PDA

View Full Version : Kush ma vrau gegnishten?


Dilaver
20-08-10, 15:37
HK6QRS1HZ94&feature=player_embedded

murrizi
20-08-10, 16:32
RMRoPGXW8hY

Dali!Keq!ch
16-11-11, 21:00
Pershendetje..
Un mendoj qe duhet gjet nje zgjidhje sa i perket shprehjes se lire, shprehje e sigurte se pse ashte fakt se mbi 5 milion shqiptar belbzojne kur ashte ne pytje gjuha e sotme standarte.

kjo nuk asht vetem tek shqiptaret geg, por edhe ne vende te ngjashme si pershembull gjermanet nuk mund ta flasin gjermanishten zvicerrane nuk mund ta mesojne se pse eshte gjuhe qobanash, gjuhe qe tingllon jo serioze, jo burrerore, gjermanet nuk mund ta flasin edhe dialektin e austrise se vertet eshte dialekt shum i rand, por gjermanet patet fat qe shumica e gjermanofolsve fituan gjuhen standarte gjuhen te cilen mund ta flasin jo vetem gjermanofolstit por edhe mergitaret ku shumica e mergimtarve edhe pse jetojne ne austri apo zvicer gjuhen e komunikimit e zgjedhin gjuhen standarte ate Hochdeutsch - High German eshte me e kuptueshme me e lehet per ta shqiptu.
ndersa tek ne ndolli e kunderta sikur te kishin me ba gjuhen qe flasin zvicerranet nje gjuhe standarte do ta linin gjermanet ate gjuhe anash dhe do tja fillonin ta standartizojne anglishten se pse kur nje gjuhe eshte e veshtire per tu bisedu qka gjuha eshte qelci nr i komunikimit, zhvillimit, biznesit dhe ketu hasen keqkuptime ne mes kumunikimit ateher ngorll gjithcka sikur qe ka ngorll kjo shqipe , shqipe e stotme e tham me pa deshire gjuhe lazdruese.

shkurt e shqip shqipja asht e rand per vet shqiptaret dhe duhet ndryshu qe te folurit te jet sa me lehet jo vetem per shqiptaret e medhej por edhe per femijet shqiptar por edhe per te huajt te cilet kur nuk dot mujn te flasin shqip pa u njersit mir, te pa sigurt.
Gjuha angleze ashte ma e lehet me u mesu edhe pse nuk jetojme dhe nuk jemi anglez se sa SHQIP-en e stotme qe jemi Shqiptar dhe per hire te popullit tone duhet reagu pa u be anglez.

N-j_e shembull qe gjuha standarte e sotme eshte gabim eshte shkronja NJ un kurr nuk do ta kuptoj ka pika kjo shkronje dhe cka kerkon ne alfabetin shqiptar? na mujme me ba krejt alfabetin binjak po qe skan kuptim sikur shembulli i NJ-s.

Qe gjuha jone te perforcohet cdo dite e me shume deshmone edhe kjo video ketu:
http://www.youtube.com/watch?v=CfTfH_rQGnw

Tung

Zero Cool
04-04-12, 17:50
Tė Rilindet Gegnishtja!Atėherė kur, jo burrnija e rojeve, por, pafuqija e skopąjve i rrinte sogje mėkateve tė nji pushteti gjakatar, askurrkush nuk pati zā pėr me ēilė gojėn kundėr dhunės qi po i bāhej kulturės shqiptare, historisė sonė e punės zelltare tė qindra intelektualėve tė heshtun e zāmėdhaj, - tue e zhbī gegnishten e tue e leēitun pa arsye prej areopagut tė letrave shqipe.

Monologun e dhunės e mbylli nji kohė vorfnijet lāndore e shpirtnore, gegnishtja u dėnue veē me qenė nji e folme, e s'i dolėn zot gjuhėtarėt, shkrimtarėt e artistat, e, āsht nji paradoks, vetėm humoristat e estradės sė Shkodrės qenė ata qi e mbajtėn gjallė nė jetėn publike ketė tė folme.

Gjuha e unjisueme, ase tosknishtja e ngritun nė rang standartit, pat synimin madhor me u imponue si "gjuhė letrare" me pendat e shkrimtarėve mā nė zā qi realizmi socialist polli, ushqeu e vorrosi me nderime e nė pompa magna. E ata qi e kanė tė qartė se kjo letėrsķ nuk mbėrriti objektivin e caktuem, ngushėllohen tue shtue se kanė qenė pėrkthimet e letėrsisė botnore qi e kanė formue gjuhėn e unjisueme!

Por, ne e dijmė se gjuhėn letrare e bājnė veprat e mėdha e jo fjalėt e mėdha e vullnesa e nji ideologjije qi nuk u diftue bujare as me lirķn qi njeriu vetvetijshėm gėzon prej natyret. Gjuhėn letrare ndėr kombe tjera e kanė plazmue nji Dante, nji Luter, nji Schiller e Goethe, nji Malherbe, nji Racine e Montaigne.

Por, mjerė tė mundunit - vae victis, kur ndeshin nė fituesa tė dhunshėm e tė verbėt, tė cilėt ngjyene pendat e veta nė shkumėn, endč tė pa pėrthāme, qi epilepsia gegicide shkarraviti nė cepat e ndėrgjegjes sė tyne tė shpėrfytyrueme.

Deri dje t'paktėn sulmi ndaj gegnishten ishte ballor e i pamėshirshėm, sot t'ndėrsyemit kundėr saj āsht mā i hollė, pranohet qi āsht bā nji gabim, por shtohet menjiherė qi tashma sic stantibus rebus – tue qenė kėshtu si janė punėt, duhet tė pėrmirėsojmė ēka kena e mos tė kėrkojmė bucilaja. Kjo āsht dialektika e bezdisshme e atyne qi kur s'kanė mā nė dorė dhunėn pėr me shqymb mendjet e shpirtat e lirė, kujtojnė se me taftin e sofizmave tė tyne e fikun dritėn e arsyes sė shėndoshtė.

Endč, kėto mendje tė nalta e kėta arqisofista tė dijes sjellin argumentin e «nji gjuhe tė vetme pėr nji komb tė vetėm», a thue se Shqipnķs, anmiqt shekullor, otomanėt e fqinjėt e pangiem, q'prej 1878 e deri nė mbarim tė Luftės sė Dytė Botnore i qethėn Hotin e Grudėn, Ēamėrinė, Kosovėn e troje tjera, tue argumentue se shqiptarėt flasin dy gjuhė e prandaj po i a marrim kėta troje! Bā me qenė se «gjuha e unjisueme» āsht nji pėrgjegje ndaj nji akuze tė tillė qesharake, atėherė ishte dashtė me i pėrgjegjė edhe atyne qi na kanė akuzue se kena bisht e jetojmė tė kacavarun nepėr pemė!

Por, edhe ne thomi se e shkuemja s'mund tė qahet mā, e tash duem me e ndrrue fletėn e kėsaj historije tė pezmatueme.

Nuk mundet mā askurrkush me ndalue gegėt me mėsue, me shkrue dhe me pėrdorė gjuhėn e tyne. Ne nuk e harrojmė, bjen fjala, se gjuha katalane qe ndalue nė Spanjė, s'parit pėr 10 vjet prej diktatorit Primo de Rivera e mandej 40 vjet tė tjera prej Franco-s, i cili s'e lejoi qi tė flitej as nė bisedat telefonike. Kurse sot Katalonja ka rifitue tana tė drejtat e gjuha āsht ringjallė. Sot po ngjallen gjuhė tė pandieme si ajo e indianėve mapushė tė Patagonisė argjentinase, po i jepen tė drejtat e mohueme disa gjuhėve qi historia s'i kujton veēse tue nisė prej qindvjetshit tė kaluem. A mundena ne me e lanė endé gegnishten nė poshtnķm?

