PDA

View Full Version : Ngjyrosja e flokėve..


Jana
24-06-10, 20:53
Me anė tė ngjyrosjes sė flokėve arrihet ndryshimi mė i shpejtė i dukjes. Nganjėherė ndodh qė, edhe pse ngjyra duket bukur nė paketim, nė flokėt tuaj del ndryshe. Pėr kėtė arsye duhet tė keni kujdes nė zgjedhjen e ngjyrės nė bazė tė prodhuesit dhe nė raport me tenin e fytyrės suaj. Ekzistojnė dy tipa kryesorė tė ngjyrave pėr flokė: ngjyrat qė qėndrojnė gjatė dhe ato qė qėndrojnė njė kohė mė tė shkurtė. Ngjyrat tė cilat qėndrojnė gjatė, pėrzihen me hidrogjen, i cili ēel ngjyrėn e flokut dhe depėrton nė thellėsi duke i dhėnė ngjyrė.

Ngjyrat tė cilat qėndrojnė mė shkurtė, ose kolor-shamponėt i ngjyrosin flokėt vetėm sipėrfaqėsisht, dhe janė ngjyra tė mira pėr ndryshimin drastik tė ngjyrės sė flokėve. Pas secilės larje, ngjyra dalėngadalė zbehet dhe pastrohet nė tėrėsi pas larjes sė njėzet.
Kur dėshironi tė zgjidhni ngjyrėn e flokėve, ėshtė shumė me rėndėsi qė ta pėrshtatni tenin e fytyrės suaj me ngjyrėn e flokėve. P.sh. Femrat tė cilėt kanė njė ten mė tė ēelė tė fytyrės nuk duken mirė me flokė shumė tė errėta.
Nėse ngjyra natyrale e flokut tuaj ėshtė kafe, ėshtė shumė vėshtirė qė tė bėheni bionde. Kėtė gjė mund ta arrini vetėm pas njė kohe tė gjatė tė ngjyrosjes, duke pėrdorur tė njėjtėn ngjyrė pėr flokė dhe tė njėjtėn nuancė.
Kėshillė: Herėn e parė shkoni te stilisti qė t’ua ngjyrosė flokėt nė bionde.
http://www.telegrafi.com/fo/Ngjyrosja.jpg
Nėse dėshironi ngjyrė tė kuqe, ėshtė mirė ta dini se floku i pranon mirė pigmentet e kuqe, mirėpo nėse jeni bionde, atėherė duhet tė gjeni ngjyrė tė tillė, e cila ėshtė dy-tri tonė mė e errėt sesa ngjyra tė cilėn dėshironi ta keni nė flokėt tuaj.
Ngjyra kafe ėshtė gjithmonė zgjedhje e sigurt dhe e shkėlqyer pėr kėdo. Nuancat e ngjyrės kafe mund tė varirojnė nga tė shndritshmet deri te ato mė tė errėtat.
Ngjyrėn e zezė tė flokut ėshtė lehtė ta fitoni, sepse molekulat e pigmentit tė zi janė mė tė mėdha, dhe mė lehtė e mbulojnė tė gjithė gjatėsinė e flokut. Nė rastet e zgjedhjes sė nuancave, duhet tė keni kujdes: vajzat tė cilat kanė ten tė errėt apo tė zbehtė nuk do t’u qėndrojė mirė nuanca e zezė.
Nėse ndodh qė ngjyra me tė cilėn i keni lyer flokėt nuk ėshtė ajo pėr tė cilėn keni ėndėrruar, sepse ėshtė shumė e ēelė ose shumė e errėt, ose thjeshtė nuk ėshtė ngjyra tė cilėn e keni dashur- nė vend se tė nevrikoseni, mundohuni ta zbutni gabimin.
Kėshillohuni me stilistin e flokėve, sepse mund t’u japė flokėve tuaj njė nuancė tjetėr, ndėrsa nėse provoni vetė t’i pėrzieni ngjyrat, atėherė mund tė shkaktoni njė ‘katastrofė’. Sa pėr njohuri, nuk ekziston ndonjė pastrues ose substancė kimike, e cila e largon menjėherė tė gjithė ngjyrėn e vendosur nė flokė.
A i dėmton hidrogjeni flokėt?
Nėse pėrdoret pėrqindje e lartė e hidrogjenit (p.sh. 12%) dhe nėse e ndryshoni shpesh ngjyrėn e flokėve, p.sh. nga bionde nė ngjyrė gėshtenje, pastaj sėrish bėheni bionde- ėshtė i nevojshėm trajtimi i plotė pėr kujdesin ndaj flokėve me kusht qė ato tė mos dėmtohen.