PDA

View Full Version : Sovraniteti nė Pyetje !!!


murrizi
29-05-10, 10:22
Nuk ėshtė hera e parė qė pėrdhoset Shteti i Kosovės nga ana e dashakqinjėve tė vendit tonė, por kjo e fundit e kalon kufirin e durimit pėr hir tė paqes nė rajon.
Kėshtu kan vendosur edhe tri organizatat e dala nga lufta ēlirimtare e Kosovės: Veteranėt , familjėve tė dėshmorėve, dhe invalidėt.
Pra me 30 qershor, kėsaj tė diele nė Mitrovicė :
Ta mbrojm Sovranitetin dhe Integritetin territorjal tė vendit.

GURI SYLAJ
29-05-10, 14:51
Me 30 Qershor te mbrohet SOVRANITETI i Kosaoves?????
Keto protesta pavarsisht se nga kush organizohen- per tri pale jan te mireseardhura.
Per Serbin ,per Poziten ne Kosove si dhe per Opziten ne Kosove.
E para do te drejton gishtin dhe do te thot kjo eshte arsyeja pse me shqiptaret nuk mund te jetohet edhe pse pa asnje arsye !!
E dyta per te vonu ose edhe per te harru problemet qe po e rendojne koheve te fundit e qe jan shume serioze kurse e treta, Opozita, me shprese se do te kete destabilizim dhe "zgjedheje"per te marre pushtetin .
Te vetmit qe nuk e deshirojne kete proteste eshte Eulexi dhe Policia e Kosoves sepse ata duhet te perballen me keta njerez qe do te dalin neser aty dhe , me siguri, pa e dite fare se kush vertete qendron pas ketyre protestave!!
Nese ne balle te ketyre protestave do i shihnja krah per krah Fatmirin ,Hashimin ,Jakupin ,Ramushin ,Nexhatin ,Behxhetin e mbas tyre ministrat prej te parit e deri tek i mrami atehere edhe une edhe shumekush tjeter do te mendonin ndryshe.
Kjo do te ishte shenje se keta zotri vertete mendojn dhe punojn per Kosoven e jo per veten e vet e kunder njeri tjetrit!!
Dhe ,vertete ,kujt po i duhen keto protesta???

Lapsi
29-05-10, 17:59
Jam pro ketyre protestave, neser vetem se do te demonstrohet shprehja demokratike. Kete askush nuk mund t'ua mohoje. Shohe veprim njedimensional e jo tre, kater sa duan ta paraqesin kete protest. Ceshtja tjeter eshte, qe eshte me shume rendesi, koncepti i vetebesimit. Nuk na intereson mendimi i serbise per keto protesta, nuk e di pse dikush e merre ne konsiderat qendrimin serb...

GURI SYLAJ
29-05-10, 20:11
Dikush e mban mende vitin 2004 !!

Zeqiri
29-05-10, 22:57
ukan mire me ja ngul gurin neure te ibrit sicpo thot guri sylaj ...shtrenja qafen eulexit ete hujve sepasha njizot tekemi hanger pyken edeli rames

murrizi
29-05-10, 23:14
Hooper: Evropianėt tė pėrēarė rreth synimit tė Beogradit pėr ndarjen e Kosovės

