PDA

View Full Version : Pse?


Murgesha
24-05-10, 16:11
I prish se rrahuri. C'ke veshur, zhvishe se ta caj kryet!!


Per baze te kesaj teme po e marr ket shkrim!

Eshte fjala per motrat e shqiptareve.

E di qe shum motra shqiptare rrafen e torturohen nga vellezrit, ose nga ndonjeri prej tyre.

Pse ndodh kjo gje ne shoqerin shqiptare?

A ka te drejt te rraf vellau motren?

A ka te drejte vellau ta dirigjoj motren se si ta jetoj ajo jeten e vet?

Ku qendron shkaku pse vellezrit shqiptar veprojn keshtu me motrat e tyre.


P.S mos ja futni kot me lavde qe ju si keni rraf motrat tuaja!!!

Makresh
24-05-10, 16:45
P.S mos ja futni kot me lavde qe ju si keni rraf motrat tuaja!!!

Un po ja nisi nga ky citim.

Po i lem lavdet anash, dhe na trego ti, se pse te ka rrahur vellau ?!


P.s. Mos me thuaj qe s'ke pas vella !

Murgesha
24-05-10, 16:54
Un po ja nisi nga ky citim.

Po i lem lavdet anash, dhe na trego ti, se pse te ka rrahur vellau ?!


P.s. Mos me thuaj qe s'ke pas vella !


Nuk guxova te shkoj ta pyes ate se me rraf prap, prandaj po ju pyes juve. :biggrin:

P.S Mos thuaj qe nuk ke motra e si ke rraf kurr.

Dallandyshja_718
24-05-10, 17:05
Une i kam tre vellezer, te tret me t'vjeter se une nuk mbaj mend, jo t'rrahun por asnje fjale prej tyre, Zoti i bekoft (perjashtim si femij, ndoshta edhe po)! Babai ka qene ai qe me ka thene nese diēka nuk i ka pelqye, kuptohet nje here e ka thene sepse heren e dyte e kam mbajt mend dhe respektua "ligjin e tij":smile: ...
Po duhet me jau fol hakun edhe vellezerve...

P.S. ka pas raste qe kam degjue thashe e theme, "i'a ka thye turinin vellau filanes..." por askurr nuk kam pa dike me "turi t'nxime prej vellaut", sinqerisht...

Makresh
24-05-10, 17:06
Nuk guxova te shkoj ta pyes ate se me rraf prap, prandaj po ju pyes juve. :biggrin:

P.S Mos thuaj qe nuk ke motra e si ke rraf kurr.
:tongue:


P.S.,.. kam motra, por jam rrahur me to kur isha femi, se prej adoleshences e perpjet,.. s'ka bo vaki me qu dor mbi dike !

roadrunner
24-05-10, 17:12
Teme shume interesant. Te pergezoj ty murgeshe se pari qe e hape kete teme, meqenese te gjithe kemi nevoj te lexojme mendimet e secilit, edhe pse ne jeten e perditshme degjojme keso raste qdo dite. Degjojm raste edhe kunati te rrahe nusen sepse ate e ka be me motrat e veta dhe e gjen lehte te bej edhe ne grua te vllaut.

Filloj prej vetes. Meqenese tre prej neve femijeve jemi nga 1, 1 e gjysem nermjet me moshe, kur kemi qene femije copa jemi bo. Po valla i kam sos tu i rreh, bile edhe t'mahalles. Me vllaun i cili eshte 1 vit e gjysem me i ri, gjithmone kam qene me e lidhur, gjithmone i kam dal ne krah si ne loja futbolli, si ne shkolle, si ne rruge, por ne shpi gjith ja kam tregu hakun hahaha...kur i kam bo 16 vjet tha tash jam rrit a-haaaa....qkllap nje shpulle thash hajt ta nij zanin....jo tha se tkom moter ti mke mbrojt per ton jeten e une prej tash e tutje tmbroj ty :biggrin: kto fjal sja harroj kurre. Prej kur jemi ashtu te afert me njeri tjetrin, saqe edhe femra e tij kur e ndrrova numrin dyshojke ne sms te tij derisa me thirri hhaha, se te gjitha i kisha te dua shume te perqafoj me mall :biggrin:

Shyqyr nuk shoqerohem me njerez te keti lloji qe shprehin forcen fizike ndaj te afermiv apo tjerve ne rreth :biggrin:

Murgesha
24-05-10, 17:18
:tongue:


P.S.,.. kam motra, por jam rrahur me to kur isha femi, se prej adoleshences e perpjet,.. s'ka bo vaki me qu dor mbi dike !


