PDA

View Full Version : Nuse nė Gjermani


panta_rhei
25-03-10, 17:18
Nga Naser AliuDan Pusi erdhi nė Gjermani nė moshėn e re. Tre vitet e para qėndroi si strehimkėrkues dhe pastaj fitoi statusin e refugjatit. Ishte sė bashku me tė atin, nėnėn dhe dy motrat. Nė moshėn nėntėmbėdhjetė vjeēare u dashurua nė njė bjonde me origjinė nga Polonia. Nga kjo lidhje gati dy vjeēare, lindi Marta. Bashkėjetesa nuk zgjati shumė pėr shkak tė kundėrshtimeve, pėrzierjeve dhe mospjatimit tė prindėrve. Dani e braktisi atė dhe u kthye tė banojė te prindėrit.
Njė ditė e mori malli pėr vendlindjen dhe i telefonoi njė shoku tė shkollės fillore. Biseduan pėr ēdo gjė, pastaj edhe pėr gratė, edhe pėr martesat. Gratė e huaja, gratė shqiptare. Pas gjysmė ore Rama e kėshilloi tė martohet me njė shqiptare: " Shqiptaret janė gra tė sinqerta, nuk kanė shumė kėrkesa, nuk janė tė pėrdala, janė tė dėgjueshme dhe nuk ta kufizojnė lirinė, mund tė bėsh ēka tė duash, " i tha ai. " Pėrveē kėsaj, janė kuzhiniere tė mira dhe kameriere tė pėrsosura, me gratė shqiptare ti ndjehesh zotėri, me ato tė perėndimit bėhesh zonjė", shtoi ai nė fund duke qeshur.
Kėto fjalė Dani i dėgjonte edhe nė shtėpi, gati ēdo ditė. Nuk ishin risi, por i shėrbyen pėr ta pėrforcuar bindjen e tij. Kaluan disa javė nga dėgjimi i parė dhe Dani i telefonoi Ramės pėrsėri.
" Merre kushėrirėn time", i tha ai troē. " Sapo i ka mbushur tetėmbėdhjetė vjet. Ajo ka njė baba tė sėmurė, tė paralizuar, nėna e saj ėshtė traumatizuar rėndė dhe vuan nga njė sėmunjde e zemrės. Do tė kishe bėrė njė vepėr tė mirė nėse martohesh me tė!", i tha ai. " I kanė vrarė djalin nė praninė e tyre. Dhe, do t“ishte mirė nėse ndihmon prindėrit e saj, njėqind euro nė muaj mjaftojnė."
Pas dy orėve mori Dani njė email me fotografinė e Fjollės. Flokė tė gjata, tė zeza dhe tė lėshuara nė tė dy pjesėt e krahrorit. Kishte fytyrėn engjėllore me njė pėrhijėsim tė lehtė tė faqeve nė tė kuq, me trup tė gjatė e tė hollė. E veshur me njė fustan tė kuq dhe njė kėmishė tė zezė tė mbyllur deri nė kopsėn e fundit, me jakė tė bardha dhe tė qėndisura. Dani u prek nga bukuria dhe freskia e saj dhe i shkroi kėtė email mikut: " Shok i dashtun, un do t“iav ēoj atyne 300 euro n“muj. Veē net kryhet puna. Mė trego kur tė nisem. Tung, edhe ty ti jap 200 euro pėr mėsitni!" Dan Pusi.
Prindėrit e tij u gėzuan se mė nė fund do ta kenė njė nuse shqiptare nė shtėpi dhe kėshtu do tė pavarėsosheshin nga bijat, qė duhej tė nxitonin pėr t“u bėrė drekėn, darkėn apo thjesht edhe ēajin paradite, kafenė pasdite apo qėrimin e mollave dhe copėzimin e tyre pas darke; me pirun, pjatė me njė shėrbim plot buzėqeshje dhe gjysmė e pėrkulur. Ato banonin nė tė njėtėn rrugė, afėr qendrės, ku qeraja ishte mė e lirė. Pėr herė tė parė u gėzuan pėr gruan e djalit tė tyre. Me ardhjen e nuses, nėna nuk duhej mė tķ hekuroste veshmbathjet e Danit, edhe shpenzimet pėr lavanderinė mund tė kuresehen. Nuk ishin vetėm kėto, tė mėrzitshme ishin kryesisht ngritjet pėr njė gotė ujė, gjetja e ndonjė dokumenti, gjetja e teleklomandės, e ēorapeve apo edhe e shkrepsės. Hapja e derės kur vinin miq, shėrbimi i ēajit e gatimit. Pėr kėto cikėrrima e lėvizje krejtėsisht tė pa rėndėsishme, nevojitet njė nuse nė shtėpi, e pagojė, shqiptare, qė din tė shėrbej shumė dhe tė flas pak, apo fare. Qė ngritet e para nė agim, qė shkon e fundit nė shtrat. E cila punon e hesht. E cila gjihtmonė buzėqesh, jo si gjermanet qė tė thonė: "Shko merre ujin vet, je i shėndoshė! Apo ta sjell ujin, nėse mė tregon vėrtetimin mjekėsor, ku mjeku ka urdhėruar shtrirjen nė divan!" Gratė e tilla janė tė pafytyra dhe janė shenja se bota po degjenerohet.
"Plakou, po bami familje si ktu ni her!", tha i ati i ngazėllyer. "Do ta kemi edhe ne njė nuse shqiptare nė shtėpi dhe mė nė fund, do tė shtrihemi edhe ne nė kanape. Si Krasniqėt, qė rrinė tėrė ditėn para televizorit dhe nuk duhet tė lėvizin nga vendi! U kėnaqėn bre, u shkrinė...!"
Dani, para se tė nisej, takohej ēdo ditė me Fjollėn nė kompjuter. Kėshtu nga largėsia nisi edhe lindja e dashurisė. Kėto takime zgjatėn gati njė muaj.
Nėna e tij nuk mund ta fshihte gėzimin. Me dy bijat ia nisėn pastrimit dhe regullimin e shtėpisė.
" Le ta gjejė shtėpinė e pastėrtė nusja, kėshtu kupton se si duhet ta mbajė pėr gjithmonė", tha motra e madhe. Zhvendosėn ēdo gjė, qė nuk ishte e gozhduar. E fshinė pluhurin nga ēdo skaj dhe nė fund i lyen edhe muret, i pastruan xhamat dhe palosėn tė gjitha rrobet. E pėrgaditėn Danin, i hekurosėn disa kėmisha e pantallona dhe i dhanė edhe njė kollare me vete. E pėrcollėn me muzikė duke kėrcyer deri te hyrja kryesore e banesės. Dani u nisė duke i pėrshėndetur me dorė nga xhami i makinės. Nė qiellin e vranėt, me pika tė rrala shiu, vetėtima lėshoi dritė rrufeshėm, pastaj disa herė njėra pas tjetrės gjėmuan bubullimat. Ata vrapuan brenda. " Shenjė e mirė, shiu, bereqetė", tha me vete i ati.
Herėn e parė u takuan nė ėmbėltore: Fjolla, kushėri i saj Rama dhe Dani. Pas njė jave e ftuan pėr darkė nė shtėpi. Nėna e Fjollės pėrgaditi njė darkė gati dasmore dhe harxhuan tridhjetė eurot e fundit nė shtėpi. Ajo i tregoi Danit pėr luftėn, pėr pėrjetimet, pėr tmerrin, deportimet dhe kur ia nisi tė flasė pėr djalin, u ligėshtua. Fjolla iu hodh nė qafė e trishtuar. Rama vrapoi dhe u kthye me njė gotė ujė. Ajo e skuqur nė fytyrė kėrkoi ndjesė. Me fytyrėn e lagėt, duke marrė peshqirin nė dorė, kėrkoi ndjesė edhe nėna e saj pėr shqetsimin e krijuar. Babai i Fjollės fshiu lotėt dhe uli kokėn. Aty para mesnate u ngrit Dani pėr tė shkuar te daja i tij...

panta_rhei
25-03-10, 17:22
...Nė dalje i lėshoi njėzet euro nė dorė zonjės sė shtėpisė dhe i premtoi se sapo tė arrijė nė Gjermani, do tua dėrgonte pesėqind tjera. Edhe Ramės i dhuroi njėzet dhe tė tjerat i premtoi se do t“ia dėrgonte me postė, sepse nė Austri kishte pasur njė defekt nė makinė, ku ishte dashur tė paguajė shumė. Ata u shikuan nė mes vete, por arsyetimin e tij e pranuan nė heshtje.
"Nuk ėshtė me rėndėsi"!, tha nėna e Fjollės duke fėrkuar duart para vete.
Prindėrit e saj u gėzuan se e bija nga Gjermania sadopak do t“u ndihmonte nė zbutjen e gjendjes ekonomike, tė paktėn pėr blerjen e medikamenteve.
Dy javė pas martesės kryen formalitetet e udhėtimit nė ambasadėn gjermane nė Prishtinė. Dani u premtoi atyre se edhe Fjolla do tė punėsohet, se mund tė fitojė shumė dhe mund ta ndihmojė familjen, si donė ajo dhe sa donė ajo. Nė pyetjet e tė atit tė Fjollės, pse nuk ishte martuar deri tani, ai tha se tėrė kohė kishte kėrkuar njė shqiptare, nga njė familje e mirė, e fisme dhe se gjermanet nuk i pėlqejnė!
"Janė tė pėrdala!", tha ai duke e parė nė sy vejhrrin e tij. Rama tundi kokė nė shenjė pajtimi. Prindėrit e Fjollės u shikuan nė mes vete dhe nuk thanė asnjė fjalė.

Sapo lanė pas vete kufirin austriak, u ndalėn nė njė restorant.
Fjolla shikonte kurreshtare njerzit pėr rreth, kur ua afrua njė kamerier i shtyrė nė moshė, ajo e shikoi hareshėm. Dani u mėrdhez, e vėshtroi kėrcnueshėm dhe ajo uli shikimin mbi tryezė. Mori njė lėng tė mollave, Dani njė ujė mineral.
" Mė don vėrtetė apo u martove me mua me mua pėr leje qėndrimi", i tha asaj derisa po mbushte gotėn me ujė.
Fjolla ngriti kokėn dhe e uli shpejt e hutuar. Bėri disa grimasa, largoi flokėt nga fytyra dhe u lėvizė e trazuar. Pėr njė ēast harroi lodhjen, rrugėn e gjatė dhe prindėrit e sėmurė. Harroi ēdo gjė!
"Si tha tė lutem?",
"Ti je shumė e bukur, 11 vite mė e re se unė, prandaj thash...mos je martuar me mua pėr leje qėndrimi...Unė kam shtetėsinė gjermane, kjo vlen mė shumė se njė titull profesori te ne!"
" Jo, jo", pėrsėriti ajo. " Nuk mė duhen letrat, unė kam ardhė pėr ty", dhe uli shikimin.
"E kam njė fėmijė....!"
"Si e ke njė fėmijė?, pyeti ajo e shqetėsuar, sikur ngritej befasisht e trishtuar nga gjumi. " Mos u tall tė lutem! Po tallesh, ti tha se nuk ke qenė i martuar kurrė!" dhe iu mbushėn sytė me lot.
" Marta quhet, i martuar jo, mirėpo kam njė vajzė, dhjetė apo njėmbėdhejtė vjeēare, por mos u brengos, nuk kam kontakt me atė grua. Ishte njė kurvė polake!" Kurvė i tha sa pėr ta qetėsuar dhe pėr tė krijuar binjden se nuk ka mė respekt ndaj saj.
" Unė dua njė djalė me njė shqiptare, kjo ėshtė arsyeja pse desha tė martohem me ty. Dua njė shqiptar origjinal, komplet shqiptar! Kupton? Edhe pėr prindėrit e mi...!"'
Kamerieri lėshoi dy pjata nė tryezė. Fjolla u ngrit dhe doli te shkallėt.
Ai u mundua ta qetėsojė duke u betuar se disa vite nuk e kishte parė, se nuk paguante alimente pėr vajzėn dhe se kishte qenė i ri kur kishte rėnė nė dashuri.
"Mirėpo, nėse kjo ėshtė problem pėr ty, atėherė ta paguajė biletėn e trenit dhe mund tė kthehesh nė shtėpi!", i tha gjersa thithte tymin e cigares duke ia hedhur asaj nė fytyrė.
Fjolla ofshani thellė, largoi kokėn dhe iu dridhėn buzėt. Dėshironte tė kthehej nė shtėpi, por do t“i dėshpronte edhe prindėrit dhe do tė llogaritej si grua e lėshuar, kjo do ta dėmtonte dinjitetin e saj, tėrėsinė morale dhe do ta pėrcaktonte nė tė keq fatin e saj.
Dy orė i shtroi asaj aq shumė pyetje rreth tė kaluarės, sa Fjollės i shpėtoi njė fjalė duke pranuar se edhe ajo nė moshėn 14 vjeēare, kishte dashuruar dhe simpatizuar fshehtas njė shok tė shkollės, por pa u takuar kurrė me tė.
" E sheh, qė tė dy kemi gabuar? Jemi njerėz," i tha asaj tani me zė mė tė butė duke qenė i bindur se "mėkatet" kishin peshėn e njėjtė.
Dihet se disa dėshirojnė t“i ndėrrojnė dashnoret ēdo ditė, krenohen se janė imperialist seksual, por kur martohen vet, duan ta marrin njė grua, qė nuk e kanė prekur as rrezet e diellit! Ata nuk duan ta kontrollojnė vetėm tė tashmen e grave, por duan ta zhbėjnė edhe tė kaluarėn e tyre. Ata dėnojnė gratė e tyre, shkatėrrojnė cilėsinė e jetės duke konsideruar "vepre penale" tė kaluarėn, kur ia nuk ishte i pranishėn nė jetėn e saj. Sipas tyre, kur ata kontrollojnė tė menduarit, posedojnė njeriun, mund ta nėnshtrojnė deri nė depersonalizim dhe ta drejtojnė me telekomandė! Dhe, ta shumojnė vetveten!
Fjolla u nis shkallėve te poshtė. Vėshtroi drejt qiellit dhe eci para gjersa era shpupurishte flokėt e saja tė gjata dhe ajo herė pas here i rregullonte. Dielli po perėndonte dhe terri po mbulonte ditėn ngadalė. Fustani i saj i hollė nga mėndafshi, qė ia fali Dani, valvitje dhe ajo me duart skofiare mbronte zbulimin e kėmbėve tė saja tė bardha si dėbora! I ati e quante princeshė dhe krenohej me Fjollėn. Ai ishte arsimtar i pensionuar heret pėr shkak tė sėmundjes. Edhe pse Fjolla qe e shkėlqyeshme nė shkollė, nuk mundi t“i vijojė studimet pėr shkaqe financiare. Dani e shihte nga shkallėt e restorantit dhe kur pa se dy austriak po afroheshin, ai u nis nė drejtimin e Fjollės. Si gjeli qė pezmatohet, kur sheh gjelin tjetėr.
Konkurenca! Konkurenca! Disa burra mendojnė se nuk janė burra tė mjaftueshėm. Kanė komplekse vogėlsie dhe kėta burra, pėr ta gjetur njė ekuilibėr shpirtėror, mungesėn e sedrės e plotėsojnė duke nėnshtruar bashkėshorten. Keqtrajtimin qė i bėjnė gruas u shėrben atyre si erzac i potencės. Burrat e tillė rėndom shėrohen nga kėto komplekse kur t“ia humbin gruas tėrė atraktivitetin femėror, kur vėrejnė se askush nuk e shikon mė. Ose, kur mplaken humbin krenarinė e dikurshme, sepse nuk janė mė xheloz dhe gruaja ėshtė shkatėrruar fizikisht dhe shpirtėrisht. Disa gra dobėsohen shumė nga problemet dhe mosrespektimi. Disa gra trashen nga stresi i pėrditshėm, mirėpo gratė me burra tė tillė, gjėja e parė qė humbin ėshtė: liria! Deri nė mbyllje dhe izolim! Kjo racė e burrave vetėm duke dominuar ndjehen vėrtetė burra. Madje, kėta janė burra tė fuqishėm vetėm nė shtėpinė e tyre, vetėm kundėr gruas dhe fėmijėve! Jashtė janė ose njerėz anonim ose shumė tė shoqėrueshėm. Kėshtu mundohen ta fshehin impotencėn kronike apo komplekset e tyre, qė fshihen nė mbathje! Disa Burra kanė frikė nga konkurenca dhe kjo racė ka paragjykime: "ēdo burr tjetėr e ka mė tė madh se unė! Ēdo burrė tjetėr ėshtė mė i fortė se unė! Kėshtu paragjykojnė ata! Kėshtu gjykojnė ata dhe pason izolimi dhe mbikqyrja!"
Austriakėt hynė nė restorant duke folur e qeshur me zė tė lartė.
" Kosovė apo Gjermani? Zgjidh! Tren apo autobus?!" Fjolla nuk tha asnjė fjalė, ashtu duke dėnesur dhe duke fshirė lotėt, u fut nė makinė.
"Unė desha tė jem i sinqertė me ty, nuk ta thashė kėtė pėr krenari!" Fjolla e falenderoi dhe mbėshteti kokėn duke mbyllur sytė. U dėgjua njė fishkėllim e rrotave, ashtu si dinė t“i bėjnė vetėm shqiptarėt krenarė dhe u tretėn. Dy austriakėt, qė po dilnin me nga njė bagetė nė dorė, shikuan duke zgurdulluar sytė!
Fjolla e veshur me njė fustan tė bardhė dhe njė kurorė, qėndronte ulur nė njė karrige pranė derės dhe sa herė hynte apo dilte dikush, ngritej nė kėmbė. Kur ajo varte kokėn nga lodhja, vjehėrra kollitej dy herė dhe Fjolla kėrcente nė kėmbė. Pas ankesave tė njėpasnjėshme tė fqinjėve, u deshė ta zvogėlojnė zėrin e muzikės. "Laje ti moj gooooce, laje ti, shaminė e beqarit...!"
Aty para mesnatės tė ftuarit dolėn njėri pas tjetrit dhe Dani e mori pėr dore nusen nė dhomėn e fjetjes.
Nė disa dasma shihen fytyra tė zymta, tė ngrysura tė nuseve. Ato nė vend se tė gėzohen qė martohen, ulur nė njė karrige rrezatojnė njė trishtim makabėr, njė mospajtim, njė revoltė tė pashpjegueshme dhe frikė e tmerr nga ēastet qė vijnė. Ato ulen dhe ngriten, pėrkulen e drejtohen pėr tė dėshmuar me fakte, jo se ka ardhur si nuse nė shtėpi, por si shėrbėtore pa personalitet dhe pa dinjitet tė vetin! Ato shėrbejnė tė ftuarit, ua marrin dorėn duke u pėrkulur si skllave dhe tėrhiqen prapa si robotė tė programuar! Pėrkulaj e tyre, nėshtrimi i tyre, ėshtė letėrnjoftim i mizoginėve. Ato nuk flasin, nuk qeshen, por shėrbejnė, si shėrbenin skllevėrit Qesarin:. Julius Gaius Qesarin. Perandorin e fashmėm romak!
"Me dėgjo", i tha duke ia pėrkdhelur flokėt: " Ti je tani nė Gjermani dhe duhet t“i kuptosh disa rregulla kėtu. Nė qytet apo shitore nuk mund tė shkosh vet." Fjolla ngirti kokėn. " Nėse shkon, atėherė vetėm me nėnėn ose me motrat e mia. Miqėsi me gjermane janė tė ndaluara, edhe me shqiptaret, qė nuk i njoh unė! Nėse rrugės takohemi me shokė, mos i pėrshėndet pėr dore, por vetėm nga larg, me fjalė, e qartė? Dhe, njė gjė mos harro kurrė, kur ecim rrugės, ec kokulur duke i parė vetėm kėpucėt apo pak para kėpucėve, njė metėr, mė shumė jo...!"
Fjolla pohoi duke tundur kokėn dhe kafshoi buzėt.
Gjyqi Pėr Ēėshtje Familjare, janar 2010, tė pranishėm: gjyqtari dhe zonja Mayer para kompjuterit; nė sallė dy avokatė, psikologia znj. Dr. Müller, qė merret me studimin e sjelljeve, Fjolla dhe Dani.
"Po ju lexoj shkurtimisht arsyen e shkurorzimit, tha gjyqtari dhe hapi dosjen. "Dan Pusi dhe zonja Fjolla Destini-Pusi me shtetėsi kosovare, janė martuar nė janar tė vitit 2008 nė Kosovė. Pas gati njė viti bashkėjetese, Fjolla ka braktisur djalin dhe ėshtė kthyer nė shtėpi. Atje ka qėndruar tre ditė dhe ėshtė kthyer pėrsėri nė RFGJ, por jo nė shtėpinė e saj, por gati 900 km larg, nė shtėpinė e grave...! "...