Publikuar: E shtune, mė 29 maj 2010

Ish diplomati amerikan James Hooper ėshtė i bindur se statusi i veriut tė Kosovės do tė jetė tema kryesore e bisedimeve tė paralajmėruara ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, pėr ēėshtje teknike tė interesit tė ndėrsjellė. Ish diplomati amerikan i cili qėndroi pėr disa ditė nė Kosovė, i shoqėruar edhe nga ish diplomati Louis Sell, thotė se tash Serbia po kėrkon njė marrėveshje pėr Kosovėn dhe duke pasur parasysh sė ajo shumė rrallė shpreh njė gatishmėri tė tillė, kjo po nxitė interesimin e kryeqyteteve evropiane dhe tė Washingtonit, raporton Radio Zėri i Amerikės.
Synimi i Serbisė thotė ai ėshtė ndarja e Kosovės. “Evropa ėshtė e ndarė rreth kėsaj ēėshtjeje. Janė disa kryeqytete evropiane qė do tė mirėprisnin ndarjen e Kosovės, sepse janė mė shumė tė pėrqendruara nė marrėdhėniet e tyre me Serbinė dhe e konsiderojnė Kosovėn njė ēėshtje mė tė vogėl”.
Kėto kryeqytete thotė zoti Hooper nuk shqetėsohen shumė pėr ndėrlikimet qė mund tė shkaktojė njė zhvillim i tillė i ngjarjeve. “Kjo nuk ėshtė pikėpamje e Shteteve tė Bashkuara dhe qeveria amerikanė ėshtė e vendosur nė qėndrimin e saj pėr tė shmangur ēdo diskutimet pėr ēfarėdo ndarjeje, diskutimet pėr ndryshim kufijsh apo ēfarėdo diskutimi pėr statusin e Kosovės”.
Ndarjen e cilėson si tė papranueshme edhe ish diplomati tjetėr amerikan Louis Sell i cili thotė se gjendja nė veri ėshtė trashėgimi e qasjes sė gabuar ndėrkombėtare. “Kjo ėshtė rezultat i dėshtimit tė komunitetit ndėrkombėtarė, njė dėshtim qė shkon prapa nė vitin 1999. Njė gjendje qė ata ishin tė pafuqishėm apo nuk kishin vullnet pėr ta zgjidhur. Kjo ēoi nė njė gjendje qė nuk ėshtė e mirė pėr askėnd, as pėr njerėzit qė jetojnė nė veri, pėr qytetarėt e Kosovės dhe as pėr rajonin. Kjo duhet tė zgjidhet duke u bazuar nė respektimin e plotė tė pavarėsie dhe tėrėsisė tokėsore tė Kosovės”.
Gjendja nė atė pjesė thotė zoti Sell nuk ėshtė nė tė mirė as tė vet ardhmėrisė sė Serbisė. “Mendoj se Beogradi ka luajtur njė rol fatkeq duke mbėshtetur strukturat paralele gjė qė nuk ėshtė e mirė pėr vetė serbėt nė Kosovė e as pėr qėndrueshmėrinė afatgjate tė Serbisė”.
Tė dy diplomatėt tėrheqin vėrejtjen se tė dyja vendet duhet tė zgjidhin problemet e pėrbashkėta dhe tė pėrqendrohen nė pėrmbushjen e kritereve pėr integrimet evropiane, qė janė synim i tė dyja palėve. Zoti Hooper thotė se integrimi nė Bashkimin Evropian duhet tė ndodhė nė tė njėjtėn kohė. “Ėshtė shumė e rrezikshme qė Serbia tė integrohet mė herėt sesa Kosova meqė kjo do tė kishte ndėrlikime pėr mundėsitė qė Kosova t’i bashkėngjitet Bashkimit Evropian”.
Tė dy diplomatėt thonė se prania ndėrkombėtarė nė Kosovė duhet tė kryejė punėt nė veri atje ku qeveria e vendit ka shumė kufizime, ndėrsa duhet t’i kalojė pėrgjegjėsitė tej autoritetet e vendit dhe t’u kėrkojė atyre llogari nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit.
Faleminderit pėr rekomandimin

GURI SYLAJ
29-05-10, 23:32
ukan mire me ja ngul gurin neure te ibrit sicpo thot guri sylaj ...shtrenja qafen eulexit ete hujve sepasha njizot tekemi hanger pyken edeli rames

"Nashta ishalla anerr....!"