Me vie mir qe je nje vella i mir, te till do te kujtojn gjithmon motrat tua.

emine
24-05-10, 17:53
Nuke jam rref nga baba ,me ka mjaftu nje fjale e tija e me eshte ber terr vendi,ndersa nga vllai madh kam pas shume rrespekt,sote e ksaj dite me perkrah dhe rrespektone,vllai qe eshte me i vogel se une kam pas gjithmone perkrahje,po ashtu edhe une e kam mbrojt,tek femijet jan normale zenkat,por sa i perket dhunes dhe torturimev qe ka then murgesha me duket cnjerzore,absurde dhe patolerushme,askush ska te drejte te qoje dore mbi tjetrin qofte vella,moter,burr,apo kushdo te jete,njerzit qe nuke dine sgjedhje njerzore rafin dhe maltretojne tjeret,per ndryshe tek njerzit dhuna fizik sduhet te zej vend,e sidomos tek nje familje e shendoshe,per kto fenomene jan shkaktare prinderit qe edukojne femijte duke ber dallim dhe duke i leju mashkullit te sundoje dhe te maltretoi motrat e tyre vetem pse jan femra,duhen kto fenomene te zhduken njeher e pergjithmone nga shoqeria jone,,,

Hajdede
24-05-10, 19:59
Per baze te kesaj teme po e marr ket shkrim!

Eshte fjala per motrat e shqiptareve.

E di qe shum motra shqiptare rrafen e torturohen nga vellezrit, ose nga ndonjeri prej tyre.

Pse ndodh kjo gje ne shoqerin shqiptare?

A ka te drejt te rraf vellau motren?

A ka te drejte vellau ta dirigjoj motren se si ta jetoj ajo jeten e vet?

Ku qendron shkaku pse vellezrit shqiptar veprojn keshtu me motrat e tyre.


P.S mos ja futni kot me lavde qe ju si keni rraf motrat tuaja!!!


Si zakonisht, sillet e persillet dhe ndalon tek une.


Te te bej i pyetje, kush te dha te drejten, apo te solli ty fakte se gafa e ime qendruaka vertet?


Sidoqofte, vazhdoj t'i jem kesaj ne qender te vemendjes.

halla e madhe
24-05-10, 20:06
Murgeshe_ te lumte,shume teme e qelluar!

..normal qe ne kulturen tone ka qene dhe ndoshta akoma eshte te dominoj bota mashkullore dhe shpesh vendos vllau per fatin e motres,me e keqja kur vllau e rraf motren vetem pse i teket qe asht burre,vetem pse ajo eshte femer, e nuk guxon te beje ze..nga ai vlla cka pritet?..ai behet agresor edhe ndaj famijes vet,gruas vajzes.... ah motrat e shkreta qe s'ju ndahem kurr vllezerve,familjeve tona,jemi ato qe nisim dasem e deke,thone pleqte;_shpija pa bija s'ka hijeshi as deka as dasma!

..per vete flas, kame kater vllazen,me qe isha femije i ndermjetem nuk kame pas rast te perjetoj zenka me ta,jemi rraf ne loje,por u fillonte te acarohej situata na qellonte gjithe ndonje ndermjetsues dhe keshtu nuk na lejonin te behej me e madhe..hahaha..sote me gaz dhe mallengjim i kujtojme ato caste kur ishim femije kur ziheshim mes veti pa asnje shkas veq pse ishim lozonjar,...sa mburrem per vllezerit e mi!:smile:

e_martumja
24-05-10, 20:30
Une e kam vetem nje vllah dhe sinqerisht nuk ben nena mo asi djal... Mbasi lsha sugarica :biggrin: askush sma ka prish aahahahhaa Familjarisht s'kemi pas ksi rast. Ne jeten time dy her m'ka rraf si thot Murgesha se kete shpehen se pasna perdore kurre. Rametlija babgjyhi im m'ka fut nej shkelem dhe nje rrejne me nje shtag vetem per shkak qe e kam marr nje apo dy dardh. E dyta ishte nga babai im qe kishan je marrdhnje shume te afer me to, ne nje konflit ja ktheva fjalen duke i thon ja do ta marre ja do te vdes ahahahah dhe mangiti per fyti tregonte nona ime qe dy dite ska fjet dhe teper ka qajt...
Pra personlisht nuk mundem mu pergjigje temes se nuk e kam perjetu kete gje.
U Murgesha mu kujtu qe edhe disa shpullah qe i kam marr prej fmis ahahahhaah Qka spo ban vaki edhe fmija mi rreh prind haahhahaha

roadrunner
24-05-10, 20:36
Shko ne SHPK pyeti pse kane njesit te dhunes familjare, dhe sa po kane pune :biggrin:, do e gjesh pergjigjen :frown:

Nuk je marre ti si shembull i dhunes, por fjala me prapavi eshte shume e pasur per nje teme te atille, keshtu qe mos e merr si personale, se nuk behet fjala per ty, por ti e ke then nje fjale qe te na per fat te keq perdoret keq, e ne kete rast nuk u ceke se ti e praktikon kete menyre.Si zakonisht, sillet e persillet dhe ndalon tek une.


Te te bej i pyetje, kush te dha te drejten, apo te solli ty fakte se gafa e ime qendruaka vertet?


Sidoqofte, vazhdoj t'i jem kesaj ne qender te vemendjes.

Murgesha
24-05-10, 20:57
Si zakonisht, sillet e persillet dhe ndalon tek une.


Te te bej i pyetje, kush te dha te drejten, apo te solli ty fakte se gafa e ime qendruaka vertet?


Sidoqofte, vazhdoj t'i jem kesaj ne qender te vemendjes.


E po mos u pendo tash, ti vet e tha pa te detyruar askush!

Nuk ta kam shtu a hjek as nje pik e as nje presje.

Por nuk don te thot qe ti vepron ashtu, a po jo?

Une as nuk te gjykoj nese vepron ashtu. A do ti fajesoja prindet tu nese te lejojn te sillesh ashtu me motrat e tua se fundja ato jan femijet e tyre aq sa je edhe ti!

Tek e fundja mos u hidhero, ketu ne net edhe Miu bahet Luan! :biggrin:

Hajdede
24-05-10, 21:48
E po mos u pendo tash, ti vet e tha pa te detyruar askush!

Nuk ta kam shtu a hjek as nje pik e as nje presje.

Por nuk don te thot qe ti vepron ashtu, a po jo?

Une as nuk te gjykoj nese vepron ashtu. A do ti fajesoja prindet tu nese te lejojn te sillesh ashtu me motrat e tua se fundja ato jan femijet e tyre aq sa je edhe ti!

Tek e fundja mos u hidhero, ketu ne net edhe Miu bahet Luan! :biggrin:

natyrisht, keshtu mesuam nga vete moderatoreve ketu, sic je ti, ai e ajo...

Kur do te jesh vetvetja, kujt ia ke friken?

LOJETARI
25-05-10, 08:58
Megjithėse shumica e motrave janė tė gjinisė femrore :biggrin: ,nuk ėshtė edhe vėshtirė tė shpjegohet dhuna ndaj motrave .

O mos hyni mė thellė pėr tė shpjeguar dukuritė tė tilla se u bėmė hori i botės !

panta_rhei
25-05-10, 11:47
Pėrshėndetje,

unė, panta_rhei, i kom rrehė shumė motrat e mija, tri motra m'kanė mbetė n'dorė , kanė dekė, prej dajakit, gjyshen time e kam mbytė poashtu duke e rrehė, sepse dora s'ka terezi... i rrehi prindėrit e mi vazhdimisht...

u mundova tė jem shumė i ndershėm dhe i sinqertė me ju

kaloni mirė

thellenza
25-05-10, 14:11
Me vllaun tim qe eshte menjeher mbas meje, jemi rreh gjithemone deri sa jemi rrit, edhe tash hymi ndonjeher ne fjal aty ketu, por nuk rrehemi me, sigurisht qe ja kemi friken me shume tash njeri tjetrit:biggrin:, kemi respekt per njeri tjetrin. Me kan mjaftu fjalet e prinderve keshtu qe me sa di une babi me ka rrah nje apo dy here kur isha femij dhe me nuk ka pas nevoj te me rrah dikush tjeter deri me sot.

halla e madhe
25-05-10, 14:19
Pėrshėndetje,

unė, panta_rhei, i kom rrehė shumė motrat e mija, tri motra m'kanė mbetė n'dorė , kanė dekė, prej dajakit, gjyshen time e kam mbytė poashtu duke e rrehė, sepse dora s'ka terezi... i rrehi prindėrit e mi vazhdimisht...

u mundova tė jem shumė i ndershėm dhe i sinqertė me ju

kaloni mirė

..e besushme!:biggrin: ..e ti hala po jeton a?:eek: ..priti Stupcat,ose KOSEN:biggrin: :biggrin:

jadore
25-05-10, 15:00
una kete vellaun tem qe e kam e Zoti ma rujt po i bekum eshte , krejte i kisha ndru veq me e hjek merakun e me ti ra nje here shuplake po sa here matna e me thote ani hajt gjujem gjthimone mendoj ku me i ra , ne hund jo se i dhem ne ftyre jo se gjyhnah , ne kry sbone se mama thojke me i ra kujt ne tru trullohet , ne trup i bohet fute vendi e gjithe tu e shty sot e ate dite merak mu ka bo ..e nese vetni pse ,sepseja eshte se ka te endet me puth ne kry per me ma kujtu rritu sa te duash e vogel je , ani kur ka qjef me ja majte vetit .. kuku bre keshe takati i femres gjalle skeni pa ne ..veq per qita e kisha bo nje here byke..( qishtu thojme ne Gjakove )
Eh, shoqeni , rezulltat i kesaj te puthne ne tepe te krese eshte mama se prej qe ka lind ai mbas meje tu na thone ..mos e boni djalin nervoz , mos ja ktheni ,qy se po ma rrehn ti grejza e trete kur sjam une se te ngjo ty srrin rehat , se ti sot je e madhe po ky neser rritet e qysh ju fillon dashnija ne vogjli ju met ne pleqni ..qikjo krejte eshte sot e ate dite une nje zhig te pahjeken qe sun qova dore ne ate e si japa as ati shkas me ja kthy ..
a po e shifni bre qysh rriten femite me emocione te ndrydhne ..qe sot e ate dite une me e kujtu ..
p.s.
uh murriz mos te harroj .. prej vllaqkos tem une kam dhurate , shtetesi, banesa ne EU, firme , shtepi , kerr pushimet e prenotuara paraprakishte (mos e bone te madhe me mu bo tollovi se skm shume kohe , muajin tjeter qe ke kohe hajde ne Toskane pime kaffe se jam ne pushime ) .. harrova me te vet ty cka ju ki fal ti motrave nima..?

halla e madhe
25-05-10, 15:37
una kete vellaun tem qe e kam e Zoti ma rujt po i bekum eshte , krejte i kisha ndru veq me e hjek merakun e me ti ra nje here shuplake po sa here matna e me thote ani hajt gjujem gjthimone mendoj ku me i ra , ne hund jo se i dhem ne ftyre jo se gjyhnah , ne kry sbone se mama thojke me i ra kujt ne tru trullohet , ne trup i bohet fute vendi e gjithe tu e shty sot e ate dite merak mu ka bo ..e nese vetni pse ,sepseja eshte se ka te endet me puth ne kry per me ma kujtu rritu sa te duash e vogel je , ani kur ka qjef me ja majte vetit .. kuku bre keshe takati i femres gjalle skeni pa ne ..veq per qita e kisha bo nje here byke..( qishtu thojme ne Gjakove )
Eh, shoqeni , rezulltat i kesaj te puthne ne tepe te krese eshte mama se prej qe ka lind ai mbas meje tu na thone ..mos e boni djalin nervoz , mos ja ktheni ,qy se po ma rrehn ti grejza e trete kur sjam une se te ngjo ty srrin rehat , se ti sot je e madhe po ky neser rritet e qysh ju fillon dashnija ne vogjli ju met ne pleqni ..qikjo krejte eshte sot e ate dite une nje zhig te pahjeken qe sun qova dore ne ate e si japa as ati shkas me ja kthy ..
a po e shifni bre qysh rriten femite me emocione te ndrydhne ..qe sot e ate dite une me e kujtu ..
p.s.
uh murriz mos te harroj .. prej vllaqkos tem une kam dhurate , shtetesi, banesa ne EU, firme , shtepi , kerr pushimet e prenotuara paraprakishte (mos e bone te madhe me mu bo tollovi se skm shume kohe , muajin tjeter qe ke kohe hajde ne Toskane pime kaffe se jam ne pushime ) .. harrova me te vet ty cka ju ki fal ti motrave nima..?
jadore_ o zot, ruaje prej te ligave!..vete e pashe cfar djali ishte,..bomi selom J...t:smile:

Amina
29-05-10, 22:49
Per baze te kesaj teme po e marr ket shkrim!

Eshte fjala per motrat e shqiptareve.

E di qe shum motra shqiptare rrafen e torturohen nga vellezrit, ose nga ndonjeri prej tyre.

Pse ndodh kjo gje ne shoqerin shqiptare?

A ka te drejt te rraf vellau motren?

A ka te drejte vellau ta dirigjoj motren se si ta jetoj ajo jeten e vet?

Ku qendron shkaku pse vellezrit shqiptar veprojn keshtu me motrat e tyre.


P.S mos ja futni kot me lavde qe ju si keni rraf motrat tuaja!!!

Vellau nuk ka te drejte te vendos mbi jeten e e motres, dhe me pak te maltretohet nga ai.

elvio
29-05-10, 22:54
mentaliteti i dobet sikurse kultura e dobet sjell te tilla fenomene shqetesuese

imponimi s'eshte zgjidhje

sikurse mosperfillja-mos interesimi


edhe pse ne shqiptaret NDODH,duke menduar qe moralin e motres e kontrollojne vellezerit:confused:

psene po e shuajme-pasi jemi integruar ne shoqerite evropiane,me emancipimin e shoqerise shqiptare:biggrin: