PDA

View Full Version : Serbeve dhe argateve tė tyre kundėr UĒK-s, u dėshtuan "dėshmit pėr shtėpin e verdhė"


murrizi
28-05-10, 08:35
Si duhet ta kenė pėrjetuar kėtė shpres tė fundit pėr gjoja egzistimin e njėfar "shtėpije tė verdhė" ku na qenkan bėrė transplantime organesh njeriu, gjegjėsisht robėrish lufte, serbėrit dhe argatėt e tyre ?
Pėr her tė parė kjo "pėrrallė fėmijėsh" u dėgjua nga ish prokuroja e Hages kahdelpordha e pėr ti dhėnė zjarr serb nacionalist (qė ende besojn nė egzistimin e millosheviqit) dhe tė pėrgjumurit e tyre nė Kosovė (qė zgjohen vetėm kur i thėrrasin).
Ja si e shkruan kėtė BBC:Fundi i pretendimeve pėr trafikim organesh

Nick Thorpe

http://www.bbc.co.uk/f/t.gif
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2010/05/20100527110649yellow_house_47935606.jpg
'Shtėpia e Verdhė' ka qenė nė qendėr tė hetimeve Pėr vite tė tėra kanė qarkulluar histori lidhur me serbė tė rrėmbyer dhe tė vrarė pėr t'iu marrė organet nė muajt qė pasuan luftėn nė Kosovė.
Sipas disa burimeve (pranė secilit nga investigimet), tre hetime paralele tė kryera nga hetuesit nga Serbia, Bashkimi Evropian dhe Kėshilli i Evropės, nuk arritėn tė gjenin prova qė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) kishte trafikuar organet e personave tė ndaluar.
Siē pretendohet, dhjetėra serbė tė marrė robėr ishin ēuar nė njė shtėpi nė qytetin e Burrelit nga qershori 1999 deri nė maj 2000 dhe nė mėnyrė sistematike iu ishin marrė organet e trupit, pėr t'i shitur.
Kėto pretendime janė tė prezantuara nė autobiografinė e ish- Kryeprokurores sė Gjykatės sė Hagės, Carla del Ponte, e botuar nė 2008.
Por, pamundėsia pėr tė gjetur burimet origjinale dhe ndonjė provė tė re qė prej vitit 2004, tregojnė se kjo histori nuk ishte e mbėshtetur nė fakte.
Raporti i Kėshillit tė Evropės, qė pritet tė botohet muajin e ardhshėm nga hetuesi, Dick Marty, pritet tė pėrqėndrohet nė kėrkesat politike pėr qeveritė e pėrfshira, sesa nė zbulimin e fakteve tė reja.
Pengesat
"Ėshtė fakt qė nuk ka asnjė provė pėr kėtė ēėshtje," thotė Matti Raatikainen, kreu i Zyrės pėr Krime Lufte tė Misionit Evropian nė Kosovė pėr Sundim tė Ligjit (EULEX).
"Asnjė trup, asnjė dėshmitar. Tė gjitha njoftimet dhe vėmendja e medias pėr kėtė ēėshtje nuk na kanė ndihmuar. Nė fakt ato nuk i kanė ndihmuar askujt."
Problemi kryesor, tha ai, ishte qė skandali i krijuar nga kėto pretendime, kishte larguar vėmendjen nga puna qė po bėhej pėr tė gjetur eshtrat e 1861 personave qė ende konsiderohen si tė zhdukur nga lufta dhe ndėshkimi i vrasėsve tė tyre nė Serbi, Kosovė dhe Shqipėri.
Nė vitin 2009, njė hetim special i BBC-sė gjeti prova nė qytetin e Kukėsit pėr ekzistencėn e kampeve tė UĒK-sė ku mbaheshin tė burgosur.
Nė fillim tė majit, EULEX-i bėri edhe arrestimin e parė nė lidhje me kėtė ēėshtje. http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2010/05/20100527110612matti_raatikainen.jpg
Matti Raatikainen thotė se vėmendja e mediave pengoi hetimet
Kanė dalė gjithashtu hollėsi se shqiptarė tė dyshuar se nuk kanė qenė besnikė ndaj UĒK-sė, janė marrė nė pyetje nė njė hotel nė Durrės dhe mė pas janė transferuar nė Kukės.
Zbulimet konstante nė shtypin serb, se fakte tė reja apo dėshmitarė tė rinj kanė dalė lidhur me ēėshtjen e pretenduar pėr trafikim organesh, kanė dalė tė rreme, ose kanė qenė pa bazė.
Pas luftės nė Kosovė gazetari amerikan, Michael Montgomery, kishte hasur ushtarė tė UĒK-sė qė kishin transportuar tė burgosur serbė dhe shqiptarė, tė vdekur dhe tė gjallė, pėrtej kufirit nga Kosova pėr nė Shqipėri.
Tre nga shtatė burimet e tij, i referoheshin mundėsisė pėr trafikim organesh dhe kanė identifikuar "shtėpinė e verdhė" pranė Burrelit.
Por, gazetari Montgomery nuk ka qėnė i sigurt dhe e ka dorėzuar njė pėrmbledhje tė hulumtimit tė tij tek Zyra e Personave tė Zhdukur dhe Provave Mjekoligjore nė Misionin e OKB-sė nė Kosovė.
Burime tė zhdukura
Njė ekip i OKB-sė nė Gjykatėn e Hagės, i drejtuar nga Matti Raatikainen, e vizitoi "shtėpinė e verdhė" nė shkurt tė vitit 2004.
Nė njė prej dhomave tė katit pėrdhesė, pėrmes njė kimikati u zbulua se dyshemeja pėrmbante gjurmė tė pėrhapura gjaku, tė cilave nuk u dihej origjina. Familjarėt nga ana e tyre dhanė shpjegime kontradiktore.
Nė njė vend ku hidhen mbeturinat u gjetėn mjete qė pėrdoren pėr ndėrhyrje kirurgjikale.
Disa hetues kėrkonin qė tė vazhdoheshin hetimet, kurse pėr tė tjerėt provat ishin shumė tė pakta.
Argumenti mė serioz ishte fakti qė burimet origjinale tė gazetarit Montgomery ishin zhdukur.
Njėri prej burimeve ishte vrarė, siē supozohet, nė njė rast qė nuk kishte lidhje me hetimin, ndėrsa tė tjerėt nuk mund tė gjendeshin.
Madje edhe autoritetet serbe qė i kanė bėrė kaq shumė propagandė historisė sė "shtėpisė sė verdhė", sot kanė dyshimet e tyre.
Njė burim nga Beogradi, qė ėshtė i afėrt me gjykatėn pėr krime, thotė se ende beson se diēka ka ndodhur atje, por jo nė shkallėn qė ėshtė sugjeruar dhe qė ndoshta nuk ka fare lidhje me UĒK-nė.