Marco
30-05-10, 00:18
Kto protesta duhet te mbahen ne Veri te Mitrovices sepse atje mbahen zgjedhjet edhe atje ėshtė Kosovė , Nese protestat mbahen ne Jug ateher po i tregojme botes se Veriu ėshtė i serbeve , keshtu qe ma mir te jen protesta en Prishtine se sa en jug te mitrovices
Protesta ne Veri

Daglasi
25-07-10, 23:27
Nuk ka sovranitet ne asnje vend apo shtet te botes,aty ku ka ushtar te huaj,

jemi ne qe e kemi thirrur e mirepritur NATON,keshtu qe edhe KFORI esht ka e mban punen shume mire ,trupat jan ne kufi e jo midis ures te ibrit,

keshtu qe nuk jemi shtet sovran.

murrizi
03-09-10, 11:49
Partit Demokratike tė dyja vendeve qė udhėheqin me Ballkanin i BASHKRENDISIN shigjetat e drejtura drejt betejės sė radhės, duelit tė radhės, mes Shqiptarėve dhe serbve nė NY.
http://www.koha.net/repository/images/03-thaci4.jpg

pėr mė shumė: http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,33182

Guri i madh
03-09-10, 14:07
hashim thaqi e mprehi shpaten edhe nji her per situate

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0602215337123_m.jpg


hashim thaqi eh tu ngjat jeta i le shqiptart pa trojet e veta


hashim thaqi nji djal drangue shum kosoven e ka degradue

Guri i madh
03-09-10, 14:31
hashim thaqi e mprehi shpaten edhe nji her per situate

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0602215337123_m.jpg


hashim thaqi eh tu ngjat jeta i le shqiptart pa trojet e veta


hashim thaqi nji djal drangue shum kosoven e ka degradue


kryeministri dhe traktorat (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DXtQ X0kAQX9A&rct=j&q=kryeministri%20%20dhe%20%20traktori&ei=MPeATLmFCZmjONKNyJgO&usg=AFQjCNGreu4u4b5N9AmGxY0g3tfi3_y21Q&cad=rja)

Guri i madh
03-09-10, 22:05
Hashim Thaci Akzeptiert Nicht Die Im Auftrag Der UN Operierende ... (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.3gpdb.com%2Fvideoy.php%3Fb%3D 0KTJXWvmpB9%26hashim-thaci-akzeptiert-nicht-die-im-auftrag-der-un-operierende-eulex-mission&rct=j&q=HASHIM%20%20THAQI%20%20akzeotiert%20%20nicht%20d ie%20%20aftrag%20%20der%20%20UNO&ei=02KBTO-QGYmasAOh25n3Bw&usg=AFQjCNFTSdCB9KEm107Fn0yqFjUxvd-uyg&cad=rja)

murrizi
07-08-11, 16:50
Publikuar: 07.08.2011 - 16:04

Londėr, 7 gusht – Tentimi i fuqishėm i Prishtinės qė tė vendosė kontroll nė pikat kufitare nė veri ndoshta i ka pėlqyer publikut, por i ka tėrbuar zyrtarėt e BE-sė, shkruan analisti Tim Judah.Ai ka vlerėsuar se Qeveria e Kosovės po shkon nga njė ekstrem nė tjetrin.

Nė njė tekst pėr “Economist”, Judah thekson se BE-ja “frikėsohet se triumfi i mėhershėm i tij nė vėshtrimin e bisedimeve do tė lėndohet”.

Nė anėn tjetėr, shqiptarėt e Kosovės, pėr shkak se BE nuk po tregon asnjė sinjal se do t’i lejojė Kosovės hyrjen nė zonėn e Schengenit, qė paraqet qėllim tė rėndėsishėm politik, thonė “pse ne tė mėrzitemi”.

Ai ka vlerėsuar se pas shtyrjes sė bisedimeve pėr vulat doganore kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi iu ka nėnshtruar presioneve tė nacionalistėve dhe tė tjerėve nė terrenin vendas, tė cilėt e kanė akuzuar pėr tradhti” dhe pėr kėtė ka tentuar qė tė marrė pikat kufitare nė veri.

