PDA

View Full Version : Shqiptar me asht e me shpirt, por nuk e flet shqipen


murrizi
06-06-10, 10:53
Shqiptar tė nderuar,
Mesiguri u ka rėnė tė shihni e tė dėgjoni raste kur Shqiptarėt krenohen me ETNICITETIN e tyre nė njėrėn anė, por qė nuk dijn tė thojn atė nė Gjuhėn e ėmbėl e Hyjnore Shqipe.
Kjo sidomos na shqetson kur na vijnė fėmijė nga mėrgata Shqiptare, banuesit etj....

murrizi
06-06-10, 10:58
Trebishti kufitar, fshati ku po bjerret shqipfolja (http://www.dardania.de/10290/trebishti-kufitar-fshati-ku-po-bjerret-shqipfolja.html)

Intelektualė tė kėsaj zone ndihen keq pėr bjerrjen e tė folurit dhe tė shkruarit nė shqip nga fėmijėt e kėsaj zone. Megjithėse drejtoresha e arsimit Dibėr sqaron se kjo zonė e tėra shqiptare ka njė shkollė dhe ka personelin e nevojshėm qė fėmijėt tė mėsojnė nė shqip. E megjithatė tej statistikave dhe njoftimeve zyrtare, banorėt e kėtyre anėve, pėr fat tė keq, flasin e veprojnė nė "gjuhė tė shartuar" sllave, anipse mendojnė gjithnjė shqip!
Zmadho pamjen,...
http://www.dardania.de/fotografite/artikujt_origjinale/trebishti_kufitar_fshati_ku_po.jpgGjergj Marku


DIBĖR - Ndihen shqiptarė nė asht, por jo pėr nga gjuha. Pėr fat tė keq, komunikimi mes brezave me sa duket sa vjen e nuk po bėhet mė nė shqipen e ėmbėl. Dhe sidomos tė mėsuarit me taban tė shqipes po fishket pėr ditė e mė shumė teksa shkolla e pėrmendur e tyre, nuk e ka personelin e duhur pėr tė mėsuar shqipen e bukur, "gjuhėn e nėnės", siē shprehen banorėt e Trebishtit malor tė Dibrės.

Trebishti ėshtė njė komunė fshatrat e tė cilės janė vendosur ngjitur me kufirin maqedonas. Ėshtė zona mė e thellė e Bulqizės. Kėtu dimri merr muaj tė shumtė, ndėrsa vera ėshtė stinė e thatė.

Por, edhe pse janė nė rrėnjė shqiptarė, banorėt e fshatit nė jetėn e tyre tė pėrditshme flasin nė sllavisht. Edhe fėmijėt bėjnė tė njėjtėn gjė. Gjithandej flitet kjo gjuhė, teksa shėtisin nė dreka e darka, gėzime e hidhėrime, edhe atje ku bėhet pazari tradicional. Jo pak tė moshuar nuk dinė fare shqip, ndėrkohė mė tė rinjtė nė moshė e flasin ngapak "gjuhėn e mėmėdheut", por me njė theks tė veēantė!

Kėshtu, banorėt e zonės kufitare nuk ngurrojnė tė thonė se janė shqiptarė, por gjuha sllave qė ata flasin ėshtė e trashėguar ndėr breza dhe u vjen keq qė shqipja po humbet.

Kėdo takon aty, tė rrėfen se banorėt e Gollobordės flasin gjuhėn e fqinjėve, atė sllave, e flasin por nuk dinė ta shkruajnė, dhe kėtė "gjuhė tė shartuar" e transmetojnė ndėr brezni. Fatimja, njė grua tek tė 50-at, thotė se "jemi mėsuar me kėtė gjuhė, por ne duam qė fėmijėt tė na shkollohen nė shqip, por nuk po na e bėjnė si duhet".

