PDA

View Full Version : Zgjeroni njohurit tuaja me kuriozitete shkencore!


~AnnA~
29-03-10, 15:43
Rusia eshte shteti me i madh per nga siperfaqja me 17.075,000 km².


Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencetaret erdhen ne perfundim se perkunder kokes se madhe, eshte peshku me budalla ne Bote, sepse ne pranvere ku bene nxehte, ne breg te lumit rriten shelgjet dhe ne uje bien thuprat e ketij druri se bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutesi i perbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Ne lukth keto fije te shelgjes leshojne alkool qe e ben peshkun te humbur.


Malet me te larta ne Ballkan jane Alpet Shqiptare dhe kane 13 maje me mbi 2.500 metra lartesi dhe siperfaqe 2.240 km².


Rruga me e vjeter ne Ballkan ka qene “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).


Njeriu me i gjate ne bote ka qene 2.72 metra.


Ne trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimeter.


Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.


Flutura me e madhe ne Bote eshte 270 centimetra katror.


Qelizen i pari e zbuloi shkencetari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky eshte zbulimi me i madh ne mjekesi, sepse qeliza eshte njesia themelore kryesore e ēdo organizmi te gjalle.
Piktori venecian Marco Basaiti qe pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qene me prejardhje shqiptare.


Ne qytetin e Amalfit ne Kampani ne kishen kryesore te ketij qyteti, ne vitin
1506 ngritet permendorja e varrit te perbashket te familjes se Skenderbeut me nje shqiponje dykrenare shqiptare.


Piktori venecian Marco Basaiti qe pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qene me prejardhje shqiptare.


Gjaku ne organizmin e njeriut udheton shume shpejte: prej zemres deri te gishterinjte e kembes arrin per 16 sekonda, deri ne tru per 8s, deri ne mushkeri vetem per 6 s.


Ne Turqi gjendet nje skulpture, veper e natyres, qe paraqitet nje grua duke qare. Lotet e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta te ujit qe ndodhen nen shkemb.
Ujevara me e madhe ne Bote eshte “Engjel” e lumit Karao (Venezuele). Lartesia nga e cila bie uji eshte 1.000 m. Kjo ujevare eshte vetem nje nga shume ujevarat e larta ne keto ane te Venezueles. Emrin e ka marre sipas pilotit amerikan Xhimi Engjel i cili ne vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur ne ditarin e tij.
Ujevara e dyte eshte ne Republiken Jugafrikane me lartesi 414 m.
Ujevara e trete eshte “Kukenani” ne Venezuele me 610 m, lartesi.

Mali me I larte ne Kosove eshte Gjeravica me 2.656 m, lartesi.


Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk beri asnje mungese ne shkolle. (ky paska qene......)


Helmi i Meduzes mund ta mbys njeriun nese eshte ne sasi te medha, ndersa shkencetaret prej tij po perpiqen te nxjerrin ilacin per sherimin e semundjes se zemres.


Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-te fliste dymbedhjete gjuhe kur i kishte vetem tete vjet moshe.


Gjate ndertimit te kanalit te Panamase kane humbur jeten me teper se 25 mije njerez.


Masa e virusit ndaj mases se njeriut mesatar eshte proporcionale me masen e njeriut ndaj mases se Tokes.


Gjirafa eshte e vetmja kafshe e cila mund te dalloje ngjyrat, sepse syri i saj eshte perafersisht i njejte me syrin e njeriut.

