PDA

View Full Version : Serbia kėrkon 31 miliardė dollarė nė shkėmbim tė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės


Dilaver
03-08-10, 22:00
Shkruan: Fehmi ramadani

BISEDAT “TEKNIKE” DHE PLANET E REJA SERBE PĖR KOSOVĖN

Pas mendimit pozitiv tė GJND-sė pėr pavarėsinė e Kosovės dhe pas paralajmėrimit tė ashtuquajtura biseda “teknike” ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, kjo e fundit nuk po tregon qasje konstruktive, por pėrpjekjet e saj janė destruktive dhe njė manipulim i hapur si karshi opinionit tė vet, por edhe atij mė tė gjerė. Beogradi, pas goditjes nga GJND-ja, asesi tė kėndellet dhe tė pranoj normat ndėrkombėtare nė tė cilat ishte thirrur njė kohė tė gjatė. Bota demokratike kishte shfaqur mendimin e tyre pro sė drejtės sė Kosovės pėr shtet, ndėrsa i vetmi Beogadit me disa shtete qė nė esencė kanė orientime etnofashiste janė kundėr sė drejtės sė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi. Pesė shtetet e BE-sė si, Spanja, Greqia, Sllovakia, Rumania dhe Qiproja, edhe pas mendimit tė GJND-sė nuk kanė ndėrruar kursin politik ndaj Kosovės. Kjo nėnkupton se kėto shtete janė problemi i BE-sė dhe nuk mund ndryshe tė trajtohen. Ndoshta BE-ja ėshtė ngutur nė pranimin e tyre, sepse tė synosh kritere tė larta humane e njerėzore, ndėrsa nė anėn tjetėr tė thyesh kėto tė drejta nė shtetet e tyre kjo nuk ka kuptim pėr politikėn e tyre, por as pėr BE-nė. Andaj, ky rast nė tė arshmen duhet t’i shėrbje BE-sė qė karshi thyesėve tė parimit tė lirisė, demokracisė e pavarėsisė sė popujve tė merrem masa tė duhura dhe kėto vende tė detyrohen tė ndėrrojnė kursin politik.
Beogradi i inkurajuar nga mosveprimi i BE-sė, por edhe destrkutiviteti i disa vendeve anėtare tė KS tė OKB-sė po vazhdon me avazin e vjetėr, planet e vjetra dhe tė reja pėr Kosovėn. Beogradi karshi Kosovės kishte plane tė ndryshme pėr njė shekull pandėrprerė, por pėr fat tė mirė kurrė nuk u realizuan. Planet e tyre kundėr Kosovės kishin data tė vjetra, por edhe personazhe tė ndryshme. Ato datojnė nga Qubrilloviqėt, Garashaninėt, Andriqėt, Qosiqėt, Shesheloviqėt, Millosheviqėt, Gjingjiqėt, Koshtunicėt, ndėrsa “sihariqi” mė i ri serb vjen nga presidenti aktual serb Boris Tadiq. Plani i tij “autonomi prej 1 deri 100” ėshtė njė plan i tė marrėve dhe vetėm ata dinė tė hartojnė plane tė tilla.
Por, jo vetėm kaq, Boris Tadiq me kompani, pėr fat tė keq tė pagėzuar nga perėndimi, si Qeveri demokratike nė fokus tė betejės sė tyre tė ardhshme pėr Kosovėn, si nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, por edhe gjetiu do tė vazhdojnė me tė gjitha planet e mundshme dhe tė pamundshme kundėr Kosovės.
Beogradi, definitivisht as mė pak e as mė shumė nga faktori ndėrkombėtar kėrkon 30 pėr qind tė territorit tė Kosovės, si zgjidhje e tyre politike dhe si i ashtuquajtur kompromis politik. Tė gjitha planet tjera janė tė kamufluara pas kėtij projekti, pra atė ēfarė parardhėsit e tij nuk kishin mundur tė arrijnė edhe me luftė e gjenocid, kjo politikė e re serbe dėshiron tė arrijė me mjete “demokratike”.
Beogradi jo rastėsisht kėrkon pjesėn veriore tė Kosovės, pjesėn mė tė pasur tė saj, nė tė cilėn gjendet gjiganti Trepēa, i cili zė vendin e dytė me xehe nė Evropė. Gjithashtu, interesi i Beogradit ėshtė edhe lidhja e vendbanimeve serbe nė jug tė Kosovės, sidomos nė formimin e tė ashtuquajtura komuna tė decentralizuara dhe kreatura tė njė mini-shteti serb nė Kosovė. Kjo kreaturė politike do t’i shėrbente mė vonė Beogradit pėr destabilitet dhe pazare tė ndryshme politike nė dėm tė shtetit tė Kosovės.
Tė gjithė e dinė brengosjen e Beogradit pėr 600 mijė serbėt e Kroacisė dhe 500 mijė serbėt e Bosnjės, tė cilėt tashmė janė shpėrndarė nėpėr Serbi, por edhe nėpėr shumė vende tė botės si refugjatė pėr shkak tė pasojave tė politikės fashiste serbe ndaj popujve tjerė tė Ballkanit. Njė “brengosje” tė tillė e kanė edhe pėr serbėt e Kosovės dhe rezultati tashmė ėshtė duke u parė. Humbja e arsyes sė shėndoshė politike dhe shtimi i urrejtjes sjell vetėm fatkeqėsi, vetėshkatėrrim dhe asgjė tjetėr.

