PDA

View Full Version : Viena qyteti me i mire per jetese !


Oqeani
28-05-10, 02:49
Viena qyteti mė i mirė pėr jetesė

http://www.presheva.com/images/comment.gif
Komento (http://www.presheva.com/comments.php?ID=660&height=250&width=300)


Sipas kompanisė britaneze pėr hulutime "Merser", qyteti mė i mirė pėr jetesė ėshtė Viena, kurse mė i keqi ėshtė Bagdad. Shtatė qytete nė Gjermani, Austri dhe Zvicėrr gjenden nė top 10 kur bėhet fjalė pėr kualitetin e jetės, njohtohet nė raportin e hulumtimit "Kualiteti i jetesės 2010" ku janė pėrfshirė 221 qytete.
Pas Vienės radhiten qytetet zvicerane Cirih dhe Zheneva, pastaj ndėr 10 tė parėt ėshtė Dieseldorf nga Gjermania qė gjendet nė vendin e gjashtė, Frankfurt dhe Minheni e ndajnė vendin e shtatė, kurse Bern nga Zvicra zė vendin e nėntė.

Vendin e katėrt e ndajnė Vancouver nė Kanadė dhe Oklend nė Zelandė tė re, kurse vendin e 10 e ka Sydney nė Australi.

I fundit, i 221 ėshtė radhitur Bagdhad. Edhe kryeqyteti i Haitit gjendet ndėr 10 tė fundit.

Qytetet analizohet nė bazė tė 10 kategorive siē janė stabiliteti politik, shėrbimet bankare, mbeturinat, standardi dhe prezenca e shkollave ndėrkombtare, restorantet, teatrot si dhe historia e katastrofave natyrore.

teutaA
28-05-10, 05:32
VANCOUVER canada ju thojsha un hajdi se ketu eshte me se miri po nuk besojshi ahhahaha o veq qe jam un ketu e kan zgjedh nder me te miret nejse nuk eshte hera e par qe si qytet ben pjes ne grupin e me te mirve :wink:

GO VANCOUVER GO !!

premium
28-05-10, 17:08
VANCOUVER canada ju thojsha un hajdi se ketu eshte me se miri po nuk besojshi ahhahaha o veq qe jam un ketu e kan zgjedh nder me te miret nejse nuk eshte hera e par qe si qytet ben pjes ne grupin e me te mirve :wink:

GO VANCOUVER GO !!
.. mbasi po lavdon ket qytet .. ani hajt qe po vi me biēikletė vetėm me vizitu :)

kah po duhem me majt tash?? djathtas apo majtas !

jadore
28-05-10, 17:22
Viena qyteti mė i mirė pėr jetesė

http://www.presheva.com/images/comment.gif
Komento (http://www.presheva.com/comments.php?ID=660&height=250&width=300)


Sipas kompanisė britaneze pėr hulutime "Merser", qyteti mė i mirė pėr jetesė ėshtė Viena, kurse mė i keqi ėshtė Bagdad. Shtatė qytete nė Gjermani, Austri dhe Zvicėrr gjenden nė top 10 kur bėhet fjalė pėr kualitetin e jetės, njohtohet nė raportin e hulumtimit "Kualiteti i jetesės 2010" ku janė pėrfshirė 221 qytete.
Pas Vienės radhiten qytetet zvicerane Cirih dhe Zheneva, pastaj ndėr 10 tė parėt ėshtė Dieseldorf nga Gjermania qė gjendet nė vendin e gjashtė, Frankfurt dhe Minheni e ndajnė vendin e shtatė, kurse Bern nga Zvicra zė vendin e nėntė.

Vendin e katėrt e ndajnė Vancouver nė Kanadė dhe Oklend nė Zelandė tė re, kurse vendin e 10 e ka Sydney nė Australi.

I fundit, i 221 ėshtė radhitur Bagdhad. Edhe kryeqyteti i Haitit gjendet ndėr 10 tė fundit.

Qytetet analizohet nė bazė tė 10 kategorive siē janė stabiliteti politik, shėrbimet bankare, mbeturinat, standardi dhe prezenca e shkollave ndėrkombtare, restorantet, teatrot si dhe historia e katastrofave natyrore.


..qysh mendojne britanezet ani ata hulumtuesit bile bile ,krejte si Une .
p.s. si lum kush ka fatin te jetoj ne ate qytet pur kulture..

teutaA
28-05-10, 18:16
.. mbasi po lavdon ket qytet .. ani hajt qe po vi me biēikletė vetėm me vizitu :)

kah po duhem me majt tash?? djathtas apo majtas !

kah perendimi :smile:

premium
28-05-10, 18:31
kah perendimi :smile:
... e paskna haru busollėn spo mundem me gjet perendimin ,,, tani u humba ; ) ..
ma mir po kthena te shpija .!

~AnnA~
28-05-10, 19:55
Qytet i mire per te jetuar, qytet i artit, muzikes dhe shkences , por dhe qytet shume i shtrenjte....

Gentiani
28-05-10, 20:29
Hulumtime te Hinglizve ma !

Per Wienen, nuk di ēfare te them, ama per qito Cyrigon, Gjeneven edhe Bernen, me me thene eja jeto qitu ka 3000 franka i ke ekstra qishtu prej shtetit nuk kisha shkuar me jetuar as per nje vit se lere ma me u myke aty !

teutaA
28-05-10, 22:29
Hulumtime te Hinglizve ma !

Per Wienen, nuk di ēfare te them, ama per qito Cyrigon, Gjeneven edhe Bernen, me me thene eja jeto qitu ka 3000 franka i ke ekstra qishtu prej shtetit nuk kisha shkuar me jetuar as per nje vit se lere ma me u myke aty !

pse??

premium
29-05-10, 08:13
Qytet i mire per te jetuar, qytet i artit, muzikes dhe shkences , por dhe qytet shume i shtrenjte....

.. per shtrejtesin e gjejm nje qare .. prej Kosoves e marri buk e patligjona :smile:

~AnnA~
29-05-10, 17:49
[/font]

.. per shtrejtesin e gjejm nje qare .. prej Kosoves e marri buk e patligjona :smile:
Kollaj per buken, po shpine se merr dot me vete:) ku do rrishe, apo ne rruge? veres kollaj e ke, futja gjumit neper bankat e parqeve, po dimerit zor do e kesh...

Guri i madh
29-05-10, 18:12
vjena esht qytet i bukur kam banue pak koh ne bicirkun e 11 ne rrugen simeringerhapt strase