PDA

View Full Version : Barbarizmat e neveritshmė nė gjuhėn hyjnore shqipe


Fshatari
04-06-10, 10:10
"Terre des hommes" bashkon punėtorėt socialė tė Kosovės dhe Shqipėrisė
Ferizaj, 3 qershor - Njė punėtori jo e zakonshme ėshtė zhvilluar tė enjten nė sallėn e KK tė Ferizajt. 25 punėtorė socialė nga tetė bashki tė Shqipėrisė kanė qėndruar nė njė vizitė studimore nė Ferizaj, pėr tė parė nga afėr trajtimin social qė u bėhet nė Kosovė fėmijėve tė nėpėrkėmbur, duke filluar qė nga braktisja e tyre, fati i tyre jetim, format e delikuencės, si dhe tė abuzimet e tjera. Kjo vizitė studimore ishte pjesė e projektit rajonal ndėrkombėtar, i koduar me emrin "Mario", tė cilin ėshtė duke e zbatuar OJQ-ja zvicerane "Terre des hommes", e cila ka veprimtari ndėrkombėtare nė fushėn e mbrojtjes sė fėmijėve. "Kemi synuar t'i bėjmė bashkė punėtorėt socialė tė dy vendeve qė tė
shkėmbehen pėrvojat e trajtimeve tė mbrojtjes institucionale tė fėmijėve", theksoi Donjeta Kelmendi, koordinatore e "Terre des hommes" pėr Kosovė.
E pyetur pėr lėvizjet e fėmijėve andej e kėndej kufirit, Vasilika Laēi, koordinatore e "Terre des hommes" pėr Shqipėri, tha se nuk ka shėnime tė sakta, por shumė fėmijė kosovarė hasen nėpėr rrugėt e qyteteve nė Shqipėri. “Nuk e di a janė pjesė e trafikimit apo tė ndonjė rrjeti, ndėrkaq pėr fėmijėt e Shqipėrisė, ata nė dekadėn e fundit kanė qenė cak i shumė veprimeve abuzive pėr t'i trafikuar nė Greqi, Kosovė apo gjetiu”, tha ajo.
___________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,7,23825
__________________________________________________ __
Barbarizmat janė fjalė e shprehje te huaja qė disa bastardė, pėr qėllime tė caktuara,na bastardhojnė gjuhėn tonė amtare.
Shprehja "Terre des hommes", qė asnjė shqiptar nuk e kupton, ėshtė pra njė barbarizėm i neveritshėm.
Vėreni mirė se ēfarė i bashkon "punėtorėt socialė" tė Kosovės dhe Shqipėrisė:sintagma e neveritshme barbare "Terre des hommes".
Fjala barbar, siē e dini edhe ju, na vjen nga njė popull me tradita tė gjata barbare:ėshtė fjala pėr fiset endacake greke, qė dikur, para disa qindra vitesh, kishin kaluar mesdheun(nga ana afrikane) dhe ishin vendosur nė trojet autentike ilire.
Nė bazė tė analizės se gjakut dhe ngjyrės sė lėkurės, shkencėtarė tė profileve te ndryshme kanė pėrfunduar sė konstatuari se ky popull barbar ka tė njėtėt tiparė fiziologjik e biologjik
me disa fise tė sotme afrikane.E njėjta mund tė afirmohet pa kurfarė dyshimi edhe per fiset barbare serve(ose serbe), me tipare fizike tė ngjashme me disa fise tė Azisė qendrore.
Nė antikė, banorėt e Athinės cilėsonin si "barbaros" ēdo individ qė nuk i pėrkiste fisit tė tyre afrikan. Kėshtu, psh, Aleksandri i Madh ilirian, cilėsohej si "barbaros" sepse nuk ishte grek.
Duke parė aftėsitė e mėdha tė tij prej strategut ushtarak, fisi afrikan i athinasve angazhoi njė mėsues qė do t'ia mėsonte Aleksandrit tė Madhė
gjuhėn barbare greke.
Vini re se fjala e neveritshme e popullit te neveritshėm greko-afrikan ka vetėm kuptimin e tė huajit. Me kalimin e kohės, fjala nė fjalė, e ka ruajtur formėn fonetike tė pandryshuar por e
ka humbur kuptim e parė("strengjer"):sot e ka njė kuptim shumė negativ e pejorativ(pėrēmues):me epitetin barbar sot nėnkuptojmė "egėrcirė, shtazarak", individ ose popull me fytyrė majmuni e me sjellje shtazarake.
Edhe ky kuptim i kėsaj fjale me origjinė greko-afrikane, ka lindur pikėrisht te i njėjti popull barbar grek, gjatė shekullit tė
19-tė, atėherė kur kėto fise afrikane, pėrdorėn format mė tė vrazhdėta, duke kryer kėrdi tė paparė nė popullin autokton shqiptar,
Ēamėt.
Nė gjysmėn e parė tė shekullit 20-tė, i njėjti fat do iu rezervohej edhe shqiptarėve qė jetonin qe 2 mijė vjetė nė rajonin e Nishit e Topllicės :servia e ēubrilloviēit do tė pėrdorė tė njėjtat mekanizma e metoda tė
shtazarake pėr dėbimin e popullit shqiptar dhe spastrimin etnik nė ato rajone shqiptare; nė fund tė tė njėjtit shekull, servia do pėrsėris
prap sjelljen e vet prej barbari.
I gjithė ky vėshtrim realist duhet tė lexohet si ēasje gjuhėsore diakronike e njė fjale, pa kurfarė prapamendimi ideologjik.