Dilaver
03-08-10, 22:07
BEOGRADI KĖRKON 31 MILIARDĖ DOLLARĖ NĖ SHKĖMBIM TĖ NJOHJES SĖ PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS
Kohėn e fundit, disa mediume serbe njoftojnė se nė rast tė dėshtimit tė radhės nė KS tė OKB-sė, Beogradi ka pėrgatitur njė plan tjetėr sekret, i cili nė kėmbim tė Kosovės nga SHBA-ja dhe faktorėt tjerė relevantė do tė kėrkojė hiq mė pak se 31 miliardė dollarė, si kompensim pėr shlyerjen e borxhit tė jashtėm tė kėtij shteti.
Nė njė raport tė IZIT ( Institut za Iztrazivanje tergovine) thuhet se ky plan tashmė ėshtė nė tryezė tė presidentit serb Boris Tadiq, tė cilin do ta pėrdorė nė fund tė kėsaj loje. Kėtu pėrmedet se borxhi i ish-Jugosllavisė para shkatėrrimit tė saj ishte rreth 22 miliardė dollarė, por me fillimin e krizave tė njė pasnjėshme pas vitit 1990 ishte rritur nė 121 miliardė dollarė. Vetėm Serbia ka mbi 31 miliardė dollarė, ndėrsa Kosova kishte mbi 1 miliarėd dollarė. Kohė mė parė, me kėrkesė tė Beogradit, para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, Banka Botėrore kishte shlyer borxhin e Kosovės nė vlerė prej 550 milionė dollarė, sepse Beogradi arsyetohej se ky vend nuk ėshtė nė ingerencat e shtetit serb.
Cinizmi dhe dyftyrėsia e politikės serbe shkon aq largė sa qė kur janė nė pyetje parat nuk hezitojnė tė thonė se Kosova nuk ėshtė pjesė e tyre, ndėrsa nė Kushtetuėn e tyre ajo ende trajtohet si pjesė pėrbėrse e Serbisė. Kjo poshtėrsi politike e njerėzore bėhet vetėm nė politikėn e Beogradit dhe ėshtė dėshmuar edhe mė herėt, sidomos me rastin e dorėzimit tė Millosheqit nė Hagė. Kjo klasė politike serbe nuk e kishte dorėzuar Millosheviqin nė Hagė pėr krimet qė kishte bėrė ndaj popujve tė ish-Jugosllavisė, por pėr shpėrblimin prej 5 milionė eurosh qė i kishte dedikuar CIA dhe faktorėt tjerė ndėrkombėtar. Kjo tregon jo vetėm nivelin e ultė tė njė kėste politike, por edhe strukturėn krimogene tė saj dhe gjenetikėn e tyre tė grabitqarėve kundrejt pasurisė sė tė tjerėve.
Mė tej, ky Institut (IZIT) tregon se borxhi i jashtėm i Kosovės, tashmė ėshtė reth 630 milionė dollarė, ndėrsa Beogradi nuk dėshiron tė merret me to. Kurse, borxhi jashtėm i Serbisė ėshtė rreth 31 miliardė dollarė, apo rreth 4000-5000 dollarė pėr kokė banori. Serbia renditet nė rendin e vendeve mė tė ngarkuara me borxhe tė jashtme nė botė.
Ky shtet tashmė ka njė krizė tė thellė ekonomike, si pėr shkak tė inflacionit tė pėrditshėm dhe nėnvlerėsimit tė dinarit, por dita e ditės po pėrjeton njė shkatrėrrim tė madh ekonomik. Tė gjitha resurset e saj ekonomike janė nė fazėn e privatizmit, apo shitjes dhe ato po blihen nga investues tė huaj. Ky vend, pėr veē tjerash, po pėrballet me njė natalitet shumė tė ulėt, shumė vendbanime serbe janė tė boshatisura, ndėrsa tė rinjtė nė numėr tė madh po ikin jashtė vendit pėr shkak tė paperspektivės. Papunėsia, krimi, korrupsioni i lartė, jo stabilitetiti politik dhe mungesa e perspektives pėr tė ardhmen janė faktorėt kryesorė qė po e dėmtojnė kėtė shtet. Dhe, sipas njė magazine amerikane e pėrpiluar nė bazė tė 12 kritereve Serbia sė bashku me Rusinė, Kinėn dhe disa shtete tjera gjendet nė grupin e shteteve “nė rrezik”si pėr nga situate ekonomike, gjendje e sigurisė, tė drejtat enjeriut etj.
Atėherė, jo rastėsisht ky shtet pas vendimit tė GJND-sė bishtėton mendimin pozitiv pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tenton tė pėrdorė shprehjet mbi secesionin e Kosovės, e cila pėr pasojė duhet tė kishte dhėnien e llogarisė financiare. Tė gjitha kėto analiza janė janė pjesė e planit tė Tadiqit pėrballė SHBA-ve, Kosovės dhe faktorėve relavantė ndėrkombėtar. Andaj, Beogradi ka nevojė shumė pėr para nga Kosova dhe pėr kuriozitet vetėm gjatė vitit 2009 nga Kosova nė tregun e Serbisė janė derdhur mė shumė se 200 milionė euro.
Kosova ėshtė treg shumė i volitshėm pėr Beogradin dhe pėrpjekjet nė kėtė drejtim do tė jenė tė vazhdueshme dhe tė shtuara, sepse pėr mes kėtij tregtimi mban ndikim e saj politik. Nė pėrkrahje tė kėtij plani janė shumė ekspert dhe ekonomistė serb dhe tashmė kanė kėshilluar presidentin Tadiq qė ky plan tė ketė njė qasje serioze nė bisedimet e ardhshme. Bisedat e ashtuquajtura “teknike” nuk do tė jenė vetėm tė natyrės “teknike”, por tė lloj-llojta dhe vetėm zoti e dinė sa do tė zgjasin. Por, a do tė pranojė Kosova kėtė ofertė serbe, qė tė paguaj 31 miliardė dollarė nė shkėmbim tė njohjes sė pavarėsisė sė saj, si dhe bisedat e pafundme me Beogradin mbetet tė shihet nė tė ardhmen?!