panta_rhei
25-03-10, 17:25
...Gjyqtari lexonte ngadalė pa ngritur kokėn. Dani vėshtronte Fjollėn vjedhuzari.
" Para se psikologia tė lexojė raportin e vet, do tė kenė mundėsi palėt tė deklarohen. Ne sot nuk mund ta ndalim shkurorzimin, por duhet tė vendosim pėr ardhmėrin e Kevinit, se cilit nga prindėrit do ta fitojė kujdestarinė. Pra, sot, nuk do tė vendoset pėr interesat e prindėrve, por tė djalit!" Gjyqtari ngriti kokėn, hoqi syzat e leximit dhe shtoi: " Fjalėn e ka zonja Fjolla Destini-Pusi.
Ajo u ngrit, u falenderua dhe shikoi Danin nė sy. Ai uli shikimin. Gjyqtari i tha se mund tė flasė " mudn tė flisni edhe ulur", i tha gjyqtari. Fjolla iu falenderua dhe ul duke shtrėnguar njė laps nė dorė. Avokati e preku nė krah duke i sugjeruar tė flasė. Nga fillimi?, pyeti ajo.
" Po, nga fillimi," pėrsėriti avokati.
" Unė u dashurova nė fillim nė bazė tė fjalėve, qė m“i tregonte kushėriri im, pastaj takoheshim shpesh nė internet, kur e pashė mė pėlqeu dhe e dua akoma dhe jam e gatshme tė kthehem pranė djalit tim! E thash kėtė sepse psikologia mė pyeti se a ishim fejuar qė nga fėmijėria. Nė Kosovė diēka e tillė, nuk ekziston. Pra unė jam e gatshme tė kthehem te djali, por jo me dy ..."
" Pėr fat tė keq burri Juaj nuk e dėshiron kėtė", e ndėrpreu gjyqtari.
" Po, e di", tha Fjolla dhe shikoi pėrsėri Danin. Ai ktheu shikimin nga avokati i tij.
" Zoti gjykatės", vazhdoi Fjolla. " Unė nė shtėpinė e tij jam sjellur si sillet njė grua shqiptare..."
" Si sillet njė grua shqiptare", pyeti gjykatėsi.
" Unė kam respektuar tė gjitha rregullat. Kam bėrė atė qė ka dashur ai. Pėr njė vit kam dalur dy herė nė qytet. Jam kujdesur pėr prindėrit e tij. Kur erdhi letra nga Zyra pėr tė Huaj me kėrkesėn pėr vijimin e kursit tė gjermanishtes, ai e bėri copė-copė dhe e hodhi. Prandaj mua mė nevojitet sot pėrkthyesi. Gjatė shtatzanisė mė ka dėrguar vetėm njė herė te gjinekologu, jo burri im, por kunata. Te njė grua gjinekologe. Dy javėt e para ka fjetur nė shtėpi, pastaj tha se duhet tė punojė natėn dhe kthehej nė mėngjes, pak pas orė tetė. Kėshtu vazhdoi deri njė javė para lindjes", dhe ajo mbylli sytė. Lotėt rrėke zbrisini mbi faqet e saja valė. Avokati i dha njė facoletė. Fjolla dėneste. Gjyqtari i ofroi njė pushim tė vogėl derisa tė qetėsohej. Ajo refuzoi. "Do tė vazhdoj", tha ajo e vendosur. Psikologia i shtyri gotėn me ujė, qė gjendej mbi tavolinė me njė kanė. Fjolla fshiu lotėt dhe mori gotėn nė dorė duke u falenderuar.
" Zoti gjykatės, njė javė para lindjes sė Kevinit ishim tė ftuar nė dasmėn e kushėririt tė tij. Dola para dere tė marrė pakėz ajėr tė pastėr. Sapo desha tė kthehem brenda, doli edhe ai pėr tė tymosur dhe nė atė ēast po afrohej njė zonjė me dy fėmijė. Kur panė fėmijėt Danin, vrapuna nė drejtim tė tij duke bėrtitur "papi...!" ( babi). Unė e shikova atė e hutuar, ai i mori femijėt me vrull, bėrtit diēka nė gjermanisht, e mbaj mend vetėm fjalėn "Scheise", sepse te ne ka edhe emėr femre: Shaize.
Gjyqtari nėnqeshi si dhe zonja qė shkruante nė kompjuter.
" Siē thashė, i rrėmbeu fėmijė si i tėrbuar, gruaja vrapoi pas tij dhe i ēoi diku me makinė. Nė atė ēast mė kanė dėrguar nė spital, ku linda djalin tim", dhe ia plasi pėrsėri vajit. " Nė spital qėndrova shtatė ditė dhe nuk mė ka vizituar asnjė herė. Unė desha djali tė quhen Faton, e kishin pagėzuar Kevin. Djalit i kam dhėnė gji vetėm njė javė. Pastaj kunata ime, qė pat lindur fėmijė dy muaj para meje. Dani thoshte se tamli im ėshtė i keq. Pak para se mė dėboi nga shtėpia, mora vesh nga njė shqiptare, nga njė telefonatė anonime, se Dani nuk kishte punuar kurrė natėn dhe se jetonte nga ndihma sociale, por natėn e kishte kaluar te gruaja tjetėr, gjermane. Njė vit jetova nė njė gjendje tė pa shpjegueshme: rrahje, keqtrajtime dhe qortime tė pėrditshme. Djalin nuk ma jepnin, por e mbante nėna e tij ose kunata. Unė shėrbeja nė atė familje, por me djalin nuk kam mundur kurrė tė kalojė njė orė. Kevini flinte natėn me gjyshen. Njė ditė mė tha ta marrė pasaportėn me vete se do tė dalim diku, u soll shumė mirė me mua, mendova se do tė ndryshojė gjendja, por pas katėr orėve arritėm nė aeroportin e Berlinit. Mė lėshoi biletėn e aeroplanit nė dorė me dhjetė euro dhe iku. Pėr tė ardhur kėtu, pėr dhurata, pata marrė hua njė mijė euro, qė nuk i kam kthyer...Pjesėn tjetėr e dini, se pastaj u ktheva nė shtėpinė e grave...Gjatė mė shumė se njė vjet qėndrimi nė atė shtėpi i kam telefonuar dhe shkruar mesazhe qindra herė, por kurrė nuk mė lejoi ta takoj djalin...!"
Gjyqtari solli kokėn dhe njė copė herė mori disa shėnime.
" E keni radhėn ju, zoti Pusi, por pėrqėndrohuni nė ēėshtjet kryesore ju lutem."
Dani tregoi se ishte zhgėnjyer dhe se ndjehej i mashtruar nga Fjolla. Qėllimi i saj nuk kishte qenė krijimi i familjes me tė, por pėrfitimi i lejės sė qėndrimit.
" Fakti se kemi 11 vjet dallim, flet pėr kėtė!, tha ai. " Nė shtėpi sillej keq. Nuk respektonte prindėrit e mi. Nuk ėshtė e vėrtetė se ia kam ndaluar mėsimin e gjuhės, por ajo thoshte se gjermanishtja ėshtė gjuhė oficerėsh. Kam dashur ta dėrgoj disa herė te gjinekologu, por nuk dėshironte, kishte turp apo shtirej se kishte turp. Nuk dinte tė sillej si nėnė e mirė, ndoshta pse ėshtė e re dhe nuk e kanė mėsuar nė shtėpi. Nė aeroport nuk e kam dėrguar, pse doja unė, por ajo mė tha: ose ndaju nga ajo grua ose ika." Fjolla tėrė kohėn sillte kokė nė shenjė mospajtimi.
" Unė i pata treguar qysh nė Kosovė se kam tre fėmijė, me dy gra. Me gruan qė kam dy fėmijė nuk kishim kontakte, por zoti gjytar, unė jam burrė, kjo nuk dinte tė bėjė as dashuri si duhet. Seksi me tė ishte i mėrzitshėm, i pavlerė dhe iu ktheva gruas sė dytė. Arsyeja kryesore pse unė u pajtova tė kthehet, ėshtė se ajo nuk e donte djalin! E keqtrajtonte, nuk e ushqente, harronte...Diēka tjetėr nuk kam ē“ ka tė them", tha ia. " Harrova edhe njė gjė qė pėr ne shqiptarė ėshtė me shumė rėndėsi: ajo nuk ishte e virgjėr." Nėtė kėtė ēast Fjolla u ngrit si e tėrbuar, avokati u pėrpoq ta ndalė, por megjithė pengimin e tij, arriti tė hedhė me gotė nė drejtimin e tij. Ai uli kokėn dhe gota u thye copa-copa nė mur. Avokati i tij dhe Dani fshinė fytyrėn nga uji, qė u derdh gjatė fluturimit tė gotės.
Dan Pusi u buzėqeshė dhe shtoi: " E shihni zotėri gjykatės! A mund tė jetohet me njė grua tė tillė!?! E fėmija, si mund tė jetojė fėmija me njė nėnė tė tillė?!" Gjyqtari e qortoi Fjollėn duke iu kėrcnuar edhe me gjobė pėr mosrespketimin gjykatės...Fjolla vuri dorėn nė ballė dhe qante.


" Ta dėgjojmė tani raportin e specialistes, qė ėshtė marrė me studimin e sjelljeve tė tyre", tha gjyqtari. Avokatėve u janė dėrguar kopje me kohė, por megjithėkėtė t“i dėgjojmė shkurtimisht edhe njė herė. Psikologia mori syzat e leximit dhe ul nė njė tryezė nė mes tė sallės duke shfletuar dosjen.
" Gjykatė e lartė, sipas autorizimit Tuaj, unė mora kontakt me tė dy palėt. Nė shtėpinė e zotėri Pusit isha nga ora dhjetė deri nė orėn pesėmbėdhjetė. Me zonjėn Pusi dhe djalin u takuam dy herė, pėr tetė orė. Psikologia shikonte herė pas here nė aktet e saja.
Si kalohet dita te z.Pusi? Nga ora dhjetė z.Pusi ishte shtrirė nė divan dhe ai shėrbehej nga nėna. Nėna i sillte ujė, nėna ia solli taketuken, tymoste nė dhomėn ku gjendjej edhe djali. Kur djali qante, nėna e tij vraponte. Ai nuk shqetėsohej dhe nuk lėvizej nga vendi. Shikonte televizor me tė atin apo bisedonte me tė. Ose luanin shah. Konstatimi im qė ėshtė me rėndėsi pėr gjyqin: djali nuk ka lidhje tė veēanta me z.Pusi, por e konsideron nėnė, nėnėn e zotit Pusi dhe ajo kujdeset pėr tė. Interesante tė pėrmendet se pėr drekė erdhi motra e tij, bėri drekėn gati dhe me njė enė nė dorė u afrua pranė tė pranishmėve pėr t“i larė duartė edhe pse lavamani ishte aty afėr. Fėmija ka ngelur prapa, i retarduar dhe nuk flet shumė dhe ndaj lodrave nuk reagon si fėmijė e moshės sė tij.
Me zonjėn Pusi u takuam dy herė: djali nuk reagon ndaj saj. Ata kanė jetuar mė shumė se njė vjet tė ndarė dhe fėmija e konsideron gjyshen nėnė!" Fjolla ofshani thellė dhe i nguli shikimin Danit duke shtrėnguar nofullat, ai fshehu kokėn pas avokatit tė vet.
" Janė provuar dhjetėra mėnyra pėr tė rikrijuar njė lloj lidhshmėrie mes nėnės dhe djalit, pa sukses. Djali qante nė praninė e saj dhe nuk pushonte... Pėrshkrimet tjera me imtėsira i keni tė bashkangjitur nė raport. Ajo u ngrit, eci ngadalė dhe ulė nė radhėn e parė.
Gjyqtari e falenderoi psikologen. "Para se tė tėrhiqem pėr tė marrė vendimin, zonja Pusi ju lutem tė mendoni se a mund tė shpėrnguleni nė kėtė qytet apo afėr, nė mėnyė qė ēdo njėri tė ushtrojė detyrėn e prindit? Gati 900 kilometra larg njėri tjetrit, nuk mund tė bėhet!"
Fjolla solli kokėn nė shenjė mospajtimi.
" Zonja Pusi, ju keni leje qėndrimi nė bazė tė martesės, tani jeni e papunė dhe jetoni nga ndihma sociale, por meqenėse fėmija juaj ėshtė kėtu gjerman, atėherė nuk mund tė ju kthejnė prapa, mirėpo vetėm nėse fitoni kujdestarinė e djalit apo jeni nė gjendje tė paguani alimente. Ligji parashe rregulla tė pėrkuizuara mirė. Ashtu si jetoni ju tani, duket vėshtirė, sepse nėse ju fitoni, atėherė djalit i pamundėsohet kontakti me tė atin dhe kryesisht me gjyshen...unė kam pėrt detyrė tė vendos nė dobi tė fėmijės! Pas vendimit tė sotshėm Zyra pėr tė Huaj vendosė se a vazhdohet leja e qėndrimi apo ju kthejnė nė Kosovė!"
Avokati i saj u pėrpoq tė bindė Fjollėn, mirėpo ajo sillte kokėn. Gjyqtari me zonjėn Müller u ngrit dhe nga njė derė, qė gjendje pas tyre, hynė nė zyrė. Pas gjysmė ore gjyqtari hyri duke lėshuar dosjen mbi tryezė. Tė pranishmit u ngritėn nė kėmbė...

panta_rhei
25-03-10, 17:26
..."Nė emėr tė popullit", tha ai, "kujdestaria e djalit i besohet tė atit, zotit Dan Pusi.
Arsyetim: "Nė bazė tė bindjeve pas kėtij shqyrtimi dhe nė bazė tė raportit tė psikologes konstatohet se nė dobi tė djalit ėshtė tė mbetet te i ati, jo pse ai ka pėrgjegjėsi atėsie mė tė mirė, por se fėmija ėshtė mėsuar me gjyshen dhe duhet evituar edhe njė traumatizim tjetėr. Nėna nuk ėshtė e gatshme tė afrohet, pėr t“i mundėsuar edhe t“atit ushtrimin e kujdestarisė. Kundėr kėtij vendimi zonja Fjolla Destini mund tė ankoheni brenda dy javėsh. Proceduar pėrfundon! Brenda dy javė do ta merrni vendimin me shkrim." Ai mblodhi aktet dhe doli.
Fjolla futi kokė mes duarėve dhe ia plasi vajit. Avokati dhe psikolgia u pėrpoqėn ta qetėsojnė. Dani me avokatin e vet doli jashtė. Nė koridor prisnin nėna e tij me djalin dhe dy motrat. Dani i ngriti dy duart nė ajėr duke dashur pa fjalė t“u tregojė se fitoi. Ato tė trija sė bashku e pėrqafuan dhe ecėn koridorit krenare.

