PDA

View Full Version : Swaziland


Fshatari
08-04-10, 14:37
Nga Express mė 08.04.2010 nė ora 15:11
Lideri i AKR-sė, Behgjet Pacolli, paralajmėroi sot se shteti afrikan - Swaizland do ta njohė, sė shpejti, Republikėn e Kosovėn.
Nota verbale e njohjes nga Swaziland do tė arrijė nė Kosovė, tė hėnėn, i ka thėnė Pacollit, ministri i Jashtėm i kėtij vendi, Lutfo Dlamini.
Nė njė konferencė pėr gazetarė, Pacolli tha se kjo njohje vjen pas shume takimeve qė ai ka pasur me ministrin e Jashtėm tė kėtij shteti dhe shumė personalitete tė tjera tė Mbretėrisė sė Swazilandit.
Ai ka kritikuar Ministrinė e Punėve tė Jashtme pėr mungesė e strategjisė pėr lobim, duke vlerėsuar ngecje nė procesin e njohjes, pasi qė kėtė vit vendi ėshtė njohur nga vetėm njė shtet.
Presidenti i AKR-sė e tregoi letrėn para gazetarėve pėr njohje edhe nga Guinea e Re.
AKR kishte paralajmėruar kėtė njohje nė muajin dhjetor, pasi kishte pranuar njė letėr zyrtare ku thuhej se edhe Ministri i Jashtėm i Kosovės ėshtė njoftuar pėr kėtė njohje qė i vjen Kosovės.
Pacolli kėrkoi pėrgjegjėsi nga Ministria e Jashtme e Kosovės pėr kėtė njohje, ai kėrkoi sqarime pėr mosveprim dhe mos krijim tė marrėdhėnieve diplomatike me kėtė Shtet.
Pacolli, po ashtu tha se asnjėherė nuk ka ndalur fushatėn e tij tė lobimit duke deklaruar se e ka intensifikuar kėtė fushatė, veēanėrisht nė Afrikė dhe se sė shpejti do ta njohin Kosovėn edhe tri vende tė tjera.
Pacolli vlerėsoi se do tė mund tė tregonte me kompetencė tė plotė se cilat janė kėto vende, por pėr hir tė korrektėsisė, publikimi do tė bėhet nė momentin e njohjes sė Kosovės nga kėto shtete.
AKR, pėrmes liderit tė saj, Behgjet Pacolli do tė vazhdojė edhe mė tuje fushatėn e lobimit, duke intensifikuar edhe mė shumė vizitat e tij nėpėr vende tė ndryshme qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn.
Swaziland ėshtė njė shtet i vogėl jugafrikan, jo mė shumė se 200 kilometra nė veri dhe 130 kilometra nė perėndim. Sipas statistikave tė vitit 2009, ky shtet ka afro 1.2 milionė banorė.
_________________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/28292/C4/C13/
_________________
Thnk's Swaziland!

roadrunner
08-04-10, 15:03
A e ka njohur, apo do ta njohin

GjIlAnAsI_cSi
08-04-10, 17:24
Begja po thot po ama skenderi vogel spo e pranon..

Oqeani
08-04-10, 17:29
Begja po thot po ama skenderi vogel spo e pranon..

Nuk e pranon ky se e din se nje shtet i vogel nuk lidhe shume pune - sepse vet ai eshte i vogel !!!
Mos po e pranon Rusija, Kina dhe India - e besj se edhe Skenda thot - ani - edhe une po i pranoj ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

gjini
08-04-10, 19:45
Jemi mesue ne me i dhan gajret vetes dhe ska problem edhe nese nuk na njef.
Na jemi ba krejt gjakovare fjalet e medha e punet qysh te vijn.

premium
08-04-10, 22:12
Swaziland per her te parė po ndi se paska shtet ,,
ani mir , hejėr bofshin se na paskan njof...
ja kthefshim pėr t;mir..
tė pijnė nga njė makiato nė hesapin time :smile:

Marco
09-04-10, 00:08
Swaziland per her te parė po ndi se paska shtet ,,
ani mir , hejėr bofshin se na paskan njof...
ja kthefshim pėr t;mir..
tė pijnė nga njė makiato nė hesapin time :smile:

Mir e ki ti, po mos harro qysh e pat emnin qiky shtet qe ti tregojm edhe na qe po e njohum si shtet :wink:
Makiaton mundesisht me Shkumė ....!

Fshatari
09-04-10, 09:59
A e ka njohur, apo do ta njohin
Cili variant te shqeteson me teper ty ?

Guri i madh
09-04-10, 10:05
po mos te ishin do kneta e moqale me na njoft sa per qeverin e kosoves patem me uuu bae hoor

roadrunner
09-04-10, 10:05
Ai qe thote do ta njohin, edhe ky varianti qe thote e ka njoht, jo po dashta me than se ka me njoht frik :biggrin: kane dallim, se mundet me i ra pishman. E neve spo na vyjn tash me i ra pishman, e as ajo "do ta", se "do ta" mundet te behet pernjeher "s'do ta" se jeremiqi nuk po flen, e Skendes duhet Aga Behxhet me ja kry punenCili variant te shqeteson me teper ty ?

