PDA

View Full Version : :::::....... Poeziiii edhe ngaa une arTiioLa....::::


arTiiola_
01-08-10, 13:00
......Shum GJeraa......


Shumė Gjėra Ty Dua Tė Ti Them,
Shumė Ndjenja e Ėndėrra Me Ty Dua Ti Ndaj,
Se Tė Kam Pritur e Jam Merzitur Netė Me Radhė,
Lotet Ska Pas Kush Tė Mi Thaj.

Shumė Gjėra Dua Tė Them,
Shumė Ndjenja Me Ty Dua Ti Ndaj,
Mos Mė Qorto Mė o Shpirt,
Se Mė S'dua Tė Qaj.

E Ndjej Qe Tė Dua,
E Ndjej Se Shpirt Tė Kam,
Tė Lutem Mos Mė Thuaj,
Se Besim Tė Flas Tek Ty Nuk Kam.

Mė Kupto Tė Lutem Kur Merzitem,
E Xheloze e Cmendur Bėhem,
Mos Mė Vė Faj, Mirė Nuk Ndihem,
Se Pa Sinqeritet Tėrbohem
" Tė HuMbA "Tė HuMbA Ty DhE Mu PėRmByS GjiThēKa
Me HuMbJeN TėNdE HuMbA BuZėQeShJeN
HuMbA AleGriNė Qė KiShTe PuShTuAr QėNiEn TiMe
HuMbA DriTėN e SyVe Tė Mi, SePsE AjO Je Ti...

StRuKeM Nė NjĖ CeP DhE MeNdOj
PsE VaLLė NdOdHi KėShTu? Ku GaBoVa?
NdOsHtA KuR Tė TjErĖt DėGjOvA!
Mė ViJnĖ KaQ ShUmĖ PyTjE Nė MėNdJe
PoR Pa PėRgJiGjE
Ku i DiHeT NdOsHtA KėShTu ĖsHtĖ ShKrUaR
Qė UnĖ PėR Ty Tė VuAj ....

Je FuTuR Aq TheLLė Nė ShPiRtIn TiM
Sa SmUnDeSh Ta ImAgJiNoSh
Tė DuA Aq ShUmĖ PoR Ti SmUnD Ta KuPtOsH
NdOsHtA NgA MėNdJa JaM VėRtEtĖ FėMiJė
PoR Sa Tė KaM DaShUr e Tė DuA Ty
SkAm PėR Tė DaShUr AsNjĖ NjErI....!!

" Mė FaL "

Mė FaL ZeMėR Se NdOsHtA Me FjaLėT e MiA Tė LėNdOvA
Mė FaL ShPiRtĖ Se NdOHtA NgA DaShUrIa Tė GjYkOvA
Mė FaL i DaShUr Se VeQ PėR Ty UnĖ MuNd Tė JeToJ
Mė FaL YllI Im Se Pa Ty UnĖ NuK DuA Tė EkZiStOj
MoS HaRrO Se VeTėM Ty Tė DeShA Nė KėTė BoTė
MoS HaRrO Se PėR Ty MbRėMė Su NdaLėN LoTėT
MoS HaRrO Se Pa Ty CdO GjĖ ĖsHtĖ e KoTė
MoS HaRrO Se Tė DuA Mė ShUmĖ Se DjE e SoT

Mė KuJtO EdHe KuR Tė ThOnĖ Se NuK JaM GjaLLė
MoS HaRrO Se As GuRi SkIsHtE pLaSuR Mė PaRė
Mė ThUaJ NjĖ HeRė Se KoT NuK IsHtE GjItHė Ky VaJtIm
MoS HaRrO Se Ti Je i VeTmI LuMtUrI Nė ShPiRtIn TiM
MoS LeJo Qė Tė BėHeT e DaShUrIsĖ EdHe NjĖ ViKtImĖ
Mė ThUaJ NjĖ HeRė Se Mė Do, Sa Tė DuA ShPiRtI Im
MoS MeNdO Se EdHe NėSe Me Ty NuK JaM
Mė BeSo Se VeTėM Ty Tė DeShA Me ZeMėR Tė ThArĖ!!{♥) Te Kerkova (♥}


Ne Shpellen e Endrrave Ty Te Kerkova
Por Nuk Te Gjeta !
Me Universe Yjesh Te Krahasova
Po Nuk i Ngjaje !
Ne Nje Ajzbreg Shpresash Te Paraftyrova
Por Edhe Aty S'ishe
Te Kerkova Te Krahasova Te Paraftyrova
Dhe Te Gjeta Ne Kristale Shpirtash Te Akullta♥? Te DuaSh ♥?


DashuRia EshT e PafaJshme
Te Duash Dike Nuk BeheT Gje
BeHuni Te LumTur
Ne Cdo Gje
Jeten RaLiZzOnI
Femije Ju beni
KuPtoJeni DaShuRin
Dhe RriNi Te LiR
FaLeni VeTen Tuaj
FaLja e DashuRis
PeRpaRa se Te Behet Von
Se PasTaJ PenDoheNi
Dhe S'Do DiNi Cte Beni...•♥• Mos •♥•

Mos Me Thauj Te Dua
Veq Me Duaj
Dashuria Nuk Do Fjal
Me Te Mos Luaj
Mos Me Ndriqo Prap
Kur Dua Te Ik
Qendro Dhe Prit
Mbase Mund Te Kthehem Nje Dit
Mos Me Kerko Kur Mungoi
Pran Me Ndjej
Beso Kur Do Te Kthehem Ndonjeher
Mos u Mundo Te Me Mbash
Kur Kerkoj Pak Liri
Do Fluturoi Pak e Lir
Dhe Prap Tek Ti Do Vij
Me Ty Do Te Qendroi Gjithnje..

valiii
01-08-10, 15:16
Per poezi koke me ta jep doren, veq kqyr se caps locki t'ka marr "spoj" diēka...

emine
01-08-10, 18:31
me fal shume artiloa ,po me duket se paske ba pirateri edhe ti ksi heri,,,veq bukur prap:biggrin:

arTiiola_
03-08-10, 13:26
Per poezi koke me ta jep doren, veq kqyr se caps locki t'ka marr "spoj" diēka...


ThnnX-G..!

arTiiola_
03-08-10, 13:28
me fal shume artiloa ,po me duket se paske ba pirateri edhe ti ksi heri,,,veq bukur prap:biggrin:AHAHAHHHAHHAHH flm shumm per comente

arTiiola_
03-08-10, 13:31
●●Dy Zemra Te Lenduara●●

Nuk e di a'e din "Ti" por ja une te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loj
Dy te rije
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer

deri nje drite diku te AGOJ...

Domira
08-08-10, 21:08
arTiiola_ bukur shume, te lumte per keto poezi.

p.s. hiqu ti ktyne ''xhelozave'' qe po te kritikojn:tongue: :biggrin:

arTiiola_
15-08-10, 09:57
arTiiola_ bukur shume, te lumte per keto poezi.

p.s. hiqu ti ktyne ''xhelozave'' qe po te kritikojn:tongue: :biggrin:

hahahhahhahhahhahahhahhahhah Flm Peer ComenT

tipi engjellor
15-08-10, 10:42
mire artiola

emine
15-08-10, 11:19
arTiiola_ bukur shume, te lumte per keto poezi.

p.s. hiqu ti ktyne ''xhelozave'' qe po te kritikojn:tongue: :biggrin:mire i ke than:biggrin: