PDA

View Full Version : Espana: Prej sot nis njė epok e re pėr Kosovėn


murrizi
22-07-10, 22:45
Madrid: Spanja respekton qėndrimin e GJND-sė

evropa e lirė. 22 korrik 2010Spanja respekton mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr Kosovėn, ka kumtuar ministria e Jashtme e Spanjės.

Zėdhėnėsja e ministrisė spanjolle ka thėnė se Madridi mbėshtet edhe deklaratėn e shefes sė diplomacisė sė BE-sė, Ketrin Eshton, e cila ka thėnė se mendimi i GJND-sė hap “epokė tė re” dhe se tash “duhet kthyer nga e ardhmja”.

E pyetur nga gazetarėt nėse Spanja do tė ndryshojė qėndrimin pėr pavarėsinė e Kosovės, zėdhėnėsja e ministrisė spanjolle nuk ka dashur tė japė pėrgjigje.
:wink:

GURI SYLAJ
23-07-10, 04:12
URIMI shkon per te gjithe shqiptaret e FALENDERIMI per te gjithe ata qe n'a ndihmuan ,qe ishin ne anen tone!!

Fshatari
23-07-10, 09:07
Kur eshte fjala te spanja komuniste per te cilen nuk do te kemi edhe aq nevoje sepse shpesh asht perpjek me na poshtrue bashk me serbine, po ju perkujtoj diēka qe edhe ju e keni pa se dy shtetet kryesore te Amerikes latine: Meksikoja dhe Brazili qe ende nuk e kane njohur shtetin e vetem qe deri sot e ka legjitimitetin planetar(asnje shtet tjeter nuk e ka kete atribut), pra shteti i plotefuqishem i Kosoves, kane votue ne favor te pavaresise se Republikes fuqiplote te Kosoves.
A ju kujtohet njifare moratinosi e m... spanjoll qe shkonte ne beligrad me pi raki me shki e thoshte se pala kosovare ne sarajeve duhet me shkue si province e servise. Poshtrimet e tilla jane te papranueshme, ne veēanti kur vijne nga hajdute pulash siē jane keta fare tadiēash, moratinosa, ives de kermabona, kushnera, ivanoviēa, fajta, tadiēa e berllogje(shumes) tjera era e te cileve ta prishin disponimin...!
Pra kurre fal mos i qofshim!

Fshatari
23-07-10, 09:12
URIMI shkon per te gjithe shqiptaret e FALENDERIMI per te gjithe ata qe n'a ndihmuan ,qe ishin ne anen tone!!
Po me duhet me u pajtue me Gurin se falenderimi vetem per ata qe ishin ne anen tone. Spanja nuk ka qene ne anen tone prandaj psh... n'ta!

murrizi
23-07-10, 09:16
Si ishte edhe njėher ajo far filozofia e madhe e dikurshme:
>Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka, por edhe miqėsi jo, me bo me ma prish !<

Fshatari
23-07-10, 09:30
Si ishte edhe njėher ajo far filozofia e madhe e dikurshme:
>Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka, por edhe miqėsi jo, me bo me ma prish !<Kurfare alkimie nuk mund t'a konvertoje armiqesine ne miqesi dhe anasjelltas. Pra miqesia dhe armiqesia, ngjashem me polin pozitiv dhe negativ, qendrojne e ne nje raport kundershtie polare te perhershme dhe te pandryshueshme...!

Fshatari
23-07-10, 15:21
He more murriz!
Po thue se armiqesi te perhershme nuk ka a?!
Armiqesia ashti si dhe miqesia jane te perhershme.
spanja e diktatorit franko e ka mike te perhershme serbine e kriminelit tadiē mu sikur shteti i plotefuqieshem i Kosoves
e ka mik te perhershem Superfuqinė.
Ky spirihuci spanjoll mendon qe raportet dipomatike jane njekraheshe si autostrada e Kombit tonė fisnik.
Po as shteti i plotefuqieshem kosovar nuk do te beje mardfhenie diplomatike me diktaturen e frankos
sepakut edhe per nje kohe, derisa ky vend te demokratizohet.
_____________________________________________


