PDA

View Full Version : A mund te quhet Grua..Nje femer e martuar pa Virgjinitet..?


Afrimi_17
22-05-10, 11:19
A mund te quhet grua nje femer e cila martohet por me par ka humbur virgjinitetin me nje tjeter person...?Flm

Elina
22-05-10, 12:34
A mund te quhet grua nje femer e cila martohet por me par ka humbur virgjinitetin me nje tjeter person...?Flm


Po,bile me plot kuptimin e fjales! :tongue:

elvio
22-05-10, 12:47
nderkohe qe martohet quhet grua-pasi me pare ka qene zonjushe

kjo puna e virgjerise ka shume debat

pak rendesi ka ajo kur ka humb virgjerine

para apo naten e marteses,me ate qe martohet apo me dike tjeter

por grua quhet ate nate edhe me pas sepse martesa eshte kufiri i asaj qe quhej vajzeri

Hajdede
22-05-10, 15:32
A mund te quhet grua nje femer e cila martohet por me par ka humbur virgjinitetin me nje tjeter person...?Flm

Nese themi "femer", kuptohet se behet fjale per nje grua apo vajze, kafshe femer, me tipare te dallueshme nga mashkulli njeri ose kafshe etj., qe posedojne mundesine te lindin apo te bejne veze. Pra, ne kete kontekst, me fjalen femer nuk dallojme gruan nga vajza. Pula dhe gjeli preferojne bashkejetese.

Gra u thone atyre te martuarave dhe vejushave (qe kane kryer marredhenie seksuale). Ne te njejten kategori hyjne po ashtu edhe ato te cilat jetojne ose kane jetuar ne bashkejetese.

Vajza u thone atyre te pamartuarave dhe te fejuarave (qe s'kane kryer marredhenie seksuale) - deri ne moshen 40 vjecare, atehere u thuhet gra, megjithese kurre s'kane bere dashuri me nje mashkull. P.sh. Nene Tereza.

Dallandyshja_718
22-05-10, 15:48
A mund te quhet grua nje femer e cila martohet por me par ka humbur virgjinitetin me nje tjeter person...?Flm

Afrim, a e kupton Ti fjalen virgjinitet? Po fjalen grua a e kupton? Fjala femer 'do t'thot?
N'mene time boll e kthjellt jam, :biggrin: U mundova ne 'do mnyre me e lexua e "xhgoglit" kete pyetjen tan'e e sen' nuk mora vesh...:confused:

Une per vehte jam grua burrit, neser me m'lane burri, large kjoft, ka thua se jam...:confused:

P.S. E paske kapercye fazen e nusnise...amanet mos ashtu se t'u jet hatri:biggrin: :biggrin:

Afrimi_17
22-05-10, 16:37
OJ Dallendyshe une nuk e kam cekur ne at aspekt qe QKa quajm gru ..nuse ..vajz a ku ta di une.Une kam menduar se a mund te quhet nje fmer pa virgjinitet grua.A i ka te gjitha tiparet e nje Gru per familje per burr ..per fmi..per shoqrin..Edhe ne aspektin fetar human e kejt.!flm

Hajdede
22-05-10, 17:09
OJ Dallendyshe une nuk e kam cekur ne at aspekt qe QKa quajm gru ..nuse ..vajz a ku ta di une.Une kam menduar se a mund te quhet nje fmer pa virgjinitet grua.A i ka te gjitha tiparet e nje Gru per familje per burr ..per fmi..per shoqrin..Edhe ne aspektin fetar human e kejt.!flm1. Ajo mund ta kete dashur aq shume, saqe t'ia kete besuar atij dhe jeten e le me virgjerine. Vajze e re e edhe e tradhtuar. Tani, si mendon, a duhet te lihet pas dore dhe ta etiketojme per lavire - qe nuk eshte e kualitetit NEN? Rastin e femrave te tilla, edhe ne aspektin fetar, nuk gjykohen si lavire. Virgjeria e femres i perket vetem asaj dhe Zotit, se pse eshte zhviergjeruar para marteses.

2. Ajo mund te jete perdhunuar nga dikush (i aferm apo i huaj), s'do te thote se eshte lavire e te mos quhet/merret per grua.

Njoftohuni dhe njihuni me njeri-tjetrin - gjeni mirekuptimin dhe flisni per gjithcka para se te fejoheni/martoheni, ngase, pasi te jeni martuar, dyshimet duhet larguar dhe shmangur fjaleve qe cojne drejt dyshimeve. Dyshimet e teperta (ekstreme) shpijne drejt divorci/shkaterrimit te nje martese.

YanYan
22-05-10, 21:59
Termi "grua" ne pergjithesi nuk ka te beje fare me virgjinitetin
por me moshen. Dmth, sipas mendimit e gjykimit tim...
E porsa lindur = bebe
Ne vegjeli = vajze
Ne adoleshence e deri para marteses = zonjushe
Pas martese = zonje ose grua

Ne lidhje me virgjinitetin mund te perdoresh ndonje term
tjeter por jo termin "grua" zoteri Afrimi_17... :smile:

roadrunner
22-05-10, 23:21
E ti afrim, kur te bonen synet, qysh te quajten? Apo sje bo hala?
Me dhimben do njerz qe kane jeten sociale aq te varfer

lovely
23-05-10, 08:31
E ti afrim, kur te bonen synet, qysh te quajten? Apo sje bo hala?
Me dhimben do njerz qe kane jeten sociale aq te varfer


allahile? :eek: :P


qysh ia kan pshtjell djalit, ncncncnc

Afrim, PO PO !

LABI
23-05-10, 13:15
u kesi pyetjee me mund ka shumeee nga praktikaaa (suneti, zakoni) dhe nga normaa shoqerore (kanuni,sheriati,ligji-laik) :rolleyes:


A mund t'lindeee femraa femijee dhe prap t'jete virgjineee (kete pyetje shko adresoja papatit ne Rome)??

A mund t'jesh ma musliman e ma i virtytshem se Muhamedi qe i ka martu edhe te "pavirgjerunet" ... ??

A behet namii dhe nese nje person s'ka per synim martesen hiqqq (ne gjithe kete far mesele) Mesiguri kjo eshte tragjedi per boten tende ??

Izraeliti
24-05-10, 22:54
Afrimi_17: A mund te quhet grua nje femer e cila martohet por me par ka humbur virgjinitetin me nje tjeter person...?Flm

O Afrim, ti pyetjen shume mire e ki shtru, po njerezija prej kiametit po bohen se s'po kuptojn.

E pergjigja jeme ashte, se kjo varet prej neve (teje). Nese na jena ne gjendje me e pranu per gru, edhe me kriju familje me to, atehere ajo mund te quhet ''gru'' me plot kuptimin e fjales. Nese na nuk i'a pranojm historine e saj ajo mund te quhet ''gruaja e tjetrit''.

Une gjithashtu mendoj se Morali ashte ma i vlefshem se Virgjiniteti, dhe se nje femer e moralshme mund edhe te mos jet e virgjer, se na njerez jena krejt, edhe kena nevoja biologjike, e njona prej tyne ashte edhe sexi.