PDA

View Full Version : Dhimbjet e njė nėne


roadrunner
28-05-10, 12:22
Nėna qė kalli veten pasi nė Mejė ia vranė fėmijėt

Korenicė, 27 maj – Shikimi dhe duart e hapura tė saj ishin drejtuar nga lindja, derisa trupi i kishte marrė flakė. Dhimbja pėr bijtė e mallkimi pėr ata qė ia kishin vrarė kishin ngulfatur zemrėn e saj. Flaka pėr disa minuta kishte kapluar tėrė trupin e nėnė Pashkės, nė njė nga livadhet e fshatit Korenicė, mėngjesin e 27 majit tė vitit 2003. Duart kishte vazhduar t'i mbante nga lindja, ashtu kishte rėnė pėrtokė dhe kishte ndėrruar jetė pėr t'u liruar pėrgjithmonė nga malli pėr dy djemtė e saj. Ata i kishte varrosur vetėm katėr ditė mė herėt, pasi ishin identifikuar si viktima tė masakrės sė Mejės. Nipi i saj rrėfen pėr dhimbjen qė e ēoi nėnė Pashkėn drejt vetėflijimit, gjė qė askush nuk e kishin pritur. Kėshtu e nis rrėfimin “Koha Ditore”pėr Pashke Markajn, e cila ia vėni vetes flakėn kur mori vesh se serbėt ia kishin vrarė tė dy djemėt.
“Ajo gjithmonė ėshtė munduar tė na jepte neve tė tjerėve gajret dhe as qė e kemi menduar se ajo do tė bėnte njė akt tė tillė”, tregon nipi Liridon Marku (26). Ai ka qenė ndėr tė parėt qė e ka parė trupin e pajetė tė saj, dy ditė mė vonė kur ajo ishte gjetur nga policia. Liridoni as sot e kėsaj ditė nuk e kupton pse gjyshja e tij e ka bėrė njė vepėr tė tillė. Ai nuk e kishte kuptuar as ditėn kur bashkė me tė afėrmit e tjerė po varroste dy axhallarėt e tij. Por, kur kujtohet mė thellė pranon se ajo nė njė mėnyrė edhe kishte paralajmėruar pėr njė gjė tė tillė.
“Nė qoftė se mė dalin djemtė e dekun nuk du me jetu as unė”, kujton fjalėt e gjyshes sė tij Liridoni.
Engjėll I. Berisha, nga shoqata “27 prilli”, thotė se “kjo ka qenė njė protestė shpirtėrore dhe fizike e saj”.
Njė gur i pėrmasave tė mėdha shėnon vendin bri rrugės sė asfaltuar, ku nėna Pashke kishte vendosur tė vetėflijohej para shtatė viteve. Aty nuk shkruan ndonjė emėr apo datė. Por poshtė tij qėndrojnė njė buqetė me lule dhe dy qirinj, tė cilėt ndėrrohen shpesh.
Guri ėshtė sjellė nga tė afėrmit e saj nga bjeshkėt e Strellcit, ndėrsa ishte vendosur aty, si njė shenjė kujtimi qė nė njė ditė tė majit, njė nėnė kishte marrė njė vendim tė vėshtirė.
Ky ishte rasti i parė i vetėflijimit tė tillė qė ėshtė parė e dėgjuar nė Kosovė e mė gjerė. Ajo kėtė po e bėnte jo vetėm pėr djemtė e saj, por po protestonte edhe pėr mijėra tė tjerė tė cilėt pas luftės, po ktheheshin njė nga njė nė arkivole.
“Guri ėshtė shenjė e qėndresės dhe e forcės sė saj prej guri”, thotė Liridoni, nė mes krenarisė dhe dhembjes, tė mėrkurėn, njė ditė para se do tė shėnohet 7-vjetori i aktit, derisa po rrinte i ulur afėr gurit. Dhe nis rrėfimin e para shtatė viteve kur ai kishte rreth 18 vjeē. “Ajo na la qė herėt nė mėngjes. Nė mbrėmjen e fundit para se tė kryente aktin, gjyshja u kishte ndarė tė gjithėve para e gjėra tė tjera ēfarė kishte. Njė pjesė tė parave i kishte ndarė edhe pėr mua. Por neve as qė na ka shkuar nė mendje se pse po e bėnte njė gjė tė tillė”, kujton Liridon Marku, i nipi i nėnės Pashke. "Ne nuk e kishim kuptuar, por ajo po pėrgatitej pėr aktin”, tha mė pas ai.
Nė ag tė sė martės nėna Pashke nė fillim kishte marrė njė bidon me benzinė dhe nė qetėsi dhe pa u ndier ishte nisur rrugės pėr te varret e djemve tė saj, Gjovalinit dhe Milanit. Pasi kishte qėndruar pėr njė kohė ajo nė kthim e sipėr ishte ndalur nė njė livadh pak metra larg rrugės sė asfaltuar, pėr tė kryer aktin qė ia mori jetėn.
Vendi ishte nė mes tė shtėpisė dhe varreve tė dy djemve tė saj. Liridoni rrėfen qė mė vonė e kanė kuptuar pse e kishte zgjedhur pikėrisht atė vend.
“Kjo ėshtė shumė e ēuditshme, por mė vonė e kemi matur vendin dhe distanca kanė dalė me metra tė njėjtė”, tregon ai.
Nėnė Pashka i kishte menduar tė gjitha. Ata ishin marrė peng mė 27 prill e mė pas janė vrarė bashkė me qindra bashkėvendės tė tjerė.
Ajo ka ndėrruar jetė mė datėn 27, ditė e martė sikur dita kur kanė vdekur djemtė e saj dhe ka qenė ditė e premte kur janė varrosur.
“Kėto gjėra i kemi vėrejtur mė vonė”, ka rrėfyer Liridoni.
Vendi ku ėshtė vetėflijuar nėna Pashke tash e disa vite ėshtė bėrė si vend pelegrinazhi. “Njerėzit tė shumtė nga vende tė ndryshme ndalėn, luten kėtu”, tregon ai.
Shtatė vite mė vonė kujtimi pėr gjyshen e tij e mundon akoma Liridon Markun. Ai kishte qenė njė nga njerėzit mė tė dashur tė saj. Mirėpo, sa herė qė e mundon kujtimi pėr tė ai vrapon tek varret e fshatit ku ėshtė e pėrjetėsuar gjyshja e tij.
Njė pllakė te varri tregon pėr ngjarjen e para 7 viteve. Por pllaka e punuar ka diēka tė veēantė. Rreth saj janė 374 kėnde tė ngritura mė lart. Ashtu janė prerė nga makina kur ėshtė punuar. “Ne i kemi numėruar dhe rastėsisht po mendojmė se janė bėrė pėr 374 tė masakruarit e Mejės”, thotė Liridoni. Dy prej kėndeve janė mė tė mėdha. Ato janė tė bijve tė saj, pėr tė cilėt kishte njė brengė tė madhe dhe pėr tė cilėt edhe ėshtė vetėflijuar”, tha ai.
Liridoni dhe tė afėrmit e tij do tė kthehen edhe njė herė tė enjten mė 27 maj te guri qė shėnon njė histori, por edhe njė padrejtėsi qė njė regjim i egėr i ka bėrė popullit tė Kosovės. Ai do tė vendosė lule tė freskėta dhe do tė ndezė njė qiri pėr shpirtin e saj.

Idila
28-05-10, 12:51
Sikur ta dinte fėmija se ē`ėshtė e aftė tė bėjė njė nėnė pėr tė, do tė ishte njė mrekulli.

"-Ah o biri im, ta dish ti sa shumė tė dua...
-Edhe unė do ta dua tim bir! -iu pėrgjigj i biri pa e ēarė kokėn se ē`pėrgjigje priste e ėma."

roadrunner
28-05-10, 13:01
Ajo qe thua s'don koment. E vertete se shumica e njerzve, derisa behen prind, nuk e dine rendesine e prindit. E shoh edhe ne disa raste ku njeri prind nuk jeton, dhembjen qe ka nje femije jetim, nuk e ndjen femija me dy prind. Dhembja e nenes per femij nuk pershkruhet dhe nuk ka peshe qe mat.

Sikur ta dinte fėmija se ē`ėshtė e aftė tė bėjė njė nėnė pėr tė, do tė ishte njė mrekulli.

"-Ah o biri im, ta dish ti sa shumė tė dua...
-Edhe unė do ta dua tim bir! -iu pėrgjigj i biri pa e ēarė kokėn se ē`pėrgjigje priste e ėma."

Prishtinasja_
28-05-10, 13:29
Rast i dhimbshem! :frown:

Idila
28-05-10, 16:31
Ajo qe thua s'don koment. E vertete se shumica e njerzve, derisa behen prind, nuk e dine rendesine e prindit. E shoh edhe ne disa raste ku njeri prind nuk jeton, dhembjen qe ka nje femije jetim, nuk e ndjen femija me dy prind. Dhembja e nenes per femij nuk pershkruhet dhe nuk ka peshe qe mat.
E di si i tha pastaj e ėma tė birit?
"Bėfsh edhe mė kujtofsh o bir"
Kjo e pėrfshin gjithė atė qė shkrove mė lartė.

emine
28-05-10, 17:13
Ne Korenic dhe fshatrat per rreth gjate debimit jan marr gjithe djemt ,jan raste te renda,dhe nuke harrohen kurre,me keqja eshte se ket familje e njohe,kemi perjetu persione me vite te tera ,jemi debu,dhe em keqja faru nga nje dore kriminele,,,,,ne keto momente kure ngjallen kto ngjarje ndihem si para 11 vjeteve ,gjitha dhimbjet kalojne pore kto nuke harrohen kurre,kure humbim te dashurit tane ne ket menyre cnjerzore,,, cdo dite qe jetojme ne liri per ne dhe femijet tane duhet shiju e punu me nder sepse kemi marr dhurate dhe nje shans dhe nje jete te dyte,