PDA

View Full Version : A duhet ribotuar libri i Hitlerit ?


progress
25-05-10, 15:49
Ai qe lexon nje liber kritik nuk inspirohet nga neonazizmi, perkundrazi.” Shtatedhjete vjet pas vdekjes se autorit, te drejtat e autorit te nje teksti nuk ekzistojne me.

Deri ne vitin 1945 numri i kopjeve arritu ne 12 milione ekzemplare, megjithate deri me sot vazhdon te ekzistoje mendimi se megjithese eshte perhapur shume, libri nuk eshte lexuar ne te njejten mase.

A duhet botuar tani serish libri “Lufta ime” e Adolf Hitlerit dhjetra vjet pas shkrimit te tij, ne menyre qe te mund te lexohet nga kushdo qe ka deshire?


Diskutimet per kete ēeshtje jane hapur serish ne Gjermani. A mund te jepet nje version shkencor i librit te tabuizuar “Majn Kampf”, qe te shfaqet edhe ne internet dhe te jete i lexueshem edhe jashte Gjermanise?

Diskutimet e kesaj ēeshtjeje jane hapur serish ne Gjermani. Skadimi i afateve te te drejtave te autorit, ben te mundur nje publikim kritik te librit. Drejtoi i institutit te historise moderne ne Mynih, Profesor Horst Meler (Horst Möller) eshte i sigurt se: “Siē e dime te gjithe diēka e ndaluar ushtron nje lloj joshjeje psikologjike.

Nepermjet publikimit tė librit, mund t`i jept fund mitit te ngritur mbi te”. Autori i tij ndodhej ne burg, kur shkroi me 1925 pjesen e pare te librit te tij. Adolf Hitler, i burgosur ne Keshtjellen bavareze te Landsbergut, i denuar me pese vjet burgim, per tentative per organizim puēi kunder qeverise se atehershme te Rajhut.

Nga denimi ai beri vetem nente muaj. Kur doli pjesa e dyte e librit “Lufta ime” (Majn Kampf - Mein Kampf) nje vit me vone, Hitleri ndodhej ne krye te nje partie te rinovuar nacionalsocialiste dhe kishte ngritur te ashtuquajturen bazen e SS-eve, trupen luftarake te NSDAP.

Deri ne marrjen e pushtetit te te ashtuquajturit fyhrer, udheheqes, “Majn Kampf” mbeti nje nga shume shkrimet urrejtndjellese nacionalsocialiste.

Nga pikepamja programatike, libri permban menyren se si e shikonte diktatori Hitler boten, dhe formulon te gjitha realitetet e tmerrshme qe do te pasonin me vone: rracizmin dhe antisemitizmin, marrshimin ne drejtim te lindjes per pushtimin e te ashtuquajtures “hapesire jetesore” per popullin gjerman, dhe terrorin ndaj te gjithe atyre qe mendonin ndryshe.

Libri ishte – thote autori i librave Friedemann Bedürftig – plani i rruges qe do te ndiqte me vone te kryetarit te shtetit, pushtuesit dhe genocidit”.

Por suksesin libri arriti ta kishte vetem me marrjen e pushtetit te nacionalsocialisteve te NSDAP-se.

Pas vitit 1933 shperndarja e librit u subvencionua nga shtetit. “Majn kampf” ju dhurua falas anetareve te partise, ose zyrtaret e shtetit ja dhuronin ēifteve tė reja.

Deri ne vitin 1945 numri i kopjeve arritu nė 12 milione ekzemplare, megjithate deri me sot vazhdon te ekzistoje mendimi se megjithese eshte perhapur shume, libri nuk eshte lexuar ne te njejten mase.

Por historiani Mėler nuk eshte i kėtij mendimi: “Nuk eshte e vertete, dy vjet me pare ne publikuam ketu nje liber per shkrimin dhe shperndarjen, perkthimin dhe leximin e “Majn kampf‘ dhe atje eshte e vertetuar se legjenda e librit te palexuar nuk eshte e vertete.

Nuk eshte e thene se te 12 milione ekzemplaret jane lexuar te gjithe, por as nuk mund te thuhet se librit nuk i ka hedhur syte kerkush.” Qe prej mbarimit te Luftes se Dyte Boterore, libri ne Gjermani ka qene tabu, dhe eshte ndaluar te shtypet dhe te shperndahet.

