mund ta quajmė kėtė fjalė, qė aq shumė dua qė secila fjalė tė tingėllojė shqip, me domethėnje shqipe.

Pėrshembull pse ta quajmė Frigorifer kurse mund ta quajmė Freskėmbajtėse?

Jam tejet e kėnaqur qė tė paktėn jemi tė vetėdijshėm pėr gabimet tona, mund tė them trashanike.

4peace
09-04-10, 13:11
Apologji nuk do tė thotė pendesė. Bile mė sė largu i rrin kėsaj fjale.

(Fjalėn e lashtė greke, apologji, e kanė pėrvetėsuar edhe tė gjitha gjuhėt e tjera tė forta tė botės... e gjen edhe nė anglishte, apologize).

Nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, shteti i Kosovės dhe miqtė, e kanė bėrė Apologjinė e pavarėsisė sė Kosovės. Nė kuptimin klasik tė fjalės apologji.
Pra, nuk ėshtė kėrkimfalje, as pendesė. Ėshtė njė lloj mbrojtjeje, arsyetimi, argumentimi, skjarimi... Me apologji tregohet pse ėshtė dashtė me ndodhė diēka, edhe pse nuk ka pasė mundsi me ndodhė ndryshe. Ėshtė njė lloj avokature ndaj njė kauze a ēėshtjeje.
Kujto "Apologjia e Sokratit" para gjyqit... sokrati nuk pendohet as nuk kėrkon falje, pas fjalimit tė vet, pra apologjisė sė vet, ai si burrat e merr kupėn me helm edhe e pi. Pranon pasojat.

Serbia nuk ka bėrė apologji ndaj boshnjakėve. Thjeshtė "mbase s'kemi mujtė me ju mbytė krejtve, po ju kėrkojmė falje tash pėr hir tė integrimeve nė BE".
Apologjia e Serbisė pėr Srebrenicėn

<!-- function popitup(url) { newwindow=window.open(url,'name','height=600,width =800,scrollbars=yes'); if (window.focus) {newwindow.focus()} return false; } // -->
E enjte 8 Prill 2010 13:39
Autor: Erhan Türbedar

Vendimi i Kuvendit tė Serbisė pėr tė dėnuar dhe kėrkuar falje pėr vrasjen e 8 mijė boshnjakėve nė Srebrenicė nė korrik tė vitit 1995 pati njė jehonė tė gjerė. Shumica e politikanėve dhe organizatave joqeveritare serbe vendimin nė fjalė e cilėsuan si njė hap tė rėndėsishėm tė Serbisė nė drejtim tė ballafaqimit me tė kaluarėn. Ndėrkaq serbėt e Bosnjės kanė dalė kundėr vendimit tė Parlamentit tė Serbisė pėr Srebrenicėn, kurse boshnjakėt nė pėrgjithėsi thonė se ky vendim pėr ta nuk ka ndonjė domethėnie tė madhe, pėr arsyen se ato qė ndodhėn nė Srebrenicė nuk janė cilėsuar si gjenocid.
Zhvillimi kryesor qė pėrgatiti terrenin pėr marrjen e njė vendimi tė tillė nė Parlamentin e Serbisė pėr Srebrenicėn ndodhi nė vitin 2007. Nėse duhet tė rikujtojmė, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, GJND, mė 26 shkurt 2007 miratoi njė vendim prej 170 faqesh bazuar nė akuzėn pėr gjenocid qė Bosnja-Hercegovina kishte ngritur ndaj Serbisė pėr ngjarjet e viteve 1992-1995.
Shkurtimisht nė kėtė vendim thuhet se gjenocidi ndodhi vetėm nė komunėn e Srebrenicės dhe pėrgjegjės pėr kėtė vepėr ėshtė ushtria e serbėve tė Bosnjės. Kurse masakrat qė janė bėrė jashtė Srebrenicės nuk mund tė cilėsohen si gjenocid me arsyetimin se nuk ka fakte tė mjaftueshme.
Kur ėshtė fjala pėr Serbinė, nė vendim thuhet se Serbia nuk iu pėrmbajt detyrimit pėr tė penguar autorėt e gjenocidit dhe akuzohet pėr mosarrestimin dhe dorėzimin e kėtyre personave nė Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė nė Hagė. Kėto shprehje nė lidhje me Serbinė krijuan tek Beogradi detyrimin pėr tė kėrkuar falje ndaj Bosnjė-Hercegovinės.
Pėrse Serbia e pėrmbushi pas 3 vjetėsh kėtė detyrim pėr tė kėrkuar falje, i cili ishte bėrė i qartė qė nė shkurt tė vitit 2007?
Perėndimorėt pėr njė kohė tė gjatė vazhdojnė ti bėjnė presion Serbisė pėr tė kapur Ratko Mlladiēin, njėrin prej pėrgjegjėsve kryesorė tė gjenocidit tė Srebrenicės. Arrestimi i Ratko Mlladiēit ėshtė edhe njė parakusht pėr fillimin e procesit tė bisedimeve pėr anėtarėsimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian.
Nė anėn tjetėr Brukseli dhe Uashingtoni hedhjen e njė hapi tė tillė nga Serbia e prisnin prej kohėsh. Pėr kėtė arsye shumė analistė me tė drejtė besojnė qė Serbia vendimin pėr Srebrenicėn e ka miratuar nė Parlament me qėllim pėr tė pėrmirėsuar imazhin e saj nė sy tė Brukselit.
Pėrveē kėsaj, kohezioni nė lidhje me vendimin e Parlamentit tė Serbisė pėr Srebrenicėn tė shtyn tė mendosh se prapavija e kėtij vendimi ka tė bėjė me Kosovėn. Siē dihet Serbia nė kuadėr tė luftės sė saj pėr Kosovėn, shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės e ka paditur nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. Pėr kėtė arsye Gjykata brenda vitit 2010 do tė japė opinionin e saj ligjor nė lidhje me pėrputhshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės me drejtėsinė ndėrkombėtare. Nė rast se Gjykata vendos nė favor tė Serbisė, Beogradi mendon se do tė krijohet njė atmosferė e pėrshtatshme pėr tė rinegociuar statusin e Kosovės.
Kėshtu Beogradi nė njėrėn anė pėr shkak tė Kosovės i kushtonte rėndėsi opinionit juridik qė do tė shpallė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, nė anė tjetėr injoronte vendimin qė e njėjta gjykatė kishte marrė nė vitin 2007 nė disfavor tė Serbisė. Ja pra, Beogradi u detyrua tė marrė vendimin nė fjalė nė lidhje me Srebrenicėn me qėllim pėr ti dhėnė opinionit ligjor qė do tė publikojė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė lidhje me Kosovėn njė domethėnie mė tė madhe nė prani tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
Mos pėrfshirja e fjalės “gjenocid” nė vendimin qė pranoi Parlamenti i Serbisė pėr Srebrenicėn, tregon se forcat demokratike nė Serbi nuk janė aq tė forta. Debatet nė Parlamentin e Serbisė nė lidhje me miratimin e vendimit pėr Srebrenicėn, treguan edhe njėherė qė gati gjysma e forcave politike nė kėtė vend vazhdojnė tė jetojnė me mentalitetin e atyre qė udhėhiqnin Beogradin nė vitet 90-tė. Miratimi nė parlament i njė vendimi qė nuk pėrmban fjalėn “gjenocid” pėr shkak tė ekzistencės sė kėtij mentaliteti qė e ēoi Serbinė nga lufta nė luftė, ishte maksimumi qė mund tė bėnte qeveria e Serbisė.
Por megjithėkėtė politikėbėrėsit nė Beograd gjatė pėrgatitjes sė vendimit pėr Srebrenicėn nuk duhej tė vepronin tė udhėhequr nga instinkti pėr tė korrur pėrfitime nė arenėn ndėrkombėtare. Punimet mbi vendimin e Srebrenicės duhej tė bėheshin me vetėdijen pėr tė siguruar ballafaqimin e serbėve me gabimet e sė kaluarės dhe pėr tė dobėsuar ata qė refuzojnė se krimet nė rajon janė kryer “pėr hir tė serbizmit”. Sepse pėrderisa populli serb nuk ballafaqohet me tė kaluarėn e tij, nėpėr rrugėt e Beogradit do tė vazhdojė shitja e afisheve, kupave dhe zbukurimeve tė ndryshme me fotografi tė Radovan Karaxhiēit dhe Ratko Mlladiēit.


Ja teksti origjinal, e mos ma le fajin mua:confused:

***

4peace
09-04-10, 13:13
Apologji nuk do tė thotė pendesė. Bile mė sė largu i rrin kėsaj fjale.

(Fjalėn e lashtė greke, apologji, e kanė pėrvetėsuar edhe tė gjitha gjuhėt e tjera tė forta tė botės... e gjen edhe nė anglishte, apologize).

Nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, shteti i Kosovės dhe miqtė, e kanė bėrė Apologjinė e pavarėsisė sė Kosovės. Nė kuptimin klasik tė fjalės apologji.
Pra, nuk ėshtė kėrkimfalje, as pendesė. Ėshtė njė lloj mbrojtjeje, arsyetimi, argumentimi, skjarimi... Me apologji tregohet pse ėshtė dashtė me ndodhė diēka, edhe pse nuk ka pasė mundsi me ndodhė ndryshe. Ėshtė njė lloj avokature ndaj njė kauze a ēėshtjeje.
Kujto "Apologjia e Sokratit" para gjyqit... sokrati nuk pendohet as nuk kėrkon falje, pas fjalimit tė vet, pra apologjisė sė vet, ai si burrat e merr kupėn me helm edhe e pi. Pranon pasojat.

Serbia nuk ka bėrė apologji ndaj boshnjakėve. Thjeshtė "mbase s'kemi mujtė me ju mbytė krejtve, po ju kėrkojmė falje tash pėr hir tė integrimeve nė BE".
Apologjia e Serbisė pėr Srebrenicėn

<!-- function popitup(url) { newwindow=window.open(url,'name','height=600,width =800,scrollbars=yes'); if (window.focus) {newwindow.focus()} return false; } // -->
E enjte 8 Prill 2010 13:39
Autor: Erhan Türbedar

