PDA

View Full Version : Po cof evropa e copetuar


Fshatari
01-06-10, 18:10
E kuptoni tash perse milicja e e vropes se ngordhur
futet neper ministri te Republikes se Kosoves dhe vjedh e plaēkit
njerez te pafajshem qe nuk jane fare evropjane po vetem shqiptare.
Lexoje ketu posht ēka nenkupton fjala coftine in live:
________________________________

A mund tė mbijetojė BE-ja krizėn?
Nė momentin kur mundėsia e dezintegrimit tė BE-sė-apo e ndarjes mes shteteve anėtare-po bėhet gjithnjė mė e mundshme, kriza aktuale mund tė ndodhė qė ka ekspozuar kotėsinė e pėrpjekjeve pėr tė krijuar Shtetet e Bashkuara tė Evropės. Unioni aktual ka qenė njė “pėrpjekje pėr tė bashkuar shtetet, tė cilat nė tė vėrtetė nuk kanė qenė tė gatshme pėr t’u bashkuar”, tha Stephen Lewis, ekonomist nė Monument Securities, me seli nė Londėr

Nga Express mė 01.06.2010 nė ora 17:45
E ngritur nga hiri i Luftės sė Dytė Botėrore dhe nga fundi i Luftės sė Ftohtė, BE-ja u krijua pėr tė vendosur paqe dhe pėr tė nxitur prosperitet nė gjithė rajonin. Por kriza e borxhit e Evropės ka nxjerrė nė sipėrfaqe pėrēarjet e thella financiare dhe kulturore brenda unionit tė 27 shteteve, tė cilat ndoshta nuk do tė tejkalohen kurrė.
Vendimi i pafat, pėr tė bėrė BE-nė njė shtėpi gjysmake-duke ndėrlidhur shtetet anėtare me njė valutė tė pėrbashkėt, por duke i lejuar njėkohėsisht ato qė tė ruajnė kontrollin mbi buxhetet kombėtare dhe tatimet-e ka lėnė nė udhėkryq kėtė grup tė frakturuar.
Integrimet e mėtutjeshme politike dhe ekonomike, tė cilat do tė rezultonin me njė thesar tė pėrbashkėt-nė thelb, me njė qeveri qendrore-mund tė shpėtonin valutėn e sėmurė euro, e cila ka mbushur 11 vjet dhe tani ka ardhur koha qė tė shfrytėzohet momenti.
Por ajo qė urdhėron mendja, nuk ėshtė gjithmonė nė pėrputhje me atė, qė dėshiron zemra: grekėt, gjermanėt, e madje edhe ata qė janė jashtė eurozonės, si Britania, mbrojnė me ashpėrsi pavarėsinė e tyre, gjuhėt e tyre, e gjithashtu edhe tė drejtėn pėr tė vendosur se si dėshirojnė tė shpenzojnė tė ardhurat e tyre nga tatimet.
Nė momentin kur mundėsia e dezintegrimit tė BE-sė-apo e ndarjes mes shteteve anėtare-po bėhet gjithnjė mė e mundshme, kriza aktuale mund tė ndodhė qė ka ekspozuar kotėsinė e pėrpjekjeve pėr tė krijuar Shtetet e Bashkuara tė Evropės.
Unioni aktual ka qenė njė “pėrpjekje pėr tė bashkuar shtetet, tė cilat nė tė vėrtetė nuk kanė qenė tė gatshme pėr t’u bashkuar”, tha Stephen Lewis, ekonomist nė Monument Securities, me seli nė Londėr.
“Euroja mund tė vazhdojė tė ēalojė pėr njė kohė dhe ata do tė bėjnė pėrpjekje tė imponojnė pakot pėr shtetet me deficit, por nė fund me gjasė do tė kemi njė shpėrthim social, si pasojė e ndjenjės sė mungesės sė shpresės”, shtoi ai.
Publikisht, disa udhėheqės nė union janė duke bėrė ēmos nė fuqinė e tyre, pėr t’iu shmangur kėtij skenari tė “fundit tė BE-sė”, duke folur pėr pėrfitimet qė vijnė nga blloku stabil politik dhe ekonomik, i cili pėrfaqėson njė gjysmė miliardė banorė-7 pėr qind tė numrit tė konsumatorėve nė botė.
Ministri i Jashtėm i Gjermanisė, Guido Westerėelle, nėnvizoi kėtė javė se “bashkimi i Evropės, suksesi i Evropės, mbetet themel i politikės sė jashtme tė Gjermanisė”.
“Jemi evropianė tė bindur-madje do tė thosha se jemi patriotė evropianė”, tha ai.