Me njėzet shkurt 2010 qyteti ku banonte Fjolla vendosi pėr moszgjatjen e lejes sė qėndrimit dhe Fjolla u detyrua tė kthehet nė shtėpi. Askush nuk kuptoi refuzimin e saj kategorik pėr t“u afruar pranė djalit dhe kėshtu tė fitojė kujdestarinė. Nė muajin mars telefonoi me psikologen. Babai i saj kishte insistuar tė mos afrohet pranė burrit. Dani iu kishte kėrcnuar se do t“ia vriste bijėn nėse afrohet apo vjen tė banojė nė qytetin e tij.
Kaq!

emine
25-03-10, 18:24
Nese behet fjale per nje ndodhi te vertet ,ku ktu sdyshoi se ka raste te shumta te njejta,mundem vetem te them se shteti Gjerman dhe Psikolloget kan pasur ne dore diqka kunder ksaj nene ,nese rastet e tilla perfundojne tek Psikolloget pra derisa te zbulohet cdo imsine apo akuzim qe i eshte ber nenes nuke perfundone ashtu shkel e shko,ka dhe shume nena qe me te vertet nuk jane te afta te kujdesen per femijet e tyre dhe mbasi kan fitu te drejten te qendroin tek nena fmijet, ju jan marr prap ,sepse kan vepru pa pjekuni apo skan dhan kujdes te mjaftushem ndaje femijes,disa dhe dorheqen vete duke pa se jeta e vetme me femije eshte tejet e rend,pra nuk flas nga hamendja ,kjo ndodhi munde te ket arsyejet e veta pse i eshte marr femija nenes,dhe nese nje nene e do fmijen e saje aq shume asnje mashkull dhe asnje plumbe smundet ta trembe per te qendru afer fmijes,e ku ??? Ne gjermani ku perkrahja e femres me femije eshte deri ne maksimume nga gjanat finaciare psikolloge e gjithqkaja,mbrojtja etj etj,ma kure eshte ne pyetje mashkulli (KOSOVO ALBANER) ajo femer kish marr cdo perkrahje,po kure nuke je ne gjendje em luftu per femijen tende dhe veten ateher normal qe tjeret veprojne simbas qefev tyre,,,
ps,mu sme duket prrall po rast i 100 e 1000-jte i ndodhun en perendim ne mesin e kosovarve,,,,,vetem duhet mendu se ai fmije qe mirret ne ket menyre rritet nje dite dhe e urren ate prind,po ashtu veq ne raste ku nena verehet se seshte e afte i mirret fmija dhe mos te harrojme shume here duken njerzit viktime po kan len viktim tjeret.....shum me vje keq per ate femij...

Murgesha
25-03-10, 19:16
Nuk munda t“a lexoj pa u perlotur!

Eshte e veshtire te braktisesh femijen tend, por...!!!

Kam pas rast te takoj nena qe jan detyruar ta bejne ket gje. Me kan then qe kurr nuk jena ndjer mir, por edhe jeta ne flake te prditshme nuk po u perballojka!!!

Zot mos provo!

halla e madhe
25-03-10, 20:21
....ishte ngjarje e tmerrshme.por ka edhe me te tmerrshme!

Dreni30
25-03-10, 23:41
Mė preku nė shpirt rasti i Fjollės.......
Po edhe ai far Dani kuur jetė nuk ka me pas, por as motrat dhe nana e tij.
Tek ne e pėrdorim njė fjalė " Pėr njė plesht e djeg jorganin" Me njė fjalė me mirė hiq se flliq.
Njė nėnė e pa krah nė duar tė gjakpirėsve tė endur nėpėr rrugėt e pafundme.
Me shpresė qė nuk ndodhin kėto raste ma me motrat, fėmijėt(vajzat) dhe nėnat tona.
Me njė fjalė mėkat pėr disa mashkuj tan qė e konsiderojnė veten mbret pėr gjinin e kundėr. Ani sot pėr botėn moderne po mundohen edhe me botkuptime tė ndryshme fetare e ku ta di unė, vetėm e vetėm pėr me fitu fuqinė nė dorė me njė fjalė pėr pėrulje tė gjinisė sė kundėrt.
Mė falni se jam krejt i shokuar me kėto qė po ndodhin nė botėn tonė shqiptare nė kohėn e sodit.

Mos bėnė cka tė vij nė dorė se fundi fundit je i humbur......

Shpati
26-03-10, 08:43
Mė preku nė shpirt rasti i Fjollės.......
Po edhe ai far Dani kuur jetė nuk ka me pas, por as motrat dhe nana e tij.
Tek ne e pėrdorim njė fjalė " Pėr njė plesht e djeg jorganin" Me njė fjalė me mirė hiq se flliq.
Njė nėnė e pa krah nė duar tė gjakpirėsve tė endur nėpėr rrugėt e pafundme.
Me shpresė qė nuk ndodhin kėto raste ma me motrat, fėmijėt(vajzat) dhe nėnat tona.
Me njė fjalė mėkat pėr disa mashkuj tan qė e konsiderojnė veten mbret pėr gjinin e kundėr. Ani sot pėr botėn moderne po mundohen edhe me botkuptime tė ndryshme fetare e ku ta di unė, vetėm e vetėm pėr me fitu fuqinė nė dorė me njė fjalė pėr pėrulje tė gjinisė sė kundėrt.
Mė falni se jam krejt i shokuar me kėto qė po ndodhin nė botėn tonė shqiptare nė kohėn e sodit.

Mos bėnė cka tė vij nė dorė se fundi fundit je i humbur......

Nuk kemi te bejm per rast te vertet !
Por per nje Proze te imagjinuar.
Kush mund te din "detalet" e tilla te personave te ndryshem?
Askush.

lovely
26-03-10, 09:02
Nese behet fjale per nje ndodhi te vertet ,ku ktu sdyshoi se ka raste te shumta te njejta,mundem vetem te them se shteti Gjerman dhe Psikolloget kan pasur ne dore diqka kunder ksaj nene ,nese rastet e tilla perfundojne tek Psikolloget pra derisa te zbulohet cdo imsine apo akuzim qe i eshte ber nenes nuke perfundone ashtu shkel e shko,ka dhe shume nena qe me te vertet nuk jane te afta te kujdesen per femijet e tyre dhe mbasi kan fitu te drejten te qendroin tek nena fmijet, ju jan marr prap ,sepse kan vepru pa pjekuni apo skan dhan kujdes te mjaftushem ndaje femijes,disa dhe dorheqen vete duke pa se jeta e vetme me femije eshte tejet e rend,pra nuk flas nga hamendja ,kjo ndodhi munde te ket arsyejet e veta pse i eshte marr femija nenes,dhe nese nje nene e do fmijen e saje aq shume asnje mashkull dhe asnje plumbe smundet ta trembe per te qendru afer fmijes,e ku ??? Ne gjermani ku perkrahja e femres me femije eshte deri ne maksimume nga gjanat finaciare psikolloge e gjithqkaja,mbrojtja etj etj,ma kure eshte ne pyetje mashkulli (KOSOVO ALBANER) ajo femer kish marr cdo perkrahje,po kure nuke je ne gjendje em luftu per femijen tende dhe veten ateher normal qe tjeret veprojne simbas qefev tyre,,,
ps,mu sme duket prrall po rast i 100 e 1000-jte i ndodhun en perendim ne mesin e kosovarve,,,,,vetem duhet mendu se ai fmije qe mirret ne ket menyre rritet nje dite dhe e urren ate prind,po ashtu veq ne raste ku nena verehet se seshte e afte i mirret fmija dhe mos te harrojme shume here duken njerzit viktime po kan len viktim tjeret.....shum me vje keq per ate femij...

llakum, nese eshte ngjarje e vertete (gje qe nuk dyshoj fare), ai pusi i pusavt e ka kthy nusen ne Kosove me zor kur o kan fmija shume i vogel, e nuk ka pas kontakt me nane t vet ni kohe t gate. Po edhe kur ka pas kontakt fmija me nane, fmija ka flejt me gjyshen, me nanen e pusit, kshtu qe per nane t vet e ka dit nanen e pusit. Se shteti e kish provu me i lan bashke, po shkrujke se femija veq kajke gjate gjithe kohes kur ish me nane t vet.
Dmth fmija nuk e ka ngjoft nanen e vet se nuk ia kan lan kurr ma shume se ni ore n dite, gjinin ia kan nda e halla i ka dhane me pi (motra e pusit) plus tani kohen e fundit nuk e kapa ni kohe kogja t gate, (mu dokt se nuk po shkrun sa kohe).. normal qe fmija e ka harru, e nuk e njeh..

eh, tash gjykata per mos me traumatizu fmine ma shume kishe, me e lan me nanen e vet biologjike qe nuk e njeh mo, morren vendim qe fmija me jetu te baba :mad:

emine
26-03-10, 09:15
llakum, nese eshte ngjarje e vertete (gje qe nuk dyshoj fare), ai pusi i pusavt e ka kthy nusen ne Kosove me zor kur o kan fmija shume i vogel, e nuk ka pas kontakt me nane t vet ni kohe t gate. Po edhe kur ka pas kontakt fmija me nane, fmija ka flejt me gjyshen, me nanen e pusit, kshtu qe per nane t vet e ka dit nanen e pusit. Se shteti e kish provu me i lan bashke, po shkrujke se femija veq kajke gjate gjithe kohes kur ish me nane t vet.
Dmth fmija nuk e ka ngjoft nanen e vet se nuk ia kan lan kurr ma shume se ni ore n dite, gjinin ia kan nda e halla i ka dhane me pi (motra e pusit) plus tani kohen e fundit nuk e kapa ni kohe kogja t gate, (mu dokt se nuk po shkrun sa kohe).. normal qe fmija e ka harru, e nuk e njeh..

eh, tash gjykata per mos me traumatizu fmine ma shume kishe, me e lan me nanen e vet biologjike qe nuk e njeh mo, morren vendim qe fmija me jetu te baba :mad:
gjitha qka ke shenu qenkan me vend,po une nuke pajtohem me arsye sepse ne kto raste dhe ne shume raste tjera gjithmone ka nje rruge ku mundet te gjindet nje shans edhe mos te vije deri te kjo,asnje nene sduhet me leju tjeret te zevendsojne ate,e per meshkujte tane e ka marre vesh ma krejt bota se jo pisa po njerz te pa ndergjegjshem jane,njerz qe flasin per moral e drejtsi po ne realitet jane njerz te pa shpirt,une vete kam njofte nje femer qe eshte nda nga vajza saje me arsye ,,,UNE SMUNDEM MU MARTU MA NESE KAM FMIJE E KSHTU ME MIRE LE TE RRINE VAJZA TE ISH BURRI SE KSHTU MUNDEM TE MARTOHEM,E ESHTE MARTU E PREP I NJEJTI RAST,nuke ka ligj as shtet qe mundet ta ndaje nanen nga femija nese nena eshte 100% ne gjendje me sakrifiku cdo gje per femijen,e ne gjermani loqka jem veq nje numer te duhet me sill ,edhe ska burr as shqiptar as dilidreq qe mundet ta ndaje ate nane prej femijve as ta kthej ne kosove,po aq shume mbrohet qe kurr aj apo ata pisa skan drejt as ti dalin perball nje femre,mos se mire e di per qka flas,po une dyshoi shume ne femrat tona qe kan shume pak vetbesim,dhe shume jane te manipulune qka thojne hallku e harrojne se te jesh nene a e gjith jeta sakrific,uroi qe ne te ardhmen te mos degjoi kso gjanash qe femrat tona te vedisohen dhe pergjithsite qe kan ndaj fmijve kurr mos ti lejne ne duarte e hueja e sidomos te nje mashkulli,apo familje te burrit se askush ne bote smundet ta doje e ta mbroje femijen sa nena,,,,llokumi ka njofte shumme femra te rasteve te tilla ,jam befasu hjam tmerru se ka edhe nena se per nje cope mashkull edhe femijen e saje e harrojne,,,,vetem ata dy e dine qka ka ndodhe aty dhe nuke e fajsoi vetem mashkullin Zoti e di cfare arsye ka pas aty,

emine
26-03-10, 09:21
Nuk kemi te bejm per rast te vertet !
Por per nje Proze te imagjinuar.
Kush mund te din "detalet" e tilla te personave te ndryshem?
Askush.
shpat munde te jete proze prralle ,trillim,po te thote eminia qe kam njofte raste te tilla dhe me te tmerrshme me tragjike dhe jo vetem tek shqiptaret po edhe tek gjermanet ,turqet,etj kombe,kto gjana jane te pa shmangshme ne ditet e sodit,po diqka eshte me se e sigurte ne vendet perendimore para shume e shume vitesh jane ndertu organizata ku rastet e tilla shqyrtohen detajisht dhe munde te parandalohen ,rasti i ksaj femre paska qen en fillimi i kjarte andaj a kan deshte me marr masa pa u ba vone per te,e jo me leju nje cope ndytsir ti jep te drejte vetes e te luje me jetes e saje e femijes saje si ja ka kape qejfi atij,,,,,pse jo rodi atij tipit lype edhe plume ne balle,nese sdo kish pas rrugdalje tjeter a deshte me ble nje mjet vrases edhe me ja hjek flamen,

Zeqiri
26-03-10, 09:32
pokjo eshte sahi se dan m..ta shiptar ka sa tdush ne krejt evropen edhe ma tposhter se shiptart me kajt nanen kun nbote nuk mun igjan idiota sa tdush rrenca kabullgji munafika xheloza hajvana deri nskejt shum e motrat qikat tona ikan marr nqaf neper perendim bre zoti qafen jau theft maspari ja q....ft nanen vjehrrave emasanej vjehrranave enfun burrit se krejt sherri niset prej vjehrres e vjehrranit emasanej burri diku dikuedhe nshum raste futen edhe rraspijat motrat eburrit sekjo qe epaska shkrue kyfar jarani krejt asht sahi po shiptarit duhet meja q....at nane me ligjin ebajram begut se nryshe nuk merr vesh sekugjan but sdin me izhdryp a me kan gjermank a polake ja lpijn edhe b....then i marrin plakat ka 15 vjet matvejtra qe kur tiafrohesh ngat ivjen era perq edhe jaupijn sh..rren e jau lpijn b...then me m...t qe i vjen era ni kilometer uh nanen me cka paqin ata qe bajn kshtu seme femen shiptare nuk kanbote letethot kush cka tedon shiptarja kazemer kashpirt kander dhe namuz nuktradhton nuk tqet nrruge qyshdo mekan burri prap eafron afer e kqyr kujdeset per lamje shperlamje per buke eperkrejt o mefalni per fjalor vullgar poskam qare sejetoj neperendim dhekam pas raste tetilla mepa dhe mendegju mevesht emi keso poshtersina mjer ajo qe emerr burrin neperendim kur nuk ika prindet afer apo diken te familjes afer se mate poshtra se vjehrrat dhe vjehrranat as djali nukasht,se vjehrrat rrine kot edhe qesin kirifekte tenusja edhe vjehrri qashtu budall sguxon npleqni mefol prej grujehajde bac kalle tani mos mkeqkuptoni se spo thom per krejt vjehrrat po per nje numer te vogel tetyne

lovely
26-03-10, 09:38
shpat munde te jete proze prralle ,trillim,po te thote eminia qe kam njofte raste te tilla dhe me te tmerrshme me tragjike dhe jo vetem tek shqiptaret po edhe tek gjermanet ,turqet,etj kombe,kto gjana jane te pa shmangshme ne ditet e sodit,po diqka eshte me se e sigurte ne vendet perendimore para shume e shume vitesh jane ndertu organizata ku rastet e tilla shqyrtohen detajisht dhe munde te parandalohen ,rasti i ksaj femre paska qen en fillimi i kjarte andaj a kan deshte me marr masa pa u ba vone per te,e jo me leju nje cope ndytsir ti jep te drejte vetes e te luje me jetes e saje e femijes saje si ja ka kape qejfi atij,,,,,pse jo rodi atij tipit lype edhe plume ne balle,nese sdo kish pas rrugdalje tjeter a deshte me ble nje mjet vrases edhe me ja hjek flamen,

o Emine, nusja o kan e mvarne pej pusit se nuk ka pas leje qendrimi ne gjermani.

Psikologoja; ""Me zonjėn Pusi u takuam dy herė: djali nuk reagon ndaj saj. Ata kanė jetuar mė shumė se njė vjet tė ndarė dhe fėmija e konsideron gjyshen nėnė!" Fjolla ofshani thellė dhe i nguli shikimin Danit duke shtrėnguar nofullat, ai fshehu kokėn pas avokatit tė vet.
" Janė provuar dhjetėra mėnyra pėr tė rikrijuar njė lloj lidhshmėrie mes nėnės dhe djalit, pa sukses. Djali qante nė praninė e saj dhe nuk pushonte... Pėrshkrimet tjera me imtėsira i keni tė bashkangjitur nė raport. Ajo u ngrit, eci ngadalė dhe ulė nė radhėn e parė.
Gjyqtari e falenderoi psikologen. "Para se tė tėrhiqem pėr tė marrė vendimin, zonja Pusi ju lutem tė mendoni se a mund tė shpėrnguleni nė kėtė qytet apo afėr, nė mėnyė qė ēdo njėri tė ushtrojė detyrėn e prindit? Gati 900 kilometra larg njėri tjetrit, nuk mund tė bėhet!"
Fjolla solli kokėn nė shenjė mospajtimi."

Fjolla kryt e fort pak (plus iu ka mledh inati, dhimbja, t kqijat, etj etj.) se o dashte me iu afru (jetu ngat djalit) djalit t vet, qysh i ka thane gjyqtari, s paku per nje kohe, deri sa kish punu me fmi t vet pak e me e njoft fmija ma mire. Ajo e drejte edhe naive.
E kur te kish siguru qendrimin, kur ish njoftu me fmi t vet ma shume, kur ish ndi fmija i sigurte me nane t vet, kadaldal me gjyq ia kish marr djalin krejt pusit.
Se gjyqi ka vepru n favor t fmijes.