Vendimi i Kuvendit tė Serbisė pėr tė dėnuar dhe kėrkuar falje pėr vrasjen e 8 mijė boshnjakėve nė Srebrenicė nė korrik tė vitit 1995 pati njė jehonė tė gjerė. Shumica e politikanėve dhe organizatave joqeveritare serbe vendimin nė fjalė e cilėsuan si njė hap tė rėndėsishėm tė Serbisė nė drejtim tė ballafaqimit me tė kaluarėn. Ndėrkaq serbėt e Bosnjės kanė dalė kundėr vendimit tė Parlamentit tė Serbisė pėr Srebrenicėn, kurse boshnjakėt nė pėrgjithėsi thonė se ky vendim pėr ta nuk ka ndonjė domethėnie tė madhe, pėr arsyen se ato qė ndodhėn nė Srebrenicė nuk janė cilėsuar si gjenocid.
Zhvillimi kryesor qė pėrgatiti terrenin pėr marrjen e njė vendimi tė tillė nė Parlamentin e Serbisė pėr Srebrenicėn ndodhi nė vitin 2007. Nėse duhet tė rikujtojmė, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, GJND, mė 26 shkurt 2007 miratoi njė vendim prej 170 faqesh bazuar nė akuzėn pėr gjenocid qė Bosnja-Hercegovina kishte ngritur ndaj Serbisė pėr ngjarjet e viteve 1992-1995.
Shkurtimisht nė kėtė vendim thuhet se gjenocidi ndodhi vetėm nė komunėn e Srebrenicės dhe pėrgjegjės pėr kėtė vepėr ėshtė ushtria e serbėve tė Bosnjės. Kurse masakrat qė janė bėrė jashtė Srebrenicės nuk mund tė cilėsohen si gjenocid me arsyetimin se nuk ka fakte tė mjaftueshme.
Kur ėshtė fjala pėr Serbinė, nė vendim thuhet se Serbia nuk iu pėrmbajt detyrimit pėr tė penguar autorėt e gjenocidit dhe akuzohet pėr mosarrestimin dhe dorėzimin e kėtyre personave nė Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė nė Hagė. Kėto shprehje nė lidhje me Serbinė krijuan tek Beogradi detyrimin pėr tė kėrkuar falje ndaj Bosnjė-Hercegovinės.
Pėrse Serbia e pėrmbushi pas 3 vjetėsh kėtė detyrim pėr tė kėrkuar falje, i cili ishte bėrė i qartė qė nė shkurt tė vitit 2007?
Perėndimorėt pėr njė kohė tė gjatė vazhdojnė ti bėjnė presion Serbisė pėr tė kapur Ratko Mlladiēin, njėrin prej pėrgjegjėsve kryesorė tė gjenocidit tė Srebrenicės. Arrestimi i Ratko Mlladiēit ėshtė edhe njė parakusht pėr fillimin e procesit tė bisedimeve pėr anėtarėsimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian.
Nė anėn tjetėr Brukseli dhe Uashingtoni hedhjen e njė hapi tė tillė nga Serbia e prisnin prej kohėsh. Pėr kėtė arsye shumė analistė me tė drejtė besojnė qė Serbia vendimin pėr Srebrenicėn e ka miratuar nė Parlament me qėllim pėr tė pėrmirėsuar imazhin e saj nė sy tė Brukselit.
Pėrveē kėsaj, kohezioni nė lidhje me vendimin e Parlamentit tė Serbisė pėr Srebrenicėn tė shtyn tė mendosh se prapavija e kėtij vendimi ka tė bėjė me Kosovėn. Siē dihet Serbia nė kuadėr tė luftės sė saj pėr Kosovėn, shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės e ka paditur nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. Pėr kėtė arsye Gjykata brenda vitit 2010 do tė japė opinionin e saj ligjor nė lidhje me pėrputhshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės me drejtėsinė ndėrkombėtare. Nė rast se Gjykata vendos nė favor tė Serbisė, Beogradi mendon se do tė krijohet njė atmosferė e pėrshtatshme pėr tė rinegociuar statusin e Kosovės.
Kėshtu Beogradi nė njėrėn anė pėr shkak tė Kosovės i kushtonte rėndėsi opinionit juridik qė do tė shpallė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, nė anė tjetėr injoronte vendimin qė e njėjta gjykatė kishte marrė nė vitin 2007 nė disfavor tė Serbisė. Ja pra, Beogradi u detyrua tė marrė vendimin nė fjalė nė lidhje me Srebrenicėn me qėllim pėr ti dhėnė opinionit ligjor qė do tė publikojė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė lidhje me Kosovėn njė domethėnie mė tė madhe nė prani tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
Mos pėrfshirja e fjalės “gjenocid” nė vendimin qė pranoi Parlamenti i Serbisė pėr Srebrenicėn, tregon se forcat demokratike nė Serbi nuk janė aq tė forta. Debatet nė Parlamentin e Serbisė nė lidhje me miratimin e vendimit pėr Srebrenicėn, treguan edhe njėherė qė gati gjysma e forcave politike nė kėtė vend vazhdojnė tė jetojnė me mentalitetin e atyre qė udhėhiqnin Beogradin nė vitet 90-tė. Miratimi nė parlament i njė vendimi qė nuk pėrmban fjalėn “gjenocid” pėr shkak tė ekzistencės sė kėtij mentaliteti qė e ēoi Serbinė nga lufta nė luftė, ishte maksimumi qė mund tė bėnte qeveria e Serbisė.
Por megjithėkėtė politikėbėrėsit nė Beograd gjatė pėrgatitjes sė vendimit pėr Srebrenicėn nuk duhej tė vepronin tė udhėhequr nga instinkti pėr tė korrur pėrfitime nė arenėn ndėrkombėtare. Punimet mbi vendimin e Srebrenicės duhej tė bėheshin me vetėdijen pėr tė siguruar ballafaqimin e serbėve me gabimet e sė kaluarės dhe pėr tė dobėsuar ata qė refuzojnė se krimet nė rajon janė kryer “pėr hir tė serbizmit”. Sepse pėrderisa populli serb nuk ballafaqohet me tė kaluarėn e tij, nėpėr rrugėt e Beogradit do tė vazhdojė shitja e afisheve, kupave dhe zbukurimeve tė ndryshme me fotografi tė Radovan Karaxhiēit dhe Ratko Mlladiēit.


Ja teksti origjinal, e mos ma le fajin mua:confused:

***

Idila
09-04-10, 16:29
Pra marrėdhėnie nuk e zėvendėson fjalėn raport... vetėmse fjalėn raport ne e pėrdorim jashtė kontekstit tė vet.

Raportoi panta_rhei
Cilat janė raportet mes shteteve Shqipėri - Greqi?

Si mund ta sqarojmė tani fjalėn raport?
A ndodhet nė vendin e duhur e njėjta fjalė, nė dy fjali tė ndryshme?

panta_rhei
09-04-10, 17:25
Raportoi panta_rhei
Cilat janė raportet mes shteteve Shqipėri - Greqi?

Si mund ta sqarojmė tani fjalėn raport?
A ndodhet nė vendin e duhur e njėjta fjalė, nė dy fjali tė ndryshme?
Nuk di si ia bėn pėr, mirėpo shumė mirė tė rrin roli i fėmijės sė padjallėzuar :wink:

P.S. lexoje komplet atė postimin prej nga ke shkėputė kėtė citatin... ndoshta tė ndihmon.

Idila
09-04-10, 18:10
..........................

Oqeani
09-04-10, 18:21
..........................

Tani nuk paska keqeperdorim ! Nje thenie ne menyre telegrafike !

shfletuesi_
09-04-10, 18:47
Dhe ati ju thaft dora qe perbuze kete gjuhe hyjnore.... vendosja dikush shenjat e pikesimit ejat pa ze edhe le te vazhdon :)

Oqeani
09-04-10, 18:52
Dhe ati ju thaft dora qe perbuze kete gjuhe hyjnore.... vendosja dikush shenjat e pikesimit ejat pa ze edhe le te vazhdon :)

Psrej kur paskemi - e - pa zė !!!

A vertete dikush ka:
ē - te forte dhe te bute !!!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

shfletuesi_
09-04-10, 19:06
Psrej kur paskemi - e - pa zė !!!

A vertete dikush ka:
ē - te forte dhe te bute !!!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Hahahahaha


Qeni edhe Ceni 1 shkronje i dallon eshte rrezik qe cenit ti ngjitet zingjiri e qenit jo :P hahaha kush eshte pak qorr.

panta_rhei
22-04-10, 15:39
Gjyshat tonė, eh paēin dritė!
Njerz koktrashė, kurgja s'kanė dijtė:
.......... Jan kenė t'hutuemun!...
Ata t'mjerėt s'kan dijtė athera,
as buon giorno, as kali spera,
as sabah sherif teheir-ollsun!
Na sot jem pėr t'u lavdue,
dijmė me folė, me bisedue
.......... nga mendja jem holluemun!
Ēojmė n'dhe t'huej djalin m'u msue,
kombin tonė m'e pėrparue,
.......... dhen tonė m'e nderuemun;
rri n'shkollė djali pesė - gjashtė vjet,
kur vjen n'Shkodėr, shqyp nuk flet,
.......... Shqypen ka harruemun!!!!
Kur flet shqyp, asht ēud m'e ndi
Gjys-pėr-gjys tue e pėrzi
.......... me fjalt t'gjuhve t'hueja!...
Thotė: me thanė la verita
ktu nė Shkodėr sot diēka
..........j an civilizuemun...
La gioventu ka studiue
di me folė, me ragionue
.......... po m'vjen mirė: bravissimo!
Veramente, n'shkolla t'hueja
me kenė me studiue dhe grueja,
.......... kish me u ndritė il popolo,
Se n'dhe t'huej asht rispettata,
grueja asht emancipata,
.......... nuk asht schiava e burrave!...
Dhe kah ana e Toskenis
ku janė shkollat e Greqis,
.......... ēud asht me i ndigjuemun;
atje Toskat t'thotė gjithehera:
mirėmbrėma, kali mera
.......... si ta kam, kalla mu ise?!
Thuej: ē'po bahet nga Greqija?
T'thotė: atje ėshtė elefterija,
.......... bota ėshtė e gėzuarė!!!
Nga Jakova e nga Pesrendi,
n'Stara Serbia(?!) ku i kishteni
.......... msohet n'shkolla t'serbėve,
tue folė shqyp t'thotė me pahir:
si ja brate, nadja e mirė,
.......... dobro itro, kakoti?...
E kshtu gjuha po shėmtohet,
dhe kshtu kombi po mjerohet
.......... nga shkollat e hueja!...


Kjo poezi eshte shkruar nga Filip Shiroka ne vitin 1889.

Idila
22-04-10, 16:04
Gjuhėtarėt: Dėmtimi i terminologjisė shqipe vjen nga keqpėrdorimi i gjuhės Zhvillohet konferenca shkencore “Gjendja dhe zhvillimi i terminologjisė shqipe, probleme e detyra”
http://www.sot.com.al/images/stories/Kulture/akademia-shkencave.jpgDėmtimi i terminologjisė shqipe vjen nga keqpėrdorimi i gjuhės, kėshtu u shprehėn dje gjuhėtarėt nga Shqipėria dhe Kosova nė konferencėn shkencore "Gjendja dhe zhvillimi i terminologjisė shqipe, probleme e detyra”. Konferenca e parėn llojin e saj mbi kėtė temė u organizua dje nė mjediset e Akademisė sė Shkencave nė Tiranė. Nė kėtė konferencė, tė organizuar nga Akademitė e Shkencave tė Shqipėrisė dhe Kosovės dhe Qendrės sė Studimeve Albanologjike, u theksua se terminologjia mbetet problem parėsor nė botėn e globalizmit. Ardian Marashi drejtor i Qendrės sė Studimeve Albanologjike, theksoi nė kumtesėn e tij nė kėtė konferencė se roli i terminologjisė ėshtė parėsor.“Roli i terminologjisė ėshtė parėsor, pasi terminologjia shėrben edhe si kapital i tė gjitha mjeshtėrive dhe dijeve qė huazohen nga bota”, pohoi Marashi.
Mė tej nė fjalėn e tij ai vijoi tė tregonte se nė botė janė marrė masa tė shumta pėr tė ruajtur terminologjinė e ēdo gjuhe, ku ai pėrmendi Francėn dhe Kanadanė. “Nė Francė, nė ēdo ministri apo institucion shtetėror funksionon dhe njė sektor, i cili rregullon dhe pastron terminologjinė,po ashtu dhe nė Kanada ekziston njė fjalor me mė tepėr se tre milion fjalė me terma dhe veprimtari tė ndryshme; Organizata e Kombeve tė Bashkuara ka nė shėrbim tė saj dhe njė sistem tė referencės dhe terminologjisė, etj”, tregoi Marashi. Ndėrsa drejtori i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė Gudar Beqiraj theksoi nė fjalė e tij rėndėsinė e kėsaj konference, pasi ajo u shėrben tė gjithė shqiptarėve. “Ėshtė njė konferencė shumė e rėndėsishme nė fushėn e gjuhėsisė, por kjo na shėrben tė gjithėve. Unė kam qenė njė nga kontribuesit pėr projektin qė ne kemi sė bahsku me Akademinė e Shkencave tė Kosovės, por jo nė pozicionin qė kam sot, por si matematikan, pėr tė realizuar kėtė fjalor qė ėshtė i domosdoshėm qė ne tė mos kemi terma me shumicė tė huaj. Nga kėto kumtesa qė u mbajtėn aty unė megjithėse nuk jam i fushės i dėgjova me vėmendje dhe kėnaqėsi”, tha drejtori Beqiraj.

Idila
22-04-10, 16:05
Nė kumtesėn e tij zėvendėsministri i Arsimit dhe Shkencės, Halit Shamata, theksoi se: "Megjithėse ndėr vite, qė prej rilindėsve e nė vijim, janė marrė masa pėr ruajtjen e terminologjisė, sot nė Shqipėri kjo fushė ka ende probleme”. Por pjesė e rėndėsishme e kėsaj konference ishin dhe kritikat nga gjuhėtarėt. Duke kritikuar terminologjinė e pėrdorur nė media nga politikanėt dhe biznesmenėt, prof. Hėna Pasho theksoi se: “Dėmtimi i terminologjisė vjen dhe nga keqpėrdorimi i gjuhės”. Si tipar mė tė dukshėm tė kėtij dėmtimi, prof. Pasho cilėsoi huazimin e fjalėve nga gjuhėt e huaja, tė cilat e kanė dhe nė gjuhėn tonė njė term tė barazvlefshėm. Prof. Agron Duro nga Instituti i Gjuhėsisė tregon se problemi themelor ėshtė dėmtimi i terminologjisė shqipe nga ato tė huaja. “Sigurisht qė kjo ėshtė konferenca e parė qė bėhet pėr terminologjinė dhe ėshtė njė bilanc qė nga Rilindja, qė nga punėt qė janė bėrė pėr terminologjinė nė atė kohė. Problemi themelor ka qenė ndėrtimi i terminologjisė sa mė shqip, dhe ne sot jemi nė kėto hulli punėsh qė bėhen pėr shqipėrimin e terminologjisė. Shqipėrimi i terminologjisė ėshtė njėra anė e problemit dhe ana tjetėr me sistemimin e terminologjisė, qė ka tė bėjė me hartimin e fjalorėve treminologjikė dhe sidomos pasqyrimi i terminologjisė, jo vetėm nė fjalorėt terminologjikė, por dhe nė fjalorėt gjuhėsorė.
Edhe nė kėta fjalorė janė njė numėr i madh tremash. Sipas llogaritjeve vetėm fjalori i vitit 1980 ka rreth 10mijė terma tė pastra,qė do tė thotė qė janė tė identifikuara, por ka dhe probleme tė tjera qė lidhen me termat nė tekste, ku pėrplasen termi i huaj me atė shqip. Kėtu nė radhė tė parė del si problem teknologjia e informatikės. Ne kėtė e quajmė terma dytėsorė, p.sh mouse, mi apo miush nė fjalorin e vitit 2006”, theksoi prof. Duro. Mė tej sipas tij termat nė gjuhėn angleze janė tė pashmangshėm nė gjuhėsh shqipe. “Them se futja e anglishtizmave nė gjuhėn shqipe ėshtė njė dukuri e papėrballueshme dhe nuk ke se ē’ti bėsh se kėto terma futen nė sasi tė mėdha, dhe ka dy probleme.
I pari ėshtė se ato mund tė jenė tė vetme dhe nuk gjejnė njė nė shqip, por kur ka tė tjera si p.sh. pasword mund ti thuash fjalėkalim, kėshtu qė nga ana e standardizimit tė terminologjisė dalin shumė probleme dhe mė themelori ėshtė se cilėt duhet tė zgjedhėsh. Problemi ėshtė qė me forcat e pėrbashkėta tė punohet nė fushėn e terminologjisė, pra gjuhėtari, terminolog dhe specialist, tė cilėt duhet tė jenė tė tre bashkė. Deri tani tė metat themelore nisen pikėrisht nga mos bashkėrendimi i punė sė kėtyre tre hallkave”, cilėsoi ndėr tė tjera gjuhėtari Duro. Nga Akademia e Shkencave tė Kosovės prof. Latif Susuri thekson se: “Kjo ėshtė konferenca e parė e kėsaj natyre pėr terminologjinė shqipe. Gjuha shqipe nė Kosovė ėshtė nė nivel tė zhvillimit,por dhe ne kemi pasur shumė probleme pėr sa i pėrket ndikimit tė serbokroatishtes tė gjuhėn shqipe, qė flitet nė Kosovė. Kjo ėshtė hasur mė shumė nė pėrkthimet e ndryshme, por tani po shkon mirė pasi ka shumė fjalor terminologjikė dhe ka shumė punime shkencore.
Ne me gjithė ato punime qė ne kemi bėrė me fjalorėt duhet tė ekzistojė njė bankė e tė dhėnave, ku tė grumbullohen, sistemohen dhe do tė ruhen qė mos tė humbi, dhe tė shkojė drejt standardizimit tė pėrdorimit tė termave. Pėrdorimi i tremave nga gjuha angleze nė atė shqipe shumė herė nuk kuptohet nga njerėzit”, theksoi prof. Susuri. Ndėrkohė qė sipas tij, mbajtja e kėsaj konference do tė behet tashmė njė traditė dhe do tė vazhdojė dhe nė Kosovė.

Agjensia e Lajmeve "SOT"

Idila
22-04-10, 16:18
“Jo, debateve boshe, ta lėmė gjuhėn tė rrjedhė”

Tėrhequr mė 22 Shkurt 2010Alma Mile

Dita Ndėrkombėtare e Gjuhės Amtare (21 shkurti), shpallur nga UNESCO, e gjen shqipen me jo pak probleme. Fjalė tė huaja, deformim strukturor, etj., tė lidhura me kontekstin e ri tė zhvillimit nė Shqipėri, por edhe me problemin e mėsimdhėnies nė shkollat tona. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Panorama”, Dekani i Fakultetit tė Histori-Filologjisė, Shezai Rrokaj flet pikėrisht pėr kėto probleme dhe si mund tė zgjidhen ato. Data 21 shkurt ėshtė shpallur nga UNESCO si Dita Ndėrkombėtare e Gjuhės Amtare. Kjo ditė e gjen shqipen me ato probleme qė kanė gjithė shqiptarėt, njė gjuhė tė zhvilluar, dinamike, qė ka sfiduar tė gjithė kufijtė imagjinarė politikė. Pra njė gjuhė qė rrjedh bashkė me idetė, me konceptet, institucionet. Pėr shkak tė hapjes ėshtė e detyruar tė pėrballet me trysninė e globalizmit, me futjen e fjalėve tė huaja, deformimet strukturore, ēka janė tė pashmangshme nė njė shoqėri qė ridimensionohet ekonomikisht dhe politikisht. Por me kalimin e kohės, vetė njerėzit qė flasin gjuhėn, i bėjnė thirrje kujtesės sė tyre nė mėnyrė qė nė njė kohė tė mėvonshme imunizimi gjuhėsor tė triumfojė mbi shpejtėsinė e madhe me tė cilėn futen fjalėt e huaja. Shqipja futet nė 30 gjuhėt e botės, se e kalon kufirin 10 milionė folės. Gjuha shqipe ėshtė zhvilluar nė situata nga mė tė ndryshmet. Ka qenė njė gjuhė e nėnshtruar nga tėrėsia e kolonėve, qė kanė shkelur barin shqiptar, si nga ata perėndimorė, ashtu dhe lindorė, duke filluar qė nga visigotėt, romakėt, sllavėt, turqit, etj.
Nė njė histori tė ndėrlikuar si kjo e jona, si ka mundur tė mbijetojė gjuha shqipe?

Idila
22-04-10, 16:19
Gjuha shqipe ka pėsuar mbi kurrizin e vet, tėrėsinė e rrebesheve qė i ka rezervuar koha, por si feniksi ėshtė ngritur nga hiri dhe ka mbijetuar edhe nė kohėt, kur nuk ka pasur asnjė lloj institucioni pėr ta ruajtur, as akademi e kancelari. Kjo pėr shkak tė diēkaje shumė tė ēuditshme, qė tė gjitha gjuhėt e kanė, por shqipja nė veēanti. Popujt e tjerė i kanė mbajtur tė unifikuar edhe dukuri tė tjera qė janė elementė tė etnisė. Shqiptarėt kanė pasur vetėm dy elementė themelorė, gjuha dhe gjaku, qė nuk e kanė tradhtuar dhe shpėrbėrė shqiptarin. Ndėrsa problemi i fesė, qė nė disa vende ka qenė unitar, tek ne, nuk ka qenė i tillė, sepse ne kemi njė larmi fetare dhe feja i ka shėrbyer shqiptarėve, sa herė ėshtė kėnduar nė shqip. Marrim si shembull arbėreshėt, nėn trysninė e kulturės italiane dhe Vatikanit, qė rezistuan, duke ruajtur edhe ortodoksinė, pikėrisht se nė qishė (kishė), prifti kėndonte nė gjuhėn shqipe. Pra gjuha ėshtė gjėja mė e ēmueshme, qė ka njė vend. Wilhelm Fon Humboldt thotė qė gjuha e njė populli ėshtė shpirti i tij dhe shpirti i tij ėshtė gjuha e tij. Tė flasėsh shqip nuk do tė thotė tė pėrdorėsh mjetet e gjuhės pėr tė komunikuar nga njė folės tek tjetri. Ne jemi shqiptarė, jo se flasim shqip, por siē thoshte Umberto Eco, gjuha ėshtė ajo gjė qė e ka bėrė njeriun njė fakt gjuhėsor. ēdo shqiptar ėshtė njė rrjet gjuhėsor, njė burim informacioni, pasuri kulturore qė komunikon nė mėnyrė tė dyfishtė shqip, pėrmes asaj qė jemi dhe asaj qė themi.
E ndėrsa shqipja i ka shpėtuar kaq shumė rrebesheve, nuk mendoni se duhet ta shpėtojmė nga vetė shqiptarėt qė e keqpėrdorin atė?

Idila
22-04-10, 16:19
Nuk dua tė pajtohem me mendimet e pesimistėve, sipas tė cilėve fatkeqėsia Shqipėrisė i vjen nga vetė shqiptarėt. Gjuha shqipe dhe vetė shqiptarėt nuk mund tė jenė as mė tė mirė, as mė tė kėqij se ky produkt qė ne sot kemi, qė vjen nga njė konvertim i njė shumėsie faktorėsh historikė, kulturorė, ekonomikė, shoqėrorė, etj. E keqja e gjuhės shqipe, nuk i erdhi nė kohėn e mungesės sė institucioneve, jo mė t'i vijė sot. Ka njė shqetėsim tė madh pėr mėnyrėn se si ne flasim shqip, se si ajo ndikohet nga gjuhėt e tjera, apo pėr mėnyrėn se si mėsohet nė shkolla. E kemi tė lehtė ta gjejmė problemin tek tjetri, por pak herė i bėjmė pyetje vetes se ē'gjė e bėn gjuhėn tonė kaq problemore nė disa raste tė caktuara. Si shumė tė tjerė besoj shumė, qė gjuha ėshtė njė element kulturologjik, identiteti. Hajdegeri thoshte se gjuha ėshtė strehėza, ku futet njeriu dhe dua tė besoj se nėse duhet tė shkojmė drejt prirjes pėr ta pėrsosur njė shqiptar, pėr ta bėrė atė me njė dimension mė demokratik, mė emancipues, kjo do tė vijė nė mėnyrė tė pėrshkallėzuar me pėrvetėsimin dhe pėrsosjen e gjuhės.
Si mund ta arrijmė pėrsosjen e gjuhės?
Faktori i parė ėshtė shkolla, e cila detyrimisht luan njė rol tė rėndėsishėm nė pikėpamjen e mėsimit, pasurimit dhe respektimit tė normės gjuhėsore. Shkolla e ka pėr detyrė kėtė rol, ashtu si edhe institucionet e larta, si institutet, akademitė, shoqatat e gjuhėtarėve, shteti nė tėrėsi. Ajo pėr tė cilėn ne kemi nevojė ėshtė qė shqiptarėt tė jenė sa mė pranė shqipes. Mė mirė tė pėrdorim njė fjalė shqipe, qoftė kjo edhe dialektore, se sa njė tė huaj, sepse nė fund tė fundit dhe asaj ne i japim mundėsinė pėr tu integruar nė gjuhė. Nga ana tjetėr mendoj se shqiptarėt i ka prirė njė fat i madh. Kufijtė u hapėn dhe sot njerėzit lėvizin dhe bashkė me ta dhe idetė, strukturat. Kjo bėn qė tė mos shikojnė njėri-tjetrin si tė huaj, por si nė pasuri gjuhėsore. E rėndėsishme ėshtė tė komunikosh, t'i lėsh format tė rrjedhin natyrshėm, tė mos marrėsh pozicione krahinoriste, a thua se kjo gjuhė letrare do tė ishte mbėshtetur mbi gegėrishten do tė ishte mė fisnike se sa mbi toskėrishten. Toskėrishtja ėshtė po aq shqip sa gegėrishtja dhe gjuhėtarėt nuk duhet tė marrin pozicione tė tipit krahinorist, ashtu sikundėr ka disa tendenca pėr tė krijuar tė ashtuquajturėn gjuhė letrare "kosovarisht".

Idila
22-04-10, 16:21
Do tė ishte e mundur njė gjė e tillė?
Nuk hyn nė asnjė koncept teorik tė pranueshėm sot, identifikimi i gjuhės me shtetin. Dihet qė shteti nuk identifikohet me gjuhėn, nė tė kundėrt ēdo tė bėhej nė Zvicėr, nė Amerikė, Gjermani, etj. Tė ndash shqipen, sot kur shoqėria po priret drejt globalizimit, do tė thotė tė ndjekėsh rrugėn e Don Kishotit qė shkon dhe bėn luftė me mullinjtė e erės. Ajo qė i kėrkohet shqipes ėshtė tė mėsohet mirė si pasuri kombėtare nė tė gjitha institucionet qė merren me punimin e gjuhės shqipe dhe tė mos lejohet keqpėrdorimi i saj nė institucione, si shtėpitė botuese, gazetė, administratė, nė shkresat qė nxjerrin, pėr tė qenė shumė tė kujdesshėm. Ta lėmė gjuhėn tė rrjedhė dhe tė mos i vemi pengesa artificiale.
Pra, pavarėsisht debateve pėr gjuhėn standarde, hapjen e saj, etj, shqipja do tė rrjedhė nė shtratin e vet?
Shqipja rrjedh nė shtratin e vet. Si mund tė flasim pėr dialektet, kur vetė zhvendosja demografike e shqiptarėve i ka kthyer tė folmet dhe dialektet, thjesht nė konfiguracione klasike, tė cilat nuk kanė asnjė fakt real. Dialekt quhet njė e folur qė kufizohet nė njė territor tė caktuar. Sot shqipja ka shkuar nga koncepti i dialektit, nė njė koncept mė tė gjerė demografik-sociologjik. Rrjedhja, qarkullimi nė tė gjitha dejet materialo-shpirtėrore tė shqiptarėve ėshtė siguria mė e madhe qė shqipja tė mbijetojė.
Meqė pėrmendėm shkollat, pėrse ajo ėshtė e "pafuqishme" pėr tė na e mėsuar shqipen ashtu si duhet?
Nė kėndvėshtrimin tim ka probleme vėrtetė shqetėsuese. Sė fundmi shkolla jonė ka pėrmirėsime nė metodologji dhe tekste, por nė pėrgjithėsi ėshtė konceptuar sikur tė gjithė shqiptarėt do tė bėhen gjuhėtarė. Nė mėnyrė shumė agresive fėmijėve tanė u jepet njė aparat metalinguistik, i cili nuk u jep kohė tė mendojnė dhe tė shkruajnė shqip. Shkolla jonė vuan nga disa defekte. I pari ėshtė se ka shumė informacion, qė mė shumė kėrkohet tė mėsohet mekanikisht, duke mos u lėnė kohė fėmijėve tė mendojnė me kokėn e tyre, pra ėshtė njė shkollė "pėrmedshiste". Shkolla ėshtė e ngarkuar me shumė informacion tė vjetruar, qė ka bėrė qė bashkė me aparatin metodik tė teksteve, tė mos nxisė nė masėn e duhur, tė mėsuarin krijues. Ky ėshtė njė problem pėr gjithė tekstologjinė shkollore. Problemi i dytė nga i cili vuan shkolla jonė ėshtė niveli i mesatarizmit nė tekst. Ne bėjmė tekste tė shtatės, tė cilat janė mirė pėr ata tė pesės qė duan tė ngjiten nė kėtė nivel, po ata qė kanė inteligjencėn e dhjetės, pėrse duhet tė zbresin? Tekstet duhet tė kenė njė hapėsirė dimensionale perceptuese, qė t'i pėrgjigjen moshave qė i studiojnė sipas klasave. Dhe sė fundi ėshtė mekanicizmi i tė mėsuarit tė gjuhės shqipe, njėlloj si tė gjitha shkencat e tjera. Nuk ka dallim gjuha nga kimia, fizika. Ndėrkohė qė gjuha pėrdoret jo vetėm si e tillė, por edhe pėr tu shprehur nė kimi e fizikė. Tekstologjia jonė pėr fat tė keq, ende nuk ka pėrqendruar shkollėn tek nxėnėsi, sesi ai tė flasė mirė, natyrshėm nė gjuhėn e vet. Gjuha ėshtė natyrore, nuk ėshtė metalinguistikė. Tė heqim dorė nga koncepte qė ata mė vonė do t'i mėsojnė, nėse do tė duan tė bėhen gjuhėtarė, astronautė, fizikanė, etj. Atėherė mė shumė se kundrinori, do t'u duhet tė flasin shqip pastėr dhe drejtė.

Idila
22-04-10, 19:02
Anėtarė tė nderuar, le tė mundohemi/mendohemi se si mund t`i shqiptojmė fjalėt shqip nė vend tė fjalės sė huaj?!

Pėrshembull
adash; ka prejardhje nga gjuha turke. Kur dy persona kanė tė njėjtin emėr. Mė shqip do tė tingėllonte emnak.

agrar - kjo fjalė ka prejardhje nga gjuha italiane, qė fatkeqėsisht sot me kėtė fjalė e kemi zėvendėsuar fjalėn e bukur dhe tė qartė shqipe bujqėsore.

akcenti - ėshtė fjalė e huaj qė sot kryesisht pėrdoret si term gjuhėsor dhe muzikor. A nuk do tė tingėllonte mė bukur fjala shqipe theks duke e pėrjashtuar atė fjalė tė huaj nga gjuha jonė?

akoma - hala ( akoma- fjalė tė cilėn vet e pėrdorė si shpesh) ėshtė e huazuar nga greqishtja, ndėrsa hala - nga turqishtja dhe nė gjuhėn shqipe ka domethėnjen ende, edhe ca, pėrsėri, edhe mė, etj.

aleti - edhe kjo fjalė ėshtė shumė e vjetėr e qė herėt ėshtė futur nė gjuhėn tonė. Mė e dobishmja do tė ishte tė themi vegėl pune ose mjet.

asistent - asistoj - kėto dy fjalė tė huazuara lehtė mund tė zėvendėsohen me fjalėn e bukur shqipe ndihmė. Kur themi jam asistent i profesorit, inxhinierit, mund tė themi jam ndihmės i inxhinierit. Edhe fjala asistoj zėvendėsohet me fjalėt ndodhem, marr pjesė, jam i pranishėm.

etj, etj,

Idila
22-04-10, 22:06
Nė rregull Panta, po pse ē`mendove ti se mos jam ndonjė albanologe unė?
Do tė ishte tepėr produktive(frytėdhėnėse) dhe primare(parimore) pėr tė gjithė ne nė qoftėse do ta gjenim bashkėrisht fjalėn shqipe nė vend tė fjalės sė huaj. Edhe pse kemi dhe nga fjalėt e huazuara tė cilat kanė emrin origjinal tė tyre nga firma apo zbuluesi pėrkatės, si pėrshembull: kemi kompjuterin, telefonin etj, tė cilat nuk ndryshojnė pėrkah emri pamarrė parasysh se nė cilėn gjuhė tė botės bėjnė pjesė.

OK Idila, pse nuk provon njėherė me kėto:

Qeveri,=
politikė,=
ekonomi,=
motor,= motoēikletė
shkollė,
super,= Shkėlqyeshėm
naftė,= (S`ka si ia ndryshon emrin sepse nuk e kemi zbuluar ne :d)
makinė,=
veturė,
automobil,
karrocė,
ministėr,
telefon,
kompjuter,
letėr,
aeroplan,
automatik,
gomė,
stil,=qėndrim
frizurė,=balluket (hahah)
xhaketė,= xhaketė e jo jakne apo pardesy
jakne,
pardesy,
peisazh,
portret,
temė,
kapitull,
titull,
uniformė,
pizhama,
formė,=mėnyrė
formalitet,
postė,
elektronikė,
propozim,=
draft,
formular,
dialekt,
votė,
kandidat,
shallė,
dhe
Idilė.

...cilat janė fjalėt e gjuhės sė pastėr shqipe pėr kėto fjalė tė huaja.

Tė tjerat po ti lė ty tani. ;)

Idila
22-04-10, 22:31
dmth ti mendon se motoēikletė ėshtė fjalė shqipe dhe jo e huaj (po motor i aeroplanit pėr shembull)?!

xhaketė, anglisht jacket (qė lexohet xhaket), gjermanisht jacke, frengjisht pardesy

stil i shkrimit, sipas teje ėshtė qėndrim i shkrimit?!

shumė mirė Idila ("shumė" ėshtė latinisht "summ")...

Nuk mendoj se je albanologe, pėrkundrazi, mendoj se kėso gjėrash ty ta thejnė kurrizin nga pesha tepėr e rėndė.
More unė e pata fjalėn, pėrshembull, biēikletė-motoēikletė dmth, me motor.
Nuk e kuptoj se ēfarė ta theu ty kurrizin apo shpinėn? lol
Sa vėrsulės shkrimi yt sikur tė kapa pėr fyti!

Natėn e mirė e bėfsh ;)

Idila
22-04-10, 23:21
Ncuk, Idila, jo pasha Zotin s'mė kape pėr fyti!
Unė thjeshtė i konsideroj hipokritė dhe i urrej ata qė kėmbėngulin tė thirren nė gjėra qė nuk ua kanė idenė.

Kur mundohen ta mbrojnė tė tillėt, mjerė gjuha shqipe, thuaj!
Kėmbėngulėse? O njerėz, ejani dhe mbusheni mendjen! Ja vdekje ja liri! :p

Pastaj...
...tė tillė mė konsideron ti mua?

Ndihem tej mase e privilegjuar pėr konsideratėn nga lartmadhėria e juaj tė marr njė kompliment tė tillė.
Ėshtė unik dhe i paharrueshėm! LOL

Artisti
24-04-10, 12:58
Ncuk, Idila, jo pasha Zotin s'mė kape pėr fyti!
Unė thjeshtė i konsideroj hipokritė dhe i urrej ata qė kėmbėngulin tė thirren nė gjėra qė nuk ua kanė idenė.

Kur mundohen ta mbrojnė tė tillėt, mjerė gjuha shqipe, thuaj!Zoti Pantha, reagimi juaj ėshtė njė shenjė pėr tu ēuditur.Shenjė e cila na jep tė kuptojmė se ju i urreni ata tė cilėt me njė Art shumė tė butė komunikues, mundohen ta luftojnė kepėrdorimin e Gjuhės Shqipe.

E marrim se ata tė cilėt hapojnė nė drejtimin e mbrojtjes sė Gjuhės nuk ia kanė iden, po pse ju nuk sillni fakte tė cilat do tė na bindnin se me tė vėrtet urrejtja juaj qenka me tė drejtė dhe ju tė jeni ndėr ata qė e luftojnė kepėrdorimin e Gjuhės.

Bėhu pjesė e atyre qė luftojnė kėtė dukuri, je bė pjesė e Kombit.

Vetėm Gjuha pėrfaqėson Kombin, traditat, zakonet, e gjėra tjera mund tė harrohen, asimilohen, kur nuk flet Gjuhėn Shqipe atėherė "njė Komb-Pantha" u zhduk.

