PDA

View Full Version : Fitore Aliu: Letėr pėr disa nga motrat e mia


panta_rhei
22-05-10, 12:40
Tė jesh femėr ėshtė diēka shumė e bukur por tė jesh femėr shqiptare ėshtė kryesisht detyrė e madhe por edhe privilegj sepse nė duart tona po e ndryshojmė pozicionin e femrės shqiptare pėr tė ardhmen. Nė atė qė jemi si jemi dhe si po zhvillohemi po e thurim pikturojmė dukjen- pamjen tonė nė Evropė. Pėr kėtė arsye vendosa ta shkruaj njė letėr pėr disa nga motrat e mia shqiptare qė pamjes-dukjes sonė, kanė filluar qysh tani t’i japin njė shije shumė tė hidhur...

Motrat e mia tė dashura!Fotografitė e postuara dhe tė vendosura nga ju nė Facebook nuk duhen patjetėr tė prekin edhe kufijtė e pornografisė. „Tė veshurėn“ qė njė pjesė jo e vogėl po e quani modė, ėshtė modė qė e gjeni vetėm nė lokale striptizi dhe nėpėr rrugė ku bėhet prostitucion! Rrugėt e qytetit nuk janė plazh. Tė ecėsh gjysmė e zhveshur nuk ėshtė emancipim apo ndonjė veprim modern. Pėrkundrazi! Ėshtė prapambeturi!
Paraqitja e vetvetes si objekt dhe ofendim pėr ēdo femėr. Tė kėrkosh fatin nėpėr internet dhe nėpėr kafene e diskoteka nuk do e gjen kurrė. Por e gjen tė kundėrtėn e saj. Tė shminkohesh deri nė atė masė sa qė tė duket nga larg lėkura e pluhosur, sikur e ka pėrjetuar njė stuhi tornadoje, nuk ėshtė bukuri. Tė ulesh me kėmbė tė hapura kur veshur ke fund apo minifund dhe tė qeshėsh e hapėsh dhėmbėt pa kontroll, duke ngrėnė e mbllaēitur me gojė hapur, nuk ėshtė "cool" por shenjė qė s’ke asnjė fije edukimi dhe kulturė. Tė jetė qėllimi i jetės tėnde tė gjesh njė burrė, duke i kaluar paraprakisht nga njėzetė nėpėr pėrqafimin apo pėrgojimin tėnd, ėshtė shkatėrrim i vetvetes duke u bėrė edhe njė marionetė argėtimi e dėfrimi pėr meshkuj!
Femra shqiptare ėshtė e njohur pėr krenari- Ėshtė edhe, sidomos, simbol bukurie dhe plot menēuri. Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė sillet! Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė shtanget! Ne jemi bukuria e kėsaj bote nė kombinim me tiparet e njė engjėlli. Ne jemi edhe burrnesha! Mos e kundėrshtoni vetėn. Mos e lejoni vetėn tė bėheni lodėr pse i pėrkisni, tė ashtuquajturės, gjinisė sė dobėt nė kėtė aspekt. Mbahuni motrat e mia. Askush nuk ka mbetur pa u martuar! Martesa dhe burri nuk duhet tė jetė qėllimi i jetės, sepse ajo ėshtė natyra dhe ēdo gjė e natyrės vjen se nuk bėn ndryshe. Qėllimi juaj duhet tė jetė, forcimi i personalitetit tuaj, shkollimi juaj dhe emancipimi juaj me plot kuptimin e fjalės. Nuk ėshtė shijim i jetės kėrcimi nga njė krevat nė tjetrin apo duke e bėrė krevatin tuaj shumė tė pėrgjuar dhe tė vizituar. Nėse do ishte ashtu, ēfarė do na dallonte nga kafshėt?!! Ėshtė tejet e natyrshme tė kesh lidhje dashurie dhe ta ndėrpresėsh atė kur nuk funksionon, por tė kesh vetėm afera me meshkujt qė bėjnė vetėm qejf me ju, ėshtė dobėsi dhe naivitet. Pėrqendrojeni energjinė tuaj nė shkollim, nė studime, nė punė, nė lexim. Lėvizni gjėrat ashtu siē dimė vetėm ne. Bėhuni nėna tė menēura, tė lexuara, plot dije dhe dashuri. Fėmijėt tuaj do t’u falėnderojnė pėrjetėsisht, do t’u kenė tė ardhme, do t’u kenė pasqyrė ku mund tė shikojnė dhe tė drejtohen.
Mos lejoni qė Evropa tė na shikojė si prostituta tė thjeshta qė ofrojnė shėrbime falas. Mos lejoni qė Evropa tė na mbulojė bukurinė me moral tė fėlliqur. Mos lejoni qė femrat e huaja tė kanė frikė nga ajo se ne femrat shqiptare do t’ua marrim burrat! Ne nuk jemi ashtu dhe, fal Zotit, njoh shumė shoqe qė mė rrethojnė tė e vėrtetojnė tė kundėrtėn. Por njoh, fatkeqėsisht, edhe asosh qė mė bėjnė tė qaj nga inati dhe turpi! Femrat qė do mbesin nė kujtesė dhe histori mbajnė emrin: Inva Mula, Arta Dobroshi apo Emina Ēunmulaj, e jo disa qė i keni idole nga estrada shqiptare: qė zhvishen duke bėrė striptiz jo profesional dhe duke kėnduar me nota qė nuk ekzistojnė nė muzikėn shqipe.
TI ke lindur femėr dhe mban KUPTIMIN e jetės. Ti je JETA dhe MREKULLIA e saj. Me plot arsye krenohu me gjininė qė ke dhe pėrditė vėrtetoje dhe dėshmoje se e meriton tė jesh AJO!
Shėndet, forcė, krenari e menēuri pėr jetė!

Fitore Aliu
Fillimpranvere, 2010
Revista TUNG

Hajdede
22-05-10, 16:43
Tė jesh femėr ėshtė diēka shumė e bukur por tė jesh femėr shqiptare ėshtė kryesisht detyrė e madhe por edhe privilegj sepse nė duart tona po e ndryshojmė pozicionin e femrės shqiptare pėr tė ardhmen. Nė atė qė jemi si jemi dhe si po zhvillohemi po e thurim pikturojmė dukjen- pamjen tonė nė Evropė. Pėr kėtė arsye vendosa ta shkruaj njė letėr pėr disa nga motrat e mia shqiptare qė pamjes-dukjes sonė, kanė filluar qysh tani t’i japin njė shije shumė tė hidhur...

Motrat e mia tė dashura!Fotografitė e postuara dhe tė vendosura nga ju nė Facebook nuk duhen patjetėr tė prekin edhe kufijtė e pornografisė. „Tė veshurėn“ qė njė pjesė jo e vogėl po e quani modė, ėshtė modė qė e gjeni vetėm nė lokale striptizi dhe nėpėr rrugė ku bėhet prostitucion! Rrugėt e qytetit nuk janė plazh. Tė ecėsh gjysmė e zhveshur nuk ėshtė emancipim apo ndonjė veprim modern. Pėrkundrazi! Ėshtė prapambeturi!
Paraqitja e vetvetes si objekt dhe ofendim pėr ēdo femėr. Tė kėrkosh fatin nėpėr internet dhe nėpėr kafene e diskoteka nuk do e gjen kurrė. Por e gjen tė kundėrtėn e saj. Tė shminkohesh deri nė atė masė sa qė tė duket nga larg lėkura e pluhosur, sikur e ka pėrjetuar njė stuhi tornadoje, nuk ėshtė bukuri. Tė ulesh me kėmbė tė hapura kur veshur ke fund apo minifund dhe tė qeshėsh e hapėsh dhėmbėt pa kontroll, duke ngrėnė e mbllaēitur me gojė hapur, nuk ėshtė "cool" por shenjė qė s’ke asnjė fije edukimi dhe kulturė. Tė jetė qėllimi i jetės tėnde tė gjesh njė burrė, duke i kaluar paraprakisht nga njėzetė nėpėr pėrqafimin apo pėrgojimin tėnd, ėshtė shkatėrrim i vetvetes duke u bėrė edhe njė marionetė argėtimi e dėfrimi pėr meshkuj!
Femra shqiptare ėshtė e njohur pėr krenari- Ėshtė edhe, sidomos, simbol bukurie dhe plot menēuri. Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė sillet! Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė shtanget! Ne jemi bukuria e kėsaj bote nė kombinim me tiparet e njė engjėlli. Ne jemi edhe burrnesha! Mos e kundėrshtoni vetėn. Mos e lejoni vetėn tė bėheni lodėr pse i pėrkisni, tė ashtuquajturės, gjinisė sė dobėt nė kėtė aspekt. Mbahuni motrat e mia. Askush nuk ka mbetur pa u martuar! Martesa dhe burri nuk duhet tė jetė qėllimi i jetės, sepse ajo ėshtė natyra dhe ēdo gjė e natyrės vjen se nuk bėn ndryshe. Qėllimi juaj duhet tė jetė, forcimi i personalitetit tuaj, shkollimi juaj dhe emancipimi juaj me plot kuptimin e fjalės. Nuk ėshtė shijim i jetės kėrcimi nga njė krevat nė tjetrin apo duke e bėrė krevatin tuaj shumė tė pėrgjuar dhe tė vizituar. Nėse do ishte ashtu, ēfarė do na dallonte nga kafshėt?!! Ėshtė tejet e natyrshme tė kesh lidhje dashurie dhe ta ndėrpresėsh atė kur nuk funksionon, por tė kesh vetėm afera me meshkujt qė bėjnė vetėm qejf me ju, ėshtė dobėsi dhe naivitet. Pėrqendrojeni energjinė tuaj nė shkollim, nė studime, nė punė, nė lexim. Lėvizni gjėrat ashtu siē dimė vetėm ne. Bėhuni nėna tė menēura, tė lexuara, plot dije dhe dashuri. Fėmijėt tuaj do t’u falėnderojnė pėrjetėsisht, do t’u kenė tė ardhme, do t’u kenė pasqyrė ku mund tė shikojnė dhe tė drejtohen.
Mos lejoni qė Evropa tė na shikojė si prostituta tė thjeshta qė ofrojnė shėrbime falas. Mos lejoni qė Evropa tė na mbulojė bukurinė me moral tė fėlliqur. Mos lejoni qė femrat e huaja tė kanė frikė nga ajo se ne femrat shqiptare do t’ua marrim burrat! Ne nuk jemi ashtu dhe, fal Zotit, njoh shumė shoqe qė mė rrethojnė tė e vėrtetojnė tė kundėrtėn. Por njoh, fatkeqėsisht, edhe asosh qė mė bėjnė tė qaj nga inati dhe turpi! Femrat qė do mbesin nė kujtesė dhe histori mbajnė emrin: Inva Mula, Arta Dobroshi apo Emina Ēunmulaj, e jo disa qė i keni idole nga estrada shqiptare: qė zhvishen duke bėrė striptiz jo profesional dhe duke kėnduar me nota qė nuk ekzistojnė nė muzikėn shqipe.
TI ke lindur femėr dhe mban KUPTIMIN e jetės. Ti je JETA dhe MREKULLIA e saj. Me plot arsye krenohu me gjininė qė ke dhe pėrditė vėrtetoje dhe dėshmoje se e meriton tė jesh AJO!
Shėndet, forcė, krenari e menēuri pėr jetė!

