PDA

View Full Version : A do tė tolerohėt edhe kėsaj rradhe Izraeli ? ( 9/20 Turq te vrar )


Makresh
31-05-10, 10:52
Ushtria izraelite vret sė paku 15 aktivist humanitar
Ushtria izraelite ka sulmuar anijet qė po lundronin drejt Gazės me ndihma humanitare.


E hėne 31 Maj 2010 9:44

Raportohet se 10 aktivistė janė vrarė dhe rreth 100 janė plagosur kur ushtarėt izraelit bastisėn anijet humanitare “Freedom Flotila” tė cilėt kishin pėr qėllim shpėrthimin e bllokadės detare qė po imponohet nga Izraeli dhe Egjipti. Mediat izraelite njoftojnė pėr 16-20 tė vrarė. Al Jazeera raportoi se nėntė nga tė vrarėt janė turq.
Sulmi i ushtrisė izraelite kishte ndodhur nė ujėrat ndėrkombėtare, rreth 65 km larg brigjeve tė Gazes.
Flota, me afro 10 mijė tonė ndihma, qė ėshtė nisur nga Turqia, ka afro 700 aktivistė humanitar me vete.
Kanali satelitor televiziv, A Jazeera, raportoi me telefon nga anija turke, qė e udhėhiqte flotėn, se forcat e marinės izraelit kanė shtėnė nė anije duke e plagosur kapitenin dhe janė futur nė palubė, ndėrsa aktivistėt raportuan nga anija se ushtarėt izraelit kishin hapur zjarr menjėherė pas aterrimit nė anije.
Ushtria izraelite njoftoi se ushtarėt e saj kishin hasur nė rezistencėn e aktivistėve dhe me kėtė rast janė plagosur katėr ushtarė tė saj.
Mijėra njerėz kanė dalė nė rrugėt e Turqisė pėr tė protestuar kundėr kėtyre sulmeve Izraelite, ndėrsa qeveria Turke ka thirrur ambasadorin Izraelit nė ministrinė e jashtme.
Zėvendės kryeministri i Turqisė, Bulent Arinc, e ka thirrė njė takim tė jashtėzakonshėm me zyrtarėt e lartė tė sigurisė, pėrfshirė edhe ministrin e brendshėm, shefin e marinės dhe komandantin e operacioneve tė ushtrisė.

Shefja e politikės sė jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, sot ka kėrkuar qė autoritetet e Izraelit tė zhvillojnė “hetime tė plota” pėr vrasjet.
“Mė kėtė sulm ndaj civilėve, Izraeli ka treguar edhe njė herė mosrespektimin ndaj humanizmit dhe iniciativave paqėsore. Ne i dėnojmė rendė kėto praktika jo humane Izraelite,” thuhet nė njė deklaratė tė qeverisė Turke.
“Ky veprim i papranueshėm, qė ndodhi nė ujėrat e hapura dhe qė pėrbėn thyerje tė ligjeve ndėrkombėtare, mund tė qojė nė marrėdhėnie tė pariparueshme dypalėshe. Cilado qoftė arsyeja, kėto sulme kundėr civilėve nė njė aktivitet paqėsor janė tė papranueshme. Izraeli do tė vuajė pasojat e kėsaj sjelljeje e cila pėrbėn shkelje tė se drejtės ndėrkombėtare.”
Lėvizja Hamas qė mban pushtetin nė Gaza qė nga 2007, u bėri thirrje arabėve dhe muslimanėve pėr “tu ngritur” pėr tė protestuar para ambasadave Izraelite nė tėrė botėn.
Anijet u nisėn nga Qiproja Turke gjatė ditės sė djeshme pasi Izraeli kishte paralajmėruar se do ti ndalonte ato. /agjensionet/


hIzugB9vPRw

Sibora
31-05-10, 11:03
Turqia deri me tani ka lozur nje rol shume paqesor dhe ka qendruar ne poziten e veshtruesit karshi konflikteve ne Lindjen e Mesme.Por kur teprohet...te gjithe e njohim Turqine si reagon,njohim edhe fuqine e saj ushtarake ne rajon.
Te shpresojme se mbaron me kaq,per te miren e shume vendeve.

premium
31-05-10, 12:58
Per ndryshe nuk di se ēfare tė shtoj ne lidhje me kete qe ndodhi nga shteti Qifut .
- Vetėm njė gjė tė tille i di se egzistenca e popullit qifut ne Botė , ėshtė e mallkuar nga Zoti .

murrizi
31-05-10, 13:14
Per ndryshe nuk di se ēfare tė shtoj ne lidhje me kete qe ndodhi nga shteti Qifut .
- Vetėm njė gjė tė tille i di se egzistenca e popullit qifut ne Botė , ėshtė e mallkuar nga Zoti .
Aha,
d.m.th sipas shkrimit tėndė del se : Si tė mallkuar qė janė, ata edhe nuk bė tė egzistojn apo ?!
Kėshtu e kuptova unė derisa edhe nuk mė bė aq pėr "egzistimin apo mos egzistimin" e tyre, po ata vetė, si e kuptojn ata dėshirėn e zotit tuaj pėr t'mos egzistuar ?

premium
31-05-10, 13:51
Aha,
d.m.th sipas shkrimit tėndė del se : Si tė mallkuar qė janė, ata edhe nuk bė tė egzistojn apo ?!
Kėshtu e kuptova unė derisa edhe nuk mė bė aq pėr "egzistimin apo mos egzistimin" e tyre, po ata vetė, si e kuptojn ata dėshirėn e zotit tuaj pėr t'mos egzistuar ?
Sipas shkrimit time nuk jane , por sipas librit tė shenjtė janė
thuhet se;

“… kush mbyt njė njeri, pa mbytur ai ndonjė tjatėr dhe pa bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t’i kishte mbytur gjithė njerėzit” Kur’ani 5:32

Gentiani
31-05-10, 15:52
Normal Israili, ka qene shok i Turqve, e tani duhet keta te fundit te shkojne te tema e tyre edhe ta shkruajne kemi mesuar: se turli pismileti nuk te behet shoke edhe ...

Israil o Jahud, po te zume kemi me ta ndreq qi e fut :tongue:

Negjati i Iranit nuk eshte budalle qe po i sjelle centrifugat :tongue: verr, e verr e verr si ne mulli per me kalle koftorrin ku te behet ftofte :smile: se ndodhi qishtu si turqve dikush me ta sulmuar anijen e hygjym me ti marr llokumat, bakllavat e tollumbat qe i ke marre me vehte , atehere i thua prit pak se ti purzhiti une ty pleskavicat e qofte qatje ku je... a qito desertat ma vone te bijna :tongue:

Dardani_K1
31-05-10, 16:17
mendos se mbas ketij rasti qka kane ba Izraelitet Turqia ashte duften me ja kallen fitilin Izraelit edhe Turku me ja vra nja 20 qifut e me i thanen tashe jemi baraz e qe done me e vazhdu bujrum se te pres dhe ambasaden Izraelite mos me marren nder mbrojtje po me i lanen njerezit mbrenda dhe ambasadorin e krejt stafin me i vjerren se ma mire se lypin Qifutet edhe Turqia duhet me i que anijet e veta luftarake dhe aeroplanet e vet Luftarak dhe trupa speciale luftarake afer atij vendi qe herave tjera qe qohen helikopteret Qifut dhe trupat qifute me tjau kris e mos me i lanen me marren frym.

http://www.youtube.com/watch?v=TiLNUYLZcGw&feature=player_embedded


Deri kure done bota me i Tolerue Qifutet dhe Serbet me ba se qka te jau ka qefi ashte koha qe te dy pareve me jau ulen koken me te madhe e jo Palestinezeve dhe Shqipetareve se per mendimin tem si Qifutet e si Serbet jane te njajtit brum jane terrorizues jane vrasesa okupator se durojn drejtesin vet i bajne fajet e terroret e ja lajne fajin tjetrit e gjithe kjo duhet me pasen nje fund ne fillim e shajsha Ahmedinegjatin e i thojsha se e ka gabim e tashe po me mbushet mendja se ai e ka metevertet me te drejt qe po fol kunder Qifuteve se qifutet qdo her po e thejn paqen po e thejn fjalen e dhanen por sashte qudi kure 2 apo 3 her e kane thye besen me allahun se qe per njerin keta nuk nijn.

Dardani_K1
31-05-10, 16:18
http://www.youtube.com/watch?v=TiLNUYLZcGw&feature=player_embedded

Arb
31-05-10, 16:23
Kurgjo skoka bo.

Magjupet i paskan mbyte magjupet.

premium
31-05-10, 17:46
mendos se mbas ketij rasti qka kane ba Izraelitet Turqia ashte duften me ja kallen fitilin Izraelit edhe Turku me ja vra nja 20 qifut e me i thanen tashe jemi baraz e qe done me e vazhdu bujrum se te pres dhe ambasaden Izraelite mos me marren nder mbrojtje po me i lanen njerezit mbrenda dhe ambasadorin e krejt stafin me i vjerren se ma mire se lypin Qifutet edhe Turqia duhet me i que anijet e veta luftarake dhe aeroplanet e vet Luftarak dhe trupa speciale luftarake afer atij vendi qe herave tjera qe qohen helikopteret Qifut dhe trupat qifute me tjau kris e mos me i lanen me marren frym.

http://www.youtube.com/watch?v=TiLNUYLZcGw&feature=player_embedded


Deri kure done bota me i Tolerue Qifutet dhe Serbet me ba se qka te jau ka qefi ashte koha qe te dy pareve me jau ulen koken me te madhe e jo Palestinezeve dhe Shqipetareve se per mendimin tem si Qifutet e si Serbet jane te njajtit brum jane terrorizues jane vrasesa okupator se durojn drejtesin vet i bajne fajet e terroret e ja lajne fajin tjetrit e gjithe kjo duhet me pasen nje fund ne fillim e shajsha Ahmedinegjatin e i thojsha se e ka gabim e tashe po me mbushet mendja se ai e ka metevertet me te drejt qe po fol kunder Qifuteve se qifutet qdo her po e thejn paqen po e thejn fjalen e dhanen por sashte qudi kure 2 apo 3 her e kane thye besen me allahun se qe per njerin keta nuk nijn.
Per te kryer operacionet ne Israel ... NATO'ja po te kishte dhene urdhėrin ushtrise Turke , s'ma mer mendja qe i duhej ma shumė se 3 ditė per ushtrine Turke te futen deri ne TelAviv

premium
31-05-10, 17:53
Per te kryer operacionet ne Israel ... NATO'ja po te kishte dhene urdhėrin ushtrise Turke , s'ma mer mendja qe i duhej ma shumė se 3 ditė per ushtrine Turke te futen deri ne TelAviv
Eshte e tensionur shume keq situata mes dy shteteve Turqi-Israil ..
por ē'te bėhet ??? Ah Amerike e kurve qe e perkrah Qifutet ....!
perndryshe ka kush te the Qifuteve '' BOLL MO''.

Oqeani
31-05-10, 18:25
Turqia deri me tani ka lozur nje rol shume paqesor dhe ka qendruar ne poziten e veshtruesit karshi konflikteve ne Lindjen e Mesme.Por kur teprohet...te gjithe e njohim Turqine si reagon,njohim edhe fuqine e saj ushtarake ne rajon.
Te shpresojme se mbaron me kaq,per te miren e shume vendeve.


Mos harroni se Turqia dhe Izraeli kan marreveshje ushtarake !

premium
31-05-10, 18:32
Mos harroni se Turqia dhe Izraeli kan marreveshje ushtarake !
mareveshja eshte nderprerė ..
ambasadoret janė terhequr

dhe Turqia ka dhane fjalen se nuk dote toleronin me kete sulm , ngase anija humanitare sulmohet jasht teritorit te tyne.

Arb
31-05-10, 18:33
Mos harroni se Turqia dhe Izraeli kan marreveshje ushtarake !

Mo bre, Oqean!

Ua prishe shpresat Talibancave...

U ka pa mbete Talibancave "Shqiptare" te urrejne Izrealin, edhe te luten per te keqen mbi Izrealit.

Eh, Bace, he bir, cka ki me bo, u kane ec mente Talibancave!

Arb
31-05-10, 18:33
mareveshja eshte nderprerė ..
ambasadoret janė terhequr

dhe Turqia ka dhane fjalen se nuk dote toleronin me kete sulm , ngase anija humanitare sulmohet jasht teritorit te tyne.

Ja, ky eshte qefi i Talibanceve.

Zanzi/M
31-05-10, 19:12
Mos boni HOPAAA pa e kalu gropen ..! Kadale nihere, e gjith bota kerkoj hetim te hapur, nese vertet jane vrar ashtu sic pretendojne kundershtaret e izraelit as ky i fundit nuk do te kaloj pa pasoja, mirepo duhet te verifikohet ajo cka tha izraeli se te paret qe kane sulmuar kane qene disa ekstremist brenda anijes me ndihma, tani mbetet vetem hetimi nderkombtar, sikur ai hetimi qe u be ne koren e jugut/veriut.

premium
31-05-10, 19:27
Mos boni HOPAAA pa e kalu gropen ..! Kadale nihere, e gjith bota kerkoj hetim te hapur, nese vertet jane vrar ashtu sic pretendojne kundershtaret e izraelit as ky i fundit nuk do te kaloj pa pasoja, mirepo duhet te verifikohet ajo cka tha izraeli se te paret qe kane sulmuar kane qene disa ekstremist brenda anijes me ndihma, tani mbetet vetem hetimi nderkombtar, sikur ai hetimi qe u be ne koren e jugut/veriut.
Sigurisht bazohesh me lajmet e Israeliteve , dhe fund te fundit a mundet me qenė hetimet reale te nderkomtarise ,
Kuptohet se medijat jane ne duart e tyre , perndryshe uki ujkun se han.

Keto rastet me kujtohen ne kohen e fundit ne Kosovė ku mediat serbe e masakrojshin pleqt , njekohesisht kamoflazhonin me arme afer viktimes .
Te njejten rast edhe keta qafiret e banin.

Zanzi/M
31-05-10, 19:33
Sigurisht bazohesh me lajmet e Israeliteve , dhe fund te fundit a mundet me qenė hetimet reale te nderkomtarise ,
Kuptohet se medijat jane ne duart e tyre , perndryshe uki ujkun se han.

Keto rastet me kujtohen ne kohen e fundit ne Kosovė ku mediat serbe e masakrojshin pleqt , njekohesisht kamoflazhonin me arme afer viktimes .
Te njejten rast edhe keta qafiret e banin.
Mire nese nuk i besojme asnje hetimi nderkombtar atehere cka duhet bere? ( cka sygjeron). E vertet qe serbet ashtu benin mirepo cka u ndodhi serbeve, ne fund bashkesia nderkombetare na doli zot se bashku me rezistencen ton.

premium
31-05-10, 19:58
Inxhizimi ishte ne nje kanal TVTurk dhe supozohet sa anija humanitare eshte nisur nga pika e trajktit te Qipros drejt ne gryken e Gazes , meqė Israeli kishte lajmruar ma herėt se ndihmat humanitare dote pengohen .
ēfare komenton ti ketu??

Makresh
31-05-10, 20:20
Mos boni HOPAAA pa e kalu gropen ..! Kadale nihere, e gjith bota kerkoj hetim te hapur, nese vertet jane vrar ashtu sic pretendojne kundershtaret e izraelit as ky i fundit nuk do te kaloj pa pasoja, mirepo duhet te verifikohet ajo cka tha izraeli se te paret qe kane sulmuar kane qene disa ekstremist brenda anijes me ndihma, tani mbetet vetem hetimi nderkombtar, sikur ai hetimi qe u be ne koren e jugut/veriut.


Hajde luja Zanzi, si ēdo here pro-izraelit, s'di si nuk te vie turp ti dalesh ne mbrojtje izraelit edhe pas ketyre veprave terroriste ?

Cfar kerkuan ushtaret izraelit ne anijen humanitare ? Ata s'ishin ne zonen ēifute, por ne zonen e ujrave internacionale !

Ti s'ben mir kur behesh avokat i izraelit.

Zanzi/M
31-05-10, 20:34
Hajde luja Zanzi, si ēdo here pro-izraelit, s'di si nuk te vie turp ti dalesh ne mbrojtje izraelit edhe pas ketyre veprave terroriste ?

Cfar kerkuan ushtaret izraelit ne anijen humanitare ? Ata s'ishin ne zonen ēifute, por ne zonen e ujrave internacionale !

Ti s'ben mir kur behesh avokat i izraelit.

Sido qe te jet une jam shume, shume ma i avancuar ne aspektin e menyres se komunikimit ne krahasim ne keto shkrimet e fundit qe lexova nga ti, ti ke nje urrejtje te pashiq ndaj nje populli, ndersa une thash ( shkrova ) qe nje hetim nderkombetar do te ndodh.

murrizi
31-05-10, 20:39
A do tė tolerohen budallėqet e Shqiptarėve edhe nė kėtė kohė ?

Ēfar kėrkuan 4, a mė shumė Shqiptarė nė anijet "humanitare" turke ?

Kush do tė jetė i radhės nga mesi i antarėve tė forumit dardania ?


Besoj qė do tė jenė pyetjet mė tė mira qė i pėrgjigjen kėsaj teme.

murrizi
31-05-10, 20:42
Fuad Ramiqi, zyrtar i LDK-sė, ėshtė shqiptari nga Kosova qė ka qenė nė njė prej anijeve tė sulmuara nga forcat izraelite, mėson KTV-ja. Burimet tona kanė konfirmuar se Ramiqi ka qenė nė Turqi, dhe prej aty ka hipur nė njė prej anijeve nė rrugė pėr tė dėrguar ndihmat. Ende nuk ėshtė rėnė nė kontakt me Ramiqin. Gjithashtu, mediat nė Maqedoni raportojnė pėr 3 shqiptarė nga Maqedonia si pjesė e flotės. Ata mendohet tė jenė: Sead Hasipi nga fshati Sllupēan i Kumanovės, Jasmin Rexhepi dhe Sali Emin nga Shkupi. Mė shumė se 19 persona janė vrarė, pasi luftanijet izraelite e kanė sulmuar njė flotė tė aktivistėve propalestinezė, tė cilėt bartnin ndihma pėr Gazėn e bllokuar. Pėrveē viktimave, edhe dhjetėra njerėz janė plagosur, pėrderisa pala izraelite pohon se aktivistėt propalestinezė hapėn zjarr ndaj komandove dhe plagosėn katėr prej tyre. Lidhur me kėtė konflikt u deklaruan shumė shtete.
Presidenti palestinez, Mahmod Abas, e quajti kėtė sulm masakėr dhe shpalli tri ditė zie nė territoret palestineze. Bashkimi Evropian kėrkoi nismėn e hetimit pėr kėtė aksident dhe pėr vdekjen e kėtyre njerėzve. Nė emėr tė BE-sė, pėrfaqėsuesja e Jashtme, Catherine Ashton, kėrkoi hetim tė plotė pėr rrethanat nė tė cilat ndodhi kjo tragjedi. Ajo bėri thirrje pėr hapjen e pakusht tė kalimit pėr ndihmė humanitare, prodhimeve dhe njerėzve nė dhe nga Rripi i Gazės.
Edhe presidenti iranian, Ahmadinejad, dėnoi sulmin izraelit ndaj anijeve humanitare, duke e vlerėsuar si ‘akt johuman’ qė do tė kontribuojė nė ‘zhdukjen e Izraelit’. Ndėrsa kryeministri spanjoll, Jose Luis Rodrigues Zapatero, tha se sulmi izraelit ėshtė “ēėshtje serioze”. Kjo ngjarje mund ta dėmtojė imazhin ndėrkombėtar tė Izraelit dhe marrėdhėniet diplomatike, veēanėrisht me aleatin mysliman tė rajonit, Turqinė, nėn flamurin e sė cilės lundronin disa anije me ndihma. Turqia ka kėrkuar zyrtarisht mbledhjen e jashtėzakonshme tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė diskutuar pėr sulmin e marinės izraelite ndaj flotės me anije. Ankaraja ka tėrhequr ambasadorin e saj nga Izraeli dhe shumė protestues kanė tentuar tė hyjnė me dhunė nė konsullatėn izraelite. Izraeli ka deklaruar se ėshtė i vendosur tė mbajė bllokadėn e Rripit tė Gazės, tė kontrolluar nga Hamasi, territor ky palestinez, i cili ka 1.5 milionė banorė. Edhe mė herėt Izraeli ka ndaluar anije tė tilla, megjithėse, disa prej tyre edhe kanė arritur tė depėrtojnė nė Gazė. Anijet me 10 mijė tonė ndihma kanė lundruar tė dielėn nga ujėrat ndėrkombėtare afėr Qipros dhe nė tė ndodheshin rreth 700 aktivistė paqėsorė, mė sė shumti nga Turqia.