Arditi ėshtė njė nxėnės i klasės sė tretė nė shkollėn "10 Dėshmorėt" nė Trebisht. Rastėsisht ka lėnė mėsimin dhe ėshtė bashkuar me mė tė rriturit nė njė protestė pėr ujin vaditės. Vazhdimisht flet me moshatarėt dhe prindėrit nė gjuhėn sllave. Mezi i kupton pyetjet tona, por me ndihmėn e babait tė tij na pėrgjigjet:
Biseda:

Ardit, kur e keni mėsuar gjuhėn maqedonase?

Nė shtėpinė time dhe kudo tjetėr flitet vetėm nė gjuhė maqedonase. Jemi mėsuar me kėtė gjuhė dhe e flasim shumė lehtė dhe pa probleme. Pėr ne kjo ėshtė gjuha qė komunikojmė mė mirė.
Po nė shkollė ē'gjuhė flisni?

Edhe nė orėt e mėsimit kemi dėshirė tė flasim nė gjuhė tė huaj. Librat janė nė shqip dhe mėsimin nuk mund ta themi nė gjuhė maqedonase, por nė biseda me njėri-tjetrin dhe mėsuesit flasim vetėm nė gjuhė tė huaj.

A ju qortojnė mėsuesit kur ju nuk flisni nė shqip?

Mėsuesit nuk na bėrtasin dhe as kritikojnė. Edhe ata nė kohė tė lirė apo nė biseda me njėri-tjetrin nuk flasin nė shqip. Tani jemi mėsuar dhe nuk na bėn pėrshtypje.

Do tė kishit dėshirė tė flisnit vetėm gjuhėn shqipe?
Unė dhe tė gjithė fėmijėt e fshatit kemi shumė dėshirė tė flasim vetėm gjuhėn shqipe, por mėsimi nė shkollėn tonė zhvillohet me mjaft probleme.

Golloborda, vendi i zanatlinjve tė ndėrtimit

Trebishti, zonė kodrinore malore ėshtė dhe fshati mė i madh nė zonėn e Gollobordės. Pas viteve 1944 numėroheshin 700 shtėpi, tė ndara me tre lagje, Bala, Mucin e Ēelepi me tre rrugėt e kėtij fshati piktoresk qė zbrisnin nga kodrina nė tė njėjtin shesh (pazar).
Dikur pazaret bėheshin nė Dibėr tė Madhe dhe mė pas kjo traditė pas mbylljes sė kufijve vazhdoi nė mes tė fshatit pėr ditė tė martash dhe kjo ditė ėshtė mė e zhurmėshja.

Fshati Trebisht zgjatet deri nė Diber tė Madhe dhe quhet ''Rjekatrebishta,, pėr vetė faktin e ujėrave termale e shėruese qė zbresin nga mali Korab nė vargmalet e Stogovės. Brenda kufijve tė Shqipėrisė thėrritet Drintrebishta.

Pėrveē lidhjeve tregtare dikur ka pasur edhe lidhje tė forta martesore nė Dibėr tė Madhe e ku familje tė tėra e vuajtėn mbylljen e kufijve pėr tė mos mundur "me u taku mes vedit" dhe shkėmbyer pėr dekada tė tėra.

Ajo qė e dallon kėtė krahinė lidhet me zanatin e ndėrtuesit. Burrat e urtė, punėtorė e tė zgjuar tė kėsaj krahine u kanė trashėguar fėmijėve zanatin e tyre si mjeshtra tė ndėrtimeve. Por kanė lėnė dhe historinė e kėtij vendi tė bartur nga njėra brezni tek tjetra.
Traditat u bartėn ndėr vite. Dhe sidomos tradita e ndėrtimit nė vepra tė ndryshme, shtėpi e kulla.

Vula e duarve tė rreshkura por mjeshtėrore tė gollobordasve gjendet ngado veprave tė ndryshme pėrgjatė 50 viteve, nė hidrocentrale, kantiere tė shumta ndėrtimi, ndėrmarrje, fabrika e uzina, nė sa e sa pallate qė u dhanė formėn e plotė qyteteve shqiptare nga veriu nė jug.
Por sa e sa trebishtas dhanė kontributin e tyre edhe nė vendin fqinj, nė Dibėr tė Madhe dhe nė sa e sa vende si mėrgimtarė tė punės sė krahut me zanatin qė ata e trashėguan nga tė parėt e tyre, dhe sot punojnė gjithandej si mjeshtėr tė pėrkorė rrugėve tė botės.

96 vite arsim shqip nė Trebisht

Pėr Trebishtin mbetet e shėnuar data 15 prill 1914, si zonė dygjuhėfolėse, kur dhe u hap shkolla nė shqipe pak kohė pas ēeljes sė njė tė tille nė qytetin e Dibrės dhe kjo gjė nuk ka qenė e rastėsishme. Patriotėt gollobordas nga fshatrat Ostren, Klenjė, Okshtun, Stėblevė, pasi ngritėn flamurin kombėtar, fill pas aktit historik tė Vlorės, u bėnė promotorėt e lėvizjes pėr gjuhėn dhe kulturėn shqipe nė kėtė zonė.

U zgjodh Trebishti si mė e madhja e zonės dhe mėsuesit e parė nuk munguan. Mėsues qė vinin nga Dibra e Madhe dhe Elbasani dhe krahina tė tjera, ndėrkohė qė disa vite mė pas me mėsues tė pėrgatitur nė Normalen e Elbasanit u hapėn shkolla nė fshatrat e kėsaj zone, ndėrkohė qė shumė prej tyre u angazhuan dhe nė Luftėn e Dytė Botėrore pėr ēlirimin e vendit duke dhėnė dhe jetėn.

Trebishti i dha luftės 10 dėshmorė, emrin e tė cilėve e mban shkolla sot.

Pėr disa vite shkolla erdhi duke i shtuar profilet e saj. Mė 1985-n shkolla e Trebishtit kishte arsimin 8-vjeēar me 500 nxėnės e arsim tė mesėm bujqėsor pa shkėputje nga puna dhe arsim tė mesėm tė pėrgjithshėm.

...dhe bjerrja e sotme

Intelektualė tė kėsaj zone ndihen keq pėr bjerrjen e tė folurit dhe tė shkruarit nė shqip nga fėmijėt e kėsaj zone. Megjithėse drejtoresha e arsimit Dibėr sqaron se kjo zonė e tėra shqiptare ka njė shkollė dhe ne kemi personelin e nevojshėm qė fėmijėt tė mėsojnė nė shqip. E megjithatė tej statistikave dhe njoftimeve zyrtare, banorėt e kėtyre anėve, pėr fat tė keq, flasin e veprojnė nė "gjuhė tė shartuar" sllave, anipse mendojnė gjithnjė shqip!..../shekulli

Hajdede
06-06-10, 13:38
Biseda:

Ardit, kur e keni mėsuar gjuhėn maqedonase?

Nė shtėpinė time dhe kudo tjetėr flitet vetėm nė gjuhė maqedonase. Jemi mėsuar me kėtė gjuhė dhe e flasim shumė lehtė dhe pa probleme. Pėr ne kjo ėshtė gjuha qė komunikojmė mė mirė.
Po nė shkollė ē'gjuhė flisni?

Edhe nė orėt e mėsimit kemi dėshirė tė flasim nė gjuhė tė huaj. Librat janė nė shqip dhe mėsimin nuk mund ta themi nė gjuhė maqedonase, por nė biseda me njėri-tjetrin dhe mėsuesit flasim vetėm nė gjuhė tė huaj.

A ju qortojnė mėsuesit kur ju nuk flisni nė shqip?

Mėsuesit nuk na bėrtasin dhe as kritikojnė. Edhe ata nė kohė tė lirė apo nė biseda me njėri-tjetrin nuk flasin nė shqip. Tani jemi mėsuar dhe nuk na bėn pėrshtypje.

Do tė kishit dėshirė tė flisnit vetėm gjuhėn shqipe?
Unė dhe tė gjithė fėmijėt e fshatit kemi shumė dėshirė tė flasim vetėm gjuhėn shqipe, por mėsimi nė shkollėn tonė zhvillohet me mjaft probleme.Jashte teme. Ju kerkoj ndjese per keto rreshta qe me doemos duhet t'i shkruaj.

-Me kujtohen fjalet e nje serbi (shkonim ne nje klase ketu ne Suedi) kur me tha:

Misholleviqi nuk ditur me mire, se, sikur ai, t'ua jepte juve Republike nen protektorat te Serbise (liri te jashtezakonshme), ju do te kishit harruar se c'do (cfare do) te thote shtet dhe githcka qe ka t'beje me termin "SHQIPTARIA". Pra, fjalet e atij serbi duken te jene thjesht te sakta kundrejt nesh. Qe, do te thote, ata mesues shqiptare nga Maqedonia, ne nje shkolle shqipe, megjithese iu eshte dhene mundesia dhe liria, ata prapeseprape zgjedhin te flasin nje gjuhe sllavishte.

4peace
06-06-10, 15:48
***

Jashtė teme, edhe nga unė...

Hajdede, ndoshta unė nuk e njoh mirė gjeografinė por, aq sa e njoh dhe aq sa kuptova nga shkrimi i sjellur, kėtu bėhet fjalė pėr fshatrat e Dibrės nė anėn e Shqipėrisė. Ndėkaq, sa i pėrket Shqipėrisė, ky nuk ėshtė rasti i parė ku, si nxėnėsit, ashtu edhe mėsuesit (tok me banorėt/prindėrit) preferojnė, nė rend tė parė tė flasin/mėsojnė/komunikojnė nė gjuhė tė huaj (greqisht, sllavisht a ēkadoqofte... pos shqipes).
Jo pse desha tė them diē kundėr shtetit amė - Sqhipėrisė - por, gjithė kėtė e bėra pėr hir tė sė vėrtetės.

Gjitha tė mirat.


***

Hajdede
06-06-10, 16:36
***

Jashtė teme, edhe nga unė...

Hajdede, ndoshta unė nuk e njoh mirė gjeografinė por, aq sa e njoh dhe aq sa kuptova nga shkrimi i sjellur, kėtu bėhet fjalė pėr fshatrat e Dibrės nė anėn e Shqipėrisė. Ndėkaq, sa i pėrket Shqipėrisė, ky nuk ėshtė rasti i parė ku, si nxėnėsit, ashtu edhe mėsuesit (tok me banorėt/prindėrit) preferojnė, nė rend tė parė tė flasin/mėsojnė/komunikojnė nė gjuhė tė huaj (greqisht, sllavisht a ēkadoqofte... pos shqipes).
Jo pse desha tė them diē kundėr shtetit amė - Sqhipėrisė - por, gjithė kėtė e bėra pėr hir tė sė vėrtetės.

Gjitha tė mirat.


***

Ke tė drejtė.

Pergezime per gjuhen, e shkruake bukur!!

BE LK
08-06-10, 10:17
***

Jashtė teme, edhe nga unė...

Hajdede, ndoshta unė nuk e njoh mirė gjeografinė por, aq sa e njoh dhe aq sa kuptova nga shkrimi i sjellur, kėtu bėhet fjalė pėr fshatrat e Dibrės nė anėn e Shqipėrisė. Ndėkaq, sa i pėrket Shqipėrisė, ky nuk ėshtė rasti i parė ku, si nxėnėsit, ashtu edhe mėsuesit (tok me banorėt/prindėrit) preferojnė, nė rend tė parė tė flasin/mėsojnė/komunikojnė nė gjuhė tė huaj (greqisht, sllavisht a ēkadoqofte... pos shqipes).
Jo pse desha tė them diē kundėr shtetit amė - Sqhipėrisė - por, gjithė kėtė e bėra pėr hir tė sė vėrtetės.

Gjitha tė mirat.


***

Pershendetje,


Ky problemi i gjuhes nuk eshte vetem per shqiptaret e dibres, por kryesisht eshte per ata qe bejne gjuhen dhe duhet ta flasin mire ate.
Mos kerkoni qe shqiptaret e maleve te flasin dhe te mbajne shqipen e bukur kur gazetare po e perdhosin kete gjuhe ne menyren me te turpshme te mundur !

A keni degjuar ndonjehere kur flasin politikanet ne parlament.

A e keni degjuar ndonjehere presidentin e Shqiperise Z. Bamir topi te thote - Shkelqesia juaj !
Por gjithmone thote - Eksellenca juaj !
A e keni degjuar ndonjehere Ministrin e brendshem dhe dikur te jashtem te thote ndonjehere Kjo eshte nje mundesi e mire per vendin, por thote ky eshte nje oportunitet i madh per vendin tone !!!
A e kenidegjuar ndonje emsion te famshem neper televizione te kete emer shqiptar !
Summer time, top story, top show ..etc !
Pra lerini banoret e pa buk te dibres te punonje aren per me ngrene pak kollomoq per dimer dhe kthejini syte nga media dhe parlamenti-qeveria !!!

Sa mire eshte kur kendojne sorrat si laraska !

Tung

Gentiani
08-06-10, 11:24
Belk, hajde pra kallezo qitash, se ēfare gjuhe eshte ajo qe e flasin diku nga Kukesi, si Namik Dokle. Me ka ra rasti ti degjoj qatje ne Kukes te flisnin nje gjuhe te perēudnuar. Nje e dije, qe shqipe nuk ishte, e as maqedone, vetem nese eshte ndonje kombinim shqiptaro-goran, ama asnje llaf te nuk ja kuptonte njeriu.

Me ka lene pershtypje, e kur i pata degjuar, he mendova ku mberrinem qitash, ne cilen pjese te Kaukazit ne midis tu Shqiprise :tongue:

BE LK
08-06-10, 11:28
Belk, hajde pra kallezo qitash, se ēfare gjuhe eshte ajo qe e flasin diku nga Kukesi, si Namik Dokle. Me ka ra rasti ti degjoj qatje ne Kukes te flisnin nje gjuhe te perēudnuar. Nje e dije, qe shqipe nuk ishte, e as maqedone, vetem nese eshte ndonje kombinim shqiptaro-goran, ama asnje llaf te nuk ja kuptonte njeriu.

Me ka lene pershtypje, e kur i pata degjuar, he mendova ku mberrinem qitash, ne cilen pjese te Kaukazit ne midis tu Shqiprise :tongue:

Ata Flasin Gorance !

Gentiani
08-06-10, 11:33
Ata Flasin Gorance !

A edhe qatje ju paskan mrri Goranat a ? e ēka hamamin po i leni, deboni qiknenaj nga tu Kosova edhe le ti bejne bashke ne nje pako :tongue:

BE LK
08-06-10, 11:38
A edhe qatje ju paskan mrri Goranat a ? e ēka hamamin po i leni, deboni qiknenaj nga tu Kosova edhe le ti bejne bashke ne nje pako :tongue:

Zoteri i nderuar, une distancohem nga deklaratat tuaja plot cinizem dhe te pa venda !

Kjo teme nuk ka lidhje me urrejtjet tuaja nacionalista !

Gentiani
08-06-10, 11:57
Zoteri i nderuar, une distancohem nga deklaratat tuaja plot cinizem dhe te pa venda !

Kjo teme nuk ka lidhje me urrejtjet tuaja nacionalista !

Distancohu, distancohu sa te duash, po une qita i kam degjuar ne midis te Kukesit tu folen qishtu. U futa ne dyqan me ble diēka e ēfare problemi te komunikimit, deri sa ne fakt erdhi nje tjeter na perkthej ne raportet tregtare, se desha te ik e ti them te psh... !

Pse ēfare te dogji ty ketu ?

4peace
08-06-10, 14:40
Pershendetje,
A keni degjuar? ndonjehere kur flasin politikanet ne parlament.


Jo.
A e keni degjuar? ndonjehere presidentin e Shqiperise Z. Bamir topi te thote - Shkelqesia juaj !
Jo.


A e keni degjuar? ndonjehere Ministrin e brendshem dhe dikur te jashtem te thote ndonjehere Kjo eshte nje mundesi e mire per vendin, por thote ky eshte nje oportunitet i madh per vendin tone !!!
Jo.
A e kenidegjuar ndonje emsion te famshem neper televizione te kete emer shqiptar !

Jo.

****

GURI SYLAJ
09-06-10, 07:58
Edhe une ,sikur edhe 4peace ,po e shtoj nje JO !
Dikush po turprohet nga fjalet e shqipes por po kam frige se , me vetedije te plote(INTELEKTUALE), po futemi brenda GARDHIT te gjuheve te huaja dhe kete vetem nga mendjemadhesia (INTELEKTUALE) !

roadrunner
09-06-10, 09:19
Dola me qiken e axhes ne aeroport me prit grun e agjes. Po ma bon qika e axhes, majma djalin t'shkoj te kqyri qa po bohet. O aj me fol shqip hiqqq, e un gjermanisht se marsha vesh, sa mujke tu bertit umaaaaa, umaaaa, e qka tjeter nuk thojke (bile mos em past sha plus hahaha)...thash kqy kur vijn tash Policia ma bojn po do me kidnapu fmijen hahaha....ncncnc...keq valla mos me dit gjuhen e vet njeri.

GURI SYLAJ
09-06-10, 10:01
Dola me qiken e axhes ne aeroport me prit grun e agjes. Po ma bon qika e axhes, majma djalin t'shkoj te kqyri qa po bohet. O aj me fol shqip hiqqq, e un gjermanisht se marsha vesh, sa mujke tu bertit umaaaaa, umaaaa, e qka tjeter nuk thojke (bile mos em past sha plus hahaha)...thash kqy kur vijn tash Policia ma bojn po do me kidnapu fmijen hahaha....ncncnc...keq valla mos me dit gjuhen e vet njeri.

Jo more nashta ka thirre nene,nene (gjermanisht ) e ty te ka ardhe marre ???

roadrunner
09-06-10, 11:52
Jo marre sem ka ardh hiq, po s'dijsha fijen e gjuhes, e plasesha qe s'mun e kuptojsha aspak, e knej policia mi kishin zgurdhu syte thu ti jam kah e kidnapoj, se shpurthke sa mujke tu qit me kom e me dur, desh syt ke tu mi nxjerr hahaha...Jo more nashta ka thirre nene,nene (gjermanisht ) e ty te ka ardhe marre ???

shfletuesi_
09-06-10, 14:58
Per cilin shqiptare ke ka flitet ketu bre !? deri qetash asgja nuk kuptova ;P

jadore
09-06-10, 15:11
[quote = shfletuesi_] Per cilin ke shqiptare Ka bre Flitet ketu!? deri qetash asgja Nuk kuptova; P [/ quote]

mos e merr de me merzi , hajt qaty boni muhabet me murrizin ..se per kendej ka kush mendohet..hahhahahahaa

shfletuesi_
09-06-10, 15:18
[quote = shfletuesi_] Per cilin ke shqiptare Ka bre Flitet ketu!? deri qetash asgja Nuk kuptova; P [/ quote]

mos e merr de me merzi , hajt qaty boni muhabet me murrizin ..se per kendej ka kush mendohet..hahhahahahaa


Po de mos kesh qy pernime e kam marova u myta ka e lodhi kete tru te shkret qe i bi nfije si bij.

Jo po fol jo spo fol jo ashtu jo kshtu hajt abo se ja nisin me fol qeshtu edhe une deri 2 vjet nuk kisha pas fillu me fol se skam pas moshatar qe me ndrru llafe e me kajt bashk me ta mas 2 vjete fjalen e pare qe kam than kisha than aaaamaa. Edhe keta mesohen edhe pse spo e di kush jan se tyben pa ju ndihmu la se kisha. hahahahhaha

Doooni
01-08-10, 01:14
Faji eshte te familja.