PDA

View Full Version : Katėr mėnyrat pėr tė evituar rrudhat pėrreth syrit...


Jana
24-06-10, 20:52
Zona pėrreth syve ėshtė njė problem estetik “vuajtės” pėr tė gjitha femrat sidomos nga 25 e lart. Ndiqni kėshillat e mjekėve specialistė mė tė njohur nė botė.

1. Shmangni sa mė shumė shikimin e sforcuar. Shkoni tek okulisti njė herė nė vit pėr njė kontroll. Nėse punoni pėr njė kohė tė gjatė nė kompjuter, instaloni njė ekran mbrojtės, i cili redukton shkėlqimin nė minimum. Gjatė punės ēlodhini pesė minuta sytė duke i larguar sytė nga monitori duke parė ndonjė xham ose pikturė, ose diēka tjetėr ku mbizotėron jeshilja.
2. Mundohuni tė mos i shikoni televizorin nė mjedise tė errėta, ku reflektimin i dritės ėshtė i dobėt.
http://www.telegrafi.com/fo/menyra.jpg
3. Duhani provokon lodhjen e syrit, kjo vjen pasi nikotina sulmon fibrat e kolagjenit dhe elasticitetin e tyre. Por dhe tymi i cigares qė pinė tė tjerėt dėmton pjesėn pėrreth syve. Edhe pėr personat gazmorė, duhet tė qeshin mė shumė me pjesėn e mimikės dhe tė buzėve pasi nė tė kundėrtėn shkaktohen viza tė thella pėrreth syve ose ndryshe quhen “kėmbėt e pulave”
4. Syzet e diellit. Pėrdorni xhama qė tė kenė kėto tre ngjyra kryesore: jeshile, kafe ose gri. Jo vetėm qė ju mbrojnė nga rrezatimi ultravjollcė, por shmangin kapsallitjen e syve si dhe sforcimin e tyre gjatė shikimit pėr shkak tė dritės.

prototyp
25-06-10, 09:06
Zona pėrreth syve ėshtė njė problem estetik “vuajtės” pėr tė gjitha femrat sidomos nga 25 e lart. Ndiqni kėshillat e mjekėve specialistė mė tė njohur nė botė.

...
4. Syzet e diellit. Pėrdorni xhama qė tė kenė kėto tre ngjyra kryesore: jeshile, kafe ose gri. Jo vetėm qė ju mbrojnė nga rrezatimi ultravjollcė, por shmangin kapsallitjen e syve si dhe sforcimin e tyre gjatė shikimit pėr shkak tė dritės.


Pa keqkuptime, sipas mundesis te me tregoni se cfare ngjyre jane jeshile dhe gri.
Pershendetje

Idila
25-06-10, 09:15
Jeshile - ngjyrė e gjelbėr

gri - ngjyrė hiri


apo as kėto s`i kupton?

roadrunner
25-06-10, 09:32
jeshil i thojne te gjelbertes te qelte, mire e spjegoi shoqja jone :DPa keqkuptime, sipas mundesis te me tregoni se cfare ngjyre jane jeshile dhe gri.
Pershendetje

shfletuesi_
25-06-10, 09:34
Shikoni babegjyshin e kam 83 vjeqar askund ne fytyr rrudh nuk ka e ka lekuren sikur te ishte 18 vjeqar. Nuk ka perdor asnje far lloj kremi.

Ka hanger djath me kilogram
Ka pi qumesht me litra.
Ka hanger buke kallamoqe jo me kafshat po me cope.
Edhe mund te jet qe i ka fal 5 vaktet qdo vakt ka marr abdes edhe ka pastru duart fytyren edhe nuk ka mbet as 1 lloj papastertie aty. Kjo mund te jet edhe arsyeja qe ska rrudha ne fytyr.

E ju leni keto dallavere te shkenctareve se ta bajn fytyren me lug buke me ti hek fasadat e kur heken fasadat s'kqyren ma femrat.

Shkurt e shqip si t'ka fal Zoti ashtu do jesh.

prototyp
25-06-10, 17:18
Jeshile - ngjyrė e gjelbėr

gri - ngjyrė hiri


apo as kėto s`i kupton?


Faleminderit per sqarime, keto po i kuptoj shume mire. Por nuk munda te kuptoj pse e shtove rreshtin e fundit. Por prapseprap me mundeso te kuptoj rrjedhjen e fjaleve jeshile dhe gri nga kane prejardhjen keto fjale sepse degjuar i kam por nuk do te thote se duhet patjeter ti kuptoj.

Idila
25-06-10, 19:08
Faleminderit per sqarime, keto po i kuptoj shume mire. Por nuk munda te kuptoj pse e shtove rreshtin e fundit. Por prapseprap me mundeso te kuptoj rrjedhjen e fjaleve jeshile dhe gri nga kane prejardhjen keto fjale sepse degjuar i kam por nuk do te thote se duhet patjeter ti kuptoj.
Nėse nuk ėshtė patjetėr qė t`i kuptosh, atėherė as qė do mundohem tė t`i sqaroj. ;-)

Idila
25-06-10, 20:03
Nėse nuk ėshtė patjetėr qė t`i kuptosh, atėherė as qė do mundohem tė t`i sqaroj. ;-)

Vendosa tė t`i sqaroj edhe nėse nuk do, punė pėr ty. Megjithatė mirė ėshtė t`ua dish kuptimin.

Jeshile - bari i njomė (jeshil i themi neve kėtej) sikurse i gjelbėr -gjelbėrim ose i blertė - blerim, nga ku e ka marrė edhe ngjyra emrin.


Gri - grau -green - siē edhe shihet qartė ėshtė fjalė e huazuar, e cila nė gjuhėn shqipe tingėllon mė bukur dhe mė kuptimplote - ngjyra e hirtė.

prototyp
25-06-10, 21:57
Vendosa tė t`i sqaroj edhe nėse nuk do, punė pėr ty. Megjithatė mirė ėshtė t`ua dish kuptimin.

Jeshile - bari i njomė (jeshil i themi neve kėtej) sikurse i gjelbėr -gjelbėrim ose i blertė - blerim, nga ku e ka marrė edhe ngjyra emrin.


Gri - grau -green - siē edhe shihet qartė ėshtė fjalė e huazuar, e cila nė gjuhėn shqipe tingėllon mė bukur dhe mė kuptimplote - ngjyra e hirtė.

Ju falenderoj per sqarimin e fjaleve:jeshile dhe gri.
P.S. Me larte ndoshta nuk kam arritur qe permes fjaleve te shpreh ate qe kam menduar.
... sepse degjuar i kam por nuk do te thote se duhet patjeter ti kuptoj.
Une i kam degjuar keto fjale dhe nuk d.m.th se nese i kam degjuar edhe i kam kuptuar pra i kam degjuar por nuk ju kam ditur kuptimin.

Idila
25-06-10, 22:08
Ju falenderoj per sqarimin e fjaleve:jeshile dhe gri.
P.S. Me larte ndoshta nuk kam arritur qe permes fjaleve te shpreh ate qe kam menduar.
... sepse degjuar i kam por nuk do te thote se duhet patjeter ti kuptoj.
Une i kam degjuar keto fjale dhe nuk d.m.th se nese i kam degjuar edhe i kam kuptuar pra i kam degjuar por nuk ju kam ditur kuptimin.
Pate punė me dallaveren Idile... megjithėse tė kuptova edhe mė herėt...

Gjithėsesi, pata kėnaqėsinė.. :))

Oqeani
25-06-10, 22:09
Pate punė me dallaveren Idile... megjithėse tė kuptova edhe mė herėt...

Gjithėsesi, pata kėnaqėsinė.. :))

Vetem une e di sa sa koke thuke jeni ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif