PDA

View Full Version : Biznesi Shqiptar ka "zbuluar" njė treg tė ri


murrizi
27-08-10, 23:28
Ekspertėt: Greqia e Italia nė krizė ekportohet drejt Turqisė http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif
http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif http://www.balkanweb.com/foto/36382.jpgTIRANĖ- Eksportuesit shqiptarė po kėrkojnė tregje tė reja pėr tė shitur produktet e tyre. Kjo pasi Greqia dhe Italia dy partnerėt tzanė kryesorė pėr importet dhe eksportet ndodhen ende tė mbėrthyer nga kriza ekonomike globale.

Banka e Shqipėrisė ka konstatuar nė raportin e fundit tė saj se vėmendja e eksportuesve po zhvendoset drejt Turqisė, volumi i eksporteve me kėtė vend ėshtė rritur.

Banka e Shqipėrisė ka konstatuar gjatė tremujorit tė dytė tė kėtij viti sinjalet e para tė rimėkėmbjes nė tregtinė e jashtme. Rritje kanė shėnuar si eksportet ashtu edhe importet, ndėrkohė qė deficiti tregtar ka zbritur nė 825,7 milion euro, ose rreth 16,2% mė pak se e njejta periudhė e vitit tė kaluar.

Rimėkėmbja e eksporteve pėrbėn njė lajm tė mirė pėr ekonominė vendase, pasi kjo industri ėshtė njė nga burimet kryesore tė punėsimit. Ky sektor i ekonomisė u pėrfshi nga kriza nė vitin 2008, si pasojė e recensionit global.
(m.a/News24/BalkanWeb) http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif

Guri i madh
27-08-10, 23:33
Ekspertėt: Greqia e Italia nė krizė ekportohet drejt Turqisė http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif
http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif http://www.balkanweb.com/foto/36382.jpgTIRANĖ- Eksportuesit shqiptarė po kėrkojnė tregje tė reja pėr tė shitur produktet e tyre. Kjo pasi Greqia dhe Italia dy partnerėt tzanė kryesorė pėr importet dhe eksportet ndodhen ende tė mbėrthyer nga kriza ekonomike globale.

Banka e Shqipėrisė ka konstatuar nė raportin e fundit tė saj se vėmendja e eksportuesve po zhvendoset drejt Turqisė, volumi i eksporteve me kėtė vend ėshtė rritur.

Banka e Shqipėrisė ka konstatuar gjatė tremujorit tė dytė tė kėtij viti sinjalet e para tė rimėkėmbjes nė tregtinė e jashtme. Rritje kanė shėnuar si eksportet ashtu edhe importet, ndėrkohė qė deficiti tregtar ka zbritur nė 825,7 milion euro, ose rreth 16,2% mė pak se e njejta periudhė e vitit tė kaluar.

Rimėkėmbja e eksporteve pėrbėn njė lajm tė mirė pėr ekonominė vendase, pasi kjo industri ėshtė njė nga burimet kryesore tė punėsimit. Ky sektor i ekonomisė u pėrfshi nga kriza nė vitin 2008, si pasojė e recensionit global.
(m.a/News24/BalkanWeb) http://www.dardania.de/vb/upload/images/spacer.gif


shqiperia i ka te gjitha kushtet me ju konkurue greqis po edhe italis me pem e perime ne tregun evropjan

me keqardhje po e them po isha nji dit ne nji supermarket njeri nder supermarketet ma te mdha te gjermanis quhet METRO GJETA MALLRA NGA TER BOTA po nuk gjeta mall nga shqiperia

valiii
27-08-10, 23:33
Shume mvjen mire per kete send. Me keso gjerash duhet te krenohemi e jo me kopalla te tipit folklorik.

Guri i madh
27-08-10, 23:37
Shume mvjen mire per kete send. Me keso gjerash duhet te krenohemi e jo me kopalla te tipit folklorik.po sot ne evrop shtetet qe eksportojn mallra kan perspektiv e vetmja shanc per neve esht me eksportue pem e perime


me asgje tjter nuk mundemi me konkurue ne tregun evropjan

murrizi
27-08-10, 23:38
shqiperia i ka te gjitha kushtet me ju konkurue greqis po edhe italis me pem e perime ne tregun evropjan

me keqardhje po e them po isha nji dit ne nji supermarket njeri nder supermarketet ma te mdha te gjermanis quhet METRO GJETA MALLRA NGA TER BOTA po nuk gjeta mall nga shqiperia
Kush ta dha kartelen me hy aty ?

