PDA

View Full Version : Perurohet Katedralja! I bashkon te gjitha religjionet.


Zanzi/M
05-09-10, 08:40
Pritet marrin pjese qindra e mijera qytetar, besimtar te te gjitha religjioneve ne hapjen e Katedrales qe mban emrin e Noblistes se madhe. Nene Tereze.

Urime te gjhitheve ...!

Zanzi/M
05-09-10, 08:42
Katedralja!!

Zeqiri
05-09-10, 13:59
per hajr na koft katedralja o shiptar te mire juve qe jeni tamam shqptar mezemer dhe shpirt

Shqiptare_ne_Turqi
05-09-10, 17:24
Pritet marrin pjese qindra e mijera qytetar, besimtar te te gjitha religjioneve ne hapjen e Katedrales qe mban emrin e Noblistes se madhe. Nene Tereze.

Urime te gjhitheve ...!Si njé qytetare Shqiptare, aq sa ju shkoj pér hatér ne xhami,aq ju shkoj pér hatér ne katedrale ..!

Eh pér hatrin e emrit NENES TEREZA shkoj,me e pa,q'far arkitekture,e q'far punimi ésht bére...

Zanzi/M
05-09-10, 17:55
Si njé qytetare Shqiptare, aq sa ju shkoj pér hatér ne xhami,aq ju shkoj pér hatér ne katedrale ..!

Eh pér hatrin e emrit NENES TEREZA shkoj,me e pa,q'far arkitekture,e q'far punimi ésht bére...
Une jam I bindur se shumica e shqiptarve Jan keshtu sikur ju (dhe jo sikur mjekerr capat qe kokan ne forum), se a ka tolerance fetare u pa pjesmarrja e Naim Ternaves dhe hero it te gjall Rifat Jashari. Ju qe doni ta prishni bashkjetesen me trefertal ka vetem nje vend per ju ...

Zanzi/M
05-09-10, 18:19
Mesha e parė nė katedralen “Nėna Terezė” nė Prishtinė
Publikuar: Sot, mė 05 shtator 2010Prishtinė, 5 shtator - Pikėrisht nė ditėn e 13-vjetorit tė vdekjes sė humanistes sė madhe shqiptare dhe nobelistes sonė Nėna Tereze, nė katedralen e pėruruar dje nė Prishtinė, qė mban emrin e saj, sot ėshtė mbajtur mesha solemne kushtuar 100-vjetorit tė lindjes sė Gonxhe Bojaxhiut.

Mesha pėrshpirtėrore pėr Nėnėn Terezė ėshtė udhėhequr nga i dėrguari i veēantė i Papa Benediktit XVI, arqipeshkvi i Tivarit, Zef Gashi.

Njė fjalė rasti para tė pranishmėve e ka mbajtur Ipeshkvi i Ipeshkvisė sė Kosovės, Imzot Dodė Gjergji, kurse nė emrė tė institucioneve tė Kosovės, ka folur kretari i Kuvendit, Jakup Krasniqi.

“Kam kėnaqėsinė qė si pėrfaqėsues i Legjislativit tė vendit, tė jem i pranishėm nė 100-vjetorin e lindjes sė Nėnės Terezė, pėrkujtimi i veprės tė sė secilės na bashkoi sot nė Katedralen qė e mban mė tė drejt emrin e kėsaj humanisteje unike tė pėrmasave botėrore. Kjo Katedrale, qė qėndron madhėshtore nė zemėr tė kryeqytetit tė Kosovės ėshtė simbol i fesė katolike, i bashkėjetesės, i humanizimit dhe i tolerancės fetare qė e karakterizon kombin tonė qė nga lindja e tij. Ky tempull i besimit do tė shėrbejė si shtėpi e paqes dhe e dashurisė pėr njėri-tjetrin, si shtėpi e tolerancės ndaj diversitetit, e pėrkujdesjes pėr tė pambrojturin dhe tė vobektin, e paqes dhe e respektit ndaj jetės - reflektim i veprės se Nėnė Terezės”, tha kryeparlamentari Krasniqi.

Ai pastaj foli pėr misionin e Nėnės Terezė, rrugėtimin e saj pėr pėrhapjen e mirėsisė, tė dashurisė, tė paqes, tė tolerancės dhe tė urtėsisė nė tė gjithė botėn, zėrin e shpresės dhe tė besimit pėr njė jetė mė tė mirė dhe mė tė dinjitetshme pėr tė gjithė. “E shenjtė ėshtė Nėna Terezė, po aq i shenjtė ėshtė edhe dinjiteti njerėzor qė me pėrkushtim e besim mbrojti ajo”, tha Krasniqi.

Nė vijim Krasniqi ua pėrkujtoi tė pranishmėve se toleranca fetare, mirėsia dhe dashuria ndėrmjet njerėzve tė komuniteteve tė ndryshme fetare, kanė qenė dhe mbeten vlerė e ēmuar e kombit shqiptar edhe nga tė huajt, pra nga tė gjithė ata qė tolerancėn e kanė vlerė komunikimi e veprimi.