Faleminderit pėr rekomandimin

Makresh
31-05-10, 20:48
Sido qe te jet une jam shume, shume ma i avancuar ne aspektin e menyres se komunikimit ne krahasim ne keto shkrimet e fundit qe lexova nga ti, ti ke nje urrejtje te pashiq ndaj nje populli, ndersa une thash ( shkrova ) qe nje hetim nderkombetar do te ndodh.

Ti vetem shkakton huti, jo-jo, nuk shkakton asgje, por mundohesh te shkaktosh huti !
Izraeli eshte delja e juaj e humbur qe do e bejn kurban muslimanet.
Mos te vie keq, por uroj nga thellesia e zemrės qe izraeli te shkatrrohet nė tėrėsin e saj !
Gjithashtu, uroj rikthimin e perandoris Osmane !

Makresh
31-05-10, 20:51
A do tė tolerohen budallėqet e Shqiptarėve edhe nė kėtė kohė ?

Ēfar kėrkuan 4, a mė shumė Shqiptarė nė anijet "humanitare" turke ?

Kush do tė jetė i radhės nga mesi i antarėve tė forumit dardania ?


Besoj qė do tė jenė pyetjet mė tė mira qė i pėrgjigjen kėsaj teme.

Me budalla se ti, n'tybe paqt Allamani !

Fuad Ramiqi eshte nje besimtar musliman, eshte veterant i luftes se Uēk-ės ku sherbei si Kolonel !

Pėr ata qe se njohin, ky eshte Trimi Shqiptar, Allahu e ruajt !


http://fuadramiqi.com/FotoAlbumi/5.jpg

murrizi
31-05-10, 20:59
Me budalla se ti, n'tybe paqt Allamani !

Fuad Ramiqi eshte nje besimtar musliman, eshte veterant i luftes se Uēk-ės ku sherbei si Kolonel !

Pėr ata qe se njohin, ky eshte Trimi Shqiptar, Allahu e ruajt !


http://fuadramiqi.com/FotoAlbumi/5.jpg

Ah more Maskara, po ēa do flas u me ty mė gjatė.
Po e bėjmė kėshtu.
Zoti t'shpėrbleft tya dhe kėtė maskaran mė lartė nė rrugėn tuaj kundėr nesh, por ama tė jeni nė dijeni qė mund tė mlidhni rreth vehtes gjithkė tjetėr (turq, arab, palestinez, iranian, libanez ...., por jo edhe Shqiptarėt !

murrizi
31-05-10, 21:19
Nese ti, arbi dhe ca klysh tjer e konsideroni veten shqiptar, atehere pajtohem plotesisht ! Qenit bes nuk i zihėt ! Kete e dim qysh moti !

Bravo Makresh, mė dhe shpirt pėr ti thėnė disa gjėra( disa !).
Vėrtetė edhe unė quditem se si ėshtė ndėr shqiptarėt.

Tash kemi Shqiptarėt:

Poltikisht tjetėrkah, e fetarisht dikah tjetėr.
Kombėtarisht e politikisht prap kundėrthėnės.kėshtu e ashtu, qė vėrtet si bje njeri edhe aq leht n'fije (emrat qė ti pėrmende).
por unė tash shkoj tė flej se ėshtė bėrė vonė, e ti vazhdo po deshe, e unė ta kthej neser pėrgjegjien.

Zanzi/M
31-05-10, 21:21
Ti vetem shkakton huti, jo-jo, nuk shkakton asgje, por mundohesh te shkaktosh huti !
Izraeli eshte delja e juaj e humbur qe do e bejn kurban muslimanet.
Mos te vie keq, por uroj nga thellesia e zemrės qe izraeli te shkatrrohet nė tėrėsin e saj !
Gjithashtu, uroj rikthimin e perandoris Osmane !

Tani dole vetevetja, qe feja te ka humbur aryen per te gjykuar drejt dhe jo per ta perdor fen per qetesi shpirterore,

jadore
31-05-10, 21:22
hej taksiat ...!
ku mos me na vjedh neve Limaj ne dite te diellit kur Don Kishotat e Sanqo Panqot kijojne mullinje te eres imagjinar e krejte enegjine e hagjojne per kete beteje...
po tru tashe kishim pas qellu bre , ndihmona Zot.!

Guri i madh
31-05-10, 21:41
fart mir e kan gjet kta talebanet shqiptar vajtoni vajtoni


ma mir me pas ardh me vdek teura e ibrit e jo me shkue si qeni

premium
31-05-10, 21:53
fart mir e kan gjet kta talebanet shqiptar vajtoni vajtoni


ma mir me pas ardh me vdek teura e ibrit e jo me shkue si qeni
Ja pra , ketu po tregoni fytyrėen e juaj ndaj njerzimit te cilet kishin nevojė per humanizmin !

Ne anen tjeter e perkrahni humanizmin e Nan Tereze e cila edhe ajo ka humanizu per nje popull jo shqiptar.

shih qfare logjike e pasket !

Guri i madh
31-05-10, 21:56
Ja pra , ketu po tregoni fytyrėen e juaj ndaj njerzimit te cilet kishin nevojė per humanizmin !

Ne anen tjeter e perkrahni humanizmin e Nan Tereze e cila edhe ajo ka humanizu per nje popull jo shqiptar.

shih qfare logjike e pasket !e more premium turqin e mban izraeli me sherbim te intelegjences izrali e ka mxan oqelanin ne najrobi me pasaport qipriote


hajt mos u merzitni turqia prap pajtohet me izraelin e hamasi qysh e ka lyp e ka gjket e kta talibanat ton kena me ju pshty varrin ku te varrosen

premium
31-05-10, 22:16
e more premium turqin e mban izraeli me sherbim te intelegjences izrali e ka mxan oqelanin ne najrobi me pasaport qipriote


hajt mos u merzitni turqia prap pajtohet me izraelin e hamasi qysh e ka lyp e ka gjket e kta talibanat ton kena me ju pshty varrin ku te varrosen
Nuk kan thene kot '' injoranca nuk zhduket me top!
por shyqyr Zotit kohen dot na sjell te zhduken me urdherin eTIJ.

Te kisha sygjeru te hap videon ne you tube dhe aty te percjell filmin e tyre se kush ishin ata Talibancat qe kan rezistu luften me emėr te UĒK's
http://www.youtube.com/watch?v=SMzjdUiuD-U&feature=related

turp per ty ē'flet !http://www.youtube.com/watch?v=C3FLiqAMHzE&feature=related

premium
31-05-10, 22:29
Mos i pyet keta se ku ishin talebancat gjat luftės, po ku ishit ju o mjerana gjat luftės ??? Duhėt pyetuar ubashat e mbeturinave serbe !

Keta jan ata qe s'kan asnje merit ne nivelin kombtar, keta jan pikerisht ata perfituesit tinxak qe kerkojn ta ken edhe fjalen e tyre diku,... keta ? Keta jan secili me mmmm se tjetri !
shume leht kan pasur keta
kan montuar neper dyert e shtepise kryqin 2 metėrshe .
simolin e perbashket e kan me te shkieve
ishte fakti dokumentar.

Arb
31-05-10, 22:35
Cka fucking kane lyp keta talibane ne ate anije?

Guri i madh
31-05-10, 22:40
Cka fucking kane lyp keta talibane ne ate anije?me shlirue Mitrovicen

Arb
31-05-10, 22:41
me shlirue Mitrovicen

Eh po sa gjak-perzimi ish kon bre!

Guri i madh
31-05-10, 22:43
Eh po sa gjak-perzimi ish kon bre!po barbar si shkjet jan edhe kta talibanat qe po shkojn ne arabi me vdek per trojet ILIRE

Lapsi
31-05-10, 22:58
Sulmi izraelit, mbledhje e jashtzakonshme e Kėshillit tė Sigurimit

Published or updated- 31/05/2010 18:45:00
Madhėsia: http://alsat-m.tv/themes/default/img/font_decrease.gif (http://dardania.de/vb/upload/) http://alsat-m.tv/themes/default/img/font_enlarge.gif (http://dardania.de/vb/upload/)
http://alsat-m.tv/thumbnail.php?file=okb_902077969.jpg&size=article_medium

Kėshilli i Sigurimit do tė mbajė mbledhje tė jashtzakonshme pėr sulmin e komandove izraelite ndaj flotės sė anijeve qė bartnin ndihma humanitare pėr nė Rripin e Gazės, nė tė cilin u vranė tė paktėn nėntė vetė dhe 50 u plagosėn.
Ambasadori i Libanit, vendit qė kryeson kėshillin, e thirri mbledhjen pėr tė diskutuar sulmin e izraelitėve ndaj gjashtė anijeve qė lundronin drejt Gazės.
Protesta tė fuqishme ndėrkombėtare po bėhen pėr shkak tė ndėrhyrjes sė komandove izraelite.
Nėnsekretari i ministrisė sė Jashtme turke, Salim Jenel, i tha Radios Evropa e Lirė se ambasadori izraelit ėshtė paralajmėruar pėr "dėmtim tė pakthyeshėm" tė marrėdhėnieve dypalėshe.
Jenel i hodhi poshtė pohimet e Izraelit se anijet humanitare turke, tė cilat ishin inspektuar nga njė vend i NATO-s, mund tė kenė trafikuar armė.
Sekretari i pėrgjithshėm i OKB, Ban Ki-mun tha se ėshtė "i shokuar" nga sulmi.
Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Uiliam Barton shprehu "keqardhje tė thellė" pėr humbjen e jetėve.
Rusia e dėnoi incidentin si shkelje tė rėndė tė ligjit ndėrkombėtar.
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu, i cili ndodhet pėr vizitė nė Kanada, tha se do ta anulojė vizitėn nė Uashington dhe do tė kthehet nė Izrael. /rel/SHBA-ja shpreh keqardhje pėr tė vrarėt nė sulmin izraelit
"SHBA-ja shpreh keqardhjen e thellė pėr tė vdekurit dhe tė plagosurit dhe po punon pėr zbardhjen e rrethanave tė kėsaj tragjedie'', theksoi zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, William Burton.
http://www.trt.net.tr/medya/resim/2009/12/07/d10ec6fe-e2b3-4f67-adf3-a5dd40b68a67-444x333.jpgPostuar mė 31.05.2010 14:42:46 UTC
Pėrditėsuar mė 31.05.2010 14:42:46 UTC
SHBA-ja shprehu keqardhje pėr tė vrarėt pas sulmit izraelit kundėr flotiljes propalestineze nisur drejt Rripit tė Gazės, por ajo kėrkon tė njohė rrethanat e tragjedisė, sipas njė komunikate tė Shtėpisė sė Bardhė.

"SHBA-ja shpreh keqardhjen e thellė pėr tė vdekurit dhe tė plagosurit dhe po punon pėr zbardhjen e rrethanave tė kėsaj tragjedie'', theksoi zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, William Burton.

Ky ėshtė reagimi i parė zyrtar amerikan pas sulmit nga komando izraelite kundėr njė prej anijeve tė flotiljes ndėrkombėtare.

Sipas njė televizioni izraelit, rreth 19 pasagjerė tė flotiljes janė vrarė dhe 36 tė tjerė janė plagosur nė kėtė sulm.

Lapsi
31-05-10, 23:07
Erdoan: Flotilja ishte e kontrolluar rigorozisht dhe kishte vetėm ndihma dhe civilė
Kryeministri i Turqisė, Rexhep Tajip Erdoan u shpreh sot se anijet e flotiljes pro-palestineze viktimė e njė sulmi izraelit ishin "tė kontrolluara rigorozisht" dhe se ato pėrmbanin vetėm "ndihmė humanitare dhe vullnetarė civilė".
http://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/05/31/a7c75dce-aad7-4ccb-9c47-6e65615bdb4c-444x333.jpg


Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdoan u shpreh sot se anijet e flotiljes propalestineze viktimė e njė sulmi izraelit ishin "tė kontrolluara rigorozisht" dhe se ato pėrmbanin vetėm "ndihmė humanitare dhe vullnetarė civilė".
"Kėrkoj t'u them tė gjithėve, kryetarėve tė shteteve dhe qeverive se kėto anije tė nisura nga vende tė tjera dhe nga Turqia ishin kontrolluar nė mėnyrė rigoroze nė kuadrin e rregullave ndėrkombėtare tė lundrimit dhe ishin tė ngarkuara vetėm me ndihma humanitare", deklaroi Erdoan nė Santiago.
"Nė bord nuk kishte asnjė pasagjer tjetėr pėrveē vullnetarėve civilė qė sillnin ndihmėn", shtoi kryetari i qeverisė turke pėr gazetarėt pėrpara largimit tė parakohshėm nga Santiagoja, ku ai e shkurtoi vizitėn e nisur pėr shkak tė krizės sė shkaktuar nga sulmi ndaj flotiljes sė pėrbėrė nga disa anije turke.
"Kishte edhe njė flamur tė bardhė nė kėto anije gjatė sulmit", shtoi ai.
Autoritetet izraelite akuzuan organizatorėt e flotiljes pėr fillimin e dhunės qė shkaktoi tė paktėn nėntė tė vdekur.
Erdoani e cilėsoi si "terrorizėm shtetėror ēnjerėzor" sulmin izraelit dhe njoftoi se vendi i tij i kėrkon NATO-s organizimin e njė mbledhjeje urgjente.
NATO-ja njoftoi se njė mbledhje e posaēme ėshtė duke u pėrgatitur pėr nesėr pasdite me kėrkesėn e Ankarasė. Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė filloi gjithashtu njė mbledhje urgjente lidhur me ēėshtjen sot pasdite nė Nju Jork.
Reagon Tirana

Tiranė: Sulmi izraelit i pajustifikueshė m
Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėrmes njė deklarate qė ka bėrė sot ka kėrkuar nga autoritetet izraelite te hetojnė pėr sulmin mbi aktivistet ndėrkombėtare te paqes.
http://www.trt.net.tr/medya/resim/2009/10/26/76066ff0-a4b8-4e67-a3b8-abee68335ab4-444x333.jpgPostuar mė 31.05.2010 18:43:45 UTC
Pėrditėsuar mė 31.05.2010 18:43:45 UTC


Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Shqipėrisė (MPJ) po ndjek me shqetėsim zhvillimet e fundit nė Lindjen e Mesme. Nė njė deklaratė tė fundit tė saj, MJ shprehet se "ėshtė duke ndjekur me shqetėsim zhvillimet e fundit nė Lindjen e Mesme, ku gjashtė anije me aktivistė ndėrkombėtarė tė paqes, qė transportonin ndihma humanitare nė drejtim tė Rripit tė Gazės, u sulmuan nga forcat ushtarake izraelite dhe si pasojė gjetėn vdekjen njė numėr civilėsh e u plagosėn disa tė tjerė". MPJ e konsideron kėtė sulm si tė pajustifikueshė m dhe u bėn thirrje autoriteteve izraelite tė hetojnė menjėherė nė lidhje me kėtė ngjarje, e cila ka tensionuar stabilitetin rajonal dhe me gjerė.


__._,_.___

Makresh
01-06-10, 07:18
Mos u merrnu me te krishteret shqiptar, se vetem cka mund te renditen ne vijen e izraelit dhe na jep nje arsye me teper per ti urryer.

Un i keshilloj qe mos te marrin pjes ne kete tem.

murrizi
01-06-10, 07:50
Jo taleban,
Anjėri kėtu nga ne nuk ėshtė i krishter , as Arb, e as Gurio i madh (pėrkundėr faktit qė i kam kundėrshtarė tė fort politk).
Por e keqja tek ju qėndron sepse ju i shihni gjėrat vetėm dy ngjyrshe, Bardhė ose Zi (Islamist ose tjetėr s'bėn- Armik).
Krishterėt-katolik jan njė pjes e popullsis mbarėshqiptare, por ju edhe kėtė nuk e ditkėni !
Katolikėt nė mbarė botėn nuk qėndrojn edhe aq nė miqėsi me jehudet si ju po i shihkit.
Pėrkundrazi, Islamistėt si ju qėndrojn shumė afėr me orthodoks nga e mbarė bota pėrfshir kėtu edhe njė pjes tė popullit izraelit.

sherri
01-06-10, 08:02
S'pari zoti ju lasht shendosh! kush kokit merzit aq shume per 20 Turq.

Pse more humanista,paqesor.....kurre se ngritet zanin kaq shume, kure ne c'do gjasht muaje Turqia vran me dhjetra Kurd....ka vra me qindra e mijra Armen,ka vra e djeg.. gjysmen e Europes.

Tek e fundit Israeli esht fuqia botrore e ka(Ameriken)- boten ne dore,edhe po deshi ju sjell kriza krejt botes,e cofin urie gjysma e botes.
Kushe jane keta humanist? qe dojn me i thy urdherat e nje shteti, kan shpall bllokad per HAMAS-in - (e kjo esht nje qeveri kriminale qe e dine gjith bota,e ngjajshme me talebanet ne Afganistan), e keta trimat me stupca n'krah na dojm me ju qu bakllava e tullubma...ani do edhe prej Tetove kesi tullumba, made in Tetovo:D

jadore
01-06-10, 08:59
kuku cka pasket shkretu ne kete teme kur te ju vjen murrizi ska me ju la as Dri e Erenik ..
mbyllni kete teme kadal dale pash Zotin ,se hala nuk jane pjek kushtet per dialog mes shqiptareve ..
ps. me shtit me e prish llakun sa i lyva thonjet..Makresh edhe ti kadal dal je ka done me e humb qat vend te punes poget..( sabah e paske bo tu shajt )..shkencen shkences ngo jadoren ..a e dine sa e gjere eshte arch....

Gentiani
01-06-10, 09:17
Problemi eshte qe ky incident ka ndodhur ne ujera nderkombetare, e nese Israili do ta sulmonte ne ujerat territoriale te tij e edhe sikur te fundoste, do mundeshin te thonin ja, i kemi paraljmeruar, nuk jan ndaluar dhe nuk kane rrespektuar udhezimet tona!

Nuk eshte njesoj te kalosh ne rruge publike edhe me ja fut arave qe eshte prone e dikuj dhe qe paguan tatim!

Per shtetet qe nuk njohin e as nuk rrespektojne marreveshje nderkombetare, ēdo veprim pamvaresisht formes dhe menyres qe ndermarrin qita tjeret, vetem qe e arsyeton dhe ate pa pardon.

hasanmehmeti
01-06-10, 10:21
Aha,
d.m.th sipas shkrimit tėndė del se : Si tė mallkuar qė janė, ata edhe nuk bė tė egzistojn apo ?!
Kėshtu e kuptova unė derisa edhe nuk mė bė aq pėr "egzistimin apo mos egzistimin" e tyre, po ata vetė, si e kuptojn ata dėshirėn e zotit tuaj pėr t'mos egzistuar ?

Le te egzistojne , por jo ne vend te huaj!!!

Aty nuk ka pas vetem myslimane siq lexova ketu, por kishte edhe aktiviste nga mbare bota , edhe te krishtere , siq ishte nje shkrimtar Suedez, 3 antaret e partis Linke gjermane, e shume te tjere.

Hakku duhet dhene zullumqarit, edhe pajtuesit me ta meritojne nje gje te tille.

Fshatari
01-06-10, 11:31
Intervenimi i ushtrise izraelite ne ujra nderkombtare(65 km larg kufirit) eshte kryer me dijenin dhe driten jeshile te fuqive broterore te momentit.Ky intervenim "me muskuj" ka pas per qellim t'a sulmoje shtetin turk dhe asgje tjeter.
Qe plote 6 dekada(qe nga Rezoluta e veēante e KS qe parashihte krijimin e 2 shteteve, nje per ēifute e nje per palestinez)okb-ja, e organizata tjera te pista derdhin lote krokodili per vuajtjet e popullit palestinez!Ekzistojne disa kuazi shtete qe veprojne ne vazhdimesi jasht ēdo norme juridike nderkombtare.Denimet e momentit, derdhja e lotve krokodileske, manifestimet e rrugaēevet humanitare, e pallavra tjera, nuk e ndryshojne kurre gjendjen ne terren.Une i shoh 2 vende problematike qe nuk marrin ne konsiderate asnje verejtje qe iu behet nga jasht:izraeli dhe serbia.
Nje korrigjim i vogel i tipit "hiroshima" do t'ua qetesonte nervat nje here e pergjithemone ketyre dy vendeve qe u mungon kulutura elementare e dialogut dhe ndjenjat elementare njerzore.
Njerezia nuk duhet te hedh ne berllog gjithe thesin me molla te shendosha per shkak te nje molle te piste qe ndodhet ne mes:vetem e pista duhet te eliminohet ne menyre qe te shpetoje i gjithe thesi.

roadrunner
01-06-10, 11:43
Shkup, 1 qershor - Tre shqiptarėt e Maqedonisė, tė cilėt kanė qenė pjesė e ekipit nė flotėn ndėrkombėtare, e cila u sulmua dje nga forcat speciale izraelite nė ujėrat ndėrkombėtare nė afėrsi tė Rripit tė Gazės, janė gjallė.

