PDA

View Full Version : Lind nė laborator jeta artificiale!


Murgesha
25-05-10, 21:45
Lind nė laborator jeta artificiale
20/05/2010 20:25

Eshtė ndėrtuar nė laborator qeliza e parė artificiale e kontrolluar nga njė ADN sintetike, nė gjendje pėr t’u ndarė dhe dyfishuar sic do qelizė tjetėr.
Rezultati ėshtė publikuar nė revistėn “Science” pas njė pune tė gjatė tė institutit “Craig Venter” nė SHBA. Ky ėshtė njė nga hapat mė tė mėdhenj tė viteve tė fundit nė shkencėn e gjenetikės dhe tashmė kufiri i jetės artificiale ėshtė mė afėr.

Endrra e Venter ishte tė ndėrtonte baktere nė dobi tė ambientit me njė ADN tė programuar pėr tė prodhuar biokarburante apo pėr tė pastruar ujėrat e ndotur.

“Pasi ėshtė pėrftuar kromozomi i parė artificial, tashmė sfida qėndron tek aktivizimi”, tha Venter dy vjet mė parė. Hapi i parė i kėrkimit u hodh nė vitin 2007 me ndėrtimin e ADN-sė sintetike, ndėrsa nė 2009-ėn u arrit transplanti i parė nga gjenoma e njė bakteri tek njė tjetėr.

Top Chanel

Murgesha
27-05-10, 14:06
Nuk keni koment tjeter per ket arritje shkencore perveq repit negativ a?

panta_rhei
27-05-10, 14:55
Nuk keni koment tjeter per ket arritje shkencore perveq repit negativ a?
Kam unė :smile:

Aq sa kam unė njohuri, mendoj se pas kėsaj ngjarjeje, ose pas kėtij zhvillimi shkencor, definitivisht mė Zoti nuk ėshtė Krijuesi i vetėm i jetės nė tokė.

Kaq ėshtė rėndėsia e kėtij lajmi. As mė pak, as mė shumė.

LOJETARI
27-05-10, 14:59
Kam unė :smile:

Aq sa kam unė njohuri, mendoj se pas kėsaj ngjarjeje, ose pas kėtij zhvillimi shkencor, definitivisht mė Zoti nuk ėshtė Krijuesi i vetėm i jetės nė tokė.

Kaq ėshtė rėndėsia e kėtij lajmi. As mė pak, as mė shumė.

Gezohu ti gezohu !

panta_rhei
27-05-10, 15:19
Gezohu ti gezohu !
Jo po kena mu knaq tu maru tash vehabista me kryqa :tongue:

Murgesha
27-05-10, 15:33
Kam unė :smile:

Aq sa kam unė njohuri, mendoj se pas kėsaj ngjarjeje, ose pas kėtij zhvillimi shkencor, definitivisht mė Zoti nuk ėshtė Krijuesi i vetėm i jetės nė tokė.

Kaq ėshtė rėndėsia e kėtij lajmi. As mė pak, as mė shumė.


Ndersa une kam frige qe do te na vije nje ndeshkim i madh nga Zoti siq edhe e beri me pare.

Freskohu me pak fjal Biblike Panta hahahaahahahaha!

1 Por tėrė toka fliste tė njėjtėn gjuhė dhe pėrdorte tė njėjtat fjalė.

2 Dhe ndodhi qė, ndėrsa po zhvendoseshin nė drejtim tė jugut, ata gjetėn njė fushė nė vendin e Shinarit dhe u vendosėn atje.

3 Dhe i thanė njėri tjetrit: "O burra, tė bėjmė tulla dhe t'i pjekim me zjarr!". Dhe pėrdorėn tulla nė vend tė gurėve dhe bitum nė vend tė llaēit.

4 Dhe thanė: "O burra, tė ndėrtojmė pėr vete njė qytet dhe njė kullė maja e sė cilės tė arrijė deri nė qiell, dhe t'i bėjmė njė emėr vetes qė tė mos shpėrndahemi mbi faqen e tėrė dheut".

5 Por Zoti zbriti pėr tė parė qytetin dhe kullėn qė bijtė e njerėzve ishin duke ndėrtuar.

6 Dhe Zoti tha: "Ja, ata janė njė popull i vetėm dhe kanė tė gjithė tė njėjtėn gjuhė; dhe kjo ėshtė ajo qė ata filluan tė bėjnė; tani asgjė nuk ka pėr t'i penguar ata tė pėrfundojnė atė qė kanė ndėrmend tė bėjnė.

7 O burra, tė zbresim pra atje poshtė dhe tė ngatėrrojmė gjuhėn e tyre, nė mėnyrė qė njėri tė mos kuptojė tė folurėn e tjetrit".


Veq se e ngriten nje Kullė ja u perziu gjuhen, po cka do te baj tash qe gadi arritem tek fuqia e tij krijuese?

Idila
27-05-10, 19:38
Ndoshta mund tė jetė e vertetė por ndoshta edhe nuk mund tė jetė. Ndoshta ėshtė veē njė shpifje shkencore sa pėr t`iu kundėrvėnė fesė se gjoja Zoti nuk ėshtė i vetmi krijues i njeriut.

Ndoshta thashė...
dhe poashtu nuk dua qė ta besoj, thjesht!

vjeshta
27-05-10, 19:52
Lind nė laborator jeta artificiale
20/05/2010 20:25

Eshtė ndėrtuar nė laborator qeliza e parė artificiale e kontrolluar nga njė ADN sintetike, nė gjendje pėr t’u ndarė dhe dyfishuar sic do qelizė tjetėr.
Rezultati ėshtė publikuar nė revistėn “Science” pas njė pune tė gjatė tė institutit “Craig Venter” nė SHBA. Ky ėshtė njė nga hapat mė tė mėdhenj tė viteve tė fundit nė shkencėn e gjenetikės dhe tashmė kufiri i jetės artificiale ėshtė mė afėr.

Endrra e Venter ishte tė ndėrtonte baktere nė dobi tė ambientit me njė ADN tė programuar pėr tė prodhuar biokarburante apo pėr tė pastruar ujėrat e ndotur.

“Pasi ėshtė pėrftuar kromozomi i parė artificial, tashmė sfida qėndron tek aktivizimi”, tha Venter dy vjet mė parė. Hapi i parė i kėrkimit u hodh nė vitin 2007 me ndėrtimin e ADN-sė sintetike, ndėrsa nė 2009-ėn u arrit transplanti i parė nga gjenoma e njė bakteri tek njė tjetėr.

Top Chanel

Nė fjalė mė tė varfura qka i bjen kjo ?

panta_rhei
27-05-10, 20:32
Nė fjalė mė tė varfura qka i bjen kjo ?
Nėse mė lejon? Do tė pėrgjigjesha unė, nė formėn se si e kam kuptuar.
OK, do tė jem banal.

Nėse e ke parasysh se si krijohen morrat (pleshtat) e gjallesa tė tjera, prej asgjėje, prej materieve joorganike, prej papastėrtisė. Qashtu tash edhe njerėzit do tė kenė mundėsi tė krijojnė prej asgjėje, organizma tė ndryshėm, sipas dėshirės. Prej materieve jo tė gjalla, do tė krijohen materie tė gjalla. Thjeshtė edhe njeriu tash do tė mund ta Krijojė Njeriun prej dheut. (mirupafshim seks me qėllim rikrijues).
Do tė krijohen nė laborator organet e ndryshme trupore (trupa, antitrupa), pėr qėllime transplanti, pa pasur nevojė qė ato t'i hiqen njė personi tjetėr.

Edhe Vatikani e ka pėrshėndetur kėtė arritje dhe e ka dhėnė miratimin, me arsyetimin se ėshtė nė tė mirėn e mjekėsisė dhe tė njerėzimit.

P.S. Unė mendoj se i vetmi instinkt real i njeriut, prej krijimit tė tij, ėshtė Instinkti i Pėrjetėsisė. Gjithēka tjetėr ėshtė thjesht devijim. Pėrqėndrimi Absolut i njeriut ėshtė arritja e jetės sė pėrjetshme.
E kėto hajgarlliqet e tjera si: nafta, dukati, pasuria, nusja, dashnorja, xhelozia, tradhtia, hajde lujna luftash, hajde lujna paqas, kriza globale financiare, gripi i majmunave, pushteti e qeveria... janė veq mjete ngushėllimi, dhe tėrheqje e vėmendjes qė tė kalojė sa mė shpejtė dhe lehtė kjo koha e mėrzitshme deri sa tė vjen dita e Pėrjetėsisė. (Nė kėtė kuptim, unė shpesh them se "tė gjithė Njerėzit janė dėshmorė dhe heronjė" tė njė qėndrese stoike nė njė lufte shumė tė pabarabartė por shum tė drejtė). :P :P :P

baba-plak
27-05-10, 21:12
qa po thonbni kur t ma plas manka qet zemer e mushkni me demek po ma marojkan ni tjeter n laborator pa ia marr qeterkuj me ma ngjit mue a? ev babo nuk osht larg kijameti

sherri
27-05-10, 21:29
Nėse mė lejon? Do tė pėrgjigjesha unė, nė formėn se si e kam kuptuar.
OK, do tė jem banal.

Nėse e ke parasysh se si krijohen morrat (pleshtat) e gjallesa tė tjera, prej asgjėje, prej materieve joorganike, prej papastėrtisė. Qashtu tash edhe njerėzit do tė kenė mundėsi tė krijojnė prej asgjėje, organizma tė ndryshėm, sipas dėshirės. Prej materieve jo tė gjalla, do tė krijohen materie tė gjalla. Thjeshtė edhe njeriu tash do tė mund ta Krijojė Njeriun prej dheut. (mirupafshim seks me qėllim rikrijues).
Do tė krijohen nė laborator organet e ndryshme trupore (trupa, antitrupa), pėr qėllime transplanti, pa pasur nevojė qė ato t'i hiqen njė personi tjetėr.

Edhe Vatikani e ka pėrshėndetur kėtė arritje dhe e ka dhėnė miratimin, me arsyetimin se ėshtė nė tė mirėn e mjekėsisė dhe tė njerėzimit.

P.S. Unė mendoj se i vetmi instinkt real i njeriut, prej krijimit tė tij, ėshtė Instinkti i Pėrjetėsisė. Gjithēka tjetėr ėshtė thjesht devijim. Pėrqėndrimi Absolut i njeriut ėshtė arritja e jetės sė pėrjetshme.
E kėto hajgarlliqet e tjera si: nafta, dukati, pasuria, nusja, dashnorja, xhelozia, tradhtia, hajde lujna luftash, hajde lujna paqas, kriza globale financiare, gripi i majmunave, pushteti e qeveria... janė veq mjete ngushėllimi, dhe tėrheqje e vėmendjes qė tė kalojė sa mė shpejtė dhe lehtė kjo koha e mėrzitshme deri sa tė vjen dita e Pėrjetėsisė. (Nė kėtė kuptim, unė shpesh them se "tė gjithė Njerėzit janė dėshmorė dhe heronjė" tė njė qėndrese stoike nė njė lufte shumė tė pabarabartė por shum tė drejtė). :P :P :P
Panta,nje pytje pa sherr: keto dy mendime ku i veqova, mendon ne jetezgjatje deri ne perjet'si,apo jete pas vdekjes?