panta_rhei
03-08-10, 22:13
Shkruan: Fehmi ramadani

BISEDAT “TEKNIKE” DHE PLANET E REJA SERBE PĖR KOSOVĖN

Pas mendimit pozitiv tė GJND-sė pėr pavarėsinė e Kosovės dhe pas paralajmėrimit tė ashtuquajtura biseda “teknike” ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, kjo e fundit nuk po tregon qasje konstruktive, por pėrpjekjet e saj janė destruktive dhe njė manipulim i hapur si karshi opinionit tė vet, por edhe atij mė tė gjerė. Beogradi, pas goditjes nga GJND-ja, asesi tė kėndellet dhe tė pranoj normat ndėrkombėtare nė tė cilat ishte thirrur njė kohė tė gjatė. Bota demokratike kishte shfaqur mendimin e tyre pro sė drejtės sė Kosovės pėr shtet, ndėrsa i vetmi Beogadit me disa shtete qė nė esencė kanė orientime etnofashiste janė kundėr sė drejtės sė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi. Pesė shtetet e BE-sė si, Spanja, Greqia, Sllovakia, Rumania dhe Qiproja, edhe pas mendimit tė GJND-sė nuk kanė ndėrruar kursin politik ndaj Kosovės. Kjo nėnkupton se kėto shtete janė problemi i BE-sė dhe nuk mund ndryshe tė trajtohen. Ndoshta BE-ja ėshtė ngutur nė pranimin e tyre, sepse tė synosh kritere tė larta humane e njerėzore, ndėrsa nė anėn tjetėr tė thyesh kėto tė drejta nė shtetet e tyre kjo nuk ka kuptim pėr politikėn e tyre, por as pėr BE-nė. Andaj, ky rast nė tė arshmen duhet t’i shėrbje BE-sė qė karshi thyesėve tė parimit tė lirisė, demokracisė e pavarėsisė sė popujve tė merrem masa tė duhura dhe kėto vende tė detyrohen tė ndėrrojnė kursin politik.
Beogradi i inkurajuar nga mosveprimi i BE-sė, por edhe destrkutiviteti i disa vendeve anėtare tė KS tė OKB-sė po vazhdon me avazin e vjetėr, planet e vjetra dhe tė reja pėr Kosovėn. Beogradi karshi Kosovės kishte plane tė ndryshme pėr njė shekull pandėrprerė, por pėr fat tė mirė kurrė nuk u realizuan. Planet e tyre kundėr Kosovės kishin data tė vjetra, por edhe personazhe tė ndryshme. Ato datojnė nga Qubrilloviqėt, Garashaninėt, Andriqėt, Qosiqėt, Shesheloviqėt, Millosheviqėt, Gjingjiqėt, Koshtunicėt, ndėrsa “sihariqi” mė i ri serb vjen nga presidenti aktual serb Boris Tadiq. Plani i tij “autonomi prej 1 deri 100” ėshtė njė plan i tė marrėve dhe vetėm ata dinė tė hartojnė plane tė tilla.
Por, jo vetėm kaq, Boris Tadiq me kompani, pėr fat tė keq tė pagėzuar nga perėndimi, si Qeveri demokratike nė fokus tė betejės sė tyre tė ardhshme pėr Kosovėn, si nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, por edhe gjetiu do tė vazhdojnė me tė gjitha planet e mundshme dhe tė pamundshme kundėr Kosovės.
Beogradi, definitivisht as mė pak e as mė shumė nga faktori ndėrkombėtar kėrkon 30 pėr qind tė territorit tė Kosovės, si zgjidhje e tyre politike dhe si i ashtuquajtur kompromis politik. Tė gjitha planet tjera janė tė kamufluara pas kėtij projekti, pra atė ēfarė parardhėsit e tij nuk kishin mundur tė arrijnė edhe me luftė e gjenocid, kjo politikė e re serbe dėshiron tė arrijė me mjete “demokratike”.
Beogradi jo rastėsisht kėrkon pjesėn veriore tė Kosovės, pjesėn mė tė pasur tė saj, nė tė cilėn gjendet gjiganti Trepēa, i cili zė vendin e dytė me xehe nė Evropė. Gjithashtu, interesi i Beogradit ėshtė edhe lidhja e vendbanimeve serbe nė jug tė Kosovės, sidomos nė formimin e tė ashtuquajtura komuna tė decentralizuara dhe kreatura tė njė mini-shteti serb nė Kosovė. Kjo kreaturė politike do t’i shėrbente mė vonė Beogradit pėr destabilitet dhe pazare tė ndryshme politike nė dėm tė shtetit tė Kosovės.
Tė gjithė e dinė brengosjen e Beogradit pėr 600 mijė serbėt e Kroacisė dhe 500 mijė serbėt e Bosnjės, tė cilėt tashmė janė shpėrndarė nėpėr Serbi, por edhe nėpėr shumė vende tė botės si refugjatė pėr shkak tė pasojave tė politikės fashiste serbe ndaj popujve tjerė tė Ballkanit. Njė “brengosje” tė tillė e kanė edhe pėr serbėt e Kosovės dhe rezultati tashmė ėshtė duke u parė. Humbja e arsyes sė shėndoshė politike dhe shtimi i urrejtjes sjell vetėm fatkeqėsi, vetėshkatėrrim dhe asgjė tjetėr.