Jasmin Rexhepi, (28) Sami Emini (57) tė dy nga Shkupi, si dhe Sead Hasipi (50) nga Kumanova, tė cilėt kanė qenė nė karvanin qė dje nė mėngjes u sulmua nga forcat speciale izraelite nė ujėrat ndėrkombėtare,nė afėrsi tė Rripit tė Gazės, janė gjallė dhe ndodhen nė paraburgim nė Izrael.
Agjencia maqedonase e lajmeve MIA informon se familjarėt e tyre janė informuar sot nė mėngjes nga Ambasada e Maqedonisė nė Izrael se ata sot ose nesėr sė bashku me udhėtarėt e tjerė tė paraburgosur nga karvani humanitar do tė deportohen nė Turqi, dhe qė atje do tė kthehen nė Maqedoni. Informacionin pėr fatin e shtetasve tė Maqedonisė e konfirmuan edhe autoritetet turke.

Rexhepi, Emini dhe Hasipi ishin mes ekipit prej 700 personash nė anijet e karvanit humanitar qė u sulmua nga forcat speciale tė Izraelit. Mėsohet se ata ishin nisur nė Gaza pėrmes organizatės humanitare turke.

Faleminderit pėr rekomandimin

Sibora
01-06-10, 12:06
Intervenimi i ushtrise izraelite ne ujra nderkombtare(65 km larg kufirit) eshte kryer me dijenin dhe driten jeshile te fuqive broterore te momentit.Ky intervenim "me muskuj" ka pas per qellim t'a sulmoje shtetin turk dhe asgje tjeter.
Qe plote 6 dekada(qe nga Rezoluta e veēante e KS qe parashihte krijimin e 2 shteteve, nje per ēifute e nje per palestinez)okb-ja, e organizata tjera te pista derdhin lote krokodili per vuajtjet e popullit palestinez!Ekzistojne disa kuazi shtete qe veprojne ne vazhdimesi jasht ēdo norme juridike nderkombtare.Denimet e momentit, derdhja e lotve krokodileske, manifestimet e rrugaēevet humanitare, e pallavra tjera, nuk e ndryshojne kurre gjendjen ne terren.Une i shoh 2 vende problematike qe nuk marrin ne konsiderate asnje verejtje qe iu behet nga jasht:izraeli dhe serbia.

?????


Njerezia nuk duhet te hedh ne berllog gjithe thesin me molla te shendosha per shkak te nje molle te piste qe ndodhet ne mes:vetem e pista duhet te eliminohet ne menyre qe te shpetoje i gjithe thesi.
Me vjen keq qe duhet te pajtohem me kete shkrim tuajin qe kam kuotuar per hir te nje paqeje ne Bote.Do doja te ishte ndryshe,por e verteta qendron mu ketu.

premium
01-06-10, 12:14
Intervenimi i ushtrise izraelite ne ujra nderkombtare(65 km larg kufirit) eshte kryer me dijenin dhe driten jeshile te fuqive broterore te momentit.Ky intervenim "me muskuj" ka pas per qellim t'a sulmoje shtetin turk dhe asgje tjeter.
Qe plote 6 dekada(qe nga Rezoluta e veēante e KS qe parashihte krijimin e 2 shteteve, nje per ēifute e nje per palestinez)okb-ja, e organizata tjera te pista derdhin lote krokodili per vuajtjet e popullit palestinez!Ekzistojne disa kuazi shtete qe veprojne ne vazhdimesi jasht ēdo norme juridike nderkombtare.Denimet e momentit, derdhja e lotve krokodileske, manifestimet e rrugaēevet humanitare, e pallavra tjera, nuk e ndryshojne kurre gjendjen ne terren.Une i shoh 2 vende problematike qe nuk marrin ne konsiderate asnje verejtje qe iu behet nga jasht:izraeli dhe serbia.
Nje korrigjim i vogel i tipit "hiroshima" do t'ua qetesonte nervat nje here e pergjithemone ketyre dy vendeve qe u mungon kulutura elementare e dialogut dhe ndjenjat elementare njerzore.
Njerezia nuk duhet te hedh ne berllog gjithe thesin me molla te shendosha per shkak te nje molle te piste qe ndodhet ne mes:vetem e pista duhet te eliminohet ne menyre qe te shpetoje i gjithe thesi.
Pajtohem me mendimin tande , paske korigju perfekt !

-disa gjumasha se paraqiten ketu ..
asgjė mė tepėr nuk shofin perveq Amerik Amerik ... Zot nuk kanė

roadrunner
01-06-10, 12:31
Mire, po qfare interesi ka pas fuqia boterore, kur aty ka patur edhe humanitare te kombeve jo-turke.

Na po e dijme shume mire qe fuqite boterore punojne ne interes kah ana e Izraelit. Cili shtet sot nuk punon per interes? M'fal ne shprehje, po edhe shteti jone na honger deri ne palce per interesa te veta individuale, se per shtet s'kane dite kurre.


Qeta rrugaqet humanitare i ke pas neper kejt kampet e refugjatve kosovare, mi pas vra aty, qka kishe mendu ti? E edhe ne kosoven e pasluftes kan pas pru shume, e qka kishe mendu po t'i kishin sulmue ketu?

Qekjo e thanme bile shume me vend se k'to se lun topi, por.....


A ta merre mendja se ne qat truqin e mollav te kalbeta, mundet me pas plot molla te shendosha sikur qe ka plot ne Rrypin e Gazes, e hiroshima s'kish me qene gjykim i drejte nga ana e juaj. Me vjen keq me te thane, po ne kete bote, eshte ligj qe te gjithe kane te drejte me jetu. Qofte ai qfare te jete, ti, une ai, ajo, nuk kemi te drejte, apo ma mire me than jemi askushi per te bekuar nje mallkim te atille, por eshte Ai qe vendos. E per keto fuqite qe ju doket qe mujn me bo ket send dhe e bojn, eshte Ai qe vendos qysh tek qka me bo me ta. K'shtu qe mos hy ne gjynah pa pike nevoje.
Intervenimi i ushtrise izraelite ne ujra nderkombtare(65 km larg kufirit) eshte kryer me dijenin dhe driten jeshile te fuqive broterore te momentit.Ky intervenim "me muskuj" ka pas per qellim t'a sulmoje shtetin turk dhe asgje tjeter.

Qe plote 6 dekada(qe nga Rezoluta e veēante e KS qe parashihte krijimin e 2 shteteve, nje per ēifute e nje per palestinez)okb-ja, e organizata tjera te pista derdhin lote krokodili per vuajtjet e popullit palestinez!Ekzistojne disa kuazi shtete qe veprojne ne vazhdimesi jasht ēdo norme juridike nderkombtare.Denimet e momentit, derdhja e lotve krokodileske, manifestimet e rrugaēevet humanitare, e pallavra tjera, nuk e ndryshojne kurre gjendjen ne terren.Une i shoh 2 vende problematike qe nuk marrin ne konsiderate asnje verejtje qe iu behet nga jasht:izraeli dhe serbia.
Nje korrigjim i vogel i tipit "hiroshima" do t'ua qetesonte nervat nje here e pergjithemone ketyre dy vendeve qe u mungon kulutura elementare e dialogut dhe ndjenjat elementare njerzore.
Njerezia nuk duhet te hedh ne berllog gjithe thesin me molla te shendosha per shkak te nje molle te piste qe ndodhet ne mes:vetem e pista duhet te eliminohet ne menyre qe te shpetoje i gjithe thesi.

premium
01-06-10, 12:46
Mire, po qfare interesi ka pas fuqia boterore, kur aty ka patur edhe humanitare te kombeve jo-turke.

Na po e dijme shume mire qe fuqite boterore punojne ne interes kah ana e Izraelit. Cili shtet sot nuk punon per interes? M'fal ne shprehje, po edhe shteti jone na honger deri ne palce per interesa te veta individuale, se per shtet s'kane dite kurre.


Qeta rrugaqet humanitare i ke pas neper kejt kampet e refugjatve kosovare, mi pas vra aty, qka kishe mendu ti? E edhe ne kosoven e pasluftes kan pas pru shume, e qka kishe mendu po t'i kishin sulmue ketu?

Qekjo e thanme bile shume me vend se k'to se lun topi, por.....


A ta merre mendja se ne qat truqin e mollav te kalbeta, mundet me pas plot molla te shendosha sikur qe ka plot ne Rrypin e Gazes, e hiroshima s'kish me qene gjykim i drejte nga ana e juaj. Me vjen keq me te thane, po ne kete bote, eshte ligj qe te gjithe kane te drejte me jetu. Qofte ai qfare te jete, ti, une ai, ajo, nuk kemi te drejte, apo ma mire me than jemi askushi per te bekuar nje mallkim te atille, por eshte Ai qe vendos. E per keto fuqite qe ju doket qe mujn me bo ket send dhe e bojn, eshte Ai qe vendos qysh tek qka me bo me ta. K'shtu qe mos hy ne gjynah pa pike nevoje.
eh ēfare interesi ...
fėmijet dijn mė politikėn e nderkombtaris .

merhametin e kanėtė kėputur nga zemra mė ...
luftojn per njė Botė per shmangien e religjionit Islam .

the godfather
01-06-10, 14:28
Izraeli hmmmm njer popull pa shtet pa tok te veten i vikitimizuar qellimisht ne luften e II boterore,dhe ky viktimizim i asaj kohe e beri Izraelin shtet pa tok te veten dhe "zoteruese" te botes.

Hitleri ishte nje nga niperit e Solomon Rothschildsit dhe ai kishte per qellim kinse per t'i zhdukur cifutet por cka fituan cifutet nga holokausti.

Ata fitaun shtet qe kurr nuk e paten deri para 50 viteve,dhe sot me keq eshte te jesh anti-semit pa kryer kurrfar krimi vetem te thuash se un jam anti-semit se sa ta vrasesh nje njeri te pafajshem.
Izraeli eshte nje komb i vogel qe bijte e saj e sjellin dyjen,familjet me te fuqishme ne bote si Rothschilds,Rockefeller,Morgan etj jane cifute dhe jane perandoret e botes,nese Izraeli ben nje krim bota i mbyll syt nese palesitnezet vrasin 1 cifut bota qohet ne kembe e denon.

Po do trima shqiptar ketu si Arb,Guri etj po hajn shum po ju kisha kshillu ktyne tipave qe mos hani shum se po ju mbetet ne fyt edhe mos u tregoni patriota se ju jeni gjithqka tjeter por jo SHQIPTAR.

Nese kan shkuar 3 shqiptar ne rripin e Gazes per t'i ndihmuar ata nuk jane taleban por jan njerz human e jo si ti veq per thob tane,e sa per talebanet ata jane pjelle e Izraelit & company e jo mysliman,ku eshte ai mini i ujit Bin ladeni me Company hahha jane pjelle e ketyre por kurrsesi mysliman.

Lapsi
01-06-10, 15:18
Fuad Ramiqi ėshtė gjallė

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/7690/fuad-ramiqi-eshte-gjalle/ (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/7690/fuad-ramiqi-eshte-gjalle/)

Jeton Llapashtica | 01-06-2010 15:48 CET

Prishtinė – Veprimtari politik Fuad Ramiqi, qė ndodhej nė anijen me qindra humanitar nga vende tė ndryshme, tė cilėt po dėrgonin ndihma nė Palestinė, ėshtė shėndosh dhe mirė.

Lajmin e ka konfirmuar pėr "Zėri" ambasadori i Republikės sė Kosovės nė Turqi, Bekim Sejidu, i cili ka thėnė se para pak minutave ka kontaktuar me autoritetet Izraelite, nga tė cilėt ka mėsuar pėr fatin e Ramiqit.

“Informata e fundit qė kemi marrė para gjysmė ore nga Ministria e Jashtme e Izraelit ėshtė se Fuad Ramiqi ėshtė gjallė, mirė dhe nė mesin e shumė personave qė po mbahen si tė ndaluar derisa nuk merret ndonjė vendim pėr depėrtimin e tyre”, ka thėnė ambasadori.

Derisa ka pohuar se depėrtimi i Ramiqit do tė bėhet shumė shpejtė, sė bashku me personat e tjerė, ai ka sqaruar se qytetari me shtetėsi tė Kosovės, sė bashku me personat e tjerė ėshtė duke u mbajtur nė njė tip burgu, nė qytetin Bersheva.

“Nuk ma kanė konfirmuar se kurė do
tė ndodhė depėrtimi, sepse janė me qindra persona, nga tridhjetedy vende tė ndryshme tė botės. Me gjasė do tė depėrtohen tė gjithė pėrnjėherė”, ka thėnė ai, duke shtuar se ėshtė nė pritje tė informatave tė tjera nga autoritet e Izraelit.

Lajmin se ushtaraku Ramiqi ėshtė gjallė dhe shėndosh, e ka konfirmuar edhe e bija e tij, Teuta Ramiqi, e cila nėpėrmjet telefonit ka thėnė se informatėn e ka marrė nga ambasadori i Kosovės nė Turqi.

“Pak mė parė fola me ambasadorin dhe mė tregoi se babi ėshtė gjallė. Ai mė tha se ka kontaktuar me autoritetet izraelite, dhe se i kanė thėnė se Fuad Ramiqi ėshtė pjesė e personave tė gjallė qė po mbahen nga autoritet e Izraelit”, ka thėnė Ramiqi, duke shtuar se tash pritet tė bėhet depėrtimi i tij nga Izraeli nė Turqi, mė pas nė Prishtinė.

Fuad Ramiqi ėshtė ushtarak me profesion, ka marrė pjesė nė luftėn e Bosnjės dhe atė tė Kosovės, ndėrsa aktualisht ėshtė zyrtar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Ai i ėshtė bashkangjitur anijes me ndihma nė Turqi, gjatė javės sė kaluar.

Lapsi
01-06-10, 15:21
KS, deklaratė "kompromisi" mes Turqisė dhe SHBA-sė http://www.gazetastart.com/fotolajm/flamur,_amerikan_dhe_turk1.jpgKėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara pas mbi 13 orė debatesh ka miratuar njė deklaratė "kompromisi" mes Turqisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė lidhje me sulmin izraelit kundėr flotiljes me ndihma pėr Gazėn.
Deklarata dėnon "veprimet qė ēuan nė humbjen e jetės sė dhjetė personave" gjatė sulmit tė forcave komando, me njė gjuhė mė tė butė se teksti i saj origjinal (i hartuar nga Turqia), i cili i dėnonte forcat ushtarake izraelite nė mėnyrė shumė tė drejtpėrdrejtė dhe kėrkonte njė hetim ndėrkombėtar lidhur me atė qė ndodhi.

Teksa Turqia e kishte dėnuar ashpėr Izraelin, duke e quajtur sulmin mbi anijet me ndihma "akt agresioni", SHBA-ja, aleate e ngushtė e Izraelit, u pėrpoq qė ta zbuste gjuhėn e deklaratės.

Deklarata vijon si mė poshtė:
"http://www.gazetastart.com/fotolajm/keshilli_i_sigurimit3.jpg-Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė shpreh thellėsisht keqardhjen pėr humbjen e jetėve njerėzore dhe pėr tė plagosurit shkaktuar nga pėrdorimi i forcės gjatė njė operacioni ushtarak izraelit nė ujėra ndėrkombėtare kundėr njė flotilje qė po udhėtonte drejt Gazės.
-Kėshilli, nė kėtė kontekst, i dėnon kėto akte qė shkaktuan vdekjen e tė paktėn dhjetė civilėve dhe shumė tė plagosurve dhe shpreh ngushėllimet pėr familjarėt e tyre.
-Kėshilli i Sigurimit kėrkon lirimin e menjėhershėm tė anijeve dhe tė civilėve qė mbahen nga Izraeli dhe e nxit atė tė autorizojė aksesin e pėrfaqėsive diplomatike pėr t'i lejuar vendeve tė pėrfshira tė riatdhesojnė kufomat dhe tė plagosurit sa mė parė tė jetė e mundur dhe tė garantojnė se ndihmat humanitare qė transportonte flotilja tė mbėrrijnė nė destinacion.

-Kėshilli i Sigurimit mbėshtet deklaratėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr nevojėn e zhvillimit tė njė hetimi tė plotė pėr ngjarjen dhe kėrkon qė ky hetim tė jetė i shpejtė, i paanshėm, autoritar dhe transparent, konform standardeve ndėrkombėtare.

-Kėshilli i Sigurimit thekson se situata nė Gaza nuk ėshtė e qėndrueshme. Kėshilli rithekson rėndėsinė e aplikimit tė plotė tė Rezolutave 1850 dhe 186. Nė kėtė kuadėr, shpreh edhe njė herė shqetėsimin pėr situatėn humanitare nė Gaza dhe thekson nevojėn e njė fluksi konstant dhe tė rregullt tė furnizimeve me materiale jetike, qarkullimin e njerėzve si dhe njė shpėrndarje pa pengesa tė ndihmave humanitare pėr tė gjithė Gazan.

-Kėshilli i Sigurimit thekson se e njėjta zgjidhje e konfliktit izraelo-palestinez ėshtė njė marrėveshje e negociuar ndėrmjet palėve dhe rithekson se vetėm formula me dy Shtete, me njė Shtet palestinez tė pavarur qė jeton nė paqe dhe siguri pėrkrah Izraelit dhe fqinjėve tė tjerė, mund tė sjellė paqen nė rajon.

-Kėshilli i Sigurimit mbėshtet negociatat e drejtpėrdrejta dhe shpreh shqetėsimin pėr faktin se incidenti ndodhi gjatė negociatave indirekte dhe i nxit palėt tė reagojnė me vetėkontroll, duke evituar ēdo veprim tė njėanshėm dhe provokues, dhe i fton tė gjithė partnerėt ndėrkombėtare tė favorizojnė njė klimė bashkėpunimi ndėrmjet palėve dhe nė tė gjithė rajonin".

http://www.gazetastart.com/fotolajm/anija_e_ndihmave1.jpgNderkohe, pėrfaqėsuesi izraelit nė OKB, Daniel Carmon, deklaroi nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit se trupat izraelite kanė reaguar nė vetėmbrojtje pasi aktivistėt "i kanė sulmuar ata".

Njė zėdhėnės i ushtrisė izraelite, qė mori pjesė nė operacion, tha se trupat izraelite nuk ishin pėrgatitur "pėr pritjen armiqėsore" qė gjetėn nė anije.

Ende nuk dihet se ēfarė do tė ndodhė me ndihmat humanitare qė ishin nė anije. Kėto ndihma synonin tė thyenin bllokadėn trevjeēare tė Izraelit ndaj Rripit tė Gazės. Izraeli ka thėnė se do t'i shpėrndajė ndihmat nė rrugė tokėsore, pėrveē ndonjė malli "tė ndaluar".

Nė Izrael vazhdojnė tė jenė tė burgosur mbi 480 pasagjerė tė anijeve tė sekuestruara dje, ndėrkohė qė 48 tė tjerė kanė nisur fluturimin pėr riatdhesim.

4peace
01-06-10, 15:31
***

O dashamire te "sportit", "muzikes" dhe "arteve" tjera...

...leni budallakite, percarjet e panevojshme, idiotizmat e -izmat tjere menjane, se paku per nje cast...

...dhe mendoni, nese mendoni se keni tru (ne koke, bark apo poshte uēkurit).

S'ka nevoje per te qene musliman i devotshmen per te pare se shteti izraelit eshte shtet terrori: Ne kete nuk ka as me te voglin dyshim.

Ky eshte vetemse njeri nder aktet me te shemtuara te nje shteti qe ushtron terror shteteror me se shumti ne bote.

Ajo cfare duhet te mendojme, nese kemi tru (sic thash me lart) eshte mesimi. Edhe ate mesimi nga pesimi: vuajtjet.

S'ka dyshim se populli izraelit ka qene popull i vuajtur. Por, pikerisht pse ka qene popull i vuajtur nuk guxon t'iu shkaktoje vuajtje edhe te tjereve. Pra, ne vend qe te solidarozohet me popujt tjere te pervuajtur ai e ben te kunderten: shkakton edhe me shume vuajtje se sa qe i ka vuajtur ai vet...
...Sipas Ligjit Hyjnor (Shkak-Pasojė apo Cfare te mjellesh ate deh do ta korresh), me kesofare sjelljesh keta serish do te vuajne edhe me keq se deri me tani...