Fitore Aliu
Fillimpranvere, 2010
Revista TUNG

Te lumte qe na e solle kete artikull shume me vend.

teutaA
22-05-10, 18:35
blla blla blla rahmet shpierti i past ksaj fitores po e meqme ish kan me i kqyr punet e veta:tongue:

Hajdede
22-05-10, 18:51
blla blla blla rahmet shpierti i past ksaj fitores po e meqme ish kan me i kqyr punet e veta:tongue:

mizen pas veshi??


Cdo fjale qe ka thene autorja ne artikull eshte plotesisht me vend, ndersa ti mund te mendosh ndryshe ne lidhje me kete dhe une, personalisht, gjithsesi e respektoj.

Sibora
22-05-10, 19:03
Shkrim shume me vend...

jadore
22-05-10, 20:59
jaaa cfarer mota kane hallku ...
mos i paqa borgj kesaj Fitores qe i pasken ra hise keto motra...e ju tjeret cfare vellezer keni ...!

murrizi
22-05-10, 21:15
jaaa cfarer mota kane hallku ...
mos i paqa borgj kesaj Fitores qe i pasken ra hise keto motra...e ju tjeret cfare vellezer keni ...!
He u munove ti me dal e meqme prej korneri a ?
shuj bre, shukatu mos u ndiej qė je gjallė bile, ti ske as kapacitetin e njė femre qė ka kėrkuar Fitorja, e as qė ke mundėsi ta bėsh ndonjėher, thjesht e ka patur puna jote.


Ju tė tjerėt, si duket se paskeni kutpuar sa duhet kėtė postim tė ktijė Panta_mutit.
Ky vėrtetė ėshtė flliqėsir, por me kėtė postim ky nuk ka menduar " ta ketė mirė" siq e kan quajtur kėtu disa burra, por postimi fletė krejtėsisht pėr femrėn, emancipimin e sajė me kohėn, shkollimin, e deri tė ndershmėria. Virtyte kėto qė i kishte femra e kanunit deri dje, e qė i kanė kahdo nėpėr botė femrat e ngritura.

emine
22-05-10, 21:23
valla une knaqem ka shofe foto ne fb,ma kure te shofe qikat e qatyne qe flitshin qeshtu,jo qika e filan fistekut e tash qika tyne ne shtag te striptis ka qite sllika,more dikushe as live ska qka tregone,mire o as mos me gabu cepin e ftyres me vnu aty se meniher vner po te qohet,,,,veq nja dy rreshta i lexova te ksaj prralle:biggrin:

jadore
22-05-10, 21:27
murriz sa motra i pate ti , se sa per gra e di ,ke pas tregu .. thash ti mbledhi krejte e ta di ..hahahhahahahahaha qesha me ze ..
p.s.
shettt. mbaj qetesi te lutem ,jam duke e pare nje film romance .. ..

murrizi
22-05-10, 21:33
murriz sa motra i pate ti , se sa per gra e di ,ke pas tregu .. thash ti mbledhi krejte e ta di ..hahahhahahahahaha qesha me ze ..
p.s.
shettt. mbaj qetesi te lutem ,jam duke e pare nje film romance .. ..
.................................................. ...............................................
.................................................. ......................
hahaju ti prap...... lum bofsha pėr tya...
ngutu e lexoje, se nuk i kam dhjet min kohė tepėr nė jetė pėr ty.

panta_rhei
22-05-10, 21:39
Do tė sjellė nė kėtė temė tri fjalė tė urta tė popullit gjerman:

Fati i njeriut e ndjekė rrugėn e karakterit.

Gruja e qorrit nuk ka nevojė tė shminkohet.

dhe

SHAMPANJA NUK PIHET NĖ NEVOJTORE.

shfletuesi_
23-05-10, 15:01
blla blla blla rahmet shpierti i past ksaj fitores po e meqme ish kan me i kqyr punet e veta:tongue:teutaA, a po te bijn mend fjalet e mija qe te thosha qe ku me paska degju Fitorja motra jone e dashur dhe e logjikshme hahahahahahahahahhaha

halla e madhe
23-05-10, 16:21
..kjo teme me kujtoj nje antar moti na sillke rregulla ne forumin tone,ai gjuhetari i famshem..athua mos asht Fitorja e familjes tij?...cpo na knaqin me tema qe po i merr era sa ora:biggrin:

Pulebardha
23-05-10, 17:17
Pershendetje;

Mendoj se kjo tem éshté shumé mé vend... simbas veshjes, mbathjes dhe frizures ne tregojmé nivelin toné intelektual. Me hyr né kté tem mé frymézoi nje 3-esh Shqiptare ne nje tren. Gjithé pritshim trenin dhe pas ca minutesh u ndodhem para trenit dhe sejcili me regull priti t“é dalin udhétarét pastaj té hynim ne nga jasht. Karshi meje nje 3-she Shqiptare nje mashkull dhe dy femra mé ran né sy ende pa ardhur treni, por mbasi erdhi treni mé bén té mendoj mé gjat pér ta.

Zonjusha e cila kishte veshur nje fustan te kaltert me njé dekolte té hapur para, kurse mbrapa shpindes extrem i hapur, ku né mes shpinde hapur i shihej BH. i bardhe pa asnje piké shije dhe respekti pér vehten e saj. Mashkulli i cili ishte shume i vogel me trup pa njé pa dy gati me mpshteti pér treni duke nxituar, u shtanga u ndala dhe u léshova rugen , dy vajzat pa nje pa dy u futen ne hapsiren ku une e kisha leshua rugen pérqudi nuk kishte kérkim valjeje. Vajza tjeter e cila me nje shpejtesi té madhe zuri vendin karshi meje , , fliste dhe hante camqakuzin e fryente deri sa i pelcisnin topthat té cilét i formonte secilin minut.

Ishte pér té ardhur keq nga to.... aq té reja, té veshura pa njé piké shije e mé e keqja sjellje jo té mira.... me njé fjalé u ndieva keq uné pér to......

teutaA
23-05-10, 17:54
teutaA, a po te bijn mend fjalet e mija qe te thosha qe ku me paska degju Fitorja motra jone e dashur dhe e logjikshme hahahahahahahahahhaha

ahhahaha popo te ka nie me siguri nejse sdi pse e paska permen fb ska te bej kurgja kjo faqe me karakterin e femres

shfletuesi_
23-05-10, 18:12
ahhahaha popo te ka nie me siguri nejse sdi pse e paska permen fb ska te bej kurgja kjo faqe me karakterin e femres


Eeeeeeeeeeh hahahhahaha a po te vje inati boll aa qe ka shkrujt nje femer keshtu :D nje femer kunder femrave.

panta_rhei
23-05-10, 18:17
OK,
mund ta ndėrrojmė formatin e temės!

Nėse femra nuk ka respekt pėr vetveten, por sillet si prostitutė, vishet si prostitutė... ajo edhe nėse ėshtė shumė e ngritur intelektualisht, do t'i japė "tė drejtė" ēdo klloshari qė ta pėrbuzė e ta keqtrajtojė, e tė sillet ndaj saj sikur ndaj njė k*rve. Apo jo???

shfletuesi_
23-05-10, 18:18
OK,
mund ta ndėrrojmė formatin e temės!

