PDA

View Full Version : Rruga e kombit hape shtigje


Fshatari
28-07-10, 11:57
Rruga e Kombit hap shtigje
Rruga e Kombit ka rritur bashkėpunimin mes bizneseve nga Kosova dhe Shqipėria. Vetėm nė Durrės, aktualisht gjenden rreth 30 biznese kosovare. Kėto ditė nė Durrės kanė filluar edhe “Ditėt e biznesit kosovar” duke i promovuar produktet mbi 40 biznese nga Kosova.

Nga Zekirja Shabani mė 28.07.2010 nė ora 11:13
Rruga e Kombit po hap shtigje. Bizneset nga tė dyja anėt e kufirit shqiptar, kanė filluar t’i ndjejnė frytet e para tė afrimit ekonomik.
Vetėm nė qytetin historik tė Durrėsit, janė rreth 30 biznese kosovare qė ofrojnė atje produkte “Made in Kosova”.
Bashkėpunimi ekonomik mes dy vendeve, pėr bizneset, ėshtė shumė mė i lehtė dhe mė pak i kushtueshėm, pas ndėrtimit tė Rrugės sė Kombit.
Pėr tė forcuar lidhjet tregtare edhe mė shumė, nė Durrės kanė filluar “Ditėt e biznesit kosovar”, nėn organizimin e Aleancės Kosovare tė Bizneseve dhe e mbėshtetur edhe nga Qeveria e Kosovės. Mbi 40 biznese kosovare tashmė kanė filluar aktivitetin promovues, qė do tė zgjasė pėr dy ditė rresht.
Fillimisht, kryetari i Bashkisė sė Durrėsit, Vangjush Dako, dhe kryetari i AKB-sė, Agim Shahini, kanė nėnshkruar njė memorandum mirėkuptimi dhe bashkėpunimi.
Me kėtė rast, Vangjush Dako i ka falėnderuar biznesmenėt kosovar pėr iniciativėn e promovimit tė produkteve tė Kosovės nė shtetin shqiptar. Dako ka pohuar se ky bashkėpunim tashmė ėshtė shumė mė i lehtė dhe mė pak i kushtueshėm pas ndėrtimit tė Rrugės sė Kombit.
Ai duke pėrmendur historinė e shkurtėr tė qytetit tė Durrėsit, ka thėnė se Durrėsi ėshtė qytet 2400-vjeēar, mirėpo akoma nuk mund tė thuhet se ka njė shtrirje tė madhe tė zhvillimit ekonomik. Nė kėtė qytet, sipas tij, janė tė vendosura rreth 30 biznese tė Kosovės, kryesisht biznese tė vogla.
“Bizneset e mėdha edhe nga Kosova, por edhe nga vendet e tjera kanė investuar kryesisht nė kryeqytetin shqiptar, nė Tirane”, tha ai.
Durrėsi i ka hapur dyert pėr shkėmbime tregtare, duke iu ofruar qytetarėve produkte tė reja. Porti i Durrėsit, i cili ėshtė mė i madhi nė Shqipėri, ka njė turizėm mjaft tė zhvilluar. Kėto mundėsi, sipas Dakos, duhet t’i shfrytėzojnė edhe bizneset nga Kosova.
Ai ka pėrmendur edhe vėshtirėsitė mė tė cilat ballafaqohen bizneset e tė dyja vendeve, duke thėnė se jemi vende qė kemi traditė tė re dhe kjo e bėnė shumė tė vėshtirė konkurrencėn me produktet e shteteve tė zhvilluara dhe me njė traditė shumėvjeēare tė prodhimit.
“Ne nė Shqipėri kemi Italinė qė ėshtė njė konkurrent i fortė nė tregun shqiptar, dhe ju nė Kosovė keni Serbinė qė ka po ashtu njė traditė nė prodhimtari. Kėto janė vėshtirėsitė e bizneseve tė tė dyja vendeve”, tha ai.
Nga ana tjetėr, kryetari i AKB-sė, Agim Shahini ka kėrkuar qė kjo iniciativė dhe ky memorandum mirėkuptimi tė ndikojė pėr eliminimin e barrierave doganore dhe tė ketė efekt pozitiv nė shkėmbimet tregtare.
“Nuk dėshirojmė barriera burokratike, por tė kemi lehtėsira nė eksport dhe import mes tė dyja vendeve. Njėkohėsisht, dėshirojmė qė pėrmes kėsaj, prodhimet tona tė arrijnė te konsumatori shqiptar”, tha Shahini.
Remzi Ahmeti, nga Agjencia pėr Promovim tė Investimeve, ka folur nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės, duke thėnė sė pėrkrah ēdo iniciativė qė ka pėr qėllim bashkėpunimin e bizneseve nė Kosovė dhe Shqipėri.
Ndėrkaq, ngjarja kulmore do tė jetė nė orėt e mbrėmjes nė sheshin e Durrėsit, ku tashmė ėshtė i stėrmbushur me turistė nga tė gjitha trevat. Me kėtė rast biznesmenėt nė stenda do tė ekspozojnė produktet e tyre “Made in Kosova”.
Ky aktivitet tradicional qė tashme ėshtė i njohur nė Kosovė, si “Java e Biznesit Kosovar” ka pėr qėllim qė kėtė manifestim ta shtrijė nė tė gjitha vendet e banuara me shqiptarė, me qėllim tė promovimit tė konsumimit tė produkteve vendore.
________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/35427/C4/C14/

