PDA

View Full Version : Radio Televizioni Shtetror i Kosovės dhe folėsit amator


murrizi
26-08-10, 21:43
Nuk ėshtė hera e parė qė dikush gabon gjatė leximit tė lajmėve, por kur ai e pėrserit tė njėtin gabim dy, tre, apo mė shumė herė, ai nuk ėshtė mė gabim por padituri !
Shtrohet pyetja a guxojm tė kemi nė mediumin kryesor informativo-edukativ njerėz tė "kalibrit" tė gabimėve tė shumta.
Mirpor edhe gabimin varėt se kush e bėnė, por kur atė e bėnė Mustaf Muēaj , njė njeri me pėrvoj disa dekadash atėher nuk di njeri ēfar tė thotė, apo jemi nė "faj" kolektiv, shoqėri komplet pa arsim !
Nė lajmet qėndrore tė datės 26 Gusht 2010 z. Muēaj derisa pėrmendte emrin e Ministrit Gjerman pėr punė tė jashmte Guido Westerwelle, ai e quajti atė pėr mė shumė se 4 herė ferfele apo sdi si, ama asesi si ai e ka emrin e vėrtetė.
Guxojn "folėsit" e Rtk-s nė pėrgjithėsi tė jenė aq amator ????

Daglasi
26-08-10, 21:53
Guxojn "folėsit" e Rtk-s nė pėrgjithėsi tė jenė aq amator ????Sigurisht esht anetar i pdk-se,apo naj lidhje te fort ne pdk,keta guxojn shume her me gabue e shume cka me ba.

murrizi
26-08-10, 21:59
Nuk e dijė Douglas (kėshtu ke dashur ta shkruash emrin tėnd mesiguri ?), e dijė veq, qė njė vajz dikur qė punonte aty poashtu si folėse quhej mė parė me mbiemrin Muēaj, mė vonė u martua e mori mbiemrin Haradinaj.
Ēfar koefidence a ?!

Daglasi
26-08-10, 22:17
Nuk e dijė Douglas (kėshtu ke dashur ta shkruash emrin tėnd mesiguri ?), e dijė veq, qė njė vajz dikur qė punonte aty poashtu si folėse quhej mė parė me mbiemrin Muēaj, mė vonė u martua e mori mbiemrin Haradinaj.
Ēfar koefidence a ?!


Po ajo kur esht hy ne rtk ,ka pas shoqeri me Ramushin ,dhe Ramushi e ka fut ne rtk,dhe ne fillim gabojke kapak,sa u mesue mire me i dhan lajmet,ti vjen inati thaqit,sa qe e mbledhi shpejt njerezit e shikut ,se si me ja ba me Ramushin,
edhe me ja mar gojen Anites,edhe shkun keta shpejt e shpejt te sherbimet e huaj qe jan ne Kosove,e i treguan ato cka keta i kan dhan urdher Ramushit si komandat me veprua nga shtabi i pergjithshem i uck.se,po fati esht ne anen e Ramushit se nuk i ka zbatue as deri 35% uredherat e shtabit,qe do te thote cka i ka than ,
thaqi,krasniqi,syla etj etj.

sa per Aniten esht normale qe gabon ,se e ka zemren e merzitur per Ramushin.

murrizi
26-08-10, 22:23
Mesiguri, mė fal Daglas u nguta pak.

sherri
27-08-10, 08:50
Jo-profesionist,e njerz jo-adekuat ne poste te randesishme i ke nga Presidenca,Kryqeveria,Parlamenti....e deri te sherbyesit me te thjesht,,adekuat jane vec ato rojet neper spitale, e ente publike;se jane si gjaja,:wink:

Nuk e shikoj shume ketfar mediumi, para nje kohe Sylejman Shaqiri(tashe me duiket kogja i nalt ne RTK-e) i kishte dy Pilot shqiptar nga USA, ne nje emison, dy her ja spjegoj njeri si fluturohet me ane te komandimit,dhe ne menyr vizuele,ky nuk e kuptojke! tha:spo e kuptoj po ju e dini si behet ajo esht me randsi............ euuuu

Mjer profesionistet qe si kan dajt e fort caq:mad:

Izraeliti
27-08-10, 11:56
Ne shqiptarėt nė pėrgjithėsi, e sidemos Kosova si shoqėri e dalur direkt nga lufta, kemi shumė tė meta sa i pėrket jetes demokratike institucionale e jashtė institucionale, por po mundohemi me u afruar sadopak te standardet normale. Mirėpo ajo qė mė duket turpi i Kosovės ėshtė gazetaria nė Kosovė.

Gazetari shumė jo profesionale, primitive edhe stresuese, si dhe e pa aftė pėr tė mėsuar e adaptuar me jetėn demokratike nė vend. Qendra e primitivizmit dhe tė keqes sipas mendimit tim janė mediat publike nė Kosovė. Ne akoma nuk e kemi tė njohur asnjė dukuri negative nė Kosovė, as pėr shperlarjen e parave, as pėr mungesen e rrymės elektike, as pėr mungesen e ujit tė pijshėm, .......... probleme kėto qė shifen mbi sipėrfaqe, vetem gazetarėt shqipėtar nuk janė nė gjendje ti shofin e komentojn. Pjesė e kėsaj klike primitive, mendoj se janė edhe folėsit.

Neferta
28-08-10, 11:25
Ne shqiptarėt nė pėrgjithėsi, e sidemos Kosova si shoqėri e dalur direkt nga lufta, kemi shumė tė meta sa i pėrket jetes demokratike institucionale e jashtė institucionale, por po mundohemi me u afruar sadopak te standardet normale. Mirėpo ajo qė mė duket turpi i Kosovės ėshtė gazetaria nė Kosovė.

Gazetari shumė jo profesionale, primitive edhe stresuese, si dhe e pa aftė pėr tė mėsuar e adaptuar me jetėn demokratike nė vend. Qendra e primitivizmit dhe tė keqes sipas mendimit tim janė mediat publike nė Kosovė. Ne akoma nuk e kemi tė njohur asnjė dukuri negative nė Kosovė, as pėr shperlarjen e parave, as pėr mungesen e rrymės elektike, as pėr mungesen e ujit tė pijshėm, .......... probleme kėto qė shifen mbi sipėrfaqe, vetem gazetarėt shqipėtar nuk janė nė gjendje ti shofin e komentojn. Pjesė e kėsaj klike primitive, mendoj se janė edhe folėsit. Si te behen dryshe Gazetaret, politikanet,mediumet,priataret kur baza elementare e te qenurit dikushi eshte vasaliteti, nuk eshte rastesi qe kemi mbetur ne kete nivel kur te shprehurit duhet te jete ne harmoni me mendimin dhe perceptimin e ''HIPERSTRUKTURES''.Arti i gjeturise dhe degueshmerise duhet te konfiguroj brenda te'' gjithditurve''.REVIZOR I thonin sipas Tolstoit.

Izraeliti
28-08-10, 15:11
Si te behen dryshe Gazetaret, politikanet,mediumet,priataret kur baza elementare e te qenurit dikushi eshte vasaliteti, nuk eshte rastesi qe kemi mbetur ne kete nivel kur te shprehurit duhet te jete ne harmoni me mendimin dhe perceptimin e ''HIPERSTRUKTURES''.Arti i gjeturise dhe degueshmerise duhet te konfiguroj brenda te'' gjithditurve''.REVIZOR I thonin sipas Tolstoit. Une s’pajtohem me mendimin tand edhe filozofinė e Leo Tolstoy-t, mua mė pėlqejn shkrimet edhe filozofia e Herta Müller-it (nobeliste e letersisė, 2009), se njeriu mund tė denoncoj ēdo dukuri negative nė ēdo kohė, pavarsisht rreziqeve qė egzistojnė, vetem se kėrkohet guxim.

Mua mė duket se shoqėria jonė po bėnė pėrpjekje pėr tė dalur nga vasaliteti, vetėm gazetaria jo. Gazetarėt tanė dhe tė ftuarit e tyre, e kanė shpikur shprehjen “Kosovė ėshtė kjo” (si sinonim i tė keqes), dhe nuk duhet pritur pėr gjėra tė mira. Mirėpo kanė harruar se edhe Kosova ėshtė nė kontinentin e Evropės, edhe aq mė tepėr kur e gjithė bota ėshtė nė Kosovė(si rezident permanent), dhe persėri gazetaria jonė nuk ishte nė gjendje tė mėsoj nga ta, apo tė kėmbej me ta pėrvojat e mira.

panta_rhei
28-08-10, 15:36
OK, pa e tepru, (edhepse jo bash nė temė)

Ndoshta e keni vėrejtė qė njė ndėr problemet e njeriut shqiptar, sot, ėshtė MUNGESA E SENSIT TĖ MASĖS, nė kėtė rast, tė publikut a tė lexuesit?
Nė kėtė kontekst, mendoj se kjo ėshtė arsyeja pse unė them qė gazetaria shqiptare ėshtė njė nga ato gjėrat qė marshojne fatalisht drejt varrit tė vet.

Shpjegim???
Po:

Duke shkruar gjithė diten e lume budallakina, shpifje, rrena, mashtrime, kėrcėnime, ultimatume, duke humbur ēdo kufi mes tė vertetės dhe tė rrenės, mes tė mirės dhe tė keqes, publiku e lexuesi shqiptar e humbė ēdo lloj nuhatjeje dhe nuk ėshtė i zoti tė besojė mė nė asgjė.

Dhe pėrfundimi: asnjė gazetė e shitur.

Parashikimet janė qė gazetat shqiptare do tė shpartallohen njė nga njė, me rend.

Ėshtė rrezik me ardhė nji ditė, edhe jo larg, kur lexuesit shqiptar do t'i vjen me vjellė kur ta degjon fjalen "gazetė" ose "gazetar".

E njėjta gjė po ndodhė me fjalėn "dėshmor". Duke e lidhur e fėlliqur kėtė fjalė me lloj-lloj kuptimesh, nėnkuptimesh, pa kurrfarė mase, kurrfarė ndjenje, vjen njė ēast dhe njerėzit eksplodojnė: more bre na e lodhėt b*then me kėta dėshmorėt e pėrmendoret.
Bile, e njėjta gjė ka me ndodhė edhe me fjalėn "demokraci", "student", "ēlirimtar", "UĒK", "shtet", "qeveri", "patriot", etj.

Krejt kėto fjalė kanė me e humbė krejt domethėnien e tyre edhe nuk do tė nėnkuptojnė mė asgjė, hiē.

Ki me i thanė tjetrit se une kam qenė atė natė me 17 Shkurt edhe tjetri ka me tė kqyrė me neveri, (pėr mos me thanė ka me t'pshty).

Ki me i thanė tjetrit qė unė kam qenė nė UĒK edhe jam patriot, edhe ai ka me ta rrasė naj shuplakė.

Krejt kėto ndodhin nė njė shoqėri tė TEPRIMIT, tė ēoroditjes, tė LLOMOTITJES mbi gjithēka. Nė njė shoqėri ku FJALA s'do ta ketė mė asnji vlerė...


E atėherė, shnet e tė mira, jemi nė nivelin e shtazėve.

Neferta
28-08-10, 16:38
Une s’pajtohem me mendimin tand edhe filozofinė e Leo Tolstoy-t, mua mė pėlqejn shkrimet edhe filozofia e Herta Müller-it (nobeliste e letersisė, 2009), se njeriu mund tė denoncoj ēdo dukuri negative nė ēdo kohė, pavarsisht rreziqeve qė egzistojnė, vetem se kėrkohet guxim.

Mua mė duket se shoqėria jonė po bėnė pėrpjekje pėr tė dalur nga vasaliteti, vetėm gazetaria jo. Gazetarėt tanė dhe tė ftuarit e tyre, e kanė shpikur shprehjen “Kosovė ėshtė kjo” (si sinonim i tė keqes), dhe nuk duhet pritur pėr gjėra tė mira. Mirėpo kanė harruar se edhe Kosova ėshtė nė kontinentin e Evropės, edhe aq mė tepėr kur e gjithė bota ėshtė nė Kosovė(si rezident permanent), dhe persėri gazetaria jonė nuk ishte nė gjendje tė mėsoj nga ta, apo tė kėmbej me ta pėrvojat e mira. Pra cili mbret do ta leshonte fronin me deshire. Cili do ta mer guximin te thote realitetin lakuriq athua nuk do te kete persekucion sote. Keni fakte se do te qmohet apo do te hudhet si mbeturin e '' Sebise''. Fakti tregon kah poli negativ deri sote.