Marco
28-05-10, 20:35
Marre me Than veq UCK_ja kurr shki ska myt en Luft, perpos hakmarrjeve nder shqiptare

Boll e rrejtum veten, Ska pas UCK_ė Hajna jan kan krejt , UCK_ja jan vra en lufte , Fatmir Limen po ma numron en UCK me Ramushin a aiiiiiii Lej pallavrat, gjdo njeri qe ka vra shqiptar duhet me gjyku, Vetem en Serbi kur ti shoh vrasesit tu kalu te lire gezohem, kurse en shtet tem kur ti shoh vrasesit tu livrit shlir nuk um vjen mire ,
PS: Pa marr parasysh ciles parti jan Vrasesi ėshtė Vrases , po masi stka prek familje ty , ti fol pa ma shlire, se tkish prek familje skish pas nevoj me qen i mequm hiq se e kishe urrejt boll..!

murrizi
28-05-10, 22:05
Marre me Than veq UCK_ja kurr shki ska myt en Luft, perpos hakmarrjeve nder shqiptare

Boll e rrejtum veten, Ska pas UCK_ė Hajna jan kan krejt , UCK_ja jan vra en lufte , Fatmir Limen po ma numron en UCK me Ramushin a aiiiiiii Lej pallavrat, gjdo njeri qe ka vra shqiptar duhet me gjyku, Vetem en Serbi kur ti shoh vrasesit tu kalu te lire gezohem, kurse en shtet tem kur ti shoh vrasesit tu livrit shlir nuk um vjen mire ,
PS: Pa marr parasysh ciles parti jan Vrasesi ėshtė Vrases , po masi stka prek familje ty , ti fol pa ma shlire, se tkish prek familje skish pas nevoj me qen i mequm hiq se e kishe urrejt boll..!
Nuk kemi nevoj pėr kėshilla nga ju (shkit).

roadrunner
28-05-10, 22:35
Qysh s'po t'vje marre more me fol kshtu? :redface: Marre me Than veq UCK_ja kurr shki ska myt en Luft, perpos hakmarrjeve nder shqiptare

Boll e rrejtum veten, Ska pas UCK_ė Hajna jan kan krejt , UCK_ja jan vra en lufte , Fatmir Limen po ma numron en UCK me Ramushin a aiiiiiii Lej pallavrat, gjdo njeri qe ka vra shqiptar duhet me gjyku, Vetem en Serbi kur ti shoh vrasesit tu kalu te lire gezohem, kurse en shtet tem kur ti shoh vrasesit tu livrit shlir nuk um vjen mire ,
PS: Pa marr parasysh ciles parti jan Vrasesi ėshtė Vrases , po masi stka prek familje ty , ti fol pa ma shlire, se tkish prek familje skish pas nevoj me qen i mequm hiq se e kishe urrejt boll..!