Fjolla me tu dhimt, se e ka sakrifiku edhe prish jeten e vet nihere per me iu nimu prindve, tani per mos me jau marr ftyren prindve (nuk o nda) , per ate arsye i ka duru tona ato t zeza prej ni shpije komplet!!

Abetare
26-03-10, 09:44
Shume paska humbur e gjora Fjolle :( ...S'paska me te humbi shume prandaj ne vendin e saj kisha siguru nje arme e ati pusit pisit ja kisha hjeke flamen e pastaj te ndodhe q'te ndodhe ma zi nuk bahet ... E djalin le ta rrite gjyshja masi djalin e vet e humbe me marre .... Ka keso raste plote ne Gjermani , sa nusja kthehet ne kosove sepse po kujtojne keta gjermanet e baballoqit ( shqipet tona ) se po marrin skllave nga kosova e jo nuse njeri si krejte njerezit ...

Nuk e besoi se ligji gjerman ka vendosur ashtu sepse edhe pas 20 viteve po ti dihet nena e vertete ka te drejte ta merr femijen e vet , pjesen e vet te trupit .... qe 9 muaj e mbajti ne trupin e vete ...

lovely
26-03-10, 09:46
Shume paska humbur e gjora Fjolle :( ...S'paska me te humbi shume prandaj ne vendin e saj kisha siguru nje arme e ati pusit pisit ja kisha hjeke flamen e pastaj te ndodhe q'te ndodhe ma zi nuk bahet ... E djalin le ta rrite gjyshja masi djalin e vet e humbe me marre .... Ka keso raste plote ne Gjermani , sa nusja kthehet ne kosove sepse po kujtojne keta gjermanet e baballoqit ( shqipet tona ) se po marrin skllave nga kosova e jo nuse njeri si krejte njerezit ...

Nuk e besoi se ligji gjerman ka vendosur ashtu sepse edhe pas 20 viteve po ti dihet nena e vertete ka te drejte ta merr femijen e vet , pjesen e vet te trupit .... qe 9 muaj e mbajti ne trupin e vete ...

nuk besoj Abetare nese fmija nuk don :rolleyes:

roadrunner
26-03-10, 09:55
Ky Dan Pusi, Pusi e marrt, paska ra but, se i kish dal dardh me bisht t'kish ra n'familje hunlesh. Fjolla nervoz e papjekur, ka ik, se atij esht dasht shume leht me ja be, si qe thot eminja, sille nje numer, e tani aj shtrihet ne divan edhe jet shtrit, kurre asaj s'kish mujt askush me ja nda at femi por me siguri ajo e mllefosur u largua pa djalin, gje qe jep pershtypjen e braktisjes se femijes nga ana e saj. Meqenese ky skenar i perpunuar shume mire me duket pak si i dyshimt me kthimin e Fjolles ne Kosove, meqenese njerit prind i takojne vizitat, e me kohen keto vizita edhe shpeshtohen, angazhohet psikologu, keshilltari, dhe organe tjera per ripertrirjen e lidhjes emocionale femije-prind dhe anasjelltas, deri ne momentin kur femija te adaptohet me prindin, e pastaj besimi kalon nga i ati tek e ema nese kjo pune rezulton me sukses. Kjo eshte edhe nje nga arsyet pse vizitat behen me pranimin e organeve kompetente, qe te mesohen sjelljet e te dy paleve ndaj/ne pranine e femijes, pergjegjesite e te dy paleve, dhe gjera te natyrave te ndryshme, dhe me kete konstantohen edhe ndryshimet ne vendim, por assesi nuk e ndajne nenen nga femija, vetem e vetem nese ajo me vullnet te saj heq dore, apo nuk eshte "e zonja" te kujdeset per femine, eshte alkoolike, perdor narkotike, eshte nen barna qe ndikojne ne shendetin psiqik te saj, ka ndonje semundje te rende qe mund te shkaktoje dem ndaj femijes, apo eshte invalid.

roadrunner
26-03-10, 10:00
Qenin thone lere te ngordh per se gjalli. Ka per ta paguar shume me shtrenjte sesa te denosh veten me heqjen e lirise per nje njeri qe se meriton as te shkrepsh plumb per te. Nese don ta luftosh, luftoje ne kater sy dhe tregoj se nuk eshte ai mbi te gjithaNese nena braktis femijen dhe humb kontakti emocional, femija nuk shpreh interesim, punohet ne drejtimin e ripertrirjes se marredhenieve femi-nene, ndoshta pas 20 vjete edhe nuk ka te drejte ta marri sepse ai/ajo femi rritet dhe.....Shume paska humbur e gjora Fjolle :( ...S'paska me te humbi shume prandaj ne vendin e saj kisha siguru nje arme e ati pusit pisit ja kisha hjeke flamen e pastaj te ndodhe q'te ndodhe ma zi nuk bahet ... E djalin le ta rrite gjyshja masi djalin e vet e humbe me marre .... Ka keso raste plote ne Gjermani , sa nusja kthehet ne kosove sepse po kujtojne keta gjermanet e baballoqit ( shqipet tona ) se po marrin skllave nga kosova e jo nuse njeri si krejte njerezit ...

Nuk e besoi se ligji gjerman ka vendosur ashtu sepse edhe pas 20 viteve po ti dihet nena e vertete ka te drejte ta merr femijen e vet , pjesen e vet te trupit .... qe 9 muaj e mbajti ne trupin e vete ...

lovely
26-03-10, 10:10
Ky Dan Pusi, Pusi e marrt, paska ra but, se i kish dal dardh me bisht t'kish ra n'familje hunlesh. Fjolla nervoz e papjekur, ka ik, se atij esht dasht shume leht me ja be, si qe thot eminja, sille nje numer, e tani aj shtrihet ne divan edhe jet shtrit, kurre asaj s'kish mujt askush me ja nda at femi por me siguri ajo e mllefosur u largua pa djalin, gje qe jep pershtypjen e braktisjes se femijes nga ana e saj. Meqenese ky skenar i perpunuar shume mire me duket pak si i dyshimt me kthimin e Fjolles ne Kosove, meqenese njerit prind i takojne vizitat, e me kohen keto vizita edhe shpeshtohen, angazhohet psikologu, keshilltari, dhe organe tjera per ripertrirjen e lidhjes emocionale femije-prind dhe anasjelltas, deri ne momentin kur femija te adaptohet me prindin, e pastaj besimi kalon nga i ati tek e ema nese kjo pune rezulton me sukses. Kjo eshte edhe nje nga arsyet pse vizitat behen me pranimin e organeve kompetente, qe te mesohen sjelljet e te dy paleve ndaj/ne pranine e femijes, pergjegjesite e te dy paleve, dhe gjera te natyrave te ndryshme, dhe me kete konstantohen edhe ndryshimet ne vendim, por assesi nuk e ndajne nenen nga femija, vetem e vetem nese ajo me vullnet te saj heq dore, apo nuk eshte "e zonja" te kujdeset per femine, eshte alkoolike, perdor narkotike, eshte nen barna qe ndikojne ne shendetin psiqik te saj, ka ndonje semundje te rende qe mund te shkaktoje dem ndaj femijes, apo eshte invalid.

ktheu lexo edhe njehere, Fjolla nuk ka ik asnjehere prej femijes t vet.

Qfare numri me ia sjell moj? Sille edhe numrin e Zotit valla se pusi ia ka nreq shume mire punt n tona ant, e Fjolla s ka ku mahet kerkun hiq, se pika e pare nuk ka qendrim, nuk din gjuhe, nuk ...nuk...nuk...

roadrunner
26-03-10, 10:45
Ku ka qene fjolla per me shume se nje vit pas ndarjes me Pusin?

Gjermanishten se kan dit shumica shqiptarve kur kan dal jasht, bile bile do as shqip mire skan dit :P, eshte nje send qe kerkohet te behet, e jo nje send qe kerkon te qbehet :wink:

Per me mesu gjermanishten ka kurse sa te duash, ia mundesojne. Per nenen atje behet qkado, nese ajo shpreh interesimin per kujdesjen e femijes. Sigurojne banesen, e qka jo.

E sa i perket numrit, e pata fjalen me sill para se me dal prej shpijes Pusit, se pas nje viti, mundesh me sill veq numri ne avokatit :wink:


mos e boft Zoti se kur te hyn uki ne torisht, je ne gjendje me i bo 100 varianta me e qit jasht. Edhe Fjolla ka pas 100 varianta me e ngul me baskia si Krishtin e saher kish bo Fjolla hopa, Dan Pusi kish kcy perpjet, por pse ka qene e papjekur dhe s'ka dit se si me trajtu situaten, ajo eshte ne dem te saj.
ktheu lexo edhe njehere, Fjolla nuk ka ik asnjehere prej femijes t vet.

Qfare numri me ia sjell moj? Sille edhe numrin e Zotit valla se pusi ia ka nreq shume mire punt n tona ant, e Fjolla s ka ku mahet kerkun hiq, se pika e pare nuk ka qendrim, nuk din gjuhe, nuk ...nuk...nuk...

lovely
26-03-10, 10:57
Ku ka qene fjolla per me shume se nje vit pas ndarjes me Pusin?

Gjermanishten se kan dit shumica shqiptarve kur kan dal jasht, bile bile do as shqip mire skan dit :P, eshte nje send qe kerkohet te behet, e jo nje send qe kerkon te qbehet :wink:

Per me mesu gjermanishten ka kurse sa te duash, ia mundesojne. Per nenen atje behet qkado, nese ajo shpreh interesimin per kujdesjen e femijes. Sigurojne banesen, e qka jo.

E sa i perket numrit, e pata fjalen me sill para se me dal prej shpijes Pusit, se pas nje viti, mundesh me sill veq numri ne avokatit :wink:


mos e boft Zoti se kur te hyn uki ne torisht, je ne gjendje me i bo 100 varianta me e qit jasht. Edhe Fjolla ka pas 100 varianta me e ngul me baskia si Krishtin e saher kish bo Fjolla hopa, Dan Pusi kish kcy perpjet, por pse ka qene e papjekur dhe s'ka dit se si me trajtu situaten, ajo eshte ne dem te saj.

Na e kem krejt ngjarjen qitu runke, une po bazohna n qata qka e lexova e jo qka ka mujt me u bo, e as sa kan dit shqiptart shqip e gjermanisht. Nuk po bazohna as ne ligjet e gjermanise (pa nevoje) se ma merr menja jane t ngjashme me t evropes e pa dyshim qe i mundesojne me msu gjuhen, etj etj, po pusi nuk e ka lan..
Fjolla nuk ka mujt me msu gjermanishten se mrena ni viti ka dal dy here deri n qytet, e as n kurs nuk e ka lan pusi me shku.
pusi e ka kthy ato n Ks me zor, ajo o kthy prape n gjermani (qysh e kuptova une) po ka jetu 900 km larg prej ktynev e osht munu me gjyq me e marr fmine.
Per qe ka qene naive dhe e drejte une e permena dikun ne postimet e mia t meparshme.

Shpati
26-03-10, 11:14
shpat munde te jete proze prralle ,trillim,po te thote eminia qe kam njofte raste te tilla dhe me te tmerrshme me tragjike dhe jo vetem tek shqiptaret po edhe tek gjermanet ,turqet,etj kombe,kto gjana jane te pa shmangshme ne ditet e sodit,po diqka eshte me se e sigurte ne vendet perendimore para shume e shume vitesh jane ndertu organizata ku rastet e tilla shqyrtohen detajisht dhe munde te parandalohen ,rasti i ksaj femre paska qen en fillimi i kjarte andaj a kan deshte me marr masa pa u ba vone per te,e jo me leju nje cope ndytsir ti jep te drejte vetes e te luje me jetes e saje e femijes saje si ja ka kape qejfi atij,,,,,pse jo rodi atij tipit lype edhe plume ne balle,nese sdo kish pas rrugdalje tjeter a deshte me ble nje mjet vrases edhe me ja hjek flamen,

Shkruesit te kesaj perralle !
Nuk i ka lind ideja rastesisht por me siguri ka ndigjuar per raste te cilin e ka perpunuar...
Une mendoj!
Se raste te tilla ka, qe kan rrjedhe ngjashem ose me ndryshe...
Raste te tilla nuk do te ndalen por do te shtohen si rezultat i emancipimit, (Shoqeria Shqiptare gjendet ne fazen e transformimit, prej Familjes Patriarkale/Trandicionale ne Familje Moderne).
Siq duket ti jeton ne Gjermani !
Dhe e din se q'do e treta martes ,deshton...
Ne Gjermani shume pak mendojn si ti- ndoshta ne vit jan disa mijra ,kurse qindramijra e akceptojn ndarjen dhe vazhdojn jeten.
Fat me i mir si pret as Shqiptarkat as Shqiptaret.
Por secili le te lutet per vete te Zoti qe mos ta nxe nje taksirat i till ose me i keq.
KLM.

halla e madhe
26-03-10, 11:20
...kukuuuu cka ka e cka ka, mos rafsh n'dore te paftyrit,ketu ku jetoj une jane shume raste edhe me rrenqethese,t'mjerat ato qe jane provu,:mad: valla me vjen te vjelli kur i kujtoj ata mashqi qe i thone vetit burre e nenshtrojne nje grua vetem t'ja arrijne burrerise me diktature..ata s'jane ne reailtet askushi pos qyqar!

roadrunner
26-03-10, 11:20
Dmth paska mujt me sjell nje numer, edhe me marr femijen me shku ne "strehimore" te shtetit, por s'ka qene ne dijeni, apo si ka konvenu me shpresa se do ta kthej ai pas nje kohe "hatri i djalit"...dhe perfundoi tragjikisht.

Sa i perket gjuhes, nuk ka qene faji i saj, dhe per ate thash se i ishte dhene mundesia ne gjyq qe te ia gjejne zgjidhjen e mesimit, e se kishin vet pusin hiq.Na e kem krejt ngjarjen qitu runke, une po bazohna n qata qka e lexova e jo qka ka mujt me u bo, e as sa kan dit shqiptart shqip e gjermanisht. Nuk po bazohna as ne ligjet e gjermanise (pa nevoje) se ma merr menja jane t ngjashme me t evropes e pa dyshim qe i mundesojne me msu gjuhen, etj etj, po pusi nuk e ka lan..
Fjolla nuk ka mujt me msu gjermanishten se mrena ni viti ka dal dy here deri n qytet, e as n kurs nuk e ka lan pusi me shku.
pusi e ka kthy ato n Ks me zor, ajo o kthy prape n gjermani (qysh e kuptova une) po ka jetu 900 km larg prej ktynev e osht munu me gjyq me e marr fmine.
Per qe ka qene naive dhe e drejte une e permena dikun ne postimet e mia t meparshme.

Prishtina-racing
26-03-10, 11:22
Pak per te madhe ja pash edhe Fjolles se veq e kish pas muncin qysh ne austri me u terhjek prej tina po mu duk pak naive se asni pergjigje si kish dhon..A ky Dani kisha dit un qka i kisha bo...po me te qeth me skallper e me lon si skelet biologjie se ni rast si i Fjolles me 2 prind te smut nuk bohet kshtu po na shqiptart kto raste kqyrem me i shfrytzuu...po edhe aj kusherini i Fjolles e kish lyp ni te rrehne dej te kish rrok lemza prej shurre se edhe ky me ni aspekt shum kriminel pom doket..Mendim i jemi.

Fshatari
26-03-10, 11:28
Fatkeqesisht, ka shume shqiptare si dani, bile edhe ma pus se ky i fundit.Kjo fundrrine e dehumanizuar deri ne palce infekton gjithe ēfare graviton rreth tij.
Ky tregim i sajuar eshte pershkrim aq objektiv, aq real edhe aq i veshtire per t'u gelltitur(krejte e verteta nudo) sa qe ...
Mjere per ne qe s'kemi as koshience, as zemer as rezon! Nuk di ēfare jemi!
Passez une bonne journée!

halla e madhe
26-03-10, 11:31
Pak per te madhe ja pash edhe Fjolles se veq e kish pas muncin qysh ne austri me u terhjek prej tina po mu duk pak naive se asni pergjigje si kish dhon..A ky Dani kisha dit un qka i kisha bo...po me te qeth me skallper e me lon si skelet biologjie se ni rast si i Fjolles me 2 prind te smut nuk bohet kshtu po na shqiptart kto raste kqyrem me i shfrytzuu...po edhe aj kusherini i Fjolles e kish lyp ni te rrehne dej te kish rrok lemza prej shurre se edhe ky me ni aspekt shum kriminel pom doket..Mendim i jemi.

....valla mire fole,bash kriminela,po edhe qyky gazetari po dika me" qendis" me shkronja bukur mire,:cool:

lovely
26-03-10, 11:33
Dmth paska mujt me sjell nje numer, edhe me marr femijen me shku ne "strehimore" te shtetit, por s'ka qene ne dijeni, apo si ka konvenu me shpresa se do ta kthej ai pas nje kohe "hatri i djalit"...dhe perfundoi tragjikisht.

Sa i perket gjuhes, nuk ka qene faji i saj, dhe per ate thash se i ishte dhene mundesia ne gjyq qe te ia gjejne zgjidhjen e mesimit, e se kishin vet pusin hiq.

ti po m doket nuk e ke lexu tregimin hiq..gjyqi, psikologia, ia ka mundesu me nejt me djale sdisa here;

"" Janė provuar dhjetėra mėnyra pėr tė rikrijuar njė lloj lidhshmėrie mes nėnės dhe djalit, pa sukses. Djali qante nė praninė e saj dhe nuk pushonte..." kto e ka thane psikologia n gjyq.

