PDA

View Full Version : Angel(Engulli)


emine
09-05-10, 09:18
Engjulli!!!
Na ishte njeher nje femije qe kishte ardhe koha te lindte,Dhe e pyet Zotin:Ti me thua mua se po me dergone ne Toke,po si mundem une atje te jetoi,kure do jem i vogel dhe i pafuqishem?
Zoti i pergjigjet:prej te gjithe atyre Engjujve ne toke,do te gjej dhe per ty nje Engjull,qe do te kujdeset per ty.Femija fillone prep ta pyes :ketu ne qiell nuke me duhet asgje te bej pos te qesh dhe te kendoi,,,,,?!
Zoti i pergjigjet serish:Engjulli yte do te bej te kendoje e qesh cdo dite,dhe ti do ta shijosh dashurine e egngjullit tend ne cdo qast---
Femija fillone te pyeas prap Zotin:Dhe si do arrije ti kuptoi njerzit kure nuk e di gjuhen e tyre ...
Zoti pergjigjet:Nga engjulli yte do degjosh dhe do mesosh fjalet me te ebla te asaj Bote,dhe me kujdes dhe durim Engjulli yte do te mesoi ty te flasesh......
Dhe cfare do te bej nese dua te flas me ty Zoti(pyet femija serisht)Zoti i pergjigjet:Engjulli yte do ti bashkoi duarte tua ,dhe do te mesoje si te lutesh,,,,
Zot kam degju se ne toke ka njerz te keqinje(pyet prap femija)dhe kush do me mbroje nga ket njerz te kqinje???
(Zoti i thote)Engjulli yte do te mbroje,edhe nese jeta e tije rrezikohet,engjulli yte do jape jeten per ty qe te mbroje nga cdo e keqe ....
Femija:pore une do jem gjithmone i merziture se nuke do te shofe ty kurre me?
Zoti: engjulli yte do flas me ty per mua,dhe do ta tregoi rrugen ,dhe ti do jesh gjithmone i mireseardhune cdoher
Femija: Ne kto momente ne qiell eshte paqe,po femija po degjonte zerat cdo here e me shume nga toka,,dhe e pyet per te fundit here Zotin:

Zot i dashur para se te le ty me trego emrin e Engjullit tim;emri i engjullit me eshte i rendsishem????
Zoti i pergjigjet: TI do ta therrases Nene!!!


Sote ne Gjermani Festohet dita e Nenes,,,ju uroi gjithe Nenav diten e tyre,po ashtu Nenav qe gjinden ne forumin Dardan,qe mundi dhe dashuria juaje te jete e mirenjohur dhe te ktheht ngrohte nga femijet tuaj,,,,,,

emine
09-05-10, 09:33
Engjulli!!!
Na ishte njeher nje femije qe kishte ardhe koha te lindte,Dhe e pyet Zotin:Ti me thua mua se po me dergone ne Toke,po si mundem une atje te jetoi,kure do jem i vogel dhe i pafuqishem?
Zoti i pergjigjet:prej te gjithe atyre Engjujve ne toke,do te gjej dhe per ty nje Engjull,qe do te kujdeset per ty.Femija fillone prep ta pyes :ketu ne qiell nuke me duhet asgje te bej pos te qesh dhe te kendoi,,,,,?!
Zoti i pergjigjet serish:Engjulli yte do te bej te kendoje e qesh cdo dite,dhe ti do ta shijosh dashurine e egngjullit tend ne cdo qast---
Femija fillone te pyeas prap Zotin:Dhe si do arrije ti kuptoi njerzit kure nuk e di gjuhen e tyre ...
Zoti pergjigjet:Nga engjulli yte do degjosh dhe do mesosh fjalet me te ebla te asaj Bote,dhe me kujdes dhe durim Engjulli yte do te mesoi ty te flasesh......
Dhe cfare do te bej nese dua te flas me ty Zoti(pyet femija serisht)Zoti i pergjigjet:Engjulli yte do ti bashkoi duarte tua ,dhe do te mesoje si te lutesh,,,,
Zot kam degju se ne toke ka njerz te keqinje(pyet prap femija)dhe kush do me mbroje nga ket njerz te kqinje???
(Zoti i thote)Engjulli yte do te mbroje,edhe nese jeta e tije rrezikohet,engjulli yte do jape jeten per ty qe te mbroje nga cdo e keqe ....
Femija:pore une do jem gjithmone i merziture se nuke do te shofe ty kurre me?
Zoti: engjulli yte do flas me ty per mua,dhe do ta tregoi rrugen ,dhe ti do jesh gjithmone i mireseardhune cdoher
Femija: Ne kto momente ne qiell eshte paqe,po femija po degjonte zerat cdo here e me shume nga toka,,dhe e pyet per te fundit here Zotin:

Zot i dashur para se te le ty me trego emrin e Engjullit tim;emri i engjullit me eshte i rendsishem????
Zoti i pergjigjet: TI do ta therrases Nene!!!


Sote Festohet dita e Nenes,,,ju uroi gjithe Nenav diten e tyre,po ashtu Nenav qe gjinden ne forumin Dardan,qe mundi dhe dashuria juaje te jete e mirenjohur dhe te ktheht ngrohte nga femijet tuaj,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

GURI SYLAJ
12-05-10, 07:53
Emine!
Une nuk dij ku e ke marre kete shkrim dhe as qe po me intereson!
Une nuk erdha me ju uru diten e Nenave.
Une erdhe vetem me ju falenderu sepse me dhat rastin te lexoj dicka madheshtore!
Per Nenen mund te shkruhen mija e mija faqe por edhe me pak rreshta ,si Ju ,mund te ngritet ne piedestalin me te lart ,te cilin edhe e meriton ,Emri NENE .
Te falenderoj shume pere keta pak rreshta qe per mua ,sinqerisht ,jan nje jete e tere!!

sherri
14-05-10, 00:57
"Engjujt nuk jetojn ne toke"!?

kqAELTv5O_8

emine
14-05-10, 07:47
Emine!
Une nuk dij ku e ke marre kete shkrim dhe as qe po me intereson!
Une nuk erdha me ju uru diten e Nenave.
Une erdhe vetem me ju falenderu sepse me dhat rastin te lexoj dicka madheshtore!
Per Nenen mund te shkruhen mija e mija faqe por edhe me pak rreshta ,si Ju ,mund te ngritet ne piedestalin me te lart ,te cilin edhe e meriton ,Emri NENE .
Te falenderoj shume pere keta pak rreshta qe per mua ,sinqerisht ,jan nje jete e tere!!

te gjuhet e hueja e kam postu gjermanisht para dy vitesh,
Der Engel!e solla ketu me shpres se do ju pelqej antareve te Fd,me vje dhe mua mire qe u ka pelqy ,,,,nuke mjaftojne kurre te shkruhen gjana te bukura per Nenen,,,,,qofsh me nder e lavdi i nderuari Guri,kam rrespekt te veqant ndaj jush!

panta_rhei
14-05-10, 10:52
Kindergarten geschichten!