“Kur thuhet se libri nuk duhet te publikohet, atehere mendohet nga njera ane per ndjenjat e viktimave dhe nga ana tjeter pyetet nese libri eshte ende i rrezikshem, a mund te perdoret ai ende per revista programatike te neonazisteve. Kesaj pyetje une do i ktheja pergjigje me “jo”.

Shume vete nuk mendojne keshtu, sepse “Majn kampf” ka qene objekt kulti ne skenen e ekstremisteve te djathte – ne shume vende ky liber mund tė blihet. Ne internet ndodhet teskti i plote.

Prandaj, historiani Mėler vazhdon te kembengule qe librit t`i hiqet magjia e librit te ndaluar. Ai pohon per Deutsche Wellen se Instituti i Mynihut ka filluar te pergatise nje version shkencor te librit.

“Ajo qe duam te botojme ne eshte nje version historiko-kritik, qe tregon qarte per burimet e ideologjise hitleriane, dhe qe komenton dhe tregon historine e influencimit prej tij, ēka ka vlera shkencore dhe mundeson imunizimin.

Ai qe lexon nje liber kritik nuk inspirohet nga neonazizmi, perkundrazi.” Shtatedhjete vjet pas vdekjes se autorit, te drejtat e autorit te nje teksti nuk ekzistojne me. Prandaj historianet duan te publikojne nje version kritik tė librit. Deri tani te drejtat e autorit i ka patur ministria bavareze e financave.

Guri i madh
25-05-10, 21:16
qlirimtar i shqiptarve ka qen DAJA HITLER nuk merrem me te tjert qka shkrujn ,anmiku i anmikut tim esht miku i im


tri vite ishin shqipri etnike pasha qato tri vite

Oqeani
25-05-10, 21:21
qlirimtar i shqiptarve ka qen DAJA HITLER nuk merrem me te tjert qka shkrujn ,anmiku i anmikut tim esht miku i im


tri vite ishin shqipri etnike pasha qato tri vite

Po don me thene - e ka pas dlire oborrin !

Guri i madh
25-05-10, 21:24
Po don me thene - e ka pas dlire oborrin !

une e kam vizitue vendlindjen e tij ne BRENAU te Austris ju kam perkul para shtepis se lindjes


edhe gjith shpresoj se do te perseritet ajo historishkjet e kosoves i kishin pas qit plisat e bardh QELESHET

Inposible
15-07-10, 15:33
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeter

premium
15-07-10, 17:38
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeter
.. mos fol kėshtu se po idhėrohen disa pjesetare e forumit , sepse Hitleri ka perfshi nė listen e shfarosjes se Jahudive .

teutaA
15-07-10, 18:15
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeter

pse qka po te duket vetja ty diqka qe ke lekur te bardh a ste ka fal zoti edhe ty si ata a marre marre per ty me shkru kshtu

Inposible
16-07-10, 10:19
.. mos fol kėshtu se po idhėrohen disa pjesetare e forumit , sepse Hitleri ka perfshi nė listen e shfarosjes se Jahudive .
I menqur ka qen hitleri , ka ditė cillin popull ėshtė i tepurt ne kete botėpse qka po te duket vetja ty diqka qe ke lekur te bardh a ste ka fal zoti edhe ty si ata a marre marre per ty me shkru kshtu
Europa gjithmon ka qen race e paster (e bardhė ) , por shiqo sot ne gjdo hap she zezak dhe mrena 10 vitev do te behemi si ne amerik 50% -50% , jan raca me e flliqt qe egzistojn ne planet ( nga papastertia ) dhe ka shum arsyje qe une e hitleri nuk i deshirojm kete race

uck_aksh
16-07-10, 16:23
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeter
hahahhah magjupt e afrikes a i ka krijuar i njejti zot sipas juve apo i ka krijuar ndokush tjeter

uck_aksh
16-07-10, 16:25
une e kam vizitue vendlindjen e tij ne BRENAU te Austris ju kam perkul para shtepis se lindjes


edhe gjith shpresoj se do te perseritet ajo historishkjet e kosoves i kishin pas qit plisat e bardh QELESHET
ky paska punu per shiptar ma shum se rugova