Nė shumė aspekte, Evropa nuk dallon aq shumė nga SHBA-ja, siē mund tė duket nė shikim tė parė: SHBA-ja nuk ėshtė assesi njė shtet unitar. Pėr shembull, ėshtė mė pak koherente se BE-ja, nė ēėshtjet siē ėshtė dėnimi me vdekje dhe gjithashtu ka dallime tė mėdha ndėrmjet buxheteve shtetėrore.
Jack Lang, pėr njė kohė tė gjatė ministėr nė qeverinė franceze dhe avokat i bashkėpunimit francezo-gjerman, ėshtė nė mesin e atyre, qė angazhohet pėr afrimin e Evropės, me Francėn dhe Gjermaninė si shembull. Ai dėshiron qė dy vendet tė ndajnė ministrat qeveritar, Universitetet, kompanitė dhe projektet e mbrojtjes.
“Duhet tė lėvizim mė shpejtė, tė jemi futuristė”, thotė ai.
Por BE-ja gjithashtu ėshtė njė organizatė, tė cilės ju deshėn 15 vjet pėr tė pėrcaktuar derfinimin e ēokollatės dhe e cila ėshtė zhytur nė grindje pėr ēdo gjė, duke filluar nga mishi, e deri te azilkėrkuesit.
Kriza, e cila aktualisht ka kapluar unionin, ėshtė prodhim i krijimit tė tij tė kujdesshėm. Traktati i Mastrichtit nga viti 1993 krijoi unionin monetar. Por kėrkesat e ndryshme pėr sovranitet kombėtar-koncept ky i vjetėr po aq sa edhe politika ndėrkombėtare-traktati nuk urdhėroi kontroll pėr atė se si shtetet anėtare do tė tubojnė dhe tė shpenzojnė tė ardhurat e tyre nga tatimet.
Nė vend tė kėsaj, shtetet anėtare arritėn pajtimin pėr Paktin e Stabilitetit dhe tė Rritjes, me tė cilin buxheti i deficitit kufizohet nė tre pėr qind tė bruto prodhimit tė brendshėm. Greqia, e cila ndezi fitilin e krizės, ka tejkaluar dukshėm limitin gjatė “viteve tė mira” dhe asaj ju bashkuan edhe shtetet tjera pas fillimit tė rėnies.
Unioni fiskal, nė tė cilin pėr buxhetet dhe tatimet vendoset nga qendra, do tė parandalonte zhytjen e shteteve anėtare nė deficite tė mėdha dhe do tė mundėsonte shpėrndarjen e parave brenda unionit aty ku nevojiten mė sė shumti.
Shkencėtari Gerard Blanchet ishte vetėm 11 vjet, kur forcat amerikane ēliruan nga nazistėt qytetin e tij tė lindjes nė Alzas dhe ai ende ruan kujtimet e lumtura pėr fundin e luftės. Ai ėshtė adhurues i flaktė i Evropės paqėsore, i Evropės qė bashkėpunon-por jo edhe i interesuar pėr njė Evropė me njė thesar dhe buxhet tė vetėm.
“I adhuroj amerikanėt, e adhuroj Amerikėn. Por Evropa nuk ėshtė Amerikė. Sa gjuhė duhet tė dini, pėr tė shkuar nga California deri nė Maine? Ne megjithatė dallojmė kur bėhet fjalė pėr definimin e gjėrave, se sa shpenzojmė pėr kujdesin shėndetėsor, pėr shkollat, pėr kulturėn”, theksoi Blanchet.
Shumica fajėsojnė kėto dallime-duke filluar nga ato kulturore, deri te ato financiare-pėr nxitjen e rrėmujės aktuale.
“Tani, shtetet qė kanė menaxhuar mirė ekonomitė e tyre ndoshta duhet tė paguajnė pėr shtetet, qė kanė keq-menaxhuar ekonomitė e tyre dhe kjo ėshtė njė ndjenjė aspak e mirė”, thotė infermierja nga Stokholmi, Kirsten Larsen.
Pėrēarja e ashpėr veri-jug hap njė rrugė tė tretė potenciale, pėr krijimin e njė unioni monetar dhe shpėrbėrjen e plotė tė BE-sė: ndarjen e unionit nė dysh.
Rajoni i ri monetar, argumentojnė disa, i pėrqendruar rreth Gjermanisė, do tė ishte mė i qėndrueshėm si nė aspektin financiar, ashtu edhe nė atė kulturor. Por kjo zgjidhje do tė ishte shkatėrrimtare pėr shtetet, tė cilat do tė pėrfshiheshin nė zonėn e re jugore.
Njė opsion tjetėr ėshtė qė Greqia tė bėhej shteti i parė i BE-sė, i cili do tė largohej nga unioni, duke i mundėsuar kėshtu bllokut qė tė vendos shtėpinė e vet sėrish nė rregull. (AP)
_____________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/31739/C5/C17/