Nė solemnitetin e organizuar me rastin e meshės sė parė nė katedralen “Nėna Terezė, ishin tė pranishėm edhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi, krerėt fetarė tė religjioneve tė ndryshme, si dhe ambasadorė e pėrfaqėsues tė organizatve ndėrkombėtare qė veprojnė nė Kosovė.

Me njė fjalė rasti tė pranishmit nė meshė i pėrshėndeti edhe kryetari i bashkėsisė sė Fesė Islame tė Kosovės, myftiu Naim Tėrnava.

murrizi
05-09-10, 19:56
Une jam I bindur se shumica e shqiptarve Jan keshtu sikur ju (dhe jo sikur mjekerr capat qe kokan ne forum), se a ka tolerance fetare u pa pjesmarrja e Naim Ternaves dhe hero it te gjall Rifat Jashari. Ju qe doni ta prishni bashkjetesen me trefertal ka vetem nje vend per ju ...
Jo shoki, kėtė breng po ta hjek unė me QAF timen.

Edhe unė po tė isha nė Kosovė do tė merrja pjes sot aty. Njėjtė sikur qė paska thėnė Shqipja e turqis, jo pėr ndonjė rituale fetare por thjesht ėshtė nder i madhė qė nė emrin e sė madhes Nėnės Terezė tė hapet njė shtėpi ku njerzit do ti luten zotit.

Izraeliti
05-09-10, 22:26
Perhajer Katedralja e N. Terezes. Mendoj se i ka munguar Prishtines deri tash nje Katedrale e tille. Urime edhe nje here!!!

jadore
05-09-10, 22:45
Si njé qytetare Shqiptare, aq sa ju shkoj pér hatér ne xhami,aq ju shkoj pér hatér ne katedrale ..!

Eh pér hatrin e emrit NENES TEREZA shkoj,me e pa,q'far arkitekture,e q'far punimi ésht bére...
ta spjegon motra ty.
planimetria eshte kopje e bazilikave klasike e ndertuar tash e sa shekuj kudo neper bote , e ndare ne aniaten kryesore dhe ato ndihmese ,enterieri prap duhet te jete i njejte fasade e bardhe mbi shkelqimin e afreskave dhe ikonave te arta ,ajo qe te fasionon eshte materiali qe eshte ndertuar dhe konstrukti i saj sidomos i mbulimit ka ram sistem nga druri per hapsira te gjera qka eshte shume e veshtire te realizohet aq me shume ne Kosove , ketu egzekutuesve te punimeve duhet te i ipet nje levdrate e madhe
jashte fasaden e ke ende te papurpunuar xhamat jane vitrash i klasit te keq me imitacion te dobet ,e cudia me e madhe per mua eshte ne kete projekte shifet qe nuk eshte kursyer ne asnje drejtim pse plani i ndertimit te kete ne forme klasike kur dihet qe keto 50 vitet e fundit kudo ne bote aplikohet arkitekture moderne dhe forma te reja ne ndertimin e objekteve te kultit , kaq mbas jemi apo dome ta kompensojme mungesen me imitacion te vjeter ne kohe te reja..!
keshtu moter e dashtun Shqiptare , si nje qytetare e vdekshme mos u margjinizo vetem ne nacion por tejkalo kufinje e vizitoje cdo objekt kulti ,jo per arkitekturen qe ka jo per nje emer si Nene Tereze sepse krijon Idhuj . jo per besimin qe praktikon por per castin e vetedijesimit qe mbi ty ka me te nalte , sepse ne hapsire me dedikim te tille do te ndiesh peshen e Zotit ,pa marr parasysh besimin qe predikohet .
objektet fetare ate mision kane, e jo emrin qe bartin..

panta_rhei
06-09-10, 15:59
jadore,
kur i thua tjetrit, pse e ki maru sh'pinė me kėsi plani palidhje, a ka tė drejtė me t'u pėrgjigjė:
Sepse kėshtu mė pėlqen! Amstel! (???)

Makresh
06-09-10, 16:10
Kjo eshte kisha e madhe ne shkoder, qe i ngjason bukur shum katedrales se re ne prishtine.

Stili roman, mesjetar qe s'nderton me askush.http://img58.imageshack.us/img58/3994/kishaemadheshkoderzb1.jpg

http://www.atthalin.fr/images_louvre2/ma_eglise_romane.jpg

jadore
06-09-10, 17:22
jadore,
kur i thua tjetrit, pse e ki maru sh'pinė me kėsi plani palidhje, a ka tė drejtė me t'u pėrgjigjė:
Sepse kėshtu mė pėlqen! Amstel! (???)
Qysh jo
por Warsteiner po thote ..das einzige wahre eshte qe eshte objekt publik..keshtu qe kam te drejte me lof.
p.s.
qe me shtine me menu ,objektet e kultit a hyne ne grupacion shoqerore a publik ,hajde e dije ..zakonishte neve na kane mesu qe hyne ne arch te zhvillimit epoka e vjeter .

Arb
06-09-10, 17:38
Hajde hajli kofte. Perhajr more perhajr!

Se a i bashkon te gjitha religjionet kjo katedrale, aty se dijme. Cka dijme eshte se ka me shume 14 shekuj qe feja diti vec me i nda njerezit.