teutaA
16-07-10, 17:38
I menqur ka qen hitleri , ka ditė cillin popull ėshtė i tepurt ne kete botė
Europa gjithmon ka qen race e paster (e bardhė ) , por shiqo sot ne gjdo hap she zezak dhe mrena 10 vitev do te behemi si ne amerik 50% -50% , jan raca me e flliqt qe egzistojn ne planet ( nga papastertia ) dhe ka shum arsyje qe une e hitleri nuk i deshirojm kete race

ti koke njeriu me i flliqur qe pasna taku ne ket forum ndonjeher po flm zotit qe je nje hiq si the si nuk the nuk vrehesh :cool:

elvio
16-07-10, 18:26
ka ndikuar keq ne historine e njerezimit,edhe aspak s'ka lozur rol pozitiv karriera e tij ne rruzullin tokesor.

te vetmen ide qe i mbeshtes ka qene ajo e homoseksualeve.

askush s'deshi te lindin i zi-apo i verdhe.:mad:

Guri i madh
16-07-10, 18:31
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeterpo e kemi jeton ne MITROVICveq e ka ndrrue emrin e mbiemrin

http://img.youtube.com/vi/TwOphEyEBQo/0.jpg

elvio
16-07-10, 23:20
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeter

me jep ate pershtypjen qe je nje djalosh qe beson ne ide te kota

si ata gjermanet qe besojne qe akoma eshte gjalle ai.

nqs e adhuron aq shume ate figure,informohu me shume mbi jeten e tij.
lexo librat nga autore qe kane shkruar per ate

ose po s'pate guxim te lexosh,shiko dokumentare,sepse kjo e dyta mund te jete me e lehte.

apo eshte bere me kopje kjo tema nga diku tjeter.

mos admiro shume idealet e tij,pasi mbante te dashur mbesen e tij.

adhuro GJERGJ FISHTEN-urtesi-maturi-mendjendrit.
edhe mendjet e ndritura te figurave shqiptare edhe ato te huaja,qe s'kane te bejne shume me politiken.

Guri i madh
17-07-10, 00:01
Hitler caught on tape in Mitrovica (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&cd=10&ved=0CDsQtwIwCQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D_9M QsjhEDD0&ei=WORATJSfHaK60gS44rSbDw&usg=AFQjCNFXrHJyuxss2EXskNr-WJPzazRQ9g)

Inposible
17-07-10, 00:54
ti koke njeriu me i flliqur qe pasna taku ne ket forum ndonjeher po flm zotit qe je nje hiq si the si nuk the nuk vrehesh :cool:

Ndoshta kur thua se jam nje hiq po nisesh nga vetja se e njajt je ti per mua , Dallimi i im nga ti eshte se ti e ben nje Postim per nje thnx (repotacion ) e une e them gjith ata qe mendoj qe eshte e drejt dhe qka me pelqen mua te shkruaj , dhe ne kete forum besoj kam te drejt ta shprehi mendimin tim duke mos e ofenduar askend.(mos ndoshta je qifute apo zezajk qe pot kcen aq shum ty )
E ti vajz paske nevoj per me shum Edukim , kshtu qe kujdes kur te ju drejtohesh dikujna me (hiq)

Inposible
17-07-10, 01:02
nqs e adhuron aq shume ate figure,informohu me shume mbi jeten e tij.
lexo librat nga autore qe kane shkruar per ate

ose po s'pate guxim te lexosh,shiko dokumentare,sepse kjo e dyta mund te jete me e lehte.

nuk ke ide se sa jam i informuar per biografin e tij


mos admiro shume idealet e tij,pasi mbante te dashur mbesen e tij.

edhe muhameti kishte marre per grua gruan e djalit te ti por ja qe profet eshte tani ...

Skyfter
17-07-10, 17:53
Si nuk del edhe nje Hitler i Ri se ėshtė mush Europa me magjup te Afrikes, Une e Admiroj Guximin dhe Idealet qe kishte Adolfi por mos te harrojm se kishe edhe ky disa gjera negative : ''Holokausti" , ishte njeri "Homoseksual "etj.
Por ne Gjermani ka shumė njerzė qe Besojn qe ende ėshtė gjallė por me identitet te tjeter


Tungjatjeta shoki ....