jadore
01-06-10, 18:19
o fshatari , veq per nje send po boj seri ...
... je bo si shoku i lirikut , pse more njeri nuk po vjen te jetosh ne vatan tondin..?..pastaj te ka me hije te shkruash e shashe me shume se nga atje ku je .
vertet nuk ju kuptoj ..?

Fshatari
01-06-10, 18:48
o fshatari , veq per nje send po boj seri ...
... je bo si shoku i lirikut , pse more njeri nuk po vjen te jetosh ne vatan tondin..?..pastaj te ka me hije te shkruash e shashe me shume se nga atje ku je .
vertet nuk ju kuptoj ..?
Nuk shkon gjate e kethehna ne vatan veē po e pres edhe naj dite derisa te ngordh evroja e te zevendesohet me monedhen e gjelber(ne shtetet shqiptare po mendoj).Edhe une po bej seri kur po i shoh do fare matrapazash evropjane tue thane:"ju e keni vendin n'evropen e p..."e tash po e kuptoj se ne nuk kemi hiē nevoje per evropen kurse kjo e fundit, ne keto momentet e fundit te saj, paska shume nevoje per ne (per kete qellim i ka que do milice atje posht me e plaēkit pak vendin tone po as ato pak pare qe vjedhin neper Kosove, e ato pak cigare te pista qe shesin ne treg te zi) nuk kane me i peshtue.
Perfundim perfundimtar: evropa nuk e ka vendin ne Ballkanin perendimor, e aq me pak, ne shtetin e pavarur e sovran te Kosoves, dhe rrjedhimisht, askund brenda kufinjve te shengenit shqiptar.

