PDA

View Full Version : "Dhimbje te Kujteses"!


natyra
02-04-10, 08:33
"E kthyer por me zemer te thyer"..!!
Per humbjen e tim shoq.M.Dembogaj!.
Vellezer dhe motra shqiptare miqe dhe dashamire te Dardanis..F.D. mire se ju gjeje…
Kam nderin t’ju pershendes ne pergjithesi..... ketu nen kete Forum te madh Dardan,pasiqe une nuk isha,(nen kete forum) prej ni kohe relativishte te gjate,donse dhe nje viti qe nuk kisha shkruar diqka te bukur mbi letersine shqipe…qofte dhe te hidhur,qe nga “Muaji Mars” I se kaluares te Vitit-2009-tes, Qe kur kam shkruar rrethe te perjetuares time dhimbje,Pikerisht lidhur me gjendjen shendetsore rreth tim shoq.I cili vuante, (nga semundje e rend),njiherit dhe pasheruese per te!!!
Ndaj dhe sot ne kte fillim te Muajit Prill..Erdha ketu per ti rikujtuar dhe ndare me juve dhimbjet dhe lotet,qe kalova dhe po kaloi neper to,dhe per deri sa t' jam n'kete bote,keto dhimbje(do ta shoqeroin trupin tim)!
Te cilat jen dhe ishin shum te mundimshe,madje dhe te dhimshme,per mua dhe gjithe familjen time te ngusht,si dhe ate me te gjere!!!
Neper te cilat kaluam ne anketh me shpresen, qe e nesermja te na sjelle fat per t'mbijetuaren eTij!.
Porse ndodhi e kunderta,E kur ne po shpresonim me se shumti qe Ai po mbijetonte…Por fati nuk e deshti, dhe se gjitheqka e Tij mbaroi,me percaktimin e ligjit natyror te Zotit.I perkulem Atij, Sepse vetem me percaktimin e Tij behet gjitheqka!
Ku dhe u ba,Pikerisht Ishte Muaji Tetor -16-2009-tes,E kur per te mramten here Kryefamiljari Jon-M.Dembogaj na la Lamtumiren e fundit.
Mu large Vendlindjes se tij te dashur-Kosoves…!
Per te cilen luftoi dhe qendroi perball armikut ne ditet e kur pati nevoi vendi per te.
(edhe se ne mosh te shtyer)
Por Ai gjithmon ishte I frymzuar per nje LIRI mbi te ardhmen e Kosoves….Per te cilen dhe arrijti ta gezoi,Permes dhimbjes dhe gezimit,porse large Atedheut,pa mundur ti ndaj emocionet me te,dhe jo qe s’donte? por fati ishte ai qe ia imponoi,per mos t‘qen mu ne ditet e mira dhe te veshtira te saj, per t‘ndare emocionet dhe dashurin qe mbante per te,dhe per njerzit qe kishte atje,e kur semundja po shkaktonte probleme ne jeten e perditshme te Tij,qe qdo te mundur e bente te pamundur per te,ku si pasoi e Tij ishte,kur ish,gjate luftes se Vitit 1998-99-tes…qe per here te par ne jeten e Tij,(psoi tension te larte) shkas ky,rreth vrasjes se Ministrit te Mbrojtjes.z.Ahmet Krasniqit!.
E kur ne ditet me te ngushta te perjetuares lufte,Kosoves po i beheshin prapashpinde tradhetit,"nga njerez te pandergjeqshem antishqiptar"qe po i benin vendit te vet,(pa ju ardhur keq aspak)dhe per mos ta len me aqe,kaluan shum raste te ketilla,(mjerimi) ku dhe shtoheshin dita me dite,djallzime te patolerushme,me perqamje,ironi,vllavrasje,etj,etj... qe po mbjelleshin fate te liga mbi Kosoven dhe popullin e saj,E akoma dhe sot!.(mu ne syt e verber te disa shkurtpamvseve),Per te cilat, Musai i shifte si shum tragjike!!!
Dhe kjo dukuri e shemtuar,ku fatkeqsishte ishte e organizuar mire,po nga njerez te maskuar,nder ata/o qe nuk ia kan dashur te miren vendit,dhe se mjerishte kjo filloi mu ne mes te ish, (kinse) si UQK-e…qe tinxerisht po sjellshin fat te lige mbi LIRIN e shum pritur….per te cilen flijoheshin jeterat e njerzve te vertet shqiptar, pa kursyer asgje,Vetem,e vetem per t‘zbardhur fatin mbi LIRIN qe shekuj me radhe e kemi pritur….Por ajo erdhi,Erdhi e "kurorzuar" me gjakun e deshmorve!!!
Mu permes plumbave dhe tankeve,raketave dhe kaqushave,te cilat kurr su ngopen me gjakun e shqiptarit,atehere dhe as Sot!
Prandaj ishin ditet me te veshtira,Pikerishte te Viteve 1998-99-tes,te cilat s'do harrohen kurr ato tmerre qe po i shtroheshin Kosoves mbi popullin e saj te pa mbrojtur,"Dhimbje"!!!
Ishin ato dhimbje te atyre qe kishin psuar humbje ne familje,ne pasuri,madje dhe ne shendet,sikurqe ishte dhe im shoq i mbetur me pasoja te luftes,ku per 10 vite rresht linden mbi te semundje te njepasnjeshme,(qe fatkeqsishte nuk gjeti sherim) dhe se gjitheqka e Tij ishte e pasherushme,(pasiqe dhe mjeket u dorzun ma ne fund),E u dorzua dhe Ai.
Tani kam mbetur me kujtimet e Jetes Tij!.Lavdi past...
Per te cilat kam mjaft t'them,(edhe se Ai kurr ska dashur t'flet per vete),sepse gjithmon e thoshte se njeriut duhet ti fole vepra.E jo fjala,E kur me vullnetin e Tij u be pjestar I UQK-es,Madje si EPROR me pervoj Ushtarake te ish asaj Jugosllave,Por I njohur me karakter te larte Atdhedashes Rugovas!!!
I cili gjithmon ka qen i frymzum per LIRIN dhe per te ardhme e vendit,dhe se Ai qdohere merrte pjese neper demostrata qytetare,e pikerishte te pejes…..ku dhe gjithemon ka qen ne vemendje te armikut,por Ai asnihere su ndalte, merrte me vete e tere rinin, dhe I par u printe…
Ashtu si dhe u prini ne luften e Viteve 1998-99-tes!.
Si sot me kujtohet,e kur vinin perplot rini te Ai,dhe I thonin na prije per ne luft,se me Ty do jem ne qdo kohe,dhe ashtu ndodhi, bash ne kohen e kur rinia kishin nevoi per ni prise si Ai. Sy patrembur Rugovas…!
Ku dhe bashk me ta i perballoi armikut deri ne momentin e fundit,neper malet me te nalta te acaruara dimri, po ne rugoven e Tij!.
Por sikur ato dite te mundimshme dhe shpejt u harruan, nga njerez te pa ndergjegjeshem!!!
Dhe se gjitheqka ishte ne te vertet e UQK-es, u zbe ate dite dhe Sot!.
Te cilet sakrifikuan,per nje te ardhme me te mire te vendit Tyre….E pikerisht per LIRIN e shum pritur shekullore….Ku shovenizmi serb qdohere e pengonte,me gjitha provat e saj fam keqe...Duke u shtire para Evropes dhe Botes, si kinse demokratike,E ne nje ane qdo te drejte ua mohonte populli te Kosoves,ku dhe tentonte per nje shfarosje teritoriale te vendit,duke na ndjekur me dhun prej trojeve tona,e duke vrar e masakruar mbi ni popull te pambrojtur,po se Zoti nuk eshte I von si thot populli,dhe Ai beri mrekullin ni dite. E ajo mrekulli quhej LIRI.E cila Lindi mbi korrizin e atyre qe vertet ben per Kosoven e tyre,( dhe athere kur populli ishte i lodhur nga pasojat e luftes),Por ajo lindi sikur lind femija prej barkut te nanes,mu me gjakun e deshmorve te ren per te, permes gezimit dhe dhimbjes,Ato dhimbjet ishin dhe do mbesin pergjithmon te paharruara mu ne zemrat e atyre qe kan gjak shqiptari...LAVDIIIIII
E ti shoku im gjithmon po heshtje,(nga pasojat qe te la lufta),Te cilat asnihere s’te lan te qet ne jete!!! Dhe me vete I gerllite, (bashk me fymen e fundit).
Dhe Ti asnihere nuk flisje per vete,porse qdohere e thoje se njeriut duhet ti flet vepra e jo fjala. E qe kur ti ike nga kjo bote,gjitheqka e bukur eshte zbehur,mu ne syt e familjes tende te ngusht, dhe se ditet po kaloin,e dhembja vetem sa vjen e shtohet per Ty-Burr Bab-dhe-Gjysh i Jon!!!
E Njiherit dhe ish, Luftetar I Liris per Kosoven…Madje Si EPROR "Shef i Operatives" pran “Brigades-136-Rugova“.
Pergjithemon…LAVDI

I lehte te qofte dheu I Kosoves….Perhera do te kujtoin e tere Familja Dembogaj Si e gjithe farefisi rugovases-Kosovė dhe Diaspor!!!

......Te kushtoi
E Jote-(bshk)-Hajla-Rugovase&Natyra..!!
Prehu ne PAQE......

Murgesha
04-04-10, 23:10
E nderuara Hajla Rugoves- Natyra!

Pranoni ngushellimet e mia me te thella per humbjen e Bashkeshortit tuaj.

Ndaj me ju ket dhimbje te madhe qe te paska rene, por kemi lindur e nje dit do te vdesim, andaj besoj se do te jesh e fort te perballosh ket dhimbje!

Paq me jet te gjat djemt, vajzat, nuset, niperit e mbesat.


I qofte i leht dheu i Kosoves bashkeshortit tuaj.

Murgesha me familje!

e_martumja
04-04-10, 23:25
E nderuara Hajla Rugoves- Natyra!

Pranoni ngushellimet e mia me te thella per humbjen e Bashkeshortit tuaj.

Ndaj me ju ket dhimbje te madhe qe te paska rene, por kemi lindur e nje dit do te vdesim, andaj besoj se do te jesh e fort te perballosh ket dhimbje!

Paq me jet te gjat djemt, vajzat, nuset, niperit e mbesat.


I qofte i leht dheu i Kosoves bashkeshortit tuaj.

Murgesha me familje!I bahagjitem keto fjaleve.

Prano ngushllime edhe nga ana ime.

S'kam tjeter koment perveq qe jeta vazhdon...

Pershendetje nga Merita

halla e madhe
04-04-10, 23:34
Natyra,moter burrereshe!
Prano ngushllimet e mia per vdekjen e bshkeshortit tende! Zoti te ndihmofte t'ja kalon keto dite te merzitshme,pac familjen dhe mos ju raft ta harroni!

nga zemra te pershendet:halla e madhe

Dilaver
05-04-10, 00:40
Ēdo kush qė lind edhe do tė vdes. Ēdo lajm vdekje ėshtė i trishtuar, pa marr parasysh a e njeh apo jo personin qe ndahet nga jeta e te gjallėve.

E nderuar Natyra me lejoni t’ju shpreh ngushėllimet e mia me te sinqerta me rastin e humbjes se njeriut mė tė dashur, bashkėshortin/kryefamiljarin. Uroj qe te tregohesh e forte dhe te kesh njė te ardhme sa me te mire me njerėzit e familjes, te gjeni forcė qė tė tejkaloni dhimbjen, te rroni e ta kujtoni dhe ju paste lėnė jetėn.Dilaver

GURI SYLAJ
05-04-10, 08:21
Natyre ,Motra ime e Dashur!
Behuni e forte edhe ne keto dit plot dhimbje .
Pranoni ngushllimet me te thella dhe dhasht Zoti qe te gjeni force me u perball ,ashtu sikur duhet ,edhe me kete dhimje.
I juaji Guri Sylaj

romansa
05-04-10, 08:28
E dashur Natyra!
Prano ngushllimet e mija me te sinqerta me rastin e humbjes te bashkeshortit tuaj!
me nderime romansa!!

Domira
05-04-10, 11:15
E nderuar Natyra, pranoni ngushellimet e mia te sinqerta per humbjen e bashkeshortit tuaj.
Besoj se virtytet e rralla atdhetare e njerezore te bashkeshortit tuaj do te iu japin force qe ta parballoni dhimbjen e madhe qe po perjetoni ju dhe e gjithe familja juaj.

I qofte i lehte dheu i Kosoves bashkeshortit tuaj, ketij njeriu te madh te Kosoves.

Me respek

''domira''

jEtA_1
05-04-10, 13:59
Zonja Natyra pranoni ngushllimet e mia me te sinqerta per humbjen e bashkshortit tuaj njiherit ju keshilloj te beheni e forte per hir te familjes qe ju ka len pas me respekt jEta_1

roadrunner
05-04-10, 15:14
E nderuara Natyra, pranoni ngushllimet e mia te sinqerta, ne keto momente me te veshtira te jetes suaj. I qofte i lehte dheu i Kosoves dhe shpresoj te jetoni nje jete te lehte me kujtime te pasura qe ai ju la ne mendje. Kjo eshte nje faze e re e jetes per ju dhe familjen tuaj, ua dhashte Zoti forcen te e kaloni kete periudhe te veshtire te jetes. Kam lexuar dy here kete shkrim, por gjithmone ne gjys te rruges me humbnin fjalet nga dhimbja qe ndjeja.

Me nderime, Roadrunner!

Behu e forte!

Idila
05-04-10, 19:32
E dashura Hajla, ju shpreh ngushėllimet e mia mė tė sinqerta pėr ju dhe tė dashurit tuaj. Lus Zotin tė bėheni e fortė dhe tė pajtoheni me fatin qė na paraprin nė jetė. Ligjeve tė natyrės nuk mund tė ju ikim as ti e as unė, askush. Le tė ngushėllohemi me mendimin se tė gjithė ne njė ditė lindėm, qeshėm, u gėzuam, u hidhėruam dhe njė ditė do tė marrim rrugėn e pakthim nga kjo jetė, dhe e cila ditė ngelet enigmė pėr ne. Por ajo ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme qė kėsaj jete t`ia lėmė lamtumirėn me nder, dinjitet dhe vepra tė pashlyeshme tė pėrjetshme.
Duhet tė ndiheni krenare ndaj bashkėshortit tuaj! Ai e paska kryer misionin e Tij me nder dhe solidaritet. Shpirti iu prehtė nė paqe!

Qėndroni e pathyeshme dhe krenare zonjė e nderuar.

me nderime;

Idila

Guri i madh
05-04-10, 21:39
e nderuara Natyra pranoni ngushtllimet e mia ma te sinqerta me rastin e vdekjes se bashkshotit tuaj i leht i qoft dheu i kosoves

Elina
05-04-10, 21:52
E nderuara Hajla,,,pranoni ngushellimet e mia me te sincerta per ty dhe familjen tuaj!

gazi-de
05-04-10, 21:56
Ngushllime e nderuara Natyra.

shfletuesi_
05-04-10, 22:02
E nderuara Natyra, Zoti qoft me ju dhe ua lehtesoft dhembjet.

YanYan
08-04-10, 05:38
Past rahmet!
E nderuar zonja Hajla, pranoni ngushellimet e mia me te sinqerta
per kete fatkeqsi. Faleminderit qe ndate dhimbjen tuaj edhe me
ne dhe shpresoj qe Zoti t'ju coje force per ta kaluar kete humbje.
Me respekt
.YanYan.

natyra
09-04-10, 03:50
Falinderime per gjithe ju qe keni ndare,dhe ndani dhembjen me mua,pikerisht ne keto dite dhe muaj vere shum prekese,(per humbjen) e tim shoq!.

Ndaj,po filloi sipas radhes...


Per-Murgesha..
Moter e dashur Murgesha ,kam nderin t’ju falinderoi per dhimbjen e ndare me mua,mu ne mes te ketyre rreshtave,Njiherit dhe ne ngushllimin ndaj bashkshortit Tim.porse nderi te takon Ty moter e dashur,si dhe gjithe tjerve… qe keni gjetur kohen t’me ngushelloni,madje dhe per fjalet me te ngrohta qe keni len per mua ne keto dite dhimbje,ju jam shum mirnjohese per gjithe juve…E ne veqanti per Ty e dashur dhe shum e respektuar Murgesh… Prandaj,nga thellesi e zemres te falinderoi duke te uruar gjitha te mirat ne jeten familjare…. qofshit me shendet dhe te mira nga do qe jeni….Flm-Moter

Hajla-Rugovase

Per-E martumja..
Kam nderin te falinderoi ne ngushllimin,Ndaj bashkshortit Tim.
Njiherit dhe kohen e gjetur per t’ndare dhembjen me mua, Prandaj te pershendes me deshirat me te mira ne jeten familjare….sepse ska gje me te bukur e kur ke ni familje te shendosh, Edhe se spaska gje me te veshtir per ta humbur “Kryefamiljarin“! E aqe me shum,(shokun e jetes)..
Edhe se e di,qe dhe une ni dite do behem,(pjese e tokes si Ai),por sikur ta di se a do e takoi dhe atje,kush do me thot te verteten,valle?!..

nga-Natyra!

Per-Halla e madhe..
Moter e dashur Halla e madhe,shum te pershendes dhe te falinderoi perzemersisht ne ngushllimin.Ndaj bashkshortit Tim.Kurse per fjalen burreresh,Se di sa do jem ajo qe thua..?
Edhe se ndoshta mundohem ta gjeje veten aty,(porse e veshtire qenka ti perbalosh dhembjes),e cila te Thyen zemren,Pergjithmon..!!

Hajla e Rugoves.

Per-Dilaver..
I -E nderuar Dilaver,(kerkoi falje nese nuk dalloi gjinin)?por si do qe te jete,gjeje rastin T’ju falinderoi perzemersisht,ne ngushllimin ndaj te ndjerit Tim shoq.Mu ne mes te ketyre rreshtave,qe jeni munduar t’me lehtesoni sa do pak dhembjen, e cila eshte e pandashme per mua dhe familjen time!!!
Sepse nuk qenka e lehte,(per ta humbur) “Kryefamiljarin“!,(burr,baba, dhe gjysh) qe me mija kilometra jen large vorrit Tij,(e veshtir per t’kapur qastin),per ti bere nderime ne kohen e duhur,pikerishte ne shej respekti e gjitha festave Kombtare…E ne veqanti per PAVARESIN e KOSOVES per te cilen luftoi me nder deri ne ditet e fundit.Por me kenaqesi qe perjetoi ate dite madheshtore…edhe se gjithnje ne munges, te “ATDHEUT” dhe njerzve atje!!!
Prandaj I qofte I lehte ai dhe I Kosoves…LAVDI

Pergjithmon do te kujtoin e tere familja...me nipat dhe mbesat...pusho ne paqe!!!


Per-Guri Sylaj..
Moderator:
I nderuari vlla-Guri Sylaj..Kam nderin t’jupershendes dhe t’ju falinderoi perzemersisht ne ngushllimin,per humbjen e bashkshortit Tim.Prandaj,faleminderit qe ndani me mua kete dhembje ne solidaritet vllazerore...dhe sikur u ndjeva e lehtesuar, por se di a do gjeje fjale per tu falinderuar ne keto momente,thonse bota eshte e madhe,(por eshte dhe e vogel),ne raste te tilla..dhe me padyshim,qe njerzit e mire tregohen ne ditet e ngushta,sikuse dhe Ti,e gjithe tjeret bashkombas te mi, qe keni gjetur kohen neper mes ketyre rreshtave te ndani me mua kete dhembje te pandashme shpirtrore!!!
Prandaj,Zoti ju bekofte juve dhe familjet tuja nga do qe jeni paqit jeten dhe shendetin…PAQE

Dhe njiherit,Per Ty vlla Guri Sylaj-ēdohere me respekt -moter-Hajla..FLM

Per-Romansa..
E dashur Romansa, kam nderin te falinderoi perzemersisht ne ngushllimin per te ndjerin bashkshortin Tim.
Kurse Ty te uroi gjithe te mirat ne jeten familjare dhe me gjere…Pershendes-Natyra.