Pėrkrahe gjithėsecilin qė flet.shkruan mirė dhe pastėr Gjuhėn Shqipe, jep kritikėn e duhur pėr ata qė nuk shkruajnė dhe flasin pastėr, sulmojė ata tė cilėt punojnė kundėr Gjuhės Shqipe sepse me kėtė punojnė kundėr Kombit.

Shiko se ēka shkruan ai i cili ka nė "zemėr" ish Kryetarin e Kosovės:


#14 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1910793&postcount=14)
Qy qyy licna karten t'kahit e ki??


Artisti

hawk
24-04-10, 16:15
Shpeshherė hasim nė jetėn e pėrditshme tek disa njerėz intelektual apo media, flasin gjoja me GRAMatikė apo LETĖRare...
Pėr tė mos e zgjatur mė shumė, po e theksoj sa shpesh dėgjohet fjala "Standard" nga Politikanėt, mediat dhe poashtu dhe shitėsit nė treg.Jam dakord ne vija te pergjitheshme teorike, por gjej veshtiresi njesimi ne praktike.

Si fjala gramatike ashtu edhe ajo letrare jane huazuar nga leksikografia shkencore gjuhesore joshqiptare. Si mund t'i shqiperojme? Ne te vertete ka menyra per fjalen e pare, por kur vjen ēasti i letrare situata veshtiresohet shume. Ketu fjala qe ndodhet ne rrenje, leter, eshte gjithashtu huazim dhe ne nuk kemi asnje sinonim ne gjuhen shqipe qe te barazvleresohet me leter. Pra jemi te detyruar te perdorim kete fjale. Ky detyrim ekziston ne shume raste te tjera, te cilat nese i sjell ketu nuk do te mjaftonin qindra faqe.

Cdo gjuhe permban huazime dhe cdo levizje gjuhesore e mbiquajtur "purizem" ka deshtuar ne tentativen per te prodhuar nje gjuhe te njesuar, gjoja te paster kombetare. Si fillim duhet te heqim dore nga utopia e "gjuhes se paster", qe nuk ekziston. Si vazhdim duhet te mos konsiderohet "tradheti" huazimi i nje fjale te huaj, me pretekstin se gjuha eshte e barabarte me identitetin kombetare: une qe njoh italishten nuk i perkas kombesise italiane.

Eshte e rendesishme gjithashtu te behet dallimi i shtresave sociale dhe i gjuhes se perdorur nga keto shtresa. Politikanet perfaqesojne nje shtresezim social dhe per rrjedhoje gjuha e folur do te jete e ndryshme nga ajo qe flasin masat. Kujdes! Ky ndryshim eshte vetem leksiografik dhe jo sintaksore. Nese do t'i perkiste sintakse-morfologjise do te kishim ndryshime te "rrezikshme" per gjuhen e njesuar. Perdorimi i fjales standard nuk perfshin sintaksen. Percaktimi gjuha standarde e tranasformuar ne standarde gjuha shfaq probleme. Cdo fjale e perdorur nga une, ndonese joshqipe ne origjine, pasuron gjuhen. Problemi vjen nga keqpedorimi i fjales standard dhe i shume fjaleve te tjera, kur zevendesojne fjale shqipe pa qene nevoja: mos te harrojme se fjala standard ne perkthimin e saj - model, njesi, tip, te cilit i referohemi ose sipas te cilit uniformizohemi (njesohemi) - nuk ka fjale shqipe ne gjendje ta zevendesoje.

Gjuha nuk eshte nje trup i palevizshem qe u krijua nga qielli nje dite me diell. Eshte rezultat i nje procesi evolutiv shekullore, cka do te thote se ajo i nenshtrohet ndryshimit, pra levizshmerise. Cdo gje qe leviz apo ndryshon, nuk mund te ndalohet. Gjuha eshte e ndryshueshme.

Ka edhe nje fakt thelbesore qe shpesh e harrojme. Gjuha e njesuar shqipe nuk eshte gjuha qe te gjithe shqiptaret flasin ne jeten e perditshme. Kjo ka shume arsye dhe ketu mund te vendosim edhe politikanet te cilat mundohen te gjejne terma te vecante per te komunikuar dhe shfaqur edhe statusin e tyre. Te gjithe mund te perdorim fjale dialektale shqipe, huazime dhe shpikje individuale, por keto nuk i perkasin Gjuhes se Njesuar deri ne momentin qe nje komision institucional ose komuniteti i tere vendos t'i konsideroje si te tille.

Perdorimi qe politika i ben gjuhes shqipe shpesh here eshte i panevojshem, por edhe "levizjet" per pastrim te kesaj gjuhe te njesuar nuk jane me pak te kritikueshme.
Imagjinoni t'i heqim shqipes se njesuar te gjitha fjalet me origjine latine, greke, turke, sllave.

~AnnA~
24-04-10, 16:22
Kėmbėngulėse? O njerėz, ejani dhe mbusheni mendjen! Ja vdekje ja liri! :p:smile:
Mdendjemedhenjeve, rende t'ua mbushesh mendjen :)
Ato te cilet mendojne qe kane mendjen e mbushur, thjeshte, pranojne varferine mendore.
Per mua mendjemadhesia eshte me shume nencmim i vetes, sesa krenari...

Idila
25-04-10, 08:53
a ke ndi ndonjiher fjalėn "Ju ka tekė si budallės n'kos"?!

Dėgjo kėtu ti zotėri. Disa herė u mata tė mos shkruaj!
Por si duket po m`i nxjerrė fjalėt me darė!
E para e punės nuk kam kėrkuar mendimin tėnd pėr asgjė, sepse nuk tė njoh fare dhe anasjelltas pėr tė mė paragjykuar njė njeri si ty.
E dyta e punės unė mendimin tėnd nuk kam se ku e ēoj se as te koshi i budallallėqeve nuk e pranojnė sepse ėshtė mė tepėr se budallallėk.
E treta, kur tė dėgjoj tek mė flet(lexo-shkruan) them ku e gjen ti tė drejtėn tė mė dalėsh para dhe tė mė tregosh se ē`duhet tė bėj unė?
Unė nuk jam kėtu si ti pėr tė shitur mend o zotėri, por thjesht tė ndaj mendimin me tė tjerėt duke mėsuar nga njėri tjetri sepse askush nuk ka lindur i mėsuar.

Nė fakt duhej nė mėnyrė tjetėr tė tė pėrgjigjem ashtu siē e meriton, por nuk mė lejon dot ndėrgjegja.

(Schluss mit lustig...)

Me kaq pėrfundoj nė kėtė temė!

Artisti
25-04-10, 10:08
Jam dakord ne vija te pergjitheshme teorike, por gjej veshtiresi njesimi ne praktike.

Si fjala gramatike ashtu edhe ajo letrare jane huazuar nga leksikografia shkencore gjuhesore joshqiptare. Si mund t'i shqiperojme? Ne te vertete ka menyra per fjalen e pare, por kur vjen ēasti i letrare situata veshtiresohet shume. Ketu fjala qe ndodhet ne rrenje, leter, eshte gjithashtu huazim dhe ne nuk kemi asnje sinonim ne gjuhen shqipe qe te barazvleresohet me leter. Pra jemi te detyruar te perdorim kete fjale. Ky detyrim ekziston ne shume raste te tjera, te cilat nese i sjell ketu nuk do te mjaftonin qindra faqe.

Cdo gjuhe permban huazime dhe cdo levizje gjuhesore e mbiquajtur "purizem" ka deshtuar ne tentativen per te prodhuar nje gjuhe te njesuar, gjoja te paster kombetare. Si fillim duhet te heqim dore nga utopia e "gjuhes se paster", qe nuk ekziston. Si vazhdim duhet te mos konsiderohet "tradheti" huazimi i nje fjale te huaj, me pretekstin se gjuha eshte e barabarte me identitetin kombetare: une qe njoh italishten nuk i perkas kombesise italiane.

Eshte e rendesishme gjithashtu te behet dallimi i shtresave sociale dhe i gjuhes se perdorur nga keto shtresa. Politikanet perfaqesojne nje shtresezim social dhe per rrjedhoje gjuha e folur do te jete e ndryshme nga ajo qe flasin masat. Kujdes! Ky ndryshim eshte vetem leksiografik dhe jo sintaksore. Nese do t'i perkiste sintakse-morfologjise do te kishim ndryshime te "rrezikshme" per gjuhen e njesuar. Perdorimi i fjales standard nuk perfshin sintaksen. Percaktimi gjuha standarde e tranasformuar ne standarde gjuha shfaq probleme. Cdo fjale e perdorur nga une, ndonese joshqipe ne origjine, pasuron gjuhen. Problemi vjen nga keqpedorimi i fjales standard dhe i shume fjaleve te tjera, kur zevendesojne fjale shqipe pa qene nevoja: mos te harrojme se fjala standard ne perkthimin e saj - model, njesi, tip, te cilit i referohemi ose sipas te cilit uniformizohemi (njesohemi) - nuk ka fjale shqipe ne gjendje ta zevendesoje.

Gjuha nuk eshte nje trup i palevizshem qe u krijua nga qielli nje dite me diell. Eshte rezultat i nje procesi evolutiv shekullore, cka do te thote se ajo i nenshtrohet ndryshimit, pra levizshmerise. Cdo gje qe leviz apo ndryshon, nuk mund te ndalohet. Gjuha eshte e ndryshueshme.

Ka edhe nje fakt thelbesore qe shpesh e harrojme. Gjuha e njesuar shqipe nuk eshte gjuha qe te gjithe shqiptaret flasin ne jeten e perditshme. Kjo ka shume arsye dhe ketu mund te vendosim edhe politikanet te cilat mundohen te gjejne terma te vecante per te komunikuar dhe shfaqur edhe statusin e tyre. Te gjithe mund te perdorim fjale dialektale shqipe, huazime dhe shpikje individuale, por keto nuk i perkasin Gjuhes se Njesuar deri ne momentin qe nje komision institucional ose komuniteti i tere vendos t'i konsideroje si te tille.

Perdorimi qe politika i ben gjuhes shqipe shpesh here eshte i panevojshem, por edhe "levizjet" per pastrim te kesaj gjuhe te njesuar nuk jane me pak te kritikueshme.
Imagjinoni t'i heqim shqipes se njesuar te gjitha fjalet me origjine latine, greke, turke, sllave.


Pėrshėndetje hawk,

pasi gjuha po pėrmbajka huazime, mos duhet tė pajtohemi me ato, a nuk duhet qė tė mundohemi t'i shfarosim ato huazime apo tė rrijmė duarkryq dhe tė shikojmė sesi tė tillėt si ky:


#14 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1910793&postcount=14)


MemphiSx[/B]]
Qy qyy licna karten t'kahit e ki??tė na sjellin huazime tė tilla?!.


Gabimi gjatė tėrė Periudhės(Historisė) Shqiptare ka qenė se ne nuk kemi pėrkrah njeriun tonė i cili ėshtė munduar tė luftojė kėto dukuri e dukuri tjera negative.

Ky gabim po trashėgohet te disa tė cilėt edhe nė kėtė shekull mundohen tė sulmojnė ata qė ēdo hap sė paku mundohen (e bėjn) pastėr shqip.


Artisti

Artisti
25-04-10, 10:26
Duke mbrojtur gjuhėn e pastėr shqipe! :biggrin:Vetėm kaq ke pėr tė shkruar!

Unė e pranojė kėtė si kritikė por nuk ke dhėnė shembujt e atyre fjalėve sesi janė pra sipas teje nė Gjuhėn Shqipe.

Atėherė shkruaj se "kėto fjalė mua ma merrė mendja se nuk janė tė pastra shqip por nuk i di se cilat fjalė shqip mund t'i zėvendėsonin".

Ajo fjali qė ke shkruar ėshtė kritikė boshe!.

Murgesha
25-04-10, 14:20
Dėgjo kėtu ti zotėri. Disa herė u mata tė mos shkruaj!
Por si duket po m`i nxjerrė fjalėt me darė!
E para e punės nuk kam kėrkuar mendimin tėnd pėr asgjė, sepse nuk tė njoh fare dhe anasjelltas pėr tė mė paragjykuar njė njeri si ty.
E dyta e punės unė mendimin tėnd nuk kam se ku e ēoj se as te koshi i budallallėqeve nuk e pranojnė sepse ėshtė mė tepėr se budallallėk.
E treta, kur tė dėgjoj tek mė flet(lexo-shkruan) them ku e gjen ti tė drejtėn tė mė dalėsh para dhe tė mė tregosh se ē`duhet tė bėj unė?
Unė nuk jam kėtu si ti pėr tė shitur mend o zotėri, por thjesht tė ndaj mendimin me tė tjerėt duke mėsuar nga njėri tjetri sepse askush nuk ka lindur i mėsuar.

Nė fakt duhej nė mėnyrė tjetėr tė tė pėrgjigjem ashtu siē e meriton, por nuk mė lejon dot ndėrgjegja.

(Schluss mit lustig...)

Me kaq pėrfundoj nė kėtė temė!


Unė do tė tė lutesha tė vazhdosh.

Shpesh herė injorimi rezulton mė shumė se kundėrshtimi!

panta_rhei
26-04-10, 14:33
Vetėm kaq ke pėr tė shkruar!

Unė e pranojė kėtė si kritikė por nuk ke dhėnė shembujt e atyre fjalėve sesi janė pra sipas teje nė Gjuhėn Shqipe.

Atėherė shkruaj se "kėto fjalė mua ma merrė mendja se nuk janė tė pastra shqip por nuk i di se cilat fjalė shqip mund t'i zėvendėsonin".

Ajo fjali qė ke shkruar ėshtė kritikė boshe!.

Pėrshėndetje Artisti,
...mė vjen keq qė ti vazhdimisht shkruan prej sė larti; gjithsesi kjo ėshtė zgjedhje e jotja.

Unė i solla kėtu "nja tri-katėr fjalė" qė mendoj se e dhunojnė gjuhėn shqipe, sepse janė fjalė tė huaja.
A ėshtė ky kontribut? (jepe ti tash tėndin, ndihmo nė shqipėrimin e tyre)

Poashtu unė po mendoj se me hiperpatriotizėm qesharaka, nuk ndihmohet gjuha shqipe.

Opinoni im:
Sot, shqiptarėt nuk mund tė komunikojnė normalisht ndėrmjet veti nėse nuk pėrdorin fjalė tė huaja.

P.S. si zakonisht, as nė kėtė postim nuk do tė harroj tė bėhem banal dhe i vrazhdtė:
Duka pasė parasysh realitetin objektiv, bile edhe objektivitetin absolut tė kėtij realiteti, mund tė tė jap lajmėn shumė tė hidhur, ty edhe vetvetes edhe tė gjithė tė interesuarve, e ky lajm ėshtė se "Gjuha shqipe, thjeshtė nuk ka m*t n'b*th, ashtu sikurse edhe shqiptarėt". Kjo ėshtė arsyeja pse ne dhe gjuha shqipe i lėpijmė tė huajt dhe gjuhėt e tyre sikur qentė ashtin.
Deri nė kėtė gjendje, gjuhėn shqipe e kanė sjellė ēiftat tuaj dhe ēiftat e isa bajqincės e tė rexhep qosjes... qė rrijnė nė gatishmėri absolute pėr tė pushkatuar publikisht secilin shqiptar qė provon tė argumentojė se xhaxhi enver ka vdekur bashkė me standardin e tyre tė dhier tė 72shit.

OK, "schluss mit lustig", thonė shqiptarėt kur duan qė ndjenjat e tyre tė i shpėrfaqin lirshėm, pa artifica e pa fallsitete bajate.
Njė porosi: nuk keni nevojė tė vuani e tė mundoheni tė na tregoni se sa mirė e pastėr shkruani e flisni shqip. Janė robotėt tė tillė. Robotėt nuk kanė as familje, as prind, as nanė, as babė, as shoqėri.
Ata nuk kanė nevojė tė shtiren e tė turpėrohen nga forma si shprehet nė shtėpi e si flet me prind e familje.

Keqpėrdorim i gjuhės, nė kuptimin klasik, ėshtė mohimi dhe persekutimi qė i ėshtė bėrė mbi 70% tė pjesės sė tė folmes GEG.
Realisht, "bodyguardėt" e standardit, hiq nuk e kanė problem kur pėrdoren fjalė italiane, sllave greke etj... Ata ēarten nėse dikush flet sikur kosovarėt apo sikur veriorėt, gegnisht... nė kėtė rast ata kujdesen qė tė krijojnė humore e parodi qė pėrqeshin gjuhėn e kosovarit e veriorit...
nejse...
Ēysh jemi, ashtu edhe jemi.

Artisti
26-04-10, 17:57
Pėrshėndetje Artisti,
...mė vjen keq qė ti vazhdimisht shkruan prej sė larti; gjithsesi kjo ėshtė zgjedhje e jotja.

Unė i solla kėtu "nja tri-katėr fjalė" qė mendoj se e dhunojnė gjuhėn shqipe, sepse janė fjalė tė huaja.
A ėshtė ky kontribut? (jepe ti tash tėndin, ndihmo nė shqipėrimin e tyre)

Poashtu unė po mendoj se me hiperpatriotizėm qesharaka, nuk ndihmohet gjuha shqipe.

Opinoni im:
Sot, shqiptarėt nuk mund tė komunikojnė normalisht ndėrmjet veti nėse nuk pėrdorin fjalė tė huaja.

P.S. si zakonisht, as nė kėtė postim nuk do tė harroj tė bėhem banal dhe i vrazhdtė:
Duka pasė parasysh realitetin objektiv, bile edhe objektivitetin absolut tė kėtij realiteti, mund tė tė jap lajmėn shumė tė hidhur, ty edhe vetvetes edhe tė gjithė tė interesuarve, e ky lajm ėshtė se "Gjuha shqipe, thjeshtė nuk ka m*t n'b*th, ashtu sikurse edhe shqiptarėt". Kjo ėshtė arsyeja pse ne dhe gjuha shqipe i lėpijmė tė huajt dhe gjuhėt e tyre sikur qentė ashtin.
Deri nė kėtė gjendje, gjuhėn shqipe e kanė sjellė ēiftat tuaj dhe ēiftat e isa bajqincės e tė rexhep qosjes... qė rrijnė nė gatishmėri absolute pėr tė pushkatuar publikisht secilin shqiptar qė provon tė argumentojė se xhaxhi enver ka vdekur bashkė me standardin e tyre tė dhier tė 72shit.

OK, "schluss mit lustig", thonė shqiptarėt kur duan qė ndjenjat e tyre tė i shpėrfaqin lirshėm, pa artifica e pa fallsitete bajate.
Njė porosi: nuk keni nevojė tė vuani e tė mundoheni tė na tregoni se sa mirė e pastėr shkruani e flisni shqip. Janė robotėt tė tillė. Robotėt nuk kanė as familje, as prind, as nanė, as babė, as shoqėri.
Ata nuk kanė nevojė tė shtiren e tė turpėrohen nga forma si shprehet nė shtėpi e si flet me prind e familje.

Keqpėrdorim i gjuhės, nė kuptimin klasik, ėshtė mohimi dhe persekutimi qė i ėshtė bėrė mbi 70% tė pjesės sė tė folmes GEG.
Realisht, "bodyguardėt" e standardit, hiq nuk e kanė problem kur pėrdoren fjalė italiane, sllave greke etj... Ata ēarten nėse dikush flet sikur kosovarėt apo sikur veriorėt, gegnisht... nė kėtė rast ata kujdesen qė tė krijojnė humore e parodi qė pėrqeshin gjuhėn e kosovarit e veriorit...
nejse...
Ēysh jemi, ashtu edhe jemi.I nderuari Pantha,


Nuk e di pse po tė duket se unė shkruaj prej sė larti, sė paku nuk po tė kuptoj se ēka dėshiron tė qėllosh me atė thėnie?!

"Histori", nėse ke lexuar me kujdes shkrimin tim drejtuar hawk, kam shqipėruar "histori" dhe kėtė kam bėrė vetėm pėr ty.

Ti ende nuk e pranove se nuk ke dijeni shqipėrore pėr ato fjalė qė ke sjellur.

Zotėri Pantha, askush nuk ka mbipatriotizėm(hiperpatriotizėm), kuptoje drejt tė lutem, as nuk mundohemi tė tė bindim e as tė tė pushkatojmė, mundohemi tė tė kritikojmė, ėshtė e drejtė e jona si bashkėshkrues tė Forumit.

Shqiptarėt nuk mund tė merren vesh ndėrmjet veti pa pėrdorur fjalė tė huaja sepse janė pikėrisht ata si ti tė cilėt me ēdo kusht mundohen tė rrahin gjoksin se 72-shja ishte komunizėm.Janė pikėrisht ata tė cilėt edhe rrėnuan ēdo ndėrtesė qė kishte ndėrtuar komunizmi e me atė u detyruan tė banonin jashtė nėn qiellin e hapur. Pse se ndėrtesat i ka ndėrtuar Enver Hoxha.

Atė thėnien tėnde qė ke vurė nėn thonjėza, ėshtė mendimi yt dhe i tė tillėve si ti tė cilėt aspak nuk e lodhin b...then pėr tė filluar sė menduari se kemi edhe fjalė shqip e nuk na duhen fjalėt e gjuhėve tė huaja.

Nuk ka ardhur koha e pushkatimit, ajo kohė nuk do tė vij kurrė, hiqe nga mendja, pėrderisa nuk mbahet Takimi(Kongresi) i ardhshėm i Gjuhės, vlen 72-shja.

Kėtu po tė dhemb ty, Gegnishtja, sikur Migjen Kelmendit!

Mbane Takimin tjetėr tė Gjuhės, krejt ēka aty vendoset do tė pėrulemi.

Ne tė pranojmė edhe me Gegnishte edhe me Toskėrishte e ti po e tregon se je Robot i Gegnishtes e nuk tu ka shkruar(programuar) edhe theksi tjetėr Tosk.


Me njė pėrshėndetje Gegnishte

Bahet mir nese Ne dojm, e ka mu ba ma keq nese Ne nuk dojm.


Artisti

panta_rhei
26-04-10, 18:19
I nderuari Pantha,


Nuk e di pse po tė duket se unė shkruaj prej sė larti, sė paku nuk po tė kuptoj se ēka dėshiron tė qėllosh me atė thėnie?!

"Histori", nėse ke lexuar me kujdes shkrimin tim drejtuar hawk, kam shqipėruar "histori" dhe kėtė kam bėrė vetėm pėr ty.

Ti ende nuk e pranove se nuk ke dijeni shqipėrore pėr ato fjalė qė ke sjellur.

Artisti
Tung Artisti,

Tė shkruash prej sė larti, dmth tė mendosh veten nė pozitė nė tė cilėn mendon se vetėm ti ke tė drejtė. Pra, mbi tė tjerėt.
(Zaten, kjo do tė duhej tė ishte edhe arsyeja pse ty zakonisht nėpėr postime tė merren mendtė... nejse, pak rėndėsi ka kjo).

Unė nuk kam dijeni se si shqipėrohen kėto fjalėt qė i kam sjellur. Veq kam aq njohuri sa tė jem i sigurtė qė shqip nuk janė, (ok, dyshoj vetėm tek fjala veturė, edhe atė duke iu referuar foljes vet, pra vet-urė).

Ti a ke dijeni se si shqipėrohen:
(Mos mė thuaj jo, sepse njė ditė tė vonė tė vitit 2050, del ndonjė artist qė nuk ka me e dijtė as se qysh shqipėrohet fjala emocion, as fjala mikrofon, as fjala multietnicitet)

Qeveri,
politikė,
ekonomi,
motor,
super,
naftė,
makinė,=
veturė,
automobil,
karrocė,
ministėr,
telefon,
kompjuter,
letėr,
aeroplan,
automatik,
gomė,
stil,
frizurė,
xhaketė,
jakne,
pardesy,
peisazh,
portret,
temė,
kapitull,
titull,
uniformė,
pizhama,
formė,
formalitet,
postė,
elektronikė,
propozim,
draft,
formular,
dialekt,
votė,
kandidat,
shallė,
emocion,
dramė,
film,
artist,
aktor,
mikrofon,
televizion,
kabllo,
tel,
mobil-je,
handy,
celular,
...

halla e madhe
28-04-10, 07:54
Pantha_kame mendu qe po gaboj qe flas dy apo me shume gjuhe te huaja,....jaaaa ne baze te fjaleve qe paske sjelle ti ,gjuha jone i paska edhe nja njeqinde gjuhe te bera terthure..hahahaha,edhe na jemi popull qe marrim fjalen si magneti,sa ta cpike kush nje fjale te re ,na hyxhym e bejme IN ate fjale me pleqe e te ri....hajt more se disi pa u marr vesh s'po e leme,mos ashtu t'ja fusim dialektin tone t'kallamojt tybe s'ka me mire:tongue: :redface:

Artisti
28-04-10, 20:08
I nderuari Pantha, sė pari tė pėrshėndes e sė dyti marrė guximin ta bėj me dije se nga krtika qė unė jap, ndoshta shkrimet e mia merren si " po shkruaj prej sė larti". Pra, nuk ėshtė asgjė mė lart se njė kritik.

Sė treti, i nderuar, nuk je munduar asnjėherė ta lodhėsh trurin, sepse fjala e parė ėshtė shumė logjike dhe tash kur ta lexosh do tė mund ta kuptosh.

Fjala e parė

"Qeveri", ka forma tė ndryshme tė udhėheqjes sė shtetit, Mbretėria, Kryetari, Qeveria e tė tjera.

Pra

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)


E di qė pėr shumicėn fjala Udhėheqja nuk tingėllon edhe aq pėr ta vlerėsuar(respektuar) pėr tė vetmen dėshmi qė disa as nuk e kanė lodh trurin kurrė qė kjo fjalė tė filloj hyrjen nė veshin tonė,por tė gjithė ata le ta kuptojnė qė sot e tutje se Udhėheqja e drejton shtetin nė ato vende ku Qeveria ka fjalėn e madhe.


Shpresoj se je ndarė i kėnaqur


Artisti

panta_rhei
29-04-10, 11:18
I nderuari Pantha, sė pari tė pėrshėndes e sė dyti marrė guximin ta bėj me dije se nga krtika qė unė jap, ndoshta shkrimet e mia merren si " po shkruaj prej sė larti". Pra, nuk ėshtė asgjė mė lart se njė kritik.

Sė treti, i nderuar, nuk je munduar asnjėherė ta lodhėsh trurin, sepse fjala e parė ėshtė shumė logjike dhe tash kur ta lexosh do tė mund ta kuptosh.

Fjala e parė

"Qeveri", ka forma tė ndryshme tė udhėheqjes sė shtetit, Mbretėria, Kryetari, Qeveria e tė tjera.

Pra

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)


E di qė pėr shumicėn fjala Udhėheqja nuk tingėllon edhe aq pėr ta vlerėsuar(respektuar) pėr tė vetmen dėshmi qė disa as nuk e kanė lodh trurin kurrė qė kjo fjalė tė filloj hyrjen nė veshin tonė,por tė gjithė ata le ta kuptojnė qė sot e tutje se Udhėheqja e drejton shtetin nė ato vende ku Qeveria ka fjalėn e madhe.


Shpresoj se je ndarė i kėnaqur


Artisti


Artisti,
ke dhėnė njė argumentim tė denjė pėr njė nxnės tė shkollės fillore, klasa e tretė ose katėrt.

Qe pse, edhe vetė do tė bindesh:

Ti thua, "Qeveri", ka forma tė ndryshme tė udhėheqjes sė shtetit, Mbretėria, Kryetari, Qeveria e tė tjera.

Pra

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)"


Sipas teje, po shihet se edhe Mbreteria quhet Udhėheqje, edhe Kryetari duhet tė quhet Udhėheqje.


Pra,

Mbretėri=Udhėheqja (Drejtuesja, Vendimmarrėsja)

Kryetari=Udhėheqja (Drejtuesja, Vendimmarrėsja)

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

Ku ėshtė dallimi?
Sepse ne kėtu po shqipėrojmė terma konkret, e nuk po tregojmė me ēka merren.

Ok, sipas teje po vazhdojmė edhe pak:

ministri= Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

komision= Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

departament= Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

Artisti
29-04-10, 19:23
Artisti,
ke dhėnė njė argumentim tė denjė pėr njė nxnės tė shkollės fillore, klasa e tretė ose katėrt.

Qe pse, edhe vetė do tė bindesh:

Ti thua, "Qeveri", ka forma tė ndryshme tė udhėheqjes sė shtetit, Mbretėria, Kryetari, Qeveria e tė tjera.

Pra

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)"


Sipas teje, po shihet se edhe Mbreteria quhet Udhėheqje, edhe Kryetari duhet tė quhet Udhėheqje.


Pra,

Mbretėri=Udhėheqja (Drejtuesja, Vendimmarrėsja)

Kryetari=Udhėheqja (Drejtuesja, Vendimmarrėsja)

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

Ku ėshtė dallimi?
Sepse ne kėtu po shqipėrojmė terma konkret, e nuk po tregojmė me ēka merren.

Ok, sipas teje po vazhdojmė edhe pak:

ministri= Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

komision= Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

departament= Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)

Pėrshėndetje Zotėri Pantha,

me fjalėt e nėnvizuara me tė kuqe po mė zhgėnjen paksa!

Ti a kėrkove sqarimin pėr fjalėn Qeveri, sqarimi u dha nė mėnyrė logjike.

E nėse pėr ty edhe fjala Mbretėri apo Kryetari nuk qenka e shqipėruar por po u dashka ta shqipėrojmė nė Udhėheqja, atėherė nuk mund tė tė ndihmojė mė.

Unė ti pėrmenda disa forma tė Udhėheqjes(Qeverisjes) sė Shtetit, pra nė ato vende ku Mbretėria udhėheq shtetin aty MNbreti e ka fjalėn e fundit, poqese udhėheqet nga Kryetari, ai e ka fjalėn e fundit e kėshtu me radhė.
Ti fillon dhe dėshiron fjalėn - Kryetari - ta shqipėrosh, hmmmmm.


Artisti

panta_rhei
29-04-10, 23:57
Pėrshėndetje Zotėri Pantha,

me fjalėt e nėnvizuara me tė kuqe po mė zhgėnjen paksa!

Ti a kėrkove sqarimin pėr fjalėn Qeveri, sqarimi u dha nė mėnyrė logjike.

E nėse pėr ty edhe fjala Mbretėri apo Kryetari nuk qenka e shqipėruar por po u dashka ta shqipėrojmė nė Udhėheqja, atėherė nuk mund tė tė ndihmojė mė.

Unė ti pėrmenda disa forma tė Udhėheqjes(Qeverisjes) sė Shtetit, pra nė ato vende ku Mbretėria udhėheq shtetin aty MNbreti e ka fjalėn e fundit, poqese udhėheqet nga Kryetari, ai e ka fjalėn e fundit e kėshtu me radhė.
Ti fillon dhe dėshiron fjalėn - Kryetari - ta shqipėrosh, hmmmmm.


Artisti


Jo more zotėri i nderuar,

kur ti thua:
citoj: ka forma tė ndryshme tė udhėheqjes sė shtetit, Mbretėria, Kryetari, Qeveria e tė tjera.

Pra

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)"

Dmth, sipas teje, udhėheqje ėshtė mbretėria, udhėheqje ėshtė kryetari, udhėheqje ėshtė Qeveria, e disa tė tjera, qė ti i din.

Nėse tė trija kėto, edhe disa tė tjera qenkan tė gjitha Udhėheqje, atėherė pse dallojnė???

Ok, pa kakofoni,
unė mendoj se shqipėrimi i fjalės Qeveri, duhet tė bazohet nė fjalėn e huaj menaxhim, ose administrim, e qė sipas meje fjala mė e pėrshtatshme e gjuhės shqipe i bie tė jetė PĖRKUJDESJE.

Pra, qeveria (pėrkujdesėsja) nuk udhėheq, nuk ėshtė udhėheqėse, ajo udhėhiqet prej dikujt. Qeveria zbaton dhe pėrkujdeset qė tė zbatohen urdhėrat qė ia cakton udhėheqėsi i saj, qė i bie tė jetė parlamenti me ligjet e tij.

Artisti
30-04-10, 07:04
Jo more zotėri i nderuar,

kur ti thua:
citoj: ka forma tė ndryshme tė udhėheqjes sė shtetit, Mbretėria, Kryetari, Qeveria e tė tjera.

Pra

Qeveri = Udhėheqja(Drejtuesja,Vendimmarrėsja)"

Dmth, sipas teje, udhėheqje ėshtė mbretėria, udhėheqje ėshtė kryetari, udhėheqje ėshtė Qeveria, e disa tė tjera, qė ti i din.

Nėse tė trija kėto, edhe disa tė tjera qenkan tė gjitha Udhėheqje, atėherė pse dallojnė???

Ok, pa kakofoni,
unė mendoj se shqipėrimi i fjalės Qeveri, duhet tė bazohet nė fjalėn e huaj menaxhim, ose administrim, e qė sipas meje fjala mė e pėrshtatshme e gjuhės shqipe i bie tė jetė PĖRKUJDESJE.

Pra, qeveria (pėrkujdesėsja) nuk udhėheq, nuk ėshtė udhėheqėse, ajo udhėhiqet prej dikujt. Qeveria zbaton dhe pėrkujdeset qė tė zbatohen urdhėrat qė ia cakton udhėheqėsi i saj, qė i bie tė jetė parlamenti me ligjet e tij.
Shume shkurt; - Pse quhesh ti Pantha_rhei e pse une Artisti?

Pergjegjeja eshte:

Sepse ti ke dashte ashtu te quhesh por edhe kam dashte keshtu te quhem!!!!!!


Pra

Dikush atehere ka dashte te quhet Kryetar dhe prej atehere nuk doli askush ta nderroj kete emer, e dikush ka dashte te quhet Mbret, e dikush e perbere prej shume njerezve ka dashte te quhet Qeveri, po qe njeri prej tyre quhet Krye-minister(Kryeqeveritar,Kryeudheheqes) e ketu dallojne per nga emerimi format e Udhehqjes.

E keshtu me radhe.

Ne kete mengjes te bukur te deshiroj nje dite te mbare


Artisti

jadore
30-04-10, 08:59
me sa miresjellje bisedohet e shkuhet ketu .

p.s.

ja nje fjali e shkruar ''puro'' ne gjuhen e bukur shqipe ..
( A kam shkruar drejte ..!)

panta_rhei
30-04-10, 15:56
me sa miresjellje bisedohet e shkruhet ketu .

p.s.

ja nje fjali e shkruar ''puro'' ne gjuhen e bukur shqipe ..
( A kam shkruar drejte ..!)

Preke hundėn... :)

p.s.

qilloja kush thot qishtu!!!??? :smile:

vjeshta
30-04-10, 16:14
me sa miresjellje bisedohet e shkuhet ketu .

p.s.

ja nje fjali e shkruar ''puro'' ne gjuhen e bukur shqipe ..
( A kam shkruar drejte ..!)

E vėrejta edhe unė nė tė dy faqet e fundit !

A thua pse ?

Ndoshta ,mendimi ,pse mashkulli nuk mėndon dy here mė tė qu nė rr.s?!

PS:Edhe unė i bėra,radhita, nja tre fjali ne gjuhėn e bukur shqipe .

PSS:Ndersa pėr permbajtjen sjam e sigurt ,se nuk e kuptova se a ėshtė fjala nė kėtė teme vetėm pėr shkrim tė paster apo edhe pėr permbajtje tė paster ?;)

Idila
30-04-10, 19:50
Dhuna kundėr shqipes,dhunė kundėr kombit!

