PDA

View Full Version : "fati" i Kosovės nė duart e vendeve arabe


murrizi
07-09-10, 19:59
http://www.koha.net/repository/images/07okb4.jpg


New York, 7 shtator - Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Skender Hyseni patėn sot, nė ndėrtesėn e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara nė Nju-Jork, njė prezantim para tė gjithė ambasadorėve tė Ligės sė Shteteve Arabe nė OKB. Tė pranishėm ishin edhe ambasadori i Ligės Arabe dhe ai i Organizatės sė Konferencės sė Islamike nė OKB.
“Qė nga 17 shkurti 2008, kur shpalli pavarėsinė e saj, Republika e Kosovės ėshtė shndėrruar nė njė rrėfim tė vėrtetė suksesi, pėr tė cilin kontribut tė ēmuar kanė dhėnė edhe vendet tuaja”, tha presidenti Sejdiu, nė fillim tė fjalimit tė tij para ambasadorėve tė Ligės sė Shteteve Arabe.
Mė gjėrsisht: http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,33628

4peace
07-09-10, 23:50
***

Kishin pas thane...
..."Kush qesh i fundit, qeshe me gjithe zemer"...sikurse edhe:
"I Keqi ta len synin ēelė"


Me teper s'po "di"...


***

Zeqiri
08-09-10, 00:06
***

Kishin pas thane...
..."Kush qesh i fundit, qeshe me gjithe zemer"...sikurse edhe:
"I Keqi ta len synin ēelė"


Me teper s'po "di"...


***
ti je njeri medyqin biga epaske harru vetevendosjen qe iknojshe kajka i ckrujshe vargje

Daglasi
08-09-10, 00:06
O Morriz mos ki desht me than KOSOVA ne “fati“n“duart e rusis,e je habit e the ne vendet arabe,se pdk esht e majt anon nga lindja evropes e jo lindjes se mesme.:rolleyes:

4peace
08-09-10, 00:51
ti je njeri medyqin biga epaske harru vetevendosjen qe iknojshe kajka i ckrujshe vargje

Ti, zeqir aga,
kshyri cato kablla (a i ke mire)
se shume paske kcy, pasha ty
hic kerkah s'je (me kete qe e ke thane a baglue)


***

Lapsi
08-09-10, 10:50
Nuk di si do reflektohet te anetaret tjere ky mendimi im. Ne bote asnje ide, hap apo proekt, mandje asnje politike nderkombetare nuk mund te kete sukses nese diplomacia nuk merre ne konsiderat opinionet publike dhe ti analizoj ato. Pse e them kete? Dihet se marredheniet nderkombetare levizin ne drejtimin qe te sjelle freski ne opinionin publik nderkombetar, duke sherbyer per ato. Diplomacia Kosovare kete realitet nuk e cmojn sa duhet. Andaj edhe ne opinion lindin shume mendime qe nuk perputhen me realitetin. Lindin komplekse. Asnje shtet ne bote nuk duhet perbuzur, nuk duhet me fol me gjuhen e nivelizimeve por duhet matur pozicionin tone. Ne cfare halli eshte Kosova dhe a ka nevoje te kerkoj ndihme nga vendet arabe? Situata kontradiktore duhet ndrecur dhe Kosova nuk duhet te mbetet e mbyllur rreth kufijve te vete shteteror per shkak te opinioneve te gabuara. Katari eshte nje vend musliman qe eshte anetare e perkohshme e Keshillit te Sigurimit. Kur serbia ceshtjen e shtroi te Keshilli i Sigurimit, asnje diplomat, mandje politikan nuk morri guxim te flas me ndonje perfaqesues legjitim te atij vendi! Bisedonin me gjermanin qe ka te njejtente drejte dhe peshe te votes me Katarin. Ne kete moment dihet se gjermania kishte pranuar shtetin e Kosoves, tani duhet politika te drejtohet per njohje te reja. Mirepo ne kosove lindi mendimi se nuk kemi nevoje per voten e Katarit ( ngase eshte shtet islam dhe nuk duam te identifikohemi edhe ne ashtu) ngase e kemi Gjermanin... Pikerisht, me rastin e krizes financiare ne SHBA, Katari ishte ne qender te vemendjes,. SHBA superfuqi boterore kerkon ndihme nga Katari qe ne e perbuzem. (Katari ka njohur Kosoven me 7 shtator 2010 )
pra nuk e dime pozicionin tone dhe kjo ndikon ne imazhin nderkombetar, pse jo edhe te keto vendet arabe qe sot po thuhet se fati i Kosoves qenka ne duart e tyre

murrizi
08-09-10, 22:12
O Morriz mos ki desht me than KOSOVA ne “fati“n“duart e rusis,e je habit e the ne vendet arabe,se pdk esht e majt anon nga lindja evropes e jo lindjes se mesme.:rolleyes:
Kum dosht mu thon, ruana zot prej vllaznis muslimane, sepse prej hijenave serbosllav ruhemi vetė !

murrizi
04-12-10, 08:24
Haxhinasto i kėrkon Egjiptit njohjen e Kosovės

Tiranė, 3 dhjetor - Shefi i diplomacisė shqiptare, Edmond Haxhinasto ka kėrkuar nga homologu i tij egjiptian, Ahmed Aboul Gheit, njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Nė takimin e zhvilluar gjatė punimeve tė Samitit tė OSBE-sė, qė u mbajt nė Kazakistan, Haxhinasto ka deklaruar se vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė (GJND) e bėnė mė tė lehtė njohjen e shtetit tė ri.
“Duke u ndalur tek Kosova, ministri nėnvizoi se nė vijim tė opinionit kėshillimor tė GJND-sė dhe rezolutės pėrkatėse tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, nuk ka mė pengesa ligjore qė ndalojnė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Kjo e fundit duhet konsideruar si njė kontribut i pazėvendėsueshėm pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon”, ka thėnė Haxhinasto, thuhet nė komunikatėn e MPJ-sė sė Shqipėrisė.
Shefi i diplomacisė egjiptiane planifikon tė vizitojė Shqipėrinė nė vitin e ardhshėm.
koha.net

murrizi
04-01-11, 20:59
Ish-ministri i Jashtėm i Kosovės, Skėnder Hyseni ka thėnė se Kosova u tradhtua nga njė sėrė vendesh tė cilat nguruan ta njohin si shtet edhe pas vendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė (GJND).

Nė njė intervistė pėr Top Channel, Hyseni ėshtė shprehur se vendet mike tė Kosovės dhe SHBA-ve mund tė bėnin mė shumė nė sjelljen e njohjeve tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės, sidomos pas GJND-sė.
“Unė e kam shpjegimin pse shumė njohje nuk kanė ardhur. Kosova ka bėrė atė qė ėshtė e mundur tė bėjė, ndėrkohė qė njohjet nė njė fazė tė caktuar tė zhvillimeve nuk varen nga Kosova. Varen kryekėput nga shtetet pėrkrahėse tė Kosovės dhe nėse ato shtete pėrkrahėse gjithė presionin e duhur nė vendet qė nuk e kanė njohur ende Kosovėn. Pėrshtypja ime ėshtė qė pas rezolutės sė OKB-sė shtetet pėrkrahėse tė Kosovės nuk kanė bėrė presionin e duhur, tė gjitha pa pėrjashtim tek vende tė ndryshme qė ta njohin Kosovėn”, ka thėnė Hyseni.

Guri i madh
04-01-11, 22:11
Falemenderit katar qe e theve akullin