Nja dy fjalė pėr pėrmbajtjen e kėsaj shkarravine denigruese: fėmijėt pėr tė cilėt flitet nė kėtė shkarravinė janė ciganė, e ciganėt, janė popull
nomad.Kėta nuk e ndiejnė vetėn si qytetarė as tė Shipėrisė, as tė Kosovės. S'ka nevojė tė ju pėrkujtoj se gjatė luftės nė Kosovė, kėta individė
kanė kryer masakra tė llahtarshme mbi civilėt shqiptarė.
Par nja 6 muajsh, pėrcolla njė reportazh nė njė kanal televiziv tė huaj qė fliste pėr ciganėt e sllovakisė.
Sllovakėt e lajēakut i kanė mbi 1 milion banorė ciganė nė vendin e tyre por nuk i gjen lehtė sepse janė tė ngujuar nėpėr kampe pėrqendrimi,
tė ruajtur ditė e natė nga milicė tė armatosur deri nė dhėmbė.
Nje detaj ma zgjoi kurreshtjen: pasi insistoi disa herė gazetari gjerman, shefat e 1 milion ciganėsh sllovakė pranuan
se ushqimi kryesor i tyre ėshtė mishi i macave dhe i qenjėvet. Ky ėshtė tretmani human qė lajēaku i rezervon komunitetit cigan
nė vendin e vetė.
Fjalia qė mė indinjoi nė kėtė shkarravinė ishte kjo:“Nuk e di a janė pjesė e trafikimit apo tė ndonjė rrjeti..."!
Nuk ėshtė koincidencė fjala "trafikim": ky trillim ka lindur ne Zvicėr, nga njė bushtėr zvicrane, karla del ponte, e ndihėmuar njė njė agjent i udbes serve, kinse gazetar amerikan,
e sponsorizuar nga do farė "gjykatėsish servė", nė boegrad(do farė vukariēash, jeremiēash, tadiēash, kermabona, e do tjerė, dhe i servuar
nė kėtė mėnyrė nėpėr media fallso.Pėrkundėr mohimeve tė prera tė vetė gjykatės penale ndėrkombėtare tė hagės qė ishte themeluar nergut
pėr gjykimin dhe ndėshkimin e krimeve serve ne hapsirat ish-jugosslave, tė vetė unmikut dhe eulexit, e shohim prap fjalėn "trafikim"
(pa organe) nė disa media tė diskredituara, tė servuara prap nga njė shoqatė "rajonale ndėrkombėtare", shoqatė zvicrane(karla del ponte, dick marty),
me barbarizmin qė e karakterizon "Terre des hommes"!
Nė kėtė vėshtrim tė shkurtėr, solla disa tė dhėna tė pastėrta gjuhėsore lidhur me lindjen dhe zhvillimin e ndryshimin e fjalėve nė periudha
tė ndryshme(dakroni).

Dardani_K1
04-06-10, 18:16
e more jarane kushe na ka faj neve Shqipetareve qe kurre sishum kanen te afte me u brojt skemi mujt kurre me i mbrojten as tokat tona as fistet tona as fshaterat tona kushe ka ardhun na i jemi dorezuar ne pjat floriri erdhen shkiet nga karpatet na lodrun mire paskan ardhun greket nga afrika na paskan loderuar e athua ku ashte faji vetem mos thuani se kena qenen pak se nuk kena pasen arme etj se ne ate kohe ka pasen mjaft Ilir (Shqipetar) por kane qenen te perqan si ne ditet e sotme e jane kanen frikacak e kane priten se po ju vijn miqt e tyne nderkombetar e miqt ju kane dalen armiq kjo i bjen prit magar deri te del bari e kure dilke bari cofke magari se na jena qasi qe vet sja nisum me luftu e me u munue se e kena shpirtin prej sheqeri e na dhimet si kogja shume e besa as udheheqesi skena pasur kurre te afte e keshtu miqt nderkombetar na e kane lujten vithen sa andej e sa kendej qyshe edhe sode po na e bajne.
E sa per arme spo flasim se ne ate kohe ashte luftu me shpata e shtiza e kane mujten me ba arme sa te dushe po jane kanen demela e zaher kane priten mos pomjau bjen naj shpat miqt nderkombetar prandaj vetem se jena qyqana tuxana demela te paorganizum sna done askushe ne bote se jena populli ma parazit ne bote ja pse nuk fitojna e na shkelin muni ju me u nervozu sa te doni po nuk jena trima e luftetar si ja shkerujna vetes Historin.

Dardani_K1
04-06-10, 18:25
ME fjal sna e shkon askushe pej goje jena qakall me fjal e marrum boten ne mbramje kure te ulum e tja nisum me qaja e birra e me raki kuku nana jeme sa trima e patriota ska kange tonen popullore qe nuk knohet sesi kena vra armiq e kundershtar por fundi po del se na se kena vra askend po na kane vra e na kane sakatu. Ishe kanen njani dhe shkon te nje kengetar dhe i thote du me ma knu nje kange e ai e vet se qka ki ba trimni ai thote anja por i thote 5 thas grun ti japi e qitma nje kange e tja nis kengetari e tja knon kangen e ne fund i thote valla kofshe fal qatyne 5 thasve se qata te banen trim se ti se ki lkun as nje guri me gjujt e ja si kane rrjedhen kanget tana te trimeris se kanget thojn ndryshe e puna po tregohet ndryshe a e pate se qka ashte shteti si e qiten nga posti ministrin e financave Anglezet per 1 jave se i hanger do pare te imta e ky Ministri i jone Limaj vjedhi me miliona e ai hala ashte Minister ja pse na smunum me ba asgja na bajna veq ne Kange te mira shtet e trimeri.

Hajdede
05-06-10, 16:33
A kemi tė drejtė tė shqetėsohemi, kur pėrditė veshėt na dėgjojnė dhe sytė na shohin pėrēudnime tė tilla si: “kishin mundur tė fitonin duke aplikuar me emrin e firmės (duke pėrdorur emrin e ndėrmarrjes), ēamėt do tė diskutohen nė Athinė (ēėshtja ēame do tė diskutohet), bėj mjekun, bėj mėsuesin (ėshtė mjek, mėsues), konvertoj paratė (kėmbej), bord (kryesi), integritet (tėrėsi), krucial (i qenėsishėm), kredibilitet (besim), fazė tranzicioni (kalimtare), takoi Bush (Bushin), debolesė (dobėsi), agjendė (rend dite), demilitarizim (ēmilitarizim), handikap (pengesė), konfrontimi (ballafaqimi), Aa! (Ėė), Aha (Ėhė), bla-bla-bla (llaka-llaka, dėrr-dėrr, gam-gam), jeni tė mirėpritur (mirardhėshi), kontaktoni me numrat (lidhuni me), i avancuar (i pėrparuar), divergjencė (papajtueshmėri), konfidencė, (mirėbesim), novacion (risi) OK! (Po!, mirė), i dha OK ( i dha pėlqimin), salutoj (pėrshėndes), pėrfitoj nga rasti t’ju shpreh komplimentet e mia (pėrgėzimet), komunitet (bashkėsi), abonohem (pajtohem), aprovoj (miratoj), publicitet (reklamė), gelateria (akullore), pasticeria (ėmbėltore), Pizzeria (Piceri), adoptoj (birėsoj), adaptoj (pėrshtat); primar (parėsor), seleksionoj (pėrzgjedh), koincidencė (rastėsi), mazharancė (shumicė), intermediar (ndėrmjetės), pėrtej kėsaj (pavarėsisht nga kjo), premio (ēmim), nazionale (kombėtare), pankinė (stol), GDP (PPB), Shėrbimi Inteligjent (Shėrbimi Informativ), komision bipartizan (dypartiak)” etj.


Marrė nga gjuhashqipe.com

Fshatari
06-06-10, 09:10
Une flas per fjalet e shprehjet e huaja ne gjuhen shqipe, e ai flet per Fatmir Limajn, e gjepura tjera.
Une flas per "Terre des hommes", e tjetri flet per "hajni, vjedhje", edhepse keto dy te fundit nuk konsiderohet si barbarizma.
Une flas per nje teme te caktuar e percaktuar ne nje rubrike mire te percaktuar: Gjuha shqipe, e tjetri shkruan emra te perveēem si Fatmir Limaj.
Kush u largua nga tema ? Qellojani ju vete.
Individe hibride perpiqen te "hibrodizojne" ēdo gje ne nje vend qe nuk e kosiderojne si vend te vetin.