Por, njesoj do te vuajme edhe ne nese solidarizohemi me nje shtet terrorist te tille cfare eshte Izraeli sot.
Do te vuajme, pa marre parasysh a e simpatizojme apo e urrejme shtetin Izraelit, me kesofare sjelljesh...

Kur po i degjoj dofare zera idiotesh ketu, s'mund ta kuptoj kurrsesi sjelljen e tyre banale... kur flasin ne ate menyre sikur popullit te vet nuk i ka ndodhur asgje e keqe as me heret e as gjat luftes se fundit ne Kosove. Keta, ose nuk kane vuajtur dot (gjat luftes se Kosoves) sepse nuk kane qene te prekur drejteperdrejte ose kane ndenjur hijeve dhe ngrene e pire nen prezenzen e shkijeve ose jane te lindur idiote, jetojne si idiote dhe do te vdesin si idiote.


***

premium
01-06-10, 15:53
4 peace mire tha , se qifutet nuk dinin se ēka eshte vuajtja per ket arsye vepronin keshtu .
gjithashtu nuk kuptonin as gjuhen e kompromisit perveqse me ja lishu ja 500.000 komandosa te forcave Turke e tja tregonin prej kaj kan ardh aty tė shkonin te mallkuarit e Allahut .

premium
01-06-10, 15:57
KS, deklaratė "kompromisi" mes Turqisė dhe SHBA-sė http://www.gazetastart.com/fotolajm/flamur,_amerikan_dhe_turk1.jpgKėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara pas mbi 13 orė debatesh ka miratuar njė deklaratė "kompromisi" mes Turqisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė lidhje me sulmin izraelit kundėr flotiljes me ndihma pėr Gazėn.
Deklarata dėnon "veprimet qė ēuan nė humbjen e jetės sė dhjetė personave" gjatė sulmit tė forcave komando, me njė gjuhė mė tė butė se teksti i saj origjinal (i hartuar nga Turqia), i cili i dėnonte forcat ushtarake izraelite nė mėnyrė shumė tė drejtpėrdrejtė dhe kėrkonte njė hetim ndėrkombėtar lidhur me atė qė ndodhi.

Teksa Turqia e kishte dėnuar ashpėr Izraelin, duke e quajtur sulmin mbi anijet me ndihma "akt agresioni", SHBA-ja, aleate e ngushtė e Izraelit, u pėrpoq qė ta zbuste gjuhėn e deklaratės.

Deklarata vijon si mė poshtė:
"http://www.gazetastart.com/fotolajm/keshilli_i_sigurimit3.jpg-Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė shpreh thellėsisht keqardhjen pėr humbjen e jetėve njerėzore dhe pėr tė plagosurit shkaktuar nga pėrdorimi i forcės gjatė njė operacioni ushtarak izraelit nė ujėra ndėrkombėtare kundėr njė flotilje qė po udhėtonte drejt Gazės.
-Kėshilli, nė kėtė kontekst, i dėnon kėto akte qė shkaktuan vdekjen e tė paktėn dhjetė civilėve dhe shumė tė plagosurve dhe shpreh ngushėllimet pėr familjarėt e tyre.
-Kėshilli i Sigurimit kėrkon lirimin e menjėhershėm tė anijeve dhe tė civilėve qė mbahen nga Izraeli dhe e nxit atė tė autorizojė aksesin e pėrfaqėsive diplomatike pėr t'i lejuar vendeve tė pėrfshira tė riatdhesojnė kufomat dhe tė plagosurit sa mė parė tė jetė e mundur dhe tė garantojnė se ndihmat humanitare qė transportonte flotilja tė mbėrrijnė nė destinacion.

-Kėshilli i Sigurimit mbėshtet deklaratėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr nevojėn e zhvillimit tė njė hetimi tė plotė pėr ngjarjen dhe kėrkon qė ky hetim tė jetė i shpejtė, i paanshėm, autoritar dhe transparent, konform standardeve ndėrkombėtare.

-Kėshilli i Sigurimit thekson se situata nė Gaza nuk ėshtė e qėndrueshme. Kėshilli rithekson rėndėsinė e aplikimit tė plotė tė Rezolutave 1850 dhe 186. Nė kėtė kuadėr, shpreh edhe njė herė shqetėsimin pėr situatėn humanitare nė Gaza dhe thekson nevojėn e njė fluksi konstant dhe tė rregullt tė furnizimeve me materiale jetike, qarkullimin e njerėzve si dhe njė shpėrndarje pa pengesa tė ndihmave humanitare pėr tė gjithė Gazan.

-Kėshilli i Sigurimit thekson se e njėjta zgjidhje e konfliktit izraelo-palestinez ėshtė njė marrėveshje e negociuar ndėrmjet palėve dhe rithekson se vetėm formula me dy Shtete, me njė Shtet palestinez tė pavarur qė jeton nė paqe dhe siguri pėrkrah Izraelit dhe fqinjėve tė tjerė, mund tė sjellė paqen nė rajon.

-Kėshilli i Sigurimit mbėshtet negociatat e drejtpėrdrejta dhe shpreh shqetėsimin pėr faktin se incidenti ndodhi gjatė negociatave indirekte dhe i nxit palėt tė reagojnė me vetėkontroll, duke evituar ēdo veprim tė njėanshėm dhe provokues, dhe i fton tė gjithė partnerėt ndėrkombėtare tė favorizojnė njė klimė bashkėpunimi ndėrmjet palėve dhe nė tė gjithė rajonin".

http://www.gazetastart.com/fotolajm/anija_e_ndihmave1.jpgNderkohe, pėrfaqėsuesi izraelit nė OKB, Daniel Carmon, deklaroi nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit se trupat izraelite kanė reaguar nė vetėmbrojtje pasi aktivistėt "i kanė sulmuar ata".

Njė zėdhėnės i ushtrisė izraelite, qė mori pjesė nė operacion, tha se trupat izraelite nuk ishin pėrgatitur "pėr pritjen armiqėsore" qė gjetėn nė anije.

Ende nuk dihet se ēfarė do tė ndodhė me ndihmat humanitare qė ishin nė anije. Kėto ndihma synonin tė thyenin bllokadėn trevjeēare tė Izraelit ndaj Rripit tė Gazės. Izraeli ka thėnė se do t'i shpėrndajė ndihmat nė rrugė tokėsore, pėrveē ndonjė malli "tė ndaluar".

Nė Izrael vazhdojnė tė jenė tė burgosur mbi 480 pasagjerė tė anijeve tė sekuestruara dje, ndėrkohė qė 48 tė tjerė kanė nisur fluturimin pėr riatdhesim.
Hajt me det , pas nje bisede maratonike keshilli i sigurimit e paskan sjell me gojė te butė nje dėnim

hajt me det-hajt me det .. po citova ma herėt se uki ujkun nuk e han ! ēasi m=-*** jane edhe keta te ashtuquajtur keshilli i sigurimit.

Makresh
01-06-10, 16:06
Ja ku dolen fjalet e Fshatarit, izraeli dhe serbia mbeten te vetmet shtete qe s'denohen nga keshilli i sigurimit !

Njera ka Ameriken, e tjetra ka Rusijėn !

KS, deklaratė "kompromisi" mes Turqisė dhe SHBA-sė http://www.gazetastart.com/fotolajm/flamur,_amerikan_dhe_turk1.jpgKėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara pas mbi 13 orė debatesh ka miratuar njė deklaratė "kompromisi" mes Turqisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė lidhje me sulmin izraelit kundėr flotiljes me ndihma pėr Gazėn.
Deklarata dėnon "veprimet qė ēuan nė humbjen e jetės sė dhjetė personave" gjatė sulmit tė forcave komando, me njė gjuhė mė tė butė se teksti i saj origjinal (i hartuar nga Turqia), i cili i dėnonte forcat ushtarake izraelite nė mėnyrė shumė tė drejtpėrdrejtė dhe kėrkonte njė hetim ndėrkombėtar lidhur me atė qė ndodhi.

Teksa Turqia e kishte dėnuar ashpėr Izraelin, duke e quajtur sulmin mbi anijet me ndihma "akt agresioni", SHBA-ja, aleate e ngushtė e Izraelit, u pėrpoq qė ta zbuste gjuhėn e deklaratės.

Deklarata vijon si mė poshtė:
"http://www.gazetastart.com/fotolajm/keshilli_i_sigurimit3.jpg-Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė shpreh thellėsisht keqardhjen pėr humbjen e jetėve njerėzore dhe pėr tė plagosurit shkaktuar nga pėrdorimi i forcės gjatė njė operacioni ushtarak izraelit nė ujėra ndėrkombėtare kundėr njė flotilje qė po udhėtonte drejt Gazės.
-Kėshilli, nė kėtė kontekst, i dėnon kėto akte qė shkaktuan vdekjen e tė paktėn dhjetė civilėve dhe shumė tė plagosurve dhe shpreh ngushėllimet pėr familjarėt e tyre.
-Kėshilli i Sigurimit kėrkon lirimin e menjėhershėm tė anijeve dhe tė civilėve qė mbahen nga Izraeli dhe e nxit atė tė autorizojė aksesin e pėrfaqėsive diplomatike pėr t'i lejuar vendeve tė pėrfshira tė riatdhesojnė kufomat dhe tė plagosurit sa mė parė tė jetė e mundur dhe tė garantojnė se ndihmat humanitare qė transportonte flotilja tė mbėrrijnė nė destinacion.

-Kėshilli i Sigurimit mbėshtet deklaratėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr nevojėn e zhvillimit tė njė hetimi tė plotė pėr ngjarjen dhe kėrkon qė ky hetim tė jetė i shpejtė, i paanshėm, autoritar dhe transparent, konform standardeve ndėrkombėtare.

-Kėshilli i Sigurimit thekson se situata nė Gaza nuk ėshtė e qėndrueshme. Kėshilli rithekson rėndėsinė e aplikimit tė plotė tė Rezolutave 1850 dhe 186. Nė kėtė kuadėr, shpreh edhe njė herė shqetėsimin pėr situatėn humanitare nė Gaza dhe thekson nevojėn e njė fluksi konstant dhe tė rregullt tė furnizimeve me materiale jetike, qarkullimin e njerėzve si dhe njė shpėrndarje pa pengesa tė ndihmave humanitare pėr tė gjithė Gazan.

-Kėshilli i Sigurimit thekson se e njėjta zgjidhje e konfliktit izraelo-palestinez ėshtė njė marrėveshje e negociuar ndėrmjet palėve dhe rithekson se vetėm formula me dy Shtete, me njė Shtet palestinez tė pavarur qė jeton nė paqe dhe siguri pėrkrah Izraelit dhe fqinjėve tė tjerė, mund tė sjellė paqen nė rajon.

-Kėshilli i Sigurimit mbėshtet negociatat e drejtpėrdrejta dhe shpreh shqetėsimin pėr faktin se incidenti ndodhi gjatė negociatave indirekte dhe i nxit palėt tė reagojnė me vetėkontroll, duke evituar ēdo veprim tė njėanshėm dhe provokues, dhe i fton tė gjithė partnerėt ndėrkombėtare tė favorizojnė njė klimė bashkėpunimi ndėrmjet palėve dhe nė tė gjithė rajonin".

http://www.gazetastart.com/fotolajm/anija_e_ndihmave1.jpgNderkohe, pėrfaqėsuesi izraelit nė OKB, Daniel Carmon, deklaroi nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit se trupat izraelite kanė reaguar nė vetėmbrojtje pasi aktivistėt "i kanė sulmuar ata".

Njė zėdhėnės i ushtrisė izraelite, qė mori pjesė nė operacion, tha se trupat izraelite nuk ishin pėrgatitur "pėr pritjen armiqėsore" qė gjetėn nė anije.

Ende nuk dihet se ēfarė do tė ndodhė me ndihmat humanitare qė ishin nė anije. Kėto ndihma synonin tė thyenin bllokadėn trevjeēare tė Izraelit ndaj Rripit tė Gazės. Izraeli ka thėnė se do t'i shpėrndajė ndihmat nė rrugė tokėsore, pėrveē ndonjė malli "tė ndaluar".

Nė Izrael vazhdojnė tė jenė tė burgosur mbi 480 pasagjerė tė anijeve tė sekuestruara dje, ndėrkohė qė 48 tė tjerė kanė nisur fluturimin pėr riatdhesim.

murrizi
01-06-10, 17:11
Le te egzistojne , por jo ne vend te huaj!!!

Aty nuk ka pas vetem myslimane siq lexova ketu, por kishte edhe aktiviste nga mbare bota , edhe te krishtere , siq ishte nje shkrimtar Suedez, 3 antaret e partis Linke gjermane, e shume te tjere.

Hakku duhet dhene zullumqarit, edhe pajtuesit me ta meritojne nje gje te tille.
Haso,
Toka ėshtė e zotit apo ?
Problemi nė kėtė rast nuk ėshtė Izraeli por besimi i tyre (po del) apo ?
D.m.th pėrveq qė po doni ti asgjėsoni si komb, doni tua ndėrroni edhe besimin -luja bab luja.

Nigo Haso. Dynjeja tash po funksjonon nė bazė tė kombėve, dhe se edhe kombit Izraelit si dhe atijė palestinez i duhet dhėnė mundėsia tė jetoj e veprojn diku nė rruzėll.
Mirpor hazreti Ibrahmi kishte lėnė dy djem (Abrahami babai i Izraelitėve dhe bijtė e tijė me dy gra) dhe qė tė dy ishin tė lejuar tė ndanin tokėn e babait nė dysh, dhe sipas tyre pik-ndarja ka qenė pikėrisht Jerusalemi.
E ke parasysh tash konfliktin mes tyre ?
Po shyptar zeza ē'pati t'kėrkoj atje ?
pėr tė mos i pėrsėritur tė njėjtat fjalė, edhe ti edhe unė e dijm fort mirė pse-hen !
Pėr ata qė nuk e dijnė pason pėrgjegjia si vijon:
Unė (dhe soji imė) besojm nė egzistimin e Kombėve, ndėrsa ju e hidhni poshtė kėtė duke besuar tė kundėrtėn e thirrur nė argumentin qė kombi u formua sė voni, duke harruar qėllimisht qė dikur njerzimi komunikonte me "gishta" e pėr religjionet tė mos flasim fare, ato u formuan vonė, disa prej tyre formohen edhe sot e asaj dite, me pak fjalė ne (pra unė dhe soji imė ) bile nuk besojm fare nė dokrrat tuaja.
E sheh hasanaga sa e thjesht ėshtė kjo.

Gentiani
01-06-10, 17:39
E paskan sosen krejt shtetin Jahud me deklarate te UKB-jes!

normall qe do lejohet shume raste, deri sa prit me ta denue me rezoluta te muhabeteve te OKB-se!


Ama te ja kane dhene shuplake qita Jahud-te shtetit turk, qe syte xixe marue ja kane edhe po me vie mire, ama sinqerishte po me vie mire, se dipllomaci marojshin mes vehte!

Dipllomacia marohet qishtu, kur ta japin dikush shuplake kishe um fal se pahiri ke qikjo, ja kthene grusht turinjeve, demek um fal se pahiri qishtu edhe une e pata edhe lene duke i mbledhe dhemballat neper toke, e jo ma hini qiky, ēka po thuani me marue ?!

Fshatari
01-06-10, 17:58
E paskan sosen krejt shtetin Jahud me deklarate te UKB-jes!

normall qe do lejohet shume raste, deri sa prit me ta denue me rezoluta te muhabeteve te OKB-se!


Ama te ja kane dhene shuplake qita Jahud-te shtetit turk, qe syte xixe marue ja kane edhe po me vie mire, ama sinqerishte po me vie mire, se dipllomaci marojshin mes vehte!

Dipllomacia marohet qishtu, kur ta japin dikush shuplake kishe um fal se pahiri ke qikjo, ja kthene grusht turinjeve, demek um fal se pahiri qishtu edhe une e pata edhe lene duke i mbledhe dhemballat neper toke, e jo ma hini qiky, ēka po thuani me marue ?!
Edhe mue ma merr menja se veē qat gjuhen e dhemballave e kuptojne se perndryshe nuk kane te nalun, ama hiē nuk nalen; jane si keta qente endacak te servise(serbise)!

Etnical
02-06-10, 21:09
Mos u merrnu me te krishteret shqiptar, se vetem cka mund te renditen ne vijen e izraelit dhe na jep nje arsye me teper per ti urryer.

Un i keshilloj qe mos te marrin pjes ne kete tem.


Pse shka ki ti kunder shqiptarve katolik?dhe ti smunesh me caktu se kush me marr pjes ndebat e kush jo,ata tjeter kush e cakton e jo ti.Dhe mos u mundo me mbejll urrejtje nder fetare ktu nforum se tgjith tbarabart jem dhe kem drejt lirisht me shpreh mendim ton.

Makresh
03-06-10, 07:17
Pse shka ki ti kunder shqiptarve katolik?dhe ti smunesh me caktu se kush me marr pjes ndebat e kush jo,ata tjeter kush e cakton e jo ti.Dhe mos u mundo me mbejll urrejtje nder fetare ktu nforum se tgjith tbarabart jem dhe kem drejt lirisht me shpreh mendim ton.

Kurgjo jo skom, vec thash mos u perzinu ne kesi tema delikate, se druni i njom bohet shkrum per skaj t'thatit ;)

Un fol per t'mir, ju fol per t'keq ! Ncncnc t'poshtrit !

premium
03-06-10, 07:55
Kurgjo jo skom, vec thash mos u perzinu ne kesi tema delikate, se druni i njom bohet shkrum per skaj t'thatit ;)

Un fol per t'mir, ju fol per t'keq ! Ncncnc t'poshtrit !

E pse bre Makresh po nguc minoritetin fetar ? :wink:

Zeqiri
03-06-10, 09:16
Forcat esigurise shteterore te Izeaelit kan veprue drejt neperputhje meligjin sepse askush nebote praasnje shtet nuklejon ti shkelet teritori qofte tokesor apo detar panje paralajmrim paraprak ekan ba japafshin hajrin le teprovojne apet egjanje edhe makeq se tash kuke pa ti me hi nven tehuj pa evet e takllagjyna takllagjyna ishalla mledhni mend ani aifar fuad ramici eu kusja kan perzhite veq pak b...then pomire jakishin ba

4peace
03-06-10, 09:33
Forcat esigurise shteterore te Izeaelit kan veprue drejt neperputhje meligjin sepse askush nebote praasnje shtet nuklejon ti shkelet teritori qofte tokesor apo detar panje paralajmrim paraprak ekan ba japafshin hajrin le teprovojne apet egjanje edhe makeq se tash kuke pa ti me hi nven tehuj pa evet e takllagjyna takllagjyna ishalla mledhni mend ani aifar fuad ramici eu kusja kan perzhite veq pak b...then pomire jakishin ba

O Zeqir aga,

Ky sulm apo "mbrojtje" ka ndodhur ne ujera (terren) nderkombetare, 75 km larg bregdetit. Uje nderkombetar d.t.th. vend qe i takon te gjitheve. Vend ku mund te lundrojne te gjithe anijet e botes.

Edhe nje:
Kush thot "Forcat e sigurise shteterore te Izraelit kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...me dashje apo pa dashje thot: "Forcat e sigurise shteterore te Serbise kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...edhe kur eshte ne pyetje Kosova.

Kurse, ti, o kosovar i shkrete, vendose gishtin ne koke dhe mendo:
"A eshte mire qe dikush t'i ndaloje ndihmat humanitare..." dedikuar pismiletit kosovar (e kam fjalen per koketrashet sikur ēifti yt)?!


***

premium
03-06-10, 10:02
Nuk di pse fol kėshtu o Zeq .

Po tė kishte ndodhur ky rast tė kundėrtėn,,, mozamakeq pesh e kishit qu forumin , e sidomos me rastin e humanitarisė.

- Nuk di a ki percjell nga lajmet se Jahudit nė Amerikė jan qu ne protesta kunder sulmit ne anijen humanitar , ndėrsa ti pėrkrah rastin !

Te perkujtoj edhe diēka
-Israeli nuk ka teritor , e ka tokėn e veresisė.
ne emer tė Zotit herdo kurdo nga ai vend dotė zhduken !

Gentiani
03-06-10, 10:06
Edhe mue ma merr menja se veē qat gjuhen e dhemballave e kuptojne se perndryshe nuk kane te nalun, ama hiē nuk nalen; jane si keta qente endacak te servise(serbise)!

per qata, e kam pas shkruajtur par disa viteve ne nje teme diku, se Jahudve eshte duke ju ziere pistili ne kazana dhe eshte vetem ēeshtje kohe kur te ja ngjyjne zylyfet, pamvaresisht se ēka shkruajne do injuranta qiknenaj.

Edhe e kane ne te sosme, qishtu nihere kane shkue rumakt ua kane rruar zylyfet edhe i kane nxjerre sikur gabelte neper dynje, e pas 2000 viteve po keta evropianet, qe i zhduken dhe i pjeken ne Auschvica, per ta lare turpin e tyre krijojne nje kreature te shtet, demek qitash jemi fifty-fifty.Pra Harapt, nuk i kane asnje cent borgj qityne Jahudave, per fajin se jane pikerisht Evropjanat, qe i kane debuar prej atje, e dikur edhe i kane pjekur kampeve sikur kafshet, qe ti paguajne ēmimin e turpit te tjeterkujt.

Dhe nese ndokush mendon qe ekzistencen e tij ta siguroj me ēdo kushte, per aq e meriton te zhduket me ēdo kusht edhe ate te fshihet me gume te madhe te traktorit prej hartes ku eshte vizatuar gabimisht!

sherri
03-06-10, 10:12
O Zeqir aga,

Ky sulm apo "mbrojtje" ka ndodhur ne ujera (terren) nderkombetare, 75 km larg bregdetit. Uje nderkombetar d.t.th. vend qe i takon te gjitheve. Vend ku mund te lundrojne te gjithe anijet e botes.

Edhe nje:
Kush thot "Forcat e sigurise shteterore te Izraelit kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...me dashje apo pa dashje thot: "Forcat e sigurise shteterore te Serbise kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...edhe kur eshte ne pyetje Kosova.

Kurse, ti, o kosovar i shkrete, vendose gishtin ne koke dhe mendo:
"A eshte mire qe dikush t'i ndaloje ndihmat humanitare..." dedikuar pismiletit kosovar (e kam fjalen per koketrashet sikur ēifti yt)?!


***
Krejt e kunderta!...esht sikur me pas b....Kosova e me i pas kthy ndihmat Ruse,per Shkit e Kosoves.
Isarali,e formoj shtetin ne token e mohuar. Kosova e formoj shtetin ne token,qe dashten te ja mohojn...e humbi toplicen.qe per shume ken qe si ka dy kokrra men,e nuk din histori te afert...nese Shqipetaret kthehen ne tokat e tyre ne Toplice,do te thone ju muren tokat e shkinis!??keshtu disa po thone edhe per Kosoven.
Por realiteti esht tjeter.

Muslimanet ne Israel, jane viktim,e politikave mbar arabe....sikur qe jane dhe po bahen shkiet e Kosoves.

murrizi
03-06-10, 10:14
O Zeqir aga,

Ky sulm apo "mbrojtje" ka ndodhur ne ujera (terren) nderkombetare, 75 km larg bregdetit. Uje nderkombetar d.t.th. vend qe i takon te gjitheve. Vend ku mund te lundrojne te gjithe anijet e botes.

Edhe nje:
Kush thot "Forcat e sigurise shteterore te Izraelit kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...me dashje apo pa dashje thot: "Forcat e sigurise shteterore te Serbise kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...edhe kur eshte ne pyetje Kosova.

Kurse, ti, o kosovar i shkrete, vendose gishtin ne koke dhe mendo:
"A eshte mire qe dikush t'i ndaloje ndihmat humanitare..." dedikuar pismiletit kosovar (e kam fjalen per koketrashet sikur ēifti yt)?!


***

Nėse e ke pėr qėllim ta mundėsh Zeqen, ke nis luft tė pabarabart, njėsoj si lufta mes Palestines dhe Izraelit.
Por nėse ke nisur luft ti mundėsh "zeqirat" atėher barabarsia tė del poashtu e ngjashme me Izraelin dhe pėrėndimin nė njėrėn anė, si dhe Palestinen e botėn Islame nė anėn tjetėr.

Ti shkojm me renė seneve:
Sulmuar apo "mbrojte" (ke dėgjuar pėr fjalėn mbrojtja mė e mirė ėshtė sulmi ? me siguri se po, u kry atėher!).
Jarani i pitės, tash lufta nuk po bohet mo me mbrojt oborrin, por po marojn njerzia shigjeta e po ti gjuajn n'bahqe e po ta prishin krejt bashqallėkun, e ti pėr mos mi lon me ta que munin dėm, po duhet me shku e me u'a prish shigjetat qė nga atje, apo mos me i lon me i marue fare.

Ligjin ?
Jo me ligjin, por me interesat e tyre Kombtaro/Shtetrore, veq na shqiptart qė nuk veprojm ksisoji, sepse shembulli qė ke marrė ti me e fol kah del shpyrti edhe Serbia ka vepru njėsoj si Izraeli.
Politika e bėri tė veten, i mashtroj pėr 10 vite rresht shkijet me propaganda tė ndryshme kundėr tė gjithė popujve tė ish jugosllavis, sa vdiqen e sa u plaguan, por ata prap fituan.
Fituan burrė, pse me rrejt vehten na, ata i moren pjes tė Bosnjes qė si kishin kurrė mė parė, u munduan edhe SAO KRAJINEN mė e zhvat por aty u'a thyen dhėmballat hallku (sot e asaj dite baba i Kroacis akuzohet pėr "paligjmėri" gjatė "mbrojtjes sė territorit tė vetė). Pastaj ta kan nxan peng 20% t'territorit t'kosovės.
Bile bile me e kujtue hollė e hollė strategjin politike tė shkive, Prizrenin ata e kan ditur moti qė ka me i takue Shqipnis herdokurdo, edhe pėr Gjakovėn. Me njė fjalė anadrinin ata kurrė se kan trajtuar si territor t'tynin.
Pra e krejt kjo "rrėmuj" po bėhet nė fakt pėr Mitrovicen !

4peace
03-06-10, 10:16
Krejt e kunderta!...esht sikur me pas b....Kosova e me i pas kthy ndihmat Ruse,per Shkit e Kosoves.
Isarali,e formoj shtetin ne token e mohuar. Kosova e formoj shtetin ne token,qe dashten te ja mohojn...e humbi toplicen.qe per shume ken qe si ka dy kokrra men,e nuk din histori te afert...nese Shqipetaret kthehen ne tokat e tyre ne Toplice,do te thone ju muren tokat e shkinis!??keshtu disa po thone edhe per Kosoven.
Por realiteti esht tjeter.

Muslimanet ne Israel, jane viktim,e politikave mbar arabe....sikur qe jane dhe po bahen shkiet e Kosoves.
T'ia paske tufė...

...siē e ke adet,

pi Kol Nerri.

Kush paska mbete te me jape leksione nga historia...


No comment!

P.S.
Pasi qe s'e paskam pare shkrimin e murrizit.

O murriz aga! Per cfare u lajmerove ti se?
Miza nder kapuē, a?
ha ha ha


***

murrizi
03-06-10, 10:20
Nuk di pse fol kėshtu o Zeq .

Po tė kishte ndodhur ky rast tė kundėrtėn,,, mozamakeq pesh e kishit qu forumin , e sidomos me rastin e humanitarisė.

- Nuk di a ki percjell nga lajmet se Jahudit nė Amerikė jan qu ne protesta kunder sulmit ne anijen humanitar , ndėrsa ti pėrkrah rastin !

Te perkujtoj edhe diēka
-Israeli nuk ka teritor , e ka tokėn e veresisė.
ne emer tė Zotit herdo kurdo nga ai vend dotė zhduken !
Premium djali, ti a po do me t'bo politik ktu a ?
kishe kishe.....
Edhe fundja fundit ti Premium ke t'drejtė tė merakosesh pėr turqit, sikurse unė qė po merakosna pėr ata 4 hajvant tanė qė i ka que dreqi atje( me qet udhė kallzoj edhe 4peasit)

premium
03-06-10, 10:30
Premium djali, ti a po do me t'bo politik ktu a ?
kishe kishe.....
Edhe fundja fundit ti Premium ke t'drejtė tė merakosesh pėr turqit, sikurse unė qė po merakosna pėr ata 4 hajvant tanė qė i ka que dreqi atje( me qet udhė kallzoj edhe 4peasit)
.. ki nevoj pėr lajmet ''tanjug'' ..
boll mir po i dijshe me filozofu.:)

nderoje pak kanalet televiziv ... hiqu nga RTS'i se send nuk kallxojn ata !

sherri
03-06-10, 10:50
T'ia paske tufė...

...siē e ke adet,

pi Kol Nerri.

Kush paska mbete te me jape leksione nga historia...


No comment!

P.S.
Pasi qe s'e paskam pare shkrimin e murrizit.

O murriz aga! Per cfare u lajmerove ti se?
Miza nder kapuē, a?
ha ha ha


***
PO,mu nga Kölni, (cka dashte me than??) Historia nuk mesohet vetem ne Kuran, nuk ka histori ketu, fakte logjike,krahasim identik,qe ka ndodh ne kohe te ndryshme...hiqi syzat fundamentaliste, e sheh realitetin.

4peace
03-06-10, 10:54
PO,mu nga Kölni, (cka dashte me than??) Historia nuk mesohet vetem ne Kuran, nuk ka histori ketu, fakte logjike,krahasim identik,qe ka ndodh ne kohe te ndryshme...hiqi syzat fundamentaliste, e sheh realitetin.
O koke tul

Lexoje edhe nje here cfare i kam thene Zeqirit...


...e mos bluaj pa lidhje!

Lexoje, te lutem, edhe nje here.
Dhe, nese ta merr mendja qe e ke kuptuar, atehere vazhdojme debatin. Nese jo...
...s'ka pergjigje!

P.S.

Jeni mesuar... jo qe jeni mesuar por edhe iu ka bere shprehi e rutine per te bishteruar...
Une s'flas me bishta e as me kunja, sic e keni bere shprehi, o te tradhe nga mendja!


***

murrizi
03-06-10, 10:56
PO,mu nga Kölni, (cka dashte me than??) Historia nuk mesohet vetem ne Kuran, nuk ka histori ketu, fakte logjike,krahasim identik,qe ka ndodh ne kohe te ndryshme...hiqi syzat fundamentaliste, e sheh realitetin.
ah hasan kėrcylli e se po nzor ke rėnė.
hėh ja qėllove hasan milegjia, ja ari qė tė premtova dhe udha mbar shpėtove jetėn dhe u pasurove njėkohėsisht.
P.s kjo ėshtė anekdot e vjetėr qė nuk kuptohet leht nga gjithsecili.

sherri
03-06-10, 11:43
O koke tul

Lexoje edhe nje here cfare i kam thene Zeqirit...


...e mos bluaj pa lidhje!

Lexoje, te lutem, edhe nje here.
Dhe, nese ta merr mendja qe e ke kuptuar, atehere vazhdojme debatin. Nese jo...
...s'ka pergjigje!

P.S.

Jeni mesuar... jo qe jeni mesuar por edhe iu ka bere shprehi e rutine per te bishteruar...
Une s'flas me bishta e as me kunja, sic e keni bere shprehi, o te tradhe nga mendja!


***
O kry baski!

Ti te shkrimi qe ke ba ku e citova,e ke nje gabim ne krahasim, kure i krahason ndihmat humanitare ne Kosove,me ato qe shkojn per minoritetin musliman ne Israel, ketu i ke ngatrru vendet, sikur Israeli te ishte i okupuar,e okupatori ti kthente keto ndihma,atehr esht krahasim i drejt...por ne kete rast,Israeli esht shtet sovran,sikur Kosova sot,e keto ndihma qe tentun me u dergu ne Israel,per minoritetin musliman,esht sikur ndihmat shkino-ruse qe vijn per minoritetin serb ne kosove.....(a po ta rrok:P)

Ti nuk don me kuptu,se shtetin Israelit e konteston sikur vllaznit tu ne harapi,aty esht problemi qe nuk pajtohemi,....sa per te drejten e Israelit ne ato toka,per dikand esht e pa pranueshme,te dhash nje shembull sikure ne te kthehemi ne tokat tona qe jane gati sa kosova, qe sot jane ner shkini,shume kushe do te thot se ju muarrt tokat shkinis,e ne fakt ishin toka shqiptare......

Murriz! me ata "vica" t'lodht ruj kur te shkosh ne Drenice,se ski ca fol neper oda ;)

nese se ke kuptu pse i thash ashtu lexje:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace
T'ia paske tufė...

...siē e ke adet,

pi Kol Nerri.

KolN erri....nuk ja futa si hasan karcelli :)

4peace
03-06-10, 11:56
O Zeqir aga,

Ky sulm apo "mbrojtje" ka ndodhur ne ujera (terren) nderkombetare, 75 km larg bregdetit. Uje nderkombetar d.t.th. vend qe i takon te gjitheve. Vend ku mund te lundrojne te gjithe anijet e botes.
Sherr aga
Lexoje mire cfare kam thene me lart.
Ujerat nderkombetare jane te lira per te gjithe njerezit. Atypari mund te lundrojne te gjithe njerezit e rruzullit tokesor, pas asnje dallim. Aty, s'ka te drejte te sulmoje as Izraeli, as Arabia, as Shkinija...
...pos ne raste te caktuara, kuj vendos OKB-ja apo ndonje organizate tjeter nderkombetare.
Kapishi, tash?

Edhe nje:
Kush thot "Forcat e sigurise shteterore te Izraelit kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...me dashje apo pa dashje thot: "Forcat e sigurise shteterore te Serbise kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...edhe kur eshte ne pyetje Kosova.
Pastaj edhe thash:
Nese ky veprim i trupave izraelite (sulmi ne anije ne ujerat nderkombetar) qenka e drejte...

... i drejte eshte edhe veprimi i Serbise gjat gjithe shekullit te kaluar, tok me fillimin e ketij shekulli, cfare ka bere ndaj kosovareve.

Keshtu, pra!

Kapishi, tash? Apo ende s'po ta rroke!?

***

Ku e pe, o sherr aga, qe une isha i njeanshem, citova Kur'an, ua mbajta anen arabeve apo dikuj tjeter?
Tregom, pra, nese mund ta gjesh?(s'ki gjasa minimale!), pos bishterimeve qe i ke zanat!(bishterimet e tua shitja dikuj tjeter qe eshte i nivelit tend apo me poshte!)


Nese nuk e gjene keto anime (njeanshmerine), atehere mos leh vend e pa vend dhe fute ne perdorim ate tru (nese ke)!!!


***

Zeqiri
03-06-10, 12:27
O Zeqir aga,

Ky sulm apo "mbrojtje" ka ndodhur ne ujera (terren) nderkombetare, 75 km larg bregdetit. Uje nderkombetar d.t.th. vend qe i takon te gjitheve. Vend ku mund te lundrojne te gjithe anijet e botes.

Edhe nje:
Kush thot "Forcat e sigurise shteterore te Izraelit kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...me dashje apo pa dashje thot: "Forcat e sigurise shteterore te Serbise kane vepruar ne perputhje me ligjin..."
...edhe kur eshte ne pyetje Kosova.

Kurse, ti, o kosovar i shkrete, vendose gishtin ne koke dhe mendo:
"A eshte mire qe dikush t'i ndaloje ndihmat humanitare..." dedikuar pismiletit kosovar (e kam fjalen per koketrashet sikur ēifti yt)?!


***

obyren 4 pece ti epaske mate sa ukan larga a ehallall te kofte edhe tjetra perku ishin kan tujshku kta farhaxhish edhe kah kan pike izralitet neat toke ajan kan najhere aty aika njek dikush ma heret ata prejtokes tvete kush iqiti neper bote jahudite pejqefit jandal ata sikur na shiptart qejemi dal pejqefi apo 4 pece hemyderriz eb...tha ektyne poshkojme me anije per meba sevap sekta jan met ska kush tjeter e more jaran izraeli jau ftof veqngat me juavit taperzhite menjihere hajt ohafuz 4 pece omyderriz ohaxhibabe obabasheh i gjakoves mos uperzij haje najtroh buke pije najcaj pusho pak dilshetit e mos umerr mepune pa pune segja spo dijshe eke edhe njekrytrashe me veti nje vehabist makreshin qeveq huna se b...ri kishkullot rrnoft izraeli me kosove mos e barazo sena jemi shiptar epalestinezt jan harap skemgja ndyjet tperbashkt me ata fylla eharrova merre ni fyll ebjeri ja nisurl eban muzike me makreshin bashk sepremiumi asht mai mire se ti tung

Guri i madh
03-06-10, 12:41
po po do te tolerojna se asgjė nuk po na ban IZRAELI aj ne shtetin e vet e ne ne shtetin ton


po qysh si kish rrok plumi qyta tre prej maqedonis

4peace
03-06-10, 12:41
obyren 4 pece ti epaske mate sa ukan larga a ehallall te kofte edhe tjetra perku ishin kan tujshku kta farhaxhish edhe kah kan pike izralitet neat toke ajan kan najhere aty aika njek dikush ma heret ata prejtokes tvete kush iqiti neper bote jahudite pejqefit jandal ata sikur na shiptart qejemi dal pejqefi apo 4 pece hemyderriz eb...tha ektyne poshkojme me anije per meba sevap sekta jan met ska kush tjeter e more jaran izraeli jau ftof veqngat me juavit taperzhite menjihere hajt ohafuz 4 pece omyderriz ohaxhibabe obabasheh i gjakoves mos uperzij haje najtroh buke pije najcaj pusho pak dilshetit e mos umerr mepune pa pune segja spo dijshe eke edhe njekrytrashe me veti nje vehabist makreshin qeveq huna se b...ri kishkullot rrnoft izraeli me kosove mos e barazo sena jemi shiptar epalestinezt jan harap skemgja ndyjet tperbashkt me ata fylla eharrova merre ni fyll ebjeri ja nisurl eban muzike me makreshin bashk sepremiumi asht mai mire se ti tung

Jav kan m'sue juve "historine" gazetat e Sorr(ė)Oshit, sa qe krejt permendesh po e dini! Jeni ba "hafėza" te "historive, pasha ty e Zeqir Matranga.
Hajde, o Zeqir Mat Rangu, tregom ti si i behet puna nese e kthejme historine per nja 3000 (tre mije) vjet mbrapa? Pra, sikur te kthehen te gjithe ku kane qene para 3000 vjetesh?

Nese s'ta rroke hiē, ja po te ndihmoj une:
1. Krejt amerikanet duhet kthyer ne Europe. Aty duhet te jetojne vetem indijanet (Winetu me shoke).
2. Krejt australianet duhet debuar drejt Britanise dhe drejt prej nga kane ardhur...
3. Ndoshta neve na bie mire, sepse se paku sllavet do te ishin kthyer tej Karpateve, por sigurisht do te mbetej dikush tjeter: Vandalet, Romaket a ku ta dish...

Edhe njo, o zeqir aga me "shoke" shume:
Nese per vete kerkon drejtesi dhe, te njejten ia mohon tjetrit, kurr hajer ne jete s'ki me pa. Kete duhet ta kesh me dije, o "hafiz" ēifut aga...Jeni bo ma cionista se vet cionistat, pasha ty o Zeqir me "shokė" shume.

Hajt truse tash!


***

Etnical
03-06-10, 13:08
Kurgjo jo skom, vec thash mos u perzinu ne kesi tema delikate, se druni i njom bohet shkrum per skaj t'thatit ;)

Un fol per t'mir, ju fol per t'keq ! Ncncnc t'poshtrit !Ti munesh me shkru veq per veti,dhe nuk je ti aj qe naj cakton se nqfar tema mu perzi e nqfare mos mu perzi.

Etnical
03-06-10, 14:37
PS: Etnical ! Rri anash, mos u perzi .

Palestinezėt jan vllezėrit e besimit tan ! Ata i duam per Allah ! Dhe do ti mbrojm per Allah ! Kurse ju qe shprehuni kundėr tyre, jeni ARMIQT e Kombit ShqiptarKi kujdes Makresh se un nkomentet me lart as nje fjal nuk e kam than kunder popullit palestines po as kunder juve qe pi mbroni ata,por gjėja e cila mka iritu nket tem dhe qe tu kom drejtu ty ka qen pikrisht kunder ni komenti tan i cili ka qen kunder shqipratve katolik dhe perjashtus per ta duke u munduar me mbjell urrejtje nderfetare nket forum,dhe pavarsisht ksaj un nuk e di shka kan lidhje shqiptart kotalik me temen ne fjal,sulmi qe ka ndoth kunder anijeve turke un plotsisht pajtona qe ka qen nje akt i papranushem dhe qe duhet denohet rrepsisht dhe te mirren masa ndaj shtetit israelit.Kėshtu qė i nderuari Makresh mos u mundo mi shtrembu gjanat dhe mju dhan kahje ka don ti por tregohu ma objektiv.