Fmija nuk e ka dashte nanen e vet , arsyeja; nuk e ka njoft se nuk e kan lan kurr me nejt me bashke nane e djale.
Nuk e ka thirr numrin n radhe t pare se nuk ka dashte me u bo shkaktare e ndarjes, ka duru per hater t fmise, edhe t prindve t vet, edhe kjo nuk e ka dit se ka me u nda ai prej saj, se ai e ka tradhtu kur e ka qu ne aeroport me e kthy per Kosove.

kur o ardh puna te gjyqi, ajo nuk ka pas leje qendrimi, kur e ka vet gjyqtari me u shperngul ne qytet ngat djalit , Fjolla e ka refuzu, aty ka gabu, edhe tani i ka humb t gjitha t drejtat edhe e kan kthy n Ks.

kapish?

roadrunner
26-03-10, 11:41
JO lovely se kam lexu, jam kah ja futi si perinati tond hahaha.....met shti me fol me zor e kam qellimin hahahhaaIa kan mundesu me kalu kohe pasi ajo eshte kthy ne Gjermani. Une jam ka flas per diten kur ato e kan percjell per Kosove, ka mujt me e sill numrin. Po masi nuk e ka sjell, e kan percjell pi shpije ne KS, e mas nje vjeti normal se nuk e ka njoft djali, normal se nuk ka pas lidhje emocionale per shkak te moshes se tij, normal se ka pas shume pune dhe lufte per Fjollen pas krejt atyre qe kane ndodh, por Fjolla eshte ajo qe i ka refuzu opcionet e afrimit te djalit. Kjo eshte ajo qe un po du me e than, dhe tjerat kane qene vetem mundesite qe i ka pas Fjolla e ska dit/dasht me i shfrytezue, po ka dash me kap djalin me shti ne kufer e me ec pi shpije nja 800KM larg pej Pusit, ama aj nuk eshte loder, dhe ka ardh ku ka ardh. Faji i Pusit ka qene ne fillim, po faji i saj eshte tek momenti kur ka dal pi shpije, dhe pastaj faji i saj i ngarkohet mosbesimit ne vete dhe mungesen e fuqis per ta luftuar besimin.ti po m doket nuk e ke lexu tregimin hiq..gjyqi, psikologia, ia ka mundesu me nejt me djale sdisa here;

"" Janė provuar dhjetėra mėnyra pėr tė rikrijuar njė lloj lidhshmėrie mes nėnės dhe djalit, pa sukses. Djali qante nė praninė e saj dhe nuk pushonte..." kto e ka thane psikologia n gjyq.

Fmija nuk e ka dashte nanen e vet , arsyeja; nuk e ka njoft se nuk e kan lan kurr me nejt me bashke nane e djale.
Nuk e ka thirr numrin n radhe t pare se nuk ka dashte me u bo shkaktare e ndarjes, ka duru per hater t fmise, edhe t prindve t vet, edhe kjo nuk e ka dit se ka me u nda ai prej saj, se ai e ka tradhtu kur e ka qu ne aeroport me e kthy per Kosove.

kur o ardh puna te gjyqi, ajo nuk ka pas leje qendrimi, kur e ka vet gjyqtari me u shperngul ne qytet ngat djalit , Fjolla e ka refuzu, aty ka gabu, edhe tani i ka humb t gjitha t drejtat edhe e kan kthy n Ks.

kapish?

halla e madhe
26-03-10, 11:48
...anlaizoni sa te doni ju dyjat,pa provu ne lekure s'ja kush kerkujt,mundemi te themi njemije varianta por kur shkojne punet mbrapsht shkojne,Fjolle zeza paska qene pa pike fati t'i bie n'dore atij idioti....zoti i dhasht durimin dhe mendjen per te ardhmen!

lovely
26-03-10, 11:48
JO lovely se kam lexu, jam kah ja futi si perinati tond hahaha.....met shti me fol me zor e kam qellimin hahahhaaIa kan mundesu me kalu kohe pasi ajo eshte kthy ne Gjermani. Une jam ka flas per diten kur ato e kan percjell per Kosove, ka mujt me e sill numrin. Po masi nuk e ka sjell, e kan percjell pi shpije ne KS, e mas nje vjeti normal se nuk e ka njoft djali, normal se nuk ka pas lidhje emocionale per shkak te moshes se tij, normal se ka pas shume pune dhe lufte per Fjollen pas krejt atyre qe kane ndodh, por Fjolla eshte ajo qe i ka refuzu opcionet e afrimit te djalit. Kjo eshte ajo qe un po du me e than, dhe tjerat kane qene vetem mundesite qe i ka pas Fjolla e ska dit/dasht me i shfrytezue, po ka dash me kap djalin me shti ne kufer e me ec pi shpije nja 800KM larg pej Pusit, ama aj nuk eshte loder, dhe ka ardh ku ka ardh. Faji i Pusit ka qene ne fillim, po faji i saj eshte tek momenti kur ka dal pi shpije, dhe pastaj faji i saj i ngarkohet mosbesimit ne vete dhe mungesen e fuqis per ta luftuar besimin.
Fjolla nuk e ka dit qe ai ka me e kthy n Ks, i ka thane po dalim, e e ka qu ne aeroport ia ka dhane pasoshin, bileten , 10 euro edhe lamtumire.. edhe ajo nuk ka pas shance mo me u kthy te djali me e shti n kofer..!?

me pa lexu tybe e kishe kuptu qaq

roadrunner
26-03-10, 11:50
E de.......thash nashta skish pas telefona mesill numrin atypari,e i ka hyp aeroplanit. :biggrin: QAQ per tye Fjolla nuk e ka dit qe ai ka me e kthy n Ks, i ka thane po dalim, e e ka qu ne aeroport ia ka dhane pasoshin, bileten , 10 euro edhe lamtumire.. edhe ajo nuk ka pas shance mo me u kthy te djali me e shti n kofer..!?

me pa lexu tybe e kishe kuptu qaq

Murgesha
26-03-10, 11:56
Raste te tilla ndeshen cdo kund e te cdo popull.

Fjolla eshte viktime e nje pisi, Fjolla eshte marr nuse per te ja kqyr prindet pisit e jo si grua per pisin. Mjerisht Fjolles nuk i lind dashuri as perkrahje ne ket familje po i lind nje djale i cili me sa shihet nuk eshte i deshiruar prej askujt!!!

Ai djale eshte viktima kryesore ne ket tragjedi, se mjerisht ai nuk do te ket as baba e as nene gjat rrites se vet!

Fjolla ka mund te bej ashtu e keshtu, cfare te na shpkrepin neve ne mendje ja thom tash se ka mundur ti bej, por...!!!
Mjerisht zoti i saj fuqiplot ne Gjermani eshte pisi, e pisi ti ban te gjithat dhe ne fund del e qeshet me ty!!

Prishtina-racing
26-03-10, 11:58
Njė ditė mė tha ta marrė pasaportėn me vete se do tė dalim diku, u soll shumė mirė me mua, mendova se do tė ndryshojė gjendja, por pas katėr orėve arritėm nė aeroportin e Berlinit. Mė lėshoi biletėn e aeroplanit nė dorė me dhjetė euro dhe iku. Pėr tė ardhur kėtu, pėr dhurata, pata marrė hua njė mijė euro, qė nuk i kam kthyer...Pjesėn tjetėr e dini, se pastaj u ktheva nė shtėpinė e grave...Gjatė mė shumė se njė vjet qėndrimi nė atė shtėpi i kam telefonuar dhe shkruar mesazhe qindra herė, por kurrė nuk mė lejoi ta takoj djalin...!"Fjolla nuk e ka dit qe ai ka me e kthy n Ks, i ka thane po dalim, e e ka qu ne aeroport ia ka dhane pasoshin, bileten , 10 euro edhe lamtumire.. edhe ajo nuk ka pas shance mo me u kthy te djali me e shti n kofer..!?

me pa lexu tybe e kishe kuptu qaq

Prishtina-racing
26-03-10, 12:01
JO PISI PO PUSI hhahahahahahaRaste te tilla ndeshen cdo kund e te cdo popull.

Fjolla eshte viktime e nje pisi, Fjolla eshte marr nuse per te ja kqyr prindet pisit e jo si grua per pisin. Mjerisht Fjolles nuk i lind dashuri as perkrahje ne ket familje po i lind nje djale i cili me sa shihet nuk eshte i deshiruar prej askujt!!!

Ai djale eshte viktima kryesore ne ket tragjedi, se mjerisht ai nuk do te ket as baba e as nene gjat rrites se vet!

Fjolla ka mund te bej ashtu e keshtu, cfare te na shpkrepin neve ne mendje ja thom tash se ka mundur ti bej, por...!!!
Mjerisht zoti i saj fuqiplot ne Gjermani eshte pisi, e pisi ti ban te gjithat dhe ne fund del e qeshet me ty!!

lovely
26-03-10, 12:07
Njė ditė mė tha ta marrė pasaportėn me vete se do tė dalim diku, u soll shumė mirė me mua, mendova se do tė ndryshojė gjendja, por pas katėr orėve arritėm nė aeroportin e Berlinit. Mė lėshoi biletėn e aeroplanit nė dorė me dhjetė euro dhe iku. Pėr tė ardhur kėtu, pėr dhurata, pata marrė hua njė mijė euro, qė nuk i kam kthyer...Pjesėn tjetėr e dini, se pastaj u ktheva nė shtėpinė e grave...Gjatė mė shumė se njė vjet qėndrimi nė atė shtėpi i kam telefonuar dhe shkruar mesazhe qindra herė, por kurrė nuk mė lejoi ta takoj djalin...!"


Falemineres :biggrin:

Murgeshe, plotsisht pajtohna me ty, mu per shkak t djalit gjyqi ka vendos djalin me ia dhane babes, se djali e din si nane nanen e pisit. dmth per mos me e traumatizu fmine hala ma shume..


hajde tash deri n msn se gjithkah jam kah t lyp e kerkun sun po t gjoj :rolleyes:

Fshatari
26-03-10, 12:28
Falemineres :biggrin:

Murgeshe, plotsisht pajtohna me ty, mu per shkak t djalit gjyqi ka vendos djalin me ia dhane babes, se djali e din si nane nanen e pisit. dmth per mos me e traumatizu fmine hala ma shume..


hajde tash deri n msn se gjithkah jam kah t lyp e kerkun sun po t gjoj :rolleyes:
Vendimet gjyqesore merren ne gjykata, publikisht, e jo ne msn, fshehurazi!

PS: Pisin duhet me que n'Texas me denue me vdekje(qaty n'karrike elektrike).
Fjollen duhet me marre shembull krejt shqiptaret se nuk gjejne vend me te bukur e me te rehatshem se Shtetin e Kosoves...!

selvija
26-03-10, 12:39
Ngjarje interesante sikur te ishte ndonje Serial Latine(edhe pse s'mujta ta lezoj gjith ngjarjen)

Murgesha
26-03-10, 12:40
Vendimet gjyqesore merren ne gjykata, publikisht, e jo ne msn, fshehurazi!

PS: Pisin duhet me que n'Texas me denue me vdekje(qaty n'karrike elektrike).
Fjollen duhet me marre shembull krejt shqiptaret se nuk gjejne vend me te bukur e me te rehatshem se Shtetin e Kosoves...!


Jo me qen une ne pushtet e kisha tredhe pisin, se neser gjen prap nje Fjolle tjeter dhe e merr ne qafe.
Vdekja eshte me e pakta qe mund ti ipet atij, po me lan kshtu gjall e per gazepi!

Fshatari
26-03-10, 12:43
Ngjarje interesante sikur te ishte ndonje Serial Latine(edhe pse s'mujta ta lezoj gjith ngjarjen)
Bukur i perngjan edhe ti asaj Fjolles se bukur te tregimit!
Ah sikur te me quanin dan...!

selvija
26-03-10, 12:47
Bukur i perngjan edhe ti asaj Fjolles se bukur te tregimit!
Ah sikur te me quanin dan...!I ke qef ti skandalet :biggrin:

Fshatari
26-03-10, 12:48
Jo me qen une ne pushtet e kisha tredhe pisin, se neser gjen prap nje Fjolle tjeter dhe e merr ne qafe.
Vdekja eshte me e pakta qe mund ti ipet atij, po me lan kshtu gjall e per gazepi!
Po ai i tredhte ish veē veē me tredhe edhe i here! Jo, duhet me lidh e me e dridh(verej si rimojne keto dy fjale)me elektrike pisin! Veē kur t'i qohen flokte nat si iriqit nga voltazhi elektrik i kupton veprimet e veta!

selvija
26-03-10, 12:52
Po ai i tredhte ish veē veē me tredhe edhe i here! Jo, duhet me lidh e me e dridh(verej si rimojne keto dy fjale)me elektrike pisin! Veē kur t'i qohen flokte nat si iriqit nga voltazhi elektrik i kupton veprimet e veta!Qka eshte qekjo fjale ,,,sqarim me te gjat??

Fshatari
26-03-10, 12:54
Qka eshte qekjo fjale ,,,sqarim me te gjat??
"i tredhte"= me sjellje jo te hieshme; arrogant; pis milet!
(Fjalori i gjuhes se sotme shqipe, faqe 1520...)!

Prishtina-racing
26-03-10, 13:02
Veq osht edhe ni thanje tjeter FSHATARI :P....sun bon sex me kerkon mo sun po shprehna bukfalisht hahaha

selvija
26-03-10, 13:04
Tyben keq koke mu tredhe ,,rrini pra rahat e mos i hupni ndjenjat S...:wink:

Fshatari
26-03-10, 13:18
Veq osht edhe ni thanje tjeter FSHATARI :P....sun bon sex me kerkon mo sun po shprehna bukfalisht hahaha
Jo bon qysh nuk bon! Kusherini i Fjolles ia kish ba punen ketij t'tredhtit...!
PS: Kete kuptim specifik te fjales ne fjale nuk e gjeta te fjalori i lartecituar!

panta_rhei
26-03-10, 14:51
Pershendetje,

E kam lexu vetem titullin e kesaj ngjarjeje... jo me shume (ok, edhe komentet tuaja, tash).
Kjo ceshtje tek shqiptaret vazhdimisht perben temė, prandaj e solla.
E vertete ose jo ngjarja???
Kjo eshte nje pyetje idiotike, perderisa ne te gjithe jemi te familjarizuar me te tilla ngjarje e tregime nga realiteti qe nga viti 1990.

Mendimi im:
...problem per shoqerine shqiptare nuk jane dan pusat, sepse te tille ka cdo shoqeri njerezore...
Ne shqiptaret do te kemi probleme te medha si shoqeri, derisa te kemi Fjolla, prind si te fjolles, familje si te Fjolles.

S'kemi arsye te na shpetoje nga vemendja fakti qe Fjolla fejohet e martohet me shpresen se "Dan pusi ka me na dhan pare shum"... thjeshte prostitucion i miratuar familjarisht.
Dihet si perfundojne rastet qe kane qellime te tilla jonjerezore. Mekanizem i flliqur brenda nje sistemi te felliqur. (Te cilin ne shqiptaret e kemi pranuar ne gjirin tone shoqeror e familjar.) Dan pusi edhe Fjolla, jane vegla dhe viktima te ketij mekanizmi. Nuk e ka kriju vetem nje Dan kete mekanizem a sistem, jo. E kemi kriju ne shqiptaret. Nuk ia ka shite dan pusi qiken e vet dan pusit. Kete e kane bere prinderit, baba e nana e Fjolles bashke me kusheririn.

OK, hajde tash i shajmė!!! Hajde!!!
Hajde kenaqemi duke i sha!
Kenaqemi duke i sha nga gezimi qe kesaj here u ndodhi atyre, e jo neve.

Cfare nana jemi duke krijuar ne shqiptaret??? Cfare prind jemi duke kriju per femijet, per te ardhmen e kombit tone ne shqiptaret???
Jemi duke krijuar Fjolla e Dan Pusa, qe e qojne diten e jeten duke shiquar seriale latinoamerikane e duke enderruar qe te vjen ndonji mafijash e boss i droges me xhip e me mercedes me e marr e me e bo yll filmi. Prej lloqit. Prej mjerimit.

T'q*fsha shkollen?????!!!
Jo.
Qikjo osht shkolle per ty, thuaji fjolles, edhe fjollave bashke me familjet e tyre. Veq nje Dan pis ju vjen hakut e ju bjen ne veti juve.
Apo, keni pritur te ju bjen ne luge ndonje pus i shkolluar nga diaspora, qe dergjet ne rinine e vet per me i mbushe me te holla e me euro ambiciet e deshirat tuaja te semura... thjeshte ngase eshte djale i mire, i urte, i edukuar, human, e qe nuk ban za.!?

Zeqiri
26-03-10, 15:11
skamja tqon nder tehasmit thojshin pleqt ktyne here edhe ktu kta far danat emu....it jan dal nevrop jan martu me plaka eplakusha tflliqta qeera etyne tanxen frymen shkojn nkosove egjajne fukara normal qefukaraja ishkret mashtrohet jajep qiken popisat si dan qeni eshum dan-qena tjer sekan dert magjupin semagjup jan ata nuk jan shiptar edhe tradhtojn lujn meftyre tdikuj tjeter o pa ukthy edhe niher koha e ali bungut nukban teashtuzmve duhet me ju q...nanen allti krye etjert marrin vesh seshiptari veq tuten edin hak o vjehrrat lypin nperendim ekam fjalen mei kallme benzin pse vet kurvohen npleqni erejave ju qesin salltanate ligje permi ligje joduhet kshtu joashtu une injoh kujamtuj banu vjehrrat pesthet vjet veshet mefistan veq pak mener methan ner b...th aqyshdreqin po juthojne atyne tngushta do siqerapa enuseve juthojne ju nukban kshtu se djalit ivjen merzi adjali ska lidhje po i imponohet pej nanes tani djali kishe un jam burre ikni bre se duhet mei kall mebenzin vjehrrat eperendimit bre zoti ivraft tetana sekurr njerz nuk kan meuba se ma majmunesha tyben past edhektu asaj nanes tedan qenit udasht me tja mush gojn buk eme ira allti nlultballit bre emarroft zoti sekrejt qajo jaka ba see ka dit qe eka dani pisin kopil esika kallxu burrit hiq seveq kopili ban ashtu

Abetare
26-03-10, 15:33
nuk besoj Abetare nese fmija nuk don :rolleyes:


Ah be lovushke , femija eshte si kelyshi kush te kqyr e don , asaj u dasht mi jep shance veq pak nuk i kish vy shume se nuk besoi se ishte nene e keqe e nuk ka nene te keqe kurrsesi ....

Murgesha
26-03-10, 15:33
Nuk jan te vetmit shqiptaret qe bejn martesa per perfitime materiale, edhe keto hasen ne cdo vend te botes e tek cdo popull!
E keqja eshte se tek ne bahet per pak para, sa per me i lon pusat kuptoni pisat te kenaqur se kan bler grua!
Dhe natyrisht te tillet ja hajn shpirtin Fjollave!

emine
26-03-10, 17:26
kan than pleqte kure thehet kerri gjeten njemije rrugdalje tjera,pra mase puna kryhet ske qka kukasesh,jo aj jo ky fajtore,une mendoi se askush nga ngordhite nuke fute nje femije ne loje,a njihni fjollen (JO) a njifni ket tipin (JO) edhe po ti njifshit asnje smunde ta dije 100% se qka eshte zie e perzi aty,e keqja eshte se nje fmije ka mbete pa nene,dhe keqja eshte se gjeth flitet per viktima ,edhe pse ajo eshte femer e a sjell nga kosova nuke eshte e thenme se ka qen engjull i zbritune nga qielli

nuke dihet noshta ma i lumtune ka mu rrite ai femije qe ju kan nda prinderit sa shume tjere qe kan prinderit bashk dhe shofin qe nuke duhen,perlahen apo kerset dhe e rremja,mos folni per gjana qka nuke dini se mu ba puna keq GJIZHMONE DUHET ME KAN DY,pra dyte e mbajne peshen e fajit sa fjolla sa fjollani ,,,,,

emine
26-03-10, 17:43
Nuk jan te vetmit shqiptaret qe bejn martesa per perfitime materiale, edhe keto hasen ne cdo vend te botes e tek cdo popull!
E keqja eshte se tek ne bahet per pak para, sa per me i lon pusat kuptoni pisat te kenaqur se kan bler grua!
Dhe natyrisht te tillet ja hajn shpirtin Fjollave!
jo sjan pa dyshim ,po shqiptari flet tej mase per moral,per si e do familjen e ne te kunderten veprone,kshtuqe qiftat e ktyne tipav nuke kane nevoje per fjolla kan nevoje per aso qe jau bajne jeten bajat,,,,

ps,e qaj tipi a tipesha qe ma kish qu nje reputacione ,i tham shkrje emrin o bubazhel mos mu tute se si flliqi durte me tyy:biggrin:

roadrunner
26-03-10, 17:51
hahah hanme, dikush po lypka me ja shti komen e arushes ne goj a? ahahahjo sjan pa dyshim ,po shqiptari flet tej mase per moral,per si e do familjen e ne te kunderten veprone,kshtuqe qiftat e ktyne tipav nuke kane nevoje per fjolla kan nevoje per aso qe jau bajne jeten bajat,,,,

ps,e qaj tipi a tipesha qe ma kish qu nje reputacione ,i tham shkrje emrin o bubazhel mos mu tute se si flliqi durte me tyy:biggrin:

emine
26-03-10, 17:54
hahah hanme, dikush po lypka me ja shti komen e arushes ne goj a? ahahah
ju kisha kallxu edhe ni prrall po tutna ateher nisin e me tuten ma shume,jo kamen hiq po kure fillone loja duhet qu ne funde,se qta minakt llehin qeshtu a kure tja sgurdullojsh syte palohen si kingj bahen,ani kush trima SHQIPTARET hahhahhahhahahhahha,me pas kan burra qeta ne perendim ishin kthy ne kosove e mbrojte kosoven tash kishe pi rrehin grate e pi lshojne,mos me qite me shkru amone se po mtuten :P

roadrunner
26-03-10, 18:01
valla kur gjejn edhe bojn, se tybe treqin tybe ja kish marr trauma ja isha trenue hahaha, e kisha bo qe saher te sheh femer me kcy e mu pshurr pi lemze hahahahahahaju kisha kallxu edhe ni prrall po tutna ateher nisin e me tuten ma shume,jo kamen hiq po kure fillone loja duhet qu ne funde,se qta minakt llehin qeshtu a kure tja sgurdullojsh syte palohen si kingj bahen,ani kush trima SHQIPTARET hahhahhahhahahhahha,me pas kan burra qeta ne perendim ishin kthy ne kosove e mbrojte kosoven tash kishe pi rrehin grate e pi lshojne,mos me qite me shkru amone se po mtuten :P

emine
26-03-10, 18:04
valla kur gjejn edhe bojn, se tybe treqin tybe ja kish marr trauma ja isha trenue hahaha, e kisha bo qe saher te sheh femer me kcy e mu pshurr pi lemze hahahahahaha
hahhahhahah mos me shti me fole po te tham se veq ti e une e dime punen e traums:biggrin: hiqu se minak jan 70% ku ta nxojne bute i mshojne kishe jemi burreca,besa me te than mirdita edhe me te ftu ne kafe e me te than mos u ba nervoz si te thush ti po baj qy
nese ekxzistone fjollka kallxoni se ka emine ne forum ta fshij shpulla niher ta kfjelli e masnej nuke kan po veprone e ja kallxone rrugen pusanit qysh mi mshu not kofs me uje

Peja-Boy
26-03-10, 18:38
Evvv po Llug e paski bo me Kto Trillime T“revistes Kosovarja ..

roadrunner
26-03-10, 18:44
rrim urt se po i nervozojm meshkujt hahaha, e tani normal ata folin, se ketu osht forum, se para sysh skishin guzu hahahahahhahhahah mos me shti me fole po te tham se veq ti e une e dime punen e traums:biggrin: hiqu se minak jan 70% ku ta nxojne bute i mshojne kishe jemi burreca,besa me te than mirdita edhe me te ftu ne kafe e me te than mos u ba nervoz si te thush ti po baj qy
nese ekxzistone fjollka kallxoni se ka emine ne forum ta fshij shpulla niher ta kfjelli e masnej nuke kan po veprone e ja kallxone rrugen pusanit qysh mi mshu not kofs me uje

Fshatari
26-03-10, 18:47
rrim urt se po i nervozojm meshkujt hahaha, e tani normal ata folin, se ketu osht forum, se para sysh skishin guzu hahaha
Mos fol keshtu ti per meshkuj se i kallexoj danit e llom t'bon!

roadrunner
26-03-10, 18:49
hahahahhahahah...ma ke plas gazin. Byjrym se edhe Dani esht i knaqt qe ska pas fjoll si une e minja, se kejt fjoll ish shkue hahahahahMos fol keshtu ti per meshkuj se i kallexoj danit e llom t'bon!

Peja-Boy
26-03-10, 19:41
hahahahhahahah...ma ke plas gazin. Byjrym se edhe Dani esht i knaqt qe ska pas fjoll si une e minja, se kejt fjoll ish shkue hahahahah
Besa edhe Ajo fjolla Kogja trimeresh se ne Mes te gjygjit mi kajt Nonen Avokatit e Ex-it shishe kogja problem eshte hahahahahahaha !!!

roadrunner
26-03-10, 20:09
ashtu ska bo, ka vy me zan vet me ni qosh hahahahha....e jo me sterpik me uj, po me tjeter sen hahahBesa edhe Ajo fjolla Kogja trimeresh se ne Mes te gjygjit mi kajt Nonen Avokatit e Ex-it shishe kogja problem eshte hahahahahahaha !!!

Amina
26-03-10, 20:12
Me vjen keq per keto femra te pambrojtura:frown:

shfletuesi_
26-03-10, 20:24
Me vjen keq per keto femra te pambrojtura:frown:


Me vje keq dhe mua por shumica qdohere duke perjashtuar hyn vet ne kete situate te pambrojtur.
Kam be nje sondazh si lloj testi para 1 viti ne Chat. Kam hyre me nofke duke i shtuar prapashtesen

Ch,De,Ca,USA.Au.
As nje femer prej tyre nuk ka refuzuar nje bised. Kur kam hy me nofke normale modeste te thjesht dhe prezantimin nga Kosova as qe kam marr me ndonje shkronje nga to. Krejt qka dua te them eshte se femrat shqiptare ndoshta nga papunesia e madhe po ashtu edhe nga mosha e re qe kan marrin kete rruge pa dite se qfar i pret ne gurbet, pra me nje far menyre jan per keqardhje me 1 far menyre edhe nuk jan per keqardhje une them prap mos e provoft Zoti askend keshtu.

Amina
26-03-10, 20:37
Me vje keq dhe mua por shumica qdohere duke perjashtuar hyn vet ne kete situate te pambrojtur.
Kam be nje sondazh si lloj testi para 1 viti ne Chat. Kam hyre me nofke duke i shtuar prapashtesen

Ch,De,Ca,USA.Au.
As nje femer prej tyre nuk ka refuzuar nje bised. Kur kam hy me nofke normale modeste te thjesht dhe prezantimin nga Kosova as qe kam marr me ndonje shkronje nga to. Krejt qka dua te them eshte se femrat shqiptare ndoshta nga papunesia e madhe po ashtu edhe nga mosha e re qe kan marrin kete rruge pa dite se qfar i pret ne gurbet, pra me nje far menyre jan per keqardhje me 1 far menyre edhe nuk jan per keqardhje une them prap mos e provoft Zoti askend keshtu.

Por askush nuk mund te gjykohet per deshiren te kete nje jete me te mire.

shfletuesi_
26-03-10, 20:38
Por askush nuk mund te gjykohet per deshiren te kete nje jete me te mire.


Shiko keso rastesh ka edhe ne Kosove me mijera me mijera hiq ma shume se 6 muaj eshte nje rast qe e kan mbyt rene e kan humb edhe kufomen mandej akoma as sot nuk dihet.


Po ama deshira shume here te verbon edhe nuk e din qfar fshihet prapa saj.

Zeqiri
26-03-10, 23:28
odikush prej femnave kish shkrujt ma perpara seme kan trima na mashkujt ishim shku nlufte kur ukan vakti posna kamajt qashtu asht veq qejemi tutzana eme gra kishe pobajm trimni ah teveqelat qejemi namashkujt gja tyben vyfshim jemi trima veq kur edijm qe ska rrezik edhe maheret kam thane o te ish koha e ali bungut e mei kajt nanen nelule tballit atij far dan pisit ah qamarrin vesh tjert kuku nane po but kishim blu kur narrok tuta

~AnnA~
27-03-10, 10:15
Nuk them qe ngjarje te tilla nuk ekzistojne, mirepo une mund t'i besoj shume pak ketij tregimi!Shkrimi paraqet nje fenomen mjaft te dhimbshem, qe kryesisht shfaqet nder shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara dhe pikerisht ne kete zone kishte arrite ky far Dan Pusi te gjitha per ca qindera euro duke paguar gjykatesin e duke marre ne qafe nje grua, e me marre dhe te drejten e kujdesit per femijen, ama jo ne perendim ku ligji eshte ligj!!!
Paska qene trim i madh Pusi, se merrka ne qafe polaken, pastaj gjermanen, pastaj nje femer shqiptare, ja hidhka edhe shtetit gjerman dhe ne fund na del fitimtar :eek: Tamam film!!!!

Gentiani
27-03-10, 19:03
edhe pse nuk e lexova tere tregimin, ama i mungojne ca detaje per ta besuar se ka ndodhur. Per keta qe jane ne Deutschaland, sa kohe nevojitet rregullimi i dokumentacionit per Familennachzug ? Ky Dani per dy jave dite ja rregullon papirat te Deutsche Botschafti ne Prishtine edhe hajde po i thot hyp ne limuzine se po nisemi per Allaman !!!

Shpati
27-03-10, 20:05
edhe pse nuk e lexova tere tregimin, ama i mungojne ca detaje per ta besuar se ka ndodhur. Per keta qe jane ne Deutschaland, sa kohe nevojitet rregullimi i dokumentacionit per Familennachzug ? Ky Dani per dy jave dite ja rregullon papirat te Deutsche Botschafti ne Prishtine edhe hajde po i thot hyp ne limuzine se po nisemi per Allaman !!!


27 Grundsatz des Familiennachzugs
(1) Die Aufenthaltserlaubnis zur Herstellung und Wahrung der familiären Lebensgemeinschaft im Bundesgebiet für ausländische Familienangehörige (Familiennachzug) wird zum Schutz von Ehe und Familie gemäß Artikel 6 (http://dardania.de/vb/upload/gg.html#artikel6) des Grundgesetzes erteilt und verlängert.
(1a) Ein Familiennachzug wird nicht zugelassen, wenn

feststeht, dass die Ehe oder das Verwandtschaftsverhältnis ausschließlich zu dem Zweck geschlossen oder begründet wurde, dem Nachziehenden die Einreise in das und den Aufenthalt im Bundesgebiet zu ermöglichen, oder
tatsächliche Anhaltspunkte die Annahme begründen, dass einer der Ehegatten zur Eingehung der Ehe genötigt wurde.(2) Für die Herstellung und Wahrung einer lebenspartnerschaftlichen Gemeinschaft im Bundesgebiet finden die Absätze 1a und 3, § 9 (http://dardania.de/vb/upload/#9) Abs. 3, § 9c Satz 2 (http://dardania.de/vb/upload/#9c), die §§ 28 (http://dardania.de/vb/upload/#28) bis 31 (http://dardania.de/vb/upload/#31) sowie § 51 (http://dardania.de/vb/upload/#51) Abs. 2 entsprechende Anwendung.
(3) Die Erteilung der Aufenthaltserlaubnis zum Zweck des Familiennachzugs kann versagt werden, wenn derjenige, zu dem der Familiennachzug stattfindet, für den Unterhalt von anderen Familienangehörigen oder anderen Haushaltsangehörigen auf Leistungen nach dem Zweiten oder Zwölften Buch Sozialgesetzbuch angewiesen ist. Von § 5 (http://dardania.de/vb/upload/#5) Abs. 1 Nr. 2 kann abgesehen werden.
(4) Eine Aufenthaltserlaubnis zum Zweck des Familiennachzugs darf längstens für den Gültigkeitszeitraum der Aufenthaltserlaubnis des Ausländers erteilt werden, zu dem der Familiennachzug stattfindet. Sie ist für diesen Zeitraum zu erteilen, wenn der Ausländer, zu dem der Familiennachzug stattfindet, eine Aufenthaltserlaubnis nach § 20 (http://dardania.de/vb/upload/#20) oder § 38a (http://dardania.de/vb/upload/#38a) besitzt. Die Aufenthaltserlaubnis darf jedoch nicht länger gelten als der Pass oder Passersatz des Familienangehörigen. Im Übrigen ist die Aufenthaltserlaubnis erstmals für mindestens ein Jahr zu erteilen.
§ 28 Familiennachzug zu Deutschen

(1) Die Aufenthaltserlaubnis ist dem ausländischen

Ehegatten eines Deutschen,
minderjährigen ledigen Kind eines Deutschen,
Elternteil eines minderjährigen ledigen Deutschen zur Ausübung der Personensorgezu erteilen, wenn der Deutsche seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Bundesgebiet hat. Sie ist abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 (http://dardania.de/vb/upload/#5.1) in den Fällen des Satzes 1 Nr. 2 und 3 zu erteilen. Sie soll in der Regel abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 (http://dardania.de/vb/upload/#5.1) in den Fällen des Satzes 1 Nr. 1 erteilt werden. Sie kann abweichend von § 5 Abs. 1 Nr. 1 (http://dardania.de/vb/upload/#5.1) dem nichtsorgeberechtigten Elternteil eines minderjährigen ledigen Deutschen erteilt werden, wenn die familiäre Gemeinschaft schon im Bundesgebiet gelebt wird. § 30 Abs. 1 Satz 1 Nr. 1 und 2 (http://dardania.de/vb/upload/#30), Satz 3 und Abs. 2 Satz 1 ist in den Fällen des Satzes 1 Nr. 1 entsprechend anzuwenden.
(2) Dem Ausländer ist in der Regel eine Niederlassungserlaubnis zu erteilen, wenn er drei Jahre im Besitz einer Aufenthaltserlaubnis ist, die familiäre Lebensgemeinschaft mit dem Deutschen im Bundesgebiet fortbesteht, kein Ausweisungsgrund vorliegt und er sich auf einfache Art in deutscher Sprache verständigen kann. Im Übrigen wird die Aufenthaltserlaubnis verlängert, solange die familiäre Lebensgemeinschaft fortbesteht.
(3) Die §§ 31 (http://dardania.de/vb/upload/#31) und 35 (http://dardania.de/vb/upload/#35) finden mit der Maßgabe Anwendung, dass an die Stelle des Aufenthaltstitels des Ausländers der gewöhnliche Aufenthalt des Deutschen im Bundesgebiet tritt.
(4) Auf sonstige Familienangehörige findet § 36 (http://dardania.de/vb/upload/#36) entsprechende Anwendung.
(5) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt zur Ausübung einer Erwerbstätigkeit.

4peace
27-03-10, 21:57
***

Tregim mjaft rrenqethes, megithese tregime te tilla ka perplot.

Dan Pusi (e marrte pusi) eshte njeri (shipec) tipik, i cili, prej malit (shpelles) e "hop shkllup" e drejt e n'Gjumruni... Keta jane me pisat nga mileti, ne te shumten e rasteve, per fat te keq.

Shoku i Danit, llaskuc... Llaskuceria eshte duke shkuar shume para, me shpejt se duhet. Ia shet (ben pazar)shokut kusheriren, te bijen e kusheririt apo cfare na e kishte.

Fjolla, megjithese viktime, e paska viktimizuar edhe me shume vehten: Refuzimi i saj te qendroje me letra e t'ia beje hallin, ne rend te pare vehtes, pastaj edhe tjereve... mendoj se eshte gabim. Dhe kjo ka te beje me shume me prekje sedreje.

Gjumrunia/drejtesia

Shume e shqiptari edhe sot e kesaj dite mendon se ne perendim ka drejtesi. Ky rast nuk eshte i vetmi ku shihet qartazi se nuk ka drejtesi. Por drejtesia e te fortit. Pra, sic tregon vet rasti, ka fituar ai qe e ka avokatin me te forte. Fitoi Dani, me rrena e ēivija...
Natyrisht, ne gjithe kete, me se shumti e ka pesuar femiu. Femije qe do te rritet pa prind.

Autori/Naser Aliu
Megjithese para ca kohe pata rastin ta lexoj nje shkrim me humor shume bajat, ngjarjen qe e ka pershkruar me kete rast e ka bere mjaft bukur, megjithese e ka shkruar ne forme romani, me zbukurime...


***

Oqeani
27-03-10, 23:00
Nuk lexova ne tersi ngjarjen -
Por mund te them : Mjer femrat me kend po martohen - http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

Shpati
27-03-10, 23:07
***

Tregim mjaft rrenqethes, megithese tregime te tilla ka perplot.

Dan Pusi (e marrte pusi) eshte njeri (shipec) tipik, i cili, prej malit (shpelles) e "hop shkllup" e drejt e n'Gjumruni... Keta jane me pisat nga mileti, ne te shumten e rasteve, per fat te keq.

Shoku i Danit, llaskuc... Llaskuceria eshte duke shkuar shume para, me shpejt se duhet. Ia shet (ben pazar)shokut kusheriren, te bijen e kusheririt apo cfare na e kishte.

Fjolla, megjithese viktime, e paska viktimizuar edhe me shume vehten: Refuzimi i saj te qendroje me letra e t'ia beje hallin, ne rend te pare vehtes, pastaj edhe tjereve... mendoj se eshte gabim. Dhe kjo ka te beje me shume me prekje sedreje.

Gjumrunia/drejtesia

Shume e shqiptari edhe sot e kesaj dite mendon se ne perendim ka drejtesi. Ky rast nuk eshte i vetmi ku shihet qartazi se nuk ka drejtesi. Por drejtesia e te fortit. Pra, sic tregon vet rasti, ka fituar ai qe e ka avokatin me te forte. Fitoi Dani, me rrena e ēivija...
Natyrisht, ne gjithe kete, me se shumti e ka pesuar femiu. Femije qe do te rritet pa prind.

Autori/Naser Aliu
Megjithese para ca kohe pata rastin ta lexoj nje shkrim me humor shume bajat, ngjarjen qe e ka pershkruar me kete rast e ka bere mjaft bukur, megjithese e ka shkruar ne forme romani, me zbukurime...


***

Une mendoj se kemi te bejm me nje ngjarje te vertet e cila esht shendrruar ne nje Tregim.
Si do qe te jet Vendimi i Gjykates Gjermane esht i drejt dhe ngjashem do te vendosja edhe une .
Pse ?
Duhet shikuar interesi i Femijes ne rast te ndamjes/Divorcit e jo i Nenes ose i Babes.
1.Babai i Femijes edhe perkundr deficiteve ,gjendet ne pozit me te mir se sa Nena.
2.Babai ka Shtetesin, kurse Nena pa te drejt te perhershme qendrimi!

4peace
27-03-10, 23:41
Une mendoj se kemi te bejm me nje ngjarje te vertet e cila esht shendrruar ne nje Tregim.
Si do qe te jet Vendimi i Gjykates Gjermane esht i drejt dhe ngjashem do te vendosja edhe une .
Pse ?
Duhet shikuar interesi i Femijes ne rast te ndamjes/Divorcit e jo i Nenes ose i Babes.
1.Babai i Femijes edhe perkundr deficiteve ,gjendet ne pozit me te mir se sa Nena.
2.Babai ka Shtetesin, kurse Nena pa te drejt te perhershme qendrimi!

Ka qene mire sikur ta kishe lexuar rrefimin te terin, nese e ke lexuar fare ndonje rresht. Por, sikur ti, ashtu edhe shumica (disa, se pakut, e pranuan se nuk e kane lexuar tere rrefimin) nuk e lexojne por, sic eshte bere shprehi, i komentojne postimet e fundit.
T'i kthehemi temes.
Fjolla,qe kur ishte ne shtepi, prane femijes se vet, nuk ka pasur te drejte te perkudeset per femine e vet. Kete e kane marre nen perkujdesje familja e ketij Pusit (e marrte pusi). Pra, edhe atehere kur ajo ka jetuar fare prane femijes se vet, nuk iu ka dhene mundesia te krijoje marredhenie nene-femije, qe eshte shume me rendesi per cdo femije qe duhet te rritet normalisht. Pastaj, edhe me keq, kur ajo (Fjolla) eshte larguar nga ai vend ku ishte edhe foshnja dhe ikur ne strehimore per gra (per afro nje vit) edhe ajo marredhenie (nene-femije) e paket ka humbur fare.
Me ne fund, kur kjo psikologja e angazhuar nga gjykata e sheh qe kjo marredhenie nuk ekziston, pra, femiu nuk e njeh te emen e vet si e ema e vertete, atehere gjyqi vendos ne favor te ketij Pisit/Pusit.
E si mund te lidhet kontakti i humbur me vite permbrenda nje ore?
Pastaj, cfare nuk ke lexuar ti...
Fjolla, po te perkujdesej per foshnjen, mund ta fitonte lejeqendrimin ne Gjermani (keshtu ishte ne tregim qe s'e ke lexuar).
Fjolla ishte gjithashtu e vetmuar, pa perkrahje. Avokatet mbrojtes se vendosen ne keso raste vendosen sa per sy e faqe, sepse nuk paguhen ashtu sic eshte paguar (p.sh.) avokati i ketij Pisit. Ky i fundit ka qene i angazhuar pikerisht per kete: per ta fituar te drejten per ta mbajtur femine, ta them troc, ne posedim te vetin.
Ti i solle ca faqe per Ligjin gjerman lidhje me kete por edhe duhet ta dish se me ligj femiu i takon se emes. Por, me truqe e korrupcion behet ashtu qe te fitoje me i forti: ligji i me te fortit, qe s'eshte drejtesi.

Edhe nje here:
Se pari lexoni, analizoni, mendoni e tek pastaj komentoni dicka.


***

lovely
28-03-10, 00:17
Ka qene mire sikur ta kishe lexuar rrefimin te terin, nese e ke lexuar fare ndonje rresht. Por, sikur ti, ashtu edhe shumica (disa, se pakut, e pranuan se nuk e kane lexuar tere rrefimin) nuk e lexojne por, sic eshte bere shprehi, i komentojne postimet e fundit.
T'i kthehemi temes.
Fjolla,qe kur ishte ne shtepi, prane femijes se vet, nuk ka pasur te drejte te perkudeset per femine e vet. Kete e kane marre nen perkujdesje familja e ketij Pusit (e marrte pusi). Pra, edhe atehere kur ajo ka jetuar fare prane femijes se vet, nuk iu ka dhene mundesia te krijoje marredhenie nene-femije, qe eshte shume me rendesi per cdo femije qe duhet te rritet normalisht. Pastaj, edhe me keq, kur ajo (Fjolla) eshte larguar nga ai vend ku ishte edhe foshnja dhe ikur ne strehimore per gra (per afro nje vit) edhe ajo marredhenie (nene-femije) e paket ka humbur fare.
Me ne fund, kur kjo psikologja e angazhuar nga gjykata e sheh qe kjo marredhenie nuk ekziston, pra, femiu nuk e njeh te emen e vet si e ema e vertete, atehere gjyqi vendos ne favor te ketij Pisit/Pusit.
E si mund te lidhet kontakti i humbur me vite permbrenda nje ore?
Pastaj, cfare nuk ke lexuar ti...
Fjolla, po te perkujdesej per foshnjen, mund ta fitonte lejeqendrimin ne Gjermani (keshtu ishte ne tregim qe s'e ke lexuar).
Fjolla ishte gjithashtu e vetmuar, pa perkrahje. Avokatet mbrojtes se vendosen ne keso raste vendosen sa per sy e faqe, sepse nuk paguhen ashtu sic eshte paguar (p.sh.) avokati i ketij Pisit. Ky i fundit ka qene i angazhuar pikerisht per kete: per ta fituar te drejten per ta mbajtur femine, ta them troc, ne posedim te vetin.
Ti i solle ca faqe per Ligjin gjerman lidhje me kete por edhe duhet ta dish se me ligj femiu i takon se emes. Por, me truqe e korrupcion behet ashtu qe te fitoje me i forti: ligji i me te fortit, qe s'eshte drejtesi.

Edhe nje here:
Se pari lexoni, analizoni, mendoni e tek pastaj komentoni dicka.


***


Po m doket as ti nuk e paske lexu, se Fjolla nuk eshte larguar nga ai vend, Fjollen e ka qu pusi n aeroport e ka lan me e kthy n Ks, aty eshte ngjarja pak e paqarte, a osht kthy Fjolla n Ks e o kthy n Gjermani ne shpi t grave, apo prej aeroportit o shku n shpi t grave, nuk po osht e kjarte.

Gjyqi nuk ka marr vendim n favor t pusit po n favor t fmijes.


ps; si te perkujedesj Fjolla per fmijen kurr nuk e ka pas kurre ate mundesi?

roadrunner
28-03-10, 00:23
Lovely, ajo u kthy per KS ku per dhurat i ka marr 1000 euro qe si ka kthyer ende, per tu kthyer ne Gjermani, ne nje strehimore te grave 800 km larg Pusit, me qellim qe te luftoje per besimin e femies se vet. Po m doket as ti nuk e paske lexu, se Fjolla nuk eshte larguar nga ai vend, Fjollen e ka qu pusi n aeroport e ka lan me e kthy n Ks, aty eshte ngjarja pak e paqarte, a osht kthy Fjolla n Ks e o kthy n Gjermani ne shpi t grave, apo prej aeroportit o shku n shpi t grave, nuk po osht e kjarte.

Gjyqi nuk ka marr vendim n favor t pusit po n favor t fmijes.


ps; si te perkujedesj Fjolla per fmijen kurr nuk e ka pas kurre ate mundesi?

lovely
28-03-10, 00:26
Lovely, ajo u kthy per KS ku per dhurat i ka marr 1000 euro qe si ka kthyer ende, per tu kthyer ne Gjermani, ne nje strehimore te grave 800 km larg Pusit, me qellim qe te luftoje per besimin e femies se vet.


e mundshme, une mendova se e ka fjalen per heren e pare kur o ardhe qe iu ka pru dhurata, se masi e ka lan pusi, kujna i ka pru dhurata ajo? ish vjehrres e ish kunatave a?

roadrunner
28-03-10, 00:32
jo jo, 1000 euro dhurat iu kan dhan ne kosove, se ska pas kjo pare per bilete. kinse familjart ia paskan mledh kapak edhe ia kan dhan truq per mu kthy...qashtu e kam kuptu une :De mundshme, une mendova se e ka fjalen per heren e pare kur o ardhe qe iu ka pru dhurata, se masi e ka lan pusi, kujna i ka pru dhurata ajo? ish vjehrres e ish kunatave a?

LOJETARI
28-03-10, 00:40
Nuse ne Gjurmani apo ne Kosove, eshte teme qe munde te diskutohet ,debatohet ,shtjellohet dhe prap se prap do t“i kthehemi realitet qe nuk munde t“i ikim ,realitetit qe me fjale tjera munde te definohet "KETA QE JEMI".
Pusa jemi , Kumpira martojme dhe logjikisht qe na lindin pusa dhe kumpira edhe ma laramana se qe jemi ne vet .Prandaj mos gjykoni prej havaje po zbritni pak me poshte dhe do te vereni se kufinjte gjeografik nuk jane ylbera qe sapo ta kalojsh behesh tjeter .

lovely
28-03-10, 00:41
jo jo, 1000 euro dhurat iu kan dhan ne kosove, se ska pas kjo pare per bilete. kinse familjart ia paskan mledh kapak edhe ia kan dhan truq per mu kthy...qashtu e kam kuptu une :D

"Pėr tė ardhur kėtu, pėr dhurata, pata marrė hua njė mijė euro, qė nuk i kam kthyer"


dhuratat nuk merren hua :biggrin: as nuk menon me i kthy :biggrin:

4peace
28-03-10, 00:47
Po m doket as ti nuk e paske lexu, se Fjolla nuk eshte larguar nga ai vend, Fjollen e ka qu pusi n aeroport e ka lan me e kthy n Ks, aty eshte ngjarja pak e paqarte, a osht kthy Fjolla n Ks e o kthy n Gjermani ne shpi t grave, apo prej aeroportit o shku n shpi t grave, nuk po osht e kjarte.

Gjyqi nuk ka marr vendim n favor t pusit po n favor t fmijes.


ps; si te perkujedesj Fjolla per fmijen kurr nuk e ka pas kurre ate mundesi?

Ti qenke pi...

...n'kom t'shmajte:smile:

Nuk eshte me rendesi kush e ka larguar. Kryesore, ajo ka jetuar 900 km larg femijes afro nje vit. Ne shtepi te grave apo azil te grave jetohet ne menyre anonime. Askush s'guxon ta dije adresen e saj, me perjashtim te rrethit te ngushte familjar dhe me lejen e personit ne fjale, me kete rast Fjolles.

Une mendova se grate kane me shume ndjenja (kundrej meshkujve) ama kjo lovelejka qenka ma e ftofte se hekuri...:mad:


***

roadrunner
28-03-10, 00:51
...ia kane dhuru, me kusht me i kthy, ashtu e kuptova une....po edhe ti keq se kie, se nuk e kan shrku si duhet :D...po ashtu e kuptova une :D se ia kan dhene me i kthy, apo kjo ska pranu me i marr fal ato pare :D..."Pėr tė ardhur kėtu, pėr dhurata, pata marrė hua njė mijė euro, qė nuk i kam kthyer"


dhuratat nuk merren hua :biggrin: as nuk menon me i kthy :biggrin:

lovely
28-03-10, 00:51
Ti qenke pi...

...n'kom t'shmajte:smile:

Nuk eshte me rendesi kush e ka larguar. Kryesore, ajo ka jetuar 900 km larg femijes afro nje vit. Ne shtepi te grave apo azil te grave jetohet ne menyre anonime. Askush s'guxon ta dije adresen e saj, me perjashtim te rrethit te ngushte familjar dhe me lejen e personit ne fjale, me kete rast Fjolles.

Une mendova se grate kane me shume ndjenja (kundrej meshkujve) ama kjo lovelejka qenka ma e ftofte se hekuri...:mad:


***

eshte shume me rendesi kush e ka larguar, eshte me e rendesishmja kush e ka larguar, se mos me pa largu ai, kjo nuk iu kish largu kurr djalit t vet, prandaj....:mad: :rolleyes:

Uragani_99
28-03-10, 02:09
E lexova me kujdes artikullin e z.Naser Aliut dhe komenti apo analiza ne menyre kronologjike( nese mund te shprehem keshtu) i z.4peace me la pershtypje dhe kuptim te kjarte lidhur me ngjarjen ,realitetin ,a po jo ...... ruana zot nga te tillet.......me nderime Uragani_99

Murgesha
28-03-10, 16:09
Kur te thehet kerri, pyka gjinden plot.
Pusat do te fitojn edhe ne te ardhmen, e besa shpejt do te dalin ne sken edhe puset!!
Dikur shqiptaret qe punonin jashte atdheut te veshtire e kishin te gjenin nuse a burr ne Kosove, tash qeshit pusi e puse shkojn e marrin burr/grua atje bile tuj i zgjedh me kokalle, mjafton te paraqitet leja e qendrimit!

Pulebardha
28-03-10, 16:45
Sa kuptova une ne kete shkrim vajzen e ka nenvleresua separi kusheriri i saj... i cili ia imponon Pusit si nje nuse skllave me té gjitha tiparet e nje femre te nenshtruar, dhe pusi pati te gjitha potencialet pér me arit deri tek Fjolla.
Faktor i dyte eshte kushtesimi i financimit te familjes sé saj, e mua me tingllon kjo paksa si nje lloj bisnesi, po t“a jap vajzen ti paguaj lekét secilin muaj... shum e cuditshme, éshté dicka tjetér nése dhendri shpreh vullnetin déshiren pér me i ndihmua késaj familje, por tingllon shumé keq nese ajo i kushtéson ati financimin e prinderve té saj.

Ne fakt Fjolla éshté shitur si njé gjésend e pa vlere... kurse né anén tjetér ka pas fatin e keq dhe ka takuar pusin.... sébashku me prinder.... e qé mua me pengoi shumé sjellja e Nénés sé ti dhe motrave... sepse njé Néné e miréfillt éshté Nén e gjith fémijéve té botes. Si pati mundesi ku edhe Néna edhe motra pa piké meshire trajtuan njé femér pa asnjé piké humaniteti.

Kéta shembuj jan shum té miré dhe pasqyré pér vajzat tjera... sepse secila pa asnjé hamendje vrapon pas njé mashkulli i cili punon diku ne nje shtet te huaj, edhe pse nuk ka iden se cili e kush éshté ai... me rendesi eshte qe ai te jet jasht Kosove. Cmimet jan té larta shum té larta sa ne jemi déshmitaré té dramave prej mé té ndryshmeve ku shumé femra ka paguar me jet.