Per-Domira..
E nderuara Domira,shum te falinderoi ne ngushllimin.Njiherit dhe fjalet e larta mbi te ndjerin bashkshortin Tim.Vertet qe Ai ishte ni vertyte e rrall,E qe botes shqiptare I duhen te jen njerzit si ky,Lavdi past…porsi thot populli ata te rrallet lindin, dhe vdesin ne kohen me Te duhur!!!
Kurse Ty Domira e dashur te pershendes, duke uruar qe Zoti te fale qdo te mire ne jeten familjare,dhe me gjere…me respekt-Natyra


Per-JEtA-1..
E nderuara JEtA,shum te falinderoi ne ngushllimin ndaj te ndjerit bashkshortit Tim.E njiherit dhe per fjalet ne kurajim,dhe dhembjen e ndare me mua,Prandaj qofshit e lumtur me gjithe ata/o qe ju rrethoin…me respekt-Natyra

Per-Roadruuner..
I-e nderuar roadruuner,Kam nderin t’Ju falinderoi perzemersisht ne ngushllimin ndaj te ndjerit bashkshortit Tim.Ju jam shum mirnjohese per solidaritetin e treguar per mua,Por edhe me keqardhje, qe dhe juve po ju lendoi ne keto momente,Prandaj, Zoti ju shperbleft me te mira pran jushe dhe families tuaj…Si dhe nga zemer uroi qe kete LIRI ta gezoin pasardhesit tan ne te ardhmen…Sepse baballaret e tyre kan bere qdo te mundur vetem per ti par te lire….LAVDI GJITHE ATYRE QE PUNUAN ME DINJITET DHE SAKRIFIC PER VENDIN E TYRE KOSOVEN!!!

…me nderime-Natyra

Per-Idila..
E-nderuara Idila,Te falinderoi perzemersisht ne ngushllimin njiherit dhe per fjalet ne sheje respekti dhe Solidariteti per humbjen e Tim shoq.Vertet eshte ajo qe ti thua sepse spaska ma krenari e kur njeriu vdes me nder, e kur njeriut I behet vdekja si darsem.. Ashtu si dhe iu be tim shoq, ne sheje respekti per jeten dhe vepren e Tij per qeshtjen Kombetare. Si nga Bashkeluftetaret e ish-Shtabit Rajonal te-UQK-es..“Brigada 136-Rugova“Madje te shoqates se veteraneve te luftes se UēK-se (ZOD) dhe perfaqsues te Komunes se Pejes ku vet Kryetari “Ali Berisha” ne fjalimin e Tijė, e quan Tim shoq “Misionar te Liris“. E ne veqanti ish bashkluftetaret e Tij rugovases, te cilet shprehen dhimbje me te thelle per te.Si dhe Ata folen mbi vepren dhe idealin e tij ne prani te familjes, miqve, shokve dhe dashamirve,si dhe te publikut…Po ne -Teatrin “Jusuf Gervalla”…PRANDAJ-LAVDI GJITHE HERONJEVE TE KOMBIT SHQIPTAR!!!

Me nderime Hajla Rugovase.

Per-Guri i madh..
Kam nderin te pershendes,njiherit dhe te falinderoi ne ngushllimin.Ndaj te ndjerit bashkshortit tim.Ju jam mirnjohese,si dhe me ndershmeri ndaj me juve kete dhembje!!!
Prandaj qofshit shendosh dhe te uruar ne jeten familjare…FLM-Natyra.

Per-Elina..
E nderuara Elina,shum te pershendes dhe te falinderoi ne ngushllimin.Ndaj te ndjerit bashkshortit Tim.Jam e preveligjuar qe keni ndare me mua dhembjen ne keto momente prekese!!!
Prandaj,qofsh e uruar nga do qe jeni….FLM-Hajla&Natyra..

Per-Gazi_de..
I nderuari Gazi_de te falemnderit ne ngushllimin.Ndaj te ndjerit bashkshortit Tim.
Prandaj,kam nderin te pershendes duke uruar tek Zoti qe ti fale gjitha te mirat ne familje…E ne
veqanti, me Dianen..sepse askend me te afert ne jet, s’do ta keshe se Ate…Zoti ju bekoft dhe qofshit te lumtur me jeten....Shum ju pershendes-Natyra


Per-Shfletuesin..
I nderuari Shfletuesi,kam nderin te pershendes,njiherit dhe te falinderoi ne ngushllimin.Ndaj te ndjerit bashkshortit Tim.Prandaj,Ju jam mirenjohese qe keni ndare kohen dhe dhembejn me mua,vertet jam e moncionuar,sikur ta dini se sa fjale qe lexova nga gjithe ju,I lava me lote..Por ne nje ane u ndjeva dhe krenare….sepse, perderi sa jemi te bashkuar per qfare qe jeta na sjelle, dhe se Zoti do na meshiron e nuk na harron,edhe se Ai na merr ne nje dite te pacaktuar,porse Ai e din vet,kur na merr dhe sa na ler ne kete bote te (rrejshme pothuaj)!!!
Pase e verteta duket se eshte ne ate tjetren bote,porse ne kete na ka lindur vetem sa per t’na pare,se sa jemi per njeri tjetrin,e aqe me shum ne raste te tilla,Epikerisht kur dikush na vdes.
Edhe se vdekja nuk pyet per kohen? Por ajo vjen, ne kohet e mira dhe ato te veshtira,ajo e ben te veten,kurse ne te gjallet,mbesim duke ngushlluar njeri tjetrin..sa per tu kurajuar!!!
Dhe padyshim se kjo na ndihmon,Prandaj,me lejo te pershendes duke te uruar gjithe te mirat ne jeten familjare..P.s.dhe nese e ke gjyshen akoma gjalle..I ben shum te fala ne Emrin tim personal.dhe I thuaj paqe shendetin…me respekt-Natyra.

Per-YanYan
E nderuara YanYan,kam nderin te falinderoi ne ngushllimin.Ndaj te ndjerit bashkshortit Tim.Prandaj,Te jam shum mirnjohese per fjalet e ngrohta dhe dhimbjen qe ke ndare me mua ne keto momente prekese,porse jeta qenka e tille,dhe se askush nuk mujti ta drejtoi qysh don vet,porse ne duhet te jemi ata/o qe ti ndajm bashk qdo te mire dhe qdo te keqe,e aqe me shum kur vdekja I troket dikujt ne port,sepse vdekja eshte e pakrahasuar me asgje ne kete bote.E ajo ka percaktimin e vet nga Ai qe na ka fale,dhe se Ai na merr kur te doj vet.Fare pa na pyetur per lendimet as dhimbjet..por si thash me par ne duhet te jemi ata/o qe ta gjejm forcen tek njeri tjetri,dhe se vetem kjo na ben me mbajt durimin para Zotit te madherueshem..Allahit.gjnehu I qofshim fal Atij.
Prandaj uroi tek Zoti qe te fale miresi dhe shendet ne jeten familjare.Ty dhe qdokujt ne kete Bote…Sepse,ska me te shejt se familja e shendosh…(pasuria vjen e shkon)

Ju pershendes-Natyra.FLM

Dreni30
09-04-10, 20:43
E nderuar natyra, prano ngushėllimet e mia mė tė sinqerta pėr humbjen e bashkėshortit tuaj. E di se nuk ėshtė lehtė per ty e sidomos kur je larg familjes mė tė gjėrė dhe ambientit, por bėhu e fort se jeta ėshtė kėshtu e nuk bėhet ndryshe......
Paq fėmijėt dhe dhe mbarė tjerėt me rend.

Diana007
09-04-10, 20:58
E nderuar Natyra prano ngushellimet e mia me te sinqerta per humbjen e bashkshortit tuaj!

natyra
13-04-10, 01:44
Dreni30..I nderuari Dreni,kam nderin t'pershendes,njiherit dhe t'ju falinderoi per kohen qe keni gjetur t'me ngushlloni,ndjehem e previlegjuar qe kam pasur nje shoqeri kaqe te sinqert...prandaj uroi qe Zoti t'ju begatoi ne jeten familjare...sepse nuk ka me te shtrenjt ne kete bote se familja!!!

ēdohere me respekt
Natyra.

Diana007..E nderuara Diana shum te pershendes, njiherit dhe te falinderoi per ngushllimin e humbjes time,kurse ti Diana paq jeten e lumtur dhe jetofshit gjate&bashk me njeriun qe do..me respekt

Natyra.

natyra
13-04-10, 02:09
"Dhimbje"!
```````````
Bota nuk eshte me e imja,(qe kur ti ike shoku im),gjitha mi vodhe,(buzeqeshjen-ngrohjen-dashurin),sa te veshtire ēe patem ti perballojm ndarjes,e ne nje kohe dhembjes,e cila veq sa vjen e shtohet ne mungesen tende!.

"Prandaj erdha ketu,per ti kujtuar dhe rikujtuar ditet me te sakrifices, (qe perjetuam bashk),Pikerisht,mu ne ish,luften e viteve te -1998-99-tes!!

Ishte-19-mbdhjet-Prilli!!!

``"Memoren se ē’na Thirri"``
``````````````````````````````````
19-PRILL-1999--(2005):
ISHTE KJO DATE QE DO MBETET PERHERA NE KUJTESEN TIME!
Kur u zbraz Rugova ime e Shtrenjt!
Nga e tere Popullata e 13-mbdhjet Fshatrave t'rugoves...!!!
Ku dhe me mira Njerez qe ishin te ardhur po nga Viset e tjera te Kosoves...
nga ni numer i konsiderushem e popullates,perfshire gra,thmi, pleq, dhe te rinje....Pikerishte,nga Rrafshi i Dugagjinit duke u bashkangjitur dhe shum familjare nga Qytetar/e te Pejes... me pretendim per tu strehuar ne ni zone me te sigurt sikur dhe ishte ne nje kohe zona e rugoves se larte...ku dhe quhen “Bjeshket e Nemura”!
ISHTE DIMER,E KUR ME NDIHMEN E DJELMOSHAVE RUGOVASES TE-ISHE,UQK-ES..
I evakonin mira njerez, per tua shpetuar jeterat nga bishat me agresive "serbo malazeze" qe ndodheshin te stacionuar neper pikat kufitare ngjitur me fshatrat e rugoves se larte dimri!!!
E kur nje popullate e tere kishte mesyre ato male se si per t’ti shpetuar rrezikut,qe po i kanosej e tere vendit te Kosoves!!!
Nga ushtri e shovenizmit serb,qe po shtronin dhune mbi popullaten e pambrojtur nga do qe haseshin!!!
Prandaj ne duhet qe mos t’harroim ato dite te tmerrit,
....Si dhe "SOT" shpejt u harruan!
Ato dite dhe muaj qe ishin me te kobshme per Kosoven dhe popullin e saj,pikerisht te viteve e 1998-99-tes…E kur gjenocidi serbomadh,debonte,vriste dhunonte, e masakronte,ne menyren makabare te asaj kohe,mbi popullaten e pambrojtur civile,nder pleq,gra,e thmi,ne pameshiren e as foshnjeve (akoma te palindura)...dhe me pas,duke i bartur eshtrat e tyre neper –Serbi-(per ti zhdukur gjurmet e veta antikriminale)!
Pa menduar se e drejta del ne drite nje dite,dhe ajo dual e kur mundi dhe gjaku i te renve,dhe pa te renve deshmor zbardhi fatin e mija vjeqare te Kosoves…E ajo ishte LIRIA-e cila sheronte dhe gezonte qdo zemer te qytetarit te Kosoves…
Dhe sot, duket se kemi harruar se ē’fare ka ndodhur?!
Valle,si mund te ndodhe nje gje e tille?!,e pas gjitha atyre tmerreve qe perjetuam,
Dhe medoim te hakmerremi ndoshta per te vetmen ni fjale goje,qe na qoin ne dem te njerit tjetrit...dhe aqe me shum ne dem te Liris....Per te cilen u derdh gjaku i bijve dhe bijave te Kosoves!!!
Dhe SOT ne LIRI, duket se po i kthejm dhembjen!
(plages) asaj plage qe s’do t’harrohet kurr nder mote!!!
Me kujtohet fare mire,qe gjate 2 viteve te ishe Luftes-1998-99-tes...E kur te gjithe ishim te bashkuar per ni qellim drejt fitores....(pa kthyer koken pas se ē'po ndodhte me fatin ton)?!
Por ne meshir te Zotit,dhe djemve tan qe po sakrifikoheshin,per hire te vendit dhe te Lirise….E kur permes plumbave,tankeve,dhe raketave,Ata mundoheshin per ti ardhur ne ndihem popullit te vet,pa dallime rajoneve,qyteteve,fshatrave,qofte dhe feve,..ku me ni fjale quheshin shqiptar/e....duke mos e kursyer jeten asnihere…
Pra Ishin ditet me te veshtira te asaj kohe,dhe si mund te harrohen valle?!
Por me bindje,(se vetem ata qe si ka prekur lufta),mund te jen si te tillet!
Kurse te atillet jemi ne qe kemi fakte mbi te perjetuaren,dhe dim ti flasim te vertetes...me kujtohet si sot,kur u ndava nga im shoq,dhe mora rrugen drejt maleve,pa ditur se ku po shkoi? Ishim (ne anketh),per njeri tjetrin..me vete kisha djalin e dyt,dhe 3 vajzat…kurse burri dhe djali i madh mbeten ne luft,(por jo bashk),ne fakt per djalin se dishim as ka ishte? Sepse linjet telefonike, (nuk bejshin),si shkak I te reshurave debore te atyre maleve te larta,madje dhe era qe frynte fuqishem!!!
Ishte dhe mjegull,saqe,ndonihere,nuk mund e dallonim njeriun prej lisit,turma njerzish po heshtin si ni pejsazh,(mbi qatin e pullazit) “As ni fjale su shpetonte prej goje,asnje!
Me vete po thoja,valle ē'po ndodhe me ne?ē'po ndodhe me fatin ton?!
“Athua, kush kaqe shum na paska namur? A do kthehemi donihere ne vatren ton?
Eh,Kosova jon…E shtrenjta Dardane!!!
Po te lem vete,si do vetesh pa ne,pa kullat,pa burrat,pa djepat!!!
Na mori (mordja)- sikur ni ze me peshperiste ne vesh,hesht,hesht mos e thuaj ate fjale? se ne kete tok prap ke per te'ardhur...!
Por shpresa ishte aqe e vogel,(sa qe nuk ipte as me te voglen shenje shpetimi)!Valle,si e atille,Per here te par ne jeten time,qe po mendoja nje gje te tille!,(dhe per nje qaste mu duk se po fantazoja me ndjenjen time) dhe fillova te bertas,(ngase me aqe pak force qe me kishte mbetur),duke ju drejtuar Zotit.O Zot ku je? Po kete t’merr a po e shefe? Valle,e nese ti O Zot je diku? na shpeto ja Sot ja kurr!!!Ehh,djali im, athua ku je, a je gjall?.po per babin a din?asnjeri sishte me tjetrin,e une? Une nga po shkoi tani? Me vete kisha dhe 3 vajzat dhe djalin qe kishte te 15 dhjetat,dhe here pas here me thonin nen mos qaj,se ata jen gjall,dhe ne do ia dalim nuk jemi vetun,eshte mire qe ti shpeshtoim hapat per ta nxem turmen e njerzve,se sa ndamas,do e kan ma lehte te na vrasin ushtria serbe,ua zgjata duart dhe i perqafova,te vogel ju fola,jut thashe jo mos u frigsoni,ju jeni engjull,asgje e keqe sdo bie mbi juve,se lutjet e nanes kan shkuar ne qiell tek Zoti.dhe Ai Zoti do jete pran jush, dhe pran gjithe femijve te nenave shqiptare....nje dite ka per t’nxe dielli dhe juve si gjithe femijet e botes....ishte dimer,hapat filluan te ngadalsohen nga debora e rend!
ndiheshim te pafuqishem,hec e hec,ni hap para,ni hap mbrapa, me vete thashe,e si eshte e mundur kjo? Qe po e lem vendin ton te zbrazet!!!
“Eehhh-Rugova ime e L-a-a-a-a-shtė!
Qendro,dhe mos u dorezo O Ti malesi e vjeter,o kulla te hekurta,o kroje te perziera me lote e gjakė, neper shekuj!!! Te betohem, qe prap me ty kam me u perpjek.O gjall a vdek..-(fjalen dhe lotin po i gerllitja bashk) E mendjen po vrisja per tim bir-djalin dhe burrin.. ne qdo kohe,.Per te cilet ishin ne rrjedha te UQK-es duke u perballur me nje ushtri te eger barbare, ki kohe qe se kisha pare djalin,dhe se dija, a eshte i gjall apo i vdekur?!
Arrijti Lajmi qe jan vrare disa nga ushtar te UQK-es.. ne vendet ku ata po benin rezistenc perball Ushtrise serbomalazeze!!!
Por Emrat akoma te papublikuar, mendja me shkoi tek im bir pikerisht,me vete thashe,(mbildh mendjen) se nuk je nan e vetme,dhe nenat tjera jen nena te djemve!!!

Por se kush mbante dhimbjen per t’vetin...
Flitej per ni Ushtri te ushtruar mire,madje dhe e rregullt Ne Krye me ish- Smajl Hajdaraj si Komadant i-UQK-es...Njiherit dhe Mus.Vesel Dembogaj-(ne fakt im shoq) si Epror qe po ushtronte UQK-en- te zones rugoves… E cila mbante Emrin: Brigada 136-Rugovė.
Qe perballeshin me ish Ushtrin Serbomalazeze te armotosur deri n’dham.
Valle, sa e tmerrshme ishte lufta,nje dukuri e brishte!!!
Sikur bota mos te ishte kaqe injorante,sdo beheshin kurr lufterat,e perse valle eshte dashur te krijohet nje bote kaqe mizore,e perse valle,njerzit nuk mundohen te jen me shpirta te paster,per mos t’bere gerdi ne njerez,e aqe me pak ne te miturit,e perse valle, duhet te marrin fajin e atyre qe jan asgje me pak, veqse djalli vet!!!
Por sikur te mbijetonte paqja…ne do ishim parajsa vet.

Refereu-autore- Hajla Rugovase!
__________________
O Ju qe sollet lirin,(flini te qet)O Ju qe trasuat udhen e pavaresise ne krye me Dr.Rugoven. Per te gjitheee…LAVDIIIII

