PDA

View Full Version : BeH


murrizi
31-08-10, 22:29
B & H will recognize the independent state of Kosovo : Serbia's voice against the resolution in the UN ?!
Font size: http://www.24sata.info/themes/one/img/font_decrease.gif (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:tsz%28%27article_body%27,%2712px%27%29) http://www.24sata.info/themes/one/img/font_middle.gif (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:tsz%28%27article_body%27,%2715px%27%29) http://www.24sata.info/themes/one/img/font_enlarge.gif (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:tsz%28%27article_body%27,%2718px%27%29)
http://www.24sata.info/themes/one/img/24_tv_logo.png
http://www.24sata.info/thumbnail.php?file=news/2009/april/bosna_i_hercegovina_636828114.jpg&size=article_medium Bosnia and Herzegovina / 24sata.info

24SI - Bosnia and Herzegovina will not directly , but indirectly will recognize Kosovo as an independent state.

As things stand , but at the next session of the UN General Assembly in New York , scheduled for 9 September , our country , and Head of Mission of BiH to the UN , voters against the Serbian resolution on Kosovo, says San. As is known , the resolution of Serbia does not recognize the state of Kosovo.
Nebojsa Radmanovic, BiH Presidency member , late last week, after the session of BiH Presidency , said that is not agreed upon a joint performance of our delegation at the UN General Assembly session and emphasized that "any participation will be informal and will not produce legal consequences . "
"I do not know whether anyone on behalf of Bosnia and Herzegovina to the United Nations to speak privately on a resolution on Kosovo to Serbia , but I know that we have a unique attitude about it. We at the UN General Assembly on 9 September, we have no official delegation or a platform or an official the possibility of withdrawal of the United Nations " , he pointed Radmanovic .
It is known that the Republic of Serbian authorities , namely SNSD opposed to Bosnia to recognize Kosovo state , and the president of the party Milorad Dodik last week warned that there could be a serious problem in Bosnia if the representatives of Bosnia and Herzegovina are rezulucije voted against Serbia. Bosnia , with Serbia, the only state in the region that has not recognized the independence of Kosovo.
( 24sata.info )

roadrunner
31-08-10, 23:43
Me sa mujta me e kuptu sipas perkthimit qe koka bo (mos vet shume dobet apo bukfalisht te themi), nuk paskan plan, po kurr si dihet e presim qe gjithqka e mire te bie ne pjaten tone

murrizi
01-09-10, 10:33
Me sa mujta me e kuptu sipas perkthimit qe koka bo (mos vet shume dobet apo bukfalisht te themi), nuk paskan plan, po kurr si dihet e presim qe gjithqka e mire te bie ne pjaten tone
Rrotullake, edhe une sa muj mora vesh po bohet fjalė pėr mos miratimin e rezolutes serbe nė kėshillin e sigurimit, nga dhe po mundohet kryesia e BeH (ndoshta) pėr herė tė parė nė historin e pasluftės tė injoroj njėfar republikėn serpska, dhe serbin nė pėrgjithėsi.
Nuk e kan leht a !

Mund tė ndodhė poashtu qė me kėtė datė, pra i 9-ti, BeH tė shkojė edhe njė hap mė largė dhe ta njohė kosovėn.
duhet theksuar se Bosna & Hercegovina ėshtė i vetmi vendė i rajonit (nga ish republikat e jugosllavis) qė nuk e ka bėrė kėtė.