Nėse femra nuk ka respekt pėr vetveten, por sillet si prostitutė, vishet si prostitutė... ajo edhe nėse ėshtė shumė e ngritur intelektualisht, do t'i japė "tė drejtė" ēdo klloshari qė ta pėrbuzė e ta keqtrajtojė, e tė sillet ndaj saj sikur ndaj njė k*rve. Apo jo???


Pikerisht. Ama priti bombardimet tash nga ana e gjinise se kundert.

Hajdede
23-05-10, 21:54
OK,
mund ta ndėrrojmė formatin e temės!

Nėse femra nuk ka respekt pėr vetveten, por sillet si prostitutė, vishet si prostitutė... ajo edhe nėse ėshtė shumė e ngritur intelektualisht, do t'i japė "tė drejtė" ēdo klloshari qė ta pėrbuzė e ta keqtrajtojė, e tė sillet ndaj saj sikur ndaj njė k*rve. Apo jo???


Plotesisht dakord. Pse t'u jepet rasti disave, qe, ndoshta, mund te jene edhe analfabete, t'i etiketojne keto vajza te shkatheta per lavire.

halla e madhe
23-05-10, 22:01
OK,
mund ta ndėrrojmė formatin e temės!

Nėse femra nuk ka respekt pėr vetveten, por sillet si prostitutė, vishet si prostitutė... ajo edhe nėse ėshtė shumė e ngritur intelektualisht, do t'i japė "tė drejtė" ēdo klloshari qė ta pėrbuzė e ta keqtrajtojė, e tė sillet ndaj saj sikur ndaj njė k*rve. Apo jo???

pantha_nganjehere po shkrep bukur keq...po ku ke pa bre djale ti qe femra e ngritur intelektuale te vishet ne forme provokative?..a veq fjale me dheze?:confused:

per fund_ s'di cfar frige ku ja kaplu juve te merrni rolet e kujdestarve dhe edukatorve virtual..po mendoni qe vajzat e reja ju lexojne juve a..o kjo nuk asht me te thanun, po me te dhanun!

panta_rhei
23-05-10, 22:11
pantha_nganjehere po shkrep bukur keq...po ku ke pa bre djale ti qe femra e ngritur intelektuale te vishet ne forme provokative?..a veq fjale me dheze?:confused:

per fund_ s'di cfar frige ku ja kaplu juve te merrni rolet e kujdestarve dhe edukatorve virtual..po mendoni qe vajzat e reja ju lexojne juve a..o kjo nuk asht me te thanun, po me te dhanun! Hallė, (kam menduar shpesh nėse kėtė "e madhe" e ke pėr shkak tė moshės, apo pėrshkak tė respektit qė ndjellė...?! Vazhdoj tė mendoj :):)).

Ti shkruajte: po ku ke pa bre djale ti qe femra e ngritur intelektuale te vishet ne forme provokative?..a veq fjale me dheze?

Bash qit sen e ka thanė edhe autorja, mendoj unė.

Dmth, edhe ti mendon se femra e qė vishet nė formė provokative, ėshtė femėr e ulėt intelektualisht. E tė tilla janė mbi 80%. Ku dallon ti nga autorja e kėtij shkrimit kėtu???

Kujtova se qėllimi i kėsaj teme do tė kuptohej tė jetė ngritja, vetėdijėsimi dhe emancipimi i femrės, e bashkė me tė edhe i shoqėrisė shqiptare.

PS. nėse ti mendon se tė rinjtė nuk e lexojnė forumin, atėherė ti je e pashpresė. Fatkeqėsisht.

Hajdede
23-05-10, 22:13
pantha_nganjehere po shkrep bukur keq...po ku ke pa bre djale ti qe femra e ngritur intelektuale te vishet ne forme provokative?..a veq fjale me dheze?:confused:

per fund_ s'di cfar frige ku ja kaplu juve te merrni rolet e kujdestarve dhe edukatorve virtual..po mendoni qe vajzat e reja ju lexojne juve a..o kjo nuk asht me te thanun, po me te dhanun!

Kerkoj ndjese qe po nderhyj une.

te te bej i pyetje, nuk i ke vene re vajzat tona studente te shkelqyeshme te lakuriqesuar apo vetem do te kundershtosh pse te hidhet te kundershtosh?? Nuk them se te gjitha, por nje shumice veprojne keshtu - vetem e vetem te shkrihen ne shoqerine e tyre, te pranohen nga rrethi i tyre.

halla e madhe
23-05-10, 22:16
Kerkoj ndjese qe po nderhyj une.

te te bej i pyetje, nuk i ke vene re vajzat tona studente te shkelqyeshme te lakuriqesuar apo vetem do te kundershtosh pse te hidhet te kundershtosh?? Nuk them se te gjitha, por nje shumice veprojne keshtu - vetem e vetem te shkrihen ne shoqerine e tyre, te pranohen nga rrethi i tyre.

nuk asht ashtu!!!!!..veq po ja futni kot te ndezni diskusione,e shifni nje rast dhe pa kurrfar dijenije i perllosni te gjithat,JO,!!!

Hajdede
23-05-10, 22:21
nuk asht ashtu!!!!!..veq po ja futni kot te ndezni diskusione,e shifni nje rast dhe pa kurrfar dijenije i perllosni te gjithat,JO,!!!


Une them po dhe i ve piken ketu!!


Ej ej, s'jam me ai vjetri, bere i cike shaka. Sidoqofte, respektoj mendimin tend dhe te te gjithe te tjereve, por s'pajtohem me ty. Nese dikush duhet ta dije rreth ketij fenomeni, ai jam une - motra plot.

I prish se rrahuri. C'ke veshur, zhvishe se ta caj kryet!!

sherri
23-05-10, 22:45
Nje kirtik,apo nenqmim? se di si ta marr ket shkrim te motres Fitore, drejtuar motrave te saje!!
Te c'do popull ka dallime ne nivelet e njerzve.Shume normale qe ka edhe mes popullit ton,se di sa kish me qen interesant sikur te gjitha femrat shqipetare te ishin; Inva Mula, Arta Dobroshi, Emina Ēunmulaj,apo Fitore Aliu?!!

Kjo z.Fitore nese na qenka nje intelektuale,me kultur aq te lart? me me vler do ishte me dal me nje analiz,hulumtim,te merret me shkaqet e ketyre fenomeneve,e jo me pasojat qe nuk jane veshtir me i pa e dallu secili.
ne fakt kjo vet po del e pa kultur,kure mundohet te ju imponoj tjerve si te vishen,si te fotografohen,si te sillen e flasin....gjithcka simbas shijes se saje,vetem ajo qenka kultura e morali?!!
tek e fundit,ne c'do shoqeri te civilizuar,njerzit e ngritur,ekspertet e ndryshem merren me shtresen e degjeneruar,se si te integohen, te arsimohen,si te kulturohen....e jo me ate cka bejn si sillen,cka veshin,etjjjj se ato i shef c'do kushe.

Fitore,Balit kure te arrijshe me i akceptu te gjith ashtu si jane,at'her ke mrri nje nivel kulture e civilizimi,derisa mundohesh te ngritesh duke shkel disa shtresa nga populli jot,motrat tua,vetem e tregon kompleksin tand..........edhe mos me ban fjal ma shume se...

halla e madhe
23-05-10, 22:47
Hallė, (kam menduar shpesh nėse kėtė "e madhe" e ke pėr shkak tė moshės, apo pėrshkak tė respektit qė ndjellė...?! Vazhdoj tė mendoj :):)).

Ti shkruajte: po ku ke pa bre djale ti qe femra e ngritur intelektuale te vishet ne forme provokative?..a veq fjale me dheze?

Bash qit sen e ka thanė edhe autorja, mendoj unė.

Dmth, edhe ti mendon se femra e qė vishet nė formė provokative, ėshtė femėr e ulėt intelektualisht. E tė tilla janė mbi 80%. Ku dallon ti nga autorja e kėtij shkrimit kėtu???

Kujtova se qėllimi i kėsaj teme do tė kuptohej tė jetė ngritja, vetėdijėsimi dhe emancipimi i femrės, e bashkė me tė edhe i shoqėrisė shqiptare.

PS. nėse ti mendon se tė rinjtė nuk e lexojnė forumin, atėherė ti je e pashpresė. Fatkeqėsisht.

Rinija lexojne mjaft ,pikerisht tek polemikat e juaja nuk ndalen dot..jeta eshte shume dinamike,ata/to lexojne gjera qe ju interesojne e jo keshilla kommuniste...pihaaaa,une e pa shprese....,po kjo teme vertete ska shprese:biggrin:

roadrunner
23-05-10, 22:58
...po qka ne rrs ju intereson juve qysh veshen tjeret? tash pse un veshna me te gjata, tjetra duhet me ardh me mi shkul teshat mem desh cullak, apo e kunderta? ...tani ke raste ku ne qyk te dimri un veshna trash mos vet me dy gjampera e jakne te leshte, e tjetra veshet me miniq e nje pale hollohopka te holla, a me shku me myt tash un ato a? Qa m'ka faj ajo qe un jam e merdhezt?