natyra
13-04-10, 03:31
O LIRI O VDEKJE..!!
~~~~~~~~~~~~~
Kuvendonin mali e fusha,
Mire po i printe UQK-es Musa!
Krah per krah, bashk me t’birin..
....sikur "Muja me Halilin"!!
Kan marr rrugen jan t’filluar
Me shok e vellezer me u bashkuar..
N’Dugajev” gjithe jan tubuar
Ne kte fshat,te rugoves...
Dhan betimin per Kosoven.
U betuan ne ate Flamur
Per troje t'veta
….s’do i l’shojn kurr!!!
Si gjithmon bijt e shqiptarit
Per ti dalur o Zot vatanit.
Zot vatanit per ti dalė
Bijt e shqipes rugovas!!!
N’disa vende jan shperndar
Te udhehequr nga Komadant
Komadant e Epror..
Amvistar dhe shkollar
S’pyeste kush cili je?
Veq trim a je,bes a ke..
Ishte Musa vet I(8)tet…
Asniherė besen se theu.
Qendroi burri n’shi en’borė!
Krah e ēafė armen nė dorė
Ne kam udhtonte,kah do n’rugovė!
I frymzuar per liri
N’dorė e kishte ni ushtri
Si Epror i komandonte
N’dimrin acar i ushtronte!
Sy patrembur rugovas
Zot vatanit per ti dalė
Deri n’fund ai qendroi
Bashk me armen u be shok..
Sikur shkėmb qe zbret prej mali
Ishte Musa ni burr shqiptari
Bashk me t’birin idealin
Musa “Epror” e djali ushtar..
Zot vatanit per ti dalė
Ishte vullneti qe i trimfonte
Per t’ia sjellur lirin Kosves
Te gjitheanshem bashk me shok..
Te betuar n’Flamur dhe n’Zot..!!
Ne ndihem popullit per ti dalur
Nga gjithe anet e Kosves
Jan t’fillua drejt maleve t’rugoves...
Disi,armikut per ti shpetuar,
Shum Ushtar ne ndihm u kan shkuar
Per ti mbrojtur evakuar,
Ne mes te tyre, gra e thmi
Burra e pleqe, e djem te ri
Barkun buk pa e ngi,
Pa ditur rrugen kah po shkoin?
Neper male te shperndarė,
Duke thirrur me za te larte
A ka njeri nder keto male?
Morė a ka kund UQK-e
Pėr t’na shpetuar jetėn ne
Ni ze nga large eshte ndegjuar,
Ne emer te UQK-es ju eshte lajmruar,
Ne jemi ketu per t’ju ndihmuar,
Ishte armiku qe ju fliste shqip.
Donte n’kurth popullin me qite!!!
Kur don Zoti me t’shpetuar
UQK-eja afer kishte qilluar,
Dy Ushtri..ball per ball
Populli shkret ra ne hall,
S’dishin kujt me i besuar?
UQK-ja ju jep sheje,
Ngrit flamurin me shqiponje
Per t’kuptuar qe jan shqiptar
Pa bere ze jan afruar,
Ne ndihem popullit ju kan shkuar
Qe jan shqiptar e kan kuptuar…
Jeten kishin ne rrezik!
T’madhe Hasani ju ka bertit
Ju tregon shejen ne krah.
Mos u friksoni ju thot nga ne
Se na Jemi UQK-e..
po ju lutem, ejani me ne
Kishte djali zemer luanit.
Nuk ju trembė aspak dushmanit(armikut)!
Zvarre per tokė,para ju doli
Ua shpetoi jeten,nga halli i nxori
Ne njė dorė mbante armėn,
e me tjetren mbante plaken!
UQK=eja happen zjarr
Shum ushtri armikut i vran
Shum ushtri, aty kan mbet!!!
Bertiste shkau ne gjuhe te vet,
Harroi i shkreti shqip te flet!.

…autore
Hajla-Rugovase.

teutaA
13-04-10, 03:36
"dhimbja e kujteses" hmmm "dhimbja e pritjes pa kthim"{un mbaj kete titull ne shpiert ende skam gjet guximin ta postoj askund }sa her e lexoja ket titull te temes por kurr nuk lexoja qfar ka te shkruar ketu rasisht hyra dhe me erdh keq per humbjen e bashkshortit tuaj e perjetoj rend aty kur flet per tradhtit qe u ben gjat luftes 99 (kush eshte mjek ai qe hjek thot populli)

u preft ne paqe e ty dhe familjes mos ju raft me harru

respekt TEUTA

natyra
13-04-10, 03:59
http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=129768&d=1270172757

natyra
13-04-10, 04:19
http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=129768&d=1270172757

Kjo foto permban Emrat e ish,Kmd-S.Hajdaraj&Epr-M.Dembogaj si dhe Ushtares-D.Lajēi...rugovases!!!

LAVDIII

Me nderime
Hajla Rugovase.

natyra
13-04-10, 04:57
"dhimbja e kujteses" hmmm "dhimbja e pritjes pa kthim"{un mbaj kete titull ne shpiert ende skam gjet guximin ta postoj askund }sa her e lexoja ket titull te temes por kurr nuk lexoja qfar ka te shkruar ketu rasisht hyra dhe me erdh keq per humbjen e bashkshortit tuaj e perjetoj rend aty kur flet per tradhtit qe u ben gjat luftes 99 (kush eshte mjek ai qe hjek thot populli)

u preft ne paqe e ty dhe familjes mos ju raft me harru

respekt TEUTA

Gjithashtu respekt teutA e nderuar,falemnderit per ngushellimin e ndare bashk..moter e dashur,(megjithate i bashkangjitem fjales qe thua mos ju raft me harrua)"Si dhe shtoi,qe gjithe atij,asaj,atyre, qofte edhe Ty,ne te psuar dhe perjetuar dhimbje, gjate ish Luftes se viteve-1998-99-tes, mos ju raft me harruar perderi sa ekzisto kjo bote!!!

Si dhe pergjithmon Lavdiiiiiii gjithe atyre qe kan bere ne te miren e vendit te tyre...Kosoven.Zoti I bekoft dhe i shperbleft me te mirat e veta...AMIN

Me nderime
Natyra.

natyra
13-04-10, 05:13
“Dhimbje”!
~~~~~~~~
Ishe,Shoku im i mirė
s'me the lamtumirė!
A’ po s’doje ta pranoje,
ne tjeter botė te shkoje!
Sa te veshtire qe pata,
Kur ti i mbylle syt,
...te madhe bertita
E me ra te fiket,(alivanosje)
Atehere kur u zgjova
Te putha ne ball,
Te thash lamtumir
...ne shpirt u ndjeva e vrare!
Dhe thmia po te ēanin
Me "lotė" e me zė!!!
O bre babi i dashur
pse u ndave nga ne,
Na bere me plage
Ne ditet e rinis,
Ta humbasish prinderin,
...sa qenka e veshtir!!!
Qdohere te ndejem pran,
asnihere su kursym
E kote paska qen,
...e gjithe mundi yn!
Sa shum kishim dashur
Te je ne mesin ton....
Por kjo qenka vdekja,
Qe duhet t'pranoim!
Me lot neper faqe
Qdo here,te’kujtoim
Babi JON I dashur
Jo kurr s’do t’harroim!!!

Pergjithmon do te kujtoin-
Gruja-thmia-reja-nipat-dhe-mbesat....
Qe aēe shum te deshen,dhe i deshe!!!
U prehesh ne paēe...AMIN

e pikelluar!
EJote-(bashk)-Hajla Rugovase!

Gentiani
13-04-10, 16:35
Natyra,

emri i yt shoq, me eshte i njohur (ne kuptimin e plote pozitiv dhe njerezore), por nuk me kujtohet, ta kam takuar diku nga profesioni.

Shpreh ngushellimet me te sinēerta per humbjen e bashkeshortit dhe Prindit ne familjen Tuaj.

I qofte i lehte dheu i tokes, ku tani i ndjeri Musa pushon, ndersa ju qe tani mbani dhe perballeni me peshen e dhimbjes e humbjes, duhet te jetoni dhe ruani kujtimet me te mira, qe keni ndare dhe kaluar me te.

Jane momente kur njeriut ne jete i duhet edhe pa deshiren e vehte te ndahet nga me te dashurit, te mesohet me dhimbjen dhe humbjen e atyre qe kemi dashur, na kane dashur, rritur e udhezuar. I qofte i lehte dheu i tokes ku tani me pushon dhe te jetoje me ju kujtimi dhe ato qe ai brumosi ne ju.

natyra
13-04-10, 21:28
Natyra,

emri i yt shoq, me eshte i njohur (ne kuptimin e plote pozitiv dhe njerezore), por nuk me kujtohet, ta kam takuar diku nga profesioni.

Shpreh ngushellimet me te sinēerta per humbjen e bashkeshortit dhe Prindit ne familjen Tuaj.

I qofte i lehte dheu i tokes, ku tani i ndjeri Musa pushon, ndersa ju qe tani mbani dhe perballeni me peshen e dhimbjes e humbjes, duhet te jetoni dhe ruani kujtimet me te mira, qe keni ndare dhe kaluar me te.

Jane momente kur njeriut ne jete i duhet edhe pa deshiren e vehte te ndahet nga me te dashurit, te mesohet me dhimbjen dhe humbjen e atyre qe kemi dashur, na kane dashur, rritur e udhezuar. I qofte i lehte dheu i tokes ku tani me pushon dhe te jetoje me ju kujtimi dhe ato qe ai brumosi ne ju.

I nderuari Gentiani,kam nderin te pershendes dhe te falinderoi shum per ngushllimin,njiherit dhe dhembjen e ndare mes familjes time,porse jeta qenka e tille,prandaj ty te falemnderit per fjalet dhe respektin e len per mua...ke nderuar veten o vlla,E sa i perket asaj qe thuani se me keni takuar diku nga profesioni nuk me besohet,pasiqe une si profesion kam vetem "poezin"(me te cilen shoqerohem dhe kur bi ne gjum)!
P.s.dhe jo qe jam poete,por thjeshte me ka lindur si ide, sa per ta gjetur veten ndonihere,( mbrenda asaj qka ndjej ne shpirtin tim),qofte e hidhur apo e embel e jetes time!!!
P.s.dhe athere kur ne mendoim se jeta eshte kopsht me lule,(e ne te njejten kohe na shtrohet me therra)sepse s'qenka ashtu si ne mendoim!!!
Por si do qe te jete,ne duhet te jemi vetvetja,dhe te kenaqemi me ate qe kemi,sepse jeta qenka e shkurter,dhe tani e kam kuptuar me shum,( qe kur e humba njeriun e jetes)Tim shoq!.past ndjes...

Prandaj me lejoni t'ju uroi miresi dhe shendet ne jeten familjare...sepse spaska me te shenjt se sa familja e shendosh,dhe ju qofshit mire qdohere..FLM

me respekt
Natyra

natyra
13-04-10, 21:40
“Ti shkove pergjithmon”!
(shoku im)..!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ti shkove,
per ku syri te kishte mall!!
Per vendin ku kishe lindur dhe rritur
Te cilen e mungoje ne qdo caste,
Ate rugoven tende, qe e doje aqe shum
Asnihere su pajtove me fatin.
Me fatin qe ti dha udhet e botes!!!
Qe kur te ndau prej djalit,
Prej vellaut dhe motres..
Te cilet te donin shumm
Dhe i doje..
Por fati ju ndau ne 10 vitet e fundit!
Te ndau prej djalit,prej vllazerve dhe motrave,
Farefisit miqve dhe shokve!!!
Jo prej qefit,por prej zorit!
Ishin ditet me te dhimbshme,
Dhe me te perjetuares rend!
E kur udhet e botes i more
Ishe shum i tronditur,
Me shum se kurr ne jeten tende!
I humbe shpresat mbi te jetuarit,
Mbetur ne ni qorr sokak,
Pa ditur ka po shkon?
Ti asnihere se doje gurbetin,
E doje Kosoven…
E ne veqanti, rugoven tende
Vendin ku ke lindur dhe rritur.
Per te cilin s’dishe te ngopur
Gjithmon i kendoje bukurive t’sajė.
U kendoje- trimave,e trimereshave...malesor/eve!!!
Por se dije qe ni dite,do ta leshe!
E qe te shkosh aqe large prej sajė
....pas le dhimbje e lot!
Plagen more me vete,
E ushqeve me mishin tend!
Per vjete nga pak,e nga pak,
Pa menduar se po i ben keqe vetes,
Asnihere su pajtove me fatin!
Mendjen kishe atje,
Emrin kur permendshe rugove,
Te nxihej fjala ne fyt,
I thoje me fale vendi im.
Me fale qe te lashe,
Qe te jem large teje,
kurr se kam dasht!!!
Qdohere i thoje,
Te dua rugova ime,
Aqe sa e dua dhe veten
I thoje se prap kam per tu kthyer tek ti
Per ta bere pleqerin me Ty!
Dhe nje dite u ktheve,
Por jo ashtu si deshe!
Ishte hera e fundit.
Me te qe u pershendete,
Me dheun e saj u mbulove,
Me token u perqafove!!!
Athua ky ke ilaqi?
Qe dhimbjet,i pushtove!
Tani fli i qet
E Bjeshket te bejn roje!!!
Sikur ti qe u bere atyre
Ne ditet me te veshtira,
Ne bore e ne shi,
qendrove perball armikut
I T’kurrur rugovas
Asnihere su lodhe
Per endrren e pritur
Ate te lirise…
Te cilen e gezove
Por qe s’tu dha rasti,
Me te,te frymzohesh!
pase qe ishe large saj,
Sepse fati ta imponoi
pase nje semundje qe te kaploi rend!
Dhe ajo semundja u be shkas
nga te perjetuaret e luftes,
qe t’la me pasoi!
Nga vllavrasjet qe ju bejshin vendit!
Dhe ne ditet kur u bem te lire
E ti asnihere su pajtoje,
Me doren vrastare,
Te asaj antishqiptare!
Sa i zhgenjyer qe u ndjejshe
Mbi fatin e Kosoves!!!
Por ti kurr nuk ndryshove
Ne luft as ne liri..
Porse gjithemon qendrove
Perkrahe me besnikerin
Dhe ne ditet me te veshtira
Asnihere su dorzove
Perball fortunes qendrove
Ashtu si duhet,te jet shqiptari
Dhe pa vrejtur moshen
Ne luft shkove i pari
Triumf e kishe armen
Me zemer te hapur
I mblodhe rinin
Te cilet vet te zgjodhen
Ne luft per tu pri
Ata kishin besim tek Ti.
E dishin cili je
Dhe pahezitim
U ben UQK-e
Me pushk ne dore
Te rinjet malsor
Sa mire i mesove
Armen me perdorė
Armikun per ta luftuar
Lirin per ta fituar
Ata shum te donin
Dhe te respektonin
Qdo urdher tendin
me deshire e benin
Ata ishin te lumtur
Qdo here me Ty
Njelloje i trajtoje
Si ti kishe femije!!!

PER TE GJITHE LAVDIIIIII

Me nderime
Hajla Rugovase-bije-moter-grua-nen-dhe gjyshe.....!

Fiora
13-04-10, 21:48
Ngushellime te perzemerta e nderuara znj,natyra.Shpresoj qe ne keto dite te veshtira te keni force te perballoni dhimbjen qe ju ka kapluar.

SANTANA-29
13-04-10, 21:53
E nderuara natyra ngushllime me te sinqerta per humbjen e Bashkshortit tuaj, Zoti iu dhashte force per ta perballuar kete dhembje kaq te madhe. Ndersa Bashkshortin tuaj Zoti e pranofte ne Mbreterine e Tij qiellore.

Me respekt Santana Frankfurt,,,,,,

Gentiani
14-04-10, 08:58
I nderuari Gentiani,kam nderin te pershendes dhe te falinderoi shum per ngushllimin,njiherit dhe dhembjen e ndare mes familjes time,porse jeta qenka e tille,prandaj ty te falemnderit per fjalet dhe respektin e len per mua...ke nderuar veten o vlla,E sa i perket asaj qe thuani se me keni takuar diku nga profesioni nuk me besohet,pasiqe une si profesion kam vetem "poezin"(me te cilen shoqerohem dhe kur bi ne gjum)!
P.s.dhe jo qe jam poete,por thjeshte me ka lindur si ide, sa per ta gjetur veten ndonihere,( mbrenda asaj qka ndjej ne shpirtin tim),qofte e hidhur apo e embel e jetes time!!!
P.s.dhe athere kur ne mendoim se jeta eshte kopsht me lule,(e ne te njejten kohe na shtrohet me therra)sepse s'qenka ashtu si ne mendoim!!!
Por si do qe te jete,ne duhet te jemi vetvetja,dhe te kenaqemi me ate qe kemi,sepse jeta qenka e shkurter,dhe tani e kam kuptuar me shum,( qe kur e humba njeriun e jetes)Tim shoq!.past ndjes...

Prandaj me lejoni t'ju uroi miresi dhe shendet ne jeten familjare...sepse spaska me te shenjt se sa familja e shendosh,dhe ju qofshit mire qdohere..FLM

me respekt
Natyra


Natyra,

nga profesioni e kisha fjalen per Musane, yt shoq tani me te ndjere, ama e dij qe emri i tij me eshte i njohur edhe me heret e edhe para 1999. Ndersa me poezi, nuk jam takuar me askend deri tani.

~AnnA~
14-04-10, 10:34
E nderuara natyra!
Pranoni ngushllimet e mia me te sinqerta.Qofte i paharruar emeri i bashkeshortit tuaj ne jete , shoqeri dhe familje...Ai ka lene nje veper per atdheun e tij dhe qe i afte te lartesonte emerin e familjes Dembogaj... edhe ne po ndajme dhimjen me ju!!!

Pushoft ne paqe sebashku me engjejt e tjere te lirise!

Me respekt-Anna!

lovely
14-04-10, 19:55
E dashura Dada Natyrė,

Thonė se fjala mė e dashur nė kėtė botė ėshtė nėnė, pastaj vjen mėsuese, teze, hallė, dadė...

Tė quajta Dadė ngaqė tė ndiej tė afėrt, nuk e di nė e bėri kėtė dhimbja, takimet e rralla tė mėparshme tek vargjet, dashuria jote pėr atdheun e shprehur shumė herė, dėshira jote pėr tė ndarė dhimbjen tėnde me ne, apo tė gjitha sė bashku...

Nuk e di si ėshtė tė humbėsh bashkėshortin, duhet tė jetė dhimbje e madhe.

Jetoje dhimbjen Dadė.
Qesh, gėzohu, lumturohu ndėrkohė..
kur dhimbja kthehet netėve tė vona
do kesh energji pėr tė ndier atė..

Prano edhe ngushėllimet e mia tė sincerta pėr humbjen tuaj.

me nderime

lovely

uliksi31
15-04-10, 00:59
E nderuar Natyra,

Pranoni ngushllimet e mia me te sinqerta. Vdekja eshte proces qe smund t'i shmangemi, pa vullnetin ton kemi ardhur, poashtu pa vullnetin ton krejt do te shkojm.....

natyra
15-04-10, 20:18
Fiora:E nderuara Fiora te pershendes dhe te falinderoi shum ne ngushllimin,per te ndjerin Tim shoq.Ju jam mirnjohese e sa mire kur bota shqiptare ka ni shpirt te madh dhe njerzore...sikurse dhe ju bashkombas te mij qe po gjeni kohe te ndani me mua kete dhembje per te cilen dhe po me lehtesoni ne nje kohe,prandaj shprehi urimet me vllazerore dhe te sinqerta per gjithe ju,si dhe per Ty Fiora e dashur uroi qe jeta ti fali gjitha qka ti do....FLM

me respekt
Natyra

SANTANA-29: I nderuari SANTANA,Te pershendes dhe te falinderoi shum ne ngushllimin e len per Tim shoq.Njiherit uroi qe ju te jeni mire ne ate, dhe gurbeti! mqs, e them ne kuptimin e asaj qe keni shkruar (Frankfurt) natyrisht kjo me beri te kuptoi se qendroni (jasht vendlindjes juaj),me familja apo pa familje? si do qe te jete qofshit shendosh qe te gjithe kjo eshte me rendesi,e tjerat qysh t'vin ishalla mire per qdokend...Prandaj e kuptoi se si eshte gurbeti,e aqe me shum ndarjet prej njeri tjetrit...Te mbytur me mallin dhe merzin, per familjet dhe te afermit ku do te ndare neper bote!!!
Si dhe e kam parasyshe se qdonjeri nga ne e ndjen mungesen per te tjeret...pase kete e them nga provoja ime tashme,(dhe besoi se nuk jam e vetme qe ndjehem e zhgenjyer nga ky fat qe po na ndjek keshtu rrugeve te botes), dhe sa here do ta them fjalen gurbet, ka per t'me ther zemra per te ndjerin Tim shoq,(i cili kurr se deshti per te gjall),e aqe me shum kur vdekja i gjeti ne te!.
"Valle sa te rendomta qe ju ben ditet dhe vitet ne te,(e mos t'flasim per plagen qe na la pas)!!!
Por mbi te gjitha ne duhet dhe te krenohemi, mu ne kohen kur ndodhemi pran njeri tjetrit ne raste te tilla,sikur qe patem rastin une dhe familja ime,qe ti kem pran bashkatdhetaret shqiptar "Kosovė-Shqiperi"ata jo vetem qe ndan dhimbjen me ne,porse shprehen deshiren dhe vullnetin e tyre njerzore,per t' financuar me para ne te sjellur kufomen ne Kosove.E cila kushtoi jo me pak se 14,000 dollar:Canadeze..Dhe mbi te gjitha, nuk jen shkeputur as nga vizita per gjate gjithe kohes qe ishte ne "spital" qofte dhe ne frymen e fundit te Tij. Duke ndare me ne dhembjen dhe pikellimin!!!
Njiherit dhe duke u organizuar ne tubimin e parave nga secila familje,qe me vet vullnetin e tyre bashkombas,kan dhen prej shumes parave 100 deri ne 500 dollar:nga se per hire e te ndjerit Tim shoq.Per te cilin qdohere kan pas respekt,e njekohesishte dhe Ai per ta...Madheshtore kjo,duke mos u shkeputur ne te cekur e disa bashkvendas te rinj rugovases te ndodhur ne SHBA-te Amerikes. ku pikerisht kan qen Ushtar te Tij gjate ish luftes te Viteve 1998-99-tes..qe me vete vullnetin e tyre,kan ndare njersen e vet prej shumes se parave gjithashtu 100 deri ne 500 dollar:Amerikan.
Prandaj bashkatdhetar te dashur t'mundehemi te jemi qdohere pran njeri-tjetrit,ne ditet e veshtira dhe ato te mira, sikurse kjo na ben me te fort dhe me te afert me Vendlindjen, kulturen,si dhe kombin ton shqiptare....Jufalemnderit dhe mire mbeteshit.

Njiherit kerkoi ndjes nga gjithe ju nese e kam tepruar me keto fjale,e posaqerisht per te nderuarin SANTANA,pase shkrimi permbahet nen nofken e Tij, (mcs u nderlidha me fjalen gurbet),ku pikerisht kjo me shtyri qe t'shkruaj me gjate...Si breng e pasheruar nder ne..GURBETI!!!

Prandaj qofshit mire nga do qe jeni bashkombas te mij....FLM

per te gjithe respekt
Natyra&Hajla Rugovase.