Prishtina-racing
09-04-10, 10:59
Kafe e qaj qet SKENDER BLINI se deri ne vitin 1998 ka qit qaj sa per info Qajtorja BLINI qe besoj shumica e prishtinalive e din osht e SKENDER HYSENIT perndryshe e SKENDER BLINIT e spo ka koh i shkreti me u merr me krejt kto sene e behgjetin e kem ma te gjall per ksi sene edhe IDE E MIR ISH KON me jau ndrru venin pak SKENDES me BEGJEN.:DSwaziland per her te parė po ndi se paska shtet ,,
ani mir , hejėr bofshin se na paskan njof...
ja kthefshim pėr t;mir..
tė pijnė nga njė makiato nė hesapin time :smile:

Lapsi
10-04-10, 10:28
Kafe e qaj qet SKENDER BLINI se deri ne vitin 1998 ka qit qaj sa per info Qajtorja BLINI qe besoj shumica e prishtinalive e din osht e SKENDER HYSENIT perndryshe e SKENDER BLINIT e spo ka koh i shkreti me u merr me krejt kto sene e behgjetin e kem ma te gjall per ksi sene edhe IDE E MIR ISH KON me jau ndrru venin pak SKENDES me BEGJEN.:Dpo cka pritni mo

roadrunner
10-04-10, 10:31
Qu qitma ni qaj se Skenda paska fjet hahahha....e po te festojm kete njohje ende te panjohur hahahahpo cka pritni mo

Lapsi
10-04-10, 10:58
Qu qitma ni qaj se Skenda paska fjet hahahha....e po te festojm kete njohje ende te panjohur hahahahja menjehere, caj me limon

roadrunner
10-04-10, 11:02
Eh sa djal i mire se je, tash une te qes ty nje edhe po festojme Gezuar!!!ja menjehere, caj me limon

Lapsi
10-04-10, 11:06
Eh sa djal i mire se je, tash une te qes ty nje edhe po festojme Gezuar!!!hajt gezuar http://cokollata.com/forumi/Smileys/default/index.php.gif (javascript:void(0);)

halla e madhe
10-04-10, 11:16
..a jemi gati allahile ti plotesojme 100 a jo?...Hashe persheshi ia dhene fjale te forta para dy viteve...:biggrin:

Lapsi
10-04-10, 11:19
..a jemi gati allahile ti plotesojme 100 a jo?...Hashe persheshi ia dhene fjale te forta para dy viteve...:biggrin:ska nevoje te behen 100, per momentin na duhen 99

Fshatari
13-04-10, 14:27
Zyrtarizohet njohja e Republikes se Kosoves nga Suaziland:

_______________________________

MPJ: Suazilandi njohu Kosovėn
Ministria e Jashtme nė Prishtinė njoftoi se ambasada e Kosovės nė Londėr ka marrė sot njė note verbale nga ambasada e Suazilandit nė Kuvajt ku thuhet se Suazilandi e ka njohur Kosovėn.
Nė notė thuhet se Ministria e Punėve tė Jashtme e Suazilandit i njofton misioneve veta diplomatike, se “Mbretėria e Suazilandit ka bėrė njohjen formale tė Republikės sė Kosovės”.
Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės, pėrmes kanaleve diplomatike ėshtė nė kontakt me autoritetet e Swazilandit pėr formalizimin e plotė tė njohjes.
_________________________________
http://www.evropaelire.org/archive/news/20100413/704/704.html?id=2010916

roadrunner
13-04-10, 14:47
hajde gezuar, pije nje prej meje :tongue:


http://acorkabove.com/images/most-expensive-wine-1.jpg


Zyrtarizohet njohja e Republikes se Kosoves nga Suaziland:

_______________________________

MPJ: Suazilandi njohu Kosovėn
Ministria e Jashtme nė Prishtinė njoftoi se ambasada e Kosovės nė Londėr ka marrė sot njė note verbale nga ambasada e Suazilandit nė Kuvajt ku thuhet se Suazilandi e ka njohur Kosovėn.
Nė notė thuhet se Ministria e Punėve tė Jashtme e Suazilandit i njofton misioneve veta diplomatike, se “Mbretėria e Suazilandit ka bėrė njohjen formale tė Republikės sė Kosovės”.
Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės, pėrmes kanaleve diplomatike ėshtė nė kontakt me autoritetet e Swazilandit pėr formalizimin e plotė tė njohjes.
_________________________________
http://www.evropaelire.org/archive/news/20100413/704/704.html?id=2010916

Prishtina-racing
13-04-10, 14:48
Qysh para 1 jave e kemi dit :d

Lapsi
13-04-10, 14:49
hajt perhajr

Prishtina-racing
13-04-10, 15:06
HAJR paq flm :P

Lapsi
13-04-10, 15:58
HAJR paq flm :Plere hajr paq po jep ndonje kafe