Une mendoj,qe jeta njerzore mund te zgjatet,deri sa nuk e di sa lejon natyra e planetit ton,meq koha esht perceptim,njerzit ne krahasim me disa insekte qe p.sh. per pak jave e kryjn krejt procesin jetesor...(lindjen,rritjen,synetin,martesen,pleqer in,dhe vdekjen..:D ) ne per perceptimin e tyre jemi te pa vdekshem nese llogarisim nje jete mesatare te njeriut 70 vjece.
Supozimet se ne planete tjra ka ose ka pase jete si p.sh. ne Nibiru..ku nje vite atje,nje sjellje e atij planeti llogaritet me 3,000 vite tonat.krahasimi mes jetgjatsis sone dhe te atyre esht sikur i nje insekti ne toke ne krahasim me nje jete njeriu........(ani de mos kesh qy)

panta_rhei
27-05-10, 23:07
i nderuar,
njė parantezė: Sistem, do tė thotė qė ēdo element e ēdo organ qė e pėrbėn atė sistem, ėshtė nė pėrputhje tė plotė me organet e tjera apo me elementet e tjera, Pra asnjė pjesė nuk ėshtė nė kundėrshtim me tjetrin, brenda njė sistemi.
Dua tė them, qė unė, (por edhe tė gjithė ne do tė duhej tė mbajmė) mbaj kujdes qė postimet e mia t'i ngjajnė sistemit. Pra njė postim i imi tė mos jetė nė kundėrshtim me ndonjė postim timin qė e kam shkruar mė herėt, apo qė do ta shkruaj mė vonė. Pėrndryshe, kot qė jemi e kot qė shkruajmė.

E bėra kėtė parantezė me qėllim qė tė kujtoj shkrimet e mija ksajde nė raport me vdekjen, dhe qėndrimin qė njeriu duhet tė mbajė ndaj vdekjes si fenomen.

Nė pyetjen tėnde, do tė pėrgjigjem se me Instinkt tė Pėrjetėsisė, kam nėnkuptuar, mos me vdekė kurrė. Afėrsisht i bjen, tė mbetet i ri pėrgjithmonė (20 deri 35 vjeē, varėsisht prej dėshirės, por edhe mosha tjera). Bėhet fjalė pėr arritjen shkencore qė mundėson ndaljen e plakjes.

Mbetem konsistent nė mendimin tim se njeriu gjatė gjithė jetės sė vet punon, mėson e vepron duke e ditur se nė ēdo ēast mund tė vdesė, dhe se kjo vetėdije e pėrcakton krejt jetėn e tij.
Por, njeriu nuk ka qef me vdekė. Asnjė gjallesė nė botė nuk ka qef me vdekė. Edhe ata qė vetėvriten, e bėjnė kėtė pėrshkak se mendojnė qė e kanė humbur pėrgjithmonė jetėn e tyre, pra, mendojnė qė tashmė veq janė tė vdekur.

Por...
Njerėzit janė qeniet mė tė pakuptimta qė ekzistojnė. Dėshirojnė me jetu sa mė gjatė. Bile dėshirojnė edhe Pėrjetėsinė. Por, unė tė paktėn, nuk e dij se si do ta mbushnin gjithė atė jetė. Kur edhe kėtė pak qė e kanė nuk dijnė se si ta hargjojnė...

...

ika, se spo durohen shkronjat tybe... shnosh, vazhdojmė herėve tė tjera...

tung, Sherri i Madh :smile:

Murgesha
27-05-10, 23:12
Nė fjalė mė tė varfura qka i bjen kjo ?


Mir e paska spjegu edhe Panta dhe unė mendoj si ai!

Ma varfer se me u qu me e buken prej asgjeje nuk di ku ta qoj.

Qashtu po tingellon kjo arritje e re shkencore!

Skyfter
28-05-10, 05:53
Derisa njeriu lufton kunder bakterive-epidemive-gripeve, kta shkenctaret bejn eksperimente me to.....

Te presim edhe pak ndoshta do te ken sukses edhe ne lindjen e shpirtit nga rivalet e Zotit! :confused:

Antika
28-05-10, 09:31
Kam unė :smile:

Aq sa kam unė njohuri, mendoj se pas kėsaj ngjarjeje, ose pas kėtij zhvillimi shkencor, definitivisht mė Zoti nuk ėshtė Krijuesi i vetėm i jetės nė tokė.
Kaq ėshtė rėndėsia e kėtij lajmi. As mė pak, as mė shumė.