“Pėrparim ėshtė arritur mė 2 korrik nė kuptimin e tė ashtuquajturave pikėpamje teknike: targave tė regjistrimit etj. Kosova ka pritur qė marrėveshja e dytė pėr doganat tė pasojė shpejt pas kėsaj”, thotė Judah.

Ai ka theksuar se KFOR-i nga tash do tė lejojė kalimin e automobilave dhe kamionėve tė vegjėl nė veri vetėm nėpėr dy vendkalimet e kontestuara.

“Tė gjitha tė tjerat, edhe automjetet e mėdha komerciale, do tė detyrohen tė hyjnė nė Kosovė nė pikėkalimet e tjera kufitare, pėrkatėsisht nė vendet e kontrolluara nga shėrbimi doganor i Kosovės”, thotė Judah.

“Pėr kėtė shkak flas pėr fitore tė pjesėrishme tė Kosovės. Mbetet tė shihet se a ėshtė arritur ndonjė marrėveshje nė kuptimin e vulave doganore”, pėrfundon Judah.

Guri i madh
07-08-11, 21:24
po edhe ashtu na nuk jena te interesuar me hy ne bashkimin evropjan me u mbajt naj referendum une do te votoj kunder
po edhe se kan ndermend me na pranue

po kerkojn menagjimin e mir te kufive se do te menagjohen kufit kur kta te eulexit i perkrahin strukturat parelele i shofin te armatos e nuk marrin masa

gabim shum i madh i qeveris qe i ka hjek policin nga veriu i kosoves do me than veq e ka bae nji spektakel edhe u krye puna

Neferta
07-08-11, 22:28
po edhe ashtu na nuk jena te interesuar me hy ne bashkimin evropjan me u mbajt naj referendum une do te votoj kunder
po edhe se kan ndermend me na pranue

po kerkojn menagjimin e mir te kufive se do te menagjohen kufit kur kta te eulexit i perkrahin strukturat parelele i shofin te armatos e nuk marrin masa

gabim shum i madh i qeveris qe i ka hjek policin nga veriu i kosoves do me than veq e ka bae nji spektakel edhe u krye puna
per vendosjen e terhekjen e pk ka vendosur Uncle Sam - Gjithashtu do te vendosė edhe nė tė ardhmen
(http://en.wikipedia.org/wiki/Uncle_Sam)

Guri i madh
24-08-11, 19:59
Pack: Serbia kurrė nuk do ta bllokoj Kosovėn

http://koha.net/repository/images/24pack_2408111527_1.jpg

Publikuar: 24.08.2011 - 15:29Prishtinė, 24 gusht - Eurodeputetja gjermane, Doris Pack, ėshtė shumė e lumtur me nivelin e qartėsisė qė kancelarja Angela Merkel, tregoi pėr Kosovėn gjatė vizitės nė Beograd. E pyetur nga Radio Dukagjini nėse me anėtarėsimin eventual tė Serbisė nė BE, ajo mund ta bllokoj Kosovėn, Pack ka thėnė se kjo nuk do tė ndodhė kurrė.”Jo. Sepse atėherė Serbia kurrė nuk do tė hyjė nė BE. Nuk mund tė ketė asnjė bllokadė. Kemi shumė probleme nė BE, nuk mund ta kemi edhe njė problem tjetėr. Ne duhet t’i zgjedhim problemet. Neve nė familjen evropiane na duhen vende qė janė tė barabarta dhe mund tė quhen partnerė , qė respektojnė rregullat, kufijtė, shtetet e ndryshme. Prandaj mendoj se Serbia nuk mund tė hyjė nė BE pa premtimin se nuk do ta bllokoj Kosovėn nė rrugėn e saj drejt BE-sė.”, ka thėnė Pack.Ajo ka thėnė se Brukseli duhet tė bėjė detyrat e shtėpisė, duke bindur 5 shtetet e mbetura tė BE-sė qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.