Nje gje eshte mire e majt ne mend, ndertimi i kesaj Katedrale ka qene ide e te madhit President. E ai i ka peshu gjanat mire, para se te bej kete hap. Duhet te jete e mire per Kombin.

LOJETARI
06-09-10, 17:40
Valla boll inati me tė ardh .Asnjė objekt nuk jemi nė gjendje me e ndėtue si duhet .Ma mirė me e lėnė krejt .
Gjithė kėtė zhurmė me e ba e mė nė fund me u knaqė me njė produkt tė tillė , boll inati po mė vjen . E kemi mbushė Kosovėn me xhamia pa kurrėfarė plani , tash edhe me Kisha veq ruana zot se diēka mbrapsht ėshtė ka na shkon

panta_rhei
06-09-10, 18:06
Qysh jo
por Warsteiner po thote ..das einzige wahre eshte qe eshte objekt publik..keshtu qe kam te drejte me lof.
p.s.
qe me shtine me menu ,objektet e kultit a hyne ne grupacion shoqerore a publik ,hajde e dije ..zakonishte neve na kane mesu qe hyne ne arch te zhvillimit epoka e vjeter .
jadore,
ka njerėz qė u pėlqen, ka qė s'u pėlqen.

Ēėshtje e shijes individuale. Terren spekulacioni. Me pas kqyre shijen time, kjo katedrale nuk ish maru bash hiē. Bile ka edhe katolikė qė mendojnė njėsoj. Por kjo s'ka tė bėjė aspak me ēėshtjen. Ata qė e kanė marrė pėrsipėr realizimin e veprės, me siguri i kanė pasė disa projektplane parasysh, edhe, me siguri, qė e kanė zgjedhė mė tė pėrshtatshmen, sipas tyre. (Por qe, kėsaj here paska qėlluar qė nuk i pėrshtatet shijes tėnde)

Mirėpo, jeta vazhdon. Ma merr mendja mu.

Guri i madh
06-09-10, 20:08
Kjo eshte kisha e madhe ne shkoder, qe i ngjason bukur shum katedrales se re ne prishtine.

Stili roman, mesjetar qe s'nderton me askush.http://img58.imageshack.us/img58/3994/kishaemadheshkoderzb1.jpg

http://www.atthalin.fr/images_louvre2/ma_eglise_romane.jpgperhajr na koft o preshevar kena me i festue krejt festat fetare se bashku

sherri
06-09-10, 20:12
Jaa(as makreshit si paska pelqy).. ceremonia e inaugurimit,u kry,mire qe i bashkoj te gjitha religjionet,edhe bajramin te falin bashk edhe me i rrenu te gjitha objektet fetare...tuj ja fillu prej asaj gjys-kishes ortodoke e ren.......:P

shfletuesi_
06-09-10, 20:17
Paqe Paqe Paqe

Hajra
17-11-10, 10:38
Kjo katedrale eshte ndertuar pasi qe vatikani i vuri kusht Ibrahim Rugoves si kompenzim per ndihmen e papes per qlirimin e Kosoves.Ne si popull fituam ne nje fushe ndersa humbem ne fushen tjeter.

Giovanni
17-11-10, 16:08
Kjo katedrale eshte ndertuar pasi qe vatikani i vuri kusht Ibrahim Rugoves si kompenzim per ndihmen e papes per qlirimin e Kosoves.Ne si popull fituam ne nje fushe ndersa humbem ne fushen tjeter.


Ishe te afer papes deh Rugoves ?

Nga te erdhen keto informata nga radio shporeti apo qka ?

Pastaj qka humbe ..?? Dhe qka fitove ?

jadore
17-11-10, 16:17
Kjo katedrale eshte ndertuar pasi qe vatikani i vuri kusht Ibrahim Rugoves si kompenzim per ndihmen e papes per qlirimin e Kosoves.Ne si popull fituam ne nje fushe ndersa humbem ne fushen tjeter.
ti rrnofsh!
nima me dhe shprese.se qysh jemi zhyt e fundos ne llumin e injorances kolektive me jape nje shembull qe paskem dite nje here me i bo tjeret budalle , me pak me fitu shume.
p.s.
motivom me shpesh , te lutem ...

Hajra
17-11-10, 17:44
Ishe te afer papes deh Rugoves ?

Nga te erdhen keto informata nga radio shporeti apo qka ?

Pastaj qka humbe ..?? Dhe qka fitove ?

Jo nga radio mamadhia,

humbem nje shkolle ne qender te Prishtines sepse tani ne vendin e saj eshte ndertuar kjo katedrale ku 98% te popullsis nuk kan dobi prej saj sepse i takojn fese Islame.

Ndersa fituam perkrahjen e vatikanit qe loboi ne te mire te Kosoves dhe nderhyri papa per shpetimin e Ibrahim Rugoves qe ishte peng ne serbi.

Guri i madh
17-11-10, 20:13
Kang mė Qifteli per Krishtin / Albanian songs for Jesus (http://www.youtube.com/watch?v=j1Sh6QenvuI)