Zeqiri
04-06-10, 00:50
[quote=4peace]Jav kan m'sue juve "historine" gazetat e Sorr(ė)Oshit, sa qe krejt permendesh po e dini! Jeni ba "hafėza" te "historive, pasha ty e Zeqir Matranga.
Hajde, o Zeqir Mat Rangu, tregom ti si i behet puna nese e kthejme historine per nja 3000 (tre mije) vjet mbrapa? Pra, sikur te kthehen te gjithe ku kane qene para 3000 vjetesh?

Nese s'ta rroke hiē, ja po te ndihmoj une:
1. Krejt amerikanet duhet kthyer ne Europe. Aty duhet te jetojne vetem indijanet (Winetu me shoke).
2. Krejt australianet duhet debuar drejt Britanise dhe drejt prej nga kane ardhur...
3. Ndoshta neve na bie mire, sepse se paku sllavet do te ishin kthyer tej Karpateve, por sigurisht do te mbetej dikush tjeter: Vandalet, Romaket a ku ta dish...

Edhe njo, o zeqir aga me "shoke" shume:
Nese per vete kerkon drejtesi dhe, te njejten ia mohon tjetrit, kurr hajer ne jete s'ki me pa. Kete duhet ta kesh me dije, o "hafiz" ēifut aga...


aaaaaaaa zotni 4 peace cka jeti hafuz myderriz haxhibabe babasheh imam pomdoket skoke kurgju hiq koke kongatar mesharki eme qeteli e bashk memakreshin poknojshi lahi mireasht ajopune veqvazhdoje.more trim aka shpall okb-ja ketyne ditve krize nderkombtare tregona mixhahafuz 4peace amakresh papaku kush kaqene poplli maindjekun nebote emai persekutuni ngaharapt edhe ate memijavjet ohafuzleca .kypopull nuk nejti meflejt qysh flejn shiptart punoi msoi dhe ekrijoj shtetin evet te forte IZRAELIN.kypopull iizraelit patvujtje munime meshekuj dhe ktu asht problemi seata jan te shtire tash sidomos ndaj harapve se vet harapt jaukan bama zi si shkiet neve shiptarve.psebre ti 4 peace edhe makresh trimi sporeagoni kunder turkise qe isakatoj kurdet a poe shehni qkapo ju ban teshkretve jusjeni njerz jo jujeni vehabista qemerrni pare mefol palidhje meba propagande pervehabizem jujeni hasmit e islamizmit ju eperkrahni fuad ramiqin qekrejt kosova edin perat far vehabisti edhe treshiptart emakedonise poashtu vehabista te hamamit ju iperkrahni krejtata njerz qejan tnjejt neat anije si fuadi meshoke.po menoni ju o4peace seizraeli ipret medure kryq a ejo pasha bacin izraeli shteti demokratik me ligje demokratike i tredh anmiqt nuk asht aty mitrovice everiut me hi kush done naten e diten.polodhna meckrue me ty o 4 peace nuk emeriton setyben zotin ti veq ezanin din me thirre harabisht tjeter sen ski lidhje edhe smuj merrna mety more sehargjoj energji shko futja kotu pak pusho edhe ktheje antenen kah AVALLA seveq anej tarroke ty 4peace emakreshit seprej tyne merrni edhe paret per propagande

Makresh
04-06-10, 07:25
Zeqo,

Po i fol do vjal shum palidhje, po s'ka dert, eshte mendimi yt dhe kjo tregon se sa i "pjekun" je (dmth hiq.)

Nga e dim qe izraelitet ishin te perndjekur ? Ne fakt se dim hic, me qe bibla nuk mirret per argument historik.

E dyta, e dim qe ēifutėt ishin kundėr shtetit Cionist ne Palestin ! Sot s'ke ēifut, ke cionistė qe i quajm "izraelit"! Keto dyja duhet dalluar, e nese per keto s'ke aftesi per ti dalluar, un e shoh te kot te vazhdohet ky muhabet palidhski.

E treta e verteta, ne mesjet, ne boten primitive te civilizimit kristian, ēifutet u perzun dhe u perndjeken nga te gjitha anet e evropes, dhe e din ku gjeten strehi ? ............................ Ne Perandorin Osmane ! .... kurse per ata qe jetuan ne Andaluzi dhe ne Jerusalemin nen kontrollin e legejndarit Salahudin Ejubit jetuan ne paqe dhe harmoni, saqe edeh disa rabin ortodoks kan shprehur deshiren qe vetem nje model i till i egzistencės mes tri besimeve ishte e mundshme ne qytetin e shenjt t'Jerusalemit (Ne Palestin).

Per me teper, n'kofsh musliman, do e kishe folur te verteten e s'do ja kishe mbajt bishtin krimineleve.
Fakti qe ata ishin viktima te evropes, nuk duhet ti ben hakmarres ndaj palestines.

Erdoani tha : Te jesh mik i Turqisė, eshte gje e mir, sikurse s'eshte gje e mir, te jesh armik i Turqisė ! Mos te mendoje qe "izraeli" eshte superfuqi ne rajon, se kjo do e qon ne shkatėrrim total .6a6zLna7anY

Makresh
04-06-10, 07:29
PS: Etnical ! Rri anash, mos u perzi .

Palestinezėt jan vllezėrit e besimit tan ! Ata i duam per Allah ! Dhe do ti mbrojm per Allah ! Kurse ju qe shprehuni kundėr tyre, jeni ARMIQT e Kombit ShqiptarKi kujdes Makresh se un nkomentet me lart as nje fjal nuk e kam than kunder popullit palestines po as kunder juve qe pi mbroni ata,por gjėja e cila mka iritu nket tem dhe qe tu kom drejtu ty ka qen pikrisht kunder ni komenti tan i cili ka qen kunder shqipratve katolik dhe perjashtus per ta duke u munduar me mbjell urrejtje nderfetare nket forum,dhe pavarsisht ksaj un nuk e di shka kan lidhje shqiptart kotalik me temen ne fjal,sulmi qe ka ndoth kunder anijeve turke un plotsisht pajtona qe ka qen nje akt i papranushem dhe qe duhet denohet rrepsisht dhe te mirren masa ndaj shtetit israelit.Kėshtu qė i nderuari Makresh mos u mundo mi shtrembu gjanat dhe mju dhan kahje ka don ti por tregohu ma objektiv.

S'po shtremberoj asgje, lexo sherrin se cfar thot. Nese i gjykon nga kendveshtrimi ibiblik duke i dhen te drejt cionisteve, atehere ke pėrzi edhe biblen edhe katoliket ne kete pun. PSE ? Sepse me ate qe ai thot, ne nje far menyre kerkon nga ne nje kundėrargument, e kundėrargumentėt s'mungojn aspak. Pra.... sa me larg,..... aq me mir. Jo kunder juve, po per t'miren e juve ! Se ka gjasa qe te preket ai personalisht, e me vete te ju fus edhe juve ne nje thes.

Zeqiri
04-06-10, 12:31
[quote=Makresh]Zeqo,

Po i fol do vjal shum palidhje, po s'ka dert, eshte mendimi yt dhe kjo tregon se sa i "pjekun" je (dmth hiq.)

Nga e dim qe izraelitet ishin te perndjekur ? Ne fakt se dim hic, me qe bibla nuk mirret per argument historik.

E dyta, e dim qe ēifutėt ishin kundėr shtetit Cionist ne Palestin ! Sot s'ke ēifut, ke cionistė qe i quajm "izraelit"! Keto dyja duhet dalluar, e nese per keto s'ke aftesi per ti dalluar, un e shoh te kot te vazhdohet ky muhabet palidhski.

E treta e verteta, ne mesjet, ne boten primitive te civilizimit kristian, ēifutet u perzun dhe u perndjeken nga te gjitha anet e evropes, dhe e din ku gjeten strehi ? ............................ Ne Perandorin Osmane ! .... kurse per ata qe jetuan ne Andaluzi dhe ne Jerusalemin nen kontrollin e legejndarit Salahudin Ejubit jetuan ne paqe dhe harmoni, saqe edeh disa rabin ortodoks kan shprehur deshiren qe vetem nje model i till i egzistencės mes tri besimeve ishte e mundshme ne qytetin e shenjt t'Jerusalemit (Ne Palestin).

Per me teper, n'kofsh musliman, do e kishe folur te verteten e s'do ja kishe mbajt bishtin krimineleve.
Fakti qe ata ishin viktima te evropes, nuk duhet ti ben hakmarres ndaj palestines.

Erdoani tha : Te jesh mik i Turqisė, eshte gje e mir, sikurse s'eshte gje e mir, te jesh armik i Turqisė ! Mos te mendoje qe "izraeli" eshte superfuqi ne rajon, se kjo do e qon ne shkatėrrim total .


oooooooo makreshoo ooooooo pocka medallue brejarani ipites veq nja edij qe cioniste apo cionizmi asht ni levizjenacionale shum emire edhe eforte(zoti junimofte)qepunojne mevendos nishtet izralit kah ukan izraeli ivjeter omakresho neper atovene kur endau mretnia osmane makrreshooo kalifatimysliman eokupoi neshek e shtat o makresh trimi pranoje mbajedrejtsin sikur shkau qe naokupoi neve neshek eshtate kurerdh pej karpateve omakresh kshtu veprun myslimant kur eokupun teritorin e izraelit nga bizanti dhe i prune harapt si sllavt ekarpateve qe eokupun kosoven eiprun shkit ne teritor tonin ektu asht krejt thelbi iksaj lufte makreshoooo seni i huj iyti sbahet otrim jo pasha bacin duhet melan herdokurdo une veq drejt flas sjau kam inati kerkuj aqma pak palestinezve po drejtsine edue pra kalaja evjeter ne jerusalem equjtun SION asht sinonim i ktyne trimave o makresh trimi vehabisti mefal merr ti pare prej sherbimeve te ndryshme epropagando rrena bashk me at far puntorin e kolices ekacise me baushtellcin 4 peace

Makresh
04-06-10, 15:44
Ani mos pall si gjo, ka mjaftu mem thon : “ Vec njo e di “, dhe tani e kisha dit se sa din ti.

Hajt mos harxho energji palidhje, se m'doket t'munova pak. M'em fal.

Zeqiri
04-06-10, 16:56
Ani mos pall si gjo, ka mjaftu mem thon : “ Vec njo e di “, dhe tani e kisha dit se sa din ti.

Hajt mos harxho energji palidhje, se m'doket t'munova pak. M'em fal.

ooooooooooooooo makresho ooooooooooooooo heeeeeeeeeeeeej a po nien more rriurt ckapo thue kshtu qysh spo tvjen marre bre mem ofenue parakrejt ktij mileti aaaa makresh burr ilig koke bre mozomakeq edhe kqyre bre makresh cka po tetham boll qef kisha pas mete takue dikun emeta dhane bile ni kafe senuk jeburr ikeq qysh pockrun pra banu njeri idrejt bane zemren emire se qysh pomenon ti kime shkue drejt engjehnem se une per veti drejt engjenet melule pashybe hiq sejam imire prej shpirti edhe prej zemre jo siti makresh hajt tung ishalla zoti tnimon satjesh gjalle edhe tiplotson krejt deshirat veq jo mem rreh mue amem ofenue se zban ska kuptim makreshooooooooooooo

P.s. makresh diten emire e kryva mety biseden mashume nuk bisedoj se boll uba per ket teme thuj cka tedush sekam dert hiq bile

Oqeani
04-06-10, 20:21
Karpateve, por sigurisht do te mbetej dikush tjeter: Vandalet, Romaket a ku ta dish...!!!

Makresh
04-06-10, 21:43
ooooooooooooooo makresho ooooooooooooooo heeeeeeeeeeeeej a po nien more rriurt ckapo thue kshtu qysh spo tvjen marre bre mem ofenue parakrejt ktij mileti aaaa makresh burr ilig koke bre mozomakeq edhe kqyre bre makresh cka po tetham boll qef kisha pas mete takue dikun emeta dhane bile ni kafe senuk jeburr ikeq qysh pockrun pra banu njeri idrejt bane zemren emire se qysh pomenon ti kime shkue drejt engjehnem se une per veti drejt engjenet melule pashybe hiq sejam imire prej shpirti edhe prej zemre jo siti makresh hajt tung ishalla zoti tnimon satjesh gjalle edhe tiplotson krejt deshirat veq jo mem rreh mue amem ofenue se zban ska kuptim makreshooooooooooooo

P.s. makresh diten emire e kryva mety biseden mashume nuk bisedoj se boll uba per ket teme thuj cka tedush sekam dert hiq bile


Po rrim Zeq ku shkon keshtu, hala kafet si kem pi ? :biggrin:

Nejse, nejse, izėn prej Zoti !
Hajde udhamar.

Kalimero
04-06-10, 22:04
qish mare makrefsha e pakrefsha e shka jini qisajde,a jini mare ne men mare edepseza.Po vllazni i kena mare ata me cillt e kena ni interes,ni komb ni guh e ni gjak mare.qata harapistanat e izraelistanat jan larg mare ,na ka ardhen shkavi tu dera e tibe e ka kapercyen pragin e pe kshirim seri ,a ktu jena kapen per izraellcat shka e sillin dunjan.
hajt se Turkija s'ta ka lonen pa ja bo ni qivi po kshrni mare punt e juve .Se
“Mė 1998-99 Miloje Miletici u konen me ushtrine e cilla ka spastrue etnikisht,, masakrimin dhe genocidat mbi popullin shqiptar tu Kosovs. sot oshte me ni ushtrie e cila, Kosoven e shen pjes te Shkinis, me perseriten krimin”,
Mare edepseza,pum shtini me menu qa ,Sa me shume qe besona aq me sh urreni , dhe sa me shume urreni qaq me shume te dhunshem pu bahni, .Edepseza bre.

Izraeliti
04-06-10, 23:31
I lexova krejt postimet ne qet teme, edhe u binda se budallakija e shiptarit s'ka kufi. Disa kishin kerku shkaterrimin e Izraelit, rikthimin e Perandorise Osmane, e neser kane me kerku rikthimin e mbreterise Serbe, e ndoshta edhe shkaterrimin e Shqiperise (sepse ka deviju nga rruga e Allahut).

Leni o njerez problemet e lindjes se mesme, se Izraelitet (likurazi) turq (magjup, poashtu likurazi) kane vra, e turqit si kena as ne fis e as ne fare, perkundrazi i kena pas armiqe per ma shume se 5 shekuj.

E une s'po kuptoj, se si po mujshin disa shiptare me e dashte ish armikun e tij. A do ti duani neser serbet (se edhe ata i patem armiq per 100 vjet)?

elvio
04-06-10, 23:36
perderisa ekonomia kontrollohet pikerisht nga hebrejte

do kete shume me shume tolerime-pasi s'eshte aspak fundi

perderisa eshte amerika ajo qe fshihet pas saj,edhe pse DIHET-serish do tolerohet.

nqs tema eshte a do tolerohet izraeli-mendimi im eshte ky


ti permbahemi temes

premium
05-06-10, 09:12
Tė kryesoren ngadal ngadale po shperthehet embargoja kunder Palestinezeve, me emėr te Rexhep Taip Erdogani't po arijne konvojet e tjera humanitare nga vendet e tjera , ndersa R.T Erdogani eshte shprehur me nje goje se Turqia dote mbeshtet ndihmat panderprerė edhe ne te ardhmen pėr Palestinezet , dhe ate nėse ka nevoje dote organizohet me anijet luftarake Turke mbrapa konvojit humanitar ne rast reziku nga sulmi tjetėr .

Zeqiri
05-06-10, 09:41
opremium leje bre shokut hiqmu turkije pokush dreqin ta vet turkin veq same ja pa sherrin oizraeli kamei sakatue kush tiavitet te dera nuk asht aty mitrovica veriore me hi si nbashqe tbabes nuk asht izraeli ura eibrit medal shkau meflamur mei provoku polici e civili shiptare emos me guxu meprek ekur tasht puna me shiptar me jukajt nanen shiptarve bahen te shtire e te izraeli ska ashtu ai tvetin se nguc pome ba me juavit ngat hudutit tvet paevet ota kall flak prapanicen sdin ata kush asht taip rexhep erdogan se turqit mekan te mire sjau kajne nanen mei myte kurdet sileprat enetjetren ane kishe po interesohna per palestinez hajt sekan kohe mepague haraq hala edhe turkija edhe shum si ajo seheret jan hi ngjynah duhet mei pague diqysh gjynahet

premium
05-06-10, 14:30
VAllah bre Zeq spa di ēa mi than kėtu , po kan ni vesht e mia kur foli aj far Erdogan Tajip Rexhepi gazetarve , se ndihmat kemi me vazhdu prap te dergojm per njerzit e vuajtur Palestinez , sigurisht spo tutet Turkija pi Izrajelit , e nashi edhe Turkija paska bo senet kunder qifutve .
A i pa qysh i dha ultimatum Israjelit ky far Tajip Rexhepi per 24 ore te lirohen te lenduarit Turk , sika bo as 14 ore jan liru kejt .

-Per situaten e Mitrovices mos te foli ma mir mos po gaboj naj sen , se ketu kem gabim te gjith , te gjith atdhetaret e nderum Kosovar.

Makresh
05-06-10, 18:07
Kurdėt se meritojn Pavarėsin e tyre.
Ata jan nje etni permbrenda shtetit Turk, dhe nėse marin pavarėsin e tyre, atėher duhet ndar Turqin ne 1oo1 shtete.
A do t'ia jap Kosova shtet Ashkalive ? Mos te harrojm qe ata tashme kan flamur, kan edhe himnin e tyre.
Tani edhe i kem edhe serbet, goranėt, egjiptasit, romet, malazezet, boshnjaket, te gjitha keto etni jan autoktone ne Kosove.


Nesje.


Kryeministri i botės Islame, Tajip Rexhep Erdogani pritet te vizitoj Vilajetin e Kosoves se shpejti ne javet qe do te vien !

Zanzi/M
05-06-10, 18:22
Kurdėt se meritojn Pavarėsin e tyre.
Ata jan nje etni permbrenda shtetit Turk, dhe nėse marin pavarėsin e tyre, atėher duhet ndar Turqin ne 1oo1 shtete.
A do t'ia jap Kosova shtet Ashkalive ? Mos te harrojm qe ata tashme kan flamur, kan edhe himnin e tyre.
Tani edhe i kem edhe serbet, goranėt, egjiptasit, romet, malazezet, boshnjaket, te gjitha keto etni jan autoktone ne Kosove.


Nesje.


Kryeministri i botės Islame, Tajip Rexhep Erdogani pritet te vizitoj Vilajetin e Kosoves se shpejti ne javet qe do te vien !

A me Tregon se sa ne numer jane kurdet brenda Turqise?[/SIZE]

Makresh
05-06-10, 18:29
A me Tregon se sa ne numer jane kurdet brenda Turqise?[/SIZE]

Kurdistani ndahėt nė 4 shtete : Turqi, Irak, Iran dhe Siri.
Ne Turqi jan diku, pak me pak se 1 e 4-rta.

Kurse si popullesi ne Turqi : Ne krahasim me minoritetėt qe jetojn ne Kosove, jan ndoshta me pak se Goranėt.

A i japim pavarėsin Goranistanit ?

Zanzi/M
05-06-10, 18:31
Kurdistani ndahėt nė 4 shtete : Turqi, Irak, Iran dhe Siri.
Ne Turqi jan diku, pak me pak se 1 e 4-rta.

Kurse si popullesi ne Turqi : Ne krahasim me minoritetėt qe jetojn ne Kosove, jan ndoshta me pak se Goranėt.

A i japim pavarėsin Goranistanit ?

Pse nuk po thu qe jane mbi 2 milion ( a po te vjen veshtire me e thone aa, dhe me territor jane shume me shyume se sa Kosova, sipas logjikes tende as Kosova nuk paska pas dashur te shkeputet nga Jugosllavia.

Makresh
05-06-10, 18:36
Pse nuk po thu qe jane mbi 2 milion ( a po te vjen veshtire me e thone aa, dhe me territor jane shume me shyume se sa Kosova, sipas logjikes tende as Kosova nuk paska pas dashur te shkeputet nga Jugosllavia.


Nuk kishim asgje te perbashket me jugosllavet, as gjuhe, as kultur, as fe, as racė e asgje tjetėr qe mund te na mbante te bashkuar.

