PDA

View Full Version : Mos tė hidhet asnjė hap qė pėrqan vėllezėrit shqiptar.


TrojaAL
31-03-10, 18:43
MOS TĖ HUDHET ASNJĖ HAP QĖ PĖRĒANĖ VĖLLAZĖRIT SHQIPTARĖ

Shqiptarėt e Amerikės nuk kanė manifestuar pėrēartje fetare, veēanėrisht mbas ngjarjeve tė Kosovės me 1981. Jemi njė komb, kemi njė gjak, njė gjuhė, njė territor ende tė copėtuar, njė histori tepėr tė vėshtirė e tė pėrgjakshme dhe kemi njė flamur. Pastaj, gjatė shekujve kanė lind besimet fetare, pėrcaktimet ideologjike, partiake, krahinore dhe tė tjera. Gjithashtu dihet qė armiqtė tė cilėt na kanė sulmuar, okupuar e copėtuar territoret dhe kanė ndermarrė aksione pėr ta ēfarosur kombin shqiptar gjithmonė kanė vepruar pėr t`I pėrēarė vėllezėrit e motrat shqiptare. Pėr kėto qėllime dhe aksione tė rrezikshme kėta agresorė kanė kėrkuar, gjetur, organizuar dhe kanė pėrdorė “mjerana shqipfolės” kundėr popullit dhe atdheut tė shqiptarėve. Kurse kombit tonė i kanė kushtuar shtrenjtė konfrontimet dhe pėrēarjet ndėrshqiptare. Gjatė luftės sė Parė Ballkanike, Shkodrėn e rrethuar nga forcat e Malit tė Zi e kanė mbrojtur bashkarisht dhe heroikisht vėllazėrit shqiptarė tė te gjitha besimeve fetare, pastaj edhe nga sulmet e forcave tė Sėrbisė. Mjerisht, nė kėtė luftė herroike qė e ka befasuar Evropėn, me forcat agresive ka luftuar edhe ndonjė shqiptar qė ka menduar se po lufton kundėr okupatorėve otomanė!.
Rasti i pėrpjekjeve edhe e ndonjė “shqiptari” pėr tė ushtruar terrorizėm nė bazėn ushtarake nė New Jeresy, Amerikė, I ka indinjuar dhe e kanė dėnuar tė gjithė shqiptarėt. Prandaj, asnjė zemėrim nuk duhet tė shkaktojė deklarime kaq tė egra, sidomos nga njė prijės fetar dhe kundėr kombit qė mendohej se i takon z.Anton Kēira. Pastaj sot nuk ka nacionalitet me pro-Amerikė se sa ėshtė populli shqiptar.Mirėpo duhet kuptuar moshėn e shkuar, mundėsinė e dėmtimit tė indeve, frenjėve dhe rrethana tė tjera . Deri mė tani ky Prift nuk ka treguar veprime antikombėtare dhe se ėshtė menduar qė ushqen atdhetarizėm Pastaj pėrse me kaq vonesė u njoftua pėr kėtė deklaratė?.
Kur duket qartė qė tani nė Ballakan e nė kėtė regjion po konfrontohen aspiratat dhe aksionet e shteteve tė mėdha. Kosova ėshtė epiqender e kėtyre pėrplasjeve. Pėrplasjet mes forcave pėr paqe e demokraci dhe forcave agresive kundėr ēlirimin dhe pavarėsis sė Kosovės u zhvilluan edhe nė Hagė pranė Gjyqit ndėrkombėtar pėr Drejtėsi.