Konēesjoni i fundit qi jepet prej ithtarėve tė «unjisimit» āsht ky: gegnishtja tė lejohet vetėm si gjuhė letėrsijet. Por ata qi shprehin ketė idč janė inkoherenta, e ne i pyesim kėta partizan tė unjisimit: po pse duhet qi shqiptarėt me i bashkue gjuha e burokracisė dhe me i nda ajo e letrave?

Pse duhet medoemos nji standart kur realiteti po e tregon qi vendin e standartit e ka zānė nji standartizim injorancet? Kanalet televizive dhe monovijat editoriale tė shumė fletoreve shqiptare i kanė stacionet e nisjes sė tyne mendore shumė larg e shumė mbrapa, bash atje ku lirija e kryqzueme jepte shpirt; e ne ndihena tė lumtun qi ndėr programet e ndėr faqet e tyne nuk flitet e nuk shkruhet gegnisht, vetėm pėr faktin qi kėshtu nuk pėrlyhet gegnishtja tue u detyrue me shpreh gjysa mendimesh, palavina shpirtnore e rrena tė turpshme.

Po ēfarė tė ardhmet ka nji gjuhė-dialekt qi nuk mėsohet mā ndėr shkolla? Ketė e tregojnė ankesat qi ndjeksat e Kongresit tė 1972 kanė pėr keqtrajtimin qi i bāhet vetė standardit edhe tue qenė i mėsuem ndėr shkolla. Problemi i gjuhės āsht problem i tanė shqiptarėve, e kur gjuhėtarėt duen me i a mbyllė gojėn tė tjerėve tue i quejt "diletanta nė gjuhėsķ", harrojnė se ka edhe mā keq, e āsht me qenė: "gjuhėtarė diletanta", ase racė ripėrtypsash t'ideve qi pararendėsit kanė lanė trashgimķ.

Mjerimi ynė s'i prekė aspak gjuhėtarėt, e pra sot shqiptarėt po mėsojnė gjuhė tė hueja e po harrojnė me shkrue gjuhėn e nanės.

Ēashtja e gjuhės more geometrico demonstrata, ase e ftillueme simbas nji vargoni arsyetimesh tė domosdoshme, nuk āsht aq e errėt sa duen me e paraqitė disa. Kena dy dialekte, njeni āsht standartizue, pra ka format e veta tė kristalizueme e tė paqta, ndėrsa tjetri āsht zhbī. Ai i standartizuemi don me vazhdue me u mbajtė si i vetmi i vlefshėm, edhe pse tjetrin e flasin 2/3 e shqipfolėsve. Pretendimi qi gjuha e 1972 tė zāvendėsojė gegnishten āsht: nji proiectio per hiatum irrationalem, mbasi ajo nuk āsht standarti i shqipes, por vetėm norma e tosknishtes.

Ēka kėrkojmė ne!

Ne kėrkojmė qi gegnishtja tė mėsohet nė shkollat e Gegnķs e kudo qi shqiptarėt t'duen me e nxānė. Duem qi Shteti shqiptar, t'i bāhet krah kėsaj inisiative tue mbrojt e tue zhvillue gegnishten, mos tė harrojmė qi politika kulturore e UNESCO-s, karta e tė drejtave themelore tė Bashkimit Europian, njohin tė drejtat e gjuhės e s'pranojnė nji politikė diskriminuese ndaj cilitdo dialekt ase tė folme.

Kena gramatikat tona tue fillue te J. Rrota, K. Gurakuqi, M. Camaj, kena drejtshkrimin gegė tė vjetit 1964, kena fjalorė, kena edhe vullnesen pėr me i a hī kėsaj pune e nuk ndalena pėrpara vėshtirėsive qi mbetjet e nji mendėsije tashma tė kalueme na qesin pa prā.

Ne nuk harrojmė se nė raport me gjuhėn shqipe, visar i pėrbashkėt e i pėrbāmė prej tosknishtes e gegnishtes, tė gjithė ne jetojmė nė nji enfitčuzi ideale, pra, kena tė drejtėn me e pėrdorue ketė visar, por njikohėsisht jena tė detyruem me e ruejt e me e pėrplotėsue me dashunķ.