PDA

View Full Version : Somalia ka njohur Republikėn e Kosovės.


gazi-de
19-05-10, 20:07
Republika e Somalisė ėshtė vendi i 69-tė qė e ka njohur sot me 19 maj, zyrtarisht Republikėn e Kosovės, thuhet nė komunikatėn e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės. ...


Me njė notė diplomatike drejtuar Ministrisė sė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, pėrkatėsisht postuar Ministrit Hyseni, i cili gjendet nė Nju- Jork, Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Somalisė konfirmon vendimin e Qeverisė sė kėtij vendi pėr njohjen e Kosovės shtet tė pavarur dhe sovran. Mė tej nė notėn diplomatike thuhet se vendimi ėshtė marrė nė bazė tė kėrkesės zyrtare pėr njohje tė nėnshkruar nga Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu.
Po ashtu nė notė thuhet se Qeveria e Somalisė ėshtė e vetėdijshme pėr kontributin vital qė Republika e Kosovės ka dhėnė pėr stabilitetin dhe koekzistencėn paqėsore nė Ballkan.

Lapsi
20-05-10, 10:06
sidoqoft duhet te intensifikohet diplomacia Kosovare

Prishtina-racing
20-05-10, 11:14
Hajdee urime urimee tkishin mu bo ma shpejt 100

Gentiani
22-05-10, 15:56
pur hajr, pur hajr :tongue:

a qitash i duhet tu Kosoves, ti vendos mardhenjet diplomatike edhe ti dergoj 4-5 skafa plot me Piraten of Somalia edhe gjuajuni tankerave.

Shtet shume i forte edhe me peshe te madhe nderkumbtare me te ngjoft Sumalija.

Hajdede
22-05-10, 17:32
pur hajr, pur hajr :tongue:

a qitash i duhet tu Kosoves, ti vendos mardhenjet diplomatike edhe ti dergoj 4-5 skafa plot me Piraten of Somalia edhe gjuajuni tankerave.

Shtet shume i forte edhe me peshe te madhe nderkumbtare me te ngjoft Sumalija.


Mire pse na njohen.

Keq pse eshte nje shtet se eshte i atille; me probleme te medha perbrenda mureve te shtetit Somali - i pa kredibilitet ne arenen nderkombetare.


Lapsi, ketu nuk kishe te drejte, secili le ta shprehe ate qe mendon.

rri urt se ske lidhje ne diplomaci

Lapsi
23-05-10, 00:47
Mire pse na njohen.

Keq pse eshte nje shtet se eshte i atille; me probleme te medha perbrenda mureve te shtetit Somali - i pa kredibilitet ne arenen nderkombetare.


Lapsi, ketu nuk kishe te drejte, secili le ta shprehe ate qe mendon.cdo shtet qe eshte anetare e OKB-se ka kredibilitet

Kercovari
23-05-10, 08:55
Ska Shtet qe ska probleme,bile edhe ato me demokartike dhe ekonomikisht te zhvilluara,prandaj,me Somaline nuk duhet te kenaqemi pse ka probleme po te shprehni mirenjohje qe u ka njohur si Shtet.Per qudi,nga ku mesoj shqiptari qe tollovit qe i i shkakton ne barke speicialiteti grosha(fasulja) pasuli qe te kuptoni me mire, e kam fjalen per gazrat qe krijon ne stomak me nje shtytje ose shterngim per te abortuar ose zbrazur(te pordhni si edhe e keni zanat)edhe mbi kokat e atyre qe u kann shtri doren e miqesise per te u hjekur qafe gjelatin shekullore serbin,dhe per kete gjest human dhe njerzore zgjidhni ndonje fjale miradie,nje dashuri dhe respekt per popullin somalez qe vuan edhe sot nga rrebelet te ngjashem si ato te „arkanit dhe paramilataret e tij“qe rrebeluan dhe dhunuan popullin shqiptare,(juve o pordhemedhenj),dhe cdo pellembe te Kosoves.
Somalia si e tille,me 630 mije km.katrore dhe afer 12 milion banore,nuk ka meritu (pordhagroshesit) te nenvlersojne ate ne vend te shprehin flm-im me te thelle dhe te sinqerte.

schütze
24-05-10, 11:56
Ska Shtet qe ska probleme,bile edhe ato me demokartike dhe ekonomikisht te zhvilluara,prandaj,me Somaline nuk duhet te kenaqemi pse ka probleme po te shprehni mirenjohje qe u ka njohur si Shtet.Per qudi,nga ku mesoj shqiptari qe tollovit qe i i shkakton ne barke speicialiteti grosha(fasulja) pasuli qe te kuptoni me mire, e kam fjalen per gazrat qe krijon ne stomak me nje shtytje ose shterngim per te abortuar ose zbrazur(te pordhni si edhe e keni zanat)edhe mbi kokat e atyre qe u kann shtri doren e miqesise per te u hjekur qafe gjelatin shekullore serbin,dhe per kete gjest human dhe njerzore zgjidhni ndonje fjale miradie,nje dashuri dhe respekt per popullin somalez qe vuan edhe sot nga rrebelet te ngjashem si ato te „arkanit dhe paramilataret e tij“qe rrebeluan dhe dhunuan popullin shqiptare,(juve o pordhemedhenj),dhe cdo pellembe te Kosoves.
Somalia si e tille,me 630 mije km.katrore dhe afer 12 milion banore,nuk ka meritu (pordhagroshesit) te nenvlersojne ate ne vend te shprehin flm-im me te thelle dhe te sinqerte.

nuk kam qka ti shtoj kti shkrimi, veq desha ta rikujtoj i nderuar, lexo ne tema te ndryshme se sa e dojm veten ton,edhe qka flasim per vetveten, e spo flasim per Somalezet,nuk asht per qudi

Makresh
24-05-10, 16:42
Ncuk, ahahaha ti Lapsi gabim e ke sa tankerat e kidnapuar te pirateve somalez.

hajde de , e pse be e njohen, qita nuk po mundem ta kuptoj as une ? :biggrin:

Se kosova eshte shtet Piratesh gjithashtu :biggrin:

Gentiani
25-05-10, 10:28
Se kosova eshte shtet Piratesh gjithashtu :biggrin:


Gabim e ke, se tu Kosova eshte ku hejnat e vjedhin shtepine e vehte, ndersa sumalezet piratojne tankera te huaj, edhe ata hejna ama nuk vjedhin te shtepija vehte sikur qita sumalezet e tu Kosoves :tongue:

Makresh
25-05-10, 10:57
Gabim e ke, se tu Kosova eshte ku hejnat e vjedhin shtepine e vehte, ndersa sumalezet piratojne tankera te huaj, edhe ata hejna ama nuk vjedhin te shtepija vehte sikur qita sumalezet e tu Kosoves :tongue:

Jan te njejtes deg, te spec'ializuar ne dy nen-dega tjera ahahahha

Lapsi
25-05-10, 13:13
sa keq kur ne gjak ka totalitarizem sa iu perket marredhenieve nderkombetare