Guri i madh
01-06-10, 23:08
FSHATARI I JONpo i hap do tema qe forumistat me u perqendrue dikun tjter e jo ne deshtimin e qeveris


nese ne nuk e dojna shtetin ton te huajt ausllanderat nuk e dojn fare


kur ne jemi te paster me kta te hujt e kemi ma leht kur ne jemi te ndyer ,nuk i kundershtojna te hujt se qysh thot populli mos e nguc grajzin me krane se e gjen te zezen tane

Fshatari
02-06-10, 06:43
FSHATARI I JONpo i hap do tema qe forumistat me u perqendrue dikun tjter e jo ne deshtimin e qeveris


nese ne nuk e dojna shtetin ton te huajt ausllanderat nuk e dojn fare


kur ne jemi te paster me kta te hujt e kemi ma leht kur ne jemi te ndyer ,nuk i kundershtojna te hujt se qysh thot populli mos e nguc grajzin me krane se e gjen te zezen tane
Keta te huajt , siē po i cileson ti me plote te drejte, e kane venin e tyne qe asht i huaj per ne. Keta te huajt(keta kriminelat rumune:ata qe vjedhin e bejne pazare me cigare dhe ata qe vrasin manifestues shqiptare ne qender te Prishtines jane kriminel)jane imponue ne shtepine e shqptarve; kush thirre nuk i ka.Kane ardh me vjedh pulat e shqiptarvet; me ba zullum, me diskreditue shtetin e Kosoves; me e copetue aq sa kane mundesi; me na provokue per ēdo dite, si milicija e rrugaēve te tadiēit.
Ne mund te jemi te paster, te papaster; mund te bejme ēka te duam ne shtepine tone te dashur: e gjithe kjo eshte pune per ne; nuk eshte pune e askujt tjeter ne bote.
Kush t'kallexoi ty qe shqiptaret nuk po e duakane shtetin e tyre?! Jo, shqiptaret kane vedek per shtetin e tyre; e duan si syte e ballit, kurse nje kategori e caktuar e te huajve, dmth nje specie e posaēme qensh nomade, e ēobane delesh te pshurrta, nuk duan asgje; nuk rrespektojne as vetveten, as te tjeret, nuk njohin asnje kufi, gjallojne instiktivisht, ngjashem me tufen e dhenevet te tyre.
Nuk di ēka po t'hyn ne pune ty a e duan Gjermanet shtetin e tyre a jo! Po t'veti ty guri, a ke guxim ti me bertit neper Gjermani tu iu thane Gjermanve te medhenje se nuk po e duakane vendin e tyre ?! Jo, guri. As ti, as kurkush tjeter nuk guxon me ba gjera te tilla ne nje vend te pavarur e sovran.
Si perfundim: shqiptari nuk mund t'a duaje nje komunitet(evropen e zhbashkuar) qe ka deshtuar ne ate mase, pa fajin tone, me fajin e tyre! Ti po thue se duhet me i ndigue keta individe te deshtuar a ?! Bile po na thuhet se "paskemi perspektive avropjane"!, me fjale tjera, perpspektive deshtimi!
Po shqiptari eshte i bindur se ka perspektive shqiptare, e perspektivat tjera nuk vlejne gje.
Une per veti jam i bindur se evropa ka perspektive ballkanike(ballkanizim dmth copetim).
Keshtu pra eshte puna.
PS: bleje nje allti e shko futu ne nje ministri gjermane, ti guri i madh, e tregona pastaj si u ndave nga ajo aventure

Lapsi
02-06-10, 14:17
cka ka ne ate Europe?
pergjigje: greqi qe nga zorret do te beje litar dhe nga lekura e njeriut kepuce

Etnical
02-06-10, 18:24
Un nuk po kuptoj ktu se shka ka lidhe kriza e evropes me bastisjet nministri,dhe poashtu pom doket shum e quditshme se pse ky mllef ndaj BE-s.Para se me fillu EULEXI mi hetu afera korruptive nveqeri krejt e kerkojshin eulexin dhe e respektojshin ata,e tash po kerkoni largimin e tij?