Ka more qysh nuk ka prodhime Shqiptare.
Ka nga Kelmendi, dhe Vori :wink: por ti je ngutur mesiguri edhe si ke hetue .

murrizi
27-08-10, 23:40
Shume mvjen mire per kete send. Me keso gjerash duhet te krenohemi e jo me kopalla te tipit folklorik.
Eee Val, qeshtu vje e mira, kadal kadal...... taman sa ne tė arrijm ti kryejm avtostradat, kojshia ja nisin me bo turizėm n'hėnė.

Guri i madh
27-08-10, 23:44
Kush ta dha kartelen me hy aty ?

Ka more qysh nuk ka prodhime Shqiptare.
Ka nga Kelmendi, dhe Vori :wink: por ti je ngutur mesiguri edhe si ke hetue .hhhaaaa i von je

valiii
27-08-10, 23:47
po sot ne evrop shtetet qe eksportojn mallra kan perspektiv e vetmja shanc per neve esht me eksportue pem e perime


me asgje tjter nuk mundemi me konkurue ne tregun evropjan
qyrre kto... Une ne Kosove edhe menxi po bi n'prodhime vendore, aty ketu far majonezi a far keqapi t'lodht... Mbi 50% te mallit ne hipermarkete i ke prodhime nga serbia, dojne me tu qorru syte me pionira e sokoshtarka... Larg exportit jemi ne o guri po hajt t'ia bojme pak qefin vetit.

Guri i madh
27-08-10, 23:51
qyrre kto... Une ne Kosove edhe menxi po bi n'prodhime vendore, aty ketu far majonezi a far keqapi t'lodht... Mbi 50% te mallit ne hipermarkete i ke prodhime nga serbia, dojne me tu qorru syte me pionira e sokoshtarka... Larg exportit jemi ne o guri po hajt t'ia bojme pak qefin vetit.SHTETI I FORT SHTETI STABIL ju krijon kushte pemtarve e perimtarve me pas prodhime te mira per me konkurue ne bashksin evropjane


MURRIZ ZEZA


ket tem e kishte hap per tregun shqiptar e ne jemi KOSOVARI


SHQIPERIA ka kushte ka lehtsira per kunkurenc se jo ne pusanat nese mundemi me u ngie buk te bardh me sheqer esht sukses per neve

murrizi
28-08-10, 00:00
SHTETI I FORT SHTETI STABIL ju krijon kushte pemtarve e perimtarve me pas prodhime te mira per me konkurue ne bashksin evropjane


MURRIZ ZEZA


ket tem e kishte hap per tregun shqiptar e ne jemi KOSOVARI


SHQIPERIA ka kushte ka lehtsira per kunkurenc se jo ne pusanat nese mundemi me u ngie buk te bardh me sheqer esht sukses per neve A ?
po thue a ?
jo more kjo vlen edhe pėr neve ?
Po ti more guri nuk the kurgjo te ajo tema: me kond po dojn Shqiptart e Kosovės, me Serbi a me Shqipni.
Ej mos gabo me ja tuf qysh ja kie zanat kajher, se idhnohet Sala dhe nuk na le me kalue nėpėr rrugė t'tina, dhe qebesa ne e pat premtue edhe portin e shėngjinit e na bon mat ?!
Sal pash zotin mos u idhno, e mos na merr n'qaf si heren e fundit qė t'idhnun Pdk-ja dhe shkove e lidhe me Malazezin, e me dofar Fazlija a qysh pju thojn.
U nime ku jemi te ky Fazlija, ēfar klipi kish marue herifi....heh, tha po ku dijn shqiptart me jetue jeten .....
shkoni aty te tema e sherrit po jua qoj muzikėn.