Shkrim i nivelit tė njė berberi nga ndonjė katund gati tė braktisur tėrėsisht.

valiii
03-08-10, 22:13
480 milion po shitet FC- Liverpool. Me qeto pare e blejme ligen e kampionve komplet edhe Platinine me gjithe far e fis edhe skishim pas gajle a po na njeh kush a jo. Me ni rruge e kishim oraganizu edhe Olimpiaden e krejt boten qetu i kishe pas.

teutaA
03-08-10, 22:16
valii olimpiada spo te duhet hahah veq taxa me shum po shuj vetem mue qe po laj borgj tash:smile:

e sa per tem ncncn e pse luftuem na me pas dit ne vakt e kishim ble pavarsin e sish dek kush :frown:

Fshatari
04-08-10, 13:07
Qe ku ndodhen miliardat e e hajduteve t'ēetnikise:
_______________________
Problemi i Serbisė nuk ėshtė Kosova, por mafia e vet
Pragė, 4 gusht - Disa media perėndimore kanė zbuluar sė fundmi se shumė ekspertė mbi Ballkanin e kanė ditur tash e njė kohė tė gjatė se problemi i vėrtetė i Serbisė nuk ėshtė Kosova, e madje as gjenerali Ratko Mlladiq, shkruan Patrick Moore nė REL.
Rreziku mė i madh pėr Serbinė ėshtė kontrolli i ekonomisė, apo i fuqisė politike nga njė grup “biznesmenėsh” mafiozė. Paratė i kanė fituar nė kohėn e Sllobodan Millosheviqit dhe qė prej atėherė janė pasuruar nė vazhdimėsi.
Kėta “biznesmenė” kanė vendosur nė vitin 2000 qė Millosheviqi tė mos mbetet mė nė pushtet. Siē duket, ata kanė bėrė marrėveshje pėr formimin e yjeve tė reja nė politikėn serbe, siē ishte pėr shembull Vojisllav Koshtunica dhe Zoran Gjingjiq.
Marrėveshja ishte qė njerėzit e biznesit tė jenė tė lirė tė ndjekin interesat e tyre tė dyshimta, nė kėmbim me tė hollat qė ata do tė ofrojnė pėr politikanėt dhe partitė e tyre.
Nė kėtė kuadėr, kėta biznesmenė gjithashtu kanė blerė edhe ndikimin politik. Me shkarkimin e Millosheviqit nė tetor tė 2008-s, elementet korruptive dhe kriminale qė mbėshtesnin regjimin e tij, nuk ishin tė gatshme dhe tė afta tė vazhdonin ashtu siē kishin bėrė mė parė, pavarėsisht se kush ishte njeriu qė ishte ulur nė zyrė.
Kėta njerėz kanė ndarė tregjet mes vete dhe kanė mbajtur tė tjerėt – serbėt dhe tė huajt – larg kėsaj skene. Nė muajt e fundit, mediat serbe kanė publikuar disa shkrime pėr kėta njerėz dhe perandoritė e tyre tė biznesit, tė cilat shpesh janė ndėrtuar duke blerė ish-kompanitė apo tokat nė pronėsi tė shtetit.
Kėta biznesmenė kontrollojnė gjithēka, qė prej qendrave tregtare e deri te tokat nė portin e Beogradit, duke i shfrytėzuar tė gjitha pamėshirshėm pėr pėrfitime personale.
Fenomeni i biznesmenėve, megjithatė, nuk ėshtė aspak i ri. Ka kohė qė kam shkruar se arsyeja e vetme pse politikanėt serbė kanė bėrė aq zhurmė pėr Kosovėn ka tė bėjė me tendencėn pėr tė zhvendosur vėmendjen e votuesve nga problemet reale tė Serbisė.
