PDA

View Full Version : Endrra e Cameris-Dokumentar..


gazi-de
13-06-10, 20:24
http://www.youtube.com/watch?v=cdrdmeritP4

gazi-de
13-06-10, 20:37
http://www.youtube.com/watch?v=YEjA1azHde8
http://www.youtube.com/watch?v=H_HoU1RpPeM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nqWMUbT-kPs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Mf4x4Z2dkFo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=qnW7dlXiwDI&feature=related

Makresh
27-06-10, 12:33
Nė 66 vjetorin e gjenocidit grek mbi popullin Ēam!“Ēamėt u masakruan, u pėrzunė dhe mė pas ua grabitėn pasuritė” Masakra mė e egėr ndaj shqiptarėve myslimanė u bė nga ushtarėt grekė qė nuk bėnin mė pjesė nė formacionet ushtarake mė 27 qershor 1944, nė zonėn e Paramithisė, ku forcat e Ligės Republikane Greke (EDES) tė gjeneralit Zervas hynė nė qytet dhe vranė rreth 600 shqiptarė myslimanė, burra, gra dhe fėmijė, shumė prej tė cilėve u pėrdhunuan dhe u torturuan para vdekjes. Sipas dėshmitarėve okularė, tė nesėrmen, njė batalion tjetėr i EDES hyri nė Parga, ku u vranė 52 shqiptarė tė tjerė. Mė 23 shtator 1944 u plaēkit qyteti Spatar dhe u vranė 157 veta. Gra tė reja dhe vajza u pėrdhunuan dhe ata burra qė mbetėn gjallė u grumbulluan dhe u dėrguan nė ishujt e Egjeut. Nė bazė tė statistikave qė jep shoqata “Ēamėria” nė Tiranė, gjatė goditjeve qė janė bėrė nė vitet 1944-1945, nė fshatrat ēame janė vrarė gjithsej 2771 civilė shqiptarė dhe konkretisht si mė poshtė: nė Filat dhe rrethinat 1286, nė Igumenicė dhe rrethinat 192, nė Paramithia dhe rrethinat 673 dhe nė Parga 620.

Janė plaēkitur dhe djegur 5800 shtėpi nė 68 fshatra. Nė njė listė tė hollėsishme tė humbjeve materiale pėrfshihen 110.000 dele, 24.000 bagėti tė trasha, 250000 kv grurė dhe 80.000 kv vaj ushqimor, tė cilat arrijnė nė 11 milionė kg grurė dhe 3 milionė kg vaj ushqimor. Si rezultat i kėtyre goditjeve, llogaritet qė 28.000 ēamė tė jenė larguar pėr nė Shqipėri, ku u vendosėn nė periferi tė Vlorės, Durrėsit dhe Tiranės. Disa qindra ēamė u vendosėn gjatė bregut tė Himarės, nė prona tė lėna nga familjet qė u larguan gjatė luftimeve tė egra, fillimisht kundėr pushtuesve tė Boshtit dhe mė pas, mė 1944-n, midis Frontit nacionalist grek tė Ēlirimit tė Epirit tė Veriut dhe luftėtarėve tė Ballit Kombėtar tė Shqipėrisė. Disa nga ēamėt u vendosėn nė fshatrat ekzistuese gjatė bregdetit, si nė Borsh, qė tradicionalisht ishin myslimanė, duke forcuar karakterin johelenik tė zonės.

Ēamė tė tjerė krijuan fshatra krejtėsisht tė reja, si Vrina afėr kufirit grek. Vėzhgues ndėrkombėtarė kanė konstatuar brutalitetin e pėrdorur gjatė dėbimeve tė ēamėve. Joseph Jakobs, shef i Misionit Amerikan nė Shqipėri (1945-1946), shkruan: "Nė mars tė vitit 1945, njėsi tė forcave tė shpėrndara tė Zervasit kryen njė masakėr ndaj ēamėve nė zonėn e Filatit dhe praktikisht e spastruan atė nga pakica shqiptare. Sipas tė gjitha tė dhėnave, qė kam mundur tė mbledh mbi ēėshtjen ēame, nė vjeshtėn e 1944-s dhe gjatė muajve tė parė tė 1945-s autoritetet e Greqisė veriperėndimore kryen goditje tė egra, duke dėbuar rreth 25.000 ēamė, banorė tė Ēamėrisė, nga shtėpitė e tyre.

Ata u ndoqėn deri nė kufi, mbasi iu grabit toka dhe prona. Qindra meshkuj ēamė tė moshave 15 deri 70 vjeē u internuan nė ishujt e Detit Egje. U dogjėn nė total 102 xhami. Autoritetet greke miratuan mė pas njė ligj qė sanksiononte shpronėsimin e pronave tė ēamėve, duke iu referuar bashkėpunimit tė bashkėsisė sė tyre me forcat pushtuese tė Boshtit, si njė arsye kryesore pėr marrjen e kėtij vendimi."

Marr nga sherbime te ndryshme...


ZFRgHVxOrrE&feature=related

K7My7VTmfYE&feature=related

Aj7u0IMiVfg&feature=related[YOUTUBE]8fB39SFkBdw&feature=related

JKMVdZ4prjc&feature=related