murrizi
09-08-10, 18:04
Rruga e Kombit,
ose siē njihet nga pro Sali-ovitet, Rruga pėr Kosovarėt,
ka edhe zėra tė tillė ta quajn ,, Rruga e Kosovarve ,,

Por si do qė tė jetė, kjo rrugė u solli tė mira tė gjithė Shqiptarėve.

Kur them tė gjithė Shqiptarėve kėtu nuk e kam fjalėn vetėm pėr Kosovėn dhe Kuksin por flas edhe pėr Tiranėn e Vlorėn teposht nė Himar e Sarand e deri nė Dhėrmi.
Tė gjithė pėrfitojm nga kjo rrugė, por fol sinqerisht Kosovarėt mė shumė.

I vodhi e si vodhi Sala votat ėshtė pak me rėndėsi (nė kso rastesh :wink:).

murrizi
17-08-10, 17:20
Afro 2 milionė udhėtarė nėpėr “Rrugėn e Kombit”

Publikuar: Sot, mė 17 gusht 2010 www.koha.net (http://www.koha.net)


http://www.dardania.de/vb/upload/repository/images/17-rruga-e-kombit4.jpg - Rruga Durrės-Kukės-Morinė, e njohur tashmė si “Rruga e Kombit”, ėshtė shndėrruar muajt e fundit nė njė nga arteriet mė tė dashura dhe mė tė sigurta pėr shqiptarėt si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė, shkruajnė mediet shqiptare.
Qė nga hapja, mė shumė se njė vit mė parė, sipas tyre, thuhet se kėtė rrugė e kanė pėrshkuar rreth 2 milionė udhėtarė.
Rreth 12 mijė turistė shqiptarė dhe me shumė sė 3 000 automjete lėvizin ēdo ditė nėpėr kėtė rrugė. Vetėm gjatė muajit korrik kėtė rrugė e pėrshkuan 337 mijė persona, ndėrkohė qė njė fluks mė i madh vėrehet edhe gjatė muajit gusht.
Tuneli i Kalimashit, me gjatėsi rreth 6 kilometra, ėshtė pjesa mė e rėndėsishme dhe mė tėrheqėse e rrugės sė re. Nė njėrin prej dy tuneleve kompania amerikane turke “Bechtel & Enka” vazhdon ende punimet, ndėrsa automjetet lėvizin vetėm nėpėr tunelin e krahut lindor, i cili ėshtė ende me njė kalim. Pėr tunelin tjetėr autoritetet shqiptare kanė thėnė se do tė jetė i gatshėm pėr qarkullim mė sė largu nė tetor. Autostrada e pėruruar vitin e kaluar e ka lehtėsuar edhe qarkullimin e mallrave, por edhe tė emigrantėve shqiptarė nga Shqipėria e Kosova, qė lėvizin nga Perėndimi nė drejtim tė familjeve tė tyre.

http://www.koha.net/repository/images/17-rruga-e-kombit4.jpg

murrizi
25-08-10, 21:40
Por dikush duhet mbuluar edhe koston !

unė jam pėr me pague autorrugen.