Fshatari
08-06-10, 08:13
Si mund t'a cilesojme ndryshe nga coftinė(hiē pa thonjeza)evropen e pshurrte...
Merrne me mend se cili vend vjen ne Republiken e Kosoves per t'i ndihėmuar ne "rend e ligj"!
Ciganet e rumanise! Po ku eshte ajo fuqia "e evropes se ēmontuar" qe nuk e ndihemon njerin nga antaret e vete te dashur, rumanine e cofte ?!
E po, e gjithe evropa e mplakur ndodhet ne te njejten gjendje katastrofike, ne imazhin e rumanise.
Po qysh nuk i shkoi mendja ansjehere euleshit me shkue e me luftue korrupcionin neper vende te evropes
qe jane antare te veta po vjen e na shet mend ne Republiken e Kosoves edhepse kjo e fundit
nuk eshte hiē pjese e saj.
Kur i thash dikujt se keta individ te ndyre kane ardh ne shtetin tane
me vjedh pula e ēurana per me mujt me mbijetue se ne vendin e tyne
hajnia e korrupcioni e katastrofa jane kafshate e perdirshme, jadorja si duket nuk pajtohej me realitetin!
He ēfare epoke na ka zane, more shqiptare:i ka ardh vakti hajdutit
e kriminelit me mbajt rend e me ba "ligj"! Medet per coftinen e ndyre
qe po perhape ēdo dite mikrobe e virusa te rrezikshem per popujt
autentik evropjane, po due me than, Shqiptaret.(Pika shenon konstatim te pakontestueshem).
Lexo e falendero perendine qe te ka fal Shqiptar e jo gabel evropjan.
___________________________
Rumania hyn borxh 52 milionė euro nė ditė
Rumanisė sivjet i mungojnė 5.2 miliardė euro pėr kthimin e obligimeve dhe ajo planifikon t’i huazojė kėto mjete. Nėse vazhdon tė hyjė borxh me temp tė njėjtė, Rumania do tė vijė nė situatė kur nuk do tė ketė mė nga kush tė marrė borxh, shkruan e pėrditshmja e kėtij vendi "Gandul."
Sipas llogarive tė kėsaj gazete, nga fillimi i vitit Rumania merr nga 600 000 euro borxh ēdo sekondė, nga 52 milionė nė ditė, qė do tė thotė 7.88 miliardė euro deri nė muajin qershor tė kėtij viti.

Gazeta pohon se me gjithė ulje e pensioneve dhe rrogave nė sektorin publik, mbi bazė tė tė cilave do tė kursejė rreth 2 miliardė euro, Rumanisė do t’i duhet tė hyjė borxh nė shumė prej 5.2 miliardė euro deri nė fund tė vitit.
___________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,5,24275

roadrunner
08-06-10, 09:03
Po quditna qysh spo priton me shkru kaq gjat e palidhje

Etnical
08-06-10, 09:42
Si mund t'a cilesojme ndryshe nga coftinė(hiē pa thonjeza)evropen e pshurrte...
Merrne me mend se cili vend vjen ne Republiken e Kosoves per t'i ndihėmuar ne "rend e ligj"!
Ciganet e rumanise! Po ku eshte ajo fuqia "e evropes se ēmontuar" qe nuk e ndihemon njerin nga antaret e vete te dashur, rumanine e cofte ?!
E po, e gjithe evropa e mplakur ndodhet ne te njejten gjendje katastrofike, ne imazhin e rumanise.
Po qysh nuk i shkoi mendja ansjehere euleshit me shkue e me luftue korrupcionin neper vende te evropes
qe jane antare te veta po vjen e na shet mend ne Republiken e Kosoves edhepse kjo e fundit
nuk eshte hiē pjese e saj.
Kur i thash dikujt se keta individ te ndyre kane ardh ne shtetin tane
me vjedh pula e ēurana per me mujt me mbijetue se ne vendin e tyne
hajnia e korrupcioni e katastrofa jane kafshate e perdirshme, jadorja si duket nuk pajtohej me realitetin!
He ēfare epoke na ka zane, more shqiptare:i ka ardh vakti hajdutit
e kriminelit me mbajt rend e me ba "ligj"! Medet per coftinen e ndyre
qe po perhape ēdo dite mikrobe e virusa te rrezikshem per popujt
autentik evropjane, po due me than, Shqiptaret.(Pika shenon konstatim te pakontestueshem).
Lexo e falendero perendine qe te ka fal Shqiptar e jo gabel evropjan.
___________________________
Rumania hyn borxh 52 milionė euro nė ditė
Rumanisė sivjet i mungojnė 5.2 miliardė euro pėr kthimin e obligimeve dhe ajo planifikon t’i huazojė kėto mjete. Nėse vazhdon tė hyjė borxh me temp tė njėjtė, Rumania do tė vijė nė situatė kur nuk do tė ketė mė nga kush tė marrė borxh, shkruan e pėrditshmja e kėtij vendi "Gandul."
Sipas llogarive tė kėsaj gazete, nga fillimi i vitit Rumania merr nga 600 000 euro borxh ēdo sekondė, nga 52 milionė nė ditė, qė do tė thotė 7.88 miliardė euro deri nė muajin qershor tė kėtij viti.