~AnnA~:E nderuara AnnA-shum te pershendes,si qdohere e merekullueshme ishe, dhe do mbetesh nje vajze e sinqert per mua ne fjale dhe ne shkrime...Prandaj gjej rastin te falinderoi ne ngushllimin e len per Tim shoq.
Duke te uruar qe jeta ti fali Ty gjitha lumturit e kesaj bote,dhe ni familje te shendosh...Dhe Ju qe nderoni veten,me beni nder dhe mua duke ndare dhembjen dhe pikellimin me ju nga ky dhe i huaj,(qe sa vjen e shtohet pesha mbi supet e mija),qe diten kur Im shoq iku nga kjo bote,(dhe une mbetur pa pranin e tij),pa fjalen e buzeqeshjen...por si e ke then dhe ti zonjush e nderuar,qe ne duhet ti permbahemi lartesise se Tij,mepadyshim.FLM

nga do per ju respekt
Natyra

Lovely e nderuar,e pse jo dhe Dadė e dashur,Te falemnderit shum ne ngushllimin,per Tim shoq.
Njiherit dhe fjalet e ngrohta qe ke len per mua,Si qdo here e mrekullueshme "Lovely"Vertet s'gjej fjale per t'ju falinderuar qe te gjithve....do doja shum do doja, te isha ne realitet me gjithe juve per t'shprehur vullnetin e fjales ne respekt dhe nder,(sikur s'me mjaftoin vetem shkrimet ne falinderim)!
Por fale Zotit dhe atyre qe na kan dhen kete mundesi qe sadopak te ndjehemi pran njeri tjetrit dhe permes shkrimeve ..per te cilat mbaj konsiderat,se po mos te jet vullneti,s'do ishin as shkrimet e bera nga ju... Prandaj shprehi deshiren per urimet me te ngrohta per gjithe ju, e ne veqanti per Ty e dashur Lovely...FLM

ndjefsha t'miren
Natyra

Uliksi31:I nderuari Uliksi kam nderin te pershendes,njiherit dhe te falinderoi shum ne ngushllimin per Tim shoq.Prandaj qofshit faqe bardh qe te gjithe....Zoti ju bekoft dhe paqit ni jete te shendosh familjare...FLM

ēdohere me respekt
Natyra

natyra
15-04-10, 20:44
Natyra,

nga profesioni e kisha fjalen per Musane, yt shoq tani me te ndjere, ama e dij qe emri i tij me eshte i njohur edhe me heret e edhe para 1999. Ndersa me poezi, nuk jam takuar me askend deri tani.


Pershendetje i nderuar,kerkoi falje permos kupmtimin e fjales shoq,pase aty qe thuani shoq, po mendoja ne te kunderten e fjales, (sikur nga ana jon shpesh e perdorim kete fjale gjate bisedes me njerez),dhe une po mendoja mos me jeni drejtuar mua,mqs,e kam kuptuar pase ju jam pergjigjur me shkrime,nderkohe e pash qe dhe ju me keni sqaruar,prandaj te falinderoi per kohen e shpenzuar ne sqarim...Njiherit dhe me vjen mire qe keni njohur te ndjerin Tim shoq per nga profesioni,per te cilin po mendoi se keni pas te ngjajshem,p.s.(diqka qe ka t'bej me ekonomin apo)?

ju pershendes
Natyra

natyra
15-04-10, 22:51
"Jo Ti nuk ke vdekur shoku im"!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pergjithmon do mbetesh I gjalle
…ne zemren time,
Bie dhe zgjohem
me kujtimet e shtigjeve te jetes ton!!!
Neper te cilat kaluam bashk,
(pa i verejtur vitet qe na iken)
Sa e tille ēenka kjo jete,
kurr s'arrita ta kuptoi?
Por vetem nje di ta them,
Se kurr s'do te harroi
Dashurin qe kishim
Ne kujtes do e mbaj

Do e kujtoi buzeēeshjen
E kujtoi dhe fjalen
Dashurin e embel
Fisnik e bujare
As nihere s’te munguan
deri ne frym te fundit!
Si do qe te ishe
Boten me vete kishe!!!
....ishe vetja vet.
Por jo si Mbret.
Por veq se te jesh
Rugovas i vertet.
Ndjehem krenare
ēe te kisha Ty
Sepse nuk vdes kurr
Ni njeri si Ti....Lavdi!!!


...dedikoi
E Jote-Hajla Rugovase!

Dallandyshja_718
17-04-10, 05:08
E nderuara Hajla-Natyrė!
Shprehi ngushllimet me te sinqerta me rastin e humbjes se bashkeshortit tuaj! Zoti j'u dhashte forcen per t'a perballuar dhimbjen! Bashkeshorti juaj past rahmet prej Zotit, ishalla ka lane nafaken pas! Qofshi jetegjate dhe perparofshi ju qe jeni!

Dallandyshja (B. R.)

vjeshta
17-04-10, 11:25
Duke lexuar shkrimet tua, Natyra, kuptova se sa i madhė paska qene burri i juaj .Qe te jesh burre ,baba , gjyshė dhe duke i perjetuar te gjitha keto "transformime" ne kohe, nuk eshte e lehte te qendrosh ,te krijosh dhe te vdesesh duke lene prapa nje dhimbje kaq te madhe .

Kur i zoti i shtepisė shkon rrugės sė drejt e lehtė ėshtė edhe pėr antaret e familjes tė ndjekin po tė njėjtėn rrugė .

Njė porosi pėr ty Natyra(edhe pse ma e re ne moshe se ti ) , njerzit e mėdhėnjė nuk duhte vajtuar shfrytezoe atė kohė duke folur dhe duke u krenuar pė atė !


Pranoi ngushllimet me te sinqerta nga unė,

Vjeshta!

natyra
17-04-10, 14:36
E nderuara Hajla-Natyrė!
Shprehi ngushllimet me te sinqerta me rastin e humbjes se bashkeshortit tuaj! Zoti j'u dhashte forcen per t'a perballuar dhimbjen! Bashkeshorti juaj past rahmet prej Zotit, ishalla ka lane nafaken pas! Qofshi jetegjate dhe perparofshi ju qe jeni!

Dallandyshja (B. R.)

Mire se te gjeje malsore e dashur, Dallendyshja_718...Te falemnderit ne ngushllimin per Tim shoq.Njiherit dhe fjalet ne kurajim te paqa borgj moter!!!

Ndjefsha t'miren pergjithmon...

Natyra

natyra
17-04-10, 17:51
Duke lexuar shkrimet tua, Natyra, kuptova se sa i madhė paska qene burri i juaj .Qe te jesh burre ,baba , gjyshė dhe duke i perjetuar te gjitha keto "transformime" ne kohe, nuk eshte e lehte te qendrosh ,te krijosh dhe te vdesesh duke lene prapa nje dhimbje kaq te madhe .

Kur i zoti i shtepisė shkon rrugės sė drejt e lehtė ėshtė edhe pėr antaret e familjes tė ndjekin po tė njėjtėn rrugė .

Njė porosi pėr ty Natyra(edhe pse ma e re ne moshe se ti ) , njerzit e mėdhėnjė nuk duhte vajtuar shfrytezoe atė kohė duke folur dhe duke u krenuar pė atė !


Pranoi ngushllimet me te sinqerta nga unė,

Vjeshta!
Moter e dashur Vjeshta e qmoi larte keshillen tende,mese plot e drejt qfare thua ti e nderuar,por sa i perket anes time kam nevoi ta shprehi njeren.."o lotin o dhembjen"..(kshtuqe lotin e kam mbajtur dhe ne kohen e duhur)!
kurse tani me ka mbetur per t'shprehur dhembjen,por gjithsesi dhe krenarine...dhe njiherit te falinderoi ne ngushllimin e sinqert,shum te pershendes duke te uruar qdo te mire ne jeten e perditshme si dhe ate familjare...FLM

respektivisht
Natyra

natyra
17-04-10, 18:17
“Ka dalur pranvera”!
```````````````````````````````
E Motrat te ēajn..
Ato Jan te moshuara
Te vorri s’mujn per t’ardhė,
Se ato Alpe t’rugoves
Akoma jen veshur me te bardhė
Boren per ta hekur
Kush a ka dal?
Pritum se po vie
Pa ty kesaj here,
Por kam frig nga “lotet”!
Ta bej dimer pranveren,
Por do i lutem Zotit
Ate jete ta bej drite
Te sjell bukė dhe uj
Ta qetson ate shpirt.
E kur per shtat(7) muaj
Ke mbetur I shtrir
Barkun se ke ngopur,
Me te ngren,as me te pire!!
Gjumin ne pa kohe,
Nga qdo lloje medicine
(trupi I ajur)
Mbushur nekotin!
Sa keqe per njerin
keqe dhe per shendetin,
Ne nje ane sheronte
Ne nje tjeter demtonte,
Aparatet bertisnin
E kur diqka mire nuk shkonte,
E pse u dashka,
kaqe shum perjetuar
Qdohere ta mbajm durimin
Vujtjes per ti perballuar!!!

Qdohere me dhembje per Ty!
“shoku im I dashur”Musa.
E jote-(bshk)-Hajla!

Te nderuar staf,te nderuar moder,te FD.Ju pershendes ne pergjithesi...mqs, (e di se nuk do ta keni te lehte per kerkesen qe po paraqes),mirepo do u jam mirnjohese nese me beni nder qe mundesisht e fshini,nr.#39 pikerisht nen kete poezi,(pasiqe kam hasur ne ni fjale gabim shkrimi),si problem qe kam me tasteren duke mi ndryshuar shkrimet ne nderkohe,Jufalemnderit ne mirekuptim

me respekt
Natyra

ShEjToNkA
17-04-10, 21:52
Zonja Natyrė, ngushllimet e mija mė tė sinqerta.
Pushoft qetė nė parajsė, e pac pasardhėsit me jetė tė gjatė!

natyra
18-04-10, 19:05
Zonja Natyrė, ngushllimet e mija mė tė sinqerta.
Pushoft qetė nė parajsė, e pac pasardhėsit me jetė tė gjatė!

ShEjToNkA e nderuar shum te pershendes,njiherit dhe te falemnderit ne ngushllimin e len per mua ndaj te ndjerit Tim shoq.
Prandaj qofsh e uruar moter e dashur nga do qe jeni...FLM

me respekt
Natyra

natyra
18-04-10, 19:12
"Zhgenjim"!!!
~~~~~~~~
Ti Doktorr i zi
pikėn ma ke ēitė,
Pse s'me the t'vėrtetėn
a po se ke ditė?

E pse ēenka dashur?
nje gjė tė tillė lejuar,
gjėrave tė kota,
pėr tu besuar!

Tani mos me thoni
ēe kam gabuar
eshtė dashur t'mendohėm?
Para se t'pranuarė
Pse Une lejova (Ty)per t’operuar?!

Fati ēenka i tille!
s'me tha as ni fjalė,
s'me tregonte faktin
Por shpresė ēe tė mbajė!

Mallkuar ēoftė ai,
Teknik ēe ka ēpifė
pėr ketė sen tė vdėkur,
sėn ēe nuk ka shpirtė!

Do apeloja,
Nė gjithe botėn mbarė
ni sėn ēe eshtė i vdėkur,
S'i mban dotė shpirtėrat gjallė!!!

....nga autore
Hajla Rugovase

Dedikuar poezi pėr (humbjėn e tim shoē)!
Musė Dembogaj
Nė Nje Klinikė Univėrzitare Canadeze
Me pėrardhje Kosovė-Rogovė..
__________________

natyra
18-04-10, 19:24
“Eshte t”kurrur kulla”!
~~~~~~~~~~~~~~~
Ka ren ne siklet,
Reja mbuluar qiellin,
Mbi te,shi po qet
Dielli eshte molisur,
Rrezet ka gerllitur!
Mali kerkon fjalen,
Te madhe pisket,
Me zakon te vjetėr,
Kulles po i therret.
Jo ti mos u t’kurr
O kulla Legjendare
Ti gjithmon ke rritur
Trima ashiqare...LAVDI

...autore
Hajla Rugovase

Hena!

Ajo s’me shoqeron
Kurr me si dikur,
Nga larte me veshtron
Nga dhimbja eshte t’kurr!

Qielli!

Sa i deshperum,
Nga reja eshte ngrysur,
Ka humbur kaltersin
Ne vetmi eshte mbyllur!

Dielli!

Rrezet mi ka vjedhur,
Nga lindja ne perendim
Kam mbetur e vetun,
Si thmia jetim!

Yjet!

Ndermiliona yje
Vetem nje ishte i imi,
Ka ikur dhe ai,
E me s’do te vij,
Me la ne vetmi!

Pergjithmon do me mungo,
(shoku im i jetes)
Musa!

Paēe

E Jote (bshk)-Hajla!

natyra
18-04-10, 19:32
"Ti shkove per mos tu kthyer kurr"!
``````````````````````````````````
Me vete more gjitha,
Buzeqeshjen,ngrohtesin,dhe bujarin!!!
Ti,Asnihere se doje vdekjen,
Sepse e doje jeten
Me shum se gjithqka ne bote!!!
Ti doje te jetosh gjate,
ne mesin e atyre qe te dojshin,
dhe qe i doje,
E ata ishin gruja dhe femijet tu,
me pas nipat dhe mbesat
qe posa fillove te kenaqesh me ta/o,
Ti e doje ni pleqeri te mbar
dhe te rehatshme,
por jo keshtu si sot!
Tani ike nga kjo bote,
sikur mos te ishe kurr
veqse kujtimet kan mbetur,
dhe asgje me shum,
pa Ty bie e zgjohem,
dhe nuk beje gjum,
athua kur do te vie
tek Ty dhe une!.

Te qofte i lehte dheu i Vendlindjes...

Paēe

Pergjithmon do te kujto,
e Jote(bshk)Hajla Rugovase:mad:!

natyra
18-04-10, 19:40
“Sa shum kam per te then…!
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Nuk di kah t’ia nis
Fletushka si mban
Kujtimet ti bitis
Ditet qe i perjetuam
Nder vitet e tona
Te bukura dhe te hidhura
Ashtu si e gjithe bota
Keshtu eshte krijuar
Se bashku me ne..
Dikush per te vdekur,
E dikush per te le..(lindur)
Por duhet ti kujtoim
Dhe ditet me te mira
Ato dite te bukura
Qe kishte rinia
Qdo gjeje i perballeshim
Te mires dhe te keqes
Asgje s’na shqetsonte
Dhe gur,te bie mbi ne
Gjitheqka ne rini
Per ne ishte e bukur
Asgje nuk na trembte
Veq ndiheshim te lumtur
Porse ato vitet, filluan te iken
Per qdo vjet numroheshin
Lumturin e fiken,
Dhe kur ne nje kohe,
Mosha bente t’veten
Ngadal filluam
T’perplasem me jeten
Thua se nuk ishim,
Si dikur me par..!!
Vuajtjet u q’peshtuan
Ne kohen e pa pare…
Sa shum halle linden,
Ne jeten e perditshme…
Ne raft plot ilaqna,
Nga 3 here ne dite…
Te ngjajshme me (drogen)
Ne kohe e pa kohe,
Si zomba ne gjum!
Qdo e mire e keqe
Te behet (imum)monoton!
Pastaj i themi vetes,
…perse valle jetoim?!
Dhe kurr mos mendoni,
se jeta eshte kopsht me lule!
Por verdalle te vijn
hallle qe s’kan fundė!.
E ti shoku im,
Nuk di se nga shkove?
Veqse e di,
qe mua me vetmove!.
E-zemren ma lendove,
Buzeqeshjen ma vodhe!!
Tani se q’me duhet
Te jetoi pa Ty!
Jeta s’paska kuptim,
Shtepin ke len plot
Djem e vajza t’rritur
dhe nipa e mbesa
Arrijte per ti pritur
Porse Endrra Yte
Ishte Per tu ber plak,
Me nipa dhe mbesa
Ti kesh rreth e qark,(pran vetes)
Por se kjo gje,
ne jete te mungoi
Vdekja te ndej afer,
Si ni lis te rrexoi!
Kurr se kam menduar,
Se diqka ta mund,
Por qe ishte vdekja,
Ajo qe te mur!
Sa shum e luftove,
N’per vite dhe muaj
Asnihere su dorzove
Deri sa te qiti ne gjuj!!
Te thojsha luftoje,
…si dikur armikun
Por me thoje jo,
…nuk do e theja ligjin!
Ligj mbinatyror
Qe e mund dhe boten
Askush gjere me sot
Nuk e mundi Zotin!.
Ai I ka ligjet e veta
Sot me merr mua,
Dhe neser merr tjeter!!!
Se,gjithe qka ka lindur,
Ka dhe per t'vdekur.
Por ti gruja ime,
do behesh e fort.
E din qe je malsore
Malsore prej rugoves
Me zakon te vjeter
Behu grua e odes
Jo nuk eshte nevoja,
qe te behem une
Se ke djemt te zgjuar
Ty te ngjain shumė!!
Ata jan bere burra
Fare dert mos ke
Se E din shum mire
Qe kan fise e dhe…
I par e I mramt
E kan pas tradit
Me ndjek rrugen e t’parve
Dhe mos me u korit.
E qe jan rugovas
Me perardhjen Ilire!!!
Te falemnderit o grua,
Per keto fjale qe thua
Tani une po shkoi,
A me ben hallall?
Qe t’le n’vetmi!
Kurr se kam dasht,
Hallall te bej…
Me zemer e shpirt
Veqse pa Ty,
Me nuk do kam drite!
Veqse do I lutem Zotit
Per nat e per dite
Te mi ruaj thmin
Me shum se dy Syt..
Te premtoi o shok-(burr)
Fjale dhe bes t’kam dhen
Se vetem e jotja
Perjet kam me kjen(ēen).
Do te mbaj ne zemer
Siku t’jesh i gjall..
Dhe ne boten tjeter,
Bashk do jemi prap..!!

Tani fli I qet
E-Pusho ne Paēe*
S’do te harro jo,E Jote-Hajla-Rugovase.

natyra
20-04-10, 19:20
“Eshte ngrysur qielli”!
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dielli me s’do linde,
Ka mbetur ne erresirė,
Large ne perendim!
Deti perpiu valet,
Deri ne perfundim.
E bota po ben qudi,
Per keto ndodhi!!!
Tani seshte me e imja!
Seshte me as e jotja,
Vitet qe i jetuam bashk..
paskan qen te kota!!!
te hidhurat dhe te emblat,
(na i mbuloi toka).
E ēme duhen kujtimet
Kur Ty nuk te kam,
S’me duhet as jeta,
T’me fantazon!!!

Qdohere me dhembje per Ty!
E Jote-(bshk)Hajla Rugovase.

natyra
23-04-10, 02:31
"Nipat po t'kerkoin...!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Te kerkoin dhe mbesat...
Endriti i vogel,
Per qdo dite t’permen
Po thote ku eshte gjyshi?
Pse ma nuk po vjen,
I them ka shkua n’Kosove
Te "Fortesa e te Ylli"..
Dhe une du me shkua
Per me nej me gjyshin
Se shum e kam dashur
Dhe ai me donte mua
I thon,Vjosa&Violeta..
Se ai ne qiell ka shkua
Tani eshte bere engjull
Nga atje na shefe perdite
Pse une nuk e shofe,
Dua t’flase me te
Me vrap del n’ballkan
E me ze therret,
O gjysh zbrit nga qielli
Eja rri me ne!
Sa shum gjysh jam rrite
Ti a po me shefe,
Kur po dal ne park
Pse ti gjysh s’po vjen,
Per ty m’ka marr malli
Sa shum po me mungon
Me i ra "ēitelise"(instrumentit)
Tash kush me meson
Kangen qe kendojshe ti
Une per dite e ndegjoi
E mami po ēan,
Sa here qe po e l’shoi
I thom mami mos ēaj
Se gjyshi te shefe
E ai idhnohet,
E me ty nuk flet!

"Hej bote vrastare!!!