Guri i madh
25-08-10, 21:42
Por dikush duhet mbuluar edhe koston !

unė jam pėr me pague autorrugen.


shum mir ke fol me pague rrugen ,e populli i gjor nuk ka pare me pague terrin rrymen


po kshtu nese rruga paguhet qendrushmeria e saj do te trefishohet

murrizi
25-08-10, 21:46
shum mir ke fol me pague rrugen ,e populli i gjor nuk ka pare me pague terrin rrymen


po kshtu nese rruga paguhet qendrushmeria e saj do te trefishohet Po pse bre Guri i m.... po i jep vetit zor m'kot, ti edhe ashti si bje anejna, a nuk na pate thėnė qė e ke pasoshin e serbis ?

po dijn po dijn Shqiptart me bo autobahna ;)


http://www.dardania.de/vb/upload/img/vija_lajmi.jpg Udhėtimi nėpėr autostradėn Durrės – Kukės – Morinė do tė bėhet me pagesė, ka bėrė tė ditur kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha. Ai tha se aplikimi i pagesės do tė bėhet pėr shkak tė pamundėsisė pėr sigurimin e mirėmbajtjes sė rrugės.... Postuar nė rtklive: 09:09:36 / 25.08.2010
Kryeministri Berisha bėri tė ditur se tuneli i dytė nė Kalimash do tė hapet nė muajin shtator.
Kryeministri Berisha tha se ndėrtimi i autostradės Durrės – Kukės – Morinė, tė cilėn e cilėsoi si “korridor” i kombit, ka ndikuar nė rritjen mė tė madhe tė turizmit nė historinė e Shqipėrisė.

Guri i madh
25-08-10, 21:55
Po pse bre Guri i m.... po i jep vetit zor m'kot, ti edhe ashti si bje anejna, a nuk na pate thėnė qė e ke pasoshin e serbis ?


jo bash une i bie asajde po mendoj nese nuk paguhet e nese paguhet i ndjeki rruget lokale


murrir zeza


une nuk posedoj pasaport serbe


me 25 ,12 1994 ,kam pasaport gjermane te azyl kerkusve neni 51 ,53

une nuk do e perdori at rrug neper shkini edhe pse mundem me e perdor


po kjo rruga e kombit nese paguhet sa do te perdoret per qarkullim kjo
rrug ,po mendoj nga ata qe jetojn aty per mue 1 her ose 2 her ne vit nuk qon pesh se ciles rrug i bie

jadore
25-08-10, 21:58
Po pse bre Guri i m.... po i jep vetit zor m'kot, ti edhe ashti si bje anejna, a nuk na pate thėnė qė e ke pasoshin e serbis ?

po dijn po dijn Shqiptart me bo autobahna ;)


http://www.dardania.de/vb/upload/img/vija_lajmi.jpg Udhėtimi nėpėr autostradėn Durrės – Kukės – Morinė do tė bėhet me pagesė, ka bėrė tė ditur kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha. Ai tha se aplikimi i pagesės do tė bėhet pėr shkak tė pamundėsisė pėr sigurimin e mirėmbajtjes sė rrugės.... Postuar nė rtklive: 09:09:36 / 25.08.2010
Kryeministri Berisha bėri tė ditur se tuneli i dytė nė Kalimash do tė hapet nė muajin shtator.
Kryeministri Berisha tha se ndėrtimi i autostradės Durrės – Kukės – Morinė, tė cilėn e cilėsoi si “korridor” i kombit, ka ndikuar nė rritjen mė tė madhe tė turizmit nė historinė e Shqipėrisė.
qasi te 70 centeve sahati a..!

murrizi
25-08-10, 22:03
qasi te 70 centeve sahati a..!
70 jo, veq shtoja lirisht edhe nji qindėshe para.

jadore
25-08-10, 22:06
70 jo, veq shtoja lirisht edhe nji qindėshe para.
me rrejte ska , e ti qe done shtoja edhe 1000 perpara por ncuk ..70 deri ne 77 cent sahati po shkojke ma shume jo.