Gazeta pohon se me gjithė ulje e pensioneve dhe rrogave nė sektorin publik, mbi bazė tė tė cilave do tė kursejė rreth 2 miliardė euro, Rumanisė do t’i duhet tė hyjė borxh nė shumė prej 5.2 miliardė euro deri nė fund tė vitit.
___________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,5,24275

Nuk esht krejt Evropa Rumani,dhe sado qe e ndyr esht ti prap se prap ki me qen pjes e saj.

4peace
08-06-10, 17:57
***

Europa e "copetuar" sigurisht se do te cofė, por jo ashtu sic e deshirojme ne (ata qe e urrejne) e as do te mbetet e bashkuar (ashtu sic e adhurojne disa symbyllazi).
Ideja e Europes se Bashkuar ka qene (dhe ende eshte) krijimi i nje zone ekonomike, nje zone tregu...dic e ngjashme me SHBA-te, sidomos per shkak te kapacitetit (me te madh) tregtar...Keshtuqe, me krizen financiare zbehet edhe bashkimi, qe, me kalimin e kohes (kur te dale ne shesh kriza e vertete financiare) dhe do te zhbehet. Mirepo, zhberja nuk d.m.th. ne asnje menyre edhe lufte apo armiqesi.
Per ne, sidomos ata qe ende besojne symbyllazi se BE eshte i vetmi shpetim per ne (sic e kam cekur edhe herave tjera) hyrja ne BE eshte njesoj sikur ajo "prit gomar se del bar"...Sepse, sic po shkruajne edhe vet pacavurat Kosova pritet te hyje diku pas 2018-es. Kurse, ku i percjell ngjarjet me me vemendje rreth kesaj ceshtjeje, duhet ta dije se sa me vone qe inkuadrohesh aq me te veshtira jane kushtet per pranim.
Une mendoj se s'kemi nevoje (te presim jo se jo) t'i varim shpresat ne inkuadrimin tone ne EU, sepse, edhe ashtu EU-ne e kemi te ne.
Na pyeten: "A doni te vini tek ne?
Ne: "Po. Si jo, more".
Ata: "Ani pra. Se pari po vijme ne, pastaj... shohim e bejme!"
U tha u be.
Dhe ata na erdhen, krejt te bashkuar. Me emrin EULESH.
Krejt puna lesh u be. Ec e bjeri n'fije (apo: Ec e gjeja fillin) tash?!


***

GURI SYLAJ
11-06-10, 08:53
Europa e "coptuar" dhe e "coft" po i ndihmon Kosovas .