~AnnA~
29-03-10, 18:57
Galaktika
Zona e banueshme nė galaktikėn e Udhės sė Qumshtit, njė bilion vjet para nesh

Kufomat yjore ose pulsarėt
Si u formuan grumbullimet e reja yjore nga zėri i hapėsirės

Ekzistenca e jashtėtokėsorėve, shkencėtarėt optimistė
Epiqendra e debateve shkencore ėshtė mendimi pėr planetė tė ngjashėm me Tokėn, civilizimet e avancuara jashtėtokėsore dhe udhėtimet ndėryjore. Ato u diskutuan pėr herė tė parė nga fizikanti Enriko Fermi, disa dekada mė parė, kur ai ngriti epigramėn “Kush janė ata?” qė u quajt edhe “Paradoksi i Fermit”. Njė skuadėr shkencėtarėsh amerikanė kohėt e fundit sugjeron se duhet tė ketė njė apo mė shumė civilizime jashtėtokėsore. Ata argumentojnė se ėshtė gabim tė mos pranosh tė gjitha raportimet mbi UFO-t, tė bėra qė kur disa fakte mbi parashikimet teorike se vizitorėt jashtėtokėsorė mund tė jenė atje. Astronomėt australianė kanė bėrė dy zbulime kyēe: i pari ėshtė ekzistenca e njė “zone tė banueshme galaktike” nė galaktikėn e Udhės sė Qumshtit dhe e dyta se ylli i Tokės, Dielli, ėshtė mė i ri se tė tjerėt nė kėtė zonė me rreth njė bilion vjet. Pėrderisa ka yje tė tjerė me planetė rrotull, logjika tė ēon nė mendimin se edhe njė nga planetėt qė rrotullohen rreth tyre mund t’i ketė kushtet e Tokės dhe mund tė jetė i banueshėm. Duke u mbėshtetur nė kėtė mendim, shkencėtarėt kanė shkuar mė tej. Meqė zbulimi i fundit i australianėve tregoi se yjet e tjerė janė relativisht 1 bilion vjet mė tė vjetėr se Dielli, civilizimet e planetėve tė tyre mund tė jenė shumė mė tė pėrparuara nė krahasim me ne dhe se ka kohė qė e kanė zbuluar Tokėn. Pra, bota jonė ėshtė pėrfshirė nė njė civilizim jashtėtokėsor shumė mė tė madh. Tani njė skuadėr shkencėtarėsh amerikanė ka vėnė re se njė studim i ri astrofizik sugjeron qė ne duhet ta gjejmė veten nė mes tė njė apo mė shumė civilizimeve jashtėtokėsore. “Fizika moderne dhe teoritė astronomike parashikojnė se po pėrjetojmė vizita jashtėtokėsore, gjė pėr tė cilėn nuk ka prova tė sakta, por fenomeni UFO nuk duhet tė pėrqeshet brenda komunitetit shkencor”, tha fizikanti Bernard Haish. Ka parashikime tė bazuara shkencore se duhet tė ketė disa tė dhėna tė vėrteta mbi gjurmėt ET.

~AnnA~
29-03-10, 18:58
Yje ekzotike nė zemrėn e Udhės sė Qumshtit
Ėshtė zbuluar njė grumbull shumė i ngjeshur yjesh afėr qendrės sė Udhės sė Qumshtit.
Astronomėt kanė zbuluar 21 pulsarė tė rinj, kufoma tė vogla e tė dendura yjore qė rrezatojnė rreze radiofonike ndėrsa rrotullohen. Pulsarėt u gjetėn nė njė grumbull yjesh tė vjetėr, rreth 10 bilionė vjet, tė quajtur Terzan 5, qė shtrihet 28000 vite-dritė larg qendrės sė galaktikės.
Lidhur me Terzan 5 mė parė pranohej se pėrmbante 21 pulsarė, qė me tre tė zbuluarit rishtaz e ēojnė numrin e pėrgjithshėm tė tyre nė 24 tė tillė. Kėshtu, ai e tejkalon rekordin e mėparshėm, njė grumbull tjetėr yjor, 47 Tucanae qė pėrmban 22 pulsarė. Tė gjithė tė zbuluarit e rinj, rrotullohen qindra herė mė shpejt se 1500 pulsarėt e tjerė tė njohur deri tani, tė cilėt rrotullohen njė herė nė sekondė. Kėta pulsarė “milisekondėsh” qė vėrtiten kaq shpejt, mendohet ta kenė shformuar grumbullin e shpejtėsinė kėndore nga yjet bashkudhėtarė nė disa pika tė historisė sė tyre.
Yjet masive detyrohen tė bashkėveprojnė me yje tė tjerė nė ambient tepėr tė mbushur me mbi 10000 yje pėr njė kub vit-dritė. Ky mbipopullim mund tė shkaktojė zhdukjen e pulsarėve ose shkėmbimin me partnerė tė tjerė, qė shkaktojnė atė qė quhet “objekte tė vėrteta ekzotike”.
Terzan 5 tashmė pėrfshin objekte ekstreme. Rreth 80 pulsarė janė tė njohur nė 24 grumbuj sferikė, e Terzan 5 strehon 4 mė tė shpejtėt nė rrotullim, me rreth 600 herė nė sekondė.