...shkroi
Hajla!

natyra
30-04-10, 01:40
“Ka dalur pranvera”!
```````````````````````````````
E Motrat te ēajn
Ato Jan te moshuara
Te vorri s’mujn per t’ardhė,
Se ato Alpe t’rugoves
Akoma jen veshur me te bardhė
Boren per ta hekur
Kush a ka dal?
Pritum se po vie
Pa ty kesaj here,
Por kam frig nga “lotet”!
Ta bej dimer pranveren,
Por do i lutem Zotit
Ate jete ta bej drite
Te sjell bukė dhe uj
Ta qetson ate shpirt.
E kur per shtat(7) muaj
Ke mbetur i shtrir
Barkun se ke ngopur,
Me te ngren,as me te pire,
Gjumin ne pa kohe,
Nga qdo lloje medicine
(trupi i ajur)
Mbetur pa protin!
Sa keqe per njerin
keqe dhe per shendetin,
e kjo medicin
Ne nje ane sheronte
e nje tjeter demtonte,
Aparatet bertisnin
E kur diqka mire nuk shkonte,
E pse u dashka,
kaqe shum perjetuar
Qdohere ta mbajm durimin
Vujtjes per ti perballuar!!!

Qdohere me dhembje per Ty
E jote-(bshk)-Hajla Rugovase.

natyra
30-04-10, 01:52
"Po kaloin dite dhe muaj..!
```````````````````````
E une mbetur pa Ty!
(shoku im)
Pa pranin tende,
Pa dashurin,
Pa fjalen dhe buzeqeshjen,
Sa te gjata po behen ditet,
....dhe netet po ashtu,
Qe kur Ti ike, nga kjo bote,
Dhe me le ne vetmi!
Asgje e bukur s’me duket,
...pa pranin tende,
(asgje)
Edhe se mundohem te jem e zellshme,
Ne mesin e te tjerve...
Por pa Ty gjithqka me duket e pakuptimt.
Sikur dhe dielli ka humbur shkelqimin,
Tani s’eshte si me par,
Asgje e bukur per mua!
Veqse kujtimet e mbetura,
(zvarre)
Ne zemer do i mbaj
Sa here ti kujtoi,
... me lote do i ēajė!”
Me dhembje per Ty!
Gjithmon do shkruaj...
Botes ti tregoi
se shum per Ty po vuaj
....per fjalen dhe dashurin
Per sinqeritetin,dhe butesin
I pa mposhtur kurr
Tipik Rugovas.
porsi shkemb i majes larte!!!
Sa do qe jeta te perplaste,
Ti Asnihere su dorzoje para saj
Por ja qe vdekja e beka te veten,
E kur,ne kohen me te duhur
Nga kjo jete te ndau,
Mu ne syt e femijve dhe te gruas,
Te cilet te ndejen pran ne qdo kohe
Ata asnihere su lodhen me Ty.
As per netet pa gjum,
....as ne ditet pa pun.
Por gjitha paskan qen ta pa-dobishme,
Per Ty dhe per ne,
Qe kur more rrugen e pakthyer
E kot paska qen shpresa,
qe mbanim ne vazhdim!
Te pavlefshme, paskan qen gjitha medikamentet,
E gjithe aktivitetet e mjekve te spitalit,
Me,me profesion te larte specializimi!!!
E kur Ata po benin q’do te mundur
Per ta shpetuar jeten
Por ti u dorzove,ma ne fund,
I thyer si LISI per Tok!
Valle,aēe shpejt te mori vdekja,
Sikur mos te ishe kurr!!!
Na le te pikelluar,
Por qdohere do jemi krenar
Ty qe te patem
Burr-baba-vjeherr dhe-gjysh
Te mire dhe te dashur
Atdhetar dhe luftetar te liris
Pergjithmon ...LAVDI

Gjithnje,do te kujtoim me mall!!!
E tere familja dhe farefisi rugovases....
E ne veqanti,
e-Jote(bashk)Kumria-(mbetur pa Ty)!
__________________

natyra
15-05-10, 00:40
Lotet aty ku i lashe dhe i gjeta, “te fresketa”dhe akoma vazhdojn te jen keshtu…

Me denes dhe me krenari te qajtem te gjithe! te qava edhe une, te qajten dhe vajzat, djali dhe mbesa, reja dhe motrat, vellezerit dhe farefisi, dhandur dhe miqe, baxhanaket dhe kunatat, shoket dhe dashamiret te luftes dhe te paqes, Si dhe Koleget e djalit nga Policia e Kosoves..gjithe te pranishem te tjere mrenda salles perkujtimore te Teatrit Jusuf Geravalla...duke te perkujtuar per punen dhe vepren lavdishme para dhe gjat luftes shlirimtare te Kosoves, perkrah me djem dhe burra sy patrembur rugovas drejt fitores per LIRI.
PERGJITHEMON LAVDI VEPRES DHE GUXIMIT TUAJ

http://www.youtube.com/watch?v=YzA2v1r5ezI
Dhe Ty o Musė:Qdohere te perkujtoim me dhembje e krenari e tere familja dhe farefisi rugovas:LAVDI

Nga autore: Hajla!

gjini
17-05-10, 19:19
E nderuara z.NATYRE une te gjuaj Malsore.
Prano ngushellimet e mia edhe pse jon me vones por shum shum rralle kam hy dhe kur kam hy ma shpejt jam dal nga ketu dhe skom dite dhe skom pas asnje informat per rastin qe ju paska ndodhe ne famlije.
Edhe nje here ju shprehi ngushellimet e mia ma te sinqerta per humbjen e bashkeshortit dhe babaj te femijve.
Une te them kjofshi shendosh ju dhe kujtone me mall dhe krenari ate burr rugove.
I qoft i leht dheu .

natyra
25-05-10, 10:25
E nderuara z.NATYRE une te gjuaj Malsore.
Prano ngushellimet e mia edhe pse jon me vones por shum shum rralle kam hy dhe kur kam hy ma shpejt jam dal nga ketu dhe skom dite dhe skom pas asnje informat per rastin qe ju paska ndodhe ne famlije.
Edhe nje here ju shprehi ngushellimet e mia ma te sinqerta per humbjen e bashkeshortit dhe babaj te femijve.
Une te them kjofshi shendosh ju dhe kujtone me mall dhe krenari ate burr rugove.
I qoft i leht dheu .

I nderuar gjini te pershendes,njiherit dhe te falinderoi shum per ngushllimin dhe kurajen qe keni len ketu per mua dhe familjen time gjithashtu...dhe mos thuani qe eshte von,(se ne keto raste njeriu eshte i gatshem qdohere te ndan dhembjen me tjeret),prandaj ju paqa borgj miresin...

ndaj me respekt nga-Natyra

qofshit mire gjitheandej familjarisht...FLM

Murgesha
25-05-10, 21:34
E nderuara Natyra nje pershendetje per ty e dhimbjen tende.

Jepi pak koh vetes, koha sheron plaget!

natyra
27-05-10, 23:39
Pershendetje e nderuara Murgesh...te falemnderit shum per kohen dhe fjalet ne kurajim moter e dashur,por qt'i bejmi jeta qenka e tille,dhe u dashka pajtuar me te si gjithe njerzimi pa harruar dhe dhimbjet per tjeret..qdohere duke u nisur nga vetja!

me respekt dhe dashamiresi
Natyra

natyra
28-05-10, 01:17
"Mjegull"!
~``~~``~~
ditet me shi,
reja ka mbuluar qiellin
dillin s'me l'shon dote!
rruget e qytetit te zbrazeta,
po t'kerkoi ne qdo cep te rruges
por kote,pasi ti nuk je me,
e vetmja hija dhe kujtimet,
qe po me ndjekin..pas!
e ato q'me duhen pa Ty.
bota qenka mbushur perplot me qudira!
te pritura dhe te papritura ndodhi,
asgje pershtypje,(pa perspektive)
njerzit me njeqind fytyra,
era po ju vjen tradheti!
frigsohem te dal ne rrug,
gjitheqka paska marr teposhten,
varferia paska hypur mbi qati!
korrupcioni ne fuqi....
shpresat qenkan fashitur,
dikush po vdes nga uria,
e dikush s'po i dika skej pasurise
valle,qenka prishur dynjaja!!!
me vjen trisht te them,
lum kush ka vdekur!
se sa gjalle,(e vdekur)
te vdesesh me nder,
eshte gati si te jetosh...
gjysem,
Mjegull!!!

Eh Kosove,sa shum e vdiqen per Ty!
mundi dhe gjaku i tyre u beft drite
me nderime -Natyra

natyra
22-08-10, 18:58
"Loti ēan"!
`````````````
Ti o "shi" qe bjen,
mos ma trazo lotin
ma lere tek mua,
ta pije si kompotin
dhe helem do behet
prap do ta pije
se i vetem loti,
qe me ben shoqeri
veten kam burgosur
si te jem n'qeli,
veq per hire te lotit
mos ta le n'vetmi!
..

"Dhimbja"!
``````````````
Dhimbja qe vret shpirtin
ajo s'do sherim,
ajo eshte dermuese
deri ne amshim,
per te s'ka as mjek
s'ka as medicin,
ajo nuk don lemoshe,
se nuk ka meshire
eshte e pa pare
E ruajtur per njerin!.

...nga-autore
Hajla!
_______________

natyra
22-08-10, 19:13
"Lotete e pathara"!
```````````````````
As dielli i kesaj stine,
e as vapa qe po ben
ne kete muaj korriku&gushti..
...s'mi thau dote "lotet" e mi
nje ujevare e pashterruar
ka kapluar nje pjese te jetes time,
(mu ne skut te vetmise)!
e aty me gjein vetem ata/o...
qe perjetoin ne te tilla lotet&dhimbje!.

Natyra!:(

Tek varri Yt!
*
Disa lule lashe,
me lote i mbeshtolla
merru er te thashe
veq per Ty i drodha
ngadal u terhoqa
po prisja nje fjale,
porse ishte e kot,
zerin ta ndegjoi.
*
Sa shum u ngushtova
fillova te te qaj,
i thashe tokes hapu
me merr edhe mua,
e q'me duhet jeta
pa Ty per t'jetuar.

Qdohere me dhembje per Ty-E Jote(bashk)-Rugovase!

natyra
22-08-10, 19:27
Vetmise...!
````````````
E ky diell i veres
-vorrin po ta nxe
porse zemren time,
-pa Ty po e djeg
Bora edhe shiu,
-vorrin po ta lajn
Jen dhe lotet e mi,
-qe bashk kohen ndajn.

Natyra!

natyra
22-08-10, 19:46
"Ne nje gazmend pa Ty!

Hera e pare qe kur Ti ike
E une po merrja pjese ne nje Gazmend pa Ty.
(shoku im)
Dhe ate Familjare pikerisht.
Ishin qaste te perjetuara anketh,
ngase, "lotet" nuk kishin te ndalur
Mu nder te pranishmit e Ahengjes
duke ndare me mua dhembjen!
dhe plagen qe le pas,
ne te njejten kohe dhe "lotet"
Nder ata/o qe te deshen shum...
E qe te paten shok dhe mik te mire...
E ne veqanti, agj, vlla, baba,vjeherr, dhe-burr.
Me keqeardhje qe nuk munda t'permbahem,para te ftuarve
Ishin momente tejet prekese...
E kur Ti nuk po figuroje ne ate mes,
(shoku im)
Ku per gjate gjithe kohes me rrije ne mendje,
Dhe sikur po pritja,ARDHJEN TENDE!
Per ta ngre dodhin bashk..
E ne nje kohe per t'vallzuar, vallen e rugoves
"Te cilen na shkonte per shijen ton..Valle!
Athua jam ne ėndėrr,a mos valle jam ēmėndur!
ēe flase mbi fantazma,
ndoshta askush s'me degjon?!
Po flase me vete,dhe kjo s'don koment.
Kam menduar se do plakemi bashk(shoku im)
....keshtu e kishim te planifikuar
Por fati qenka i tille,
Qe s'na la bashk per t'jetuar!!
Por ne nuk jemi fajtoret,fajtore eshte vdekja qe te mori
Ne prezencen e te dyve..pa na pyetur fare
Dhe ne u ndam ne te dy(2) bota..!!
por nuk dija cila ishte e jotja,e as e imja?
Ne fakt Ti ishe Ai qe u zhduke para syve te mije..
Po t'kerkoi ne qdo kohe, por s'te gjeje dote!
Tani s'po e gjeje as veten,
(as qe mundohem te gjeje)
Thone se jeta vazhdon,por s'qenka e vertet.
Une as qe do ta marre ni vendim te tille para vetes,
E vetmja qe jetoi eshte per hire te femijve tan..
Dhe Femijet qdohere kan nevoi per prinder..!!
E ne nje kohe nipat dhe mbesat..
Me te cilet po ndaje dhembjen!!!
Bashk me nusen,te pashoqe
Qe po afron respekt te larte ne kete familje
E palodhur per punen dhe respektin e treguar ndaj ēdonjerit
Dhe vitet qe po kalon ne bashkjetesen familjare
Me te vertet e ēmoi larte,sinqeritetin e saj njerzore
E njekohesishte dhe te prinderve,te cilet e kan edukuar mire
Populli nuk e thote kote,zgjidhe faren qe i pershtatet tokes.
Do i lutem Zotit te ma ruaj kete miresi mbi familjen time,
Dhe ne ditet kur une te mos mbijetoi.

Pergjithmon do ju dua,E juaj nan dhe gjyshe-rugovase...

Natyra!

natyra
22-08-10, 20:02
"Nje rrefim me nipēen time-Fortes..!!
``````````````````````````
Isha duke qare..
Dhe ajo u afrua me ngadal
e me tha,
Gjyshe e dashur mos qaj,
E shefe qe me ke mua
Dhe dua te jem me ty ēdohere
Sikur te ishte dhe gjyshi ne mesin ton,
...do ishte dhe ma mire
Por Ai me nuk eshte,
Eh,Sa shum po me mungon
Sikur ta shihja dhe nihere
do i thoja,
Se kurr nuk kam dashur ēe ti te vdesish
Gjyshi im!
E Ti gjyshe mos vdise te lutem
Dua qe te jesh me mua pergjithmon
Po moj gjyshe po,me ty do jam!
E gezuar me plot fjalen me tha,
Te falemnderit gjyshe e ime
Ti ēqdohere me flete embel
...a jen gjitha gjyshet e femijve si ti te dashura?
Po moj engjullushe ime
Te gjitha gjyshet i duan femijet
Por une Ty te dua me te shumten ne bote
Se ti je dielli qe me ngrohe
Dhe ne ditet me te errta,
Ti per mua je vet jeta..!!

Te dua Tesa, Ejote Gjyshe-rugovase!

Natyra.

tipi engjellor
22-08-10, 21:00
E nderuara zonja Hajla pranoni ngushellimet e mija me te sinqerta per humbjen e bashkshortit tuaj ,njeriut te jetes tuaj ,i qofte i lehte dheu i Kosoves ,e shpirti u prehte ne paqe e qetesi,me kuptimin e plote te fjales i kuptoj dhimbjet tuaja ,mungesen qe ndjeni ,dhe duke diture qe kujtoni te gjitha ditete qe keni kaluar me te,po ju bejem me dije se duhet te ndjeheni krenare qe keni pasur nje bashkshort te tille e qe puna e tij dhe vepra e tij sublime qe ka bere per kosoven ,qe ju ka gjetur kosoves ateher kur i nevojiteshin ushtare duke ju bashkuar radheve te ushtrise se lavdishme te Kosoves ,kete dhimbje e ndajme edhe ne me juve ketu ,duke ju dhene kurajon qe te vazhdoni perpara me ate qe ju ka lene bashkshorti juaj , me fjalen e tij me punen e tij ,njeherit ju them qe keni se qka te kujtoni por ate ne menyren me te forte e te ndjeheni krenare qe keni pasur nje bashkshkort te tille, ne gjithmone do te jemi ketu duke ndare dhimbjen me ty,me respektin me te madhe per juve.
....Tipi engjellor....

natyra
26-08-10, 23:40
E nderuara zonja Hajla pranoni ngushellimet e mija me te sinqerta per humbjen e bashkshortit tuaj ,njeriut te jetes tuaj ,i qofte i lehte dheu i Kosoves ,e shpirti u prehte ne paqe e qetesi,me kuptimin e plote te fjales i kuptoj dhimbjet tuaja ,mungesen qe ndjeni ,dhe duke diture qe kujtoni te gjitha ditete qe keni kaluar me te,po ju bejem me dije se duhet te ndjeheni krenare qe keni pasur nje bashkshort te tille e qe puna e tij dhe vepra e tij sublime qe ka bere per kosoven ,qe ju ka gjetur kosoves ateher kur i nevojiteshin ushtare duke ju bashkuar radheve te ushtrise se lavdishme te Kosoves ,kete dhimbje e ndajme edhe ne me juve ketu ,duke ju dhene kurajon qe te vazhdoni perpara me ate qe ju ka lene bashkshorti juaj , me fjalen e tij me punen e tij ,njeherit ju them qe keni se qka te kujtoni por ate ne menyren me te forte e te ndjeheni krenare qe keni pasur nje bashkshkort te tille, ne gjithmone do te jemi ketu duke ndare dhimbjen me ty,me respektin me te madhe per juve.
....Tipi engjellor....
Tipi Engjellor,Te pershendes dhe te falinderoi shum per ngushllimin e len...njiherit dhe fjalet e ngrohta dhe te kurajuara ne qdo varge ...do i ēmoi larte...Prandaj,kam previlegjen te uroi qdo te mire ne jete dhe ne familje gjithashtu...Si te tillet tregohen dhe ne boten virtuale... kshtuqe sipas thenies juaj ketu,me thote mendja se dhe ti je ni nder ata/o qe kan luftuar dhe kontribuar per vendin e tyre Kosoven....DHE ME PLOT FJALEN LAVDI !!!

Uroi tek Zoti se mundi dhe merita e gjithe atyre qe kan punuar ne te miren e vendit, te behet drite...AMIN

Mirembeteshit...Engjull

...ēdohere me respekt-Natyra!

natyra
30-08-10, 15:45
"Jeta"!!!
`````````
Jeta...
Mes-teje e meje,
udhekryqet na barten
mes baltes dhe gjembave
gjetem te ngraten,
dy gjera me vran!!
ne ty moj jete
ishin aqe te dhimbshme
..ne zemer me kan prek!
do i lutem Zotit
te me jep pak shpres
te jetoi pran tjerve
qe mos ti le vet
jeta qenka e tille,
kurr nuk din qka t'sjelle
per gjerat e papritura
Te fort duhet t'jem!!!

...autore
Hajla!
________

natyra
13-11-10, 16:43
http://www.botasot.info/reklama/musw%20dembogaj.jpg (http://www.botasot.info/reklama/musw%20dembogaj.jpg)

Musė (Vesel) Dembogaj
(Ish-epror i UĒK-sė, Brigada 136 - Rugovė)
Sot, mė 16-10- 2010, u bė njė vit nga humbja e mė tė dashurit tonė
Burr,baba,dhe babgjysh!!!
***Ike ashtu si jetove –ndershėm
Njė jetė tė tėrė nė shėrbim tė Atdheut
Njė jetė tė tėrė trasove ndjenjėn e dashurisė pėr Atdhe dhe komb si luftėtar i lirisė
Njė jetė tė tėrė shpėrndave shkėndija drite
Njė jetė tė tėrė do tė mbetesh shembull
se si jetohet e vdiset ndershėm...LAVDI
Pergjithmon do te kujtoin me dhembje e mall...bashkėshortja Kumria, djemtė Dritoni e Artoni, vajzat Hikmeti,Ganimeti e Besarta, nusja Leonora mė fėmijėt Fortesėn e Yllionin, si dhe mbesat Vjosa e Violeta dhe nipēi i vogėl Endriti. madje dhėndurėt si dhe mbarė familja Dembogaj nga Rugova, nga Peja dhe nga Kanadaja
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif (http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2895743)

natyra
13-11-10, 17:15
file:///C:/Users/rugova/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-10.pngfile:///C:/Users/rugova/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-10.png http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs796.snc4/67648_162398680456700_100000597071402_402885_82634 89_n.jpg (http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs796.snc4/67648_162398680456700_100000597071402_402885_82634 89_n.jpg)

Perkujtim me 16-10-2010
Ish Epror i UQK-es.Musė Dembogaj:
Brigada 136 Rugovė Lavdi!

* * *
Vdekja jote,
Ishte vdekje me nder
Ti ishe dhe do mbetesh Hero i vendit.
Para dhe pas luftes,
...madje dhe ne liri
Ti asnihere s'ju shmange luftes
Por qendrove perball armikut
Deri ne momentin e fundit
Aty ku linde dhe bere mundin tend
Dhe aty sot pushon shpirti Yt Hero
I pavdekshem do mbetesh ne zemrat
E atyre qe i deshte dhe te deshten..
Pa i permendur injorancat!
Qe ne qdo pik dhe ēas,
U mundonin per te zbrapst
Por ti gjithmon ndoqe rrugen
E pa lakuar...Dhe Pergjithmon
Lavdiiiii....