Pra njeriu me inteligjencen e tij ia arriti te barazohet ,(te krijoje jete artificiale),me aftesite e Krijuesit!
Kush i dha kete aftesi mendore te ideoje dhe krijoje edhe jete :smile: :smile:
Per temen:Jete artificiale?!!
Sa i perket teknologjise dhe shkences,arritje shume e larte!
Nuk kam ndonje mendim aq pozitiv rreth kesaj.Virus sinteteik nga laboratori!!:rolleyes:
Te besojme se shkenca punon ne te mire te njerzimit.Pra .Te shpresojme !

Antika
28-05-10, 09:35
Nje pyetje .
Cka eshte ADN?

panta_rhei
28-05-10, 12:00
Nje pyetje .
Cka eshte ADN?
Acidi DeoksiriboNukleik, pėrndryshe kodi i jetės.

Pėr temėn:
Nuk mendoj se ndonjėri nga ne kėtu kemi kredenciale qė t'i japim tė drejtė vetes tė deklarohemi pro ose kundėr kėtij rezultati shkencor.
Koha do tė tregojė se a na vyen, a na ndihmon, apo jo!

Unė jam paksa konspiracionist kur janė nė pyetje kėto zvillimet e mėdha shkencore. Mendoj se gjėra tė tilla kryhen shumė vite mė herėt, nė mėnyra jopublike, sekrete. Pėr qėllim qė tė mos krijojnė efekte anėsore e regime radikale nė publik. E pastaj, kėto lajmet "e vogla" qė na plasohen copa-copa, janė veq si gaca tė vogla pėr matje tė pulsit nė opinion.
Kėshtuqė, "analizė dhe durim"!

panta_rhei
28-05-10, 12:08
Pra njeriu me inteligjencen e tij ia arriti te barazohet ,(te krijoje jete artificiale),me aftesite e Krijuesit!
Kush i dha kete aftesi mendore te ideoje dhe krijoje edhe jete :smile: :smile:

Ho de, KUSH???

A e kemi unė edhe ti kėtė aftėsi??? A jemi unė edhe ti rob tė Zotit, njėsoj sikur kėta shkencėtarėt???

Qėlloja tash, kush i jep kėto aftėsi??? Tybe katragjyshi im nuk e ka pasė kėtė aftėsi (edhepse edhe atėherė ka pasė Zot, m'doket), sepse atėherė nuk ka pasė as rrymė as mikroskop elektronik.

Shkolla. Puna e palodhshme, durimi, leximi, studimi, hulumtimi.

Tė gjithė njerėzit pajtohen nė njė pikė: Shkolla nuk ka skejė (kufi).

vjeshta
02-06-10, 23:26
Nėse mė lejon? Do tė pėrgjigjesha unė, nė formėn se si e kam kuptuar.
OK, do tė jem banal.

Nėse e ke parasysh se si krijohen morrat (pleshtat) e gjallesa tė tjera, prej asgjėje, prej materieve joorganike, prej papastėrtisė. Qashtu tash edhe njerėzit do tė kenė mundėsi tė krijojnė prej asgjėje, organizma tė ndryshėm, sipas dėshirės. Prej materieve jo tė gjalla, do tė krijohen materie tė gjalla. Thjeshtė edhe njeriu tash do tė mund ta Krijojė Njeriun prej dheut. (mirupafshim seks me qėllim rikrijues).
Do tė krijohen nė laborator organet e ndryshme trupore (trupa, antitrupa), pėr qėllime transplanti, pa pasur nevojė qė ato t'i hiqen njė personi tjetėr.

Edhe Vatikani e ka pėrshėndetur kėtė arritje dhe e ka dhėnė miratimin, me arsyetimin se ėshtė nė tė mirėn e mjekėsisė dhe tė njerėzimit.

P.S. Unė mendoj se i vetmi instinkt real i njeriut, prej krijimit tė tij, ėshtė Instinkti i Pėrjetėsisė. Gjithēka tjetėr ėshtė thjesht devijim. Pėrqėndrimi Absolut i njeriut ėshtė arritja e jetės sė pėrjetshme.
E kėto hajgarlliqet e tjera si: nafta, dukati, pasuria, nusja, dashnorja, xhelozia, tradhtia, hajde lujna luftash, hajde lujna paqas, kriza globale financiare, gripi i majmunave, pushteti e qeveria... janė veq mjete ngushėllimi, dhe tėrheqje e vėmendjes qė tė kalojė sa mė shpejtė dhe lehtė kjo koha e mėrzitshme deri sa tė vjen dita e Pėrjetėsisė. (Nė kėtė kuptim, unė shpesh them se "tė gjithė Njerėzit janė dėshmorė dhe heronjė" tė njė qėndrese stoike nė njė lufte shumė tė pabarabartė por shum tė drejtė). :P :P :P7

Faleminderit per pergjegjejen dhe banalizmat e tua ,pa to nuk bane se na ke mesuar .:P

E lexova dhe nese e kam kuptuar mire ky zbulim po ngjajka ne ate te bombes atomike !

Vatikani e paska pershendet sepse qenka ne te miren e njerzimit dhe nuk kam se qka me dyshu deri sa gjindet kjo formule ne duart e sigurta ,por sikur kjo formul bjen(kalon) ne duart te gabuar qka ndodhe me njerzimin ?

panta_rhei
05-06-10, 12:50
7

Faleminderit per pergjegjejen dhe banalizmat e tua ,pa to nuk bane se na ke mesuar .:P

E lexova dhe nese e kam kuptuar mire ky zbulim po ngjajka ne ate te bombes atomike !

Vatikani e paska pershendet sepse qenka ne te miren e njerzimit dhe nuk kam se qka me dyshu deri sa gjindet kjo formule ne duart e sigurta ,por sikur kjo formul bjen(kalon) ne duart te gabuar qka ndodhe me njerzimin ?

Qi m'ke shti me keshė ti ēikė (paramendoje at figurėn me dham pėrjashta). Demek po tutesh ti se mos ta prishė ndonjė dorė e gabuar qit botėn shumė tė bukur qė e jetojmė a???!!! Shumė nė duar tė sigurta qenka bota sot a???

Krejt Kosovėn e kemi lanė nė duar tė hajnave e tė kriminelave vrasės, e s'po bahet kiameti. E kjo po tutet pėr njė rezulatat shkencor mos po bjen nė duar tė kriminelėve. :biggrin:

Pėr me dijtė me e pėrdorė e me u marrė me kėtė arritje shkencore, duhet me i pasė disa dekada shkollė, shkollė, shkollė pa fjetė kurrė. E nėse i ki kėto, nuk mund tė jesh "dorė e gabuar".

Antika
06-06-10, 12:33
Qi m'ke shti me keshė ti ēikė (paramendoje at figurėn me dham pėrjashta). Demek po tutesh ti se mos ta prishė ndonjė dorė e gabuar qit botėn shumė tė bukur qė e jetojmė a???!!! Shumė nė duar tė sigurta qenka bota sot a???

Krejt Kosovėn e kemi lanė nė duar tė hajnave e tė kriminelave vrasės, e s'po bahet kiameti. E kjo po tutet pėr njė rezulatat shkencor mos po bjen nė duar tė kriminelėve. :biggrin:

Pėr me dijtė me e pėrdorė e me u marrė me kėtė arritje shkencore, duhet me i pasė disa dekada shkollė, shkollė, shkollė pa fjetė kurrė. E nėse i ki kėto, nuk mund tė jesh "dorė e gabuar".

..pse bre Panta po gutesh keshtu a?:D
Po a ēdo gje e re eshte edhe progresive a ?!
Sida e shume semundje, ku e paten burimin.....? Laboratori pra!
Mire e ki tybe ,krejt Kosovėn e kemi lanė nė duar tė hajnave e tė kriminelave vrasės, e s'po bahet kiameti.Shyqyr qe jane me shkolle ,shkolle,shkolle e s'po u shkon mendja me ba ndonje klon mas veti,:biggrin: :biggrin: se mos vet ,ateher ish ba nami ,se pasuria shkon e vjen edhe pse ne duar te gabuara.

vjeshta
07-06-10, 17:49
Qi m'ke shti me keshė ti ēikė (paramendoje at figurėn me dham pėrjashta). Demek po tutesh ti se mos ta prishė ndonjė dorė e gabuar qit botėn shumė tė bukur qė e jetojmė a???!!! Shumė nė duar tė sigurta qenka bota sot a???

Krejt Kosovėn e kemi lanė nė duar tė hajnave e tė kriminelave vrasės, e s'po bahet kiameti. E kjo po tutet pėr njė rezulatat shkencor mos po bjen nė duar tė kriminelėve. :biggrin:

Pėr me dijtė me e pėrdorė e me u marrė me kėtė arritje shkencore, duhet me i pasė disa dekada shkollė, shkollė, shkollė pa fjetė kurrė. E nėse i ki kėto, nuk mund tė jesh "dorė e gabuar".

A u keshe mjaft se kete qka po du me ta thane s'ka me te pelqy ?:biggrin:

Ngadal djalo ,se nese une ,ti ,filan apo fisteki jetojm ne te njejten bote nuk don te thote qe jeten e kemi te njejte....nejse ,nga e gjitha kjo nje e kuptova,ty te kuptova . :P


PS:Kush e din ?

panta_rhei
07-06-10, 18:04
A u keshe mjaft se kete qka po du me ta thane s'ka me te pelqy ?:biggrin:

Ngadal djalo ,se nese une ,ti ,filan apo fisteki jetojm ne te njejten bote nuk don te thote qe jeten e kemi te njejte....nejse ,nga e gjitha kjo nje e kuptova,ty te kuptova . :P


PS:Kush e din ?
Ani mirė shumė. Bravo.

~AnnA~
09-06-10, 18:18
Kjo arritje shkencore do te mbetet vetem si produkt teknik i njeriut, por jo dhe si krijim i jetes!

shfletuesi_
09-06-10, 18:22
Oh Zot faljav mekatet nuk e din qfar shkruajn e qfar mendojn. Kush tjeter per veq teje mund te fale Jete.

~AnnA~
09-06-10, 18:39
Oh Zot faljav mekatet nuk e din qfar shkruajn e qfar mendojn. Kush tjeter per veq teje mund te fale Jete.

Jo re shfletues, askush pervec Zotit nuk mund te jete krijues i jetes...Nje qelize ka koshtuar miliona euro e vite te tera pune, e lere me te krijohet nje jete njeriu...

ps. shpresoj te me fale dhe mua Zoti, qe fus hundet ne kete Branshe :rolleyes:

drinibardhe
07-04-11, 08:45
Nese nje pacient ka nje organ te demtuar pra te semure i merret qeliza e mire dhe i prodhohet nje organ tjeter dhe i zevendesoshet ...nuk shikoj se ka ndonje gje te keqe ketu deri kur kjo menyre te perdoret vetem per keto raste ne te kunderten pra nese abuzohet me qelizat atehere une them se problemi eshte serioz por e gjithe kjo mund te frenohet me ligj....

sa e sa femije vdesin se nuk kane nje veshke se kane te semure mushkerit une vete njoh njerez te tille qe do kisha mundesi ti sheroja .... prandaj te ashtequajturat qelizat staminali le te krijohen ne laborator...

tjeter teme eshte ajo se kush ta merr apo kush ta jep jeten ...... sot degjova ne tv se e vrane nje person ne fakt jeten e tije e ksihte nje person tjeter ne dore qe e vrau ...

gjithsesi teme e gjate ...njerzimit i duhet edhe besimi