Te thash, a duhet ti japim pavarėsin Goranėve qė ne perqindje me kurdėt e Turqis, ne kosove jan me shume se ata ?
Me thuaj, po ose jo ! Te thash Goranet, meqe jan me minoritaret ne Kosove, para ketyre jan te gjithe me serbet ne krye.

A i japim pavarėsin 7 minoriteteve qe jetojn ne Kosove ?

Zanzi/M
05-06-10, 18:49
Nuk kishim asgje te perbashket me jugosllavet, as gjuhe, as kultur, as fe, as racė e asgje tjetėr qe mund te na mbante te bashkuar.

Te thash, a duhet ti japim pavarėsin Goranėve qė ne perqindje me kurdėt e Turqis, ne kosove jan me shume se ata ?
Me thuaj, po ose jo ! Te thash Goranet, meqe jan me minoritaret ne Kosove, para ketyre jan te gjithe me serbet ne krye.

A i japim pavarėsin 7 minoriteteve qe jetojn ne Kosove ?

Po mire cfar te drejtash jane goranet dhe cfare kane kurdet?? A e din nje gja ti ? se kurdet e turqise nuk e kane asnje te drejt, dmth asnje te drejt as kushtetuese as ligjore, per dallim nga minoritaret tone qe i gezojne te gjitha te drejtat.

premium
05-06-10, 19:39
Aspak nuk eshte e ngjajshėm situata te Kurdeve dhe ate tė Kosovareve me regjion!!!
jep pergjegje per kete pyetje Zanzi ...
- A ka ndonjė shtet ne Bote se ka pranu shtetin Kurd mbrenda teritorit te Turqise , Iranit apo te Sirisė !
-Ndersa Kosova gjithehere ka pas kufijte e caktume dhe jemi te pranuar si shtet.
Simbas logjikes tende edhe Turqit ne Gjermani duhet te kerkonin njė krahine te keputin nga gjermanet mbasi atje jetonin diku 12 milion Turq.

Kurdet ne mesin e Turqve jetonin pa probleme , gjithashtu Kurdet jane te zhgenjyer me Kurdet te cilet ushtronin me terrorizmin ndaj ushtarit ke kurd apo Turk .
Andaj Bota jep perkrahjen Turqise per luften kunder teroristeve PKK Kurde.

premium
05-06-10, 19:42
Po mire cfar te drejtash jane goranet dhe cfare kane kurdet?? A e din nje gja ti ? se kurdet e turqise nuk e kane asnje te drejt, dmth asnje te drejt as kushtetuese as ligjore, per dallim nga minoritaret tone qe i gezojne te gjitha te drejtat.
Normal se OKB'ja kosoven ka shpall si vend multietnik ,,, a spe sheh gjitha ato yllat a??;)

4peace
05-06-10, 20:30
***

Uuuupsssssssssssssssss!
Jy dy a tre te fundit paskit hyre shume thelle. S'behet fjale ne kete teme per Turqine por per shtetasit turk nen cilesine e nje aksioni humanitar te quajtur "Free Gaza" (Gaza e lire).
Turqia si shtet, sidomos ketyre koheve te fundit eshte duke lozur rol mjat kontruktiv si ne rajon, ashtu edhe me gjere. Mirepo, edhe nese eshte keshtu sic thash, Turqia ende ka pune per t'u deshmuar. Nder to eshte edhe ceshtja kurde. Prandaj, s'ka as me te voglin dyshim se te drejtat e kurdeve ne Turqi jane mjaft te cunguara...

Makresh, e paske harruar matematiken: Nese ne Turqi jane 1/4 kurd, Turqia i ka mbi 60 milion banore, atehere 1/4 eshte 25%, qe d.t.th. se ne Turqi qenkan mbi 15 milione kurde, keshtuqe kjo shifer me perqindje nese krahasohet me goranet del qesharake, sepse s'mund ta arrije as shifren 2.5% me gorane...Kosova eshte e xhymerte(shpirtgjere), kur 5% te serbeve iu jep te drejte vetoje, te drejte bllokimi rrugesh, te drejte zgjedhjesh per shtetin e Serbise dhe, mbahu fort tash, 30% territor te dhuruar...


***

Zeqiri
05-06-10, 23:06
Kurdėt se meritojn Pavarėsin e tyre.
Ata jan nje etni permbrenda shtetit Turk, dhe nėse marin pavarėsin e tyre, atėher duhet ndar Turqin ne 1oo1 shtete.
A do t'ia jap Kosova shtet Ashkalive ? Mos te harrojm qe ata tashme kan flamur, kan edhe himnin e tyre.
Tani edhe i kem edhe serbet, goranėt, egjiptasit, romet, malazezet, boshnjaket, te gjitha keto etni jan autoktone ne Kosove.


Nesje.


Kryeministri i botės Islame, Tajip Rexhep Erdogani pritet te vizitoj Vilajetin e Kosoves se shpejti ne javet qe do te vien !

jomore semeritojne kurdet pavarsin qfar pavarsie per ta atyne simas teoris makreshijane duhet meju kajt belan mei pushkatue krejt e kur flet kshtu makresh aga ai nukflet simyslim poflet siturk seturku nuk idon kurdet e qfar myslimi makreshi hajmedet per fe islame kush merret mete ponejse makreshi asht vehabist kadrejt prap mefol palidhje siprehet dam jo

e saper viziten e taip erdoganit ska cka meardh nekosove hiq cka polyp gja spo navyn turkise jakem pa sherrin 500 vjet etash vjen kishe potshoh qysh je hajt therrja ski qka meardh rri nshpi tane qishtu ooooooooooooo makresho ooooooooooooooo heeeeeeeeeeeeeeej tung

Guri i madh
05-06-10, 23:11
jomore semeritojne kurdet pavarsin qfar pavarsie per ta atyne simas teoris makreshijane duhet meju kajt belan mei pushkatue krejt e kur flet kshtu makresh aga ai nukflet simyslim poflet siturk seturku nuk idon kurdet e qfar myslimi makreshi hajmedet per fe islame kush merret mete ponejse makreshi asht vehabist kadrejt prap mefol palidhje siprehet dam jo

e saper viziten e taip erdoganit ska cka meardh nekosove hiq cka polyp gja spo navyn turkise jakem pa sherrin 500 vjet etash vjen kishe potshoh qysh je hajt therrja ski qka meardh rri nshpi tane qishtu ooooooooooooo makresho ooooooooooooooo heeeeeeeeeeeeeeej tung12 milon KURD jan ne turqi jan te diskriminuar po ashtu si 5 miljon shqiptar e 8 miljon LLAZ e shum ARMEN e KOZAK e TAGJIKpo me ja fut kalemin turkis nuk dalin 50% turq

Zeqiri
05-06-10, 23:15
papapapa ngone fillozofin 4 peace kokalajmrue aaaaaa ky tknaq mefillozofina veq ngone telin eqetelis epret qaq ixvillum qeasht futja shpatit aksion humanitar fuad ramici vehabisti mekam eme krye aksion humanitar popi igreqis si qetnik iserbis aksion humanitar trevehabistat emakedonis ah matematika emakreshit kafaj senuk ika spjeguemire ekuacionet medy tpanjohura duhet megjyku makreshin per gabime

Zeqiri
06-06-10, 00:53
12 milon KURD jan ne turqi jan te diskriminuar po ashtu si 5 miljon shqiptar e 8 miljon LLAZ e shum ARMEN e KOZAK e TAGJIKpo me ja fut kalemin turkis nuk dalin 50% turq

po more Guri i madh ashtu asht evertete edhe turqit jan poata qe na okupun 500 vjet ena shkatrrun mire eqe sot po indjejme pasojat etash dalin ktu asi trima e embrojne turqin sejan burra temire mozomakeq po cfarburrash turqit qeme mujt bajne qka tju vjen ne kuti edhe vertet 50% nuk kama shum turq po ikan detyru njerzt mezor meudeklaru turq mezor burr kqyr veq kurdve cka poju bajne marri einteresohen kishe perpalestinez marri he bace marri pakufi

Makresh
06-06-10, 09:27
***

Uuuupsssssssssssssssss!
Jy dy a tre te fundit paskit hyre shume thelle. S'behet fjale ne kete teme per Turqine por per shtetasit turk nen cilesine e nje aksioni humanitar te quajtur "Free Gaza" (Gaza e lire).
Turqia si shtet, sidomos ketyre koheve te fundit eshte duke lozur rol mjat kontruktiv si ne rajon, ashtu edhe me gjere. Mirepo, edhe nese eshte keshtu sic thash, Turqia ende ka pune per t'u deshmuar. Nder to eshte edhe ceshtja kurde. Prandaj, s'ka as me te voglin dyshim se te drejtat e kurdeve ne Turqi jane mjaft te cunguara...

Makresh, e paske harruar matematiken: Nese ne Turqi jane 1/4 kurd, Turqia i ka mbi 60 milion banore, atehere 1/4 eshte 25%, qe d.t.th. se ne Turqi qenkan mbi 15 milione kurde, keshtuqe kjo shifer me perqindje nese krahasohet me goranet del qesharake, sepse s'mund ta arrije as shifren 2.5% me gorane...Kosova eshte e xhymerte(shpirtgjere), kur 5% te serbeve iu jep te drejte vetoje, te drejte bllokimi rrugesh, te drejte zgjedhjesh per shtetin e Serbise dhe, mbahu fort tash, 30% territor te dhuruar...


***


E pranoj gabimin, ishte matematik e pamenduar kjo e fundit.
Eseneca e asaj qe desha me then, ishte qe minoritetet e nje vendi nuk e meritojn pavarėsin e tyre, ne rastin e turqis ka edhe shum minoritete, qe po ja filluan dhe e ndjeken shembullin kurd, atehere cfar po i mbetet Turqis ?


Po mire cfar te drejtash jane goranet dhe cfare kane kurdet?? A e din nje gja ti ? se kurdet e turqise nuk e kane asnje te drejt, dmth asnje te drejt as kushtetuese as ligjore, per dallim nga minoritaret tone qe i gezojne te gjitha te drejtat.

A e kan kurdėt tė drejtėn e egzistuarit ?

4peace
06-06-10, 09:48
E pranoj gabimin, ishte matematik e pamenduar kjo e fundit.
Eseneca e asaj qe desha me then, ishte qe minoritetet e nje vendi nuk e meritojn pavarėsin e tyre, ne rastin e turqis ka edhe shum minoritete, qe po ja filluan dhe e ndjeken shembullin kurd, atehere cfar po i mbetet Turqis ?

Jo, une vetem desha te ta terheq verejtjen se kishe hyre thelle...
...duke u ndikuar nga keta halldupat e forumit.
Halldupat...
...nuk jane te interesuar per debat. Keta jane te specializuat per prishje, crregullim...e qe (duket sheshit) kane edhe perkrahjen e stafit/moderatorit.... Me rendesi per ta eshte prishja e cdo teme qe hapet, devijimi i saj, te berit bajat dikujt...keshtuqe kur kyn thelle me ta, zhytesh edhe ti vet ne po ate grazhd.
Pjesa e dyte e shkrimit tend eshte prap gabim.
Cdo njeri eshte krijese e Zotit dhe ka (duhet t'i ket) te drejtat e veta qe nga lindja. Prishja e Turqise, Serbise, Izraelit, Arabise, Amerikes... s'luan rol: Njeriu eshte mbi shtetin.***

Makresh
06-06-10, 10:52
Jo, une vetem desha te ta terheq verejtjen se kishe hyre thelle...
...duke u ndikuar nga keta halldupat e forumit.
Halldupat...
...nuk jane te interesuar per debat. Keta jane te specializuat per prishje, crregullim...e qe (duket sheshit) kane edhe perkrahjen e stafit/moderatorit.... Me rendesi per ta eshte prishja e cdo teme qe hapet, devijimi i saj, te berit bajat dikujt...keshtuqe kur kyn thelle me ta, zhytesh edhe ti vet ne po ate grazhd.
Pjesa e dyte e shkrimit tend eshte prap gabim.
Cdo njeri eshte krijese e Zotit dhe ka (duhet t'i ket) te drejtat e veta qe nga lindja. Prishja e Turqise, Serbise, Izraelit, Arabise, Amerikes... s'luan rol: Njeriu eshte mbi shtetin.***


Ndodhe qe nga nje here ti prishin nervat, por duhet marre kete si sfid.
Stafi duket qe eshte ne favor te poetave budallenje. PO s'ka dert, forumi eshte ne niveline tij me te ulet, prandaj duhet ti ngritet fama e dikurshme apo jo :D, ndryshe falimenton.


Per cilen pjes ke fjalen ?

A e kan kurdėt tė drejtėn e egzistuarit ?

Nese per kte, un se thash te kunderten. Kurdėt e kan te drejten per t'egzistuar qe nga lindja sepse ai Zanzi me tha qe s'kan kurrfar te drejte, e un me sa kam njohuri, ne qytetet kurde, ne pushtet jan kurdet. Pak a shume sic jan shqiptaret e lugines qe e mirmbajn presheven, ulqinin, dhe tjera qytete ne maqedoni. E nese ne planin gjeneral ata ndihen te shtypur, mendoj qe jo tash jo kurr i kan mundesit per ti permirėsuar kushtet e jeteses se tyre.

Un s'jam per farosjen e nje populli, nje rrace, ne fe apo dicka tjeter vetem pse nuk perket me idet tona.

premium
08-06-10, 05:49
Se shpejti Irani pregadit pėr Gazze 3 anije humanitare .

murrizi
08-06-10, 06:15
Jo, une vetem desha te ta terheq verejtjen se kishe hyre thelle...
...duke u ndikuar nga keta halldupat e forumit.
Halldupat...
...nuk jane te interesuar per debat. Keta jane te specializuat per prishje, crregullim...e qe (duket sheshit) kane edhe perkrahjen e stafit/moderatorit.... Me rendesi per ta eshte prishja e cdo teme qe hapet, devijimi i saj, te berit bajat dikujt...keshtuqe kur kyn thelle me ta, zhytesh edhe ti vet ne po ate grazhd.
Pjesa e dyte e shkrimit tend eshte prap gabim.
Cdo njeri eshte krijese e Zotit dhe ka (duhet t'i ket) te drejtat e veta qe nga lindja. Prishja e Turqise, Serbise, Izraelit, Arabise, Amerikes... s'luan rol: Njeriu eshte mbi shtetin.***

Ja njė koment i shkurtėr i njė "halldupi" (nė munges kohe).
Ju nuk doni tė bindeni me faktin qė edhe kėtu(nė forum) kemi tė bėjmė me pėrplasje tė CIVILIZIMEVE.
dhe nė kėtė rast ose ju ose neve do ngadhėnjejm.
Problemi ėshtė i tillė qė ju mbėshtetėni kryekput nė mossinqeritetin e disa miliona njerzėve, pėrfshir kėtu edhe disa Shqiptar tė forumit. Nga ana tjetėr nė mesin tuaj keni keni poashtu disa qindra miliona qė fshihen pikėrisht pas "Civilizimit" tuaj.
Ndaj edhe moskuptimi ynė.
Mirpor edhe e dyta e jotja ėshtė gabim ( e ke akuazuar kot Makreshin, pėr dallim nga ai, ti veqse je munduar ta mbėshtjellėsh me pak pėlhur qėllimin e njėjt), aty ku flet pėr PRISHJET.
Pra as prishja e Turqis, as e Izraelit, as e Arabis, e as edhe e Amerikės nuk janė "nasht, e pa rol". Sepse sipas jush, po tė ishte ashtu, edhe prishja e Shqipris dhe mbarė Shqiptaris s'luan rolė, problem i vetėm i juaj del se: Vetėm tė ishte pushtuesi muslim, e pėr tjerat ja bėjmė hallin.
Pra nė raste konkrete, Invazimi i ndonjė fuqie tė huaj (ISLAME, eventualisht IRANIT ME RAKETAT E TIJA) do tė pritej me lule.

Makresh
08-06-10, 07:50
Po kush tha qe Irani si shtet eshte i keq ? Un edhe pse nuk jam shiit, kam respekt te vecant per qeverin e Iranit qe nuk e gjej per qeverin e Kosoves, Arabis saudite, amerikes etj shtete laramane qe i jan nenshtruar kerkesave cioniste,.

Se shpejti Irani pregadit pėr Gazze 3 anije humanitare .

Po te them shume sincerisht, dhasht Zoti, e iranianet te mos e ken durimin dhe diplomacin e Turqis !

Izraelitet meritojn denimin e munguar per ter masakrat e bera mbi palestinezet dhe fqinjet e tij !
Meriton denim, per krijimin e nje shteti mbi Palestinen !


Sapo lexova qe justifikimi i zedhenesit te ushtrise izraelite do perdoret si justifikim edhe nga piratet somaleze. Ne hipem/zbarkuam ne anije dhe ata na sulmuan, ne ishim te detyruar te mbronim vetveten......

:tongue: vec te para !

premium
08-06-10, 08:43
Patjetėr , baba Erdogani ariti tė thyej embargon , qėllimin e ariti edhe pse ishte rreziku ... ndihmat humanitare nuk ndalet mė ]

roadrunner
08-06-10, 08:57
Nje zor te madh e kini ju. I shtini hunt kah s'duhet, veq me bo zhurem me fol naj send.

premium
08-06-10, 09:27
Nje zor te madh e kini ju. I shtini hunt kah s'duhet, veq me bo zhurem me fol naj send.
Jo moj ??? zhurm nuk po bojm , edhe duke shkruajt ne tastaturė me butėsi po shtypi pullat ;)

- Bisedėn kam pasur me Makreshin , thash tė nisemi me konvojin e Iranit per ne Gazze :)

Zeqiri
08-06-10, 09:57
o sata kish ameriken meveti oizrael mos ta ndien per gjynaha si turkija irani e kshtu me ren seskan cka metba hiq

premium
08-06-10, 10:11
o sata kish ameriken meveti oizrael mos ta ndien per gjynaha si turkija irani e kshtu me ren seskan cka metba hiq
Tė perkrah Israelin , eshte njejtė sikur te perkrahish serbin , apo greqin , qė nuk njohin Kosovėn si shtet .
-Kure hajrin s;ja kemi pa Israelit , ndersa Turkia eshte nder te paret qe na njohen si shtet , dhe kan intervenu ne lufte kunder shkive , refugjat Shqipetar kane strehu , ndihme na kan solle etj.!

shfletuesi_
08-06-10, 10:13
Pleqt nuk kan than badihava kanopi kputet prej s'trashit. Vallai hiq gat ska me ju shku izraeleve se Zoti eshte i madh E boll po me dhimen Amerikanet se kujt ma pare skan me ja pa sherrin sa izraeliteve. Piiiiiiiih qdo lufte qe fillon fillon prej ketyre.

4peace
08-06-10, 14:16
Ja njė koment i shkurtėr i njė "halldupi" (nė munges kohe).
Ju nuk doni tė bindeni me faktin qė edhe kėtu(nė forum) kemi tė bėjmė me pėrplasje tė CIVILIZIMEVE.
dhe nė kėtė rast ose ju ose neve do ngadhėnjejm.
Problemi ėshtė i tillė qė ju mbėshtetėni kryekput nė mossinqeritetin e disa miliona njerzėve, pėrfshir kėtu edhe disa Shqiptar tė forumit. Nga ana tjetėr nė mesin tuaj keni keni poashtu disa qindra miliona qė fshihen pikėrisht pas "Civilizimit" tuaj.
Ndaj edhe moskuptimi ynė.
Mirpor edhe e dyta e jotja ėshtė gabim ( e ke akuazuar kot Makreshin, pėr dallim nga ai, ti veqse je munduar ta mbėshtjellėsh me pak pėlhur qėllimin e njėjt), aty ku flet pėr PRISHJET.
Pra as prishja e Turqis, as e Izraelit, as e Arabis, e as edhe e Amerikės nuk janė "nasht, e pa rol". Sepse sipas jush, po tė ishte ashtu, edhe prishja e Shqipris dhe mbarė Shqiptaris s'luan rolė, problem i vetėm i juaj del se: Vetėm tė ishte pushtuesi muslim, e pėr tjerat ja bėjmė hallin.
Pra nė raste konkrete, Invazimi i ndonjė fuqie tė huaj (ISLAME, eventualisht IRANIT ME RAKETAT E TIJA) do tė pritej me lule.

Murriz,
me nder me thane...
...e paske dhier...
prej fillimit e deri ne fund.
A e din cili eshte problemi yt ma i madhi?
Ti i iken vetvehtes, duke u perpjekur te behesh dikush tjeter, te "aktrosh"...
Dhe, sa here ben keshtu (per fat te keq shume shpesh),
Ia huqė jo vetem cakut por edhe drejtimit.
Paske pa "zhgandrra", pasha taj:rolleyes:


***

murrizi
08-06-10, 21:47
Murriz,
me nder me thane...
...e paske dhier...
prej fillimit e deri ne fund.
A e din cili eshte problemi yt ma i madhi?
Ti i iken vetvehtes, duke u perpjekur te behesh dikush tjeter, te "aktrosh"...
Dhe, sa here ben keshtu (per fat te keq shume shpesh),
Ia huqė jo vetem cakut por edhe drejtimit.
Paske pa "zhgandrra", pasha taj:rolleyes:


***
E kam dhi po thu a ?
Jo bre m'zuz nuk besoj nė e kam dhier, sė paku nuk besoj nė e kam dhier sa duhet.
Pra edhe njėherė prej fillimit, tė provoj sa do mė dali kėsaj radhe:

Derisa ne po mundohemi kėtu ta shpjegojm botėn, unė nė mėnyrėn time dhe ju nė atė tė juajėn, padashur hasim nė kryqėzim interesash, kėtu nė forum por edhe diku n'gjeti.
Dhe se kėta disa milionat "tanėt" dhe mos sinqeriteti i tyre, apo mė mirė ti them qė s'hahen me kurgjo, janė pikėrisht e vetmja arsye ku ju i mbeshtetni "argumentet" e juaja.
Nga ana tjeter i keni disa qindra miliona nė anėn tuaj (qė besimin s'e kan as sa e zeza e thonit) dhe nė raste konkrete, apo edhe ndonjė shansi tė parė, ata do tė kalonin nė anėn e kundėrshtarit.

Nga kjo edhe "prishjet e shteteve nėn moton NJERIU MBI SHTETIN" nuk pijn ujė, dhe mirė qė ėshtė kėshtu.
Si ishte edhe njėherė "caku" ?
Wie war das nochmal .....(Deutschland wird verteidigt auch in HINDU KUSH)
Siguria Gjermane mbrohet edhe nė malet e Afganistanit.
Haj tyben n'paq marr vesh edhe ksaj here.

Zeqiri
09-06-10, 00:20
izraeli asht shtet demokratik dhe shume iforte pra meni ushtri shum tperparume qeska kush qka me iba bile turkija edhe irani hiq se hiq.dalin ktu do eflasin qysh duhet meliftu kunra kaurrve simas tyne paraqiten mrojtsa tfese islame bajagi.oska nevoj memrojt fene islame seka kush emrone odosta pra emrone vet perenija qe eka kriju aiasht garantus ejo makreshi 4 peace turkija apo irani.pocka kanba shtetet myslime pershiptar hajde tregoni burra.kurgju hiq mse per bosnen kurr gojne sekan qel prap udasht amerika mepshtue edhe bosnen sikosoven.cka thojne sllavt thojne shtetet islamike ndikimin ekan temadh sllavt mbishtetet islamike syt jan mepa o azgana.pse ashtkshtu sepseshum udheheqsa tveneve islamike jan shkollu nrusi ebesa edhe nserbi si psh.gadafi etjere edhe ata edojne shkaun krykput mashume se shiptarin edhepse jemimysliman pra veprojne si turkija qekaba 500 vjet kur ika mashtrue shkau meshkina tmira eshkive jau dhan shtetin eneve na kajten nanen qe edhe sot po inijme pasojat etyne.veq nifakt psh.bosnja ika pas diku nja 250000 mije tvrame shumica burra dumethan mashkuj edhe venet islamike nuk kan bakurgju perkit hesap perkunrazi vuk jeremicin epresin sime pas babe edhe irezervojne VEND NDERI hahhahaha cfar magjupije shihne vllazni kush jan ata etani dalin ktu ethojne duhet mei dasht ma shum se izraelin.masanej rusis sllave ja rezervojnevenin ANTARE NDERI ne lidhjen eveneve islame hahhahaha hajde bac egjimoj ksaj pune ejo bre vallahin kurre hiq lete thojne kushe cka tedojne seme izraelin ska se veq izraeli asht dr.per ta. qe veqkqyrni nmledhjen ektyne ditve nstamoll rusija epara ejo mamire medasht izraelin serusine epo mbjen nmen kur thojshin ktyne here pleqt se ikishin msu gabim - duhet mumshef mas shkaut mus metpa kataliku- hahahaah qfar ironije espe hanshiptari maqashtu

Zeqiri
09-06-10, 08:24
Turqi, liderėt e Azisė blidhen pėr samitin e sigurisė
Stamboll – Liderėt e Azisė mblidhen sot nė Stamboll pėr njė samit qė synon rritjen e sigurisė dhe tė besimit nė kėtė kontinent.
Samiti do tė hapet me mbledhjen e Ministrave tė Jashtėm dhe Turqia do tė marrė kryesinė e radhės pėr 2 vjet.

Nė kėtė samit, qė mbahet nėn pėrkujdesjen e Presidentit turk, Abdullah Gyl, do tė marrin pjesė kryetarėt e shtetit dhe qeverisė sė afro 40 vendeve.

Mes liderėve qė do marrin pjesė nė samit do jenė dhe kryeministri rus, Vladimir Putin si dhe Presidenti i Iranit, Mahmut Ahmadinexhat.

Pritet qė Turqia tė pėrpiqet tė dėnojė Izraelin pėr ndėrhyrjen nė flotilje. Izraeli megjithėse anėtar i kėsaj konference, me shumė mundėsi nuk do tė marrė pjesė nė kėtė samit. Marre nga :Gazeta Start


Bill Clinton nė krye tė ofensivės pėr njohjen e Kosovės

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė nisur njė ofensivė diplomatike pėr njohjen e Kosovės, nė tė cilėn ėshtė pėrfshirė edhe ish-presidenti amerikan, Bill Clinton. Siē raporton agjencia e lajmeve FoNet, duke u mbėshtetur nė burimet diplomatike, njė sektor i tėrė i Departamentit tė Shtetit tė SHBA-sė i ngarkuar me ēėshtjen e Kosovės gjendet nė kryeqytetin e Perusė, Lima, ku ka nisur sesioni i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Organizatės sė Shteteve tė Amerikės (OAS).
“Nė Lima mėngjesin e sė hėnės ka arritur edhe ish-presidenti amerikan Bill Clinton, i cili, siē thonė burimet diplomatike, ėshtė pėrfshirė drejtpėrdrejt nė lobim pėr njohjet e reja tė Kosovės”, raporton FoNetp.s. hajdeni burra kallxoni kujna mei dhaneperkrahje mashume a putinit a bill klintonit sepo eshoh qe sipas dove ktu qepo paraqiten fetar temdhej duhet me perkrah putinin e rusise mirpo ai qe ka mend nuk e perkrah putinin e rusise por eperkrah bill klintonin e amerikes qena pshtoj esot jemi shtet dhe jemi gjalle jo tybe nuk asht qudi sedalin zana qe embrojne edhe putinin

4peace
10-06-10, 08:46
E kam dhi po thu a ?
Jo bre m'zuz nuk besoj nė e kam dhier, sė paku nuk besoj nė e kam dhier sa duhet.
Pra edhe njėherė prej fillimit, tė provoj sa do mė dali kėsaj radhe:

Derisa ne po mundohemi kėtu ta shpjegojm botėn, unė nė mėnyrėn time dhe ju nė atė tė juajėn, padashur hasim nė kryqėzim interesash, kėtu nė forum por edhe diku n'gjeti.
Dhe se kėta disa milionat "tanėt" dhe mos sinqeriteti i tyre, apo mė mirė ti them qė s'hahen me kurgjo, janė pikėrisht e vetmja arsye ku ju i mbeshtetni "argumentet" e juaja.
Nga ana tjeter i keni disa qindra miliona nė anėn tuaj (qė besimin s'e kan as sa e zeza e thonit) dhe nė raste konkrete, apo edhe ndonjė shansi tė parė, ata do tė kalonin nė anėn e kundėrshtarit.

Nga kjo edhe "prishjet e shteteve nėn moton NJERIU MBI SHTETIN" nuk pijn ujė, dhe mirė qė ėshtė kėshtu.
Si ishte edhe njėherė "caku" ?
Wie war das nochmal .....(Deutschland wird verteidigt auch in HINDU KUSH)
Siguria Gjermane mbrohet edhe nė malet e Afganistanit.
Haj tyben n'paq marr vesh edhe ksaj here.

Njėsoj si herėn e parė.
Tash aso tė holle i paske ra, créme de la créme. (St. U....)
Kur shkruan duke pritur reaksione tė caktuara (athua pajtohet Jadorja, athua do ta hidhėroj pantėn, athua do t'ia lėshoj 4peace-s) dalin shkrime sikur sorra, lara-lara.
Nuk kam thėnė ashtu siē ia ke vėnė bishtin. NJERIU MBI SHTETIN. Ama, ka tė ngjarė qė Pupajt/Murrizajt duan tė krijojnė shtet pa njerėz: Livadh pėr lopė (tė Danny Markės :confused:)

Unė, nėse ende nuk e paske kuptuar, nuk kam qėllim tė krijoj as miq e as armiq, as njerėz nė anėn time e as nė tė kundėrėn - kundėrshtarė.

Kjo firma e re (nėnshkrimi) tregon mė sė miri laramaninė sorriane tėnden, komplekset qė tė pengojnė tė shkruash drejtė, pa bishta, kunja e tė ngjashme...


***

murrizi
10-06-10, 19:01
Patjetėr , baba Erdogani ariti tė thyej embargon , qėllimin e ariti edhe pse ishte rreziku ... ndihmat humanitare nuk ndalet mė ]
po thue a ?
hajt se do ta shohim !
Boni selam babės tėndė.

Zanzi/M
10-06-10, 19:20
Tė perkrah Israelin , eshte njejtė sikur te perkrahish serbin , apo greqin , qė nuk njohin Kosovėn si shtet .
-Kure hajrin s;ja kemi pa Israelit , ndersa Turkia eshte nder te paret qe na njohen si shtet , dhe kan intervenu ne lufte kunder shkive , refugjat Shqipetar kane strehu , ndihme na kan solle etj.!

Nuk eshte se nuk ja kemi pa hajrin Izraelit, po harron ti ( ndoshta je kane ushtar e sje kan refugjat ) sepse ka pas refugjat ne izrael nga Kosova. Une e llogariti Izraelin aleat dhe dhe jo armik te Kosoves, dhe jam i bindur nese na njohin vendet islame do te na njoh dhe izraeli.

Makresh
10-06-10, 19:58
Nese "izraeli" e njeh kosoven, un do te dal e do te protestoj pran qeveris se Kosoves ! Bile edhe me teper, do ta kercenoj e do t'vulosi bomba deri sa Qeveria e Kosoves te deklaron, qe ne si shteti me i ri ne bot, refuzojm ta njohim shtetin e deleve te humbura t'izraelit !

.

murrizi
10-06-10, 20:08
Njėsoj si herėn e parė.
Tash aso tė holle i paske ra, créme de la créme. (St. U....)
Kur shkruan duke pritur reaksione tė caktuara (athua pajtohet Jadorja, athua do ta hidhėroj pantėn, athua do t'ia lėshoj 4peace-s) dalin shkrime sikur sorra, lara-lara.
Nuk kam thėnė ashtu siē ia ke vėnė bishtin. NJERIU MBI SHTETIN. Ama, ka tė ngjarė qė Pupajt/Murrizajt duan tė krijojnė shtet pa njerėz: Livadh pėr lopė (tė Danny Markės :confused:)

Unė, nėse ende nuk e paske kuptuar, nuk kam qėllim tė krijoj as miq e as armiq, as njerėz nė anėn time e as nė tė kundėrėn - kundėrshtarė.

Kjo firma e re (nėnshkrimi) tregon mė sė miri laramaninė sorriane tėnden, komplekset qė tė pengojnė tė shkruash drejtė, pa bishta, kunja e tė ngjashme...


***
Ahiiii ku spo pritojshe edhe ti me ja fut kot mor burrė (ani m'ki gjet mue).

Mė duhet tė informoj se sot rrodhi gjithēka si ishte pritur, pa asnjė tė vetmin Islamist (i thu edhe makreshit se po pritoj me shkru dyher).
Pra Lėvizja Vetvendosja demostroj dinjitetshėm duke u vue INTERESAT KOMBTARE mbi gjithēka !

premium
10-06-10, 23:11
po thue a ?
hajt se do ta shohim !
Boni selam babės tėndė.
Bon merhamet (nėse tė ndien shpirti merhametin) mor plak , se ne Palestine po vdesin edhe fėmijėt pa medikamente medicinale , mos u bon ma sion se qifutet qė kundervien pėr thyerjen e embargos.

premium
10-06-10, 23:18
Nese "izraeli" e njeh kosoven, un do te dal e do te protestoj pran qeveris se Kosoves ! Bile edhe me teper, do ta kercenoj e do t'vulosi bomba deri sa Qeveria e Kosoves te deklaron, qe ne si shteti me i ri ne bot, refuzojm ta njohim shtetin e deleve te humbura t'izraelit !

.
Hiē mos tė na njohin keta zhuganat e mallkum , me terroristat mos paqshim punė !

murrizi
11-06-10, 06:56
Bon merhamet (nėse tė ndien shpirti merhametin) mor plak , se ne Palestine po vdesin edhe fėmijėt pa medikamente medicinale , mos u bon ma sion se qifutet qė kundervien pėr thyerjen e embargos.
Jaaaaa larg asaj.
Bile unė duke e besuar zotin si i ka hije njė besimtari, unė jam i bindur qė e gjitha kjo nuk ndodhė rastėsisht atje, pra ėshtė dėshirė e zotit tė ndodhė ashtu siq ėshtė duke ndodhur(hirdhėrimi i zotit n daj harapave).
Ndėrsa pėr atė pse ēifutėt, apo kushdo tjetėr, e mbron, dhe mėnyrėn se si e mbron shtetin e vetė, ėshtė ēėshtje e tyre dhe vetėm e tyre, e kur dikush kėrkon tė mė zhbin mua nga faqja e dheut (apo siq ju po kėrkoni ti zhbini/shfarosni Izraelitet) atėher unė jo qė mbrohna, por edhe tėrbohna.

Pse nuk del dikush prej jush e tė thotė kėtė:
Kėta dy popuj duhet pajtuar mes vete, Izraelit duhet garantuar sigurin e tijė aty ku ėshtė, si dhe Palestinės, dhe qė tė dy kėta tė jetonin nė harmoni fqinjėsore.
(kur thuash diēka gjithmonė duhesh tė nisesh nga zemra jote) nė kėtė rastė pse neve po i tolerojm pakicat nė Kosovė e Shqipri, kujton ti qė ne a bash qashtu nuk GUXOJM prej Kforit a. jo mor xhan ėshtė kjo qe neve pikėrisht jemi popull me zemer (pėr mendimin tim bile me tepėr tė madhe).

Zanzi/M
11-06-10, 17:17
Nese "izraeli" e njeh kosoven, un do te dal e do te protestoj pran qeveris se Kosoves ! Bile edhe me teper, do ta kercenoj e do t'vulosi bomba deri sa Qeveria e Kosoves te deklaron, qe ne si shteti me i ri ne bot, refuzojm ta njohim shtetin e deleve te humbura t'izraelit !

.

Vertet eshte e pa kuptimit kjo urrejtje ndaj Izraelit per vet faktin se ky shtet ka probleme me nje vend fqinje.

GURI SYLAJ
13-06-10, 16:51
Riadi i ofron ndihmė Izraelit


Nga Express mė 13.06.2010 nė ora 14:16

Arabia Saudite ka kryer disa prova pėr tė hequr mbrojtjen e saj ajrore, nė mėnyrė qė t’i lejojė hapėsirė dhe mundėsi Izraelit tė ulė aeroplanėt e tij, nė rast se dėshiron tė bombardojė uzinat bėrthamore tė Iranit.

Nė javėn qė Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė ka vendosur sanksione tė reja kundėr Iranit, burime tė ndryshme kanė bėrė tė ditur se Riadi ka rėnė dakord qė t’i lejojė Izraelit tė pėrdorė njė korridor tė ngushtė tė hapėsirės sė vet ajrore, pėr tė shkurtuar distancėn nė bombardimin e Iranit.

Sipas burimeve, sauditėt i kanė dhėnė leje Izraelit qė tė kalojė dhe tė kryejė tė gjitha veprimet nė hapėsirėn e lirė ajrore. Kjo ėshtė bėrė pa njė marrėveshje paraprake me SHBA-nė.

Burimet nė Arabinė Saudite bėjnė tė ditur se Riadi do tė bėjė ē’ėshtė e mundur qė t’i mundėsojė lehtėsira Izraeli,t nėse ky do tė vendosė tė sulmojė Iranin.

Tė dyja vendet, edhe pse kanė disa mosmarrėveshje mes tyre, ndajnė tė njėjtėn armiqėsi ndaj Iranit dhe frikėn pėr ambicien e tij bėrthamore.

Nė anėn tjetėr, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu, e ka justifikuar sot vendimin e qeverisė sė tij pėr tė mos lejuar depėrtimin e ndihmave nė Gaza, pasi sipas tij atje dėrgohen edhe armė.

Megjithatė, kreu i qeverisė hebrenje u shpreh i gatshėm pėr tė lejuar kalimin e njė ndihme humanitare.

"Principi i politikės tonė ėshtė i qartė. Ai ka tė bėjė me pengimin e hyrjes sė armėve dhe materialeve tė luftės nė Gaza dhe lejimin e ndihmave humanitare dhe mallrave qė nuk pėrdoren pėr qėllime ushtarake'', theksoi Netanjahu nė hapje tė kėshillit tė ministrave.

Expres 13.06


Po kjo?????

Guri i madh
13-06-10, 16:56
PO KJO


tash shkojn kta patriotat ton e pushtojn izraelin

premium
13-06-10, 22:56
Express politika nje nder gazetat propagandistike te botuar nga editoret shoven !

Makresh
14-06-10, 12:48
Riadi i ofron ndihmė Izraelit


Nga Express mė 13.06.2010 nė ora 14:16

Arabia Saudite ka kryer disa prova pėr tė hequr mbrojtjen e saj ajrore, nė mėnyrė qė t’i lejojė hapėsirė dhe mundėsi Izraelit tė ulė aeroplanėt e tij, nė rast se dėshiron tė bombardojė uzinat bėrthamore tė Iranit.

Nė javėn qė Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė ka vendosur sanksione tė reja kundėr Iranit, burime tė ndryshme kanė bėrė tė ditur se Riadi ka rėnė dakord qė t’i lejojė Izraelit tė pėrdorė njė korridor tė ngushtė tė hapėsirės sė vet ajrore, pėr tė shkurtuar distancėn nė bombardimin e Iranit.

Sipas burimeve, sauditėt i kanė dhėnė leje Izraelit qė tė kalojė dhe tė kryejė tė gjitha veprimet nė hapėsirėn e lirė ajrore. Kjo ėshtė bėrė pa njė marrėveshje paraprake me SHBA-nė.

Burimet nė Arabinė Saudite bėjnė tė ditur se Riadi do tė bėjė ē’ėshtė e mundur qė t’i mundėsojė lehtėsira Izraeli,t nėse ky do tė vendosė tė sulmojė Iranin.

Tė dyja vendet, edhe pse kanė disa mosmarrėveshje mes tyre, ndajnė tė njėjtėn armiqėsi ndaj Iranit dhe frikėn pėr ambicien e tij bėrthamore.

Nė anėn tjetėr, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu, e ka justifikuar sot vendimin e qeverisė sė tij pėr tė mos lejuar depėrtimin e ndihmave nė Gaza, pasi sipas tij atje dėrgohen edhe armė.

Megjithatė, kreu i qeverisė hebrenje u shpreh i gatshėm pėr tė lejuar kalimin e njė ndihme humanitare.

"Principi i politikės tonė ėshtė i qartė. Ai ka tė bėjė me pengimin e hyrjes sė armėve dhe materialeve tė luftės nė Gaza dhe lejimin e ndihmave humanitare dhe mallrave qė nuk pėrdoren pėr qėllime ushtarake'', theksoi Netanjahu nė hapje tė kėshillit tė ministrave.

Expres 13.06


Po kjo?????


Kjo eshte shume mir.

Un sikur t'isha Mbret i Arabis, i kisha then "izraelit" : Po ta qeli krejt havajen, bile edhe shkretinen po ta fali,... vec eja njehere qitu pari :wink:

shfletuesi_
14-06-10, 15:25
Une ndoshta nuk di asgja. Por nja e di shume te sigurt qe Izraeli ne lindje dhe Serbia ne ballkan jan ka tolerohen se tepermi perse ku eshte arsyeja e gjithe keti maskarallaku nje Zot e di.