Kėto probleme janė krimi dhe korrupsioni, pėr ēka kėta biznesmenė janė shembulli mė i rėndėsishėm i ilustrimit.
Javėn e kaluar, kėta biznesmenė kanė tėrhequr vėmendjen e ndėrkombėtarėve nėpėrmjet dy lajmeve. I pari kishte tė bėnte me njė raport nė mediat gjermane, sipas tė cilit Bogolub Kariq kishte fituar azil politik nė Rusi.
Tė rikujtojmė se dy qytetarėt tjerė tė Serbisė, tė cilėt gjithashtu gėzojnė “azilin politik” nė parajsėn e Putinit janė Mira Markoviq dhe Marko Millosheviq, e veja dhe i biri i diktatorit tashmė tė vdekur. Kjo dėshmon se cilin lloj tė njerėzve Kremlini e konsideron “politikisht tė persekutuar”.
Kariq dikur ishte njė nga biznesmenėt e fuqishėm, por ka thyer rregullin mė kryesor. Nuk kėnaqej vetėm duke blerė ndikimin politik, ai synonte njė pushtet tė vėrtetė politik pėr vetveten.
Kėsisoj, ai pati themeluar partinė e tij politike dhe fitoi 18 pėr qind tė votave gjatė zgjedhjeve presidenciale tė 2004-ės. Partia e tij filloi tė shėnojė rritje nė anketimet e opinionit dhe ai filloi tė blejė deputetė tė Kuvendit pėr t’iu bashkuar partisė sė tij.
E gjithė kjo ishte njė alarm pėr establishmentin politik. Befasisht, ata filluan tė zbulojnė “parregullsitė” e biznesit tė tij, nė vitet e fundit. Ia morėn bizneset, ia mbyllėn televizionin dhe lėshuan njė fletė-arrest kundėr tij mė 2006-n. Tani, ai shfaqet si njė refugjat politik nė Rusi.
Lajmi i dytė ka filluar tė qarkullojė nė javėt e fundit dhe kulmoi mė 2 gusht, kur perandoria mediale gjermane WAZ konfirmoi se largohet nga Ballkani.
Pėr njė kohė tė gjatė, ka pasur nė pronėsi tė pėrditshmet nė Bullgari dhe kudo tjetėr, por pėrpjekjet pėr tė blerė tė pėrditshmen beogradase “Novosti”, kanė dėshtuar. Me fjalė tė tjera, biznesmenėt serbė dhe ata qė marrin urdhra prej tyre, i kanė mbajtur gjermanėt larg tregut tė mbyllur serb.
WAZ dhe drejtori i saj, Bodo Hombach, janė biznesmenė tė fuqishėm, por Hombach ka thėnė mė 2 gusht se, madje edhe pėr tė, “ka abuzim tė zgjeruar pushteti” nė Ballkan.
Ai ka shtuar se Serbia “ėshtė rast i veēantė” pėr faktin se edhe qeveria madje ka ndihmuar qė “WAZ tė pėrndiqet nga vendi”. Hombach ka argumentuar se “lidhjet e ngushta midis oligarkėve dhe pushtetit politik janė duke e helmuar tregun”.
Hombach ka thėnė se pėrvoja e WAZ-it nė Serbi ka qenė njė “rast sprove” pėr gatishmėrinė e Serbisė karshi Bashkimit Evropian.
Ai ėshtė zotuar se do tė dėshmojė nė Komisionin Evropian pėr mėnyrėn se si janė bėrė vėrtet punėt. Bosėt nė Beograd, ndėrkaq, kanė qenė nė gjendje ta mbajnė Hombachun larg tregut tė Serbisė, por ai i njeh qendrat e pushtetit nė Bruksel mė mirė sesa qė i njohin zotėrinjtė nė Serbi.
______________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,24,30117

murrizi
04-08-10, 18:50
Serbis i takojn miliardat pėr Kosovėn, bile ata kan kėrkuar 31 unė do tu jap 32...

P.s.
Duhet vetėm njė (second) tė qėndrosh mė shumė se armiku !

Fshatari
04-08-10, 19:05
Serbis i takojn miliardat pėr Kosovėn, bile ata kan kėrkuar 31 unė do tu jap 32...

P.s.
Duhet vetėm njė (second) tė qėndrosh mė shumė se armiku !
Po ketu po me dalin 7 seconda mue:
W=5^°h/<>\:7 !

PS: lufta kushton shume po serbia nuk i ka ba llogarite si duhet. Nuk di a i ka kallexue dikush serbise se duhet me pague demeshperblim 50 vjete rresht per shkaterrimet qe i ka shkaktua gjate 10 vjeteve(dmth diku rreth 50 miliarde dollare).Nese ia arrin te shpetoje, siē shpetoi kombi i pare n'evrope(Gjermania), nuk do t'ishte keq per servinen. Nese jo, mund te zhduket krejt nga hartat gjeografike, pa gjurme e pa lote.

Guri i madh
04-08-10, 21:53
Serbis i takojn miliardat pėr Kosovėn, bile ata kan kėrkuar 31 unė do tu jap 32...

P.s.
Duhet vetėm njė (second) tė qėndrosh mė shumė se armiku !
MURRIZtash ka ardh koha ju PDKja me tregue vehten e plaqkitet fondin vendlinja pisket , i gjobitet bizneset e pas luftes ndertut villa e pallate

i fitut votat se esht mas se keqi me paret e gjobitura ,tash mileti ju ka kuptue ,nese doni me i fitue votat prap qone doren te kuleta ,esht trimri ARMIKUN KUR E BLEN ME PARE se at,her armuku esht i nenshtruar

Fshatari
04-08-10, 22:00
MURRIZtash ka ardh koha ju PDKja me tregue vehten e plaqkitet fondin vendlinja pisket , i gjobitet bizneset e pas luftes ndertut villa e pallate

i fitut votat se esht mas se keqi me paret e gjobitura ,tash mileti ju ka kuptue ,nese doni me i fitue votat prap qone doren te kuleta ,esht trimri ARMIKUN KUR E BLEN ME PARE se at,her armuku esht i nenshtruar
Asnje shqiptar serbise nuk ia ka vjedh asnje cent, ama hiē asnje cent.serbia e ka plaēkit krejt ish-jugosllavine, bile edhe sot ben propagande nga pallatet e ambasadave dhe konsullatave te 7 shteteve qe jane prone e perbashket e ketyre 7 shteteve te pavarura. E gjitha ajo pasuri duhet te shitet e te ndahet ne 6 hise se hisen e vete serbia e ka konsumue ne krim.
Ai qe nxjerre kuleten me ia dhan naj cent serbise duhet me u denue, mundesisht me vdekje.

Djali Llapit
04-08-10, 22:02
Ku dreqin mi marre na ato 31 miliarde dollare se , apo e shihni se buxheti i Kosoves niher eshte tu pagu avokata mu mbrojte neper gjyqet e kosoves per korrupcion .

Guri i madh
04-08-10, 22:05
Asnje shqiptar serbise nuk ia ka vjedh asnje cent, ama hiē asnje cent.serbia e ka plaēkit krejt ish-jugosllavine, bile edhe sot ben propagande nga pallatet e ambasadave dhe konsullatave te 7 shteteve qe jane prone e perbashket e ketyre 7 shteteve te pavarura. E gjitha ajo pasuri duhet te shitet e te ndahet ne 6 hise se hisen e vete serbia e ka konsumue ne krim.
Ai qe nxjerre kuleten me ia dhan naj cent serbise duhet me u denue, mundesisht me vdekje.nuk thash se ne e kemi plaqkit shkinin PDKja me fondin vendlindja thrret i ka plaqkit diasporen ne kohen e luftes e pas lufte i ka plaqkit bizneset e e kosoves po edhe kompanit e mdha ,tash kta jan miljardera

valiii
04-08-10, 22:24
E ēka bohet me na njofte shkinia ??? A mundemi atehere, ne, populli i Kosoves me nje page mesatare mos mi mbete mo borxh kekut asnje cent, as mos me na thirr ptk-ja n'telefon me na kercenu per ēkyqje, keta t'ambientit me na marr berllogun per ēdo dite. Qeveria a do t'na zbute tatimet, a do te kemi trajtim me te mire ne shtepia shendetsore, naj polic a ka me "raskirate" me ja shkru tiketen edhe naj ilakes, nipit, dajes, tezakit, tezejkes, hallejkes... Nese edhe pas kesaj njohjeje 'gjigante' z'do t pesonin keto ndryshime marramendese atehere per mua (personalishte) kurr mos t'na pranojne. Ose let ma 'angllatise' dikush mua, pse qaq me rendesi kjo njohje.

murrizi
04-08-10, 22:44
E ēka bohet me na njofte shkinia ??? A mundemi atehere, ne, populli i Kosoves me nje page mesatare mos mi mbete mo borxh kekut asnje cent, as mos me na thirr ptk-ja n'telefon me na kercenu per ēkyqje, keta t'ambientit me na marr berllogun per ēdo dite. Qeveria a do t'na zbute tatimet, a do te kemi trajtim me te mire ne shtepia shendetsore, naj polic a ka me "raskirate" me ja shkru tiketen edhe naj ilakes, nipit, dajes, tezakit, tezejkes, hallejkes... Nese edhe pas kesaj njohjeje 'gjigante' z'do t pesonin keto ndryshime marramendese atehere per mua (personalishte) kurr mos t'na pranojne. Ose let ma 'angllatise' dikush mua, pse qaq me rendesi kjo njohje.

Mbaj mend dikur kur brohoritja Kosova Republik dhe mė n'zuri njė Xhandar shkinije.
Po mirė mė "pyeste" ai, derisa mė mbante me dorė pėr fyti,
Edhe sikur tė bėhej Kosova Republik tya do tė mungohet kėrbaēi ?
Po i pata thėnė uė me i gjys zėri
Veq e pash kur u zverdh, ma mati grushtin e tijė por nuk mė mėshoi (kėsaj here)dhe bėrtiti, ore kėta e kan me gjithė mend ?!

valiii
04-08-10, 22:50
Mbaj mend dikur kur brohoritja Kosova Republik dhe mė n'zuri njė Xhandar shkinije.
Po mirė mė "pyeste" ai, derisa mė mbante me dorė pėr fyti,
Edhe sikur tė bėhej Kosova Republik tya do tė mungohet kėrbaēi ?
Po i pati thėnė unė me i gjys zėri
Veq e pash kur u zverdh, ma mati grushtin e tijė por nuk mė mėshoi (kėsaj here)dhe bėrtiti, ore kėta e kan me gjithė mend ?!
Po de po si sot mkujtohet edhe kur u largu ai pak, ti ja ki bo pi mbasit "fakju" edhe sje dorzu. Bravo t kofte per qeto me ta jep doren !
P.S| mos e fillo xhandari me shkronje t'madhe (Xh) se pom mshtin me dyshu qe hala t'ka mbete ajo droja e kerbaēit !!!

murrizi
04-08-10, 22:55
Po de po si sot mkujtohet edhe kur u largu ai pak, ti ja ki bo pi mbasit "fakju" edhe sje dorzu. Bravo t kofte per qeto me ta jep doren !
P.S| mos e fillo xhandari me shkronje t'madhe (Xh) se pom mshtin me dyshu qe hala t'ka mbete ajo droja e kerbaēit !!!

Jo unė jam shumė i ndėrgjeshėm kur jam nė mesin e mė sė paku dhjet sosh, se kam problem fare bile tė u them falimenderit.
Sepse gjithmonė frigėhėsha se do tė bėhem HERO para kohe e Shqiptarin ta shijojn Islamistat.

valiii
04-08-10, 23:07
Jo unė jam shumė i ndėrgjeshėm kur jam nė mesin e mė sė paku dhjet sosh, se kam problem fare bile tė u them falimenderit.
Sepse gjithmonė frigėhėsha se do tė bėhem HERO para kohe e Shqiptarin ta shijojn Islamistat.
A qashtu kallxo ti. Jo se pasna dite, mem m'fal axha murriz !

murrizi
05-08-10, 15:05
Teherani i gatshėm nė zgjidhjen e ''kontestit'' Kosovė-Serbi

Teherani ėshtė i gatshėm tė ndihmojė nė zgjidhjen e ”kontestit” tė Kosovės dhe nė vendosjen e paqes sė pėrhershme dhe tė sigurisė nė Ballkan, ka thėnė Ministri i jashtėm i Iranit, Manuēer Motaki....
Postuar nė www.rtklive.com: 12:05:35 / 05.08.2010


”Irani ėshtė i gatshėm qė t''i kontribuojė vendosjes sė paqes dhe sigurisė nė Ballkan dhe nė zgjidhjen e problemeve nė rajon, posaēėrisht tė kontestit midis Serbisė dhe Kosovės”, ka deklaruar shefi i diplomacisė iraniane gjatė takimit me tė dėrguarin e presidentit serb nė Iran.

Sipas mediave serbe, ministri iranian shpreson qė Serbia dhe Kosova do tė arrijnė njė zgjidhje adekuate dhe gjthėpėrfshirėse tė konfliktit nėpėrmjet negociatave konstruktive dhe progresive.

Irani, shtet i cili ende nuk e ka njohur Kosovėn, ėshtė duke pėrcjellė situatėn me vėmendje dhe ėshtė duke shqyrtuar opinionin kėshillues tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, sipas tė cilit Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės nuk shkel tė drejtėn ndėrkombėtare, ka thėnė shefi i diplomacisė iraniane.