Mesazh Fitores: Ti kur i ke pas pre flokt 1-sh (qysh i thojn djemt) e i pate lan dy kocela mbrapa (sepse arti e don ashtu), qa po thue qe un si bona ashtu, a me ardh me ti nuk ata dy kocela qe ste vyshin send, veq ta zojshin udhen? Apo mos duna tash me shku un me i rru flokt si ti, e qato permas mi lan te gata sa per kocel? Rri shoqe pash neren se secili sot jeton per vete.


Tjetra, shih qysh na i shohim kejt, perpos vetes. Tek e fundit secila me paret e veta po veshet e po ushqehet.

Oqeani
23-05-10, 23:02
Rrugėt e qytetit nuk janė plazh. Tė ecėsh gjysmė e zhveshur nuk ėshtė emancipim apo ndonjė veprim modern. Pėrkundrazi! Ėshtė prapambeturi!

Me kujtohen fjalet e nje vendase ( durrecake ) : Ne nuk dalim ne rruge ashtu siē dalni ju, ketu eshte qytet, e pllazhi gjindet metej !
Ishin fjale te drejtuara nje femre qe, me "veshje" pllazhi shetitej nga nje shitore ne tjetren !

panta_rhei
23-05-10, 23:10
Rinija lexojne mjaft ,pikerisht tek polemikat e juaja nuk ndalen dot..jeta eshte shume dinamike,ata/to lexojne gjera qe ju interesojne e jo keshilla kommuniste...pihaaaa,une e pa shprese....,po kjo teme vertete ska shprese:biggrin:
Ah, komuniste?!!!

Ta shprehėsh lirisht atė qė mendon, qenka komuniste!

Kurse tė gjykosh e ta linēosh dikėnd qė shprehė njė mendim lirė, ēka ėshtė?!

nejse,

Nė Kosovė, NĖ KOSOVĖ, ekziston njė shprehje e pėrgjithshme tė cilėn e dėgjon gjithandej: "Na myti cullakhanja e kuku pėr neve qė jemi degjeneru e jemi prishė me ka krejt".
Vajza, nusja, reja ia qet c*cat prindit, babės, plakut, gjyshit, nėnės, musafirit, nė tavolinė e nė sofėr.

Unė mendoj se shkrimi, megjithatė, u drejtohet njerėzve nga planeti i tokės. (I dij edhe unė shumė mirė ato, jo nuk janė tė mira moralizimet, jo nuk janė tė mira kėshillat etj etj). Por mendoj se ne nė Kosovė, si shoqėri i kemi kaluar tė gjithė kufijtė e normales. Nė kėtė kuptim, ēdo shkrim , ēdo vepėr, ēdo iniciativė qė sadopak provon tė ndezė njė qiri tė vogėl nė vetėdijėsim... sipas meje ėshtė i mirėseardhur.

Nėse ndokujt, pėr ēfarėdo arsye, shkrimi i tingėllon si "wahabist", gabim e ka shumė, shumė. Si shoqėri jemi larg ēdo sistemi shoqėror... nuk jemi as nė nivelin e magjupit kulturalisht njėherėpėrnjėherė... se pėr sistemet tjera, katolik, qifut, e islam as qė bėhet fjalė.

halla e madhe
23-05-10, 23:19
Ah, komuniste?!!!

Ta shprehėsh lirisht atė qė mendon, qenka komuniste!

Kurse tė gjykosh e ta linēosh dikėnd qė shprehė njė mendim lirė, ēka ėshtė?!

nejse,

Nė Kosovė, NĖ KOSOVĖ, ekziston njė shprehje e pėrgjithshme tė cilėn e dėgjon gjithandej: "Na myti cullakhanja e kuku pėr neve qė jemi degjeneru e jemi prishė me ka krejt".
Vajza, nusja, reja ia qet c*cat prindit, babės, plakut, gjyshit, nėnės, musafirit, nė tavolinė e nė sofėr.

Unė mendoj se shkrimi, megjithatė, u drejtohet njerėzve nga planeti i tokės. (I dij edhe unė shumė mirė ato, jo nuk janė tė mira moralizimet, jo nuk janė tė mira kėshillat etj etj). Por mendoj se ne nė Kosovė, si shoqėri i kemi kaluar tė gjithė kufijtė e normales. Nė kėtė kuptim, ēdo shkrim , ēdo vepėr, ēdo iniciativė qė sadopak provon tė ndezė njė qiri tė vogėl nė vetėdijėsim... sipas meje ėshtė i mirėseardhur.

Nėse ndokujt, pėr ēfarėdo arsye, shkrimi i tingėllon si "wahabist", gabim e ka shumė, shumė. Si shoqėri jemi larg ēdo sistemi shoqėror... nuk jemi as nė nivelin e magjupit kulturalisht njėherėpėrnjėherė... se pėr sistemet tjera, katolik, qifut, e islam as qė bėhet fjalė.

Pantha_keto qe ti i shkruan, keto gjana duhet te fliten ne familje m es 4 mmureve, aty ku ka rregull familjar dhe edukate te shendsoshe nuk ndodhķn ato fenomene,praaa qe te mos ndodhe kjohja flitet me femijen qysh ne moshen e re qe femija kur te rritet te mos gjvishet...e sa per te dale para miletit me berteit sikur ajo Fitore bukuroshja me dhene mende nuk bene...thash edhe me heret;_nuk asht me te thanun ,po me te dhanun!

Murgesha
23-05-10, 23:38
Pantha_keto qe ti i shkruan, keto gjana duhet te fliten ne familje m es 4 mmureve, aty ku ka rregull familjar dhe edukate te shendsoshe nuk ndodhķn ato fenomene,praaa qe te mos ndodhe kjohja flitet me femijen qysh ne moshen e re qe femija kur te rritet te mos gjvishet...e sa per te dale para miletit me berteit sikur ajo Fitore bukuroshja me dhene mende nuk bene...thash edhe me heret;_nuk asht me te thanun ,po me te dhanun!


Keto fjal te bajn te Madhe oj Halle!

Dhe ketu eshte qelesi i qoroditjes morale se gjeneratave te reja ne Kosove!

Pa nje edukat te mirefillte familjare jo vetem per vajzen por edhe per djalin nuk tejkalohet kjo qoroditje!

Apeli i Fitores nuk eshte edhe i keq.

Kush eshte kjo Fitorja qe ka marr ket iniciativ te moralizimit te femres kosovare, di kush gje per te?

Zeqiri
23-05-10, 23:47
oper dikan edhe cullak medal me qit b...then nfush nuk asht per me u cudite jo jo se thojshin ktyne her taka hasa e taka hysa epo dume than seqysh ika prindet ashtu asht edhe thmija dhe kush eka hup atmoral qe me e marr keto tepaftyra qenuk dijne pse jetojne kujtojn seme kurvallak eme cullakhane ekan kap zotin per b....leve hajt more mos diskutoni per kso budallicash

panta_rhei
23-05-10, 23:50
Keto fjal te bajn te Madhe oj Halle!

Dhe ketu eshte qelesi i qoroditjes morale se gjeneratave te reja ne Kosove!

Pa nje edukat te mirefillte familjare jo vetem per vajzen por edhe per djalin nuk tejkalohet kjo qoroditje!

Apeli i Fitores nuk eshte edhe i keq.

Kush eshte kjo Fitorja qe ka marr ket iniciativ te moralizimit te femres kosovare, di kush gje per te? Kjo Fitorja punon n PUFF, qy.

Demek me pas shkru dikush tjeter isha pajtu me kete shkrim, po masi e paska shkru kjo fitorja, kush hamamin osht kjo? Ēfarė mentaliteti primitiv.
Nuk e kam tė kjartė pse ka kaq shumė rėndėsi kush e ka shkruar. Ti ose pajtohesh me shkrimin, ose nuk pajtohesh. I shprehė pikat ku ke mospajtime.
E mos ja futni kot "hajde t'i mshojmė pėr me i mshue", "masi e paske emrin fitore, spo pajtohna me kete shkrim, te kishe pasė emrin ndryshe nashta me kish pelqye".

Murgesha
23-05-10, 23:56
Kjo Fitorja punon n PUFF, qy.

Demek me pas shkru dikush tjeter isha pajtu me kete shkrim, po masi e paska shkru kjo fitorja, kush hamamin osht kjo? Ēfarė mentaliteti primitiv.
Nuk e kam tė kjartė pse ka kaq shumė rėndėsi kush e ka shkruar. Ti ose pajtohesh me shkrimin, ose nuk pajtohesh.


O pasha krejt pa te keq e thash.
Disi koheve te fundit po paraqitet, jo politikani-politikan i famshem; jo i ndershmi-vet ndershmeria; i pa fe/u- fetar i madh; hajni-biznismen i fort etj, etj!

Ne qat kontest e thash me se shumti!

Kjo Fitorja mundet te dal me e lakuriquar se krejt tjerat, e kendej shet moral!

sherri
24-05-10, 00:00
Nė Kosovė, NĖ KOSOVĖ, ekziston njė shprehje e pėrgjithshme tė cilėn e dėgjon gjithandej: "Na myti cullakhanja e kuku pėr neve qė jemi degjeneru e jemi prishė me ka krejt".
Vajza, nusja, reja ia qet c*cat prindit, babės, plakut, gjyshit, nėnės, musafirit, nė tavolinė e nė sofėr.


