PDA

View Full Version : Poezi nga nje antare ne Dardani!!


GURI SYLAJ
10-11-10, 11:03
KUR LARGESIA VRET!
Ah ! largesia sa shume vret
mallkuar qofte ky kurbet i zi !
Puth buzen time .... ajo ty te pret
po nuk erdhe ti,une tek ti do te vi.

Merr kete zemren time ,me tenden bashkoje
fort ta ngrohesh me gjakun tuaj,
Mos lejo te kete dhimbje....merre sheroje
mjaft ajo ka vuajtur.... mos lejo qe prap te vuaj!.

GURI SYLAJ
10-11-10, 11:06
TI !
Ti je dallge e dashuris ..... qe me perpin
Ti je kujtimi qe me grryn
Ti je etje qe me djeg,me zhyt ne deshperim
Je enderra qe me perkedhel
Je shpresa, dashuria vete malli qe kam per Ty!

Perse.....perse?
Perse me rrin kaq larg.....perse me mundon?
mos valle do te thuash qe me kete qe dashuria jone .....
mbaroi ?

Te kerkoj ne cdo vend
te mendoj ne cdo minute
Ah kjo zemra ime i dashur.......
sa shume per ty.....
po vuan.

GURI SYLAJ
10-11-10, 11:10
Nje brenge ne shpirt !

Nje brenge ne shpirt qenka dashuria
qe se kisha provuar me pare.
Dhe, kurre une sdo ta provoj,
se me lotet e dhimbjes i kam lare

Ne udhet e jetes do te nisemi
te permalluar do flasim serisht ,
Ndofta tani do ndjesh urrejtje per mua ....
apo dashuri...
Oh, kete .....nuk e di.PRES !

Pres..... por c far pres nuk e di!
Nuk e di pse te dua
nuk e di pse te kerkoj
Nuk e di c pres nga Ty
qe rri e te veshtroj.

Nuk e di c pres me nga Ty
kur zhgenjimin prej teje mora
Kur fjalen vuajtje nga Ty e mesova
kur urrejtjen nga Ty e mblodha
e thelle ne gji per Ty i rrenjosa .

GURI SYLAJ
10-11-10, 11:30
Mesnata !


Mesnata vjen por rruget si ze gjumi,
dritaret mbeten hapur ..... qetesi .
Me mijra enderra enden andej kendej
gjersa ka zemra ka edhe dashuri

Mesnata vjen dhe enderrat ven e vijne
dikush nuk ka frike..... ben dashuri.
Dike e le guximi yjet ndrijne ,
dhe ajo kethehet prap ne shtepi

Mesnata vjen por enderrat mijra vijne,
trokasin xhamat ska me qetesi .
Dhe une nis te shkruaj per ty poezi,
ne enderr me cfaqesh Ti .... perseri.

Ne enderr eci me Ty gjithnje
te heshtur te qete ...prane e prane ecim
Oqeani i zemrave eshte hapur plotesisht
dhe sikur nuk i ndiente ai ca pika shiu.

Nuk i ndjeva as une as Ti
se ne te dy te njejten dashuri kishim
Ishte dashuria ajo qe kurre nuk do na ndante
sikur me miliona pika shiu te binin.

e-uritura
24-01-12, 22:43
Ekspozitė arti!

Fytyra tė tė panjohurėve
tė fotografuara mjeshtėrisht
Njė lot u pa kjartazi
nė fytyrėn e njė vajze tė re,
naive dhe tė bukur
nė njė foto!
Ishte ajo e vetmja e vėrtetė aty!
Trishtimi dhe vetmia
fshihej nė tė gjitha ato fytyra,
ku pasanikėt bėnin sikur janė tė lumtur!
Sepse ne nuk dijmė asgjė!
Nuk e dijmė ne se
po t`ua copėtonim maskat
e vėrteta do dilte nė shesh,
ajo tė cilėn secili njeri bart me vete!

Por kėta nė foto tė varura nė mur, jo,
kėta kanė gjetur lumturinė!
Sot, ku asnjėri nuk ėshtė vetvetja!
Ku tė gjithė fshihen
pas njė mashtrimi tė madh
sa vet jeta!
Pretendojnė!
Nė njė ekspozitė arti
nė njė foto
tė futur nė xham
dhe aty
kėnaqen
duke jetuar nė njė fluskė gėnjeshtre
derisa
njė vajzė e re, naive dhe e bukur,
me njė lot kristali nė sy tė saj,
ua pėrkujton tė vėrtetėn!

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/402132_10150482989956319_645416318_9099071_5907561 67_n.jpg

e-uritura
15-04-12, 16:06
Njeri, e sheh kėtė botė
sa ėshtė e pafytyrė,
vjen dikush nga qielli,
zbulon secilėn gjymtyrė.

Ėshte kjo, ėshtė edhe ky
ėshtė qė tė dyat bashkė
ėshtė dashnori, jo ėshtė e huaja
pėr kėtė arsye disa dolėn edhe jashtė!

E vėrteta dhemb,
por duhet thėnė,
ngushėllohen tek tė njėjtit
thonjtė nė mbrojtje vėjnė.

Maskat biejnė nė tokė
shpirtėrat e prishur tė zhveshur,
I shiqon, tė lėnė pėrshtypje
por vetėm sa pėr tė qeshur!

Bashkohen tė patrurėt,
dhe dėshpėrueshėm tentojnė
nė rruzė tė bythės,
si gjithėherė vet pėrfundojnė.

Secilėn herė zhyten mė thellė,
kacavirren, duhet tė tregohen
Derdhet gjak nė mundim e sipėr,
pėr kėtė fitore, do tė flijohen!