Guri i madh
28-08-10, 00:08
A ?
po thue a ?
jo more kjo vlen edhe pėr neve ?
Po ti more guri nuk the kurgjo te ajo tema: me kond po dojn Shqiptart e Kosovės, me Serbi a me Shqipni.
Ej mos gabo me ja tuf qysh ja kie zanat kajher, se idhnohet Sala dhe nuk na le me kalue nėpėr rrugė t'tina, dhe qebesa ne e pat premtue edhe portin e shėngjinit e na bon mat ?!
Sal pash zotin mos u idhno, e mos na merr n'qaf si heren e fundit qė t'idhnin Pdk-ja e shkove e lidhe me Malazez, e me dofar Fazlija a qysh pju thojn.
U nime ku jemi te ky Fazlija, ēfar klipi kish marue herifi....heh, tha po ku dijn shqiptart me jetue jeten .....
shkoni aty te tema e sherrit po jua qoj muzikėn.

po perimtart e pemtart ton e dojn nji perkrahje shtetrore me kujtohet vitin e kaluar KELMENDI gmbh ne HESEN i ka ble perimet specat ne KRUSH TE MADHE per me i dergue ne gjermani


po edhe nji firm nga shqipria kishte ardh me ble speca ne krush te madhe

mir esht per gjdo lavdat

po politikanat ton duhet me i que dikund jasht kosove me krye nji kurs 20 vjeqar per mos me u korruptue

at,her bujqit e gjor te ne ndihen pak ma te kurajuar per pun e egzistenc nga bujqsia

LABI
28-08-10, 00:27
po perimtart e pemtart ton e dojn nji perkrahje shtetrore me kujtohet vitin e kaluar KELMENDI gmbh ne HESEN i ka ble perimet specat ne KRUSH TE MADHE per me i dergue ne gjermani


po edhe nji firm nga shqipria kishte ardh me ble speca ne krush te madhe

mir esht per gjdo lavdat

po politikanat ton duhet me i que dikund jasht kosove me krye nji kurs 20 vjeqar per mos me u korruptue

at,her bujqit e gjor te ne ndihen pak ma te kurajuar per pun e egzistenc nga bujqsia

Nuk i leverdise ai kurs Guri; Mbase me i favorshem per ta do ishte per ndoj seminar, kurs , work shope ( e qisi far lloj zajebansinash qe po certifikohen me HASA edhe HYSA standarde e diploma) PER PERSOSE ZEJEN PREJ T'CILES MIRE JETOJNE (jo si perfaqesues, e rroktar te popullit); SI BOSSA :biggrin:

Guri i madh
28-08-10, 00:39
Nuk i leverdise ai kurs Guri; Mbase me i favorshem per ta do ishte per ndoj seminar, kurs , work shope ( e qisi far lloj zajebansinash qe po certifikohen me HASA edhe HYSA standarde e diploma) PER PERSOSE ZEJEN PREJ T'CILES MIRE JETOJNE (jo si perfaqesues, e rroktar te popullit); SI BOSSA :biggrin:


kjo tem esht njera nder temat me serioze qe esht hap deri me tani ne dardani , murriz zeza ket tem e ke qellue flasim pa paragjykimekur tajlanda ka prodhime te vetat ne njeren nder supermarketat ma te mdhej te gjermanis METRO e ne nuk kemi jo si kosov po edhe shqipria nuk ka prodhime per ket treg

shqipria kishte qen qen si eksportuse e guacave te zeza ne kohen e ENVER HOXHES po 15 vitet e fundit e kan ndalue gjram,ant at export per shkak te ndotjes se detitit

per me trajtue ket punen e exportit ne tregun e3 bashksis evropjane duhet duhet ta njofim tregun te pakten ne shtetet ku jetojna

ne si kosov exportojna veren e kuqe te rahovecit e pa ambalazhuar

e kishim edhe veren e bardh po qe dy vite vera e bar nuk egziston ne tregun gjerman

murrizi
28-08-10, 10:01
po sot ne evrop shtetet qe eksportojn mallra kan perspektiv e vetmja shanc per neve esht me eksportue pem e perime


me asgje tjter nuk mundemi me konkurue ne tregun evropjan
O Gur shoki, a pja nsho syt edhe niher qesaj Temes s'ime tė qėllueme (qe paske thon vet) prej fillimi, ktu bohet fjalė pėr mi shit diēka turqis. d.m.th me bo allashveresh, me bo tregti, me shit, por qebesa edhe me ble.
Tash, kur nalna e kujtohna qė n'turqi as jahudia smuj ka bo tregti, po ku munet shqiptar zeza (pardon murriz zeza) me jau nshue turqelive.
Megjithat unė jamė pėr njė tregti tė tillė por me "quote", se bonen e na u kthyen turqit me "bo tregti" me ne, na i blejn edhe granimin (ani qysh i kan marak bjondet of of).