Mjafton ky konstatim me e pa se ku gjindet Kosova!!
Pushtetaret tan jan bere si makushet . Per te "ike" nga gjahtaret po e fusin koken ne zalle!

hasanmehmeti
11-06-10, 11:45
Ja" vAllah po i ndihmone" edhe shume bile , gjysen e trojeve ia dha fqinjeve,Flm Evrope ..... Der Arme Shqiptare , ia merre shpatullen duke ia zevendesuar me kaqik me pak majonez edhe mos e ke gajle se e ke lajkatar deri ne vdekje.

murrizi
11-06-10, 22:17
Evropa pa rregullimin e ēėshtjes Shqiptare si duhet do tė ngulfatet nė vete( i zihet fryma e kop-plas).
Evropa nga rregullimi i drejt i ēėshjtes Shqiptare pėrfiton mė shumė ngase pėrfitojm ne vetė.
Mirpor siq e dijm tė gjithė, kėtu ka zėra tė ndryshėm, nga mė tė ndryshmit qė ka dėgjuar e marrė me mend njeriu nojherė.
Nė mesin e "zėrave" janė parti politike me ndikim tė madhė nė parlamentin evropjan, si dhe tė tilla drejtėpėrsėdrejti nė qeverit e vendeve tė bashkimit evropjan qė mundė ta "coptojn" evropen pėr interesa , apo edhe thjesht idelogjish tė ndryshme.
...ka edhe sosh tė lidhura ngusht (bile bile disa edhe me kumbari) qė mundohen ti shtrojn trasen rusėve, nga dhe do tė kishim evropė, por evrop ruse !
Pra Evropa ka pėr alternativ:

Njė Evropė tė lodhur e tė ndikuar gjithmonė nga rusėt.
Apo njė Evropė (tė fort) me tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė popujt qė jetojn pėrmbrenda kufijve tė kontinentit tė vjeter, kuptohet duke i mos i prekur tė ashtuquajtuart"vlerat" e evropes.P.s.
ehde i thuani Jadores qė mė servil u jeni bėrė ju qė jetoni atje sa neve qė jetojm nė Kosovė.

Gentiani
12-06-10, 11:19
po, po Fshatundar :biggrin:

kur e kishin pare enderren:
edhe ne gjithmone, enderruam
te jemi ne Avropen me ojron e sakatuar!

mjaft, mjaft kemi priteeeeeeee
se jeni qikaaaaaq pisaaaaaaaa
nuk e kemi dijteeeeeeeeeeeee!

edhe ne fund te refrenit, prano pershendetje
nga tu Kosoooooooooovaaaaaa o heeeej!

hasanmehmeti
12-06-10, 13:10
Kur tė ketė cofur me tregoni te vije per "kry shnosh".

Thellėsisht i brengosur per njė gjendje tė tillė,
Hasani.

Zanzi/M
12-06-10, 20:35
Kur tė ketė cofur me tregoni te vije per "kry shnosh".

Thellėsisht i brengosur per njė gjendje tė tillė,
Hasani.

Ndoshta edhe mundet me cof europa, mirepo edhe e coft ka me kane me e zhvilluar se sa pjesa tjeter e botes :biggrin: . Kur po shkojna per kryeshendosh!

Makresh
14-06-10, 12:59
Po cof e po coptohet me sa duket.

Belgjika ne prag te ndarjes ne dysh, Partia e Pavaresis Flamande i fitoi zgjedhjet,... tash pritet ti ndaj tokat e minoriteteve frankofone, edhe pritni shtetet me te reja ne bot !

Makresh
14-06-10, 12:59
Ndoshta edhe mundet me cof europa, mirepo edhe e coft ka me kane me e zhvilluar se sa pjesa tjeter e botes :biggrin: . Kur po shkojna per kryeshendosh!

Evropa edhe si kultur e rrudhur, eshte duke falimentuar :biggrin:

PS: Cka po t'vjen bre inati, po ti evropjan s'je pse je katolik qy :biggrin:

shfletuesi_
14-06-10, 15:51
Po po duke cofur eshte... Ajo cofe kur ballkani behet me stabil.