~AnnA~
03-04-10, 10:16
Kine - Nje dinosaur i para 120 milion vjeteve qe i ngjan nje harabeli te diteve tona. Eshte fosili i nje pterosauri i gjetur ne nje rajon ne veri lindje te Kines nga nje skuader shkencetaresh te Chinese Academy of Sciences dhe te Universidade Federal di Rio de Janeiro. Zbulimi eshte publikuar ne Proceedings of the National Academy of Sciences.
Mesa duket eshte nje specie e panjohur me pare qe studiuesit e kane pagezuar me emrin “Nemicolopterus crypticus“,
reptil i vogel fluturues, skeleti i te cilit eshte konservuar ne
gjendje shume te mire. Eshte i gjate vetem disa centimetra dhe
parashikohet se kishte nje hapje krahesh rreth 25 centimetra.
Analiza e nivelit te zhvillimit te kockave ka bere qe shkencetaret te
mendojne se behet fjale per nje kelysh i cili do ishte bere me i madh
ne moshe te rritur, edhe pse mbetet specia me e vogel e pterosaureve e
njohur deri tani.
Mungesa e dhembeve ben qe ai t’i ngjaje pterosaureve te epokave te
mepasshme, por disa karakteristika te tij jane te vecanta, si struktura
e femureve ose prania e falangjeve te rrumbullakosura, si ato te
zogjve. Kjo ben te supozosh se struktura e tij i ishte pershtatur jetes
ne peme, mbi te cilat ai kercente ne kerkim te insekteve.
Dhe ne fakt ai popullonte pyjet e gingko ne epoken e Cretaceous te hershem
(periudha nga 100 deri ne 65 milion vjet me pare), dhe pikerisht nga
ato peme ka nisur fluturimin per te evoluar ne pterosauret gjigande qe
jane pasardhesit e tij. Ekzemplari me i madh i ketyre pterosaureve
gjigande eshte Quetzalcoatlus, i cili ka jetuar rreth 70 milion vjet me pare dhe konsiderohet si kafsha me e madhe fluturuese e te gjitha koherave. Sic shpjegohet nga Alexander Kellner, pjesetar i grupit te kerkuesve braziliane, fosili i gjetur ne Kine “lejon te shkruhet nje kapitull i ri ne historine e evolucionit te ketyre reptileve fluturues”.

~AnnA~
12-04-10, 20:15
Metodė e re operimi nė shtyllėn kurrizore

Shumė njerėz provojnė dhimbje nė shtyllėn kurrizore, tė cilat shkaktohen nga traumat, mosha e thyer a sforcimet fizike. Kėto krijojnė dhimbje si pasojė e shtypjes a presionit nė fijet nervore. Pėr lehtėsimin e dhimbjeve shpesh pėrdoren barna a masazhe dhe kur kėto nuk japin rezultat, pėrdoret operimi gjatė tė cilit mjekėt ndėrrojnė diskun a ruazėn e dėmtuar.

Njė grup mjekėsh nė qėndrėn mjekėsore tė universitetit Duke nė Karolinėn e veriut thotė se tani po u ofron pacientėve me dhimbje nė shtyllėn kurrizore njė metodė tė re kirugjike, qė ėshtė njė hapje shumė e vogėl, pa prekur aspak fijet muskujve dhe ato nervore.

Mjekėt thonė se pas njė operimi tė tillė pacienti e merr veten shumė shpejt. Gjatė kėtij lloj operacioni, mjekėt kryejnė rreth 200 radiografi tė pacientit, thuajse sa herė qė bisturia prej trupin. Kjo bėhet pėr tė siguruar qė kirurgu po operon nė vendin e dėmtuar tė shtyllės kurrizore pėr tė hequr qendrėn e njė disku tė dėmtuar tė ruazės. Duke bėrė njė tė ēarė tė vogėl nė pjesėn e poshtme tė shtyllės kurrizore, kirurgėt zėvendėsojnė pjesėn e diskut me kockė tė zhvilluar nė laborator, pastaj vendosin vidėn pėr ta lidhur me diskun tjetėr. Operacioni me kėtė metodė tė re zgjat jo mė shumė se njė orėm ose sa 1 e treta e kohės qė nevojitet me mėnyrėn e deritanishme tė operimit kur pacienti qėndron nė spital pėr disa ditė. Rreth 3 orė pas operimit me metodėn e re kirurgjike, kjo paciente hedh hapin e parė dhe pas 6 orėsh ėshtė gati pėr tė shkuar nė shtėpi.

~AnnA~
26-06-10, 17:43
10 Misteret e Magjishme Te Shkences

Lidhja mendje-trup

Ē‘ndikim ka mendja te trupi? Po trupi te mendja? Pikėpyetje tė cilat shkenca i ka shtruar prej shekujsh, pa arritur nė njė shpjegim tė pranueshėm. Pavarėsisht progreseve gjigande, tė kryera nga hyrja nė skenė e neuroshkencave gjatė dy dekadave tė fundit, shumė fenomene mbeten tė mbuluara nga misteri edhe pėr mjekėsinė.

Perceptimet ekstrashqisore

Janė tė panumėrta pėrpjekjet pėr tė provuar vlefshmėrinė e aftėsive ekstrashqisore, qė tė gjitha pa kurrfarė suksesi apo rezultati pozitiv. Por nė tė njėjtėn mėnyrė ka qenė e pamundur edhe demonstrimi i falsitetit tė kėtyre pėrvojave, duke i futur kėshtu nė sirtarin e tė pazgjidhshmeve. Ka shumė tė ngjarė qė aftėsia pėr tė parathėnė tė ardhmen, apo funksionimi i "fuqive psikike" tė mos arrihet tė shpjegohet pėrmes instrumenteve qė na vė nė dorė shkenca, ose tė paktėn ato qė kemi sot nė dispozicion.

Prag-vdekja

Janė tė panumėrta dėshmitė e njerėzve qė kanė shkuar shumė pranė vdekjes. Drita nė fund tė tunelit, fakti qė kėta njerėz shihnin trupin e tyre nga jashtė, ndjesia e njė lloj paqeje tė papėrshkrueshme, janė pėrshkrime qė hasen thuajse nė tė gjitha pėrgjigjet e atyre qė i kanė pėrjetuar ēaste tė tilla. E megjithatė, askush nuk ka arritur tė japė njė pėrgjigje lidhur me kėtė fenomen. As nė njė drejtim, e as nė tjetrin.

UFO-t

Qė ekzistojnė objekte fluturuese tė paidentifikuara, as qė vihet mė nė dyshim. Tė shumta, tė panumėrta janė kontaktet vizuale pėrmes radarėve, pėr tė cilat autoritetet aeronautike ushtarake e civile nuk dinė tė japin pėrgjigje. Por duhen shumė mė tepėr prova qė tė vėrtetohet se brenda kėtyre mjeteve fluturuese jashtėtokėsore gjenden alieno, sidomos pėr shkencėtarėt.

Deja-vu

Ndjesi qė e ke pėrjetuar edhe mė parė njė pėrvojė tė caktuar, se e ke parė njė vend ku nuk ke qenė kurrė, se ke dėgjuar prej kohėsh njė muzikė tė re, ose, e thėnė nė frėngjisht "Deja-vu". Kėrkimet shkencore kanė gjetur njė seri justifikimesh lidhur me fenomenin, por nuk kanė arritur kurrė tė japin pėrgjigjet pėr shkaqet e vėrteta dhe natyrėn e tij.

Fantazmat

Yje tė vėrteta nė letėrsi e nė kinema, por ka tė ngjarė tė jetojnė edhe pėrtej botės sė fantazisė. Sugjestion apo realitet, fakti ėshtė qė dėshmitė, ashtu si edhe nė rastin e UFO-ve, janė tė panumėrta dhe nė tė njėjtėn mėnyrė, as pėr fantazmat askush nuk ka marrė pėrsipėr tė gjejė njė pėrgjigje tė pranueshme.

Zhdukjet e mistershme

Nė rastet pėr tė cilat shkenca nuk ėshtė nė gjendje tė japė pėrgjigje, hyjnė edhe ato tė njerėzve tė zhdukur. Kur as edhe vetė segmentet shkencore tė policive nuk arrijnė nė pėrfundime tė sakta, as shkenca nuk ėshtė nė gjendje tė ofrojė pėrgjigje tė pranueshme.

Intuita

Shqisa e gjashtė, bindja e pashpjegueshme dhe e pavetėdijshme mbi diēka tė caktuar, si tė ishte njė teoremė matematike, mbi tė cilėn nuk kemi kurrfarė dyshimi. Mes mekanizmave tė shumta psikike, shkenca nuk arrin tė japė pėrgjigje tė pranueshme as mbi intuitėn. Pėr Platonin bėhej fjalė pėr kujtime dijesh nga jetė pėrpara asaj aktuales. Por Platoni besonte nė kalimin e shpirtrave nga njė trup te tjetri, kėshtu qė filozofi i madh nuk mund tė renditet bashkė me shkencėtarėt tė cilėt mbeten me gojė hapur, pėrpara intuitave, nga ato mė tė kotat, deri te ato matematiket...

Kėmbėmadhi

Kėmbėmadhi i Amerikės, njė kafshė e ngjashme me njeriun, por me pėrmasa shumė mė tė mėdha. Nga ai, pėrveē dėshmive tė bėra nga amerikanėt e trembur, mbeten vetėm gjurmė shumė tė mėdha kėmbėsh nė dėborė. Shaka apo gjurmė kėmbėsh tė njė qenieje tė ngjashme me ne? Kushėri me Jetin apo njeriun e borės nė Tibet, tė cilin shumė alpinistė betohen se e kanė parė nė Himalajė. Bashkė me tė tjerėt, hyn nė ato raste tė cilat shkenca nuk arrin t‘i verifikojė pėr mungesė provash, por qė pėr tė njėjtin motiv nuk mund t‘i falsifikojė.

Fėshfėrima e Taosit

Taos ėshtė njė qytet i vogėl nė Nju-Meksiko (tė shteteve tė Bashkuara tė Amerikės). Disa prej banorėve tė tij, - rreth 2% - prej vitesh dėgjojnė njė lloj fėshfėrime me frekuencė tė ulėt qė vjen nga shkretėtira qė rrethon qytetin. Pasojė e presionit tė ulėt atmosferik pėr njė pjesė tė banorėve? Ndoshta po, por askush nuk merr pėrsipėr ta njohė si pėrgjigje pėrfundimtare, shkenca duhet tė hetojė mė thellė pėr tė arritur nė njė pėrfundim. Shėrben pikėrisht pėr kėtė qėllim dhe falė metodės sė saj tė pėrpjekje-dėshtim dhe eksperimenteve tė vazhdueshme ia ka dalė t‘u japė shpjegime shumė gjėrave, tė cilat kohė mė parė dukeshin tė pashpjegueshme.

sipas "LiveScience"

~AnnA~
17-12-10, 19:04
Kohėzgjatja ideale e gjumit ėshtė nga pesė deri nė gjashtė orė e gjysmė. Numri magjik i orėve tė rekomanduara nuk ėshtė mė shtata, siē ishte pretenduar nga studime tė mėparshme.

Pėrfundimin e kanė nxjerrė ekspertėt tė cilėt nė njė kėrkim tė fundit spostojnė kufirin e pushimit tė kėshilluar duke e reduktuar atė.

Njė studim i Universitetit tė Kalifornisė nė San Diego pėrgėnjeshtron njė kėrkim tė mėparshėm tė Ėest Virginia University qė parashikonte si kohė ideale shtatė orė.

Neferta
22-07-11, 12:48
Gjeni i pagjumsise
Nevoja pėr gjumė ėshtė njė karakteristikė po e tillė individuale e njeriut si dhe shtatlartėsia e tij, pesha dhe parametrat e tjerė fiziologjikė.
Por mbetet megjithatė ende e paqartė se ēfarė duhet quajtur normė. Ekziston rregulli i njohur i tetėshes: 8 orė gjumė, 8 orė punė dhe 8 orė pushim pėr tė ruajtur shėndetin.
Disa specialistė somnologė (pėr gjumin) ngulin kėmbė pėr respektimin e 7-orėshit: meqenėse, sipas tyre, koha mė e shkurtėr apo mė e gjatė e gjumit rrit rrezikun e vdekjes sė parakohshme tė njeriut. Nė pėrputhje me klasifikimin ndėrkombėtar tė normave tė gjumit rekomandohet tė flihet nga 4 deri nė 10 orė. Nė qoftė se njeriu fle mė pak se orėt e sipėrpėrmendura dhe e ndjen veten mirė gjatė kėsaj, atėhere ai hyn nė kategorinė e njerėzve qė flenė pak, ndėrsa po tė flejė mė gjatė i takon kategorisė sė atyre qė flenė shumė.
Nė vazhdimėsinė e kohės sė gjumit ndikon, pa dyshim, predispozita individuale gjenetike. I gjithė problemi konsiston nė atė, se kohėgjatėsia e gjumit tė fėmijės trashėgohet prej prindėrve tė tij. Por ekzistojnė edhe faktorė tė tjerė prej tė cilėve varet se sa kohė kalon nė shtrat njeriu. Nė veēanti, njė faktor i tillė i mėnyrės sė jetesės si ndriēimi artificial.
Tashmė janė bėrė tė ditura tė dhėna tė tilla, se njeriu nė fillim tė shekullit XXI-tė i kushton gjumit njė orė mė pak, por bile ndoshta dhe mė shumė se kaq, nga ē’flinin njerėzit njė shekull mė parė. Kjo pėrcaktohet prej shpėrndarjes sė dritės mjaft tė ndritshme nė gjysmėn e dytė tė ditės - nė mbrėmje dhe gjatė natės.
Ekzistojnė gjithashtu njerėz tė cilėt pėrbėjnė tė ashtuquajturėn elitė e pagjumė e shoqėrisė. Ata jo vetėm qė flenė shumė pak, por janė gjithashtu mė thatanikė, mė optimistė dhe shumė mė pak tė ndjeshėm ndaj ndjesive tė dhimbjes.
Shkencėtarėt amerikanė kanė ndėrmend tė studiojnė nė mėnyrė mė tė detajuar strukturėn e ADN sė tyre me qėllim qė tė pėrpunojnė preparate tė afta tė ndryshojnė raportin e gjumit tė pėrditshėm dhe syēeltėsisė. Vetėm se mbetet e paqartė tani pėr tani se pėrse duhet kjo. Ėshtė mėse evidente se minimizimi i kohės sė gjumit nuk ėshtė krejtėsisht i padėmshėm pėr organizmin e njeriut.Flini shqiptare flini!