PDA

View Full Version : Edhe fėmijėt kanė nevojė pėr qetėsi ...


Jana
26-05-10, 18:36
Edhe pse na duket e pabesueshme, fėmijėt nganjėherė kanė nevojė pėr qetėsi dhe relaksim, ndėrsa shembull i tyre pėr kėrkimin e qetėsisė duhet tė jenė prindėrit- rekomandojnė ekspertėt nga Qendra gjermane pėr edukatė shėndetėsore nė Koeln.

Prindėrit nuk duhet t’u blejnė fėmijėve tė tyre lojėra tė zhurmshme, si kuti muzikore, sirena, bateri, trombė etj.
Ekspertėt rekomandojnė se pas njė dite tė ngarkuar, prindėrit duhet tė ndajnė sė paku gjysmė ore relaks pėr gjithė familjen. Kėtė gjysmė ore, secili anėtar i familjes mund ta shfrytėzojė nė mėnyrėn e vet, por me kusht qė ta kalojė nė qetėsi.
Fėmijėt shumė shpejtė do ta kuptojnė se prindėrit ngacmohen mė pak pas kėtij pushimi dhe janė tė gatshėm qė t’i dėgjojnė ata.
Pushimin nga zhurma e ofrojnė edh ecjet e rregullta nėpėr pyje, ku fėmijėt mund tė relaksohen duke dėgjuar zėrat e qetė tė natyrės.

Daglasi
20-07-10, 20:48
Prinderit duhet shume te jene te kujdesshem me femije,nuk duhet me za te nalt me fol si tu bertit,se pastaj femija nuk mundet te jet i urt,edhe poashtu kur te ritet,duhet me pas shume kujdes me sjellje,dhe esht e vertet qe thojn ,ata qe din me i edukue femijet ata jan njerez te mire .