Me dhembje dhe krenari
Te perkujtoin e tere familja dembogaj
Dhe mbare fisi rugovas...Diaspor e Kosove
Rugova kishte dhe do kete pergjithmon
Burra dhe trima Hero
E ni nder ata ishe dhe Ti.LAVDI

Hajla!

natyra
16-11-10, 23:42
http://scan0001.jpg/file:///C:/Users/rugova/Desktop/Copy%20of%20scan0001.jpg

natyra
18-11-10, 20:16
1781
"Dhe kesaj here"!
```````````````````
Dhe qdohere do te na mungo,
Mos prania jote!


Por ne zemer e ne shpirt
Do te kemi pergjithmon
Dhe kesaj here,
Me Ty nuk festuam!
(kurban bajramin)
E as-cilen do FEST me radhe...
Prandaj,krenohem qe te kishim
Burr,baba,dhe gjysh- te mire
Si dhe,

Udherrefyes te LIRIS
Per te cilen sakrifikove
Ne moshen me te shtyer,
Dhe per kete Zoti te shperbleu
Te dha jete…
Deri ne diten e “Liris”
Dhe ate e Festove
Ne mesin ton dhe te tjerve
Porse vdekja qenka e tille!
Dhe ajo te merrka nje dite
Hiqe pa te pyetur?!
Kshtu e paska jeta –valle,
Si u dashka humbur njeriun e jetes,
Dhe me pas te rroshe pa te!
Qdohere kemi qen pran njeri tjetrit..
Qdo fest dhe udhetim bashk ishim..


E sot?
Sote s’te ndjej as te shofeL
As qe mbaj shpres ,
Te te kam ndonihere pran!
Ishte hera e fundit,
Kur manifestuam bashk..
Ne pervjetorin e pavaresis-Ks.
Sa shum "emocione" kishe
Lotet te rrodhen per faqe
Ishin lote, dhembje
Por ishin,dhe lote gezimi
“Me kujtohet kur the,
Sot ne MESIN ton JAN
E gjithe SHPIRTAT e atyre
Qe dhan jeten!
Per kete dite te madhe
“LAVDI QOFSHIN”

E sa MIRE kur u KRENOVE
Me ATA dhe me VETEN!
Si pjestar I plejade te art lirie
“Me krahet shqipon”
Mbi SHKREPA me bor
I pa EPUR shqiptar

Ti ēdohere mendoje,
Per tjeret
E jo per vete!
Per vete thojshe,
LeT’flasin tjeret..
Dhe asnihere su lavderojshe,
Dhe nese dikush te lavderonte
Ti s’doje!

Por Ti shkove ashtu si ishe
I pa mposhtur “Rugovas”
“LAVDI VEPRES QE LE PAS”!!!

Qdohere do te KUJTO e jote-(bashk)-Hajla-Rugovase.

iLOVEyou!!!
19-11-10, 01:00
Ntyra shkruan natyrshem,por aq bukur sa qe me prek thell ne zemren time.

natyra
19-11-10, 17:12
Ntyra shkruan natyrshem,por aq bukur sa qe me prek thell ne zemren time.

Faleminderit per komentin i/e- nderuar...


nderimet e mia
..Natyra

natyra
20-11-10, 06:14
YouTube - Musa Dembogaj nga Rugova (http://www.youtube.com/v/NkRun5BWcvk) Mbylle (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2927593#)
2You need to upgrade your Flash Player2E Perkujtuar nga (miku) Argjen-Nikēi..Gjermani!
"(ne darsmen e vet)"
Ishte-Viti-2007-Maji.

kurse,komentin e ka bere,(djali)-Dritoni...
aaa dajalosh te lumte, (qfar befasie te mir na paske pergadit)!!!!

Shum Faleminderit,vertet paske bere nje mrekulli...
Ah sa shum po e ndiej mungesen e Tij,
O ZOT:(
U ba (1) Vjet-qe kur e humbem ni baba te mire si ishte Ai.
Dhe fjalet s'kan te sosur per te,por mallin dhe dashurin askush nuk ma shuan per te ma,spo muj me u pajtua hiqe, hala po mendoi qe asht diku,
Po me mungon qdo gje e Tij.!
Sa do qe kem jetuar large njeri prej tjetrit..gjate viteve te pasluftes,Por kur kisha nevoi per diqka,e gjejsha tek Ai.(qoft dhe permes telave te tel) sepse,Ai gjithmon ka pas zgjidhje,dhe ka dite me t'msua... S'po muj me besua qe nuk ashte mo me neve, (edhe pse ne anderr ēpesh po me vjen) po bisedojm dhe po kuvendojm mes veti, e shpesh edhe po qeshim e po bajm hajgare si dikur ne te vertet, ashtu veq ai ka dite,e i ka pas hije...( po anddra veq anderr),e ajo ēpejt po ik,e pastaj perseri po mbes vetun:((((


Ti je kan shoku jem, baba jem, je kan IDOL per mua.
E qka sje kan Ti per mua...Shum veshtir te jetosh pa te gjitha keto!
Shum fshtir Por Ti ishe,dhe do mbesesh gjithmon MBRETI im IDEALI im...LAVDI
Me malle e dashuri do te perkujtoi pergjithmon...BABUSH
i Yti Dritoni:(pa Ty Babush,

natyra
20-11-10, 07:20
http://www.youtube.com/watch?v=YzA2v1r5ezI&feature=player_embedded#!

Suelaa
20-11-10, 18:37
Cdo e kaluar, e mire a po jo fort e mire, kur i kujton, ne nje far menyre mund ti quaj dhimbje te kujteses.:smile:

natyra
22-11-10, 15:56
Cdo e kaluar, e mire a po jo fort e mire, kur i kujton, ne nje far menyre mund ti quaj dhimbje te kujteses.:smile:

Faleminderit e nderuar,

"Thonse,qdo hidherim ka dhe gezimin,ama "Dhimbja"ka vetit e veta mendoi une,e cila paraqet dhe "kujtesen" ne nje fare menyre,apo ne menyren me plot kuptimin e fjales vet dhimbje!:frown:Tek njerzit me pamje te theksuar ne (monumentet) kur perjetoim dhimbje,pikerisht e kur diqka te dhimbshme humbim,(qofte dhe dikend)!

p.s.dhe po mos te ishte dhimbja,s'do ishte as kujtesa,e kur dyat shkoin krahas..mendoi se duhet t'ken ni domethanje te rendesishme tek vet individet...
pa harruar se "dhimbja" qdohere VRET...


me respekt
..Natyra!

Suelaa
22-11-10, 20:48
Faleminderit e nderuar,

"Thonse,qdo hidherim ka dhe gezimin,ama "Dhimbja"ka vetit e veta mendoi une,e cila paraqet dhe "kujtesen" ne nje fare menyre,apo ne menyren me plot kuptimin e fjales vet dhimbje!:frown:Tek njerzit me pamje te theksuar ne (monumentet) kur perjetoim dhimbje,pikerisht e kur diqka te dhimbshme humbim,(qofte dhe dikend)!

p.s.dhe po mos te ishte dhimbja,s'do ishte as kujtesa,e kur dyat shkoin krahas..mendoi se duhet t'ken ni domethanje te rendesishme tek vet individet...
pa harruar se "dhimbja" qdohere VRET...


me respekt
..Natyra!Jam shum dakort me mendimin tuja.Edhe nga une ke respekte.

natyra
23-11-10, 04:23
"Le t'mbetet ne Kujtes"!.
`````````````````
"Viti-2010-dhjet"!...
Isha n'Kosove
Pa burra ne shpi
..Por jeta qenka s'prove
Per pleqe-e te ri/eja.
Vetem"Yllin"kishim,
Dy (2) gjysem vjet
Burr edhe grua
Ndaj u bera vet
ne "Muajin Shtator"
Vajzen fejova
Disa te aferm
..ne fejes i ftova
Sipas tradite
"Qe kemi ne rugova"
..Fjalen muaren burrat
Me pas une jau urova
ne Emer (te ndjerit) tim shoq!
dhe ne Emrin tim
E ne Emer te djemve
..qe i kisha n'mergim!
Ndaj,Miqt-muaren fjalen
Dhe duart i zgjaten
Presim nga axhet e vajzes
..t'ua japin fjalen
Me fat e me hajr
Na qofte miqasia
Te embla i duam kafet
...ngrihet dodhia
Than ne shum mire e dim
Vajza-e kujt eshte.
dhe kjo deshire e madhe
U be realitet..
E kur djali-dhe-vajza!!
..pelqehen vet
Ndaj,(nuk don koment)
Ne jemi njohur
..dhe nder vite tjera
Sa shum kishim dashur
Ketu ne mes te neve
Te ishte dhe i ndjeri!
...siq-ishte perhera
Gjithnje, i buzeqeshur
Bujar e zemer gjere
por Ti ije, krenare
At,qe pate burr
"Ai ishte i madh"!
Kemi per t'u mburr
Por,keshtu e ka jeta
Dhe hallet,s'mbaroin kurr
Jeto vitet e tua
Me ata/o qe te duan
Me nipa e mbesa
..qe ti kesh perēark
Behu grua dhe burr
Ashtu si eshte zakon
Se qdo-njeri
Jeta s'provon..
Por n'rrethana te ndryshme
Ndaj,dhe na meson..!

...komentoi
Hajla rugovase!

natyra
23-11-10, 04:29
"Fati i lige"!.
````````````````
"Nga ju kur u ndava,
..lotet me pikuan
Qielli u ba i erret,
E majet u bashkuan
U ndjeva e thyer,
..ne zemer dhe shpirt
Me ju kur u pershendeta
Se s'me ra te fiket,
..lotet me pikonin
Menxi nxora zanin
Per t'ua then dy fjale..
**Teses edhe Yllit**
Se Gjyshja shum Ju don
Floket ua perkedhela
..forte i perqafova
Fjala u nxu ne fytė
E loti u be gogel,
Ndaj e perbina
..bashk me ofshamen!
ah, voglushat e gjyshes
Sa shpejt na iken ditet
E neve..na ndan,
Oret e-tik-takut
..po hecen me vrap
E ne veq po heshtim,
Fjalet u ben gur!
Tinexishte,qasti erdhi
Me mbeshteti per mur!
..valigjet i nxoren
Ti bartin ne vetur,
Me habi shiqonte-Tesa!
Kokerr ju ben syte..
Me tere zerin qe kishte
..filloi me bertit
"Lotet per faqe i ran"
Me vrap mu afrua
Te lutem gjyshja ime
..me merr edhe mua
Sa shum u ngushtova,
Veten e mallkova
Mallkova edhe fatin
Pse k'shtu m'ka qelluar
Me mua paska lindur
..Vuajtje t'me shkaktuar!

Hajla:(
&Natyra!

natyra
24-11-10, 16:55
O LIRI O VDEKJE..!!
~~~~~~~~~~~~~
Kuvendonin mali e fusha,
Mire po i printe UQK-es Musa!
Krah per krah, bashk me t’birin..
....sikur "Muja me Halilin"!!
Kan marr rrugen jan t’filluar
Me shok e vellezer me u bashkuar..
N"Dugajev” gjithe jan tubuar
Ne kte fshat,te rugoves...
Dhan betimin per Kosoven.
U betuan ne ate Flamur
Per troje t'veta
….s’do i l’shoin kurr!!!
Si gjithmon bijt e shqiptarit
Per ti dalur o Zot vatanit.
Zot vatanit per ti dalė
Bijt e shqipes rugovas!!!
N’disa vende jan shperndar
Te udhehequr nga Komadant
Komadant e Epror..
Amvistar dhe shkollar
S’pyeste kush cili je?
Veq trim a je,bes a ke..
Ishte Musa vet I(8)tet…
Ishin keta t'familjes vet.
Asniherė besen se theu.
Qendroi burri n’shi en’borė!
Krah e ēafė armen nė dorė
Ne kam udhtonte,kah do n’rugovė!
I frymzuar per liri
N’dorė e kishte ni ushtri
Si Epror i Komandonte
N’dimrin acar i ushtronte!
Sy patrembur rugovas
Zot vatanit per ti dalė
Deri n’fund ai qendroi
Bashk me armen u be shok..
Sikur shkėmb qe zbret prej mali
Ishte Musa ni burr shqiptari
Bashk me t’birin idealin
Musa “Epror” e djali ushtar..
Zot vatanit per ti dalė
Ishte vullneti qe i trimfonte
Per t’ia sjellur lirin Kosves
Te gjitheanshem bashk me shok..
Te betuar n’Flamur -dhe n’Zot..!!
Ne ndihem popullit per ti dalur
Nga gjithe anet e Kosves...
Jan t’fillua drejt maleve t’rugoves
Disi,armikut per ti shpetuar,
Shum Ushtar ne ndihm u kan shkuar
Per ti mbrojtur evakuar,
Ne mes te tyre, gra e thmi
Burra e pleqe, e djem te ri
Barkun buk pa e ngi,
Pa ditur rrugen kah po shkoin?
Neper male te shperndarė,
Duke u thirru me za te larte
..Po A ka njeri nder keto male?
Morė a ka kund UQK-e
Pėr t’na shpetuar jetėn ne
Ni ze nga large eshte ndegjuar,
Ne emer te UQK-es ju eshte lajmruar,
Ne jemi ketu per t’ju ndihmuar,
Ishte armiku qe ju fliste shqip.
Donte n’kurth popullin me qite!!!
Kur don Zoti me t’shpetuar
UQK-eja afer kishte qilluar,
Dy Ushtri..ball per ball
Populli shkret ra ne hall,
S’dishin kujt me i besuar?
UQK-ja ju jep sheje,
Ngrit flamurin me shqiponje
Per t’kuptuar qe jan shqiptar
Pa bere ze jan afruar,
Ne ndihem popullit ju kan shkuar
Qe jan shqiptar e kan kuptuar…
Jeten kishin ne rrezik!

T’madhe Hasani ju ka bertit
Ju tregon shejen ne krah.
Mos u friksoni ju thot nga ne
Se na Jemi UQK-e..
po ju lutem, ejani me ne
Kishte djali zemer luanit.
Nuk ju trembė aspak dushmanit(armikut)!
Zvarre per tokė,para ju doli
Ua shpetoi jeten,nga halli i nxori
Ne njė dorė mbante armėn,
e me tjetren mbante plaken!
UQK=eja happen zjarr
Shum ushtri armikut i vran
Shum ushtri, aty kan mbet!!!
Bertiste shkau ne gjuhe te vet,
..Harroi i shkreti,(shqip)te flet!.

....autore
Hajla-Rugovase.....

natyra
24-11-10, 17:22
Ishte viti 1999-tes..e kur "Ushtaret Rugovas"...Me arm ne dor,po rezistonin perball armikut,ne nje Dimer me te acaruar, nder vende tjera te Kosoves!!!


QE TE GJITHE SU NDALEN DERI NE PERFUNDIMIN E MONUCIONEVE

*******LAVDI PER TE REN DHE TE PA REN DESHMOR LAVDI******


...komentoi
Hajla-Rugovase...

http://www.youtube.com/watch?v=4U-0aFOu-P0&feature=related

natyra
28-11-10, 18:47
Urime Festa Kombtare (shoku im)!
Urime dhe Ditelindja e Tonit:(
Edhe se ti nuk je ne mesin ton fizikisht
Je ne mesin ton shpirtnisht.
...pergjithmon do te kujtoim
Nder festa dite dhe momente!!!
Per qdo dite e me shum...
"Po na mungon mos prania jote:(!
**
Por ne do jemi aty ku Ti ishe,
Per deshirat e tua qe Ti kishe
"Per mos ti munguar ato asnihere!.

Lavdi vepres perhere!!!

E Jote-Hajla-paēe*

natyra
29-11-10, 14:52
"Urime Festa e Flamurit KOMBETAR Babush"28 Nentori.
Ne kete mbremje (mergate),festuam kete dit te madhe pa ty, por jemi krenar qe te patem dhe mburremi me ty, q'do here kur kemi festa kombetare i pres pa durim sepse aty e ndjej pranin tende, aty te gjej ne q'do valle, ne q'do poezi lavdie,e ne q'do fjal qe aty thuhet te gjej ty, te gjej ne LAHUTEN E MALSIS si pjes e KRESHNIKEVE qe shkuat per te mos vdekur kurr, ti ishe pjes e asaj plejade te art qe ndryshuat historin njeher e pergjithmon, nje jet te tere punuan parardhesit tan,dhe me pasardhesit...qe ne sot te festojm te lir kete dite te madhe historie e mbare popullit shqiptaro/r...dhe un si djal i yti dhe mbar familja Dembogaj shkojm ballehapur ne te gjitha keto festa....andaj,

Mburremi me ty qe te patem,Fistar,Patriot,Atdhetar..madje dhe plejade i pjeses te Viteve 1998-99-tes...LAVDI

Pergjimon do te kujto..
I yti Dritoni,se bashku me familje,e ne veqanti me nipen tende Fortesen..(ketu ajo duke te perqafuar ):(!

natyra
24-12-10, 17:28
"Lajmi per Vdekjen tende, me freskoi "lotin"..!
Edhe se ne mosh te shtyr,MBI 80-VJEQAR-por KJO s'do koment per ni-"KRYEPLAK" si TY.!
Me inteligjenc dhe korrektsi te larte-burri...E kur qdohere,dite t'na meso, dhe kshillo ne qdo drejtim te Jetes..Ai/o qe ka marr diqe nga Ti...Jam e bindur se ka perfituar diqka te RENDESISHME!!!
Te falemnderit per gjitha...shpirti yt u beft drite dhe pergjithmon mbreteroft Emri yt "Shaban-Dembogaj"..qofsh i paharruar ne zemrat e gjithe atyre qe te deshten dhe i deshte...pusho ne paēe*

"Atje,TE te pret dhe Musa"!
Per te cilin u merzite shum,dhe qe nga ajo dite, Ti psove sulm ne zemer..dhe luteshe Zotit te te merr dhe Ty pas Tij.."SA SHUM LOTE QE DERDHE PER TE"...kurr ne jet sta kemi pare lotin,as ne kohen kur e ke humbur djalin tend. mE "EMRIN-BAJRAM"thmiun e par te lindjes,23 vjeqar..(3 jave pa e martua)..per te cilin flitej shum,nese donihere ka pas njeri me krah? Ai kishte qen..por ja qe Zoti qdohere i merr me te miret per veti.kjo me habit shum,dhe si valle su gjete pergjigje mbi kete?!
Qofte nga Kurani apo Bibla,njekohesiSht dhe nga Shkenca...apo njera prej triave(3)ave..mban (sekret)!.
p.s.por mbi te gjitha,pergjigje s'gjetem.


"Dhe ne, Nga large..Te pikelluar, qe nuk murem pjes ne vdekjen tende!
Qdohere kemi per te kujtuar,Me dhembje e mall...E gjithe familja yte-Dembogaj-Mergat:(!

Dhe njiherit,nga zemer pranoni-Ngushllime me te sinqerta nga gjithe ne...p.s.por qdohere,(ne munges te kryefamiljarit) per gjithe njerzit ton-KOSOVE E DIASPOR!!!

ME NDERIME
NATYRA NGA RUGOVA!

Cuca_Llapjane
24-12-10, 18:11
Motra ime e dashur dhe nderuar natyra ndoshta me vones u informova lidhur me ndarjen nga jeta te bashkeshortit tuaj te dashur ndaj un daj dhimbjen me ty dhe gjith te dashurit tuaj prandaj te lutem qe ti dhe familja jote e nderuar te pranoni ngushllimet e mia me te sinqerta. Behu e fort e dashura natyra.
Engjej kujdesen per shpirtin e bashkeshortit tuaj, e ju per kujtimin e tij.
I pa harruar qoft per ty dhe familjen tende.

Ngushellime me te sinqerta per ty dhe familjen tende natyra motra ime nga Cuca-llapjane

natyra
29-12-10, 17:06
Motra ime e dashur dhe nderuar natyra ndoshta me vones u informova lidhur me ndarjen nga jeta te bashkeshortit tuaj te dashur ndaj un daj dhimbjen me ty dhe gjith te dashurit tuaj prandaj te lutem qe ti dhe familja jote e nderuar te pranoni ngushllimet e mia me te sinqerta. Behu e fort e dashura natyra.
Engjej kujdesen per shpirtin e bashkeshortit tuaj, e ju per kujtimin e tij.
I pa harruar qoft per ty dhe familjen tende.

Ngushellime me te sinqerta per ty dhe familjen tende natyra motra ime nga Cuca-llapjane


Te falemnderit shum per ngushllimin, e dashur Cuca -Llapjane..
O moter shqiptare...(kurr nuk eshte von)p.s.per, derisa respektoim, dhe ndihmoim njeri tjetrin,NE DITET E MIRA DHE TE VESHTIRA..ne nderkohe,dhe bota do eshte brenda neve..nese ne e posedoim..?

P.s.me te vertet,me ke emocionuar shum me fjalet e tua tejet te ngrohta,madje dhe te kurajuara...moti s'kisha ndegjuar keso fjale intuziase te NJE qenie njerzore...s'gjej fjale per t'falinderuar e dashur Cuce..vetem se nga zemer te Uroi miresi, shendet, dhe dashuri ne jeten bashkshortore..dhe ata femije qofshin fatlum me prinderit e tyre..e speshull me mamin e tyre gjenitale!.

qdohere me respekt
Natyra.

natyra
29-12-10, 17:21
Edhe ni vit pa Ty
(shoku im)
Dhe ni vite dhe gjithe jeten time,
me nuk te pres ,
-nuk te shofe,
-nuk te perqafoi,
E as me Ty me nuk festoi,
Qdo gje per mua,
,,ka mbaruar:(
Veqse,u dashka per t'jetuar!

qdohere do te kujtoi me mall...:(
E jote(bshk)rugovase

..Hajla-Natyr!

Janna
29-12-10, 17:42
Edhe ni vit pa Ty
(shoku im)
Dhe ni vite dhe gjithe jeten time,
me nuk te pres ,
-nuk te shofe,
-nuk te perqafoi,
E as me Ty me nuk festoi,
Qdo gje per mua,
,,ka mbaruar:(
Veqse,u dashka per t'jetuar!

qdohere do te kujtoi me mall...:(
E jote(bshk)rugovase

..Hajla-Natyr!Mike e Dashur ... ka disa dit qe jam rikthy ketu dhe shumicen e kohes e kam kalu duke shfletu Forumin ... por besom kjo qe lexova tani .... me beri te ndihem shum keq...

Me vjen shum shum keq... ngushllime ... E di qe kur e humb nje person qe e don asgje se mbush me at zbraztir qe ta krijon Ai ... por e lus Zotin qe Familja juaj te jet shendosh e mir dhe kete dhimje ta tejkaloni sebashku...

Eshte shum interesant kjo jet ... njerzit e mir vuajn... e ti je aq e mir sa qe meriton gjith lumturin e botes...

Te perqafoj me shum dashuri dhe rrespekt...

natyra
29-12-10, 22:58
Mike e Dashur ... ka disa dit qe jam rikthy ketu dhe shumicen e kohes e kam kalu duke shfletu Forumin ... por besom kjo qe lexova tani .... me beri te ndihem shum keq...

Me vjen shum shum keq... ngushllime ... E di qe kur e humb nje person qe e don asgje se mbush me at zbraztir qe ta krijon Ai ... por e lus Zotin qe Familja juaj te jet shendosh e mir dhe kete dhimje ta tejkaloni sebashku...

Eshte shum interesant kjo jet ... njerzit e mir vuajn... e ti je aq e mir sa qe meriton gjith lumturin e botes...

Te perqafoj me shum dashuri dhe rrespekt...

Si gjithe e dashur madje dhe e respektuar Anna..shum te pershendes,njiherit dhe te falinderoi per fjalet e ngrohta qe ke len per mua,dhe po ta dini,se kurr nuk eshte von per t'len ni ngushllim,qofte dhe kurajime..tek njeri/a tjetri/a..sepse ne keto raste dhe me shum tregoim dinjitetin njerzor/e...qofte ne boten virtuale,si dhe ate reale,me nje mend.

Prandaj,te pershendes...me deshirat me te mira te ketij viti 2011-fati dhe lumturia qofshin perhere me ty dhe familjen tende...Te falemnderit

me shum respekt per Ty..:)
Natyra.

Shenjestra
30-12-10, 21:50
Pershendetje e nderuar Natyra

Pranoni ngushllimet edhe nga une,
I qoft dheu i leht.
Uroj ty dhe familjes tuaj gjitha te mira, ket dhimbje te madhe ta kaloni same leht, dhe me kujtime e bukura gjat kohes qe ishte pran jush.
Jeta esht e till..duhet edhe vdekjen ta pranojm.

Me keqardhje Shenjestra.

natyra
01-01-11, 23:00
Pershendetje e nderuar Natyra

Pranoni ngushllimet edhe nga une,
I qoft dheu i leht.
Uroj ty dhe familjes tuaj gjitha te mira, ket dhimbje te madhe ta kaloni same leht, dhe me kujtime e bukura gjat kohes qe ishte pran jush.
Jeta esht e till..duhet edhe vdekjen ta pranojm.

Me keqardhje Shenjestra.Faleminderit ne keqardhje e nderuara Shenjestra,njiherit dhe ngushllimin e len,edhe se pas nje viti,per gjithe ju qe gjeni kohen t'me ne ngushlloni-Jufalemnderit...sepse per mua eshte sikur te ishte dje,por ne nje menyre ju me beni te jem e kurajuar me fjalet e respektin qe tregoni per mua ne qdo kohe,por siq e thua dhe ti, jeta eshte e tille..duhet dhe vdekjen ta pranoim.Natyrisht,si qenie njerzore qe jemi,duhet pranoim nje gje te till-Vdekjen!

me respekt
Natyra

turisti
02-01-11, 19:48
Edhe une tash e lexova...............:frown:

Ngushllimet eme te sinqerta,oj Natyra e nderuar dhe asgje tjeter nuk dua te them,sepse ēkado qe te shkruaj,eshte kot edhe nuk do ta zvogloje kete dhembje me te cilen secili prej nesh duhet mu ballafaque.

Me vjen keq qe te kan mbetur vetem kujtime,por ashtu eshte ne jete,vet njeriu eshte kujtim..........:frown:

natyra
10-01-11, 05:47
Edhe une tash e lexova...............:frown:

Ngushllimet eme te sinqerta,oj Natyra e nderuar dhe asgje tjeter nuk dua te them,sepse ēkado qe te shkruaj,eshte kot edhe nuk do ta zvogloje kete dhembje me te cilen secili prej nesh duhet mu ballafaque.

Me vjen keq qe te kan mbetur vetem kujtime,por ashtu eshte ne jete,vet njeriu eshte kujtim..........:frown:

..e mer turisti,me mendje qe te jam pergjigjur komentit..kerkoi falje i nderuar besoi se se ke marr diqka te pa drejt,po ja qe koha po beka te veten,edhe se deshira eshte shum e madhe per t'u aktivizuar nen tema dhe shkrime qfare mua me pelqejn,kuptohet kjo,mirepo mundesit po jan aqe te vogla,sa qe as vetes nuk po i besoi ne kete drejtim..ndaj ty te falinderoi shum per ni ngushellim te mundshem dhe te sinqert qe ke len mu nen temen time,dhimbje,e cila vertet u eshte kushtuar ne te shumta dhimbje kujtese,perfshire ketu dhe (tim shoq),me pretendimin e e fjales,qofte e fundit kjo dhimbje, dhe e paharrueshme:(!

me respekt
Natyra.

natyra
03-07-11, 07:50
..dhe nese nuk shkruaj mbi kete tem"dhimbjeje"!
nuk do thote se kam dal jasht saj,mirepo zemra dhe shpirti qdohere jen mbrenda (dhembjes)e cila me ka prekur gjate gati 2 viteve ne vijim...gje kjo qe nuk ka sherim(per mua),deri ne diten amshim!:(
Si dhe shpesh themi kur dikend humbim,(na bashkoft dhe ajo bote)...ndaj,dhe kjo lutje vjen nga une ketu dhe qdo ku ne mendje,ne fjale,madje ne shkrime...drejtuar Zotit i cili na ka fale,dhe na merr ne kohen kur vet Ai te doi,me besim tek Ai.qe deri atehere,t'kem ni jete te shendosh se bashku me te shtrenjten familjen time te ngusht.Si dhe ma gjere farefisin,dashamiret,miqet dhe shoket...duke u lutur para Zotit, se askush mos kalo neper gjera shum te renda familjare!!!

Ndaj,erdha ketu para jush per t'len pak fjale,pak,lote,dhe pak shkrime te dalura nga zemer-POEZI!
kushtuar vetes dhe (shokut tim) te jetes-).Musait!:(

..
Me Titullin
Meditime..!!

Heshtje,
E sa shum e urreja heshtjen
e tash heshtje jam bere vet,
e sa shum e doja buzeqeshjen
e tash e hidhur jam bere vet,
dhe fjala e embel
tani po me vret,
dikur dhe shiun e doja
e sot as diellin se dua,
pa ty o shok i jetes
..gjitheqka me eshte erresua!
`~~`
Vetmia!
ne vetmi kam mbetur
diku larg e tretur
kerkoi dashurin e mekur
por ajo ka vdekur
kam vdekur dhe une
se di pse jam n'ket bote
a veqse te jam
qe ty te qaj me lote
e ti se mbajte fjalen
premtimin e dhen
me thoje bashk do te plakemi
vetun s'kam per te len!
`~~`
Malli
malli me ka marr
te shkoi ne Kosov
por qe ti nuk je
dhe pa ty pse te shkoi,
qdohere shkuam bashk
sa keq u mesuam
asnihere su ndajshim
nga do qe ne shkuam..!!
`~~`
Zemrim!
nuk di pse jetoi
kete gje se kuptoi,
fati a po jeta
..me ka ver ne loje
dhe nese dikend pyes?
nuk di si t'me thote,
sepse te gjithe njelloi
jeten se jetoim!
`~~`
Te arritura
..shum gjera arrita
te bukura te hidhura
qe kur me ike ti
gjitha jan bere ni(1)
i'flase si e marre
fotos ne mur
e kur ti s'degjon
veshet te jen shurdh
goja te eshte mbyllur
e fjala nuk te del
athua do bashkohemi
ne nje bote dhe ihere?!
`~~`
Nje dite,
nje dite do te vi
ne boten tek ti,
gjithemon te rrim bashk
por jo si te m'plakur
po sikur te ri..
atje s'kemi halle
s'kemi as lendime
boten ku jetuam
paska qen mashtrime!!!
`~~`
Nuk gjej fjale,
nuk di qfare te them
kur ti s'me degjon
nuk di qe s'pelcas
kur ti s'me shiqon
nuk di pse jetoi
kur ti s'me dashuron!
`~~`
Zemra e thyer,
zemra me eshte thyer
ajo me nuk ngjitet
qe kur ti me ike
ajo se q'po digjet
(ne brendin e saj)
eshte bere shum e ndieshme,
..ne shpirt po me vret!
`~~`
Flutura
nje flutur e bardh
me preku ne dor
desha qe ta marr
e ta qoi ne dhom
por ajo me iku
si me pahir
nuk e di pse u ndjeva
sikur te ishe ti?!(valle)
`~~`
Villa"
pran oxhakut saj
ulem mendohem
sikur te ishe ti
e bashk te lumturohem
zoti nuk ti dhashka
gjithe ē'ka duam ne
pse gjithemon diqka mungo
aty ku eshte dashuria
tek nje familje e shendosh
Ku ishte harmonia
trashegim nga ti
do mbetet per here
me kujtimet e tua
Kryefamiljar i mpreht'
nga do qe shkoim
dhe nga do qe rrim
Emrin tend te ndritshem
do e ruajm si syt..!!
Shpesh kur bisedoim
ngjitem fjalve tua
syt na mbushen lote
ndjehemi te pikelluar
por me veprat tua
qdohere te krenuar
ti na dhe drite
ti na dhe jete..
ti na drejtove
..ne rrugen e vertet
Zoti na shperbleu
nga te mirat e tua
kurr s'te harroim
ngado je me ne...
sa here per ty flasim
ne Emer te therrasim..Musa!
Burr,bab,dhe babgjysh i shkelqyer
ne zemrat tona do mbetesh
gjithemon i pashlyer
Kudo ne familje
ne shoqeri,dhe miqesi
ne rruge,e ne pun
si dhe ne ate,
...me te Lavdishmes..UQK-e
Mu ne krye te detyres, i pathyer Epror
..ne fjale dhe dinjitet!
Lavdi Pegjithemon

..nga me thellesi e zemres
Te perkujton e jote(bshk)rugovase

Hajla!
(Natyra)

natyra
16-10-11, 16:35
SOT 2 VJET PA TY!

Pa fjalen dhe buzeqeshjen tende

Ishte momenti me kritik qe kur te humbem
Burr bab vjeherr dhe gjysh te mire si ishe ti

Sot 2 vjet na dhe Lamtumiren e Fundit!
Sa veshtir e ke pas te ndahesh nga ne,

E te na lesh te piklluar nen hijen e pashpres per ty:(!

Ne kohen me te mire,po sa u bere gjysh

Qe te jetosh pran nipave dhe mbesave!
Sa e till vdekja,asnihere nuk pyet?
Ajo te merr ne kohe e pa kohe!
LAMTUMIRE SHOKU IM
NJE DITE DO TE VI TEK TI
PERGJITHEMON DO JETOSH
NE ZEMREN TIME/TONA

LAVDI VEPRES DHE IDEALIT PER LIRI

AMANETI YT ISHTE RUGOVA
TE CILES I BERE ROJE ME PUSHK NE DORE
NE KOHEN KUR AJO KISHTE NEVOI
E SOT AJO PO TE BEN ROJE TY LAVDI

TE QOFT I LEHETE DHEU I VENDLINDJES
RUGOV-KOSOV

Nga-Kanada
Te perkujton
Ejote (bashk) se bashku me thmi-
Nipa dhe mbesa
Shpirti yt u beft drite
Ejetoft bashk me ne
Pergjithemon:(!

LAVDI MUS DEMBOG

autore
..Natyra

natyra
16-10-11, 17:04
PERKUJTIM!


Musė (Vesel) Dembogaj (http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=49&id=140122)

1947 - 2009
http://www.botasot.info/reklama/mus-dembogaj.jpg (http://www.botasot.info/reklama/mus-dembogaj.jpg)

Musė (Vesel) Dembogaj (http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=49&id=140121)

E PERKUJTOIN FAMILJA NGA MERGIMI
KANADA-AMERIK-DIASPOR!!!
RUGOV-KOSOV!!
1947 - 2009
http://www.botasot.info/reklama/mus-dembogaj.jpg

Nuk mund te shkruhet dot me disa fjali pėr Ty
e as pėr dhembjen qė ndiejmė nga dita qė Ti nuk je mė nė mesin tonė
Ti je shembulli mė i mirė se si duhet dashur Atdheun,
si duhet jetuar dhe punuar me nder pėr tė mirėn e kombit tėnd!
"Ii japėsh ēdo gjė ATEHDEUT dhe tė mos marrėsh asgjė nga ai",
ėshtė SIMBOLI mė FISNIK i shqiptarit!
Ky ishe Ti...LAVDI

autore
..Natyra!

natyra
16-10-11, 17:29
Ni FalinderimPERKUJTIMOR dhe nder-vjen dhe nga shoku i Tij te ngusht Akademik-Zeqirja Rexhepi-nga CANADA-KOSOV ..ne PIKTURIM e FOTOS (siper) kushtuar UĒK-es "Mu ne krahun e djatht-mban KOKEN E *SHQIPONJES*E NE te majtin mban- USHTARET e Tij- EPRORIT MUS DemBogaj.Brigada 136-RUGOVA.LAVDI

autore
..Natyra!

natyra
16-10-11, 17:50
Perkujtim NGA DIASPORA E GJERMANIS-kushtuar nga Familja e (bashk) e te ndjerit Musė(vesel)DemBogaj

1947-2009

http://www.botasot.info/reklama/mus-dembogaj1.jpg

Kobvdekja na e kėputi gėzimin nė mes!
Fshehurazi tė ndau nga ne
Ishim krenarė qė patėm ni dhander si Ty
Pėr fjalėn, besėn,dhe burrėrinė
Pėr nderin e atdhetarinė
Tė humbėm vetėm fizikisht
Se nga Ti trashėguam shumėēka
E veēanėrisht se si duhet
tė punojmė e tė veprojmė ndershėm
Si i tillė ishe gjithė jetėn.LAVDI

Te kujton miku Agan Nikqi me familje-(mergim)
Rugov-Kosov!!autore
..Natyra!

natyra
16-10-11, 18:01
Ua thash valeve te detit
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pushoni posa t'flas me qiellin
m'i qoni fjale diellit dhe han's
se "Mus-DemBog"-aj
Nuk do lindin ma nanat

le ta din rugovaset

Miq e shok perher

per personazhin e Tij me nder
qe burrat si Ai
Lindin dhe vdesin niher
sikur shkolla te mbetet ni Alternativ
per njerin?

Asnihere,s'do kishim arrijtur cakun

per ni ēmim.
Ndersa e arrijtura me nder
merr kahje kuptim
Triumf per Atedheun
asgje nuk kurseu

ne perkushtim per liri

"E ne ni mosh jo te shtyr"
qe diten kur n'derroi jete
me ligjin e natyres
Mbetet-Imazh i pathyer...LAVDI

Pergjithemon "jeto" ne "zemrat" e tona
Burr/baba/vjeherr/dhe gjysh!!!

Te perkushtoi e jote-bashkshorte:(

..autore
Hajla Rugovase!

Murgesha
16-10-11, 20:42
Rrespekt pėr ty e nderuara Natyre!
Kujtim i pėrjetshėm pėr bashkėshortin tėnd!

natyra
16-10-11, 21:35
Rrespekt pėr ty e nderuara Natyre!
Kujtim i pėrjetshėm pėr bashkėshortin tėnd!

Te falemnderit e dashur
Qofsh e nderuar dhe perplot te mira ne familjen tende

Te pershendes
Natyra.

natyra
16-10-11, 21:38
http://www.forumishqiptar.com/cpstyles/images_blu/misc/im_yahoo.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=3233616&posted=1#)

http://img.youtube.com/vi/YzA2v1r5ezI/default.jpg
kliko ketu te shikosh videon (http://www.youtube.com/v/YzA2v1r5ezI)

http://img.youtube.com/vi/4U-0aFOu-P0/default.jpg
kliko ketu te shikosh videon (http://www.youtube.com/v/4U-0aFOu-P0)

LAVDI TE KALUARES DHE TE SOTMES
PER TE DEVOTSHMIT
BURRAVE TE RUGOVES
SE LASHTE KRESHNIKE LAVDI

JO JU NUK KENI VDEKUR
JU JENI TE GJALLE
NE ZEMREN TONA
PERGJITHEMON
LAVDI

..autore
Natyra!

e_martumja
16-10-11, 21:58
http://www.forumishqiptar.com/cpstyles/images_blu/misc/im_yahoo.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=3233616&posted=1#)

http://img.youtube.com/vi/YzA2v1r5ezI/default.jpg
kliko ketu te shikosh videon (http://www.youtube.com/v/YzA2v1r5ezI)

http://img.youtube.com/vi/4U-0aFOu-P0/default.jpg
kliko ketu te shikosh videon (http://www.youtube.com/v/4U-0aFOu-P0)

LAVDI TE KALUARES DHE TE SOTMES
PER TE DEVOTSHMIT
BURRAVE TE RUGOVES
SE LASHTE KRESHNIKE LAVDI

JO JU NUK KENI VDEKUR
JU JENI TE GJALLE
NE ZEMREN TONA
PERGJITHEMON
LAVDI

..autore
Natyra!

LAVDI!Pershendetje Natyra, Njeriu duhet te pajtohet me befasit e jetes qoft te mira apo te kqija jeta vazhdon... Paq forc ti dhe tere familja jote.

Zero Cool
16-10-11, 22:01
E nderuara natyra, me lejo te ndaj dhembjen me ty , aq sa eshte e mundur.

tipi engjellor
16-10-11, 22:50
res[ket e nderuara Natyre ty dhe lavdi i qofte personit te dashur qe flijoi jeten per kosoven...

jEtA_1
17-10-11, 06:37
E nderuara natyra hyra ketu te ndaj dhimbjen bashke me ju ne kete pervjetor te bashkeshortit tuaj duhet te jeni krenare per te qe keni pasur fatin ta keni nje bashkshort me virtyte aq te larta per kombin ton shqiptare zoti ua lehtsoft dhimbjen dhe merzin qe keni per te..........

natyra
18-10-11, 02:03
e-martumja

tipi engjullor

Zero Cool

jEtA_1

**
Ju falinderoi per fjalet e dhimbjen, qe keni ndar me mua ne ket dite te 2-Vjetorit-ne "Perkujtim" per Bashkashortin tim!

Per te cilin veshtire te shkruhet,por qe te thuhet me pak fjale..mjafton,

"Atdhetar me zemer e shpirt
I-fisit te ndershem!

..respekt per te gjithe
Natyra

natyra
24-10-11, 03:21
"Me dhemb zemra":(!
Me dhem zemra, me dhem fjala
Sa here shkruaj "Kujtimet" tona
S'kam mendua qe ti s'do jesh
S'kam mendua qe pa Ty do mbes,
Asnihere nuk ma the,
Se nje dite une do te le,
Nuk pandeh,qe diku s'je
Pres me dite e pres me net
Po mendoi se (prap)do vjen
Valle aqe shum u merzite,
Te shkoim bashk pse nuk prite
Sa te gjata u ben dy vite!!
Biliona veq nje dite,
Sikur mos t'kishe qen hiqe:(!
Gjithemon per ty,dhe me ty.(shoku im)

E jote-B.

