PDA

View Full Version : Restoranti i kuzhinierit shqiptar Rene Rexhepi, mė i miri nė botė


Dilaver
27-04-10, 23:37
Restoranti i kuzhinierit shqiptar Rene Rexhepi, mė i miri nė botė

Restoranti i shqiptarit nga Maqedonia Rene Rexhepi, ėshtė shpallur si mė i miri nė botė, shkruan “Gardian”, duke iu referuar listės mė tė re qė ēdo vit e pėrgatit revista prestigjioze e shquar dhe e specializuar britanike “Restorant”.
Restoranti i Rexhepit “Noma” ndodhet nė Danimarkė, dhe nė tė, ky gastronom i talentuar, i cili ėshtė edhe gjellėbėrėsi kryesor, pėrgatitė vetėm ushqime tė vendeve nordike.
Pėr Rene Rexhepin thuhet se ėshtė gjellėbėrės i talentuar i cili din tė pėrgatit “ēudira tė vėrteta” duke bėrė ushqime nga bimėt e egra, lulet dhe gjethet me shije tė hidhur tė cilat servilen me fryte tė freskėta deti.
Rexhepi babain e ka shqiptar nga Maqedonia, kurse nėnėn daneze.
Vendi i parė i restorantit tė tij “Noma” ėshtė zgjidhur nė konkurrencė tė fortė nė mesin e shumė restoranteve nė botė, ndėr tė cilat edhe “El Buli” spanjoll, qė mė herėt katėr vite me radhė ishte zgjedhur vendi mė i mirė pėr ushqim.
http://www.botasot.info/reklama/zmNoma-005.jpg (http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/apr/26/rene-redzepi-noma-best-restaurant)


Bota sot

SANTANA-29
27-04-10, 23:53
Po ai eshte shtetas i Danimarkes asund nuk shkruan se ka prejardhje shqiptar,edhe nuk eshte Restoran shqiptar,

E Korigoj veten ketu shkruan se preardhje shqiptare.
Redzepis «Noma» lag im Vorjahr auf Platz 3 der Liste, hinter Adrią und dem britischen Molekularkoch Heston Blumenthal (jetzt 3.). Der Däne, dessen Vater aus Albanien stammt, erkochte sich den Ruf als Bester der skandinavischen Avantgardeküche mit der Entdeckung regionaler und lokaler Zutaten.

Marco
28-04-10, 00:27
Po ai eshte shtetas i Danimarkes asund nuk shkruan se ka prejardhje shqiptar,edhe nuk eshte Restoran shqiptar,

E Korigoj veten ketu shkruan se preardhje shqiptare.
Redzepis «Noma» lag im Vorjahr auf Platz 3 der Liste, hinter Adrią und dem britischen Molekularkoch Heston Blumenthal (jetzt 3.). Der Däne, dessen Vater aus Albanien stammt, erkochte sich den Ruf als Bester der skandinavischen Avantgardeküche mit der Entdeckung regionaler und lokaler Zutaten.

sja ke hup vleren se hale i shenon mbiemri Macedonisht, Redzepi,

Nje tem e till para disa muajve kur Noma ishte e renditur ne vendin e 3_tė
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27971

emine
28-04-10, 15:48
a oshte i martune ky tipi:biggrin:

Oqeani
28-04-10, 15:51
a oshte i martune ky tipi:biggrin:

Jo jo , nuk kishte pasur kohe ... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

Prishtina-racing
28-04-10, 19:45
boll e zoja koka hahahaha

Marco
03-05-10, 13:53
I martun me Nadine Redzepi, po femen nuk ka oficialisht ...!

Makresh
03-05-10, 17:15
Hallall..... ushqimin ?