Njé rast ndégjova para disa ditéve e qé mé béri pérshtypje ishte se djali i lindur dhe ritur diku ne nje shtet te huaj, dhe Néna e ti i ofron njé vajz e cila i kishte pélqyer asaj. Mbas njé kohe shkon djali té takohet me té, dhe nder kushtet e tjera ishte edhe ky financimi i familjes sé saj, dhe sa here ajo té jet merzitur té shkoj né Kosové pér vizit.
Djali i pérgjigjet shef donjé defekt mental apo fizik tek uné, nese mendon me krijua familje dhe té pélqej si njeri urdhéro kétu... nese jo atéher une asnjé familje nuk mundem me marr obligim me financua sepse kemi krise globale si atje ku jetoj uné si né Kosové. Sa i pérket merzisé ti duhet me llogarit vi njéher ne vit pér pushime, sepse bileta kushton shumé shtrenjt pér me mund me té sigurua ty nje lux té tillé.... duhet me dijt se po mérgohesh edhe uné vehtes nuk munda me shpesh se njé here né vit me ardh... dmth. edhe uné jam mérzit mjaft. Mua me pélqeu djali i cili nuk ka ushqyer ilusionet e saj dhe familjes se saj per nje parajs té paqen...

panta_rhei
28-03-10, 17:32
Nuk them qe ngjarje te tilla nuk ekzistojne, mirepo une mund t'i besoj shume pak ketij tregimi!Shkrimi paraqet nje fenomen mjaft te dhimbshem, qe kryesisht shfaqet nder shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara dhe pikerisht ne kete zone kishte arrite ky far Dan Pusi te gjitha per ca qindera euro duke paguar gjykatesin e duke marre ne qafe nje grua, e me marre dhe te drejten e kujdesit per femijen, ama jo ne perendim ku ligji eshte ligj!!!
Paska qene trim i madh Pusi, se merrka ne qafe polaken, pastaj gjermanen, pastaj nje femer shqiptare, ja hidhka edhe shtetit gjerman dhe ne fund na del fitimtar :eek: Tamam film!!!!

A na e perkthen pak, cka mendon ti kur vet thua se "ngjarje te tilla ekzistojne", dhe pastaj vet thua "mirepo shume pak mund t'i besosh ketij tregimi"?

Dhe,
kah na e nxore perfundimin se "...kryesisht shfaqet nder shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara dhe pikerisht ne kete zone kishte arrite ky far Dan Pusi te gjitha per ca qindera euro..."?
(A jane, sipas teje, edhe polakja e gjermanja shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara?)

Peja-Boy
28-03-10, 19:04
ashtu ska bo, ka vy me zan vet me ni qosh hahahahha....e jo me sterpik me uj, po me tjeter sen hahah

As nje Shtet e asnje Ligj nuk ka qe e Ndan femin prej te Emes pa marr parasysh Kushtet vet shteti i ndihmon per te mbijetuar ... Vetem nese e ka keqtrajtu Femin edhe vet Femia ka shpreh deshiren te Jetoj tek Baba se perndryshe sja mer kush Femin e askujna !! Po keto jan Dokrra Te Revistave te cilat i bejn me Interesante per ti shitur !!

Peja-Boy
28-03-10, 19:41
jo jo, 1000 euro dhurat iu kan dhan ne kosove, se ska pas kjo pare per bilete. kinse familjart ia paskan mledh kapak edhe ia kan dhan truq per mu kthy...qashtu e kam kuptu une :D
Je tu ja tregu edhe Ti Historin Lovelyt sikur une Gjyshes Tem kur shikojshim ndonje Film ajo vet e shikoj edhe nuk e dike se qka po bohet,em pyetke mua se qka po bohet,Kuku a e vrau a uuuu po qeni se koka kon pa pike shpirti hahahahahahahahahahhahaa.....

Fėmija ka ngelur prapa, i retarduar dhe nuk flet shumė dhe ndaj lodrave nuk reagon si fėmijė e moshės sė tij.
Me zonjėn Pusi u takuam dy herė: djali nuk reagon ndaj saj. Ata kanė jetuar mė shumė se njė vjet tė ndarė dhe fėmija e konsideron gjyshen nėnė!" Fjolla ofshani thellė dhe i nguli shikimin Danit duke shtrėnguar nofullat, ai fshehu kokėn pas avokatit tė vet.
Gjyqi Pėr Ēėshtje Familjare, janar 2010, tė pranishėm: gjyqtari dhe zonja Mayer para kompjuterit; nė sallė dy avokatė, psikologia znj. Dr. Müller, qė merret me studimin e sjelljeve, Fjolla dhe Dani.
"Po ju lexoj shkurtimisht arsyen e shkurorzimit, tha gjyqtari dhe hapi dosjen. "Dan Pusi dhe zonja Fjolla Destini-Pusi me shtetėsi kosovare, janė martuar nė janar tė vitit 2008 nė Kosovė.
Jan Martu Janar 2008 ne gjygj dolen Janar 2010, Femia nuk flet shume po i cilesh mosh mundet me kon Femija qe spo Folka edhe aq Shume ??Shume shpejt e paska mar vesh Femia kon e ka Nene e kon Babe e kon Gjyshe ,Shume Shpejt e paska Mar Vizen kjo Fjolla ne vitin 2008 me shku ne Gjermani ?? Pa kry kurs te Gjuhes ?? edhe ne gjermani shume shpejt paska Lind Djalin edhe shume shpejt paskan Pa vendos mu nda Mbrenda Dy vjetve ... Ketu veq Liriku mundet me ja gjet Zgjidhjen ktij Muhabeti hahahahahhahaha

~AnnA~
29-03-10, 09:34
A na e perkthen pak, cka mendon ti kur vet thua se "ngjarje te tilla ekzistojne", dhe pastaj vet thua "mirepo shume pak mund t'i besosh ketij tregimi"?

Dhe,
kah na e nxore perfundimin se "...kryesisht shfaqet nder shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara dhe pikerisht ne kete zone kishte arrite ky far Dan Pusi te gjitha per ca qindera euro..."?
(A jane, sipas teje, edhe polakja e gjermanja shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara?)

Panta_rhei, kam fjalen se, histori te ketilla(ku femera diskriminohet deri ne maksimum) ekzistojne( ne vendet ballkanike, ku s'ka ligj), mirepo ajo qe s'me duket fare reale eshte vendimi i gjykates gjermane.Vendimi i gjykates eshte tamam vendim i blere dhe jo real.Tregimit i mungojne shume elemente qe me bejne mos i besoj. Naser Aliu n'a shkruar nje perralle dhe ne hyxhym te komentojme, bile disa pa e lexuar fare tere tregimin...
Pusi ka fituar dhe te drejten e kujdesit te femijes, qe ne Gjermani babai fiton kete te drejte, ne rast se nena e femijes ka probleme psiqike, nese ajo vete deklarohet se nuk eshte e afte per nje femije, e te tjera raste te ngjashme...perndryshe babai s'ka shance per te fituar te drejten e kujdesit.Pra, kujdesi i femijes i takon vetem dhe vetem nenes.
Ne salle te gjykates ka qene e pranishme edhe nje psikologe ku deklaron:

" Gjykatė e lartė, sipas autorizimit Tuaj, unė mora kontakt me tė dy palėt. Nė shtėpinė e zotėri Pusit isha nga ora dhjetė deri nė orėn pesėmbėdhjetė. Me zonjėn Pusi dhe djalin u takuam dy herė, pėr tetė orė. Psikologia shikonte herė pas here nė aktet e saja.
Si kalohet dita te z.Pusi? Nga ora dhjetė z.Pusi ishte shtrirė nė divan dhe ai shėrbehej nga nėna. Nėna i sillte ujė, nėna ia solli taketuken, tymoste nė dhomėn ku gjendjej edhe djali. Kur djali qante, nėna e tij vraponte. Ai nuk shqetėsohej dhe nuk lėvizej nga vendi. Shikonte televizor me tė atin apo bisedonte me tė. Ose luanin shah. Konstatimi im qė ėshtė me rėndėsi pėr gjyqin: djali nuk ka lidhje tė veēanta me z.Pusi, por e konsideron nėnė, nėnėn e zotit Pusi dhe ajo kujdeset pėr tė. Interesante tė pėrmendet se pėr drekė erdhi motra e tij, bėri drekėn gati dhe me njė enė nė dorė u afrua pranė tė pranishmėve pėr t“i larė duartė edhe pse lavamani ishte aty afėr. Fėmija ka ngelur prapa, i retarduar dhe nuk flet shumė dhe ndaj lodrave nuk reagon si fėmijė e moshės sė tij....."

Vetem nese lexohen keto qe kam theksuar me bold, del shume mire ne perfundim, se tregimi eshte nje Film!!!
**Ne dhomen ku gjendej dhe djali pihej duhan( normale per shqiptaret, por jo dhe per nje gjyq gjerman-kjo tregon moskujdesje ndaj femijes)
**Fjolla ka qene nje sherbetore e tyre dhe kete e verteton fare mire psikologia ku deklaron, qe nena sillte ujin, taketuken...kur qante djali vraponte ajo ne vend qe te vrapoje i ati, mirepo ai nuk shqetesohej dhe nuk levizte nga vendi...
**Djali nuk ka lidhje me z.Pusin dhe perseri Dani palivani arrin te fitoje ne gjyq
**por e konsideron nėnė, nėnėn e zotit Pusi
Atehere eshte dashur nena e Pusit te fitoje te drejten e kujdesit e jo Dani....


kryesisht shfaqet nder shqiptare me prejardhje nga zona rurale te izoluara dhe pikerisht ne kete zone kishte arrite ky far Dan Pusi te gjitha per ca qindera euro..."?
Sepse atje shoqeria patriarkale eshte me e theksuar ( pa mos perjashtuar edhe qytetaret ne kete rast, por numri eshte me i vogel)...
S'futa gjermanen dhe polaken ne kete zone, por Familjen Pusi qe kerkonin nje sherbetore per djalin e tyre dhe jo nje nuse, e Fjolla e pranoj te behet sherbetore per pak euro ne vend qe t'ju sherbeje prinderve te vet ( ndaj them, qe histori te ketilla ka plot, por atje ku jeton ti e jo kendej, ku te drejtat e grave jane te barabarta me ato te burrave).....

Lapsi
29-03-10, 09:48
nuk do jap ndonje mendim konkret, ngase autori eshte i zhytur ne pusin e se keqes. Gjerat i shehe ne nje veshtrim abstrak, eshte i njeanshem dhe njerezit i gjykon pa te drejte

~AnnA~
29-03-10, 09:48
Gjyqi Pėr Ēėshtje Familjare, janar 2010, tė pranishėm: gjyqtari dhe zonja Mayer para kompjuterit; nė sallė dy avokatė, psikologia znj. Dr. Müller, qė merret me studimin e sjelljeve, Fjolla dhe Dani.
"Po ju lexoj shkurtimisht arsyen e shkurorzimit, tha gjyqtari dhe hapi dosjen. "Dan Pusi dhe zonja Fjolla Destini-Pusi me shtetėsi kosovare, janė martuar nė janar tė vitit 2008 nė Kosovė.

Qenkan martuar ne Kosove me 2008, te themi, femija ka lindur me 2009 dhe gjyqi per ceshtje familjere zhvillohet me Janar 2010 (i bien femijes te jete nje vjecar)
Ne baze deklarates se psikologes:

Fėmija ka ngelur prapa, i retarduar dhe nuk flet shumė dhe ndaj lodrave nuk reagon si fėmijė e moshės sė tij.

Si mund te dale psikologia ne perfundim, qe femija n'a qenka i retarduar( perderisa kjo semundje vrehet jo qe nga mosha nje vjecare), nuk flet, nuk reagon ndaj lojerave.....Si mund te flase nje femije nje vjecar?Mos valle prite psikologia qe edhe femija nje vjecar t'i tregoje ndoj perralle si kjo e Naser Aliut?!:confused:
Bla, bla, bla...asgje s'i thojne kesaj ....

jEtA_1
29-03-10, 09:57
Edhe une deshta te komentoj ne lidhje me rastin ne fjal nese seanca gjyqsore eshte mbajtur ne Gjermani ateher nuk besoj se do ta humbte protagonistja ne fjal kujdesin ndaj djalit te saj nese eshte e vertet ashtu si eshte shkruar perndryshe nese e ka humbur te drejten e kujdesit mesiguri ka qen vet fajtore qe do te thot ka hequr dor nga femija ose ka pasur probleme psiqike perndryshe ne asnji menyr nuk do kishte humbur te drejten sepse ne vendet evropiane burrat kan shume pak te drejta mos me then gati qe fare skan per ate dhe po ndodhin ndarjet e shumta tek diaspora jone sepse gruaja me ligje eshte e mbrojtur deri ne maksimum .

Peja-Boy
29-03-10, 12:23
Qenkan martuar ne Kosove me 2008, te themi, femija ka lindur me 2009 dhe gjyqi per ceshtje familjere zhvillohet me Janar 2010 (i bien femijes te jete nje vjecar)
Ne baze deklarates se psikologes:


Si mund te dale psikologia ne perfundim, qe femija n'a qenka i retarduar( perderisa kjo semundje vrehet jo qe nga mosha nje vjecare), nuk flet, nuk reagon ndaj lojerave.....Si mund te flase nje femije nje vjecar?Mos valle prite psikologia qe edhe femija nje vjecar t'i tregoje ndoj perralle si kjo e Naser Aliut?!:confused:
Bla, bla, bla...asgje s'i thojne kesaj ....
Shpresoj ta kesh Bindur Panta rhei me kete Text ...e kam Citu edhe une edhe tek gjdo Fjal i kam qit Pikepyetje ne Fund qe prej nga Panta pergjigjen se si mund te flas nje foshnje Nje vjeqare edhe si ka mundur Psikologja ta vertetoj se Femia respekton Gjyshen sikur Nene.. !!

panta_rhei
29-03-10, 12:59
OK, Peja-boy dhe Anna,
M'keni nxon ngusht, prandaj s'kam qare pa e pranu. KOM RREJT.

Kokėulur ju pershendes.

Antika
29-03-10, 13:11
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

Ndoshta tema ishte per diskutim ngjerjeje dhe ideje ,jo bash sterhollim ,e si ish dashte te denohej Pusi e pusajka!!!

ps:panta ,tjeter her na sill vetem ngjarje te verteta se s'ben a?!

panta_rhei
29-03-10, 13:28
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

Ndoshta tema ishte per diskutim ngjerjeje dhe ideje ,jo bash sterhollim ,e si ish dashte te denohej Pusi e pusajka!!!

ps:panta ,tjeter her na sill vetem ngjarje te verteta se s'ben a?!
Bile gjate gjykimit kjo fjolla ka pas shku dy here ne wc po une ketu nuk e kam ceke hiq, prandaj u kerkoj falje ketyre kolopuqėve tė vėmendshėm.

Murgesha
29-03-10, 13:34
Bile gjate gjykimit kjo fjolla ka pas shku dy here ne wc po une ketu nuk e kam ceke hiq, prandaj u kerkoj falje ketyre kolopuqėve tė vėmendshėm.


Sigurisht qe pse nuk e ke paraqit ket detaj kaq te rendesishem (shkuarjen e Fjolles dy her ne wc) edhe tema nuk po drejtohet ne pikat kyqe!!


Tjera her mos harro detale te tilla, per gjykim cdo detaj eshte i rendesishem!!!

panta_rhei
29-03-10, 13:56
Sigurisht qe pse nuk e ke paraqit ket detaj kaq te rendesishem (shkuarjen e Fjolles dy her ne wc) edhe tema nuk po drejtohet ne pikat kyqe!!


Tjera her mos harro detale te tilla, per gjykim cdo detaj eshte i rendesishem!!! Jam qė jam n'tripa t'Migjenit: :biggrin:

O murgeshė e zbetė qė ēon dashnķ me shejtent,
Qė n'ekstazė para tyne digjesh si qiriu pranė lterit
Dhe ua zbulon veten... Cmirė ua kam shejtenvet!
Mos u lut pėr mue, se due pash mė pash t'i bij ferrit.

Unė edhe ti murgeshė, dy skāje po tė njė litari,
Tė cilin dy tabore ia ngrehin njeni-tjetrit -
Lufta āsht e ashpėr dhe kushedi ku do tė dali,
Prandaj ngrehet litari edhe pėrplasen njerzit."

:wink:

vjeshta
30-03-10, 19:14
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

Ndoshta tema ishte per diskutim ngjerjeje dhe ideje ,jo bash sterhollim ,e si ish dashte te denohej Pusi e pusajka!!!

ps:panta ,tjeter her na sill vetem ngjarje te verteta se s'ben a?!

Edhe te na sjell ngjarje me funda te lumtur ,mundesisht me cek edhe vendin,per orientime , se Gjermania u hjek tash nga lista ;)

Fshatari
30-03-10, 23:45
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

Ndoshta tema ishte per diskutim ngjerjeje dhe ideje ,jo bash sterhollim ,e si ish dashte te denohej Pusi e pusajka!!!

ps:panta ,tjeter her na sill vetem ngjarje te verteta se s'ben a?!
Mendoj se ngjarjet dhe njerzit nuk e kane vendin ne Gjermani.Shpirti(ideja) gjermane rezymohet me Kantin, Hegelin, Niēen dhe sublimohet ne muziken e Wagnerit qiellor. Gjermania eshte shteti i mendjeve te medha, te larta e kristaline.Nuk durojne asnje kundershti, as debat, as alternative.Hijesojne gjithe njerzit dhe te gjitha ngjarjet e Evropes tjeter te perkohshme qe rron ne ide te vockla.

mentor*
31-03-10, 01:50
Sapo lanė pas vete kufirin austriak, u ndalėn nė njė restorant.
[/SIZE]

hmm me ka prek ne zemer kjo ngjarje...me duket se nuk eshte e vertet vetum kan marre nga kosovarja e kan fut ktu ,,se kur ben aplikim per bashkim familjar ne amabsaden e gjermanise zgjat mas paku 2 deri 3 muje e kursi 5,6 muje,djali ka linde,shkunorizimi pfyyyy edhe krejt mrenda 2 vitev naja ....... ky autori paska cek " sapo lane pas vete kufirin austriak u ndalen ne nje restorant " dmth paskan ardhe me makin ?...ncuk se kur merr vizen per bashkim familjar duhet vetum me aeroplan( direkt ) te hysh ne shtetin gjerman,se shtetet tjera nuk e njofin ate vize .