Natyra

lirik
04-06-12, 19:51
Ngushllimet e mia per burrin Mike e nderuar dhe epaharruar

me keqardhje te madhe e dhimbje per ty e burrin tend poashtu mik

e kam marr lajmin per vedkjen e burrit tend Natyre
vertete ndjeshem ke t lajm e dhimbshem e ndjeva

ket lajm - dhe ne gjenet u takofshi me burrin tuaj e mos u merzit i shtrejta ime mike qendro e forte dhe mbaje veten sa te mundesh

E di e mbaj ne mend se Ti sa e sa her me ke thene ne ato kohra se burri yt ka kriza e rreziqe prej smundjes s e zemres ka probleme serioze

sa e s aher me ke thene per te cilin shum he r me ke treguar e me ke thene
thene se ka smundje zemre e kriza e nuk ndjehet mire he r pas here dhe ka probleme
-por un besoj se ti duhet me me kuptue-

se un kam qene i larguar nga ky forum dhe lidhjet kan humbur
-poashtu ne email tendin te kam shkruar disa her dhe i shetsuar kam pyetur qka po ndohe me ty -


dhe te kam pyetur qka po ndodhe me ty -
per se nuk po me shkruan nuk po pergjegjesh -


-dhe ti pra asnjiher nuk me ke kthyer pergjegje -as edhe njiher as edhe hiq -


Nuk e di pra se si e mendon ti e qka dhe si esht e mundur qe un te kem faj -

pse jan kputur lidhjet kursesi jo ne keto vitet e fundit po ashtu unkam pas nje krize teper te madhe problemesh
poashtu -un jam larguar pa deshiren time pra nga ky forum-
qe shum kohe ndersa ti asnjiher nuk je pergjegj ne at email q e me ke dhene ti
-e me thuaj pra ku te dija un se ku je e kah te marr lidhje me ty qe as idene se kisha s eku je
se qka po ndodhe me ty kur ti nuk pergjegjeshe asnjiher
e nuk u pergjegje asnjiher-

-si pra e perse un duhtet te jem fajtor ket nuk mund ta kuptoj -me qka un besoj s e jam i pafajshem -
Se pari nuk ehst ne natyren time un te mos ndjehem per keso rastesh ,as nuk ekam te tille shpirtin-me shum keqardhje po te them se mos u merzit e qofsh vet shendosh

-ALLAHU NE GJENET JU PERPJEKTE E TA QOFTE GAJRETIN -


E VESHTIRE PER TY POR JETA I KA KTO DHIMBJE

AJO QUHET JETE DHE MEGJITHAT VAZHDON

-SHYQYR FMIJT TE VEGJEL NUK I KE JAN RRITE ATA

-MJAFT VESHTIRE TE PASKA NDODHE MJAFT VESHTIRE E KE

POR MBAJU E VAZHDO JETEN -KUJTIMI PER TE NATYRISHT SE DO TE PERCJELL
GJITH JETEN

POR KESHTU ESHT NDERTUAR KJO QE JETE I THONE
KESHTU E NDERTOJ PERENDIA PER NJERIUN

-LINDJE RRITJE VDEKJE ME NE FUND NJE BOTE QE QUHET NJI KALIM URE
E SHKURTE NEPER
TE CILEN TE GJITH DO TE KALOJME SI DISA UDHTAR NEPER NJE URE TE SHKURTE
ME PAK GEZIME E SHUM LOT

TE CAKTUAR NE NJE FAT ME ECE MBI TE SHKURTE NE KALIM


ME PLOT VETMASHTRIME
E MASHTRIME

JETA ESHT ME TEPER ME VUAJTE SE SA KNAQESI KET E KAN DESHMUAR SA E S A BREZA E GJENERATA -


TE LUTEM MOS ME LE FAJTOR NES E KOHA NA I KPUTI LIDHJET PA DASHUR DHE NE RRETHANA KU NUK JEMI FAJTOR


GJITHSESI TI E DIN MIRE POASHTU SE KURRE NE ASNJI MOMENT NUK DO TE KISHA LENE TY ME VUAJTE E PA TU GJETUR PRAN NE KESO RASTESH NE MOMENTE TE VESHTIRA

-JO DHE JO ASNJIHER E DIN TI MIRE KET JAM I BINDUR

-MOS ME LENDO TE LUTEM E MOS ME FAJSO

SE MJAFT KAM DHIMBJE E NDJEHEM NE THYERJE QE JAM PRISHE ME DISA MIQ E MIKE NE MIQSI NE RRETHANA KREJT PA LIDHJE E POASHTU EDHE ME URATEN

-E SE PAKU TI MOS ME THE EDHE TI

-SE NUK KAM FAJ -JO MIKE JAM I PAFAJSHEM -MBAS KPUTJES S E LIDHJEVE
UN AS Q E KAM DITE MA S E K U JE ASNJIHER NDERSA NE KOSOVE NUK E DI SHTEPINE ME ARDHE ME TE PA TI E DIN KET SE UN NUK E DI E DIN VET PRA

E KU TA DI UN S E KAH JE E QKA PO NDODHE

-VETEM E KAM DITE NGA LIDHJET E MAPARSHME NEPER MES FORUMEVE SE JE NE KANADA ANDEJ OQEANIT -

E SI QENKA KJO PRA SI MUND TE SPJEGOHET Q E UN TE JEM FAJTOR
KURSESI JO -SEPSE JO DHE JO

--
GJAT KESAJ KOHE SA KAM MUNGUAR KETU NE FORUM UN NUK KAM QENE FARE KTU

NE FORUM

KA MBI DY VITE Q E NUK ISHA KTU DHE U KTHEVA PAK SA PER TE THENE ASHTU KOT
-POASHTU GJITHMONE HER PAS HERE TE KAM SHKRUAR NE EMEIL

VAZHDIMISHT DUKE TE PYETUR O KU JE E QKA PO NDODHE ME TY - E TI HIQ
KURFAR PERGJEGJE HIQ -

AS EDHE NJE HER QOFTE EDHE NJE HER NUK ME JE PERGJEGJUR -

TI MIRE E DIN SE UN KURR NE JETE TE JETEVE SE KISHA LENE PA ARDHE ME TE PA

- SIDOMOS NE KOSOVE SIKUR TA DIJA KU JE NE KOSOVE E KURE JE ME ADRSE
-POR JO NUK PAJTOHEM TE ME NGARKOHET FAJI NE KET RAST JO

TI SHUM MIRE E DIN QE LIDHJET EU KPUTEN PRANDAJ TE LUTEM MOS ME FAJSO
-SE MJAFT ME FAJSUAN NE JETė FAJET
-TE CILAT SHUM HE R ME NGARKOHESHIN PA FAJ-

natyra
28-07-12, 06:14
"Sa here qe "shi" bjen!

Ne,nder "stinet"e motit
Aty' dhe "lotet" e mi gjen
qe diten kur ike nga kjo bote
nuk flase,dhe as nuk qesh
per enkas-Emrin tend!
ne qdo fjale e them...
sikur diku te je(e pergjigje s'jep)
por qe mos te je!(zemra s'po pranon)
"Sa me shum qe jeta te vret!
qenke dhe me i/e fort...
Te forte i beke dhe te tjeret,ne nje kohe!
kete e kam nga pervoi
pas qdo lendimi..hezitushem vrapoi
E di kur me "thoje" ti je nje malsore
e pakapshme nder te tjera
me pas me buzeqeshe
Me veshtroje me dashuri
"Tani gjitha po i ruaj me mall...(shoku im)
mall dhe "zhgenjim"njekohesisht!
per(ty qe nuk te kam pran)
qe kur ike ne heshtje!(nga kjo bote)
"E me su pam!
sa te gjata me jen bere "ditet"
dhe "vitet" poashtu!
mundohem ti shkurtoi ato
"erresires, t'ia fale.
Me shiqim nga qielli
me te "dhembjen" t'a ndai!
per ato pak vite
Ti kujtoi...ne kalendar
Askush nuk mund e kupton.
Per dhimbjen qe po'me shkatrron!
ata vetem me shohin keshtu
si te var!
por nje gje eshte e vertet
plaget qe pesova ne jet
"n'femiri dhe ne pleqeri"..
per to sherim su gjet!
dhe, gjdokush ka,venin e vet.
Prandaj qofshi te, paharruar
Gjithe juuu...
qe ne jete
me lane te"pikelluar"
"Nen-djal(i mitur)dhe-burr"!
dhe shum (te tjere) te mi!!!
Engjollusha te Perendis...
pushoni ne gjithesi!
Atje keni Parajsen.
me prisniiii
.
.
.

.......autore
natyra........

27/07/2012.

natyra
16-10-12, 19:22
U ben 3 Vite pa me te dashurin/shtrenjtin ton" Kryefamiljarin" Mus/Dembogaj!

http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc6/195685_1638624844_1053355153_n.jpg

Te pikelluar!"
Sot me kete date 16 Tetori/2009/2012
"Dhembja!...shpalos Kujtimet"
Per me te dashurin/shtrenjtin ton
Bab/burr/vjeherr/dhe gjysh!
Kryefamiljarin Musdembogaj!
Si dje dhe sot!..
E sa t'jetoim do te kujtoim
Me dhembje e mall
Ty qe nuk je ne mesin ton
Gjithe familja e madhe.Dembogaj!
......ku do ne Kosov-Diaspor.......
Ne mes te tyre Nipa/Mbesa/e dhandur
Miq dashamir/e shoqeri
cilet te deshten aqe shum
sepse ti kishe ni "zemer te madhe" bujarie
Fjalet jen te pakta,per ti then per Ty.
Por sa do te vogla qe thuhen,kan vler
dhe,sa te tjeret e kuptuan?!
Ia lem kohes te vlersoi
Edhe pse asgje nga "ajo" nuk more
Vetem qka dhe..
Si primare dhe shendetin!
Me ne fund.
dhe,"Jeten"ne nje mosh
"jo shum te shtyr"
Kurr nuk eshte bolle se jetuari
por vdekja nuk pyetka!
shkaktare ishte semundja
qe te preku pa pritur
nje gje le te dihet
se e gjithe pasojat
(e semundjes tende)
Erdhen, si pasoj lufte!
e veqmas ndarsia nga djali!
dhe te afermit tu ne kosove
Ishte von, per intervenim...!
dhe sa me shpejt ike
"per ne boten e amshuar"
pas le dhimbje pa kufi
Le Familjen te "Pikelluar"
E qe nuk je ma ne mesin ton
"Veshtir per ta pranuar!
Por Ty qe te patem
Gjithemon kemi per tu krenuar.

"Te perkushtoi/Familja e "ngusht "Dembogaj/Rugov/Kanad/Kosov!!
Shpirti Yt (fle) ne ZEMRAT tona PERGJITHEMON!

I Paharruar Qofsh..Musa i Jon!:(

..autore
Natyra/Hajla!
(bashkashorte e te ndjerit)

natyra
19-10-12, 00:16
Ju Falinderoi per mesazhet/reputacionet gjithe juve qe jeni ndjer te afert me mua/ne momentin e" Perkujtimit/Dhembje!:(

Ju jam Mirenjohese

Natyra.

natyra
21-10-12, 07:03
Te dua babi!
...asnihere s'do te ndalem qe te dua!..edhe pse nuk je me mua/fizikisht!Je shpirtnisht...sa shum po me mungon prania jote/aqe sa dhe shakat...sepse kishe pas lindur bashk me to,dhe asnihere nuk me merzitshin.apo pse te kisha ngja ty me to!ndoshta me pak?..ndoshta me shum,vetem kam fitua bindjen se si ishte Prindi/ishte fmija...kete po e them nga pervoja.
...por nje gje te kujtoi,shum gjera kam mesua/dhe akoma do mesoi...nga ti/njelloi dhe nga mami...Sepse ju bashk si Prinder na mesuat me kohe se si per tu bere te tille...!!
Sepse te tille ishit dhe vet..O Zot sa tipare te njetja qe kishit..Sa keq qe jeta u"ndau"u ndau ne kohen me te duhur..thon,se Zoti si le bashk 2 te mire..sa e rand jeta per ne si thmi qe nuk te kemi,por me e rand per mamin mbetur pa ty.ne ishim pothuaj te rritur,se kush ne drejtim te vet.te perfshira me ni fjale/shkoll/pun/familje/si gjithe jeta qe don angazhime.

Por te kujtoi se gjitha Zoti na i ka dhan te gjithve...vetem Ty qe s'po te kem mi shijua bashk!:(

Andaj i PAHARRUAR qofsh BABI JON...Pergjithemon JETO ne ZEMRAT tona!!!

Shpirti YT u beft IKON per FAMILJEN tende.AMIN!

Ganja!:frown:
...me mall dhe dashuri te perkujtoim te gjithe.e kesaj radhe po te qtoi dhe 2 numra shtes/Alketen&Mergimin!!

I hope you see "all" of As/nga "Parajsa Jote e Shenjt"...Sepse dhe Ti vet ishe i Shenjt:))))

natyra
25-10-12, 05:33
"Driti"
<<<<<<<<<<<<<
Njerzit e medhenj nuk kan vetem nje jet,
ata vine ne ket jete per tmos vdekur kurr,,
I till ishte edhe babai jone,
Jo vetem te familja e vet
por tek secili qe e ka takuar vetem nje her ne jet!...
Te gjith flasin me mall dhe admirim per Te.
Sepse ishe i te gjithve dhe i mir per q'do kend
...malli krenaria dhe mburrja per Ty "Bab i Dashur"
do te na percjellin gjith jeten...
Qdohere e me shum dhembja per ty
do me gjen dhe me te fort..dhe me bujar...
Sepse me mjafton qe te kisha Ty Bab.
e qe jam ball hapur ku do ne shoqeri/dhe ne rrug.
Falemnderit per gjitha qe na i ke dhurua.
Bardhesia e Shpirtit tend u "beft jehon" per tardhmen Ton.

PUSHO NE PAQE/BABUSH

"Lola"
(rea)
<<<<<<<<<<
Ishte nje dhimdje e madhe qe te humbem,
po aq na I kaplon zemrat krenaria qe te patem.
Krenaria per virtytet dhe vlerat qe ti perfaqesove
...dhe I percolle tek ne.
Ne qdo hap tonin ishe prane nesh.
Ishe shkemb I qendrueshmerise tek I cili gjenim sigurine,
mbeshtetjen dhe forcen per tu perballur me sfidat e jetes.
Dashuria dhe keshillat tua ishin dhe gjithmone do te jene frymezim per ne.
Prania jote shpirterore do te ndjehet perhere permes dashurise dhe mallit qe kemi per ty!
BABI pusho i qete ne paqe
See More

"Mikja"
<<<<<<<<<<<<<<
Emri yt sot eshte i gdhendur ne mermer
bashke me dy data
21.06.1947 ---- 16.10.2009
njera ishte data me e gezuar per ne
E tjetra do jete data me e "pikelluar"

Por ti ti nuk je poshte atij mermeri:
Ti nuk banon atje...
...
Ti banon ne kujtimet e mrekullueshme qe na ke len...
Banon ne optimizmin tend
Ne gezimin qe ke ditur te na dhurosh

Ti jeton ne profumin e luleve qe aq shume i adhuroje...
JEton ne buzeqeshjen qe ke len
ne personat qe ke dashur,
dhe ne lotet e atyre qe te kujtojne,

Ke qene nje baba i mrekullueshem,
Dua qe ta dish kete,
Dua te dish qe ti per ne JETON...
PerGjithemon...NE ZEMRAT TONA...

Krenohem qe te patem.
Te duam Babi3>

..autore
Natyra.[/I]

natyra
25-10-12, 05:42
"Arti"
<<<<<<<<<<<<<<
Une Nuk dua te te qaj babi
Por dua te te ngjai.
dhe nese veq me diqka
Te perkas,me beko dhe nga ajo bote
ashtu si na bekoje dhe nga kjo
E qe na thoje te dy djemve
Zoti ju shpetoft nga gjithe e keqja
kurse vajzav ju thoje
Zoti ju qoft ne njerez te mire
per ne der te huaj
dhe ne me perkushtim do i ruajm
Gjitha fjalet dhe keshillat tua
qdohere do krenohem
qe te patem babush te mire.
Dhe te dashur
shpirti yt u beft drite
Dhe Ikon per Ne.

PAQE

"Besa"
<<<<<<<<<<<<<<<

Fjalet jan te pakta per ti then per ty babush
por mungesa jote ashte e madhe ne zemren ton..
Sepse t'kishim ni bab te mire...
Te dashur dhe te sinqert,
Ti kishe ni ZEMER te MADHE dhe te HAPUR
per te gjithe..jo veq per ne...
Me te cilat krenohem qdohere...
dhe i ruaj me mall per Ty.
I shtrenjti dhe i dashur i jon babush...
sa mall qe kam me tputh ato faqe.
sikur te qmallesha dhe nihere me Ty.
Bota do ishte e imja.
Do Te Dua pergithmon Babi♥

Shpirti YT u Beft Drite...Amin!


...autore
Natyra.

natyra
24-09-13, 03:01
21.Shtatori
...dite e par-vjeshte!
dikush me tha,

Se,ditelindjen ke"Sot.

..me habi degjova zerin,
e rrotull po veshtroja
"per dhuraten e ditelindjes"
po e pres nga dora jote
"Syt mbylla per nje qast,
e luta qillin per tu hap
Te ta shofe fytyren tende
atje larte ne mes te reve
(por nuk te pash)
dhe,me pas e kuptova
qe ishte imagjinat!
E zhgenjyer me fatin
(per ty qe ste kam)
...kjo jeta vrastare,
pse kaqe keq na ndau..!!

gjithemon do te kujton
"E Jote.../Natyra!

natyra
25-09-13, 23:25
_Ishte Nipi.
lulet qe m'dhuroi
ai hapi krahet...
dhe me perqafoi
ne dor mbante lulet
dhurat per ditelindje
me tha,shum urime
per ty gjyshja ime

me perqafonin dhe mbesat

madje,vajzat,djemt,e dhenderrit
qe te gjithe nje zeri

me thon gjyshe jona
me ty do i ndajm,edhe vitet tona
gjithemon tna kesh pran
se shum na te doim
nga zemer te uroim
shendet dhe harmoni
ishin keto fjalet magjike...
qe prekshin ne shpirt!

por gjithnje mendjen mbaja
mu tek-(shoku im)!
lotet po i gerllit(ashtu ne msheftesi)
prap e pakuptimt
"Jeta"..pa ty!Musai im.

e jote-Natyra.

natyra
08-12-13, 18:32
Meditim...
~~~~~~
Permes valve telit-fjalet ti percjell!
permes cicerimavezogjesh,mallin e kendjell

mu per mesin e tyre
Mir mengjesi te them
nuk e di a zeri nga large a po te vjen?
nuk e di kete "dhimbje" nga afer a po e ndjen
por me shum e di,se shpirti atje te flen
atje ku doje vet,ku me gojen tende e le amanet
edhe sa do shkoin qe te jam pa ty?
kete vetem zoti e din.
por une s'do pushoi te te dua
gjithenji............shoku im!


Ti Vendlindja ime
``````````````
Djep im i lashte

sa shum qe te dua

sa here per ty vargun ligjeroja
malli supet mi ka renduar
nga inati pse large nga ti jetoi
e kujt valle ti drejtohem
per mallin t'ia defrei

a po tu qasem yjeve
a valeve ne det
per qiltersin e tende
qe askund ne bote s'gjej!
sa here me ty u zgjoja
gjithenje te bekoja
si thmin qe beko "Nena"
e kur kohe e lige,
Nga ti mi ndau endrrat!
Jo nuk ishte enderr,por ishte debim
"barbarisht" u ndoqa mu nga vendi im!
fjalet s'kan te sosur,jo as mbarim
zemer e plagosur large ne perendim

sikur ndegjoi zera
zera qe pershperisnin

eja me thon ke na

se atje nuk shef diellin
qdo gje e pakuptimt
ketu,ne perendim
bi ne gjum dhe zgjohem
nen qiellin e zymt

hape dritaren e erresires
henes i drejtohemme fjalet e meshires

shko ke vendi im
ma sjell nje grushte dhe,
aromen e vendlindjes/rugoves
dua t'ia ndjej
Andaj,jetofsh gjate
Vendlindja ime e lashte!
Prap ne Ty u ktheft jeta..
Per-Nenat malsore
Gjithemon perkundeshin djepa
lirin si ne ty
Askund nuk gjeta!

...autore

HajlaRugovase-Autoktone....

Ylli-1
09-12-13, 07:47
Te pergezoj per poezite e tua. Vertete te dhembshme.

natyra
11-12-13, 17:13
Pergezime paqe ne jeten dhe ne familjen tende,o mik.Te pershendes...

Natyra.

natyra
03-01-14, 02:49
"dikush qan dikush feston
dikush vuan dikush gezon
por eshte nje gje qe te gjithe
duhet ta perjetoim,vdekjen"!
. .
"Jeta dhe Vdekja!!
"Per ju qe iket nga ne"
U bet shum...u bet!!!
qe iket nga ne,e nga kjo bote!
nuk e di valle'se q'po ndodhe?
vetem di se, "Jeta dhe Vdekja!!
"qenkan shum afer njera me tjetren..
.
"Nuk e di se si keni ardhur ne kete jete?
por di qe iket shum shpejt!!!
nuk e di as ku keni shkuar
nuk e di,se perse duhet shkoni
shkoim njekohesisht,
.. ne ni tjeter bote"???

..Valle,perse u dashka
te vim ne jete,
me pas te shkoim...
te lem pas," dhimbje e lote"
ne kemi lindur te jetoim
por jo te vdesim.

"Ne e donim jeten..
Si toka qe don diellin
Si nata qe don henen
E si yjet qe duan qiellin....

"Qe pa to sdo kishte jete.
perse dhe ne te mos jetoim bashk me to
qeshte ky fate i lige
qe mbarte mallkim
"Mbi korriz te njerzimit.

...Qesht kjo jete e pakuptimt,
edhe ato pak gezime qe na fale
na i huazon me dhembjen...
"duke na i thyer zemrat
per njerzit qe na i merr
ne kohe e pa kohe
"Te ri e te vjeter...
"dhe asnihere pergjigje nuk gjetem?!
per kete te mallkuar vdekjen"!
. .

"dikush qan dikush feston
dikush vuan dikush gezon
por eshte nje gje qe te gjithe
duhet ta perjetoim,vdekjen"!

autore/"Natyra Rugovase".
DARDANE!