PDA

View Full Version : Burrat e Pavarsis po pakohen, Historia po zgjerohet e pasurohet (Sabit Veselit)


murrizi
10-08-10, 10:20
Sa vjen e zvoglohet numri i atyre qė bėnė gjithēka pėr kėtė vendė, pėr kėtė dhe, pėr kėtė Kosovė, pėr Shqiptari.
Sa vjen e zmadhohet numri i atyre qė e lavdėrojn e pasurojnė historin e ktijė vendi, k'tijė dheu, kėtijė shteti, e mbarė Shqiptaris.
Kėtyre ditėve na la edhe njė vizionar, edhe njė arkitekt i rrugės sonė tė shenjėt, nja bashkėmendimtarė, njė idealist, njė burrė prej atyre shkėmbinjėve mė tė kalitur tė oqeanėve e qė i rrahin valėt me pamėshirshmėrin mė tė madhe, drisa ata qė qėndrojnė tė palėvizur e pa ju trembur asnjė fije ēerpiku.
Pushofsh i qetė nė dheun qė tė lindi dikur pėr ta mbrojtur, e qė do tė mbajė ngrohtė edhe nė acarėt me tė larta, sepse i ktheve obligimin sa jetove.
Sqarim.
Unė (si Murriz), nuk e kam njohur Sabit Veselin personalisht, por kam patur nderin tė dėgjoja pėr veprimtarin e tijė Atdhedashėse, ngaqė mė ka dhėnė gjithmonė fuqi nė idealet e mija.

Guri i madh
10-08-10, 20:11
pse qka paska bae per pavarsin


e di se kta veselt e brabaniqit kan punue per shkini edhe tash ne SHIK

murrizi
11-08-10, 08:59
Sabit Veseli i pėrket gjeneratės politike, qė lidh epokat historike

Prishtinė, 8 gusht 2010 (Kosovapress)Fjalimi i kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė Akademinė Pėrkujtimore pėr veprimtarin e shquar tė ēėshtjes kombėtare, Sabit VeseliE nderuar familje Veseli,
Tė nderuar miq, veprimtarė, dhe bashkėmendimtarė tė Sabitit
Zonja dhe zotėrinj,

Vdekja e parakohshme dhe tragjike e veprimtarit Sabit Veseli tronditi dhe pikėlloi thellė zemrat e familjes sė tij, tė miqve, bashkėmendimtarėve dhe bashkėluftėtarėve tė tij tė shumtė nė Kosovė, nė trojet shqiptare dhe nė diasporė.

Fatkeqėsisht, vetėm kur humbin njerėzit, detyrohemi moralisht t’ua shpalosim margaritarėt e paēmuar, t’ua vėmė nė pah individualitetin origjinal, vlerat humane dhe kombėtare si dhe pėrmasat historike qė i bartėn edhe pėr sė gjalli.

Sabiti Veseli i pėrkiste profilit tė atyre njerėzve tė cilėt nė modestinė e tyre dinė t’i fshehin pėrmasat madhėshtore tė personalitetit tė tyre, nė heshtjen e tyre dinė t’i fshehin dimensionet e epokave historike, por me vendosmėrinė e tyre frymėzojnė dhe edukojnė breza tė tėrė.

Unė, personalisht kam qenė me fat, sepse Sabitin e kam njohur qė nė rininė time tė hershme, qė nė hapat e parė tė lėvizjes politike tė asaj kohe.

Sabit Veseli i pėrket asaj gjenerate politike qė lidh epokat historike, atė tė vitit 1981 dhe tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Ai i pėrket atij brezi qė inauguroi me vendosmėri tė pakthyeshme kėrkesėn pėr Republikėn e Kosovės nė vitin 1981.

Sa herė qė mendoj dhe shpreh konsideratėn time tė thellė pėr brezin politik tė viteve 1981, gjithmonė kam ndėrmend profilin dhe portretin njerėzor, kombėtar e politik tė Sabit Veselit.

Kėtė portret e bėn edhe dy intelektualė e mendimtarė tė botės shqiptare.

Profesori Ukshin Hoti nė shkrimin e tij “Viti ’81 dhe proceset e demokracisė” pėrpos shumė pėrkufizimesh, analizash dhe vlerėsimesh pėr brezin politik tė Sabitit me tė drejtė konstaton: “Bota qė e gjakonin ishte e pėrmbushur me shpirtin e tyre tė pastėr, me ėndrrat e tyre tė bukura, me idealet e tyre tė mėdha... E dėshironin njė botė me raporte tė ēiltra e humane, me konkurrencė tė lirė tė mendimit dhe tė ideve, me kritere tė njėjta tė zgjedhjes sė mė tė mirit, pa pėrbuzje, njė botė ku do tė shpėrthenin vlerat e tyre tė njėmendta individuale dhe gjeniu i tyre kolektiv krijues.”

Ndėrkaq shkrimtari Ismail Kadare parathotė pėrmasėn historike tė kėtij brezi me fjalėt: “Ju qė prekėt historinė, nė histori u kthyet vetė”.