Puna e rand,heja e lige...s'po hahet hiq.....o tybe treqin tybe o panta burri qata qe po thojn.."na myti cullakhanja........" syt kapcoll i bajn vet.....kurre ne Kosove ma me moral sjan kan, para do viteve me ba vaki nje femen me dal ne liqe dikun..e kan hanger si ujqit qingjin :P tash sheh femna te moshave te ndryshme,dalin rreziten veshen,deshen lirisht,nejse do mushknit ma te ekspozume do ma jo, po kryesorja....ma spo ndodhin me dek njerzit me shkall n'qaf.

panta_rhei
24-05-10, 00:02
Po nuk e kam te kjartė ku ėshtė poenta qė po ju intereson mė shumė kjo fitorja sesa pėrmbajtja e shkrimit.
Ose: mbase pėrmbajtja e shkrimit dikujt mund tė mos i pėrshtatet, tash me dalė dikush e me thanė qė kjo fitorja ėshtė lavire, po i bjen tė tjerat me u shlirue e me thanė "uh shyqyr qė edhe kjo qenka si na". "Padyshim laviret nuk e durojnė dot njė femėr tė ndershme. Me ēdo mjet mundohen ta zhdukin e ta njollosin, e ta bėjnė si veten".

Murgesha
24-05-10, 00:16
Po nuk e kam te kjartė ku ėshtė poenta qė po ju intereson mė shumė kjo fitorja sesa pėrmbajtja e shkrimit.
Ose: mbase pėrmbajtja e shkrimit dikujt mund tė mos i pėrshtatet, tash me dalė dikush e me thanė qė kjo fitorja ėshtė lavire, po i bjen tė tjerat me u shlirue e me thanė "uh shyqyr qė edhe kjo qenka si na". "Padyshim laviret nuk e durojnė dot njė femėr tė ndershme. Me ēdo mjet mundohen ta zhdukin e ta njollosin, e ta bėjnė si veten".


Dhe ja ku po del ne shesh qellimi i kesaj teme te famshme te Pantes!

E pranove se ka te drejte je e ndershme, se pranove je lavire.

Pffff!

sherri
24-05-10, 00:19
Po nuk e kam te kjartė ku ėshtė poenta qė po ju intereson mė shumė kjo fitorja sesa pėrmbajtja e shkrimit.
Ose: mbase pėrmbajtja e shkrimit dikujt mund tė mos i pėrshtatet, tash me dalė dikush e me thanė qė kjo fitorja ėshtė lavire, po i bjen tė tjerat me u shlirue e me thanė "uh shyqyr qė edhe kjo qenka si na". "Padyshim laviret nuk e durojnė dot njė femėr tė ndershme. Me ēdo mjet mundohen ta zhdukin e ta njollosin, e ta bėjnė si veten".
Nime as une tash se kam te kjarte,keto "laviret" po u dashka me i pushkatu?! apo me i lane me jetu jeten ne menyren e vet??
Secili qe mundohet me ndihmu ne ngritjen e nivelit te shoqeris esht per tu pershendetur,po nuk ndihmohet me kritika e krahasime banale qe ju bahet motrave te saje ne ket rast,se ne fund te fundit esht moter e tyre?!
ai shkrim me te vertet i takon mentalitetit te fillim shekullit te xix.

panta mos ke hanger speca d'jegsa sot :D?

Hajdede
24-05-10, 00:22
...po ju intereson mė shumė kjo fitorja sesa pėrmbajtja e shkrimit (...)

mbase duan t'ia vjedhin stilin e veshjes.


Fitorja apo kushdo le te jete kjo, ka shkruar me vend, megjithese vet kjo mund te beje pjese ne grupin e atyre vajzave me veshje terheqese.

Hoxha si hoxhe thote: "Bej si te them une, por mos bej sic bej une."

Shkrimin e Fitores ta kini parasysh si keshille - ne jo, atehere vazhdoni ne ate tuajen.

vjeshta
24-05-10, 00:40
Nime as une tash se kam te kjarte,keto "laviret" po u dashka me i pushkatu?! apo me i lane me jetu jeten ne menyren e vet??
Secili qe mundohet me ndihmu ne ngritjen e nivelit te shoqeris esht per tu pershendetur,po nuk ndihmohet me kritika e krahasime banale qe ju bahet motrave te saje ne ket rast,se ne fund te fundit esht moter e tyre?!
ai shkrim me te vertet i takon mentalitetit te fillim shekullit te xix.

panta mos ke hanger speca d'jegsa sot :D?

As une nuk e kam diqka te kjart !

Pakan hy llafet pak si keq ksajde ,se nese e pranon shkrimin je e ndershme e nese nuk e pranon shkrimin je e pandershme .Dhe do te abstenoj ne lidhje me vlersimin e temes bash per kete aresye,sepse s'ka nevoj .... .


Por ajo qe po me habit me se shumti , se si ju ,mashkujt ,nuk e muart si ofenduese kete teme kundrejt jush ,pse nuk ju shkoi mendja se pak ka luajt edhe me karakterin ,dobesin e te qenurit mashkulll ,ku me nje gjoks pak te hapur ,me nje fund pak te shkurt ...etj ,ju jeni aq te prapambetur qe me mendu qe ne kohen e sodit eshte veshje lavireje ? Apo aq ju ka paraqit te dobet ,karakterisht ,moralisht qe mundni te bini pre e ketyre veshje-provokuese ?

teutaA
24-05-10, 03:27
Eeeeeeeeeeh hahahhahaha a po te vje inati boll aa qe ka shkrujt nje femer keshtu :D nje femer kunder femrave.

o tybe spo me vjen inati o shfletues se hiq sme ka met me shit men ne net gjithkush vishet sipas deshiret e sjelljet varen prej rrethit ku rritet un per vete di te shfrytezoj lirin qe kam ne menyr pozitive dhe deri me sot as veshja e stili im nuk kan qen problem per mua as nuk me kan ul moralin as nuk me kan ngrit ka qen personaliteti i im ai qe me ka ba me arrit ketu ku jam qe tybe sja jap doren per moral e karakter as ksaj zonjes fitore e as ty e kojshikeve tua:tongue:

baba-plak
24-05-10, 13:06
Fitorje bre bi boll mir paske thanun. ka pas e ka cullakhane n krejt dyjene bitevi, po osht ni perqinje e ult, tu na ma zi se n bullgari don mu boe, hiq ma larg mos shko veq kongatarev ( shumices) shlojav i sy, aty ka bre bab konkurrence cilla po del ma desh.

tavanaj, osht mosha, osht veni, osht koha, ku dilet desh.
mosha e bon t veten babo, nuk quditna me ni 16 vjeqare qe del vesh, quditna me ni moter medicionale qe n ven t puns vesh veq mantillin deri ner gaqica, ni kille e gjyse shminka edhe shtiklla 20 cantina. ajo nuk osht e re babo, ajo osht pa kokerr kullture t punes mas pari, ajo e qet veten posht babo, ajo osht aty kishe per me nimu , po jo n mnyre seksualno.

tavanaj, e ditne osht qe jena met permas dyjese pak, n venet e mrapametuna ndodhin ksi sene, e iu kapercen.

mashkat kqyrin kish tho dikush, po qysh nuk kqyrin mare, une qe i kam shtadhet e kusur vjet knaqna tuj kqyr tybe, ai syni per ma pa osht, kerkush sun i mshel.


qe tybe kur vike hansi tu na e qajo dreq manka kurr s ka pas material boll me jau maru blluzav do jaka dej n fyt qysh i ka hije grujes, boll u kuqsha e u sarrakuqsha pej inati kur bojke hyzmet, krejt mushknit i servojke n tavoline aty, po s ngojke dreqi. kur shkojke hansi ia nreqsha jakat une asaj..

mire osht me u munu per t mire t shpise t vet gjithkush n at munsin e vet. shpija jan osht Kosova babo.

Mirja
30-07-10, 01:49
TOle, hallall per qet leter.

Nuk e di pse po te kundershtojn, ide s'po kom PSE? N'qytet temin tona femnat jon bo me kto veshje, sikur me pas plazhin permas banesave. Let veshen bre elegante amo pak ma gjat. Let doken bre bukur amo pak ma natyrale.
Nje mashkull qe e shef nje femen vesh qasi soji vallaiiiiiiiiiiiiiiiiiii hmmmmmmmmmmm..... hiq s'ko menim me qu en shpi. Qka me booooo. Me meshkuj sun shtyhem.

Naten kur te jesh veq me ta bon qka te dush vajzooo.... Amo n'qytet dil si inson e jo si pul e ndukt....

Pershendetje Fitore Aliu.

tipi engjellor
30-07-10, 21:32
Pak ne fillim lexova disa nga postimet ne lidhje me temen tahs dua te jap nje mendim une per ate leter kuptohet ka shume gjera qe i ka me vend po ka gjera qe mundem me i drejtu ne menyren qe i gjykoj une,menyra e veshjes e ka mire kete paragjykim une besoj duhet je jete deri diku po se edeh ajo ka nje kufi qe duhet te ndalet diku e sa i perket vajzave intelektuale ka qe vishen ne menyre provokative po normal duhet edhe ku te jete vendi psh si ne festa ehste diqka tjeter e diqka tjeter ne rruge e diqka tjeter ne darsme po normal gjithmone me kufi keto gjera se pakufi ajne ne afriek bile atje nga nje dushk perpara se historija e koheve te vjetra po sillet veshja niher tahs zhveshja po vjen po ajo qka une me shume jap mendim qe jo veq vehsja po qka me ba veprimet e femnave sot qe njefare menyre kena dal nga binaret krejt po flas tahs edhe per te dy palet,po mendoj qe mujm ketu me komentu te gjithe po pa idhnime pa kritika te ashpra ok ju pershendes te gjitheve.

emine
30-07-10, 23:05
a ju myti derti i tjerve,si veshen e qka bajne,a ju myti vapa e temperatura kure shifni desh femnat e ta masin bash sa krahu,bash ato te deshnet dhe te veshnet pa shije jane ato femra qe dine qka dojne,e ato qe mlohen e palohen,pa dyshim qe veq mas gardhiqev,,,,
kushe ju sigurone juve qe mashkujte po deshkan femrat qe vishen me shije ,bash ato femra qe jan serioze dhe jane te ndershme bijne viktime ,kto qe deshen a shef si ulen en zyra e me gishta te lyne rrotullojne krejt kosoven,rrethoni veten amon,se ma shume kallxohi se keni nder sa jeni te ndershem,,,ka po ndodhin gjith ato kurvni e tradhtina,mase 99% e shqiptarve veq per ftyre e njerzi na flaskan,pse kto veshje sme pelqejn,thjeshte sja lejoi vetes me poshtru tjeret pse u vishkan ndryshe dhe kan shije tjeter,,duhet akceptu se ky evulucione ka ndodhe ne cdo popull,dhe eshte faze qe shume shpejte do kaloje,,,
ps,televizionin e shkyjshit mas shkinav,se demek kengtaret tona spo veshen si shkinat veq me tesha komtare,e tash kishe spo jau kona me pa sene te mira,,,,,

Mirja
30-07-10, 23:20
a ju myti derti i tjerve,si veshen e qka bajne,a ju myti vapa e temperatura kure shifni desh femnat e ta masin bash sa krahu,bash ato te deshnet dhe te veshnet pa shije jane ato femra qe dine qka dojne,e ato qe mlohen e palohen,pa dyshim qe veq mas gardhiqev,,,,
kushe ju sigurone juve qe mashkujte po deshkan femrat qe vishen me shije ,bash ato femra qe jan serioze dhe jane te ndershme bijne viktime ,kto qe deshen a shef si ulen en zyra e me gishta te lyne rrotullojne krejt kosoven,rrethoni veten amon,se ma shume kallxohi se keni nder sa jeni te ndershem,,,ka po ndodhin gjith ato kurvni e tradhtina,mase 99% e shqiptarve veq per ftyre e njerzi na flaskan,pse kto veshje sme pelqejn,thjeshte sja lejoi vetes me poshtru tjeret pse u vishkan ndryshe dhe kan shije tjeter,,duhet akceptu se ky evulucione ka ndodhe ne cdo popull,dhe eshte faze qe shume shpejte do kaloje,,,
ps,televizionin e shkyjshit mas shkinav,se demek kengtaret tona spo veshen si shkinat veq me tesha komtare,e tash kishe spo jau kona me pa sene te mira,,,,,


Veq edhe ty po te intereson puna huaj, perderisa ke shkru koment ktu. Meu desh Emine, nuk do me than qe e rrotullon Kosoven, VESHJA NUK TA PERCAKTON KARAKTERIN. Me ja nis qysh veshem ne, ateher paskemi shum karaktere te ndryshme, le mo edhe ne pixhame kur jemi pra......
Edhe qka osht puna e shkive moter, jon dek ata nuk ekzisojn, kush po thot qe veq shkina kan kqyr?????? Duhet me dit ku meu vesh edhe qysh meu vesh.
Prej 15 deri ne 19 i kuptoj se osht faz shum e rond edhe nuk e ngon kerkon qka thon, amooo per ma te vjetra pak ma kadale,,,,,,,,
Mos i mbroj loqkooo se nuk eshte marre,

Urata
31-07-10, 22:02
Ju kisha lutur t'gjitheve ta shiqoni filmin THE CAPTURE OF THE GREEN RIVER KILLER(ngjarje e vertet)

Aty, do ta kuptoni se pse c'vishen femrat dhe kush/pse i vrane...! A ka kush mundesin t'i tregoj dhe Fitores qe ta shiqoj me vemendje kete film(ngjarje e vertet)....!


ps: nuk lexova tere temen vetem ca afishime aty ketu....!me e kqja eshte se fillimin nuk e lexova, me falni a!

DritonPR
01-08-10, 16:12
Shum mir ka fol qikjo fitorja me maturi. I lumi ai qe merr kta :)

DritonPR
01-08-10, 16:16
Po shihet se Disa femra ktu leshi te nalte pi fitores

emine
01-08-10, 16:43
Shum mir ka fol qikjo fitorja me maturi. I lumi ai qe merr kta :)e ka marr pusi moti fitoren,e mdoket edhe shume tjera qe po na kallxojne se jan ba hoxhanica te forta mase jau ka pa prapanicen gjysma e botes,,,nime ku po te dhem dritone a po te veshet edhe ty gruja qeshtu dilindriski a

emine
01-08-10, 16:44
Shuj se po te nin kjo far Mirja, aka Mal Osmani, e na qet faqen e zeze, thot ne vitin 2010 po bajn kule hahahahahahhaskan faj more kan ladru poshte e perpjete,tash jane lodhe jane rrudhe hec veshu shkurte mo,,,,

doGzona
01-08-10, 19:02
Ketu bisedohet shqip !

Sa i perket temes nuk e di se ku po rrin keta qe po i shohin femrat gjysme lakuriq,sepse une nuk po i shohe ashtu sic po flitet e perflitet,shume po egzagjerohen gjerat tek ne aman!

valiii
01-08-10, 19:17
Ani de ! Kjo Fitorja po ju drejtohet me "motra" dhe po ju keshillon te merni shembull Emine Ēunmulajn dhe Inva Mulen...
E para, kputet ty u cullakave neper sfilata te metropoleve te planetit, kurse kjo e dyta e la burrin e vet dhe femiun 'jetim' per nje burr pasanik.
Dmth shkrimi i Fitores i nxite "motrat" e veta me u veshe si Eminja perderisa jane beqare, dhe te pasojne Inven kur te martohen. Bravo fitore e paske knaqe krejt.

doGzona
01-08-10, 19:31
Qe de....!:D

Ani shihe ketu se cfare thote : "Mos lejoni qė Evropa tė na shikojė si prostituta tė thjeshta qė ofrojnė shėrbime falas.". pa logjike!

tipi engjellor
07-08-10, 16:59
une nuk jam kah i kuptoj disa postime qe keni shkruar ne lidhje me personin qe ka shkruar temen po qfare rendesi ka se kush eshte fitorja per mua ska rendesi kjo ne po flasim per temen po japim mendime ate teme kish mujt te gjithe me postu ketu,jepni mendime vetem per temen e kush don me njoft fitoren shkruani more.

Fjona
09-08-10, 14:01
Pik sė pari zonja Fitore nuk e ka tė qart si pėrcaktohet morali i femrės
Kurrsesi veshja nuk pėrcakton ndershmėrinė e femrės,
Sa pėr fotot nė fb apo kudo nė internet, nuk duhet ngatėrruar fotot e ndonjė prostitute qė ka hapur profil pėr klientelė, zakonisht kėto lloj profilesh kan foto provokuese por jo porno siē i quan nė letėr, Tė vishesh dekolte apo me fustane tė shkurta nuk ėshtė aspak e pa moralshme sidomos nė muajt e verės

""Tė ulesh me kėmbė tė hapura kur veshur ke fund apo minifund dhe tė qeshėsh e hapėsh dhėmbėt pa kontroll, duke ngrėnė e mbllaēitur me gojė hapur, nuk ėshtė "cool" por shenjė qė s’ke asnjė fije edukimi dhe kulturė. ""

kėto veprime zakonisht jan prej adoleshenteje dhe dihet qė njė adoleshente akoma ska krijuar pėrsonalitetin e vet dhe nė kėtė rast nuk mund tė flitet pėr moralin e saj

"Nuk ėshtė shijim i jetės kėrcimi nga njė krevat nė tjetrin apo duke e bėrė krevatin tuaj shumė tė pėrgjuar dhe tė vizituar""

kėtė fjali nuk mund ta hedhėsh nė pėrgjithėsi kjo ėshtė ofendim ndaj shqiptareve le tė ja drejtoj direkt atyre qė ua dika kaq mir sekretet

LaDy_Diaspora
21-07-11, 09:48
Tė jesh femėr ėshtė diēka shumė e bukur por tė jesh femėr shqiptare ėshtė kryesisht detyrė e madhe por edhe privilegj sepse nė duart tona po e ndryshojmė pozicionin e femrės shqiptare pėr tė ardhmen. Nė atė qė jemi si jemi dhe si po zhvillohemi po e thurim pikturojmė dukjen- pamjen tonė nė Evropė. Pėr kėtė arsye vendosa ta shkruaj njė letėr pėr disa nga motrat e mia shqiptare qė pamjes-dukjes sonė, kanė filluar qysh tani t’i japin njė shije shumė tė hidhur...

Motrat e mia tė dashura!Fotografitė e postuara dhe tė vendosura nga ju nė Facebook nuk duhen patjetėr tė prekin edhe kufijtė e pornografisė. „Tė veshurėn“ qė njė pjesė jo e vogėl po e quani modė, ėshtė modė qė e gjeni vetėm nė lokale striptizi dhe nėpėr rrugė ku bėhet prostitucion! Rrugėt e qytetit nuk janė plazh. Tė ecėsh gjysmė e zhveshur nuk ėshtė emancipim apo ndonjė veprim modern. Pėrkundrazi! Ėshtė prapambeturi!
Paraqitja e vetvetes si objekt dhe ofendim pėr ēdo femėr. Tė kėrkosh fatin nėpėr internet dhe nėpėr kafene e diskoteka nuk do e gjen kurrė. Por e gjen tė kundėrtėn e saj. Tė shminkohesh deri nė atė masė sa qė tė duket nga larg lėkura e pluhosur, sikur e ka pėrjetuar njė stuhi tornadoje, nuk ėshtė bukuri. Tė ulesh me kėmbė tė hapura kur veshur ke fund apo minifund dhe tė qeshėsh e hapėsh dhėmbėt pa kontroll, duke ngrėnė e mbllaēitur me gojė hapur, nuk ėshtė "cool" por shenjė qė s’ke asnjė fije edukimi dhe kulturė. Tė jetė qėllimi i jetės tėnde tė gjesh njė burrė, duke i kaluar paraprakisht nga njėzetė nėpėr pėrqafimin apo pėrgojimin tėnd, ėshtė shkatėrrim i vetvetes duke u bėrė edhe njė marionetė argėtimi e dėfrimi pėr meshkuj!
Femra shqiptare ėshtė e njohur pėr krenari- Ėshtė edhe, sidomos, simbol bukurie dhe plot menēuri. Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė sillet! Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė shtanget! Ne jemi bukuria e kėsaj bote nė kombinim me tiparet e njė engjėlli. Ne jemi edhe burrnesha! Mos e kundėrshtoni vetėn. Mos e lejoni vetėn tė bėheni lodėr pse i pėrkisni, tė ashtuquajturės, gjinisė sė dobėt nė kėtė aspekt. Mbahuni motrat e mia. Askush nuk ka mbetur pa u martuar! Martesa dhe burri nuk duhet tė jetė qėllimi i jetės, sepse ajo ėshtė natyra dhe ēdo gjė e natyrės vjen se nuk bėn ndryshe. Qėllimi juaj duhet tė jetė, forcimi i personalitetit tuaj, shkollimi juaj dhe emancipimi juaj me plot kuptimin e fjalės. Nuk ėshtė shijim i jetės kėrcimi nga njė krevat nė tjetrin apo duke e bėrė krevatin tuaj shumė tė pėrgjuar dhe tė vizituar. Nėse do ishte ashtu, ēfarė do na dallonte nga kafshėt?!! Ėshtė tejet e natyrshme tė kesh lidhje dashurie dhe ta ndėrpresėsh atė kur nuk funksionon, por tė kesh vetėm afera me meshkujt qė bėjnė vetėm qejf me ju, ėshtė dobėsi dhe naivitet. Pėrqendrojeni energjinė tuaj nė shkollim, nė studime, nė punė, nė lexim. Lėvizni gjėrat ashtu siē dimė vetėm ne. Bėhuni nėna tė menēura, tė lexuara, plot dije dhe dashuri. Fėmijėt tuaj do t’u falėnderojnė pėrjetėsisht, do t’u kenė tė ardhme, do t’u kenė pasqyrė ku mund tė shikojnė dhe tė drejtohen.
Mos lejoni qė Evropa tė na shikojė si prostituta tė thjeshta qė ofrojnė shėrbime falas. Mos lejoni qė Evropa tė na mbulojė bukurinė me moral tė fėlliqur. Mos lejoni qė femrat e huaja tė kanė frikė nga ajo se ne femrat shqiptare do t’ua marrim burrat! Ne nuk jemi ashtu dhe, fal Zotit, njoh shumė shoqe qė mė rrethojnė tė e vėrtetojnė tė kundėrtėn. Por njoh, fatkeqėsisht, edhe asosh qė mė bėjnė tė qaj nga inati dhe turpi! Femrat qė do mbesin nė kujtesė dhe histori mbajnė emrin: Inva Mula, Arta Dobroshi apo Emina Ēunmulaj, e jo disa qė i keni idole nga estrada shqiptare: qė zhvishen duke bėrė striptiz jo profesional dhe duke kėnduar me nota qė nuk ekzistojnė nė muzikėn shqipe.
TI ke lindur femėr dhe mban KUPTIMIN e jetės. Ti je JETA dhe MREKULLIA e saj. Me plot arsye krenohu me gjininė qė ke dhe pėrditė vėrtetoje dhe dėshmoje se e meriton tė jesh AJO!
Shėndet, forcė, krenari e menēuri pėr jetė!

Fitore Aliu
Fillimpranvere, 2010
Revista TUNG

Tė dy artikujt e Fitores (ai pėr motrat dhe pėr vėllezėrit) janė mė sė me vend.
Nuk di pse shumė njerėz i mbyllin sytė para realitetit, apo thjeshtė ne si komb jemi tė tillė qė gjithėmonė kemi qejf tė lavdėrohemi e kurrė tė mos na kritikojė dikush, se jemi kinse perfekt?!

Femrat tona e kanė keqkuptuar emancipimin, nė vend se tė shkollohėn e tė heqin prangat qė ua ka vėnė koha e sundimit patriarkal, kėto dalin jo nė serrnishtė, por edhe pėrtej sėrrnishte.
Edhe ē'ėshtė mė e keqja, e gjuajnė gurin dhe dorėn mundohen ta fshehin.

Kam qenė para ca kohe nė njė tubim intelektualėsh nė Zürich. Tė pranishėm ishin mėsimdhenės nga trojet shqiptare dhe ata tė Zvicrės dhe nuk u ēudita. Shumica e mėsueseve ishin tė veshura si pėr darsėm e jo pėr trajnim. Mėsueset nga Zvicra dhe Gjermania, me kėmisha dhe jeans, shqipet tona me miniqa dhe me kėpucė me take nga 10 cm dhe me grim aq t'rėndė sa ēuditej edhe syri qė i shikonte...

Pas ditės sė parė, kur ca dėtyra praktike ishin tė pamundura nga shqiptarėt (nė sallė s'kishte ulėse por tė gjitha uleshin nė tokė e me miniq kjo pak e vėshtirė) ai qė udhėhiqte kėtė trajnim profesional (njė njeri i njohur nė CH, i aftė dhe njohės i 17 gjuhėve tė botės) ju drejtua nė shqip mėsueseve qė i zuri duke e sharė (ky kali po don me na tregu neve qysh me u veshė) - "Motrat e mija, nese keni mundėsi, nesėr ejani me pantallone, se do kemi ca gjėra tjera dhe nuk kam qejf t'ju vė n'pozitė t'palakmueshme" ... mund ta paramendoni sa keq ishte t'i dėgjosh kėto fjalė pėr bashkėkombaset qė flisnin pas shpine...turp!

Pulebardha
21-07-11, 13:02
Ne vendin ku punoj uné shkruan;


Ne nuk kemi asgje kunder fundit ténd , té shkurtér, por kunder karakterit t“énd té shkurtér po.....

Kalimero
21-07-11, 13:20
Tė dy artikujt e Fitores (ai pėr motrat dhe pėr vėllezėrit) janė mė sė me vend.
Nuk di pse shumė njerėz i mbyllin sytė para realitetit, apo thjeshtė ne si komb jemi tė tillė qė gjithėmonė kemi qejf tė lavdėrohemi e kurrė tė mos na kritikojė dikush, se jemi kinse perfekt?!

Femrat tona e kanė keqkuptuar emancipimin, nė vend se tė shkollohėn e tė heqin prangat qė ua ka vėnė koha e sundimit patriarkal, kėto dalin jo nė serrnishtė, por edhe pėrtej sėrrnishte.
Edhe ē'ėshtė mė e keqja, e gjuajnė gurin dhe dorėn mundohen ta fshehin.

Kam qenė para ca kohe nė njė tubim intelektualėsh nė Zürich. Tė pranishėm ishin mėsimdhenės nga trojet shqiptare dhe ata tė Zvicrės dhe nuk u ēudita. Shumica e mėsueseve ishin tė veshura si pėr darsėm e jo pėr trajnim. Mėsueset nga Zvicra dhe Gjermania, me kėmisha dhe jeans, shqipet tona me miniqa dhe me kėpucė me take nga 10 cm dhe me grim aq t'rėndė sa ēuditej edhe syri qė i shikonte...

