PDA

View Full Version : Publikohen incizime zanore tė varianteve dialektore tė shqipes


Makresh
22-03-10, 19:43
Njė risi e mrekullueshme nga studuesi Robert Elsie. Nė faqen e tij ka publikuar regjistrime nga 137 dialektet e gjuhės shqipe. Nė hartat pėrkatėse tė secilit rajon (nė faqen e R. Elsie't) duhet tė klikoni nė pikat e kuqe pėr tė dėgjuar tė folurėn e asaj zone nga njė njeri i zakonshėm (2~4 minuta kohė).
Publikohen incizime zanore tė varianteve dialektore tė shqipes

Albanologu Robert Elsie bėn njė tjetėr shėrbim ndaj kulturės shqiptare. Kėtė herė nė fushėn e gjuhės. Sė fundmi ai bėn me dije se nė sitin e tij zyrtar, nė faqen www.AlbanianLanguag e.net mund tė dėgjohen incizime zanore tė 137 varianteve dialektore tė shqipes nga dhjetė shtete ku ajo flitet si gjuhė vendase. Njė hartė e detajuar e hapėsirave ku janė realizuar kėto incizime tė mundėson tė dėgjosh se si flitet shqipja jo vetėm brenda territorit shqiptar, por edhe nė tė gjitha vendet ku ka shqipfolės. Sipas Elsie, mes individėve tė incizuar ka nga ata qė janė folės tė mirė tė dialektit, ndėrsa disa tė tjerė do t‘i ndihmojnė tė interesuarit tė kuptojnė se si flitet sot shqipja nė kohėt moderne nė vende tė ndryshme. Incizimet janė bėrė nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi, arbėreshėt e Italisė, nė ngulimet e vjetra tė dialektit ēam nė Epir (Pargė dhe Gumenicė), nė Kroaci dhe Bullgari ku ka ngulime tė hershme tė shqiptarėve. Kjo faqe, e cila mund t‘u vijė nė ndihmė kureshtarėve, por edhe studiuesve tė gjuhės shqipe, ėshtė e pasuruar edhe me njė informacion historik pėr sa i pėrket prejardhjes dhe zhvillimit tė gjuhės shqipe, shtrirjes sė saj, pėrshkrimi i shqipes sė sotme, dialekteve tė saj dhe karakteristikave tė kėsaj gjuhe.

(c) Shqip Aida, Zeri Yt!

http://www.albanianlanguage.net/en/rec_map1AL.html