murrizi
25-08-10, 22:06
jo bash une i bie asajde po mendoj nese nuk paguhet e nese paguhet i ndjeki rruget lokale


murrir zeza


une nuk posedoj pasaport serbe


me 25 ,12 1994 ,kam pasaport gjermane te azyl kerkusve neni 51 ,53

une nuk do e perdori at rrug neper shkini edhe pse mundem me e perdor


po kjo rruga e kombit nese paguhet sa do te perdoret per qarkullim kjo
rrug ,po mendoj nga ata qe jetojn aty per mue 1 her ose 2 her ne vit nuk qon pesh se ciles rrug i bie E po qashtu kallzo bre burrė....
Normal ti tash sduhet me pas mė tė tillė pasaport, pėrveq se je i minoritetėve (shka, roma, ashkali, turk, malazez) ose je nga ata shqiptarėt (shumė e mundshme) "qė po tė njek Uēk-ja me tė vra" ?
ik mytu, ma mirė se ti Shqiprin e kosovėn se paske pae qė 16 vjet !

murrizi
25-08-10, 22:10
me rrejte ska , e ti qe done shtoja edhe 1000 perpara por ncuk ..70 deri ne 77 cent sahati po shkojke ma shume jo.
Ok, po bėjmė sipas "drejtsis kineze" mesi i art !
110 nė orė ėshtė e rregulluar edhe me ligjė (tabela) !
kush ka lek rėndė nė xhepa, ka mundėsi ti lehtėsoj ato po i "ra" pedalit mė posht .

Guri i madh
25-08-10, 22:10
E po qashtu kallzo bre burrė....
Normal ti tash sduhet me pas mė tė tillė pasaport, pėrveq se je i minoritetėve (shka, roma, ashkali, turk, malazez) ose je nga ata shqiptarėt (shumė e mundshme) qė po tė njek Uēk-ja me tė vra ?
ik mytu, ma mirė se ti Shqiprin e kosovėn se paske pae qė 16 vjet !


e ore murriz zeza


sa shqiptari ka shtetsi gjermane e sa jan duke prit me marr shtetsin te gjith te zhgenjyer nga qeveria e jon ,po e shofin se nuk ka perspektiv ne kosov ,jo per ne po per fmijt tan qe po rriten vitet po kalojn nuk po e presin qeverin e kosoves me krijue kushte per rinin

jadore
25-08-10, 22:16
E po qashtu kallzo bre burrė....
Normal ti tash sduhet me pas mė tė tillė pasaport, pėrveq se je i minoritetėve (shka, roma, ashkali, turk, malazez) ose je nga ata shqiptarėt (shumė e mundshme) qė po tė njek Uēk-ja me tė vra ?
ik mytu, ma mirė se ti Shqiprin e kosovėn se paske pae qė 16 vjet !
a te vie marre prej vetevetes ndonjehere kur nis e shkruan keto brockulla qe mendja ti prodhon pa pardon , apo maskohesh nen patriotizmin e qeverisjes se kombit qe kete 10 vjeqar sdine te bej asgje tjeter pos te hapin trase rruge plot pluhur..
p.s.
guri, nje keshille , mos bie ne nivelin e te shkallmuarit te lutem,.

murrizi
25-08-10, 22:18
a te vie marre prej vetevetes ndonjehere kur nis e shkruan keto brockulla qe mendja ti prodhon pa pardon , apo maskohesh nen patriotizmin e qeverisjes se kombit qe kete 10 vjeqar sdine te bej asgje tjeter pos te hapin trase rruge plot pluhur..
p.s.
guri, nje keshille , mos bie ne nivelin e te shkallmuarit te lutem,.
ooo sorry Jador, nuk e dita qė tė preka edhe tya.

elvio
25-08-10, 22:27
rruga e kombit nuk eshte bere per tu shfrytezuar ne sezonin e plazhit,por per permiresimin e rruges se tregetise se atij shteti te cilet iu ofrua porti i durresit.

murrizi
25-08-10, 22:29
rruga e kombit nuk eshte bere per tu shfrytezuar ne sezonin e plazhit,por per permiresimin e rruges se tregetise se atij shteti te cilet iu ofrua porti i durresit.
Cilit shtet o Oli ?

Guri i madh
25-08-10, 22:38
rruga e kombit nuk eshte bere per tu shfrytezuar ne sezonin e plazhit,por per permiresimin e rruges se tregetise se atij shteti te cilet iu ofrua porti i durresit.