Prej shekujsh dihet fare mirė se administrata e njė shteti mund tė quhet e konsoliduar, kur ajo ka njė gjuhė tė unifikuar, tė qartė e tė prerė, jo vetėm pėr personelin e saj, por kryesisht edhe pėr mbarė popullin. Ēdo shtetas, pavarėsisht shkallės sė tij tė shkollimit (dhe jo tė shkallimit), duhet ta kuptojė atė ēka thonė Kuvendi, qeveria, gjykatat dhe jo mė pak mediat, tė shkruara apo elektronike qofshin kėto. Fatkeqėsisht, rasti nuk ėshtė i tillė nė Shqipėrinė e sotme. Para disa ditėsh, mė zuri syri e veshi nė ekranin e Televizionit publik Shqiptar, njė zėvendėsministėr qė po fliste pėr njė fond apo shumė tė caktuar parash, e cila, po e citoj, “do tė disbursohet nė dy transhe”. Jam i bindur qė lexuesi i vėmendshėm e i paanshėm i rubrikės sime tė sė dielės, e nuhat menjėherė qė kjo fjali ėshtė e pakuptueshme pėr shumicėn e shqiptarėve, sidomos pėr ata qė nuk dinė gjuhė tė huaja ose i dinė ato thjesht sa pėr njė komunikim tė pėrditshėm. Pra, lind pyetja: Ēfarė donte tė thoshte zoti zėvendėsministėr me kėtė fjali? As unė nuk do ta kisha kuptuar, sikur tė mos isha ēun Tirone me diplomė Sorbone, d.m.th. sikur tė mos kisha studiuar nė Francė dhe, rrjedhimisht, tė mos kisha ditur ta flisja e ta shkruaja frėngjishten: bourse frėngjtė i thonė qeses me para, débourser ka kuptimin “nxjerr paratė nga qesja”, pra, “paguaj” (nė anglishte to disburse), ndėrsa tranche do tė thotė, nė kuptimin e mirėfilltė, “thelė, fetė, copė” dhe “seri shifrash tė njėpasnjėshme tė njė numri”, kurse, nė kuptimin e figurshėm, do tė thotė “pjesė”; kėshtu qė “do tė disbursohet nė dy transhe” nė shqipe do tė thotė “do tė jepet nė dy pjesė”. Pra, pėr tė kuptuar “shqipen” e zotėrisė nė fjalė, duhet tė dish patjetėr ta flasėsh e ta shkruar frėngjishten dhe anglishten e sotme! Thėnė ndryshe, qė shqiptarėt tė merren vesh me njėri-tjetrin, duhet tė mėsojnė sa mė shumė gjuhė tė huaja. Thėnė mė popullorēe, duhet qė lepujt shqiptarė, sidomos ata qė janė nė pushtet, tė mėsojnė sa mė shumė gjuhė tė huaja qė tė arrijnė tė bėjnė stanin e tyre shtetėror dhe t’i provojnė mbarė botės sė qytetėruar se mund tė bėhet stan me lepuj, por me lepuj qė dinė gjuhė tė huaja, ama, si ata vetė! Kėtij i them guxim unė: zėvendėsministri ynė qenka mirėfilli pėr t’u pėrgėzuar! Madje, kėtė guxim e dėshmon vetė pėrdorimi, nga ana e tij, e foljes “disbursoj” e cila, siē sapo e pėrmenda, vjen nga emri “bourse” qė, nė frėngjishte, ka edhe kuptimin e figurshėm “bole” si sinonim paksa vulgar pikėrisht i emrit “guxim”!

Mjerisht, pėrdorimi i njė shqipeje tė pėrēudnuar nuk ėshtė tipik vetėm pėr politikanėt, deputetėt e qeveritarėt tanė. Ai ėshtė kaq i pėrditshėm nga shumėkush, madje deri nė neveri, edhe nė mediat tona tė shkruara dhe elektronike. Prej disa muajsh ndjek rregullisht edicionet qendrore tė lajmeve nė TVSH, Vizion +, Klan e Kryekanal (shqipėrim i saktė i emrit tė bujshėm “Top Channel”). Me pėrjashtim tė Kryeministrit Berisha, njė pjesė e mirė e anėtarėve tė kabinetit tė tij qeveritar e dhunojnė gjuhėn shqipe pa ua bėrė tėrr syri, veshi apo hunda; po kėshtu, me pėrjashtim tė Edi Ramės, njė pjesė e mirė e figurave mė tė njohura tė Partisė Socialiste e dhunojnė jo rrallė gjuhėn shqipe pa iu dridhur qerpiku, qimet e kokės apo edhe tė pjesėve tė tjera tė trupit; e njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr jo pak deputetė tė tė dy krahėve.

vijon...

Idila
30-04-10, 19:51
Gjithsesi, dua ta siguroj lexuesin e vėmendshėm dhe tė paanshėm tė rubrikės sime tė sė dielės se nuk kam ndėr mend t’i parashtroj kėtu lista tė gjata fjalėsh, strukturash e shprehjesh tė huaja qė i kam vjelė prej vitesh nga goja e personaliteteve tė sapopėrmendura. Por do tė tregohesha i padrejtė sikur tė kaloja nė heshtje faktin qė shumė e shumė gazetarė e masakrojnė rregullisht e me njė kėnaqėsi gati sadiste gjuhėn standarde shqipe, atė gjuhė qė, nė gojėn e nėn penėn e tyre, duhet tė ketė pėr mision t’i pėrēojė lajmet sa mė saktė nė veshėt dhe, qė andej, nė ndėrgjegjet e dėgjuesve apo tė teleshikuesve, por qė nė fakt paraqitet sa vjen e mė shpesh si njė shkartisje italishteje, anglishteje e shqipeje tė zvetėnuar.

Sė fundi, por jo mė sė paku, i kėrkoj lexuesit tim tė bėjė njė pėrpjekje pėr tė mė kuptuar pėrse po jap kushtrimin lidhur me dhunimin sistematik tė shqipes nga vetė administrata shtetėrore, nga klasa politike dhe nga mediat, qė, pėr mua, ėshtė dhunim jo vetėm i shtetit dhe shoqėrisė, por edhe i kombit e i mendimit shqiptar.

Edmond Tupja - Panorama

Artisti
01-05-10, 11:37
me sa miresjellje bisedohet e shkuhet ketu .

p.s.

ja nje fjali e shkruar ''puro'' ne gjuhen e bukur shqipe ..
( A kam shkruar drejte ..!)Mike e nderuar, pasiqė ke pyetur po tė jap pėrgjigjen.


Jo, nuk ke shkruar drejt shqip, ke harruar e-sė pikat e saja tė vlefshme pėr tė ja veshur.Kėshtu e ke lakuriquar e-nė.


Tė pėrshėndessssssssssss

P.S. Hahahaha euuuuu qė filloi kėnga e Sonit, Feeling, a e din ēka po thotė:

" E kam njė Feeling qė ti do tė jesh me mua Tonight"

Shumė shqip seksi hhhhhhhhhahahahahaaaArtisti

Elina
27-05-10, 17:22
http://www.youtube.com/watch?v=9W_sTgJCWAk

Fshatari
06-08-10, 13:48
Jep dorėheqjen ministri, e kapėn me gruan e mbretit

Mbretėresha vishej si ushtar pėr tė bėrė dashuri me ministrin

Nga Express mė 06.08.2010 nė ora 13:14
Dashuronte nė fshehtėsi gruan e mbretit dhe menjėherė sa kjo gjė ka dalė nė dritė, ministri i Drejtėsisė ka dhėnė dorėheqjen.
Ngjarja e rrallė ka ndodhur nė mbretėrinė Svaziland tė Afrikės, ku gruaja qė kryente tradhtinė ndaj mbretit Msvati III, ishte nė fakt edhe gruaja e tij e dymbėdhjetė.
Siē transmeton NOA, njoftimet e agjencive, ajo vishej pėrnatė si ushtar dhe kėshtu mund tė mbėrrinte te dashnori i saj nė njė hotel, jo larg nga pallati mbretėror.
Ky i fundit ishte nė fakt, njė mik i fėmijėrisė i mbretit, dhe ishte konkretisht ministri i Drejtėsisė sė Mbretėrisė Svaziland, i cili u detyrua paskėtaj menjėherė tė jepte dorėheqjen.
"Pėr disa muaj mbretėresha pėrdorte pėr tė veshur njė uniformė ushtrie, - tregon njė burim brenda nė pallatin mbretėror, - dhe askush nuk e pyeste se ku ishte duke shkuar ai ushtar".
Nothambo Dubé, gruaja 22-vjeēare dhe ministri i Drejtėsisė, Ndumiso Mambė, janė zbuluar vetėm nga shėrbimet sekrete, qė iu vunė pas mbretėreshės gjatė njė periudhe tė mungesės sė mbretit, kur ai ishte nė njė udhėtim nė Tajvan.
Politika, skandali dhe pasionet janė konsumuar nė gjykatėn e asaj qė ėshtė nė fakt edhe monarkia absolute e fundit nė Afrikė.
Njė vend i vogėl e mbyllur nė mes tė Afrikės sė Jugut dhe Mozambik, ku mbreti mund tė pėrballojė trembėdhjetė gra dhe 70% e popullsisė jeton me gjysėm dollari nė ditė, e dėrrmuar nga AIDS.
Burimet nga pallati mbretėror afrikan pohojnė se tani ka gjasa qė gruaja 22-vjeēare tė pėrjashtohet nga mbretėria dhe tė mund tė detyrohet tė kthehet pėr tė jetuar me prindėrit e saj.
_____________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/36054/C5/C17/

__________________________________________________ ___________________

"Jep dorėheqjen ministri, e kapėn me gruan e mbretit"

Ministri nuk jep doreheqje pse u kap me gruan e mbretit. Ai dorehiqet se kapte gruan e mbretit! Biles as ky sqarim gjenial imi nuk eshte i sakte: qe ai(ministri) e kapte njeren nga 13 grate e mbretit.
Informata tjeter e pashprehur eshte se dikush ka 13 e dikush me anje hiē nuk eshte aspak demokratike.Ky shtet ka nevoje per reforma t'thella te drejtesise sociale nese deshiron me u ba antar i bashkimi evropjan. Reagimi i eulexit ka qene i ashper e shume i qarte:"karrota jone nuk po na shitet me ne shtetin kosovar, tha zedhensia(ajo qe emrue e fundit, para nja pese minutave; ato ndrrohen ēdo 5 minuta me rotacion...) po ne Savziland bac naj bajne",precizoi kjo e fundit.
Nuk shkoi as gjysme ore e iu rrit vlera karrotes ne bursat e metropoleve! E shihni se nje "dromce", ne pamje te pare, e pa peshe, trondit tregjet planetare!

valiii
06-08-10, 14:04
Fshatar, kjo e paska keqperdor besnikerine bashkshortore e jo "gjuhen shqipe ". Bash jam kureshtar se ku dashte me dal me kete lajm ?

Fshatari
06-08-10, 14:11
Fshatar, kjo e paska keqperdor besnikerine bashkshortore e jo "gjuhen shqipe ". Bash jam kureshtar se ku dashte me dal me kete lajm ?
Te fjalia e pare de.
Fjalia e drejte do t'ishte:

"Jep doreheqje ministri se u kap, ne flagrance, tue kap njeren nga 13 nuset e mbretit"!
E thurun ne kete menyre, kjo fjali na sqaron edhe aresyen e kapjes, menyren e kapjes dhe rrethanat e kapjes!

Gentiani
17-11-10, 11:57
PUBLIK I RRITUR, I NDALUAR PER MOSHEN NEN 18 VJEĒARE ! :eek:

Keshtu me duket perfaersisht eshte nje tekst kur deshirojne te paraqesin filma(hehe demek mbyllni syte) ne televizionin e tu Kosoves... paramendoni sa lektorin e redaktorin e hamamit e kane, e njeherit medium qe ta percjellin miliona shikues, i lejojne vehtes te vendosin tekst me permbajtje te pashpjeguar!