Lapsi
28-05-10, 22:40
Pse nuk e merni veten me te mire dhe te analizoni se cka ndodhi me 1998-99. Eshte mire qe te zbulohen vrasjet pas luftes, por nuk duhet toleruar perbuzje kundrejt UCK-se

teutaA
28-05-10, 22:41
Marre me Than veq UCK_ja kurr shki ska myt en Luft, perpos hakmarrjeve nder shqiptare

Boll e rrejtum veten, Ska pas UCK_ė Hajna jan kan krejt , UCK_ja jan vra en lufte , Fatmir Limen po ma numron en UCK me Ramushin a aiiiiiii Lej pallavrat, gjdo njeri qe ka vra shqiptar duhet me gjyku, Vetem en Serbi kur ti shoh vrasesit tu kalu te lire gezohem, kurse en shtet tem kur ti shoh vrasesit tu livrit shlir nuk um vjen mire ,
PS: Pa marr parasysh ciles parti jan Vrasesi ėshtė Vrases , po masi stka prek familje ty , ti fol pa ma shlire, se tkish prek familje skish pas nevoj me qen i mequm hiq se e kishe urrejt boll..!

ehh kan than ishalla kurr politika smerret me juve e ju merrnu me politiken se leht e kan me fol :smile:

te persh. shkrim me vend

Zanzi/M
29-05-10, 19:34
Lufta e UCK-se eshte ashtu sic e kuptojne shumica e popullit te Kosoves, strukturalisht ka qene perfekte brenda mundesive qe ka pasur Kosova, ndersa individualisht ka pasur perjashtime padyshim

Marco
31-05-10, 03:14
Qysh s'po t'vje marre more me fol kshtu? :redface:

A ėshtė ma marre mos me rrejt vetveten,
apo me rrejt popullin se kam vra shki ,kurse ne realitet me vra Shqiptare e populli mem zgjedh luftetar..!

Marco
31-05-10, 03:22
Nuk kemi nevoj pėr kėshilla nga ju (shkit).

Mir e ki qe na qun shki se ndoshta edhe jemi pak ma lart me kultur se sa ju njerzt e Torabores PDK edhe ata po keqyrin me mar qeverin ne dore sikurse juve qe jav dha UNMIKU se ekadite qe me juve lun qysh done se ju ka ngrushte (korruptus, zabtus, vrases )

teutaA
31-05-10, 07:42
Mir e ki qe na qun shki se ndoshta edhe jemi pak ma lart me kultur se sa ju njerzt e Torabores PDK edhe ata po keqyrin me mar qeverin ne dore sikurse juve qe jav dha UNMIKU se ekadite qe me juve lun qysh done se ju ka ngrushte (korruptus, zabtus, vrases )

ahhahahahhahahahahaa ku po rrin more qe spo shkrun ma shpesh ksajde:smile:

shfletuesi_
31-05-10, 09:07
Marre me Than veq UCK_ja kurr shki ska myt en Luft, perpos hakmarrjeve nder shqiptare

Boll e rrejtum veten, Ska pas UCK_ė Hajna jan kan krejt , UCK_ja jan vra en lufte , Fatmir Limen po ma numron en UCK me Ramushin a aiiiiiii Lej pallavrat, gjdo njeri qe ka vra shqiptar duhet me gjyku, Vetem en Serbi kur ti shoh vrasesit tu kalu te lire gezohem, kurse en shtet tem kur ti shoh vrasesit tu livrit shlir nuk um vjen mire ,
PS: Pa marr parasysh ciles parti jan Vrasesi ėshtė Vrases , po masi stka prek familje ty , ti fol pa ma shlire, se tkish prek familje skish pas nevoj me qen i mequm hiq se e kishe urrejt boll..!


Shume e vertet ama kjo ju pershtatet t'gjithe atyre qe skan qen brenda Kosoves gjate kohes se luftes.

murrizi
31-05-10, 12:59
Shume e vertet ama kjo ju pershtatet t'gjithe atyre qe skan qen brenda Kosoves gjate kohes se luftes.
Ēka osht e vėrtetė bre KĖTU ?
Pse bre forumista po ja futni pėr "hatėr" t'tjetrit.
Ēka po pritni tė shkruhet nga veteranėt e ushtris ēlirimtare, i kemi vra e myt, kaq e kaq shkije a ?
Po, jo mor forumista. Edhe si ti kishim bėrė kto mytje si pėrmend kush dot ato nodhi kėtu.
Ka ama edhe i gjo kėtu: dikush po harron edhe njė "imtsi t'vogėl" !
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk u formua tė vras shkije, por ta Ēliroj e Shliroj Kosovėn.

Marco
01-06-10, 03:30
Ēka osht e vėrtetė bre KĖTU ?
Pse bre forumista po ja futni pėr "hatėr" t'tjetrit.
Ēka po pritni tė shkruhet nga veteranėt e ushtris ēlirimtare, i kemi vra e myt, kaq e kaq shkije a ?
Po, jo mor forumista. Edhe si ti kishim bėrė kto mytje si pėrmend kush dot ato nodhi kėtu.
Ka ama edhe i gjo kėtu: dikush po harron edhe njė "imtsi t'vogėl" !
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk u formua tė vras shkije, por ta Ēliroj e Shliroj Kosovėn.
Shqiprat ka myt valla, Ani une mendo qe UCK_ja ėshtė formu me ja kthy shkaut dore tyyyyyy