Spanja s'ndyshon qėndrim ndaj Kosovės

Spanja nuk do ta njohė Kosovėn si shtet tė pavarur, pavarėsisht vendimit tė Gjyjatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, njoftojnė mediat spanjolle.
Ministri i Jashtėm i Spanjės, Migel Angel Moratinos, raportohet t'i ketė thėnė homologut tė tij serb, Vuk Jeremiq, se vendimi i sė enjtes hap njė fazė tė re, por ai nuk ndryshon qėndrimin e Spanjės.
Spanja nuk do tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn tė paktėn edhe pėr njė kohė, citon e pėrditshmja "El Pais" burimet diplomatike.
________________________
http://www.evropaelire.org/archive/news/20100723/704/704.html?id=2108025

murrizi
23-07-10, 17:38
Pas GJND-sė, nuk ka arsye pėr mosnjohje tė Kosovės
http://www.dardania.de/vb/upload/img/vija_lajmi.jpg Eurodeputetja nga Gjermania, Doris Pack, e njohur si luftėtare e angazhuar pėr tė drejtat e kosovarėve, tha se pas vendimit tė GJND–sė, mė nuk ka asnjė arsye pėr mosnjohjen e Kosovės. ... Postuar nė rtklive: 10:03:29 / 23.07.2010
Gjatė njė konference pėr media nė Bruksel, Doris Pak, tha se me vendimin e GJND-sė janė shterur arsyetimet pėr mosnjohje. ”Pres qė tash e tutje tė shtohen shumė njohjet e pavarėsisė sė Kosovės”, tha eurodeputetja Pak.

Spanja nė fakt ka gabuar pse nuk e ka njohur Kosovėn deri mė sot (tash edhe ashtu ska qare).
Spanja tash do ta diskuton mu sikur Rumania e Sllovakia njohjen e Kosovės dhe momentin mė tė pėrshtashėm nė mėnyrė qė tė mos preken vetė evenualisht, sepse arsyeja siq dihet nuk ėshtė edh aq "armiqėsia" me Kosovėn dhe Shqiptart nė Pėrgjithėsi, sa ėshtė sepse kėto shtete i kanė vetė duart e pėrlyera me gjakė tė pafajshėm (lexo: shtypin njėjtė sikur serbia popujt e vegjėl).
Para se unė tė vazhdojė me detaje tjera, unė kam vendosur tė bėjė pushim pėr nja dhjet a pesėmbėdhjetė ditė, e ndėrkohė pres tė jetė kryer kjo punė nga ana e tyre, dhe mua nuk do tė mė viej rėndė tu themė FALEMINDERIT !

P.s.
Kosova dhe Shqiptaria nuk do tė egzistonin kurrė pse dikush do, apo nuk do pėr ne.
Shqiptaria egzisto, sepse zoti i Shqiptarėve ndau njė pjes tė tokės sė mbar globit, e pagėzoi atė me njė popullė Bujarė e Fisnik, nga dhe e Bekoj e i dha forcėn tu kundėrvihet tė gjithėve, ama bash tė gjithėve po qe nevoja (aty pėrfundon MIQĖSIA me ēdo kėndė e ēdo vend) !!!

jadore
23-07-10, 18:03
He more murriz!
Po thue se armiqesi te perhershme nuk ka a?!
Armiqesia ashti si dhe miqesia jane te perhershme.
spanja e diktatorit franko e ka mike te perhershme serbine e kriminelit tadiē mu sikur shteti i plotefuqieshem i Kosoves
e ka mik te perhershem Superfuqinė.
Ky spirihuci spanjoll mendon qe raportet dipomatike jane njekraheshe si autostrada e Kombit tonė fisnik.
Po as shteti i plotefuqieshem kosovar nuk do te beje mardfhenie diplomatike me diktaturen e frankos
sepakut edhe per nje kohe, derisa ky vend te demokratizohet.
_____________________________________________