Ishte pikėrisht ky brez qė nė vitin 1981 jo vetėm preku, por bėri historinė e kontestimit tė robėrisė, duke shtrirė pėrmasat dhe zgjeruar bazėn qytetare tė rezistencės, duke emancipuar dhe ngritur cilėsorisht nivelin politik tė lėvizjes pėr ēlirimin e vendit.

Ky brez politik ishte aktiv nė organizimin e demonstratave tė vitit 1981, si vetė Sabiti, qė u shqua nė e demonstrata e protesta nė Mitrovicė, nė Prishtinė e gjetiu.

Ky brez do tė burgoset dhe dėnohet padrejtėsisht me vite tė rėnda burgjesh, por kurrė nuk do tė thyhet dhe nuk do tė ndėrpres veprimtarinė kundėr sundimit serb tė Kosovės.

Sabit Veseli i pėrket plejadės sė tė burgosurve politikė qė dėshmuan me jetėn e tyre vendosmėrinė pėr rrugėn e drejtė qė kishin nisur. Asaj plejade qė krijoi emrin e veprimtarit tė devotshėm Fadil Vata dhe tė dėshmorėve Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Ali Ajeti dhe shumė veprimtarėve tė tjerė, qė u dėshmuan me flijimin pėr lirinė e Kosovės.

Zonja dhe zotėrinj,

Popujt, kombet, individėt kanė pasur dhe do tė kenė gjithmonė ėndrrėn e tyre.

Por ėndrra e lirisė ėshtė mė madhėshtorja mė sublimja.

Sabiti kishte ėndrrėn e tij. Vetė ėndrra ka diēka tė mjegullt dhe iluzore, por jo ėndrra qė synojnė vizionarėt.

Pas daljes nga burgu Sabiti menjėherė do tė veprojė nė radhėt e Lėvizjes Popullore pėr Republikėn e Kosovės, duke qenė njė shtyllė e fortė e saj. Ai do tė shquhet si organizator i demonstratave tė viteve 1989 -1990.

Sabit nuk do ta rresht veprimtarinė e tij duke treguar talentin dhe gatishmėrinė pėr gjetjen e njerėzve tė vendosur pėr ta ēuar pėrpara lėvizjen ēlirimtare, nė angazhimin pėr gjetjen e mjeteve pėr ta forcuar rezistencėn e armatosur.

Sabiti dha njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė themelimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Sabiti dha njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė forcimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

E drejta historike, rezistenca e pa ndalur, lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe pėrkrahja gjithėqytetare bėnė qė ėndrra e Sabitit dhe bashkėmendimtarėve tė tij, ēlirimi i Kosovės, tė bėhet realitet.

E nderuara familje Veseli,

Duke shprehur ngushėllimet mė tė thella dhe mė tė sinqerta nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, ju ftoj qė pėrkundėr dhembjes tė mbaheni tė fortė, krenar dhe dinjitoz ashtu siē ishte dhe siē do tė dėshironte Sabiti.

Shtėpia e Sabitit ishte derė e hapur dhe bazė e sigurt nė ditėt mė tė vėshtira, atėherė kur shumė veprimtarė aty gjenin strehė dhe mikpritje bujare.

Familja Veseli do tė vazhdojė jetėn nė Kosovėn e lirė, tė pavarur dhe sovrane, duke rritur fėmijėt e Sabitit me faqebardhėsi, dhe duke i kultivuar me vlerat mė tė mira tė kombit dhe tė qytetarisė, pėr tė cilat biri juaj, prindi dhe burri i Kosovės u angazhua tėrė jetėn

Lavdi emrit, jetės dhe veprės sė Sabit Veselit!

tipi engjellor
11-08-10, 09:08
Sa vjen e zvoglohet numri i atyre qė bėnė gjithēka pėr kėtė vendė, pėr kėtė dhe, pėr kėtė Kosovė, pėr Shqiptari.
Sa vjen e zmadhohet numri i atyre qė e lavdėrojn e pasurojnė historin e ktijė vendi, k'tijė dheu, kėtijė shteti, e mbarė Shqiptaris.
Kėtyre ditėve na la edhe njė vizionar, edhe njė arkitekt i rrugės sonė tė shenjėt, nja bashkėmendimtarė, njė idealist, njė burrė prej atyre shkėmbinjėve mė tė kalitur tė oqeanėve e qė i rrahin valėt me pamėshirshmėrin mė tė madhe, drisa ata qė qėndrojnė tė palėvizur e pa ju trembur asnjė fije ēerpiku.
Pushofsh i qetė nė dheun qė tė lindi dikur pėr ta mbrojtur, e qė do tė mbajė ngrohtė edhe nė acarėt me tė larta, sepse i ktheve obligimin sa jetove.
Sqarim.
Unė (si Murriz), nuk e kam njohur Sabit Veselin personalisht, por kam patur nderin tė dėgjoja pėr veprimtarin e tijė Atdhedashėse, ngaqė mė ka dhėnė gjithmonė fuqi nė idealet e mija.
E kam degjuar edhe kam pas rastin te ndegjoj per veprimtarine e Sabit Veselit edhe per idene e punen e tij qe ka bere per kosoven