Hitleri ka qen Psikopat , sikur te jetonte ne ket kohe origjinal Hileri apo nje Double Hitler me siguri se do te perfundonte ne Psikiatri ose ne Burg ose ne Bahnhof....


"Magjupi i Afrikes" eshte njeriu me i forte ne Planet nese nuk te vjen merzi ....

Banu fer e pranoje se ja u ka dhon Zoti apo nena natyre zezakeve ... E ardhmja ju takon atyre!

teutaA
17-07-10, 18:40
Tungjatjeta shoki ....

Hitleri ka qen Psikopat , sikur te jetonte ne ket kohe origjinal Hileri apo nje Double Hitler me siguri se do te perfundonte ne Psikiatri ose ne Burg ose ne Bahnhof....


"Magjupi i Afrikes" eshte njeriu me i forte ne Planet nese nuk te vjen merzi ....

Banu fer e pranoje se ja u ka dhon Zoti apo nena natyre zezakeve ... E ardhmja ju takon atyre!

ahhahahahhaah e sa psikopati shqiptar ish more skyfter hahaha shiqyr qe jan nje hiq e kurr ne jeten e tyre fjala e tyre sdo te nihet :smile:

teutaA
17-07-10, 18:42
Ndoshta kur thua se jam nje hiq po nisesh nga vetja se e njajt je ti per mua , Dallimi i im nga ti eshte se ti e ben nje Postim per nje thnx (repotacion ) e une e them gjith ata qe mendoj qe eshte e drejt dhe qka me pelqen mua te shkruaj , dhe ne kete forum besoj kam te drejt ta shprehi mendimin tim duke mos e ofenduar askend.(mos ndoshta je qifute apo zezajk qe pot kcen aq shum ty )
E ti vajz paske nevoj per me shum Edukim , kshtu qe kujdes kur te ju drejtohesh dikujna me (hiq)
Kundershtoj ate qe thua,por do te mbroj deri ne vdekje,te drejten tende per ta thene..."

racist psihopat quhet njerzit qe kan mendime te tilla opss mir ta ben evropa qe te quen ausllander ter jeten kot vesh pantollat e bardh e bulzen pink se me i zi se zezaku i dukesh

emine
17-07-10, 19:21
Ka shku koha e tije,dhe eshte per te ardhune keq qe ka njerz qe sote e ksaj dite perkrahin idete naciste te Hitlerit,une sdo pranoja asgje te tijen dhe asgje ska mbete me vler nga ajo kohe e shmetuar ,kshtuqe krimet si perkrahi as qe eshte e nevojshme te flitet per njerz manjak,,,,

elvio
17-07-10, 22:38
Ka shku koha e tije,dhe eshte per te ardhune keq qe ka njerz qe sote e ksaj dite perkrahin idete naciste te Hitlerit,une sdo pranoja asgje te tijen dhe asgje ska mbete me vler nga ajo kohe e shmetuar ,kshtuqe krimet si perkrahi as qe eshte e nevojshme te flitet per njerz manjak,,,,Emine

s'eshte per te bere pershtypje,por ja qe ka akoma qe besojne ne idete e marra te Adolfit,pasi jeta e tij ka qene e zeze,edhe idete e tija ishin normale te kishin te tille permbajtje.

temen mire ka bere qe e ka hapur hapesi,por jo duke mbeshtet idete e tij,por ne te kunderten ia respektoj pa nis ngjallje debatesh,

se populli thote


me nje lule s'vjen pranvera.


Ishin naziste ata te cilet plagosen me thika studentet shqiptare ne qytetin e moskes.

edhe studentet shqiptare ishin te bardhe,edhe jo te zinj.

gjithsesi,e nisa duke pare hapin para kembeve,prandaj permenda studentet shqiptare ne moske.

ai s'ka qene me shume se nje psikopat qe rimekembi nje gjermani te fuqishme ne ate anen luftarake,edhe me idete e tija s'mundeshin te perputheshin shkencetaret e gjermanise ne fusha te ndryshme,edhe iken ne amerike,edhe i dhane prioritet SHBA,e jo gjermanise =arsyeja ai psikopati

autori i 5000000 personave te vdekur.