Spanja s'ndyshon qėndrim ndaj Kosovės

Spanja nuk do ta njohė Kosovėn si shtet tė pavarur, pavarėsisht vendimit tė Gjyjatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, njoftojnė mediat spanjolle.
Ministri i Jashtėm i Spanjės, Migel Angel Moratinos, raportohet t'i ketė thėnė homologut tė tij serb, Vuk Jeremiq, se vendimi i sė enjtes hap njė fazė tė re, por ai nuk ndryshon qėndrimin e Spanjės.
Spanja nuk do tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn tė paktėn edhe pėr njė kohė, citon e pėrditshmja "El Pais" burimet diplomatike.
________________________
http://www.evropaelire.org/archive/news/20100723/704/704.html?id=2108025


kuku per mu, a me shku a jo tash .. thash po i boj bashke 5-6 dite e po shkoj ne Barcellone se me tranoj Aferdita qe nuk po e sajdisi , hajde tash e nisu qe kur te merr vesh murrizi e fashtari , skam vand mo ku kthehem ne Dardani ..
p.s.
be po te boj fshatari me ti lexu najkush prej den Hages postimet kane me te akuzu per gjenocit diskriminim , nacionalizem , separetizem e cka te ka mbas .. po a mbet bre njeri hala ne kohe moderne me botkuptime te vjetra , mos ja nxjerr fundin edhe ti ..se ho ho je ka na mush mendjen ma shume se Hitleri popullit te vet ..
kursehu pak kursehu , ma realist ..kjo eshte ne mode kohen e fundit..

Skyfter
23-07-10, 18:07
Espania's i vyn edhe "pak" kohe deri sa te vendos te na pranoj sepse dihet se pse, jo qe nuk ka simpati apo na ka armiq e i kem armiq por ......


Ps. simbas logjikes se dikujt te gjitha ato shtete qe nuk na kan pranuar i kemi armiq e te gjitha ato shtete qe na kan pranuar i kemi miq ....


Pyes, sikur te na pranoj neser Serbia??

teutaA
23-07-10, 18:11
Espania's i vyn edhe "pak" kohe deri sa te vendos te na pranoj sepse dihet se pse, jo qe nuk ka simpati apo na ka armiq e i kem armiq por ......


Ps. simbas logjikes se dikujt te gjitha ato shtete qe nuk na kan pranuar i kemi armiq e te gjitha ato shtete qe na kan pranuar i kemi miq ....


Pyes, sikur te na pranoj neser Serbia??

e shpallim tadiqin qytetar nderi ne mitrovic:smile:

LOJETARI
23-07-10, 18:21
Espania's i vyn edhe "pak" kohe deri sa te vendos te na pranoj sepse dihet se pse, jo qe nuk ka simpati apo na ka armiq e i kem armiq por ......


Ps. simbas logjikes se dikujt te gjitha ato shtete qe nuk na kan pranuar i kemi armiq e te gjitha ato shtete qe na kan pranuar i kemi miq ....


Pyes, sikur te na pranoj neser Serbia??

e shpallim tadiqin qytetar nderi ne mitrovic:smile:

nė MItrovicė jo , por nė Skėnderaj :wink:

Fshatari
23-07-10, 19:06
kuku per mu, a me shku a jo tash .. thash po i boj bashke 5-6 dite e po shkoj ne Barcellone se me tranoj Aferdita qe nuk po e sajdisi , hajde tash e nisu qe kur te merr vesh murrizi e fashtari , skam vand mo ku kthehem ne Dardani ..
p.s.
be po te boj fshatari me ti lexu najkush prej den Hages postimet kane me te akuzu per gjenocit diskriminim , nacionalizem , separetizem e cka te ka mbas .. po a mbet bre njeri hala ne kohe moderne me botkuptime te vjetra , mos ja nxjerr fundin edhe ti ..se ho ho je ka na mush mendjen ma shume se Hitleri popullit te vet ..
kursehu pak kursehu , ma realist ..kjo eshte ne mode kohen e fundit..
"Sipas disa statistikave, nė Spanjė ka ende mijėra varre masive, qė ende nuk janė zbuluar, me trupat e rreth 100 mijė opozitarėve qė u ekzekutuan nga frankistėt".
Sipas dėshmive te pakontestuuara, janė qindra varre masive te mbushura me trupa shqiptaresh, boshnjakesh e kroatesh, e krimin e kane kryer vellezrit e moritanosit e te tadiēit.
Po e perseris edhe nje here, per keto dy provinca duhet nje Nuremberg i ri ne menyre qe n'evrope te mbizoteroje paqeja, rendi dhe drejtesia.
E shihni ju ku e ka bazen miqesia serbo-spanjolle: ne krimet e fshehura ne mijera varreza masive.
__________________________________________
Zbulohet varr masiv nga koha e diktatorit Franko

Nga Express mė 23.07.2010 nė ora 15:07
E pėrditshmja spanjolle, “El Pais”, raporton se njė varr masiv me 17 tė vrarė nga diktatori Franko nė vitin 1939, ėshtė zbuluar nė Menasalbas pranė Toledos nė Spanjė.
Nga hetimet rezultoi se para ekzekutimit, viktimat ishin torturuar. Sipas “El Pais”, viktimat ishin ish-luftėtarė republikanė, qė u kthyen nė shtėpi pas fundit tė luftės civile (1936-1939), dy ditė pas fundit tė luftės.
Ata u masakruan dhe torturuan nga fqinjėt e tyre, tė cilėt me kohėn ishin bėrė mbėshtetės tė diktatorit.
Sipas disa statistikave, nė Spanjė ka ende mijėra varre masive, qė ende nuk janė zbuluar, me trupat e rreth 100 mijė opozitarėve qė u ekzekutuan nga frankistėt.
________________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/35122/C5/C17/

gjini
23-07-10, 19:51
kuku per mu, a me shku a jo tash .. thash po i boj bashke 5-6 dite e po shkoj ne Barcellone se me tranoj Aferdita qe nuk po e sajdisi , hajde tash e nisu qe kur te merr vesh murrizi e fashtari , skam vand mo ku kthehem ne Dardani ..
p.s.
be po te boj fshatari me ti lexu najkush prej den Hages postimet kane me te akuzu per gjenocit diskriminim , nacionalizem , separetizem e cka te ka mbas .. po a mbet bre njeri hala ne kohe moderne me botkuptime te vjetra , mos ja nxjerr fundin edhe ti ..se ho ho je ka na mush mendjen ma shume se Hitleri popullit te vet ..
kursehu pak kursehu , ma realist ..kjo eshte ne mode kohen e fundit..


Po mos u frigoni prej hages se ne hage po kishin te dfrejt me pas tv dhe me fol edhe me telefon e me dal me shetit ku te dojne neper burkun e hages .
per disa eshte si hotel dhe i bajn pushimet

Pra, mos u frigoni nga ajo qka eshte e veretet por msyjani dhe delni hapur kunder spanjes se eshte pjelle e mbramsht e perzime me arab.

murrizi
23-07-10, 20:21
Po mos u frigoni prej hages se ne hage po kishin te dfrejt me pas tv dhe me fol edhe me telefon e me dal me shetit ku te dojne neper burkun e hages .
per disa eshte si hotel dhe i bajn pushimet

Pra, mos u frigoni nga ajo qka eshte e veretet por msyjani dhe delni hapur kunder spanjes se eshte pjelle e mbramsht e perzime me arab.
shshshshshshshshsh................t
frontin e kemi hėpėrhė ka Spanja mos pėrmen tjerė !

Guri i madh
24-07-10, 21:56
Spanien ändert Haltung zum Kosovo http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg Qeveria e Spanjės “edhe mėtutje qėndon nė pozicionin qė tė mos e njohė Kosovėn dhe kėrkon arritjen e marrėveshjes ndėrmjet dy palėve me dialog”... ...
Die Regierung von Spanien "und weitere qėndon Position nicht in den Kosovo anerkennen und verlangt eine Einigung zwischen beiden Parteien durch Dialog" ... ... Postuar: 11:58:16 / 24.07.2010
Verfasst am: 11.58.16 / 2010.07.24
Kėshtu deklaroi mbrėmė nė Madrid, pas mbledhjes sė qeverisė sė Spanjės, zėvendės kryeministrja Marija Teresa Fernandes de la Vega.
So gestern Abend in Madrid, sagte nach einem Treffen mit der spanischen Regierung, der stellvertretende Ministerpräsident Maria Teresa Fernandes de la Vega. Ajo ka theksuar se duhet tė arrihet “zgjidhje e konfliktit nėpėrmjet dialogut, sepse kjo ėshtė e vetmja rrugė e mundshme”.
Sie sagte, sollte erreicht werden "Lösung von Konflikten durch Dialog, weil dies der einzige Weg ist möglich.
ginaltext auf Albanish