PO E VERTET


po ne shqiptart ne pergjithsi jemi vonuar nuk pritet ne afat te shkurter kjo rrug ta ket at tretman qe ne e reklamojm


ne kemi probleme te shumta si ne KOSOV ashtu edhe nė SHQIPERI

elvio
25-08-10, 22:40
Cilit shtet o Oli ?


shtetit te azerbajxhanit stanley:cool:


kujt tjeter

murrizi
25-08-10, 22:43
shtetit te azerbajxhanit stanley:cool:


kujt tjeter E po atė trego ti ?

Sepse: Puka, Mirdita, Kuksi, Hasi,Kruma, Bajram Curri janė komuna tė rrethinės sė Baku-s.

murrizi
11-11-11, 18:30
Pėr njė kafe nė Shqipėri, pat thėnė Rugova
http://www.koha.cingerr.com/repository/images/11rugova_1111111552_1.jpg

Prishtinė, 11 nėntor - Ideja e hedhur e Ibrahim Rugovės para rreth dy decenieve pėr ndėrtimin e autostradės Prishtinė-Durrės, qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė, qė nga nesėr po bėhet realitet. Ėndrra e Rugovės qė, siē thoshte, "pėr njė kafe nė Shqipėri", pėrfundimisht po sendėrtohet.

Nesėr do tė bėhet pėrurimi i segmentit tė parė tė autostradės qė ėshtė emėrtuar "Ibrahim Rugova", pas ndėrtimit tė 38 kilometrave tė parė tė autostradės Vėrmicė-Merdar qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė me rrugėn mė moderne.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ditė mė parė ftoi deputetėt nė pėrurimin e kėtij projekti qė, siē thotė ėshtė edhe e standardit tė lartė perėndimor.

Nė vitin 1990 kur Shqipėria ende ishte nėn sundimin e hekurt tė komunizmit, kurse Kosova e pushtuar nga Serbia, Ibrahim Rugova do tė deklarojė:

"Sa i pėrket afrimit ndaj Shqipėrisė ne atė e duam sa edhe afrimin me Evropėn. Projekti evropian nuk e lejon ndryshimin e kufijve, porse hapjen e tyre; tė mos ketė mė mure tė Berlinit, mure tė vdekjes. Ne tash udhėtuam prej Frankfurtit nė Strasbur: Aty nuk merrej vesh se ku mbaronte Gjermania dhe ku fillonte Franca, po tė mos ishin udhėrrėfyesit nė tė cilėt shkruante 'Deutschland' apo 'Frankreich'.

Kam qenė nė Nova Goricė ku italianėt vinin pėr darkė, kurse sllovenėt shkonin nė Stara Goricė pėr tė pirė kafenė e mėngjesit. Ja, kėshtu edhe unė do tė dėshiroja tė shkoja nė Shqipėri pėr tė pirė kafe"!, thotė Rugova nė intervistėn dhėnė gazetės kroate "Nedeljna Dalmacija" tė datės 22.07.1990

Zero Cool
12-11-11, 16:30
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/309511_304379662923741_100000551282599_1181735_202 83421_n.jpg

Mbi Landovicė afėr Prizrenit.

Shpati
12-11-11, 19:07
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/309511_304379662923741_100000551282599_1181735_202 83421_n.jpg

Mbi Landovicė afėr Prizrenit.

Vendimi per te ndertuar kete Rruge esht vendim i gabuar .
Nje Rruge e till ndoshta do te munde te ndertohej mbas 10 viteve ose me vone.
Shpresoj qe kjo Rruge nuk do ta dergon Kosoven ne Ruin sikurse e derguan Greqin disa projekte te panevojshme .
Edhe pse vet kam perkrah me par ket projekt.
Deri ne perfundim te kesaj Rruge Kosoves do ti kushtoj me siguri mbi 1.5 Miliard Euro por ne qfote se do te llogariten edhe Kamatat ,kjo Rruge do te kaloj shumen 2 miliard Euro.
Sikurse te kishte investuar Shteti 2 Miliard Euro per te ndertuar Fabrika te vogla do te perfitonin shume Familje Shqiptare ku do te punesoheshin te pa punet por edhe Kosova .
Qka i nevoitet Kosoves nje Rruge e mir kur esht vendi i tret ne Bote per nga numri i Azilkerkueseve ???

Stuhi Rere
12-11-11, 19:19
Nuk hap shtigje sepse shtigjet kan egzistuar por i mbyll shtigjet e hap diqka me shume nuk po gjej term qe i pershtatet.
Qka na duhet antarsimi ne Be nese zhvillojm infrastrukturen dhe ekonomin e vendit Kosova eshte vend i vogel pozite te mire gjeografike per ti bere te dyja keto dhe me keto zbutet fukarallaku. Po kush se ?!!

Zero Cool
12-11-11, 19:26
jgDIXgw_sKE

kybrah
12-11-11, 19:36
Infrastruktura e Kosoves filloi me borxhe qysh edhe nga kulmi pa themele.

cfare nenkuptojme me themelin e nje vendi
investimi me i drejt dote ishte aktivizimi i fabrikave ,se Kosova kishte fabrikat e njohura gigante ,

industrimi i fabrikave e kishin solle autostraden ate me 4 drejtimshe.

Stuhi Rere
12-11-11, 19:47
Infrastruktura e Kosoves filloi me borxhe qysh edhe nga kulmi pa themele.

cfare nenkuptojme me themelin e nje vendi
investimi me i drejt dote ishte aktivizimi i fabrikave ,se Kosova kishte fabrikat e njohura gigante ,

industrimi i fabrikave e kishin solle autostraden ate me 4 drejtimshe.

Ne radhe te pare infrastruktura rruget e mira qe te ken mundesi te bejn exportimin e mallit qe do te prodhonin fabrikat sepse dergesa do te ishte me e shpejt dhe me me kohe. E mandej zhvillimi ekonomik si bujqesia dhe aktivizimi i ketyre fabrikave. Dhe te ju krijohen kushte investitorve te huaj dhe mbrojtje nga haraqi. Psh para disa dite degjova qe disa firma austriake jan te interesuara te hapin fabrika njera dicka per automobile, por nese nuk egzistojn keto qe thash eshte e kot.


Autostrada shume shpejt e nxjerr veten sepse duhet te paguajm kur te kalojm neper te, 20 euro nuk jan asgje per vetura te vogla.

Shpati
12-11-11, 21:12
Ne radhe te pare infrastruktura rruget e mira qe te ken mundesi te bejn exportimin e mallit qe do te prodhonin fabrikat sepse dergesa do te ishte me e shpejt dhe me me kohe. E mandej zhvillimi ekonomik si bujqesia dhe aktivizimi i ketyre fabrikave. Dhe te ju krijohen kushte investitorve te huaj dhe mbrojtje nga haraqi. Psh para disa dite degjova qe disa firma austriake jan te interesuara te hapin fabrika njera dicka per automobile, por nese nuk egzistojn keto qe thash eshte e kot.


Autostrada shume shpejt e nxjerr veten sepse duhet te paguajm kur te kalojm neper te, 20 euro nuk jan asgje per vetura te vogla.

Kjo Rruge ndoshta do te zvogeloj per disa minuta shkuarjen pre Pikas A ne Piken B.
Pra e parendsishme per Transport te Mallrave dhe Njrzeve .
Askush nuk thot se esht e keqe por per momentin e shtrejt dhe me mir do te ishte qe keto Para te investoheshin per te modernizuar Industrin ku do te perfitonin Qytetaret dhe Kosova .
Qka mi bo Asfaltit ?

kybrah
13-11-11, 12:58
Ne radhe te pare infrastruktura rruget e mira qe te ken mundesi te bejn exportimin e mallit qe do te prodhonin fabrikat sepse dergesa do te ishte me e shpejt dhe me me kohe. E mandej zhvillimi ekonomik si bujqesia dhe aktivizimi i ketyre fabrikave. Dhe te ju krijohen kushte investitorve te huaj dhe mbrojtje nga haraqi. Psh para disa dite degjova qe disa firma austriake jan te interesuara te hapin fabrika njera dicka per automobile, por nese nuk egzistojn keto qe thash eshte e kot.


Autostrada shume shpejt e nxjerr veten sepse duhet te paguajm kur te kalojm neper te, 20 euro nuk jan asgje per vetura te vogla.
Pikerisht rruga eshte shkurtuar per importimin e mallrave per ne Kosove , exportim pozitive qe te qarkullon paraja ne shtetin e Kosoves nuk po shohim dicka e tille pozitive .