Tė gjithė ata qė nga robėria shekullore kanė mbetur shqiptarė dhe kanė tru funksional, duhet tė kuptojnė qė nuk kanė vdek aspiratat dhe aksionet e agresorėve kundėr popullit dhe pėr territore shqiptarė. Pėrkundrazi, pavarėsia e Kosovės I ka tėrbuar armiqtė e djeshėm dhe tė gjitha forcat agresive nė Ballkan, nė regjionin e Mediteranit dhe mė gjėrė. Kėta agresorė e kėta armiq pėrsėri sot gjenden nė aksione kundėr Kosovės, Shqipėrisė, kundėr popullit dhe tė gjitha territoreve shqiptare. Pėr kėto aspirate dhe nė kėto aksione tė rrezikshme kėta armiq aktualisht janė duke ndėrmarrė ēdo gjė. Kėshtu nė ish Republikėn Jugusllave tė Maqedonisė, tė ndėrsyer nga forcat agresive, tani disa elmenta po ndėrmarrin aksione kundėr popullit shqiptarė. Duke ta kuptojn qė sot veprimtaritė antishqiptare e destabilizojnė regjionin dhe rrezikojnė e dėmtojnė sllavo-maqedonėt, dhe kėtė “kėtė shtet”. Kush tėrbohet e ka tė vėshtirė tė shėrohet, kush nuk sheh do tė paguaj. Pastaj, ME SIGURI TANI NE SHQIPĖRI GJENDEN FORCA ARMIQĖSORE QĖ PO VEPROJNĖ KUNDĖR SHQIPĖRIS KOSOVĖS DHE INTERSAVE T Ė POPULLIT SHQIPTAR. Fatkeqėsisht kėtė rrezik po e ndihmojnė edhe pohimet e disa “liberalėve” dhe organizatave tė shteteve perėndimore! Rreziku pėr eksplodime ėshtė shumė serioz. Por disa “prijėsa shqiptarė” nuk po brengosen pėr kėto rreziqe!

Mė 10 mars 2010 Dr. Ramadan Xhema
Prishtinė Connecticut, USA

Guri i madh
31-03-10, 20:49
MOS TĖ HUDHET ASNJĖ HAP QĖ PĖRĒANĖ VĖLLAZĖRIT SHQIPTARĖ

Shqiptarėt e Amerikės nuk kanė manifestuar pėrēartje fetare, veēanėrisht mbas ngjarjeve tė Kosovės me 1981. Jemi njė komb, kemi njė gjak, njė gjuhė, njė territor ende tė copėtuar, njė histori tepėr tė vėshtirė e tė pėrgjakshme dhe kemi njė flamur. Pastaj, gjatė shekujve kanė lind besimet fetare, pėrcaktimet ideologjike, partiake, krahinore dhe tė tjera. Gjithashtu dihet qė armiqtė tė cilėt na kanė sulmuar, okupuar e copėtuar territoret dhe kanė ndermarrė aksione pėr ta ēfarosur kombin shqiptar gjithmonė kanė vepruar pėr t`I pėrēarė vėllezėrit e motrat shqiptare. Pėr kėto qėllime dhe aksione tė rrezikshme kėta agresorė kanė kėrkuar, gjetur, organizuar dhe kanė pėrdorė “mjerana shqipfolės” kundėr popullit dhe atdheut tė shqiptarėve. Kurse kombit tonė i kanė kushtuar shtrenjtė konfrontimet dhe pėrēarjet ndėrshqiptare. Gjatė luftės sė Parė Ballkanike, Shkodrėn e rrethuar nga forcat e Malit tė Zi e kanė mbrojtur bashkarisht dhe heroikisht vėllazėrit shqiptarė tė te gjitha besimeve fetare, pastaj edhe nga sulmet e forcave tė Sėrbisė. Mjerisht, nė kėtė luftė herroike qė e ka befasuar Evropėn, me forcat agresive ka luftuar edhe ndonjė shqiptar qė ka menduar se po lufton kundėr okupatorėve otomanė!.
Rasti i pėrpjekjeve edhe e ndonjė “shqiptari” pėr tė ushtruar terrorizėm nė bazėn ushtarake nė New Jeresy, Amerikė, I ka indinjuar dhe e kanė dėnuar tė gjithė shqiptarėt. Prandaj, asnjė zemėrim nuk duhet tė shkaktojė deklarime kaq tė egra, sidomos nga njė prijės fetar dhe kundėr kombit qė mendohej se i takon z.Anton Kēira. Pastaj sot nuk ka nacionalitet me pro-Amerikė se sa ėshtė populli shqiptar.Mirėpo duhet kuptuar moshėn e shkuar, mundėsinė e dėmtimit tė indeve, frenjėve dhe rrethana tė tjera . Deri mė tani ky Prift nuk ka treguar veprime antikombėtare dhe se ėshtė menduar qė ushqen atdhetarizėm Pastaj pėrse me kaq vonesė u njoftua pėr kėtė deklaratė?.
Kur duket qartė qė tani nė Ballakan e nė kėtė regjion po konfrontohen aspiratat dhe aksionet e shteteve tė mėdha. Kosova ėshtė epiqender e kėtyre pėrplasjeve. Pėrplasjet mes forcave pėr paqe e demokraci dhe forcave agresive kundėr ēlirimin dhe pavarėsis sė Kosovės u zhvilluan edhe nė Hagė pranė Gjyqit ndėrkombėtar pėr Drejtėsi.

Tė gjithė ata qė nga robėria shekullore kanė mbetur shqiptarė dhe kanė tru funksional, duhet tė kuptojnė qė nuk kanė vdek aspiratat dhe aksionet e agresorėve kundėr popullit dhe pėr territore shqiptarė. Pėrkundrazi, pavarėsia e Kosovės I ka tėrbuar armiqtė e djeshėm dhe tė gjitha forcat agresive nė Ballkan, nė regjionin e Mediteranit dhe mė gjėrė. Kėta agresorė e kėta armiq pėrsėri sot gjenden nė aksione kundėr Kosovės, Shqipėrisė, kundėr popullit dhe tė gjitha territoreve shqiptare. Pėr kėto aspirate dhe nė kėto aksione tė rrezikshme kėta armiq aktualisht janė duke ndėrmarrė ēdo gjė. Kėshtu nė ish Republikėn Jugusllave tė Maqedonisė, tė ndėrsyer nga forcat agresive, tani disa elmenta po ndėrmarrin aksione kundėr popullit shqiptarė. Duke ta kuptojn qė sot veprimtaritė antishqiptare e destabilizojnė regjionin dhe rrezikojnė e dėmtojnė sllavo-maqedonėt, dhe kėtė “kėtė shtet”. Kush tėrbohet e ka tė vėshtirė tė shėrohet, kush nuk sheh do tė paguaj. Pastaj, ME SIGURI TANI NE SHQIPĖRI GJENDEN FORCA ARMIQĖSORE QĖ PO VEPROJNĖ KUNDĖR SHQIPĖRIS KOSOVĖS DHE INTERSAVE T Ė POPULLIT SHQIPTAR. Fatkeqėsisht kėtė rrezik po e ndihmojnė edhe pohimet e disa “liberalėve” dhe organizatave tė shteteve perėndimore! Rreziku pėr eksplodime ėshtė shumė serioz. Por disa “prijėsa shqiptarė” nuk po brengosen pėr kėto rreziqe!

Mė 10 mars 2010 Dr. Ramadan Xhema
Prishtinė Connecticut, USA
e kena nji virus i qujtur PDK ose si e qujn vehten parti te dalura nga lufta me do shoqata qe i udh,heqin do faqezi , nuk mundemi me i tolerue jan ma te kqi se shkjet

Fshatari
02-04-10, 14:25
e kena nji virus i qujtur PDK ose si e qujn vehten parti te dalura nga lufta me do shoqata qe i udh,heqin do faqezi , nuk mundemi me i tolerue jan ma te kqi se shkjet
Lej ma keta te PDK-se se keta jane laik po qysh nuk u paraqit ma Troja me iu urue Pashket te krishterevet shqiptare se.
Nime as ty Guri nuk te paska shkue mednja hiē per festen.
Na jane ba njerzit e pafe fare!

Skyfter
02-04-10, 19:25
MOS TĖ HUDHET ASNJĖ HAP QĖ PĖRĒANĖ VĖLLAZĖRIT SHQIPTARĖ

Shqiptarėt e Amerikės nuk kanė manifestuar pėrēartje fetare, veēanėrisht mbas ngjarjeve tė Kosovės me 1981. Jemi njė komb, kemi njė gjak, njė gjuhė, njė territor ende tė copėtuar, njė histori tepėr tė vėshtirė e tė pėrgjakshme dhe kemi njė flamur. Pastaj, gjatė shekujve kanė lind besimet fetare, pėrcaktimet ideologjike, partiake, krahinore dhe tė tjera. Gjithashtu dihet qė armiqtė tė cilėt na kanė sulmuar, okupuar e copėtuar territoret dhe kanė ndermarrė aksione pėr ta ēfarosur kombin shqiptar gjithmonė kanė vepruar pėr t`I pėrēarė vėllezėrit e motrat shqiptare. Pėr kėto qėllime dhe aksione tė rrezikshme kėta agresorė kanė kėrkuar, gjetur, organizuar dhe kanė pėrdorė “mjerana shqipfolės” kundėr popullit dhe atdheut tė shqiptarėve. Kurse kombit tonė i kanė kushtuar shtrenjtė konfrontimet dhe pėrēarjet ndėrshqiptare. Gjatė luftės sė Parė Ballkanike, Shkodrėn e rrethuar nga forcat e Malit tė Zi e kanė mbrojtur bashkarisht dhe heroikisht vėllazėrit shqiptarė tė te gjitha besimeve fetare, pastaj edhe nga sulmet e forcave tė Sėrbisė. Mjerisht, nė kėtė luftė herroike qė e ka befasuar Evropėn, me forcat agresive ka luftuar edhe ndonjė shqiptar qė ka menduar se po lufton kundėr okupatorėve otomanė!.
Rasti i pėrpjekjeve edhe e ndonjė “shqiptari” pėr tė ushtruar terrorizėm nė bazėn ushtarake nė New Jeresy, Amerikė, I ka indinjuar dhe e kanė dėnuar tė gjithė shqiptarėt. Prandaj, asnjė zemėrim nuk duhet tė shkaktojė deklarime kaq tė egra, sidomos nga njė prijės fetar dhe kundėr kombit qė mendohej se i takon z.Anton Kēira. Pastaj sot nuk ka nacionalitet me pro-Amerikė se sa ėshtė populli shqiptar.Mirėpo duhet kuptuar moshėn e shkuar, mundėsinė e dėmtimit tė indeve, frenjėve dhe rrethana tė tjera . Deri mė tani ky Prift nuk ka treguar veprime antikombėtare dhe se ėshtė menduar qė ushqen atdhetarizėm Pastaj pėrse me kaq vonesė u njoftua pėr kėtė deklaratė?.
Kur duket qartė qė tani nė Ballakan e nė kėtė regjion po konfrontohen aspiratat dhe aksionet e shteteve tė mėdha. Kosova ėshtė epiqender e kėtyre pėrplasjeve. Pėrplasjet mes forcave pėr paqe e demokraci dhe forcave agresive kundėr ēlirimin dhe pavarėsis sė Kosovės u zhvilluan edhe nė Hagė pranė Gjyqit ndėrkombėtar pėr Drejtėsi.

Tė gjithė ata qė nga robėria shekullore kanė mbetur shqiptarė dhe kanė tru funksional, duhet tė kuptojnė qė nuk kanė vdek aspiratat dhe aksionet e agresorėve kundėr popullit dhe pėr territore shqiptarė. Pėrkundrazi, pavarėsia e Kosovės I ka tėrbuar armiqtė e djeshėm dhe tė gjitha forcat agresive nė Ballkan, nė regjionin e Mediteranit dhe mė gjėrė. Kėta agresorė e kėta armiq pėrsėri sot gjenden nė aksione kundėr Kosovės, Shqipėrisė, kundėr popullit dhe tė gjitha territoreve shqiptare. Pėr kėto aspirate dhe nė kėto aksione tė rrezikshme kėta armiq aktualisht janė duke ndėrmarrė ēdo gjė. Kėshtu nė ish Republikėn Jugusllave tė Maqedonisė, tė ndėrsyer nga forcat agresive, tani disa elmenta po ndėrmarrin aksione kundėr popullit shqiptarė. Duke ta kuptojn qė sot veprimtaritė antishqiptare e destabilizojnė regjionin dhe rrezikojnė e dėmtojnė sllavo-maqedonėt, dhe kėtė “kėtė shtet”. Kush tėrbohet e ka tė vėshtirė tė shėrohet, kush nuk sheh do tė paguaj. Pastaj, ME SIGURI TANI NE SHQIPĖRI GJENDEN FORCA ARMIQĖSORE QĖ PO VEPROJNĖ KUNDĖR SHQIPĖRIS KOSOVĖS DHE INTERSAVE T Ė POPULLIT SHQIPTAR. Fatkeqėsisht kėtė rrezik po e ndihmojnė edhe pohimet e disa “liberalėve” dhe organizatave tė shteteve perėndimore! Rreziku pėr eksplodime ėshtė shumė serioz. Por disa “prijėsa shqiptarė” nuk po brengosen pėr kėto rreziqe!

Mė 10 mars 2010 Dr. Ramadan Xhema
Prishtinė Connecticut, USA


To Late Mr.Dr.Xhema!

TrojaAL
12-04-10, 12:31
Mbi tė gjitha ėshtė Shqipėria

Qoftė nga jugu ‘qoftė nga veriu
Si shqiptari rrallė ka njeriu’
Nga kosova dhe Ēamėria’
Krejt ku shtrihet shqiptaria ‘

Unė jam geg e unė jam tosk’
Katolik e ortodoks.

Si nė Kosovė e si nė Shqipėri ‘
Nė maqedoni e Ēamėri’
Nė Bujanoc e Mal tė Zi’
Veq njė flamur kuq e zi.

Tre besime e shumė parti’
Mbi te gjitha njė Shqipėri.

Tė njė gjuhe’ tė njė gjaku ‘
Prej njė zemre’ prej njė barku ‘
Nga njė voter’ tė njė oxhaku ‘
Gjatė gjithė jetės tė njė fati .

Tė sulmuar kurė pa ndarė ‘
Sa shum bisha kemi parė .

T’okupuar dhe coptuar’
Pėr t’na zhdukur kanė vepruar .
Egėrsirat ‘ sa tė mallkuar !
Nga urrejtja janė verbuar.

Sot agresorėt keq po pėsojnė’
Me dekata do tė vajtojnė ‘

Nė aksione kurr pa ndarė’
Me shekuj na kanė pėrqar.
Masakruan fėmijė e gra ‘
Po bashkohen vllau me vlla .

Vdes errėsira’po lindė drita ‘
Zhduken bandat dhe komita.

Xhami e kisha gjithė shqiptare’
Vdekja e armiqve ēdo prejardhje!
Mes shqiptarve kur mė ēarje ‘
Atdhe zot dhe kur me ndarje.
Vėllėzet e motra njė Shqipėri ‘
Jeta nė atdhe sjell kėnaqėsi.

Kur te ēlirohet shqiptaria ‘
Lulzon jeta ‘shėndrit Shqiperia ‘
Fitojnė paqja dhe drejtėsia ‘
Amerika tėrė njerzia .
Shpetoj shqipja ‘ kshtu ballkani ‘
Rroftė kosova’ tėrė vatani .

Mė 7 prrill 1999 Dr.Ramadan Xhema

TrojaAL
13-04-10, 23:09
I MJERI I SĖMURI


Njeri i qmendur ėndėronė dhempira ‘
Kur i del gjumi ‘ flet per kopila .
Shkruan ca letra ‘kerkon azila
Ne sjelljet I ti s’ punė tė mira .

Disi ėshtė nė kllapi ‘ si me pi droga ‘
Herė thotė qeshe nė kish ‘por dhe ke hoxha .
Flet vet me veti ‘ kėndon ca dova ‘
Per gjendjen e tij sduhen mė prova.

Ndigjoni shum zėra dhe ca kumona .
Qpife e trillon per vertytje tona .
Ne valle me dreqin thot mir kėndojna .
Sėmurjen kaq tė rrėndė sbėn ti mohojna .

Ėndėronė gjinerala me shumė ushtri ‘
Dhe tė ndryshkura me pushkė mė singi .
Her e ngrit zėrin e fiton fuqi ‘
Kerkonė tė shurdhoj gjithqka ne radi ‘

Shpesh paraftyron fusha dhe ara ‘
Turlifar dreqi I del perpara’
Disa tė zi e do lara-lara’
Kėshtu I friguar’gjith tregon pėralla .

Shpesh trembet diten po ma shumė nė gjum ‘
Her I bjen te fiket ne rrug e ne pun’
Kėshtu pa vetdije me u ngrit nuk mundet ‘
Lendohet trupit. Ne kok e ne undė ‘

Kur ėshtė nė vetmi ‘ gjithqka I shtihohet ‘
Kot ka provuar ‘si tė shėrohet .
Per kėtė nė atdhe mund tė dergohet ‘
Ta shef vendlindja sip o lulėzohet .

Nėnėn shqipėri po mundohet me qeshė ‘
Kombit shqiptar sa marina I veshė’
Her ngrihet si prift ‘ e lexon njė meshe’
Pastaj kjane me zemėr tė quar peshė .

Nga njeher shef ca fotografi ‘
Kur humb e sdin me shkue ke shpija
Ne fillim I duket se po I kajn femija
As zoti as dreqi si dijn ment e tija

Kurr e rrok dhimta ‘ndihet sa gjemon ‘
Gur edhe thera fillon ti vajton’
Tokė edhe qjelle fillon ti permallon
Burrat edhe shtetet ne mendje I ndėronė.

Sėmurja ėshtė shpesh trashigimtare ‘
Bjen dh nė familje perparimtare ‘
I rrok personat qe nuk gjejn qare
E tradhtojn kombin ‘ sė vlejn per dy pare.

Oj fuqi e madhe e perendisė ‘
Ndihmoj ket tė mjerė me u kurtalis ‘
Mbasi mundimet I vijn prej dreqnie ‘
Mė nuk u vlejn gjė as fėmijėv as shpisė.


Janar 1983 Dvorce Zyhra Grisha ‘shelehre