PDA

View Full Version : Pėr tė gjitha nėnat


Jana
24-03-10, 11:33
Pėr tė qenė nėnė vėrtet ėshtė njė punė shumė e rėndė. Dhe nuk ėshtė shumė lehtė qė ai tė iu dėgjoj juve, por ju mos u brengosni sepse libri “Nėna” i shkruar nga autorja Veena Bhairo-Smith do tė iu tregoj se si ju mund tė bėheni njė nėnė me besim .

“Nėse ju keni punuar para se te keni fėmijė atėherė ju jeni mėsuar qė tė jeni nėpėr takime tė ndryshme tė punės qė kanė tė bėjnė me klientėt e tuaj apo konsumatorėt. Atėherė ju jeni njė grua e socializuar”,thotė Veena.
“Nuk ėshtė e lehtė as pėr ju qė jeta tė merr njė drejtim krejt tjetėr”, thotė ajo.
“Ju mund tė ndiheni e dyshuar se a do tė mundem unė ta pėrballoj njė gjė tė tillė, tė punoj tė edukoj njė fėmijė qė mė pret nė shtėpi ose, ose, a jemi tė sigurta qė fėmija ynė ėshtė nė gjendje tė kujdeset pėr veten”.
“Por ne kemi njė lajm tė mirė sepse ju mund ta pėrballoni tė gjitha kėto me disa truqe” thotė Veena.


Ja disa kėshilla nga Venna
1. Ecje tė gjata
Mbajtja e trupit ka rėndėsi shumė tė madhe.
Trupi i juaj duhet tė ketė njė qėndrim shumė tė mirė, sepse njė qėndrim jo i mirė ju tė dukeni jo me vetėbesim. Provoni tė qėndroni me supe sa mė lartė dhe shpinėn ta keni shumė drejt.


2. Bėhu e dėgjueshme

Mundohuni tė flisni jo me zė tė lartė. Nuk ėshtė e nevojshme tė bėrtisni, edhe pse ju jeni shumė e emocionuar por butėsia juaj i bėnė mirė fėmijės.


3. Pėrdheleni vetėn sa mė shumė
Mėsohuni tė jeni njė njeri sa mė pozitiv. Mundohuni ti harroni gjėrat qė ju bėjnė tė ndiheni keq dhe pėrqendrohuni vetėm nė gjėrat e mira.
Ju mund ti shkruani gjėrat qė ju bėjnė tė ndiheni mirė. Ju mund tė shkruani pėr gjėrat qė ju argėtojnė dhe ju bėn tė ndiheni mirė.
Kjo ėshtė thjesht pėr tė shtuar besimin tuaj.


4. Ballafaqohuni me tė metat
Ju duhet tė filloni edhe ta praktikoni jetėn me fėmijė para se ai tė lind tė bėheni mė e butė, tė mos nervozoheni shpejt apo stresin e punės ju ta bini nė shtėpi. Por ju duhet tė koncentroheni nė fėmijėn e juaj.


5. Mos u shqetėsoni bėhuni e lumtur
Mos e nėnvlerėsoni fuqinė e lumturisė. Ju duhet tė sillni lumturi nė shtėpinė e juaj qė kjo tė ndikoj nė lumturinė e familjes suaj.
Nėse ju jeni ndjeheni tė pakėnaqur, mund tė bėni diēka pėr tė, duhet ti merrni gjėrat mė lehtė jo me stres. Lumturia ka shumė rėndėsi nė jetėn e njeriut kėtė gjė duhet ta keni primare.

~AnnA~
24-03-10, 18:03
Informacione mjaft te rendesishme per nenat e ardhshme.Flm jana, do i kem parasyshe kur te vendos te nxjerre dhe une ne drite nje kolopuc :smile:

Per shtatzanet, te cilat vjellin shume, rekomandohet qe te hane cdo 2-3 ore per te mos mbetur lukthi plotesisht i shprazet.Kjo faze, dikend e mundon kohe me te shkurter, dikend e mundon gjate tere shtatzanise, por kjo eshte normale. Shkaku i vjelljes eshte sasia e hormoneve qe ndryshojne ne trupin e nenes.
Rekomandohet gjithashtu te hahet ushqim i shendetshem: peme, perime, mish etj...kurse konsumimi i nikotines, kofeines dhe alkoholit duhet te shmangen.
Gjithashtu me rendesi eshte, te pihen shume lengje gjate dites( me se paku 2 litra ne dite)