Pas ditės sė parė, kur ca dėtyra praktike ishin tė pamundura nga shqiptarėt (nė sallė s'kishte ulėse por tė gjitha uleshin nė tokė e me miniq kjo pak e vėshtirė) ai qė udhėhiqte kėtė trajnim profesional (njė njeri i njohur nė CH, i aftė dhe njohės i 17 gjuhėve tė botės) ju drejtua nė shqip mėsueseve qė i zuri duke e sharė (ky kali po don me na tregu neve qysh me u veshė) - "Motrat e mija, nese keni mundėsi, nesėr ejani me pantallone, se do kemi ca gjėra tjera dhe nuk kam qejf t'ju vė n'pozitė t'palakmueshme" ... mund ta paramendoni sa keq ishte t'i dėgjosh kėto fjalė pėr bashkėkombaset qė flisnin pas shpine...turp!
dijuze,a pum doket viq mu a i paske igzagjiru pak senet,m me qata miniqa e shtiklla e qasishne karmina a?ani ani viq llaf pu bajna :biggrin:
Hajt karzaj ti qishti kalimers, pse i ki qiten qito cicat un avatar qishti ,edhe pse pu pin cigare qashtuqene :wink:,hajt karzam karzam de hajt ,hajt karzam pse ?!!

LaDy_Diaspora
21-07-11, 15:33
dijuze,a pum doket viq mu a i paske igzagjiru pak senet,m me qata miniqa e shtiklla e qasishne karmina a?ani ani viq llaf pu bajna :biggrin:
Hajt karzaj ti qishti kalimers, pse i ki qiten qito cicat un avatar qishti ,edhe pse pu pin cigare qashtuqene :wink:,hajt karzam karzam de hajt ,hajt karzam pse ?!!

Nese ti sheh mirė edhe mendon me kokė, e din a kam apo s'kam egzagjeru.
Herėn tjetėr me pak mė tepėr respekt edhe tė lutėm shkruaj ship, nese je mėsu ndonjėherė nė jetė.

Falemnderit pėr mirėkuptim edhe kujdes, mos m'u drejto me dejuze, se nuk m'njeh fare edhe s'ke tė drejtė tė mė quash ashtu. Njė herė durova, ama s'mė duket njerėzore tė i quash tė gjithė kėshtu.

Kalofsh mirė.


P.S: Nė avatar s'jam unė edhe m'vjen mirė qė kaq bukur e paske shikuar. :confused:

Kalimero
21-07-11, 21:43
Nese ti sheh mirė edhe mendon me kokė, e din a kam apo s'kam egzagjeru.
Herėn tjetėr me pak mė tepėr respekt edhe tė lutėm shkruaj ship, nese je mėsu ndonjėherė nė jetė.

Falemnderit pėr mirėkuptim edhe kujdes, mos m'u drejto me dejuze, se nuk m'njeh fare edhe s'ke tė drejtė tė mė quash ashtu. Njė herė durova, ama s'mė duket njerėzore tė i quash tė gjithė kėshtu.

Kalofsh mirė.


P.S: Nė avatar s'jam unė edhe m'vjen mirė qė kaq bukur e paske shikuar. :confused:

difinitivisht e ki igzagjiru,,,


dhe me grim aq t'rėndė sa ēuditej edhe syri qė i shikonte...
...turp!

P.S: Nė avatar s'jam unė edhe m'vjen mirė qė kaq bukur e paske shikuar. :confused:

Cento percento e di qi ti nuk je un avatar:wink:
e kum kshiren qish se kum kshiren,qish i ka kshiren qato dijuzkat .edhe une t'kshira tie.:wink::biggrin:

halo s'mu ki purgjegj .Pse e ki qiten qat avatarin ma heret "lixo ma nalt" qish t'veta .
Qite ni paralele ,
TI ki ardhen je prizentu si intellektuallk me c**a jasht e me cigare un goj
ATO kan shku si intellektuallka " tė veshura si pėr darsėm e jo pėr trajnim".

shnetje shoqja e dijuzeve :tongue::biggrin::tongue:

LaDy_Diaspora
21-07-11, 22:28
difinitivisht e ki igzagjiru,,,
Cento percento e di qi ti nuk je un avatar:wink:
e kum kshiren qish se kum kshiren,qish i ka kshiren qato dijuzkat .edhe une t'kshira tie.:wink::biggrin:
halo s'mu ki purgjegj .Pse e ki qiten qat avatarin ma heret "lixo ma nalt" qish t'veta .
Qite ni paralele ,
TI ki ardhen je prizentu si intellektuallk me c**a jasht e me cigare un goj
ATO kan shku si intellektuallka " tė veshura si pėr darsėm e jo pėr trajnim".

shnetje shoqja e dijuzeve :tongue::biggrin::tongue:

Allahile a po t'dhemb diku? Mos t'pėrmenda ty n'ato shkrime? S'besoj.
Nuk kam egzagjeru, por ja ti je njė shembull i gjallė qė shqiptari s'ka qejf me ia tregu troē punėt, por vetėm me lavdėru.

Mirė qė m'paske shikuar. Jemi nė virtualitet e kėtu mund t'luajmė pak me kėto mundėsitė qė i kemi, avatari ishte provokues, e di, por ia paska arrit qellimit, avatari mendoj. Tash kqyre avatarin tjetėr, garant edhe ky t'pengon diēka, por a din ē'ėshtė mė e rendėsishmja?
Unė jam apo s'jam intelektuale, e shkolluar edhe e rritur nė mergim, mirėpo krejtė ēka jam e kush jam - jam pėr vete. As pėr ty, as pėr forumin e as pėr llafet e hallkut dhe birat e gardhit. Kaq. Dallimi ėshtė qė ti nuk e njeh personin qė fshihet pas nofkės *LaDy_Diaspora* e nuk ka tė bėjė aspak me avatarin, njejtė si ti qė s'je ndonjė shpezė por je njeri, sikur unė. Nuk jam shitė intelektuale aspak, unė vetėm e kam treguar tė vėrtetėn, ama m'duket tek disa njerėz qė jetojnė nė iluzione kjo shfaqė frikė edhe mbrojtja mė e mirė a e din se cila ėshtė - po pra, sulmi. Sidoqoftė unė po tė pėrshėndes e falemnderit pėr replikat deri me tani, tutje s'do replikoj mė nė kėtė mėnyrė. Shpresoj qė e respekton kėtė mendim timin.

Merru me temėn, nese don, e jo me anėtarėt, s'ke nevojė tė gjykosh dikėnd qė nuk e njeh fare. Merre kėtė si kėshillė.

Me t'majra ene taj!

Kalimero
22-07-11, 14:15
Allahile a po t'dhemb diku? Mos t'pėrmenda ty n'ato shkrime? S'besoj.
Nuk kam egzagjeru, por ja ti je njė shembull i gjallė qė shqiptari s'ka qejf me ia tregu troē punėt, por vetėm me lavdėru.

Mirė qė m'paske shikuar. Jemi nė virtualitet e kėtu mund t'luajmė pak me kėto mundėsitė qė i kemi, avatari ishte provokues, e di, por ia paska arrit qellimit, avatari mendoj. Tash kqyre avatarin tjetėr, garant edhe ky t'pengon diēka, por a din ē'ėshtė mė e rendėsishmja?
Unė jam apo s'jam intelektuale, e shkolluar edhe e rritur nė mergim, mirėpo krejtė ēka jam e kush jam - jam pėr vete. As pėr ty, as pėr forumin e as pėr llafet e hallkut dhe birat e gardhit. Kaq. Dallimi ėshtė qė ti nuk e njeh personin qė fshihet pas nofkės *LaDy_Diaspora* e nuk ka tė bėjė aspak me avatarin, njejtė si ti qė s'je ndonjė shpezė por je njeri, sikur unė. Nuk jam shitė intelektuale aspak, unė vetėm e kam treguar tė vėrtetėn, ama m'duket tek disa njerėz qė jetojnė nė iluzione kjo shfaqė frikė edhe mbrojtja mė e mirė a e din se cila ėshtė - po pra, sulmi. Sidoqoftė unė po tė pėrshėndes e falemnderit pėr replikat deri me tani, tutje s'do replikoj mė nė kėtė mėnyrė. Shpresoj qė e respekton kėtė mendim timin.

Merru me temėn, nese don, e jo me anėtarėt, s'ke nevojė tė gjykosh dikėnd qė nuk e njeh fare. Merre kėtė si kėshillė.

Me t'majra ene taj!

ene taj dijuze me t.majra.eeeejjj mari , taj me mu xhi kije,un i kom mendimet e moja xhi du shkruj ,mus um nervirat qituqene:biggrin:

as nuk um intereson be kush mshefet purmas qasaj niku tond,a je ledi a gjentulmen ,as qi pum bjen un men be heeejj.pur mu viq qito "qkarravina" jon me rundsi :smile:
riplikova me tie viq qi um bani purshtipje qaj igzagjirimi jot pur veshjen,e ti me qasishne lloj veshje u prizantove un furum,
mus gabo mum ripliku ma se pu pritoj tibe :biggrin::biggrin:

LaDy_Diaspora
22-07-11, 20:44
ene taj dijuze me t.majra.eeeejjj mari , taj me mu xhi kije,un i kom mendimet e moja xhi du shkruj ,mus um nervirat qituqene:biggrin:

as nuk um intereson be kush mshefet purmas qasaj niku tond,a je ledi a gjentulmen ,as qi pum bjen un men be heeejj.pur mu viq qito "qkarravina" jon me rundsi :smile:
riplikova me tie viq qi um bani purshtipje qaj igzagjirimi jot pur veshjen,e ti me qasishne lloj veshje u prizantove un furum,
mus gabo mum ripliku ma se pu pritoj tibe :biggrin::biggrin:

Oni be oni. :biggrin::biggrin::biggrin: